Szkoła Promująca Zdrowie

HISTORIA PATRON I HYMN PROFIL SZKOŁY ZAJĘCIA DODATKOWE ZESTAW PROGRAMÓW I PODRĘCZNIKÓW SAMORZĄD UCZNIOWSKI WSPÓŁPRACA - NIENBURG REWALIDACJA NASI PRZYJACIELE WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

ZPSWR

REWALIDACJA

Rewalidacja jest  bardzo ważną częścią procesu dydaktycznego w kształceniu specjalnym. Ma ona na celu usprawnianie sfer zaburzonych w stopniu największym oraz rozwijanie najmniej uszkodzonych funkcji. Ze względu na indywidualny charakter zaburzeń każdego ucznia, zajęcia rewalidacyjno odbywają się w  zespołach liczących najwyżej 5 osób.

ZAJĘCIA REWALIDACYJNE W OŚRODKU:

ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE - Na zajęcia uczęszczają dzieci z zaburzeniami analizy i syntezy wzrokowej, analizy i syntezy słuchowej, orientacji przestrzennej, rozwoju ruchowego, sfery emocjonalnej. W naszym Ośrodku zajęciami objęte są wszystkie dzieci. Na podstawie  orzeczenia oraz obserwacji pedagogicznej nauczyciel opracowuje indywidualny program terapii dla danego dziecka. Co semestr dokonywana jest analiza postępów. Podczas zajęć usprawnianie są wszystkie zaburzone funkcje poznawcze dziecka.
 

      

      

LOGOPEDIA - Na zajęcia logopedyczne uczęszczają dzieci mające wady wymowy oraz zaburzenia mowy. Zajęcia odbywają się w grupach 1 - 4 osobowych. Terapią logopedyczną objęte są dzieci z następującymi wadami:

  • parasygmatyzm (substytucja głosek jednych innymi, np. dziecko zamiast  szafa mówi hafa, tafa, rafa)
  • sygmatyzm potocznie seplenienie (deformacja głosek na skutek zmiany miejsca jej artykulacji)
  • pararotacyzm (zastępowanie głoski "r" głoską "l" (zamiast rower mówi lowel, jowej, itp)
  • rotacyzm (nieprawidłowa wymowa głoski  "r"na skutek zmiany miejsca jej artykulacji)
  • lambdacyzm (nieprawidłowa artykulacja głoski "l")
  • bettacyzm (nieprawidłowa artykulacja głoski "b", np. jałwan zamiast bałwan)
  • kappacyzm (dotyczy nieprawidłowej wymowy głosek "k, g", np. dziecko zamienia w słowach głoski k,g na d, h, t)
  • rynolalia (głoski nosowe wymawiane są jak ustne)
  • mowa bezdźwięczna (głoski dźwięczne realizowane są jako bezdźwięczne, np.  zamiast babcia- papcia, dzień dobry - cień dobry)
  • jąkanie to zaburzenie mowy, np. powtórzenia pojedynczych głosek, sylab, całe kawałki wyrazu; przeciąganie mowy; pauzy, itp.

      

GIMNASTYKA KOREKCYJNA - gimnastyka korekcyjna jest specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, mającą na celu skorygowanie wad postawy. Stosowane ćwiczenia mają doprowadzić przede wszystkim do korekcji postawy ciała i powinny być dobrane do rodzaju występującej wady. Do udziału w zajęciach kwalifikuje terapeuta, zespół nauczycieli, skierowanie lekarskie.

                  

INTEGRACJA SENSORYCZNA - integracja zmysłowa to możliwość rejestrowania informacji ze świata zewnętrznego przez narządy zmysłów, ich przetwarzanie w ośrodkowym układzie nerwowym i wykorzystanie do celowego działania (J.Ayers). Gdy z różnych przyczyn, procesy integracji sensorycznej zostają zakłócone możemy zauważyć u dziecka objawy zaburzeń w przetwarzaniu informacji zmysłowych, a co za tym idzie nieadekwatne odpowiedzi na wyzwania otoczenia, zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania oraz w konsekwencji zaniżenie poczucia własnej wartości. Na terapię uczęszczają uczniowie z diagnozą zaburzeń w rozwoju procesów integracji sensorycznej, uczniowie ze spektrum autyzmu oraz dzieci głęboko wielorako niepełnosprawne.

FIZJOTERAPIA  - na zajęcia rehabilitacyjne uczęszczają dzieci  z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego i z wadami postawy. Ćwiczenia prowadzone są indywidualnie według programów ustalonych na podstawie zaleceń lekarskich, badań i obserwacji.

         

ALTERNATYWNE METODY KOMUNIKACJI - uczniowie, których mowa jest zaburzona, uczęszczają  na zajęcia AMK– Alternatywnej Metody Komunikacji, podczas których zamiast mowy wykorzystuje się zastępczy system porozumiewania  np. Makaton.  Zajęcia AAC podnoszą jakość życia naszych uczniów, gdyż możliwiają kontakty społeczne, ułatwiają naukę, motywują do działania, umożliwiają wyrażanie uczuć i myśli.

       

 

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE SPOŁECZNE - uczęszczają na nie uczniowie, którzy przejawiają problemy w zakresie  zachowania lub emocji.  Celem zajęć jest wzmocnienie oddziaływań terapeutycznych i profilaktycznych w stosunku do dzieci i młodzieży, którzy z różnych przyczyn: osobowościowych, rozwojowych, środowiskowych mają problemy w zakresie relacji z rówieśnikami i funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych, co przekłada się na poziom sukcesu osobistego, obraz samego siebie, prawdopodobieństwo występowania nieakceptowanych społecznie zachowań. Problemy emocjonalne, społeczne i "trudne" zachowania często przekładają się na kłopoty z nauką.

 

MUZYKOTERAPIA - to posługiwanie się muzyką i jej elementami celem niwelowania różnego rodzaju schorzeń oraz pozytywnego stymulowania osób poddanych tej metodzie. Odpowiednio dobrane melodie są w stanie regulować fizjologiczne funkcje organizmu i wpływać na psychikę jednostki, np. uwalniać emocje, redukować poziom lęku, poprawiać nastrój i podwyższać samoocenę, poprawiać koncentrację i zdolność zapamiętywania.

 

ARTETERAPIA - w ramach arteterapii, terapeuci posługują się różnymi formami i metodami pomocy terapeutycznej z wykorzystaniem sztuki.  Terapia ta ukierunkowana jest na elementarną potrzebę człowieka, czyli twórczość. Jej celem jest pobudzanie wszechstronnego rozwoju dzieci, stwarzanie możliwości do indywidualnych wypowiedzi za pomocą środków artystycznych, podnoszenie poziomu samookceptacji, rozładowanie negatywnych emocji, napięć, doznań, niepowodzeń, frustracji i agresji, uaktywnienie i otwarcie się dziecka, mającego problemy w nawiązywaniu kontaktów społecznych, relaksacja i odprężenie organizmu.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć