Aktualności

AKTUALNOŚCI SPRAWOZDANIA MERYTORYCZNE SPRAWOZDANIA FINANSOWE O NAS STATUT WŁADZE STOWARZYSZENIA PROGRAMY KONTAKT

"Amicus" Stowarzyszenie na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych w Ostródzie ul. Grunwaldzka 13

ROK  2018

WKRĘCENI W MYŚLENIE I LICZENIE - ZAGADKOWY BOX

Dzięki Fundacji mBanku  i Stowarzyszeniu Amicus uczniowie ZPSWR mogli poznać nowy rodzaj rozrywki umysłowej- zagadkowy box. W czwartek w naszej szkole pojawiły się tajemnicze skrzynki zamknięte na 5 kłódek.Uczniowie, aby dowiedzieć się co skrywają, musieli rozwiązać szereg  łamigłówek i zadań umysłowych, a także współpracować w grupach. Aż miłobyło popatrzeć z jakim zaangażowaniem dążyli do  złamania kolejnych szyfrów. W rozwiązywanie zagadek zaangażowali się także nauczyciele, którzy dzielnie wspierali swoje zespoły. Wszystkie drużyny osiągnęły cel, czyli  otworzyły swoje boxy i odczytały finałowe przesłanie: "Brawo Ty". Zagadkowy Box w ramach projektu "Wkręceni w myślenie i liczenie".

Napisała i dodała Grażyna M.

SPORTOWA ZABAWA- NASZA WSPÓLNA SPRAWA

Dzisiaj  nasza placówka była organizatorem integracyjnejj zabawy sportowej "Sportowa zabawa- nasza wspólna sprawa". A była to wspólna sprawa dla uczniów ze szkół: SP3, SP4, SP Tyrowo, SP Samborowo, SP Lipowo, SP Miłomłyn. Siedem drużyn po 8 zawodników  w każdej walczyło o tytułej najsprawniejszej,  rywalizując  w 10 konkurencjach - wyścigach rzędów, np. skokach drużynowych przez skakankę, slalomie z kijem hokejowym, sztafecie wahadłowej, rzutach woreczkami na tarczę, torze przeszkód. W krótkiej regeneracyjnej przerwie wszyscy zawodnicy i kibice wzmocnili swoje siły podczas poczęstunku sponsorowanego przez Centrum Dobrego Smaku. Zabawa była organizowana w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Amicus z dofinansowania Biura Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowym Urzędu Miasta Ostródy. Nasi reprezentanci okazali się najsprawniejsi i zajęli 1 miejsce.

  Sportowa zabawa- nasza współna sprawa.

WKRĘCENI W MYŚLENIE I LICZENIE - XI 2018

W piątek "wkręcaliśmy się" w gry planszowe. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w myśleniu logicznym i taktycznym, a także miło spędzić czas podczas rywalizacji w towarzystwie rówieśników. Było to kolejne dzialanie projektu "Wkręceni w myślenie i liczenie" realizowanego przez Amicus z dotacji Fundacji mBanku. Uczestnicy rozgrywek otrzymali upominki, a ich trud był nagradzany słodkimi przekąskami.    Wkręceni w myślenie i liczenie.

WKRĘCENI W MYŚLENIE I LICZENIE - XI 2018

Gramy w rozmiarze XXL. W ramach projektu "Wkręceni w myślenie i liczenie" z dotacji Fundacji mBanku zakupiliśmy gry planszowe w rozmiarach XXL i gramy w nie na podłodze. Sprawdzeniem własnej sprawności zarówno fizycznej jak i intelektualnej jest rzucanie woreczków na tarczę, a następnie liczenie zdobytych punktów. Sporo radości sprawia też podróżowanie w Kosmosie na planszy z nazwami planet. Tam spotykają graczy liczne przeszkody utrudniające im dotarcie do mety. Mamy też nowe gry stolikowe: Gigamony, Mrówki, Kurni, Spadające małpki, Skaczące żabki, Okręty, Domino. Na razie ćwiczymy podczas warsztatów ćwiczymy techniki grania. A w  piątek o godz. 11 pierwszy turniej gier planszowych. Będzie się działo:) Wkręcamy się w liczenie i myślenie :).

Napisała i dodała Grażyna M.

CZYTANIE JAK ODDYCHANIE  X 2018

Realizujemy kolejne etapy projektu "Czytanie jak oddychanie" dofinansowanego przez Fundację Santander w ramach Banku Dziecięcych Uśmiechów. Tym razem  dowiedzieliśmy się, że literaturę można poznawać także w teatrze i kinie.  W czwartek 25 października uczestnicy projektu w Olsztyńskim Teatrze Lalek obejrzeli spektakl przygotowany na motywach powieści Ericka- Emmanuela Schmita "Dziecko Noego". To oparta na faktach historia żydowskiego chłopca, Josepha. Opiekunem chłopca był katolicki ksiądz - ojciec Pons. Opowieść ta mówi o pamięci i wierności. Także o tym, czy mogą ocaleć wartości, które zalał okrutny, niszczący hitlerowski potop. Spektakl opowiedziany za pomocą współczesnych środków teatralnych oraz lalek zaciekawił nas nie tylko samą swoją treścią, ale i zachwycił warstwą wizualną. Kolejną atrakcją tej wycieczki było ekranizacja bajki Disney obejrzana na wielkim ekranie  w kinie Helios. Uczestnicy projektu poznali już wiekszość współczesnych form przekazu literackiego: audiobooki, ebooki, książki, teatr muzyczny, lalkowy i kino, filmy oparte na ekranizacjach książek.

Napisała i dodała Grażyna M.                Czytanie jak oddychanie- przez oglądanie.

WKRĘCENI W ZDROWE ŻYCIE - PROJEKT Z DOTACJI POWIATU OSTRÓDZKIEGO IX- XII 2018

WKRĘCENI W ZDROWE ŻYCIE to cykl działań skierowanych do 100 - osobowej grupy  dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu ostródzkiego, aktywizujących ich do zdrowego stylu życia w sferze aktywności, odżywiania i właściwego nawadniania organizmu.DZIAŁANIE 1 - Woda zdrowia doda. Odbędzie się  WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W TYROWIE, podczas której beneficjenci zapoznają się z obiegiem i wykorzystaniem wody. Poznają działanie oczyszczalni ścieków, ocenią jej pracę i znaczenie dla ochrony środowiska. Przeprowadzimy ZABAWY BADAWCZE W KLUBIE PRZYJACIÓŁ WODY. Zabawy przeznaczone dla najmłodszych beneficjentów projektu zostaną przeprowadzone przez animatora,  który pokaże dzieciom ciekawe doświadczenia z udziałem wody. Forma zabawy pozwoli na wielozmysłowe doświadczanie świata. Dzieci, które zaprezentują najwyższy poziom wiedzy o wodzie otrzymają nagrody.

 

DZIAŁANIE 2 - Fit żywność to warsztaty  30 beneficjentów w 2 warsztatach kulinarnych, podczas których uczestnicy samodzielnie przygotują i będą degustować zdrowe kanapki z zakupionych samodzielnie produktów. Następnie zorganizujemy FIT KRAM - uczestnicy przygotują fit stoisko na świeżym powietrzu dla mieszkańców Ostródy zaopatrzone w zdrowe składniki oraz fit przekąski przygotowane przez uczestników podczas warsztatów. ZDROWO I KOLOROWO - konkurs na Książkę kucharską- adresowany do wszystkich beneficjentów. Zadanie polega na stworzeniu książki z przepisami na zdrową żywność. Autorzy najciekawszych książek zostaną nagrodzeni -3 pierwsze miejsca oraz upominki dla wszystkich uczestników. DZIAŁANIE 3 - Aktywnie w zdrowie to AKTYWNA PRZERWA- czyli ruch zamiast telefonu: na przerwach międzylekcyjnych beneficjaci będą czynnie spędzać czas jeżdżąc na hulajnogach oraz  ćwicząc z 2 workami treningowymi, które zostaną zawieszone na holu oraz boisku szkolnym. ZDROWE KILOMERTY -beneficjenci za pomocą aplikacji zainstalowanej w swoich  telefonach przez okres 3 dni będą mierzyć liczbę przebytych kilometrów. Działanie zmotywuje ich do aktywnego spędzania czasu wolnego, zarówno w szkole jak i poza szkołą. Beneficjenci z najwyższymi wynikami zostaną nagrodzeni. GRA MIEJSKA – wycieczka beneficjentów do Torunia. Uczestnicy kreatywnie spęczą czas podczas zwiedzania starego miasta oraz wezmą udział w grze miejskiej, po której obejrzą spektakl teatralny. ŚWIADOMIE W ZDROWIE-zamierzamy nauczyć beneficjentów kontroli parametrów ciała: wagi, wzrostu, ciśnienia krwi poprzez ich regularne mierzenie oraz  obliczanie czynnika BMI. Następnie we współpracy z dietetykiem Naturhouse opracować diety dla uczestników o podwyższonych parametrach, z nadwagą, otyłością.  Realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacji Powiatu Ostródzkiego w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.

Napisała Ilona Cherkowska    Dodała Grażyna M.

WYCIECZKA DO KRAKOWA Z DOTACJI FUNDACJI PGE - 3. 10. 2018

Dzięki  pozyskanym funduszom z dotacji PGE oraz Stowarzyszenia Amicus, w dniach 1-3 października 2018  roku  uczniowie naszej placówki, pod opieką   p. B. Tylickiej i pani M. Sarbiewskiej oraz dwóch mam, odwiedzili  kilka ważnych historycznie miejsc Polski.  W  Krakowie  zwiedzili  Rynek Główny (miejsce Hołdu Pruskiego oraz  przysięgi Tadeusza Kościuszki,  zobaczyli pomnik Adama Mickiewicza ) i podziemia  rynku. Pomimo deszczowej pogody zwiedzili najważniejsze obiekty  Zamku  Królewskiego  na Wawelu  oraz  Sukiennice. W drugim dniu  wyjazdu  uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii zorganizowanej w obozie  zagłady  Auschwitz  w  Oświęcimiu  i  Birkenau. Chwilą  ciszy uczcili pamięć  zamordowanych  podczas II wojny światowej. W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zjechali szybem górniczym do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie zwiedzili kaplicę św. Kingi (piękne rzeźby wykonane w solnych ścianach przez górników rzeźbiarzy). Ponad 125 metrów pod ziemią  obejrzeli film w formacie 3D na temat pochodzenia soli oraz zjedli obiad w  Górniczej Karczmie. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu wspaniałych wrażeń. Uczniowie  nabyli  wiedzę   i  umiejętności  na  drodze praktycznych działań, co bardzo pozytywnie wpłynęło  na  rozwijanie  ich kreatywności  oraz na kształtowanie  aktywnej  postawy życiowej.  Wycieczka do Krakowa z dotacji Fundacji PGE.

CZYTANIE JAK ODDYCHANIE DOTACJA FUNDACJI SANTANDER

Dzieki realizacji projektu "Czytanie jak oddychanie" z dotacji Fundacji Santander 3 października uczniowie ZPSWR obejrzeli spektakl "Pchła Szachrajka" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Odwiedziliśmy Teatr Muzyczny w Gdyni.

"MOC EKONOMICZNEJ AKTYWNOŚCI MIMO NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI" DOTACJA FUNDACJI SANTANDER

Realizujemy kolejne działanie projektu "Moc ekonomicznej aktywności mimo niepełnosprawności" z dotacji Fundacji Santander. Tym razem uczymy się ekonomicznie gotować. W ramach projektu uczestnicy zakupili produkty na domowe wykonanie chleba i smalcu. Przygotowali także przepisy na te potrawy na specjalnych ulotkach. I tak z własnoręcznie upieczonym chlebem i przetopionym smalcem wyruszyli na prezentację  własnoręcznych wytworów kulinarnych. Jako pierwsi  smakołyki degustowali  rodzice, którzy odwiedzili szkołę  29 września. Kolejną degustacją uraczymy mieszkanców Ostródy.  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Moc ekonomii w garach .

Napisała i dodała Grażyna M.

"SZLAKIEM TRADYCJI KOLEI I HISTORII- Z DOTACJI FUNDACJI PKP

Wrzesień jest miesiącem pamięci o krwawych losach naszej Ojczyzny. My poznawaliśmy historię naszego kraju podczas wycieczki zatytułowanej "Szlakiem historii kolei i tradycji" ufundowanej nam przez Fundację PKP i Stowarzyszenie Amicus. Pierwszym etapem było zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie (tam odbyliśmy przejażdżkę drezyną i poznaliśmy różne rodzaje lokomotyw). Następnie udaliśmy się do Będomina, rodzinnej miejscowości Józefa Wybickiej. Tam pani przewodnik opowiedziała nam historię powstania hymnu, a później należytym szacunkiem odsłuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Kolejnym etapem podróży, wyczekiwanym z wielką niecierpliwością był Skansen w Szymbarku. Każdy chciał zobaczyć słynny domek na dachu. Jednak nie wszyscy uczestnicy dali radę zwiedzić domek przez kłopoty z błędnikiem i problemy z zachowaniem równowagi w nim Wszyscy natomiast przeżyliśmy symulację nalotu lotniczego w schronie przeciwlotniczym. To były bardzo silne emocje dla wszystkich 28 uczestników.

Wycieczka z dotacji PKP.

Napisała i dodała Grażyna M.

CZYTANIE JAK ODDYCHANIE - spotkanie z pisarzem

W czwartek odwiedził nas wyjątkowy gość - pisarz pan Jakub Skworz. Pan Jakub zapoznał nas ze swoją twórczością, która porusza tematy o  przyjaźni, poszanowaniu prawa, odpowiedzialności za swoje czyny, a jedna z książek w ciekawy sposób przedstawia wątki  z życia Adama Mickiewicza. Podczas spotkania autorskiego rozstrzygnęlismy także konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji  do treści książki  goszczonego pisarza. Wzięło w nim udział 30 uczniów z naszej szkoły. Najciekawszą okazały się prace: Pauliny Neumann, Kacpra Babskiego i Oli Żach. Oni otrzymali bardzo fajne nagrody w postaci torebek na biodra oraz książek Jakuba Skworza. Mieli też szczególną nagrodę- dedekację z osobistym podpisem pisarza. Pozostali uczniowie również otrzymali autografy na zakładkach do  książek z wizerunkiem autora. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Czytanie jak oddychanie" realizowanego  z dotacji Fundacji Santander przez Stowarzyszenie Amicus. Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z pisarzem Jakubem Skworz projekt "Czytanie jak oddychanie".

Napisała i dodała Grażyna M.

MOC EKONOMII W GARACH - FUNDACJA SANTANDER

W piątek 14 września odbyło się rozstzrygnięcie konkursu realizowanego w ralach projektu "Moc ekonomicznej aktywności mimo niepełnosprawnośc"i. W ramach konkursu uczestnicy nakręcili krótkie filny z przepisami na wykonanie ekonomicznej, ulubionej potrawy. Od czerwca filmy były udostepnione na facebooku Stowarzyszenia Amicus, które jest realizatorem projektu. Najwiekszą ogladalnością ponad 2500 odsłon cieszył się film wykonany przez zespół uczniów z PDP pod tytułem "Makaron z truskawakami i śmietaną" i własnie on zajął 1 miejsce, drucie miejsce z ogladalnością ponad 1000 odsłon zdobył film "Kruche ciasteczka z marmoladą"  (autorką jest Natalia ze szkoły zawodowej), 3 miejsce zdobył film wykonany przez Anię z 3 klasy gimnazjum "Pierogi z trudkawkami". Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci głośników mobilnych, a Natalia W., która miała bardzo duży wkład w montowanie filmów otrzymała smart opaskę. Dziekujemy za udział  i zapraszamy do udziału w kolejnych. Już niedługo.

Napisała i dodała  Grazyna Modrzewska

MŁODZI NIEPEŁNOSPRAWNI PŁYWAJĄ I W GRY ZESPOŁOWE GRAJĄ - DOTACJA FUNDACJI LOTTO

W środę na iławskim basenie odbyły się kolejne warsztaty nauki pływania realizowane w ramach projektu "Młodzi niepełnosprawni pływają i w gry zespołowe grają" dofinansowanego przez Fundację LOTTO.. Dzięki nim kolejna grupa uczniów opanuje technikę pływania. Warsztaty zakończą się zadowami. Młodzi niepełnosprawni pływają i w gry zespołowe grają - projekt z dotacji Fundacji LOTTO.

Napisała i dodała Grażyna M.

„CZYTANIE JAK ODDYCHANIE” – ODDECH 1

„Czytanie jak oddychanie” to projekt dofinansowany  przez Fundację Banku zachodniego WBK, w ramach którego dzieci naszej placówki wykonają 6 pierwszych symbolicznych oddechów jako początku ich istnienia na drodze do poznania książek i wartości z nich płynących. Pierwszy oddech to wspólne czytanie i gadanie, które odbyło się w szkolnej bibliotece podczas Dnia Otwartego 26 kwietnia 2018r. Skierowane do najmłodszych dzieci. Młodzież gimnazjana i szkoły zawodowej czytała młodszym kolegom przygody Franklina. Odbył się mini klub dyskusyjny oraz warsztaty plastyczne z Franklinem. Czytanie zostało zakończone słodką niespodzianką oraz nagrodami w formie zakładki do książki oraz innych gadżetów przekazanych dzieciom. Projekt rozpisały: Grażyna Modrzewska i Mariola Kuras. Czytanie w bibliotece i warsztaty z Franklinem przygotowały i zrealizowały: Joanna Chmielewska, Małgorzata Beczyńska i Mariola Kuras. Czytanie jak oddychanie- projekt z dotacji Fundacji BZ WBK.

Napisała  M. Kuras  Dodała Grażyna M.

PROJEKT "ŻYJ ZDROWO NA SPORTOWO"  ze środków PFRON

 W ramach projektu odbędzie się spartakiada sportowa. Zawodnicy będą pokonywali tor przeszkód (slalom między pachołkami, obrecze, rzuty woreczkami, itp.) oraz wezmą udział w konkurencjach rzutu do kosza piłką, strzał do bramki, mecz piłki siatkowej, przeciąganie liny. Podsumowaniem rywalizacji będzie zabawa integracyjna w formie dyskoteki, na kórej wręczone zostaną upominki

PROJEKT  "TRÓJMIASTO Z KULTURĄ W TLE" z dotacji srodków PFRON

To kolejny projekt umożliwiający młodzieży poznawanie walorów turystycznych oraz kultury naszego kraju. 

PROJEKT  "KREATYWNE POZNAWANIE I USPRAWNIANIE" OTRZYMAŁ WSPARCIE  FUNDACJI PGE
W ramach projektu niepełnosprawni uczniowie ZPSWR pojadą na kilkudniową wycieczkę do Krakowa, Oświęcimia i Wieliczki.PROJEKT WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA  z dotacji Fundacji AMICIS

Fundacja Amicis dofinansowała 15 naszym uczniom wycieczkę do Trójmiasta. dzięki pozyskanym środkom uczniowie z klasy PDP wezmą udział w rejsie na Westerplatte, wezmą udział w interaktywnych zajęciach w muzeum eksperymentu, zwiedzą gdańską Starówkę.

Projekt "CZYTANIE JAK ODDYCHANIE" W RAMACH BANKU DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW z dotacji Fundacji BZ WBK

Tym razem walczyliśmy o grant z 260 innymi organizacjami, znależliśmy się wgronie zaledwie 45 finalistów. Dzięki udzielonej dotacji przyblizymy naszym podopiecznym czytanie. Zamierzamy zachęcać dzieci przez nowoczesne techniki nagrywania czytania i zamieszczania filmów na FB, wyjazdu na spektakl do teatru muzycznego, lalek, spotkanie z pisarzem. To niecodzienne formy upowszechniania literatury, które trudno zrealizować w naszym mieście, dlatego zakładamy szereg wyjazdów.

PROJEKT MŁODZI NIEPEŁNOSPRAWNI PŁYWAJĄ I W GRY ZESPOŁOWE GRAJĄ

Kolejnynasz projekt, który tym razem otrzymał dotację z fundacji LOTTO. Podczas jego realizacji młodzież z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie wzmocni swoją aktywność fizyczną pływając w basenie, grając w kręglem, palanta i zbijaka. Realizacja projektu potrwa do listopada. 

MOC EKONOMICZNEJ AKTYWNOŚCI

Z wielkim zaangażowaniem realizujemy kolejne działania w ramach projektu "Moc ekonomicznej aktywności ..."  . Tym razem wzięliśmy udział w warsztatach  przeprowadzonych na terenie Banku WBK w Ostródzie przez panią dyrektor Sylwię Stanowicką. Młodzież dowiedziałą się jak bank zabezpiecza się przed napadem, jak chronione są nasze środki. Najaktywniejsi uczetsnicy warsztatów zostali nagrodzeni firmowymi gadżetami. MOC EKONOMICZNEJ AKTYWNOŚCI .

UDAŁO NAM SIĘ!  Kolejny raz jesteśmy w gronie finalisów nagrodzonych grantem  PROGRAMU BANK AMBITNEJ MŁODZIEZY FUNDACJI BZ WBK. Nasz projekt "Moc ekonomicznej aktywności mimo niepełnosprawności " otrzymał dofinansowanie w kwocie 7400 zł. W ramach projekty młodzież pozna mechanizmy zawierania kredytów, zakładanie rachunków bankowych, pozna historię pieniądza, odwiedzi Bank Narodowy w Warszawie, Mennice i Giełdę Papierów Wartościowych, zacznie ekonomiczmnie gotować i zachęcać do tego mieszkanców Ostródy oraz fanów Facebooka oraz yuo tube.

 

 

ROK 2017

PROJEKT „Aktywni i sprawni mimo niepełnosprawności, przeciwdziałanie marginalizacji życia dzieci niepełnosprawnych  zagrożonych wykluczeniem społecznym” - termin realizacji 15.08.2017r.-30.11.2017r.difinansowany przez Powiat Ostródzki

PROJEKT Matrioszkę malujemy, tańczymy, śpiewamy- rosyjską duszę mamy”- termin realizacji 20.05.2017- 30.10.2017r. dofinansowany przez Centrum Dialogu i Porozumienia Polsko-Rosyjskiego

PROJEKT DAMĄ DŻENTELMENEM BYĆ dofinansowany przez Gminę Miejska Ostróda (Biuro Pełnomocnika ds rozwiązywania Problemów Alkoholowych)
W świecie etykiety jest naprawdę ciekawie. Kolory znaczą. Ubiory mówią. Ciało komunikuje. Zastawa stołowa daje znak, co za chwilę pojawi się do jedzenia. Wnętrza inspirują. Warto więc wiedzieć, jak należy się zachowywać. Założeniem programu "Damą, dżentelmenem być", realizowanego w najstarszych grupach opiekuńczo wychowawczych w internacie ZPSWR w Ostródzie jest kształtowanie postawy kulturalnego stylu bycia w różnych sytuacjach, podniesienie poziom kultury osobistej naszych wychowanków, by były pełne taktu – zarówno przy oficjalnych okazjach, jak i w sytuacjach codziennych. Podopieczni Pani B.Synowiec i E. Ostrowskiej mieli możliwość uczestniczenia w ramach programu w pokazie mody damskiej i męskiej oraz w warsztatach z licencjonowanym coachem Panią Anitą Frankowiak z zakresu podstawowych zasad etykiety i savoir vivr. Program "Damą, dżentelmenem być" będzie realizowany do czerwca 2018 roku.
 

PROJEKT POZYTYWNIE ZAKRĘCENI Z DOTACJI POWIATU OSTRÓDZKIEGO

Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność obejrzeć spektakl teatralny o niegrzecznym Piotrusiu. Było to dla nich bardzo pouczające  przedstawienie. Spektakl jest kolejnym działaniem projektu "Pozytywnie zakręceni" realizowanego wśród uczniów naszej placówki przez Stowarzyszenie Amicus tym razem z dotacji Powiatu Ostródzkiego. W piatek  27 października gościliśmy w szkole mobilne Planetarium. Stu uczniów podczas 40 minutowych seansów odbyło kosmiczną podróż poznająć tajniki gwiazd. Projekt "Pozytywnie zakręceni".

PROJEKT NATURALNI NIEPEŁNOSPRAWNI -  dotacja Powiatu Ostródzkiego

Powstały już zakładki do książek ilustrowane pracami konkursowymi naszych uczniów  wykonanymi w ramach projektu "Naturalni niepełnosprawnoi" realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z dotacji Powiatu Ostródzkiego . Będą one przypominały uczniom o konieczności dbania o środowisko i ponownego zagospodarowywania odpadów domowych. Dla tych, których prace znalazły się na druku, bedą miłą pamiątkąich talentu plastycznego. Gratulujemy.

Dodała Grazyna M.

Wspólna aktywność – kształtuje charakter, buduje więzi

W dniach 18-20.09. 2017r. w ramach projektu „Wspólna aktywność – kształtuje charakter, buduje więzi” dziewiętnastu wychowanków naszego internatu miało okazję uczestniczyć w super aktywnych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu integracyjno - sportowego w Ośrodku Wypoczynkowym ,,Pod Lipami” w Lidzbarku.

                  Celem głównym projektu było zapewnienie  uczestnikom możliwie najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawienie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych oraz wzbogacenie działalności dydaktyczno – wychowawczej Placówki. Aktywny wypoczynek swoim podopiecznym  zorganizowały wychowawczynie internatu pani A. Morawska, E. Palczewska, M. Kopczyńska, E. Ostrowska we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” i PEFRON. Uczestnicy pod czujnym okiem doświadczonej kadry instruktorskiej przeżyli mnóstwo przygód i emocji związanych z niecodziennymi sportami. Nasi wychowankowie mieli okazję min. korzystać z toru quadowego i gokartowego, spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, segwayu i zorbingu. Sprawdzili swoje celne oko na strzelnicy oraz torze minigolfa i hokeju na trawie. Wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w mega grach planszowych, szkoleniu nordic walking  oraz konkurencjach sportowo – integrujących. Przez cały czas do dyspozycji młodzieży były boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki.

                    Realizacja specjalistycznych zajęć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów przyczyniła się do nabycia nowych umiejętności, rozwijania zainteresowań, sprawdzenia swoich cech charakterów, zacieśnienia więzi koleżeńskich a w szczególności aktywnie spędzonego czasu wolnego wśród otaczającej pięknej przyrody. 

              Dodała: Edyta P.

PROJEKT TABLICZKA JAK Z MARZENIA Z FUNDACJI MBANKU

Projekt "Tabliczka jak z marzenia" no i wyszliśmy na ulice miasta sprawdzać znajomość tabliczki mnożenia wśród mieszkańców Ostródy.. Okazuje się ,że trzeba sobie przypominać działania, bo nie wszystkie są w naszych głowach. Uczestnicy badań otrzymują od nas plastikowe tabliczki mnożenia.

Projekt POZYTYWNIE ZAKRĘCENIE- dotacja Powiatu Ostródzkiego- ROZPOCZĘTY

Projekt "Pozytywnie zakręcenie.." z dotacji Powiatu Ostródzkiego już w toku. Festynem wiosennym zorganizowanym w Dniu Dziecka rozpoczęliśmy kolejny projekt adresowany do naszych podopiecznych z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie. Na festynie beneficjenci mieli okazję bawić się w bardzo aktywny sposób na dmuchanych zabawkach, trampolinie, zaznać elementów hipoterapii, spróbować sił podczas tańca prowadzonego przez animatora, skosztować kiełbaski z grilla oraz pstryknąć sobie fotkę w Fotobudce. Jednym słowem - dzień pełen wrażeń. Serdecznie dziękujemy panu Marcinowi Grynkiewiczowi z firmy Centrum Dobrego Smaku oraz Firmie Animex za pomoc w zorganizowaniu grilla, a także Pełnomocnikowi ds rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostródzie za dofinansowanie działań.

PIĘCIOBÓJ MŁODYCH PARAOLIMPIJCZYKÓW - PROJEKT Z DOTACJIFUNDACJI  BZ WBK zakończony 01 czerwca 2017

Rozstrzygnęliśmy rywalizację w ramach projektu z dotacji Fundacji BZ WBK "Pięciobój młodych paraolimpijczyków"
! miejsce zajął - Ernest Nikiel, 2 miejsce Adrian Ciechowicz, 3 miejsce -Kacper Kawiak. Odbyła się także mini olimpiada dla dzieci biorących udział w festynie. Mogli popróbować sił w chodzeniu na szczudłąch, biegach na nartach, skokach w workach., w walce na ringu. nagrody laureatom wręczyła dyrektor odddziału BZ WBk pani Monika Kozłowska oraz dyrektor ZPSWR pan Tomasz Brzeski

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus.Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus.
 
 
 
 
 
 
 
 
PROJEKT DZIEŃ DZIECKA ...... dofinansowany kwotą 600 zł przez biuro Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Ostródzie  na cykl działań zwiekszających zachowania z zakresu profilaktyki przeciwalkoholowej  dzieci niepełnosprawnych. Realizacja od czerwca do listopada 2017.

PROJEKT "NATURALNI NIEPEŁNOSPRAWNI...... dofinansowany kwotą 2000 zł przez Zarząd Powiatu w Ostródzie  na cykl działań zwiekszających działania dzieci niepełnosprawnych z powiatu ostródzkiego na rzecz ekologii i ochrony środowiska . Realizacja od czerwca do listopada 2017.

PROJEKT "WSPÓŁNA AKTYWNOŚĆ-KSZTAŁTUJE CHARAKTER, BUDUJE WIĘZI"  dofinansowany ze środków PFRON w kwocie 6548 zł na prowadzenie działań z zakresu rehablitacji ruchowej poprzez turystykę dzieci niepełnosprawnych.

PROJEKT "POZYTYWNIE ZAKRĘCENI...... dofinansowany kwotą 3000 zł przez Zarząd Powiatu w Ostródzie  na cykl działań zwiekszających aktywność dzieci niepełnosprawnych z powiatu ostródzkiego. realizacja od maja do listopada 2017.

PROJEKT "AKTYWNI I SPRAWNI MIMO NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI" . dofinansowany kwotą 3000 zł przez Zarząd Powiatu w Ostródzie  na cykl działań zwiekszających zdolności poznawcze dzieci niepełnosprawnych z powiatu ostródzkiego. realizacja od maja do listopada 2017.

PROJEKT "MATRIOSZKĘ  MALUJEMY, TAŃCZYMY,ŚPIEWAMY - ROSYJSKĄ DUSZĘ MAMY" - projekt dofinnasowanty przez CentrumDialogu Polsko- Rosyjskiego w kwocie 5800 zł na przybliżenia dzieciom niepełnosprawnym z powiatu ostródzkiego kultury naszych wschodnich sąsiadów.

FESTIWAL PIOSENKI "ŚPIEWAC KAŻDY MOŻE" dofinnasowany przez Gminę Miejską Ostróda na zakupienie nagród dla niepełnosprawnych uczestników wojewódzkiego festiwalu.

 

ROK 2016

FUNDACJA MBANKU  I PROJEKT TABLICZKA JAK Z MARZENIA - 19.12.2016

Tabliczka jak z marzenia, czyli łatwe sposoby na naukę tabliczki przez dzieci niepełnosprawne intelektualnie.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Fundacji mBanku w Warszawie w kwocie 3050 zł, przewidywane srodki własne Amicusa 300 zl.Celem projektu jest nauka tabliczki mnożenia w innowacyjny sposób przez 110 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Zamierzamy oddziaływać na różne zmysły uczniów w trakcie zajęć korekcyjno- kompensacyjnych oraz pozalekcyjnych, żeby ułatwić im przyswajanie tabliczki i poprawić zdolność zapamiętania i odtwarzania materiału
 a także nauczyć ich bawić się matematyką i pokazać jej atrakcyjną stronę:

1. WZROK -uczestnicy wykonają w komputerze projekt tabelki tabliczki mnożenia w zakresie 100, zamówią w firmie na folii samoprzylepnej w celu oklejenia nimi ścian w szkole. Wykonają też 200 plastikowych kart z tabliczką, które będą mogli mieć zawsze przy sobie.

2. POWTARZANIE to comiesięczna sonda uliczna przeprowadzona wśród mieszkańców. Uczniowie przygotują karty z mnożeniem, przeegzaminują mieszkańców, sprawdzą, podadzą wynik i podziękują za udział wręczając każdemu słodycz. Nakręcą także tabletem krótki materiał filmowy.

3. ZABAWA to 9 warsztatów matematycznych (raz w miesiącu) opartych o gry ułatwiające zapamiętanie tabliczki mnożenia

4. SŁODKIE ODPYTYWANIEraz w miesiącu beneficjenci będą w trakcie przerw odpytywać pozostałych uczniów z tabliczki. Dla zachęty wręczane będąupominki.

5. KONKUROWANIE to turniej kończący projekt. Beneficjenci przygotują zestawy zadań konkursowych, zakupią nagrody dla laureatów i przeprowadzą turniej, wiedzy
z mnożenia.

 

RUSZAMY Z PARAOLIMPIADĄ Z FUNDACJĄ  BZ WBK- 28 listopada 2016

Stowarzyszenie Amicus przystapiło do realizacji nowego projektu "Pięciobój młodych paraolimpiczyków" finansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK, którego odbiorcami są uczniowie ZPSWR. Pływanie jest pierwszą dyscypliną naszej olimpiady, w której uczestnicy będą rywalizować i zdobędą pierwsze punkty do klasyfikacji ogólnej.  Pod czujnym okiem ratowników 20-osobowa grupa  młodych sportowców próbowała swoich sił na basenie w Morągu. Podczas 60-minutowych zajęć doskonalili oni swoje umiejętności pływackie. Zadaniem olimpijczyków jest przepłynięcie w jak najszybszym czasie dystansu 25 metrów dowolnym stylem, z przyborem lub bez. Projekt został objety patronatem honorowym przez Starostę Ostródzkiego. Trzymamy kciuki i życzymy wszystkim jak najlepszych wyników. Projekt PPięciobój młodych paraolimpijczyków - PŁYWANIE.

Napisała Magdalena Gliszczyńska           Dodała Grażyna M.

 

KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ - 30.10.2016

Wspólnie z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych  zapraszamy do wykonania konkursowej kartki z motywami bożonarodzeniowymi. Termin nadsyłania prac 28 listopada 2016. Do 10 grudnia wyłonimy zwycięzców, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Sprawne  paluszki sprawniejszy umysł" dofinansowane przez Zarzad Powiatu w Ostródzie. Zaprasamy do pobrania regulaminu. Regulamin_konkursu_na_kartke_swiateczna.doc

Dodała Grażyna M.

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "PUSZYSTY OGROM RADOŚCI" - 30.10.2016

Zapraszamy do udziału w  konkursie plastycznym odbywającym się pod hasłem „Puszysty ogrom przyjaźni”.Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS” oraz Zespół Placówek Szkolno– Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie.Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” dofinansowanego przez FUNDACJĘ PZU z siedzibą w Warszawie.

Regulamin_konkursu_Puszysty_ogrom_przyjazni_2.docx

Dodała Grażyna M.

 

SPRAWNE PALUSZKI SPRAWNIEJSZY UMYSŁ- kolejne działania 22.09.2016

Uczniowie ZPSWR kontynuują realizację projektu Sprawne paluszki sprawniejszy umysł finansowanego przez Zarząd Powiatu Ostródzkiego realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus. Tym razem beneficjenci usprawniali swoje zdolności manualne podczas warsztatów garncarskich i czerpania papieru w Kamionce koło Nidzicy. Mimo, iż  się trochę pobrudzili glina i pulpą papierową, dzień dostarczył dzieciom wielu nowych doznań. Każdy uczestnik projektu został wytwórcą glinianego naczynia i własnoręcznie zdobionej kartki papieru. Atrakcją wyjazdu była także projekcja filmu o życiu zwierząt w technice 3D. Już w październiku kolejne etapy projektu- zajęcia warsztatowe.

 

Dodała i napisała Grażyna M.

NA RATUNEK ZIEMI - ostatnie działania 21 czerwca 2016

13 września uczniowie szkoły wzięli udział w warsztatach w  Łukcie, podcza sktórych uczyli się życia i postępowania w zgodzie z naturą. Czternastu beneficjentów projektu "Na ratunek Ziemi" realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z dotacji NFOŚiGW wypiekało chleb na zakwasie, robiło budki lęgowe, doglądało zwierząt gospodarskich oraz oglądało filmy o klimacie. Szczególną atrakcją warsztatów była jazda konna i zajmowanie się tymi wspaniałymi zwierzętami. Poza tym  uczniowie też trochę wypoczęli spacerując, kąpiąc się w jeziorze czy biesaidują przy wieczornym ognisku. "Na ratunek Ziemi".  

  Dodała Grazyna M.

SPRAWNE PALUSZKI-SPRAWNIEJSZY UMYSŁ 07.06.2016

"Sprawne paluszki-sprawniejszy umysł" to tytuł kolejnego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z udziałem uczniów naszej placówki. Tym razem celem projektu jest maksymalne usprawnianie funkcji poznawczych uczestników poprzez udział w różnorodnych zajęciach manualnych.  Takie zajęcia jak szydełkowanie, wędkowanie, haftowanie, robienie szałasu bardzo podobają się uczestnikom  dzięki czemu projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacji jaką Amicus uzyskał z Powiatu Ostródzkiego, "Sprawne paluszki-sprawniejszy umysł".

Dodała Grażyna M.

POZNAJĘ SZANUJĘ CHRONIĘ- 20.06.2016

„Ptasie apartamenty” – przygotowane na medal.

Uczestnicy projektu ekologicznego „Poznaję, szanuję, chronię” brali udział w warsztatch stolarskich, w czasie których samodzielnie wykonali trzy budki lęgowe. Uczniowie zapoznali się z budową takiej budki oraz sposobem wykonania. Początkujący stolarze pracowali od kwietnia do końca maja pod czujnym okiem pani Magdaleny Miller. Zadanie nie było łatwe, ale ostateczne efekty z pewnością zachwycą ptasich mieszkańców. Przygotowana przez naszą młodzież budka to „mieszkanie” dla sikorki ubogiej, czarnogłówki, czubatki, sosnówki, modraszki, bogatki, wróbla, kowalika lub dzięciołka, ponieważ te właśnie ptaki mogą zamieszkać w budce lęgowej posiadajacej otwór od 25 mm do 35 mm. Budki lęgowe zostały rozwieszone 1 czerwca 2016 roku. Dwie na terenie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie, a trzecia w „leśnej klasie” w Taborzu, czyli na polanie, która znajduje się na końcu ścieżki dydaktycznej Rezerwatu Sosny Taborskiej. Pan Patryk Kowalski, leśniczy z Taborza, nadał naszej budce nr1/2016, ponieważ jest to pierwsza budka lęgowa zawieszona w tym roku. Podczas tej wyprawy poznalismy ciekawostki dotyczące zwyczajów ptaków żyjących w taborskich lasach. Zostaliśmy poinstuowani, jak należy zajmować się budkami lęgowymi. Młodzież wie, że jesienią będzie musiała sprawdzić, czy nasze budki zostały zasiedlone oraz wyczyścić je, ponieważ ptasie apartamenty muszą być przygotowane na kolejny rok. Zapraszamy do galerii.

DUCHY HISTORII- ruszył projekt finansowany z funduszy Powiatu Ostródzkiego- 14.06.2016

   8 czerwca 25-osobowa dzieci niepełnosprawnych wzięła udział w wycieczce do Mazurolandii i Wilczego Szańca. Wycieczka była kolejnym zadaniem z projektu "Duchy historii czyli żywa lekcja patriotyzmu” realizowanego z funduszy Powiatu Ostródzkiego przy współpracy ZPSWR w Ostródzie. Nasi podopieczni skorzystali z ciekawego programu, który połączył zabawę z poznawaniem zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. Mazurolandia to park atrakcji położony na Mazurach w Gierłoży k. Kętrzyna, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie oraz Park Zabaw. Głównym punktem wycieczki było poznanie ruin kwatery głównej Adolfa Hiltera w samym sercu Mazur.  Nasi wychowankowie zwiedzili zamaskowane miasteczko w lesie, w którym znajdują się  pozostałości betonowych budowli, których część zachowała się w bardzo dobrym stanie. Poznali również historię miejsca, z którego wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów podbitych narodów w czasie II wojny światowej.

NA RATUNEK ZIEMI- EKOTURNIEJ KOŁO KLIMATU- 08 CZERWCA 2016

We wtorek 7czerwca w ZPSWR był wielki naukowy piknik odbywający się pod hasłem, a jednoczesnie tytułem projektu ekologicznego "Na ratunek Ziemi" . To już kolejne działanie tego projektu. Tym razem ponad 100 uczniow poznawało swiat przyrody w sposób naukowy. Okazało się, że nie trzeba jechać do muzeum nauki czy eksperymentu, żeby poznać budowęczlowieka  i ułożyć w korpusie wszystkie narządy wewnetrzne, poznać jak przebiegają zjawiska fizyczne, czy porownywać wagi mózgów rożnych zwierząt. Starsi uczniowie placówki wzięli udział w ekoturnieju "Koło klimatu", podczas którego wykazywali się wiedzą o naszej planecie i przyrodzie.Był to bardzo emocjonujący dzień. Wszyscy uczestnicy z zaciekiewaniem brali udział w doświadczeniach, robili ekologiczne kanapki i soki. Zorganizowanie pikniku było możliwe dzięki Stowarzyszeniu Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus, które wygrało konkurs dotacyjny ogłoszony przez Stowarzyszenie Euroregion Niemen na dotację z Narodowego Funduszu ochrony środowiska i Gispodarki Wodnej.   Piknik naukowy i ekoturniej Koło klimatu.

PROJEKT SPRAWNE PALUSZKI- SPRAWNIEJSZY UMYSŁ ROZPOCZĘTY 07 CZERWCA 2016

Sprawne paluszki- sprawniejszy umysł to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z 15 uczniami naszej placówki z dotacji Powiatu Ostródzkiego. Już pierwsze działania przyniosły wiele emocji i pozytywnych przezyć. Okazało się, że możemy sobie bardzo dobrze radzić podejmując różnorodne działania na łonie natury, np. wędkowanie na kiju za pomocą zwykłej żyłki, robienie szałasu w terenie czy szydełkowanie i haftowanie. Podczas wyjazdu można też było zdobyć nowe sprawności strzelania z łuku czy gry w golfa. Piękna pogoda, cudowny krajobraz i dobre jedzonko, a także samodzielnie zebrane poziomki z leśnej polany to wspaniała zapowiedź sukcesu projektu. Kolejne zadanie realizowane będzie  we wrześniu.

„Szkolny ekosystem” - zadanie zrealizowane w ramach projektu „Poznaję, szanuję, chronię”.
O ochronie środowiska oraz dbaniu o przyrodę, która nas otacza- dużo słyszymy, mówimy, uczymy się. Natomiast uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie postanowili działać. Zaczęli, dosłownie, od własnego podwórka. W maju uprzątnęli i przygotowali teren pod zasadzenie 80 tui. Do zadania podeszli bardzo profesjonalnie, ponieważ zakupili rośliny, ziemię oraz nawóz. W akcji sadzenia krzewów ozdobnych brali udział uczniowie klas: VI Szkoły Podstawowej, I, IIIa i IIIb Gimnazjum oraz II Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Inicjatywę uczniów poparł dyrektor placówki pan Tomasz Brzeski, który wsparł młodzież od strony finansowej oraz merytorycznej. Drzewka zostały zasadzone, ale to nie koniec pracy młodych ogrodników, ponieważ teraz będą mięli za zadanie opiekowanie się roślinnością. Uczniowie będą podlewać drzewka, żeby szybko i pięknie rosły. Zadanie to zostało dofinansowane przez Gminę Miasta Ostróda w ramach projektu „Poznaję, szanuję, chronię”. Wraz z młodzieżą projekt ten realizują: Magdalena Miller, Dorota Tetmer, Mariola Kuras. Zobaczcie, jak młodzież zagospodarowała teren internatu ZPSWR – fotorelacja poniżej.

 

PROJEKT " NA RATUNEK ZIEMI" z funduszy  NFOŚIGW- 20 maja 2016

„Na ratunek Ziemi”  wyruszyli uczniowie ZPSWR w Ostródzie i wykonali w ramach konkursu plastycznego ponad 50 prac pokazujących jak każdy człowiek może dbać o lasy, ich mieszkańców i najbliższe środowisko przyrodnicze. Konkurs jest realizowany  przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych w ramach projektu finansowanego ze środków NFOŚiGW. W środę 18 maja odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu, a było ich  bardzo wielu. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki rzeczowe o laureaci nagrody i dyplomy. Amicus po raz kolejny zdobył fundusze na  edukację dzieci niepełnosprawnych biorąc udział w ogólnopolskim konkursie dotacyjnym, tym  razem organizowanym przez Stowarzyszenie Euroregion Niemen. Jak zwykle szeroki jest wachlarz prowadzonych działań „ratujących Ziemię”. Na  rozpoczęcie projektu uczestnicy wypełniali ankietę, w której badana była ich świadomość ekologiczna. Taką ankietę powtórzą  na zakończenie projektu, a wyniki zostaną porównane i dadzą obraz,  jak realizacja projektu wpłynęła na wiedzę dzieci. Prezentowane prace plastyczne posłużą natomiast jako ilustracje do planów lekcji, które zostaną wydane w nakładzie 1000 egz. i rozdane wśród uczniów ostródzkich szkół. Starsi uczniowie ZPSWR w Ostródzie wezmą udział w ekoturnieju ekologicznym „Koło klimatu” oraz wyjadą na dwudniowe warsztaty ekologiczne do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie wykonają budki lęgowe, nauczą się wypiekać chleb na zakwasie oraz dbać o zwierzęta gospodarskie. Wszystkie te działania odbędą się jeszcze w tym roku szkolnym, więc  beneficjentów projektu czeka niezwykle intensywna, ale i przyjemna praca. Na ratunek Ziemi - projekt Amicusa z NFOŚIGW.

Laureaci konkursu:  Bianka Felke, Paweł Steffen, Oskar Górski, Mateusz Pacewicz, Marcin Masiak, Ewa Kucharczuk, Magdalena Dworańska, Paulina Graw, Aleksandra Szymańska. Gratulujemy

MAZURSKA PRZYGODA projekt z funduszu PFRON

W dniach 9 – 11.05.2016 r. w ramach projektu „Mazurska Przygoda” dziewiętnastu wychowanków naszego internatu miało okazję uczestniczyć w wyjątkowo atrakcyjnych zajęciach w Ośrodku „Kulka” koło Szczytna. Celem głównym projektu było zapewnienie  uczestnikom możliwie najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawienie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych oraz wzbogacenie działalności dydaktyczno – wychowawczej Placówki.

Aktywny wypoczynek swoim podopiecznym  zorganizowały wychowawczynie internatu pani A. Morawska, E. Palczewska, M. Kopczyńska, E. Ostrowska i A. Kapturkiewicz  we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” i PEFRON. Młodzież pod czujnym okiem instruktorów miała okazję korzystać z toru quadowego, spróbować swoich sił na supernowoczesnym symulatorze treningu dla pilotów statków kosmicznych, sprawdzić swoje celne oko na specjalnie przygotowanej strzelnicy oraz poznać podstawy samoobrony. Uczestnicy poznali również podstawowe zasady  poruszania się w terenie oraz  jak przetrwać w lesie i poradzić sobie z siłami natury. Wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w mega grach planszowych oraz porywającej do tańca zumbie. Przez cały czas do dyspozycji młodzieży były boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki.

           Realizacja specjalistycznych zajęć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów przyczyniła się do nabycia nowych umiejętności, rozwijania zainteresowań, sprawdzenia swoich cech charakterów a w szczególności aktywnie spędzonego czasu wolnego wśród otaczającej pięknej przyrody. 

              Dodała: Edyta P.

PROSIMY O 1% PAŃSTWA PODATKU- JESTEŚMY OPP- NASZ KRS 0000196290

 15

POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE - warsztaty dziennikarskie- FUNDACJA BZ WBK - 19.04.2016

Młodzież Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie od 16 listopada 2015r. do 31 maja 2016r. realizuje projekt POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE. Kolejnym zrealizowanym działaniem w ramach tego projektu były warsztaty dziennikarskie poprowadzone przez Barbarę Chadaj-Lamcho – redaktor naczelną Gazety Ostródzkiej. W ramach edukacji dziennikarskiej odbyły się trzy spotkania: 29 lutego młodzież Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZPSWR zapoznała się z tajnikami redagowania strony tytułowej gazety, zwiedziła redakcję oraz poznała historię ukazywania się naszego lokalnego tygodnika; 1 marca nasi świeżo upieczeni dziennikarze udali się na ulice naszego miasta i przeprowadzili sondę uliczną. Mieszkańcy Ostródy odpowiadali na pytanie: Czego barkuje w Ostródzie, co warto zmienić?; 9 marca zebrany materiał został zredagowany, zdjęcia wykadrowane, strona rozplanowana i artykuł przygotowany przez naszą młodzież ukazał się w piątkowym wydaniu Gazety Ostródzkiej. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainetresowaniem młodzieży. Były nie tylko fantastyczną formą kształcenia pisania, redagowania tekstów ale również zaangażowania w życie społeczności lokalnej. Podczas warsztatów młodzieżą opiekowały się Magdalena Miller i Mariola Kuras. Poznanie przez dociekanie- projekt.

Informację zredagowały: Magdalena Miller i Mariola Kuras.     Dodała Grażyna M.

PROJEKT TO JA ŻYWNOŚĆ ! - PROSZĘ NIE WYRZUCAJ MNIE - FUNDACJA TESCO

Na początku marca odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego “Jemy lepiej i taniej - odpowiednie zagospodarowanie żywności i skutki marnowania żywności”. W konkursie wzięło udział 15 niepełnosprawnych dzieci. Prace zostały wykonane techniką malarstwa. Dzieci zostały nagrodzone w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrodzone prace plastyczne zostały zeskanowane i wkomponowane w kolaż, który został wydrukowany w formacie A5 w liczbie 1000 egzemplarzy. Ulotki posłużyły jako materiał informacyjny dla osób kupujących w sklepie Tesco w Olsztynie.  Uczestnicy projektu 22 marca rozdawali ulotki informacyjne w sklepie Tesco w Olsztynie . Propagowali zdrowy I oszczędny tryb życia, informowali o problemie jakim jest marnowanie żywności iI racjonalnym wykorzystaniu jej. Zachęcali społeczeństwo do rozsądnego kupowania produktów spożywczych.W marcu odbyły się także warsztaty kulinarne, pt. “Mali kucharze nie marnują”. Realizacja warsztatów miała miejsce w internacie ZPSWR w Ostródzie w  siedmiu grupach opiekuńczo-wychowawczych.  Wychowankowie wraz z wychowawcami przygotowali wspólnie listę niezbędnych produktów, przeliczając dokładnie gramatury potrzebne do sporządzenia potraw. Za określoną kwotę  dokonali zakupu produktów, z których zrobili jak największą liczbę dań, oczywiście, nie marnując przy tym jedzenia. Każda grupa miała za zadanie stworzyć zdrowe i oszczędne menu tygodniowe. Dzieci miały opracować propozycje jadłospisu na cały tydzień, uwzględniając produkty, które są zdrowe, z których można zrobic jak największą liczbę dań. Menu zostanie przedstawione podczas Pikniku żywności zaplanowanego w  czerwcu dla pozostałych uczestników projektu.Projekt "To ja zywność- prosze nie wyrzucaj mnie".

Napisała Beata Synowiec                          Dodała Grażyna M.

 

POZNANIE PRZEZ UPRAWIANIE- Fundacja BZ WBK

Uczestnicy projektu  „POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE” wzięli udział w kolejnym działaniu pod nazwą „Poznanie przez uprawianie”, które pozwoliło im spróbować sił w różnych dyscyplinach sportowych. Dzięki uprzejmości pana Kamila Słowika właściciela Ostródzkiego Fitness Clubu, młodzież z  ZPSWR w Ostródzie, wzięła udział w zajęciach na siłowni, gdzie dowiedziała się jakie ćwiczenia wpływają na zwiększenie masy mięśniowej oraz poprawiają kondycję fizyczną. Pod okiem wykwalifikowanego trenera korzystali z nowoczesnych  i specjalistycznych urządzeń kulturystycznych.

Kolejna aktywność fizyczna, jaką doświadczyli uczestnicy projektu, to udział w zajęciach na basenie. W zależności od umiejętności pływackich, sportowcy mieli do pokonania dystans 25m dowolnym stylem z przyborem lub bez. Grupa bardziej zaawansowana musiała dodatkowo wykonać skok startowy i przepłynąć kilka metrów pod wodą.                                             Dalsze poznawanie przez uprawianie związane było z „Mini piłką siatkową”, która jako gra może stanowić doskonałą odmianę zabawy. Podczas zajęć na sali gimnastycznej ZPSWR uczestnicy projektu doskonalili umiejętności techniczne i taktyczne z zakresu piłki siatkowej.  Rozegrali turniej „czwórek” w systemie każdy z każdym. Na zakończenie wszyscy ocenili własne zaangażowanie, czerpaną przyjemność oraz korzyści dla organizmu. Przekonali się, że sport kształtuje pozytywne cechy charakteru takie jak: pracowitość, sumienność, koleżeństwo, poczucie silnej woli i odpowiedzialności. Poznanie przez działanie-UPRAWIANIE.

 

Młodzież Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie od 16 listopada 2015r. do 31 maja 2016r. realizuje projekt POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE. Kolejnym zrealizowanym działaniem w ramach tego projektu były warsztaty dziennikarskie poprowadzone przez Barbarę Chadaj-Lamcho – redaktor naczelną Gazety Ostródzkiej. W ramach edukacji dziennikarskiej odbyły się trzy spotkania: 29 lutego młodzież Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZPSWR zapoznała się z tajnikami redagowania strony tytułowej gazety, zwiedziła redakcję oraz poznała historię ukazywania się naszego lokalnego tygodnika; 1 marca nasi świeżo upieczeni dziennikarze udali się na ulice naszego miasta i przeprowadzili sondę uliczną. Mieszkańcy Ostródy odpowiadali na pytanie: Czego barkuje w Ostródzie, co warto zmienić?; 9 marca zebrany materiał został zredagowany, zdjęcia wykadrowane, strona rozplanowana i artykuł przygotowany przez naszą młodzież ukazał się w piątkowym wydaniu Gazety Ostródzkiej. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainetresowaniem młodzieży. Były nie tylko fantastyczną formą kształcenia pisania, redagowania tekstów ale również zaangażowania w życie społeczności lokalnej. Podczas warsztatów młodzieżą opiekowały się Magdalena Miller i Mariola Kuras. Poznanie przez dociekanie- projekt.

Informację zredagowały: Magdalena Miller i Mariola Kuras.     Dodała Grażyna M.

KOLEJNE DZIAŁANIA PROJEKTU POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE- POZNANIE PRZEZ PRÓBOWANIE- 01.03.2016

W lutym 20-osobowa grupa niepełnosprawnych dzieci wzięła udział w warsztatach kulinarnych w ramach projektu „Poznanie przez działanie”dofinansowanego przez Fundację BZ WBK w ramamch konkursu Tu mieszkam Tu działam. Celem tych warsztatów było poznanie różnych sposobów odżywiania, porównanie wartości odżywczych, smakowych oraz ocenienie kosztów. W czasie naszych zajęć mieliśmy okazję własnoręcznie przygotować i degustować dwa posiłki – jeden od podstaw, drugi z półproduktów oraz zakupiliśmy i spożyliśmy posiłek w barze.

Zajęcia te okazały się fascynującą podróżą do świata smaków, zapachów, kolorów. Dzięki warsztatom nabyliśmy umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwinęła się kreatywność i samodzielność uczniów, zapoznaliśmy się z zasadami savoir-vivre przy stole. W trakcie warsztatów uwzględnione zostały również zagadnienia z zakresu higieny osobistej i higieny produktu. Wspólne przyrządzanie posiłku było także okazją do współdziałania wzmocnienia przyjaźni między uczniami.Poznanie przez działanie - PRÓBOWANIE.

REALIZACJA PROJEKTU 'TO JA ŻYWNOŚĆ. PROSZĘ NIE WYRZUCAJ MNIE!"- 14.01.2016

W ramach projektu „To ja żywność. Proszę nie wyrzucaj mnie” dnia 14.01.2016r. w internacie  odbyło się spotkanie z przedstawicielką dietetyki i zdrowego żywienia  Poradni Dietetycznej „Natur House” panią  mgr inż. Aleksandrą Pietryszyn.  Tematem spotkania  było „Wszystko zjadam nic nie wyrzucam”. Jest to kolejne działanie z projektu, które ma na celu uświadomienie jak wielkim problemem jest marnotrawienie i wyrzucanie żywności. zdjęcia

OBÓZ SPORTOWO-REKREACYJNY DLA UCZNIÓW ZPSWR - 01.02.2016

Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych  „Amicus” oraz Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie  w dniach 23.01.2016r – 29.01.2016 r. wspólnie  zorganizowali obóz sportowo - rekreacyjny dla 10 uczniów zespołu. Miejscem sportowych zmagań był SOSW w Miłakowie. W czasie pobytu uczestnnicy brali udział w zajęciach sportowych, takich jak: piłka nożna halowa, piłka koszykowa, unihock, badminton, tenis stołowy ucząc się zdrowej rywalizacji, współpracy w grupie, szacunku dla przeciwnika i współzawodnictwa fair play. W wolnym czasie uczestniczyli  w zajęciach świetlicowych, między innymi turnieju warcabowym oraz turnieju FIFA 2016 na IXBOX. Dla uczniów odbyły się również zajęcia warsztatowe, w trakcie których zrealizowane  zostały elementy profilaktyki skierowanej przeciw uzależnieniom: „Drugi elementarz, czyli program siedmiu kroków”. Celem  warsztatów było wskazanie uczniom sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego, zachęcanie do zdrowego stylu życia oraz wskazanie sposobów unikania i radzenia sobie z uzależnieniami. Zorganizowany został także wyjazd do kina w Olsztynie oraz Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.  Opiekunami i organizatorami obozu sportowo-rekreacyjnym byli Michał Maj i Ryszard Kowalski z Zespołu Szkół Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnego w Ostródzie, którzy pozyskali na organizację obozu fundusze z Gminy Miejskiej w Ostródzie z Biura Pełnomocnika ds. Profilaktyki Antyalkoholowej, z Powiatu Ostródzkiego oraz od prywatnycvh sponsorów.  W imieniu uczniów oraz własnym chcemy serdecznie podziękować wyżej wymienionym  instytucjom samorządowym oraz indywidualnym darczyńcom za okazaną pomoc materialną, bez której nie doszłoby do realizacji obozu sportowo-rekreacyjnego dla naszych uczniów w czasie ferii zimowych. Dzięki ich hojności wszyscy uczestnicy  wzięli udział w obozie nieodpłatnie.  Zimowy obóz sportowo-rekreacyjny w Miłakowie.

KONKURS"ŻUKI, MRÓWKI LUB KORNIKI- LESNI SPRZYMIERZEŃCY I LESNE SZKODNIKI" - 20.01.2016

Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Żuki, mrówki lub korniki – leśni sprzymierzeńcy i leśne szkodniki”.

Na konkurs wpłynęło 80 prac z: SOSW w Bartoszycach, SOSW nr 1 w Elblągu, OREW w Elblągu, SOSW w Kętrzynie, PSKOEW w Kruzach, SOSW w Nidzicy, SOSW im. K. Makuszyńskiego w Olsztynie, ZPS w Olsztynie, OSW w Olsztynie, ZPSWR w Ostródzie, SOSW w Szymanowie, SOSW w Węgorzewie,   SOSW w Żardenikach.

Jury w składzie: przewodnicząca Joanna Chmielewska – plastyk, Monika Ptaszkiewicz – leśnik, przedstawiciel Nadleśnictwa Miłomłyn, Tomasz Brzeski – Dyrektor ZPSWR, Grażyna Modrzewska – Prezes Stowarzyszenia „Amicus”, Małgorzata Karpińska – nauczyciel ZPSWR przyznało 7 równorzędnych nagród oraz 2 nagrody specjalne.  

Laureaci konkursu:

 1. Dominika Woźniak, SOSW w Nidzicy, opiekun pracy: Bernadeta Ojrzyńska.
 2. Agata Tomczak, ZPSWR w Ostródzie, opiekun pracy: Aneta Sikorska.
 3. Patryk Zakrzewski, SOSW w Nidzicy, opiekun pracy: Beata Żygadło.
 4. Magdalena Wojak, SOSW w Bartoszycach, opiekun pracy: Renata Kuzia.
 5. Wiktoria Rauch, ZPSWR w Ostródzie, opiekun pracy: Aneta Sikorska.
 6. Patrycja Marciniak, SOSW w Żardenikach, opiekun pracy: Odetta Ostapczuk.
 7. Arkadiusz Stenka, SOSW nr 1 w Elblągu, opiekun pracy: Grażyna Kozłowska.
 8. Rafał Bloch, SOSW w Żardenikach, opiekun pracy: Odetta Ostapczuk – nagroda specjalna Dyrektora ZPSWR.
 9. Robert Erynkfajt, SOSW w Nidzicy, opiekun pracy: Beata Żygadło - nagroda specjalna Prezesa Stowarzyszenia „Amicus”.

Wszystkim laureatom składamy serdecznie gratulacje! Nagrody wyślemy pocztą. Organizatorki konkursu: Joanna Chmielewska  Grażyna Pietrzak        Prace Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plstycznego.

Dodała Grażyna M.

 

MIKOŁAJKI W ZPSWR W OSTRÓDZIE- 09.12.2015

Na ten dzien czekali wszyscy uczniowie szkoły. Nadszedł 8 grudnia i przybył do nas ważny gość- Mikołaj. Najpierw uczniowie szkoły powitali go występami wokalno-tanecznymi, przygotowanymi z pania Bogusią, później popisywali się przed Mikołajem swoimi umiejętnościami: układania puzzli, robienia łańcucha na choinkę, dekorowania czapeczek czy pakowania prezentów. Aż nadszedł moment obdarowywania dzieci paczkami. Wszyscy uczniowie szkoły, którzy bawili w tym dniu się z Mikołajem, otrzymali od niego upominki, niektórzy w postaci rózgi.Było dużo smiechu i radosnej zabawy. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Amicus, które było współorganizatorem zabawy oraz pracownikom Expo Areny w Ostródzie i Sklepowi Kaufland.  SZKOLNE MIKOŁAJKI.

Dodala Grazyna M.

POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE RUSZA - PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ FUNDACJĘ BZ WBK - 03.12.2015

Rozpoczęliśmy realizację projektu „POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE”, który otrzymał grant w kwocie 4000 złotych z Fundacji BZ WBK "Tu mieszkam Tu zmieniam". Nasze pierwsze działanie to poznanie przez oglądanie, czyli wizyta w olsztyńskim Planetarium. Przygoda była wspaniała, ponieważ 24 listopada 2015r. do Olsztyna wybrała się pociągiem dwudziestoośmioosobowa grupa uczniów naszej placówki na projekcję dydaktyczną pt. „Wszystko wiruje”. Uczniowie dowiedzieli się, że na Ziemi obserwujemy codzienną wędrówkę Słońca nad horyzontem oraz następstwo dnia i nocy, że w ciągu roku zmienia się długość dnia, wysokość górowania Słońca. Poznali odpowiedzi na nurtujące ich pytania: dlaczego tak się dzieje? Dlaczego Słońce inaczej wędruje zimą, wiosną czy jesienią? Dlaczego jego miejsce wschodu i zachodu ulega zmianie? Dlaczego dzień latem jest dłuższy, a zimą tak krótki, czyli skąd się biorą pory roku? Czy nocne niebo zawsze wygląda tak samo, czy może zmienia swój wygląd? A wszystko przez następstwa ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy niebo z Olsztyna, równika i bieguna, na początku poszczególnych pór roku. Zdjęcia są potwierdzeniem atrakcyjności zajęć dydaktycznych, czyli poznania przez oglądanie. Uczniami opiekowały się panie: B. Fiołek, B. Tylicka, M. Gliszczyńska i M. Kuras. Zapraszamy do galerii.

Dodała Grażyna M.

PROJEKT "TO JA ŻYWNOŚĆ. PROSZĘ NIE WYRZUCAJ MNIE!"- 17.11.2015

Rozpocziśmy realizację projjektu, który otrzymał dotację z Fundacji Tesco. Na początku miesiąca października przeprowadzono ankietę wśród wychowanków Internatu Zespołu Placówek Szkel olno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie na temat :”Zdrowego odżywiania się”. Ankieta została zorganizowana dla  80 podopiecznych. Pytania dotyczyły zdrowego odżywiania, stylu życia, a także  kwestii związanych z nie marnowaniem żywności i odpowiedniego jej zagospodarowania.

Następnie we wszystkich  grupach opiekuńczo-wychowawczych odbyła się pogadanka na temat „6 zasad -jak nie marnować żywności?”.. Marnowanie żywności to problem na skalę całego świata. Niesie to za sobą wiele konsekwencji: społecznych, ekologicznych i ekonomicznych. Jak wykorzystać nadmiar produktów?. Co robić, żeby nie marnować jedzenia? .Na te pytania próbowały odpowiedzieć nasze dzieci i młodzież. Burza mózgów i mnóstwo pomysłów to wszystko zostało zapisane na  brystolach, a przede wszystkim w  pamięci naszych podopiecznych.  16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności.  Nasi wychowankowie pod nadzorem  wychowawców przygotowali z tej okazji zdrowe przekąski ,które zostały rozdane po krótkiej inscenizacji na temat „Zdrowego trybu życia”.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony beneficjentów.

 

 

PROJEKT "SILNI Z NATURY" - 06.11.2015

SILNI Z NATURY to tytuł kolejnego projektu, który realizujemy z dziećmi. Celem jego jest aktywizowanie naszych podopiecznych poprzez odwołanie się do natury, czerpanie sił i radości podczas obcowania z przyrodą.Sprzyjały temu warsztaty terenowe przeprowadzone w Krainie Przygody "Leśne Wrota". W trakcie spotkań dzieci zajmowały się zwierzętami, grabiły liście, miały spotkanie z policjantem, brały udział w zajęciach plastycznych, pieczenia ciasteczek, strzelały z wiatrówki, łuku, jeździły na quadach, śpiewały przy ognisku, rywalizowały w konkurencjach sportowych i integrowały się w tańcu na dyskotece. Czas spędzony w leśnej krainie był niezwykle aktywny. Projekt uzyskał dofinansowanie z Powiatu Ostródzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie. ZDJĘCIA

REALIZUJEMY PROJEKT „W ZIELONYCH  PŁUCACH MAZUR - ODKRYWAMY  NAJCIEKAWSZE  ZAKĄTKI  POWIATU  OSTRÓDZKIEGO” - 02.11.2015        zdjęcia

  W dniach  1 - 2 października 2015r. grupa beneficjentów projektu „W zielonych płucach Mazur - odkrywamy najciekawsze zakątki powiatu ostródzkiego”  dofinansowanego przez Zarząd Powiatu w Ostródzie gościła w gospodarstwie agroturystycznym  „Pod słonecznikiem” w Wądzyniu. Po przyjeździe na miejscu powitała nas gospodyni Pani Ewa, która zapoznała dzieci z obiektem i zaprosiła na popołudniowe zbieranie jajek w kurniku oraz warsztaty wypiekania regionalnych ciasteczek. Podczas pobytu mieliśmy okazję uczestniczyć w siewie zbóż ozimych oraz, każdy z chętnych uczestników,  mógł spróbować swoich sił podczas dojenia krowy. Wielkim wyczynem był marsz wąskim przesmykiem  między dwoma jeziorami: Wielką i Małą Dąbrową. Ostatecznie dotarliśmy do jednego z najczystszych jezior na tym terenie Jeziora Okrągłego. Atrakcją, szczególnie dla chłopców, okazał się park maszyn rolniczych, gdzie mogli zobaczyć z bliska m. in. kombajn. Przy wieczornym ognisku nie obyło się bez piosenek przy dźwiękach gitary i wspólnych pląsów. Rano po zjedzeniu pysznego śniadanka - jajecznicy z zebranych wcześniej przez nas jajek, wyruszyliśmy do ogrodu. Każdy z uczestników dostał w prezencie wybraną dynię. Wiele radości dostarczyły nam zajęcia w stajni Słonka w Jabłonowie, gdzie pani Ola pokazała jak należy dbać o konie oraz mogliśmy pojeździć w siodle na koniu. Wróciliśmy zmęczeni ale pełni ciekawych wrażeń. Zakładamy, że turystyka w połączeniu z krajoznawstwem stanie się  pasją i intelektualną przygodą dla uczestników projektu - uczniów z ZPSWR w Ostródzie.

Kilka zdań o realizacji projektu „Niebo Kopernika, czyli dążyć do gwiazd” 26.10.2015

Warto realizować projekty, wzbogacać wiedzę, poszerzać umiejętności, a potem dzielić się swoimi zdobyczami. Doszliśmy do takiego mądrego wniosku poznając życie i dokonania naszego wielkiego rodaka Mikołaja Kopernika. Najpierw samodzielnie zdobywaliśmy wiedzę na jego temat. Potem pojechaliśmy na wycieczkę. Odwiedziliśmy Olsztyn, Gdańsk i Frombork. W tych miastach tropiliśmy ślady działalności astronoma, a także braliśmy udział w warsztatach o tematyce związanej z astronomią i fizyką. Przyglądaliśmy się niebu pokazywanemu w planetariach i oglądaliśmy historyczny sprzęt astronomiczny w obserwatorium. Na podstawie zdobytych wiadomości stworzyliśmy prezentację multimedialną, którą pokazaliśmy naszym kolegom i koleżankom. Oglądali ją z wielką uwagą. Pewno nie jeden z uczniów chciałby porozmawiać z Mikołajem, dlatego poprosiliśmy Łukasza aby wcielił się w postać Kopernika i odpowiedział na pytania zebranych uczniów.  Projekt „Niebo Kopernika czyli dążyć do gwiazd.” możemy realizować dzięki MUZEUM HISTORII POLSKI i STOWARZYSZENIU AMICUS. Z radością budujemy PATRIOTYZM JUTRA . ZDJĘCIA

 

WARSZTATY LOGICZNEGO MYŚLENIA REALIZOWANE Z DOTACJI Fundacji mBanku - 20.10.2015

W październiku ruszyły warsztaty logicznego myślenia organizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus w Ostródzie w ramach projektu „Logiczna matematyka wszędzie nas spotyka”. Jako organizatorzy byliśmy pełni obaw, czy uczniowie będą chętnie uczestniczyć w projekcie, czy starczy im wytrwałości, żeby w piątek po lekcjach przychodzić na dodatkowe zajęcia z ogólnie nielubianej matematyki. Nasze obawy okazały się na szczęście bezpodstawne. W miarę realizacji kolejnych spotkań pojawiają się nowe osoby zainteresowane, jak im się wydaje, fajną zabawą z rówieśnikami i nauczycielem. Tak właśnie wyglądają nasze spotkania: gry planszowe, łamigłówki logiczne, magnetyczne klocki przestrzenne. Praca z tymi pomocami daje poczucie sukcesu i sprawia wszystkim wielką frajdę. Dzieciaki w naturalny sposób przyswajają wiedzę i zdobywają nowe umiejętności. Wygląda na to, że odbędzie się więcej warsztatów, bo uczestnicy chcą je kontynuować.

Zdjęcia

SZKATUŁKA SPRZED LAT - BARDZO TWÓRCZE WARSZTATY-   ZDJĘCIA

W dniu 16.09.2015r. odbyły się warsztaty instruktażowe techniki decoupage w ramach projektu „Szkatułka sprzed lat…”. Zajęcia poprowadziła pani Anna Kochańska. W trakcie spotkania uczestnicy wykonali piękne prace plastyczno – manualne techniką decoupage. Dzieci malowały i ozdabiały pudełka, bawełniane torby. Wykonały również wieszaczki metodą spękań oraz jedwabne ręcznie malowane chusty.
Kolejne zajęcia odbywać się będą w internacie raz w tygodniu przez okres od października do 10 listopada.
Dzięki pozyskanym środkom z Gminy Miejskiej w Ostródzie dzieci mają możliwość nabycia nowych umiejętności, poznają ciekawe techniki plastyczne, rozwijając tym samym swoje uzdolnienia i zamiłowania artystyczne.
Wystawę prac dziecięcych można będzie podziwiać na wystawie w internacie a następnie zostanie zaprezentowana w Bibliotece na zamku ostródzkim w dniach 16-26.11.2015r.

 

 

Podróż w krainę przygody – zakończenie ekologicznego projektu „Tworzymy magiczną Ekolandię” finansowanego przez Gminę Miejską w Ostródzie  

https://www.facebook.com/Amicus.OST/photos/pcb.515052128659641/515049638659890/?type=3&theater

23-24.09.2015r. otworzyły nam się leśne wrota do krainy przygody, gdzie spędziliśmy niezapomniany czas. Piętnastoosobowa grupa naszych uczniów odpoczywała w Centrum Wypoczynku i Rekreacji Leśne Wrota koło Olsztyna. To malownicze miejsce położone w naszym województwie, nad urokliwym Jeziorem Klebarskim, otoczone bujnym lasem jest oazą ciszy i spokoju.
W tym pięknym zakątku spędziliśmy niezapomniane chwile na łonie natury. Atrakcji mieliśmy pod dostatkiem. Były warsztaty rekreacyjno-sportowe, podczas których mogliśmy strzelać z łuku i kuszy. Strzelaliśmy także z wiatrówki śrutowymi nabojami. Radość, zwłaszcza chłopaków była ogromna, ale dziewczyny również świetnie sobie radziły i dobrze się przy tym bawiły. Braliśmy również udział w zabawach sportowych prowadzonych przez animatorkę. Rywalizacja była zacięta, a wybór i pomysłowość konkurencji zrobiła na nas duże wrażenie. Radości było co nie miara, kiedy mogliśmy pojeździć konno i pospacerować po Mini ZOO. Była też jazda quadami po wyznaczonej trasie. Nasi uczniowie dostarczyli nam dużo emocji kiedy to dociskali gazu.
Braliśmy także udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których mogliśmy sprawdzić swoje możliwości i zdolności formując figury z masy solnej. Wytwory naszej pracy zabraliśmy do domu. Wieczorem odpoczywaliśmy przy ognisku śpiewając, tańcząc i piekąc kiełbaski.
W wolnym czasie spacerowaliśmy po pięknej okolicy, graliśmy w karty i organizowaliśmy różne zawody sportowe.
Mamy nadzieję, że dzięki tej wycieczce poszerzy się wiedza uczniów o przyrodzie, zauważą piękno otaczającego nas świata, zrozumieją konieczność ochrony środowiska naturalnego, będą potrafili atrakcyjne spędzać czas wolny.
Napisały: M. Miller, M. Kuras, D. Tetmer

 

LOGICZNA MATEMATYKA WSZĘDZIE NAS SPOTYKA - 21.09.2015

„Logiczna matematyka wszędzie nas spotyka” to tytuł  projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus w Ostródzie wśród niepełnosprawnych intelektualnie gimnazjalistów z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych, który ma na celu zachęcenie młodzieży niepełnosprawnej do polubienia matematycznych rozrywek. Pokazania jej, że uczymy się matematyki, bo jest nam w potrzebna, żeby sprawnie funkcjonować w życiu społecznym. Przeprowadzenie projektu jest możliwe dzięki dotacji, którą Amicus pozyskał od Fundacji MBanku w Warszawie w ramach konkursu ogólnopolskiego „mPotęga- druga edycja”. 

Zajęcia będą prowadzone metodą warsztatową z wykorzystaniem  popularnych gier planszowych, np. kółko i krzyżyk, puzzli magnetycznych, Tetris, Activity czy kostki Rubika. Zamierzamy również włączyć  rodziców dzieci, którzy wspólnie z dziećmi podejmą matematyczne zmagania rozwiązując  dyktanda graficzne, sudoku i szereg łamigłówek kształcących logiczne myślenie. Już w październiku zostanie ogłoszony konkurs pt. „Łatwa matematyka” na krótki filmik wykonany telefonem przez niepełnosprawnych gimnazjalistów. Prace mają pokazywać,  gdzie w życiu codziennym spotykamy matematykę oraz jakie są różne sposoby  łatwego uczenie się jej, np. opanowanie tabliczki mnożenia z wykorzystaniem palców. Zachętą do udziału w konkursie są bardzo atrakcyjne nagrody dla autorów najlepszych filmów (jurry będzie społeczność uczniowska ZPSWR w Ostródzie) w postaci tabletów, smart fonów. Najciekawsze filmy zostaną umieszczone na stronie Facebook Stowarzyszenia jako materiał edukacyjny. Można więc stwierdzić, że będzie się działo, a wszystko po to, żeby ułatwić młodzieży rozumienie matematyki, zachęcić ją do podejmowania wysiłku umysłowego i rozwijania zainteresowań.

 

KULINARNY I NIE TYLKO PODBÓJ WSCHODU- ZAKOŃCZYLISMY REALIZACJĘ PROJEKTU- 25.06.2015

„Kulinarny … i nie tylko podbój wschodu” to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus, który został dofinansowany w kwocie 1000 zł przez  Centrum  Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. Dzięki wsparciu na posesji ZPSWR w Ostródzie odbył się piknik kulinarny, którego celem było rozbudzanie zamiłowań kulinarnych, poszerzanie wiedzy  z zakresu kultury, tradycji i obyczajów  Polski i Rosji oraz integracja dzieci mieszkających w internacie. Dzień wcześniej grupy opiekuńczo – wychowawcze  w internacie losowały, wybierały i przygotowały potrawy polskie i rosyjskie. Następnego dnia przy pięknej dekoracji i  sprzyjającej pogodzie  odbył się piknik, podczas którego każda grupa zaprezentowała się w strojach dwóch państw. Przeprowadzono konkurs wiedzy na temat kultury, tradycji i obyczajów Polski i Rosji, prawidłowe odpowiedzi były nagradzane upominkami. Następną konkurencją było stworzenie kreatywnej flagi, dzieci zostały podzielone na trzy grupy i przy pomocy wychowawców ustawiły się tworząc flagi państw. Dzieci mogły zrobić  sobie pamiątkowe zdjęcie  z Martioszką – tradycyjnym symbolem Rosji.  Wychowankowie zaprezentowali wykonane przez siebie dzień wczesniej  potrawy polskie i rosyjskie. Na pięknie nakrytym stole znalazły się m. in.  rosyjskie pielmieni, roladki naleśnikowe, rosyjska sałatka krabowa, sałatka z kurczakiem, miodem i musztardą, itd. Dzięki wsparciu i hojności  p. Marcina Grynkiewicza z Centrum Dobrego Smaku  na stole znalazł się przepyszny smalec wiejski, kiszone ogórki, a dzięki pomocy firmy „Łukosz” różnego rodzaju wędliny. Kolejnym etapem imprezy  była wspólna degustacja na świeżym powietrzu przy pięknej muzyce rosyjskiej.PROJEKT "KULINARNY.... I NIE TYLKO PODBÓJ WSCHODU".

SILNI Z NATURY- 24.06.2015

To kolejny projekt, który realizuje nasze Stowarzyszenie. Tym razem fundusze na przedsięwzięcie pozyskaliśmy z Powiatu Ostródzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrona Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W ramach projektu odbyły się już plenerowe warsztaty plastyczne rozwijające kreatywność dzieci niepełnosprawnych. Kolejne działania przewidujemy we wrześniu. Będą to wyjazdowe warsztaty garncarskie, kulinarne,ekologiczne  spotkanie ze zwierzętami oraz profilaktyka przeciwalkoholowa poprowadzona przez policjanta. Działania na pewno przyniosą wiele korzyści uczestnikom.

INNOWACYJNY SPOSÓB NA HISTORIĘ ZAKOŃCZONY- 23.06.2015

To był mądrze spędzony czas. Przyniósł nowe wiadomości i umiejętności. Uczniowie brali udział w warsztatach:edukacyjnych , aktorskich , artystycznych, multimedialnych, wycieczkach do Kwidzyna, Gniewu, Malborka, Działdowa, Nidzicy, konkursach plastycznych oraz przygotowali przedstawienie. Wszystkie działania były możliwe dzięki Fundacji PZU, Nadleśnictwu Miłomłyn i Stowarzyszeniu  „Amicus”.  Oni sfinansowali całe przedsięwzięcie. Uwieńczeniem realizacji projektu było przedstawienie kukiełkowe wg legendy o ostródzkiej Syrence. Spektakl spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Był nagradzany gromkimi brawami przez widzów w ZPSWR, Centrum Użyteczności Publicznej oraz Świetlicy Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność”. INNOWACYJNY SPOSÓB NA HISTORIĘ ZAKOŃCZONY. W imieniu uczniów oraz realizatorek projektu dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w realizacji projektu.

 W ZIELONYCH  PŁUCACH MAZUR – ODKRYWAMY NAJCIEKAWSZE ZAKĄTKI POWIATU OSTRÓDZKIEGO- 17.06.2015

Taki tytuł nosi projekt dofinansowany przez Zarząd Powiatu w Ostródzie, którego realizację wspólnie ze ZPSWR w Ostródzie, rozpoczęliśmy już  w czerwcu tego roku szkolnego i będziemy kontynuować w następnym roku szkolnym .Projekt  ma na celu organizację czasu wolnego  i zachęcanie dzieci niepełnosprawnych do uprawiania turystyki m.in. poprzez uczestnictwo w wyjazdach integracyjnych, wędrówkach, zabawach w plenerze przyczyniających się do poznania  atrakcyjnych  zakątków Powiatu Ostródzkiego. Zakładamy, że turystyka w połączeniu z krajoznawstwem stanie się  pasją i intelektualną przygodą dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pierwsza wycieczka w ramach w/w projektu  już została zrealizowana  dnia 11.06.2015r. Uczestnicy wraz z opiekunami odwiedzili  Morąg – Małdyty – Buczyniec - Czuple. Podczas pobytu w Morągu zwiedziliśmy Ratusz, Pałac Dohnów, gdzie obejrzeliśmy  wystawę pt.  „Zamki Państwa Krzyżackiego w Prusach”. Ciekawą dla uczestników wyjazdu okazała się projekcja pięknej baśni pt. „Czarownica” w  kinie „Narie” w Morągu . W Małdytach  dzieci i młodzież mogli obejrzeć pomnik przyrody 150- letnią tuję, która rośnie w ogrodzie restauracji „Pod Kłobukiem” (znanej m.in. z rewolucji kuchennych p.Magdy Geissler). W Buczyńcu  obserwowaliśmy przeprawy statków  po trawie przez pochylnię Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Na zakończenie odwiedziliśmy McDonalds, gdzie  po całodniowej wyprawie zjedliśmy posiłek oraz wyśmienity deser.  Wszyscy wrócili zadowoleni i chętni do kolejnych wypraw. Zobaczcie sami…PROJEKT W ZIELONYCH PŁUCACH MAZUR.

Realizatorki projektu: E. Rosiewicz, B. Tylicka       Dodała Grażyna M.

 

WARSZTATY „KLASOWY EKOOGRÓDEK”  - PROJEKT „TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ” 11.06.2015

Od 12 maja do 3 czerwca 2015 roku dziewięćdziesięciu uczniów ZPSWR w Ostródzie stworzyło swoje  klasowe ekoogródki. Uczniowie 9 klas wyhodowali ekologiczną żywność, którą wykorzystali do przygotowania zdrowego drugiego śniadania.  Uczniowie każdej klasy mieli za zadanie wysadzenie  i wyhodowanie  odżywczych kiełków np. rzeżuchy, brokuła, rzodkiewki, buraka, itd.. Do wykonania tego zadania wykorzystali nowatorski pomysł, jakim jest wyhodowanie nasion w kiełkownicy, czyli pojemniku składającym się z trzech „pięter” – każde „piętro” to tacka, na której wysadzamy kiełki. Na górze pojemnika znajduje się pokrywka. Innowacyjność tej metody polega na wykorzystaniu wielu zalet kiełkownicy.  Główne zalety kiełkownicy: umożliwia wyhodowanie kilku odmian kiełków naraz; umożliwia równomierny dostęp kiełków do światła; jest wygodna w użyciu – wystarczy tylko dolewać odrobinę wody; jest niedroga. Kiełki mają bardzo duże wartości odżywcze, więc warto je spożywać. A taki sposób wysiewu można stosować przez cały rok.

Posiadacze ekologicznych ogródków przygotowali zdrowe drugie śniadanie z wykorzystaniem wyhodowanych kiełków. Dziękujemy za fantastyczną wspólną ekologiczną przygodę oraz aktywne zaangażowanie się w realizację tego zadania następującym nauczycielom: p. Annie Karczewskiej, p. Iwonie Orzechowskiej, p. Elżbiecie Rosiewicz,  p. Grażynie Jędraszko, p. Anecie Sikorskiej, p. Bożenie Tylickiej, p. Grażynie Pietrzak, p. Teresie Knaf, p. Ewie Żarczyńskiej,  p. Joannie Chmielewskiej, p. Wioletcie Piwowarczyk - realizatorki projektu – Magdalena Miller i Mariola Kuras. Zadanie jest realizowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus, które pozyskało na ten cel fundusze z konkursu dla organizacji pozarządowych z Gminy Miejskiej Ostróda.

Dodała Grażyna M.          TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ - PROJEKT EKOLOGICZNY.

"WIELE RADOŚCI MIMO NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI" 03.06.2015

DziĘki wsparcie wielu cudownych osób udało nam się zorganizować festyn dla niepełnosprawnych dzieci z ZPSWR w ostródzie. Serdecznie dziekujemy wszystkim wspieraczom.

OTO LISTA OSÓB O WIELKICH SERCACH: Jakub Kasprzak, Anna Mówinska, Magdalena Gliszczyńska, Marta Modrzewska, Grażyna Modrzewska, Ania Dębska, Justyna Kowalska, Marcin Deryło,  Grzegorz Dębczynski, Kinga  Śliwka, Marta Mekal, Hanna Kornas, Norbert Chrząstek, Krzysztof Hening, Edyta Hening –Kamińska, Dorota Aponik, Grażyna Jędraszko, Dorota Łęgowska, Ilona Suszczyńska, Damian Szałkowski, Klaudyna Pietrzak, Piotr Kowalik, Tomasz Brzeski, Anna Maruszak, Michał Ignatowicz, Genowefa i Henryk Hening, Janusz Bazak, Karolina Olszewska, Krzysztof Dąbrowski, Hanna Wiśniewska, Elżbieta Gąska, Marta Taperek, Zbigniew Wiśniewski, Grzegorz Dowiat, Grzegorz Sawczuk, Beata Ratajczak, Tomasz Dmuchowski, Mariola Deryło, Radosław Pietrzak, Jacek Runowski, Adam Czaplarska.

Na nasze konto wpłynęło 1549 zł. Wydaliśmy je na: 900 zł - kule wodne i zamek dmuchany, 350 zł- wata cukrowa i trampolina, 100,08 słodycze dla dzieci biorących udział w konkurencjach, 99,61 zł- balony do zabaw kreatywnych, 111,91zł- upominki dla dzieci. FOTORELACJA

Serdeczne dzieki:)       Zarząd Stowarzyszenia Amicus

 

 

"WIELE RADOŚCI MIMO NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI" 18.05.2015

To tytul naszej akcji promowanej na stronie społecznościowej wspieram.to. Dzięki temu przedsięwzięciu udało nam się zebrać finanse na organizację dnia dziecka dla dzieci z ZPSWR w Ostródzie. Już festyn zapowiada się bajecznie, bo będa niecodzienne atrakcje: kula wodna, zamek dmuchany, trampolina, wata cukrowa czy kukurydza. Wszystkim, którzy się zaanagażowali serdecznie dziękujemy i zapraszamy do odwiedzenia nas 29 maja od godziny 9.00 do 12.30. Zobaczcie sami, ile może być radości mimo niepełnosprawności:)

 

PROJEKT  "ŚLADAMI HISTORII POLSKI"  JUŻ ZREALIZOWANY - 15.05.2015

Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację kolejnego projektu z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w  gestii powiatu ostródzkiego. Tym razem zorganizowalismy 3-dniową wycieczkę nt. „Śladami historii Polski” dla 20 wychowanków internatu ZPSWR w Ostródzie. To była naprawdę pouczająca lekcja historii oraz mile spędzony czas w środowisku rówieśniczym.

POZNAJEMY KULTURĘ NASZYCH SĄSIADÓW - 12.05.2015

Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu "Kulinarny... i nie tylko podbój wschodu" z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Projekt zgłoszono we współpracy ze Zespołem Placówek szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie do konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Przewidywany temin realizacji czerwiec 2015r.

PIERWSZE KROKI PROJEKTU TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ - 06.05.2015

Przedstawiamy pierwsze kroki projektu realizowanego przez  Stowarzyszenie Amicus ”TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ” sfinansowanego przez Gminę Miejską Ostróda w ZPSWR w Ostródzie. MAGICZNA EKOLANDIA jest projektem o szerokim zakresie  działań podejmowanych przez młodzież mieszkającą w Ostródzie w formie warsztatów i wycieczek tematycznych związanych z ekologią.  Zadanie „TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ” przewiduje cykl eksperymentalnych zajęć warsztatowych dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z rodzin dysfunkcyjnych wspierający ich rozwój i wiedzę oraz umiejętności z zakresu dbania o naturalne środowisko. Podczas realizacji  projektu dzieci doświadczają wrażeń związanych z obcowaniem z naturą, osobiście będą tworzyć obiekty żywej natury. Przyczyni się to do wzrostu ich świadomości ekologicznej, poczucia odpowiedzialności za środowisko, osobistego zaangażowania w dbanie o przyrodę.30 kwietnia 2015r. odbyły się już pierwsze  warsztaty w Szkółce Leśnej w Małej Rusi, które miały formę rajdu rowerowego . Uczestnikami byli uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie (partnera projektu) oraz opiekunowie: D. Tetmer, M. Miller, A. Fert i M. Maj. Celem naszej wyprawy był udział w zajęciach przyrodniczych, podczas których pan Krzysztof Bienias oprowadził młodzież po szkółce leśnej, opowiedział na czym polega jego praca i praca nadleśnictwa. Mieliśmy okazję obserwować siewki, większe rośliny roczne, trzyletnie dąbki.  Uczniowie dostrzegli pracę potrzebną w wyhodowaniu roślin, trud w ich sadzeniu i pielęgnacji lasu. Mamy nadzieję, że poprzez takie lekcje wychowamy pokolenie szanujące przyrodę. Ostatnim punktem naszej wyprawy było wspólne ognisko przygotowane przez naszych gospodarzy. Świeże powietrze i spacer po szkółce sprawił, że szybko zajęliśmy się pieczeniem kiełbasek.Przed rozstaniem z leśnikiem otrzymaliśmy cenne materiały dydaktyczne. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania takiej lekcji przyrody. Dziękujemy panu Krzysztofowi, który z wielką pasją opowiadał o swojej pracy.RUSZYŁ PROJEKT "TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ".

 

WSPIERAM.TO    - 28.04.2015

wspieram.to- to strona internetowa poprzez którą zamierzamy zdobyć fundusze na organizację Festynu z okazji Dnia Dziecka. Właśnie uruchamiamy na niej nasz projekt. Zapraszamy do śledzenia naszej akcji i przyłączenia się wraz z gronem znajomych.

FESTIWAL PIOSENKI "ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE" - 27.04.2015

15 kwietnia w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku młodzi, uzdolnieni wokaliści spotkali się na  kolejnym Wojewódzkim Festiwalu Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Śpiewać każdy może”. Festiwal organizowany jest przez wychowawczynie: p. Edyta Palczewska, p. Anna Kapturkiewicz i p. Beata Synowiec z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo -  Rewalidacyjnych w Ostródzie  oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Amicus" i ma już swoje stałe miejsce na lokalnej mapie muzycznych wydarzeń. Od początku istnienia impreza promuje śpiewającą młodzież niepełnosprawną i jest wspaniałą okazją do integracji. Festiwal co roku cieszy się dużym  zainteresowaniem. Jego wyjątkowość opiera się na wykonywaniu utworów przez dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, przez co każdy występ jest wyjątkowy, niepowtarzalny i piękny. W tym roku swoje zdolności muzyczne zaprezentowało 31 wykonawców z ośrodków w Szymanowie, Elblągu, Iławie, Ełku, Nidzicy, Giżycku i Ostródzie.  VI edycję otworzył dyrektor ZPSWR  pan Tomasz Brzeski. Wiele ciepłych słów przekazał uczestnikom Starosta Ostródzki  pan Andrzej Wiczkowski, który objął honorowy patronat nad festiwalem. Źródłem dodatkowych przeżyć artystycznych był gościnny występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie.

       Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymała uczennica naszej szkoły Klaudia Jaworska. Jury w składzie: Anna Zapaśnik – Baron, Anna Burkiewicz, Katarzyna Piechocka, Mariola Świerzewska, Tomasz Urbanowicz oraz Marzena Kopczyńska  przyznało także I, II i III miejsce oraz 7 wyróżnień. Zdobywcą I  miejsca została Żaneta Szczepkowska z  SOSW w Nidzicy, II miejsce – Adrian Kowalkowski z ZPSW w Iławie i III egzekwo – Jagoda Dymek SOSW w Giżycku oraz  Patrycja Połeć i Łukasz Wyrębiak z ZPSWR w Ostródzie. Dodatkowo wyróżnienie i nagrodę od dyrektora Centrum Kultury pana Juliana Pawłowskiego otrzymał Adrian Kowalkowski. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Orzechowska z SOSW w Elblągu, grupa „Moje ręce mówią” z SOSW w Ełku, Ewa Słomska z SOSW nr 2 w Elblągu, Natalia Dąbrowska z SOSW w SOSW w Nidzicy, Julia Gryszkiewicz i Mariola Owsianka z SOSW w Szymanowie, Seweryn Mróz i Wiktoria Car z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki, Burmistrz Miasta Ostróda, Przewodniczący Rady Powiatu Ostródzkiego oraz Pełnomocnik  Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym  w Ostródzie.

  Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie.  

TURNIEJ O TYTUŁ MŁODEGO MISTRZA BOWLINGU W RAMACH PROJEKTU WODA I RUCH TO ZDROWEGO ZYCIA CUD - 09.04.2015

  W poniedziałek 30 marca 2015r. odbyło się podsumowanie warsztatów bowlingowych, prowadzonych w ramach projektu „Woda i ruch to zdrowego życia cud”, w których wzięło udział 25 uczniów  Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie. Przez 5 tygodni w kręgielni King-Pin w Ostródzie młodzież poznawała i doskonaliła umiejętności gry w kręgle. Podczas każdego spotkania sportowcy pragnienie gasili wodą niegazowaną, którą zakupiono w ramach projektu. Z tygodnia na tydzień gra stawała się bardziej fascynująca, ponieważ młodzi zawodnicy radzili sobie coraz lepiej. Rosła także ich świadomość w zakresie uzupełniania płynów niesłodzonymi napojami. Kulminacją warsztatów był konkurs dla beneficjentów projektu o tytuł „Młodego Mistrza Kręgielni”. Widać było, że rywalizacja bez reszty pochłonęła uczestników, walczyli do ostatniego punktu. W kategorii szkoły podstawowej zwyciężył Łukasz Kaczkan, II miejsce zdobył Ernest Nikiel,   III miejsce Mateusz Syrzycki. W kategorii gimnazjum i szkoła zawodowa zwyciężył Dariusz Pszuk, II miejsce zdobył Denis Nowak, a III miejsce przypadło Krystianowi Sikorskiemu.

 Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Natomiast zwycięzcy  nagrody główne w postaci sprzętu i strojów sportowych. Sportowcom gratulacje złożył osobiście dyrektor ZPSWR w Ostródzie pan Tomasz Brzeski, który kibicował młodym zawodnikom podczas turnieju. Na zakończenie zawodów kręgielnia King Pin zafundowała wszystkim uczestnikom turnieju smaczną pizzę. Za co bardzo dziękujemy.

Realizacja projektu „Woda i ruch…..” przynosi bardzo wiele korzyści  niepełnosprawnym podopiecznym Amicusa. Młodzież już nauczyła się, że aktywność fizyczna i ruch jest doskonała formą spędzania czasu wolnego i prowadzi do zdrowego trybu życia.  Uczestnicy mogli nieodpłatnie poznać tajniki gry w kręgle, która jest dla nich wielką atrakcją. TURNIEJ O TYTUŁ MŁODEGO MISTRZA BOWLINGU.

WARSZTATY CZYTANIA  ETYKIET Z RÓZNYCH NAPOJÓW SŁODZONYCH - KOLEJNE DZIAŁANIA W  RAMACH PROJEKTY WODA I RUCH TO ZDROWEGO ŻYCIA CUD- 19.03.2015

Uczniowie placówki wzięli udział w warsztatach czytania etykiet realizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Amicus z funduszy Fundacji Banku Zachodniego WBK. To kolejny etap projektu realizowanego od stycznia,  w ramach którego uczniowie nieodpłatnie biorą udział w zająciach ruchowych na kręgielni oraz cyklu zajęć edukacyjnych promujących picie wody zamiast napojów słodzonych. W marcu dzieci ze szkoły podstawowej i przysposabiającej do pracy uczyły się czytać etykiety na napojach i rozpoznawać, które trunki są szkodliwe dla zdrowia. Natomiast młodzież gimnazjum i szkoły zawodowej przeliczała kalorie, porównywała różne napoje: słodzone, gazowane, soki, nektary  z wodą. Niektórzy uczniowie już deklaruję, że przestali pić,  ulubioną do tej pory, coca-colę.  Oczywiście, każdy uczeń biorący udział w warsztatach otrzymał butelkę wody niegazowanej. Okazuje się, że coraz chętniej ją spożywamy, poza tym dzieci zauważają, że woda też ma dobry smak i szybciej zaspokaja pragnienie.

WARSZTATY CZYTANIA ETYKIET NA NAPOJACH - PROJEKT WODA I RUCH......

ZALETY PICIA WODY   W RAMACH PROJEKTU WODA I RUCH TO ZDROWEGO ŻYCIA CUD  - DOFINANSOWANEGO Z FUNDUSZY FUNDACJI BANKU ZACHODNIEGO WBK - 06.03.2015

Podcza prezentacji multimedialnej, która odbyła w się we wtorek,  dzieci i młodzież z ZPSWR w Ostródzie dowiedzieli się, jakie korzyści dla organizmu przynosi picie wody, ile płynów potrzebuje organizm ludzki, żeby dobrze funkcjonować i jak powinniśmy je dostarczać naszym komórkom. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem i żywiołowo reagowały na informacje. Na zakończenie prelekcji każdy uczestnik otrzymał butelkę wody niegazowanej na zachęte do spożywania tego cudownego napoju. W ramach projektu odbywają się także warsztaty gry w kręgle. 25 szczęśliwców dwa razy w tygodniu szlifuje technikę zbijania kręgli. Każdy sportowiec róznież otrzymuje wodę, żeby uzupełniać płyny w trakcie wysiłku. Zauważamy już postęp w nawykach, gdyż dzieci przestały przynosić colę i ze smakiemj wypijają otrzymaną wodę. FILMY

KREATYWNE KUKIEŁKI-  TO KOLEJNE DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU INNOWACYJNY SPOSOB NA HISTORIĘ REALIZOWANEGO Z DOTACJI FUNDACJI PZU - 05.03.2015

2 marca uczniowie ZPSWR w Ostródzie wybrali się do olsztyńskiego teatru lalek.Był to kolejny etap realizowanego przez nasze stowarzyszeniez dotacji Fundacji  PZU projektu „Innowacyjny sposób na historię, czyli mobilne zajęcia pozalekcyjne..” W ramach warsztatów zatytułowanych „Kreatywne kukiełki”, młodzież obejrzała przedstawienie pt. „ Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma” Była to pełna humoru opowieść o naiwnym piekarczyku, który dzięki dobremu sercu i sprytnemu usposobieniu wybawił z kłopotów króla, jego córkę i mieszkańców pewnego zamku.  Następnie młodzież uczestniczyła w zajęciach teatralnych prowadzonych przez jednego z aktorów.  Pokazał  on jak należy „ożywiać” pacynki, kukiełki, jawajki oraz marionetki. Odpowiadał  on na szczegółowe pytania bardzo zainteresowanych przyszłych aktorów, przybliżył działanie teatru lalek od strony technicznej. Równie ciekawa była wizyta w pracowni, w której powstają lalki i rekwizyty do przedstawień.Oglądanie spektaklu i warsztaty teatralne pomogą uczniom w przygotowaniu przedstawienia lalkowego, ukazującego jedną z legend naszego regionu. Przedstawienie wkrótce.Wizyta w teatrze lalek była doskonałą zabawą i nauką.  Ewa Janicka  https://oswostroda.edupage.org/album/?#gallery/252

WODA I RUCH TO ZDROWEGO ŻYCIA CUD - 19.02.2015

Wspólnie z naszym partnerem Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie rozpoczęliśmy realizację projektu promującego wśród dzieci niepełnosprawnych aktywność fizyczną zamiast siedzenia przed komputerem. Propagujemy sport niezwykle atrakcyjny i niestety drogi do codziennego uprawiania - grę w kreglę. Grupa 25 dzieci dwa  razy w tygodniu uczy się jak właściwie puszczać kulę po torze bowlingowym, żeby z sukcesem zbić wszystkie kręgle. Każdy z uczestników dowiedział się także, że podczas wysiłku fizycznego ubytek płynów należy uzupełniać wodą, a nie napojami słodzonymi, które najcześciej piją dzieci. Przed wyjściem na kręgielnię  każdy sportowiec otrzymuje butelkę wodę, żeby nie sięgać po inne napoje podczas wzmożonego ruchu.

Jeszcze w lutym odbędzie prelekcja dla wszystkich uczniów Zespołu Placówek, propagująca zalety picia wody jako napoju gaszącego pragnienie i uzupełniającego mikroelementy w organiźmie. Zorganizowanie tych atrakcyjnych zajęć jest możliwe dzięki darowiźnie jaką otrzymaliśmy od Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam tu zmieniam". WODA I RUCH TO ZDROWEGO ŻYCIA CUD.

 

ZAKOŃCZYLIŚMY REALIZACJĘ  PROJEKTU "W ZDROWYM CIELE ZDROWY ZDROWY DUCH" - 26.01.2015

W grudniu 2014  roku zakończyliśmy realizację projektu „Ruch jest zdrowy dla ciała i dla głowy” dofinansowany  z funduszy Zarządu Powiatu w Ostródzie.  W ramach projektu niepełnosprawne dzieci  uczyły się jak aktywnie i zdrowo spędzać czas wolny. W realizacji projektu uczestniczyli uczniowie  ze SP, Gimnazjum oraz SPdP. Prowadzone  w  ramach projektu pozalekcyjne  zajęcia sportowe przyczyniły się do popularyzacji dbania o własne zdrowie oraz integracji osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi intelektualnie w środowisku lokalnym. W ramach edukacji  zdrowotnej zorganizowano również spotkanie z udziałem  p. dietetyk  pt. "W zdrowym ciele- zdrowy duch”. Podczas spotkania beneficjentom przedstawiono prezentację multimedialną na  w/w temat. Wszyscy uczestnicy otrzymali na zakończenie owoce oraz broszury dotyczące profilaktyki zd rowego odżywiania. Wiele  satysfakcji  młodzieży sprawiły zajęcia rekreacyjno- sportowe odbywające się na basenie Aquapark Ostróda oraz przejażdżki gokartami w Parku Colissa. Zwieńczeniem projektu było zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego pt „Żyję zdrowo i aktywnie” .Uczestnicy projektu otrzymali drobne upominki i dyplomy  za aktywny udział w realizacji  zadań.

 

KOLEJNY GRANT OD FUNDACJI BANKU ZACHODNIEGO WBK - 16 stycznia 2015

„Tu mieszkam, tu zmieniam” to tytuł konkursu grantowego przeprowadzonego przez Fundację Banku Zachodniego WBK w Warszawie, którego celem było promowanie inicjatyw lokalnych podejmowanych przez  obywateli na rzecz  zmian w najbliższym środowisku. Do konkursu z wielkim sukcesem przystąpiło Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus w Ostródzie. Projekt konkursowy „Woda i ruch to zdrowego życia cud”, promujący  wśród dzieci niepełnosprawnych z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie spożywanie wody zamiast słodzonych napojów gazowanych oraz aktywny sposób spędzania czasu wolnego podczas zajęć na kręgielni, otrzymał dofinansowanie na realizację w kwocie 5000 zł. Konkurs Fundacji WBK cieszył się wielkim powodzeniem, gdyż o grant aplikowało aż 2600 różnych organizacji, z których wsparciem finansowym nagrodzono 247.  Dnia 14 stycznia w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczania nagród wszystkim zwycięzcom. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała jedna z autorek projektu pani Magdalena Gliszczyńska, która odebrała umowę i dyplom. Podczas gali panią Magdę zaintrygowała tablica z listami spisanymi przez ostródzian. Okazało się, że w wakacje w Ostródzie gościła Fundacja WBK. Wówczas chętni  uczestnicy festynu pisali listy, w których przedstawiali propozycje zmian dla miasta. Ciekawa lektura J Pani Magda miała również przyjemność pozyskać autograf dla uczniów ZPSWR od idola wielu nastolatek- aktora Jakuba Wesołowskiego, który był oficjalnym ambasadorem akcji „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Już od lutego rozpocznie się realizacja zaplanowanych w ramach projektu działań – nauka gry w kręgle 25 uczniów z ZPSWR w Ostródzie. To dla nich wielka szansa na aktywne spędzenie czasu wolnego i nabycie nowych umiejętności oraz sportową rywalizację, gdyż zajęcia zakończą się konkursem  z nagrodami o tytuł mistrza bowlingu. Kolejne działania projektu w postaci warsztatów i konkursów, przedstawiających zalety spożywania wody będą prowadzone dla 160 uczniów  w/w placówki w okresie od marca do maja. Mamy nadzieje, że dzieci z chęcią podejmą tę edukacyjną zabawę i zmienią dotychczasowe złe nawyki biernego spędzania czasu przed komputerem i spożywania napojów izotonicznych lub słodzonych.

 

INNOWACYJNY SPOSÓB NA HISTORIĘ Z FUNDACJĄ PZU - TRWAJĄ WARSZTATY ROBIENIA KUKIEŁEK - 14.01.2015

Już od listopada trwają warsztaty robienia kukiełek w ramach projektu i innowacji pedagogicznej prowadzonej w placówce pod nazwą "Innowacyjny sposób na historię...". Kukiełki powstają do inscenizacji legendy o Ostródzie, które będzie nagrywana na nośnikach cyfrowych przez uczestników projektu i  prezentowana innym uczniom szkoły.  Robienie kukiełek to bardzo żmudna praca, ale  już widać pierwsze efekty. Cała ich krasa ukaże się, gdy ożyją  w przedstawieniu. Czekamy na nie z niecierpliwościa:) WARSZTATY ROBIENIA KUKIEŁEK W RAMACH INNOWACYJNEGO SPOSOBU NA HISTORIĘ.

 

GROSZ DO GROSZA, A BĘDZIE ..........TURNUS REHABILITACYJNY - 10.01.2015

Na ten rok mamy już pierwsze plany. Próbujemy zorganizować dzieciom szczególnie dotkniętym przez los (z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i dysfunkcjami fizycznymi) turnus rehabilitacyjny. Koszt pobytu 1 dziecka na turnusie wynosi 1400 zł, z czego dofinansowanie PFRON wynosi 1000 zł. Pozostałe 400 zł na dziecko musimy pozyskać, bo nasze dzieciaki nie mają takich pieniędzy. Do zorganizowania turnusu brakuje nam w sumie 4000 zł. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, do kogo możemy "uśmiechnąć się" w tej sprawie, to prosimy o pomoc i wskazówki. Jakby ktoś chciał przesłać darowiznę na nasze konto na cel turnus podajemy numer: BANK PKO OSTRÓDA 31 1020 3613 0000 6202 0032 0200. Nawet kilka złotych będzie dla nas wsparciem: "grosz do grosza, a będzie kokosza" . Czekamy

ŚWIĄTECZNA ADOPCJA DZIECKA W POTRZEBIE - 29 GRUDNIA 2014

Tegoroczne Boże Narodzenie okazało się czasem  szczególnej wrażliwości  na los  dzieci pokrzywdzonych. A wszystko za sprawą  wzruszającej akcji „Świąteczna adopcja dzieci w potrzebie” prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus  i Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie. Świąteczny Mikołaj dotarł do  wielu niepełnosprawnych  dzieci, pochodzących z ubogich rodzin,  obdarowując je  bogatymi prezentami, dobrym słowem, pomocą  duchową i wiarą w lepsze jutro. A wszystko to działo się dzięki hojności i życzliwości wielu wspaniałych ludzi, który w przedświątecznym okresie   podzielili się z biedniejszymi  swoimi  pieniędzmi,  rzeczami  ale także czasem. Akcja w pełni się udała, gdyż wszystkie zakwalifikowane do pomocy dzieci (20 uczniów) otrzymały wsparcie, a prezentów było tak dużo, że rozdzieliliśmy je także pomiędzy innych potrzebujących. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji, a w szczególności pracownikom: Sądu Rejonowego w Ostródzie, Szpitala w Ostródzie: Oddział Fizjoterapii, Radiologii i OIOM, ZUS w Ostródzie, Banku PKO SA w Ostródzie, Starostwa Powiatowego w Ostródzie, Urzędu Gminy w Ostródzie, Banku Millenium w Ostródzie, Expo Areny w Ostródzie  oraz prywatnym osobom, które indywidualnie niosły pomoc, robiąc paczki wybranym dzieciom: Bożenie i Jarosławowi Drzazga, Jolancie Burzyńskiej, Ryszardowi Piętce, Marioli Deryło, Janinie Nieckarz, Bartoszowi Giera, Ewie Szyłobryt oraz Panu Staroście Andrzejowi Wiczkowskiemu i jego żonie. Szczególnie dziękujemy pani Agnieszce Pierwanickiej, która była naszym ambasadorem i bardzo pomogła nam nagłośnić akcję wśród społeczności ostródzkiej Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć  na pomoc  lokalnych  mediów: Radia Mazury, Naszego Głosu, Gazety Ostródzkiej, dzięki którym możemy nieodpłatnie rozpowszechniać nasze działania.

KONKURSY PLASTYCZNE PODSUMOWUJĄCE PROJEKTY ZDROWOTNE DOTOWANE PRZEZ ZARZĄD POWIATU I URZĄD MIASTA W OSTRÓDZIE

4 grudnia 2014 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Nie piję, nie palę, nie bioręrealizowany w ramach projektu „Zdrowo i aktywnie czas spędzamy- używek nie dotykamy”. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Do organizatorów konkursu (p. Bożeny Tylickiej i p. Elżbiety Rosiewicz) wpłynęły 24 prace przygotowane pod okiem nauczycieli. Komisja Konkursowa pomimo trudnego zadania wyłonienia laureatów przyznała 10 nagród rzeczowych.

Jury postanowiło  przyznać:   dwa I miejsca – Mateuszowi Pacewicz (kl. III dg); II miejsce – Dominikowi Osickiemu (kl.II SPdP); III miejsce – Wiktorii Rauch ( kl.I cg) oraz wyróżnienia otrzymali: Przemysław Rydzio (kl.I ZSZ),  Balewski Patryk (kl. IV b), Dominik Olszewski (kl. II cg ), Denis Perman (kl.III cg), Aneta Bobel (kl.III dg), Iwona Irzyk (ZSZ).

5 grudnia 2014 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Żyję zdrowo i aktywnie realizowany w ramach projektu „Ruch jest zdrowy dla ciała i dla głowy. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Prace przygotowane pod okiem nauczycieli wpłynęły do organizatorów, którzy stanęli przed trudnym zadaniem wyłonienia  laureatów. Spośród 18 prac Komisja Konkursowa przyznała 9 nagród rzeczowych.

Jury postanowiło  przyznać:   I miejsce – Sandrze Żach (kl. II c); II miejsce – Dawidowi Dąbrowskiemu (kl. III c); III miejsce – Patrykowi Balewskiemu ( kl.IV b ) oraz wyróżnienia otrzymali: Natalia Wyrzykowska (kl. I c),  Kacper Behrendt (kl. IV b), Mikołaj Paczkowski (kl. IV b), Marcin Masiak (kl.III c), Anna Sawko (kl.VI b), Natalia Włodarska (kl.I c). GRUDNIOWE KONKURSY PLASTYCZNE PEŁNE ZDROWIA.

Napisała  Elżbieta Rosiewicz     Dodała Grażyna M.

ŚWIĄTECZNA ADOPCJA DZIECKA W POTRZEBIE - 16 GRUDNIA 2014

W tym tygodniu fuinalizujemy akcję pomocy dzieciom. Miło nam, bo bardzo dużo osób zgłosiło swój udział i  pomaga nam pomagać potrzebującym dzieciom.  Wszystkie dary zbieramy w szkole specjalnej - w sekretariacie na ulicy Grunwaldzkiej 14. Nastepnie będziemy je przekazywać dzieciom, aby miały z nich radość w okresie świątecznym.

 

TU MIESZKAM TU ZMIENIAM - GŁOSUJCIE NA NASZ PROJEKT - 15 grudnia 2014

Nasze Stowarzyszenie  ma przyznany  grant z Fundacji WBK na projekt promujący wśród dzieci picie wody zamiast napojów słodzonych i zajęcia na kręgielni,  pt. "WODA I RUCH TO ZDROWEGO ŻYCIA CUD".  Prosimy wszystkich o oddawanie na nas głosów w dodatkowym głosowaniu na nagrody specjalne dla organizacji. Oto kolejne kroki, jakie należy wykonać:
1. Wpisać w google Fundacja WBK
2. Gdy pojawi sie strona fundacji, wybrać program grantowy w prawym rogu  strony "Tu mieszkam tu zmieniam" i kliknąć SPRAWDŹ.
3. Pojawi się mapka Polski, wybrać nasze województwo.
4. Poniżej pojawią się różne programy, które otrzymały granty. Trzeba odnaleźć nasz zatytułowany "WODA I RUCH TO ZDROWEGO ŻYCIA CUD" i zagłosować.
5. Następnie trzeba otworzyć swoją pocztę i potwierdzić  głos przez kliknięcie otrzymanego linku:)

MIKOŁAJKI DLA DZIECI Z ZPSWR Z EXPO ARENA W OSTRÓDZIE - 8 grudnia 2014

6 grudnia był  dniem pełnym radosnych niespodzianek -okazało się, że nawet w sobotę może być w szkole przyjemnie i radośnie.   Wszystko za sprawą  Mikołaja, który  już od rana gościł w ZPSWR W Ostródzie, rozdając upominki i pozując do zdjęć z wszystkimi uczniami . Punkt kulminacyjny nastapił, kiedy pod szkołę zajechał autobus i wszyscy uczniowi udali się do Hali Arena Ostróda. A tam - to już naprawdę działo się!!!! Najróżniejsze stoiska z atrakcjami dla dzieci, kiermasze, konkursy piosenek, występy i dużo, dużo radosnej zabawy. Dzień zakończył się przyjazdem Mikołaja, który obdarował grzeczne dzieci wspaniałymi paczkami.  A wszystko za sprawą  prezesa Expo Areny w Ostródzie  pana Wojciecha Węgrowicza, który pozyskał dla dzieci 60 paczek i Stowarzyszenia Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus.Serdecznie dziękujemy:) SZKOLNE MIKOŁAJKI 2014 - ARENA OSTRÓDA.

„Wszechstronni Eksperci” w Radiu Mazury - 28 listopada 2014

Nadszedł czas podsumowań  - projekt  „Wszechstronni Eksperci” realizowany wsród dzieci  z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie od stycznia do listopada 2014r, a na grudzień nasi eksperci planują pokazanie multimedialnej prezentacji zdjęć z całości przeprowadzonego zadania. Tymczasem 26 listopada 2014r. grupa młodzieży w składzie: Wiktoria, Justyna, Natalia, Karolina, Adam, Denis, Darek, Szymon, Karol, Wojtek, Bartek i Mateusz pod opieką p. Doroty Tetmer i p. Marioli Kuras,opowiedziała w Radiu Mazury o swojej aktywności podczas realizacji zadania „Wszechstronni Eksperci”. Wywiad radiowy okazał się fantastyczną formą podsumowania projektu. Realizacja wszystkich zadań zaplanowanych w projekcie „Wszechstronni Eksperci” była możliwa  dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK, Olsztyńskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS” w Ostródzie. Za co dziękujemy. Zapraszamy do wysłuchania naszego wywiadu, który ukaże się na antenie Radia Mazury w czwartek 27 listopada 2014r. o godzinie 1230 i 1930 oraz powtórnie w piątek 28 listopada br. o godzinie 1030. Zapraszamy również do galerii zdjęć.WYWIAD RADIOWY WSZECHSTRONNYCH EKSPERTÓW.

Napisały: Dorota Tetmer i Mariola Kuras                             Dodala Grażyna M.

 

KONIEC PROJEKTU DZISIAJ ZAINTERESOWANIE JUTRO MOŻE ZAWÓD - 28 LISTOPADA 2014

Dzięki realizacji  projektu  dzieci  i młodzież niepełnosprawna  intelektualnie poznała efektywne sposoby wykorzystanie czasu wolnego,  rozwinęła zainteresowania związane z  możliwością ich kontynuacji jako przyszłego źródła utrzymania.Dzieci  ponadto poznały oferty spędzania wolnego czasu w środowisku, doświadczyły jak można zarobkować z plonów  gospodarczych, czy pracy rąk własnych. Dzięki dofinansowaniu jakie otrzymaliśmy z Powiatu Ostródzkiego oraz WFOŚiGW w Olsztynie, można było przeprowdzić warsztaty w formie wyjazdowej  z tematyki niemożliwej do przeprowadzenia w warunkach miejskich. Stały pobyt dzieci w  miejscu przeprowadzenia warsztatów pozwolił uczestnikom  w pełni w nich uczestniczyć (we wczesnych  porannych i późnych wieczornych godzinach obrządku zwierząt ).  Beneficjenci byli skupieni tylko i wyłacznie na realizacji  celów projektu.

ŚWIĄTECZNA ADOPCJA DZIECI W POTRZEBIE - 13 listopada 2014 r.

Zbliża się okres świątecznego obdarowywania. Nasza Stowarzyszenie  wspólnie zZespoęłm Placówek Szkolno-Wychowawczych w Ostródzie chce wspomóc niepełnosprawne dzieci pochodzących z biedniejszych rodzin. Wszystkich zainteresowanych niesieniem pomocy  zapraszamy do przygotowania świątecznych paczek wybranym dzieciom - uczniom Zespołu Placówek. Wspólnie możemy sprawić, żeby i dla tych dzieci Boże Narodzenie było radosne i pełne niespodzianek. Czekamy na zgłoszenia ludzi o dobrych sercach. Zainteresowanym osobom udostępnimy dane wybranych dzieci, którym można przygotować świąteczny podarunek. Doświadczeniem ubiegłych lat informujemy, że prezenty mogą przygotowywać pojedyncze osoby, zaprzyjaźnione grupy czy pracownicy jakiejś firmy.

LISTĘ DZIECI UDOSTĘPNIAMY  PO ZGŁOSZENIU UDZIAŁU W AKCJI DO ZARZĄDU STOWARZYSZENIA  (lista została sporządzona we wspólpracy z pedagogiem  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostródzie).
Prosimy o kontakt przez Facebook lub telefoniczny: 507 035 222.

                                                                                         Prezes Stowarzyszenie Grażyna Modrzewska

INNOWACYJNY SPOSÓB NA HISTORIĘ - LEKCJA Z RYCERZAMI - 18 LISTOPADA 2014

„Był z nimi Rycerz, szlachetny i prawy,
Który od pierwszej młodości wyprawy
Rycerskie cnoty umiłował kornie:
Wierność, cześć, hojność, obyczaje dworne.”

                                                             Geoffrey Chaucer: Opowieści kanterberyjskie.

13 listopada w Zespole  Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie Rycerze Gwiazdy Zarannej Zamku Ostródzkiego przeprowadzili warsztaty pt. „Kreatywni Rycerze”. Uświadomiły one uczniom, że poznawanie  historii może być życiową przygodą. Warsztaty odbyły się ramach projektu „INNOWACYJNY SPOSÓB NA HISTORIĘ", CZYLI MOBILNE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE”. Jest on finansowany przez  Fundację PZU i Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus”

Pasjonaci okresu średniowiecza opowiedzieli dzieciom i młodzieży o tym, jak żyli i wyglądali rycerze i ich damy. Podczas prezentacji rycerskich strojów chłopcy mieli okazję przymierzyć hełmy, sprawdzić, ile waży kolczuga, jak trudno walczy się za pomocą miecza i tarczy. Dziewczęta podziwiały ręcznie szytą suknię z lnu, którą miała na sobie dama serca jednego

 z rycerzy. Wiele emocji wzbudziły  wśród widowni walki, które stoczyli ze sobą rycerze.  Trzeba przyznać, że wykazali się oni bardzo dużą  zręcznością, siłą i wytrwałością. Przebieg warsztatów młodzież utrwalała w telefonach komórkowych, robiąc zdjęcia i filmiki.

Dzieląc się wrażeniami, wszyscy zgodnie stwierdzili, że czasy rycerskie z pewnością były ciekawe, zbroje i oręż imponujące, ale życie na pewno dużo trudniejsze, niż dzisiaj.

WSZECHSTRONNI EKSPERCI: „Elektryka prąd nie tyka” -13.11.2014

W październiku odbyły się kolejne zajęcia z projektu Wszechstronni Eksperci dofinansowanego przez Fundację WBK. Teraz poznawaliśmy tajniki  fizyki. Dowiedzieliśmy się, że prąd elektryczny jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. W polu elektrycznym na ładunki zaczyna działać siła elektryczna, której zwrot zależy od kierunku tego pola. Jeżeli działa na ładunki ujemne jej zwrot jest przeciwny. Takie uporządkowanie przesuwania się ładunków w jednym kierunku tworzy prąd elektryczny. Umownym kierunkiem prądu jest kierunek ruchu ładunków dodatnich. W zamkniętym obwodzie elektrycznym, jest to kierunek od plusa do minusa. I jeszcze należy pamiętać, że napięcie prądu jest to różnica potencjałów pomiędzy dwoma punktami, określa przepływ prądu elektrycznego w obwodzie, im większe napięcie tym większy będzie przepływ prądu elektrycznego. Pomiaru napięcia prądu dokonujemy woltomierzem. Tego wszystkiego dowiadujemy się na fizyce.  Prawda, że brzmi to strasznie? Ale nasi „Wszechstronni Eksperci” podeszli do tego tematu zupełnie bez strachu. Gdy przeprowadzisz odpowiednie doświadczenia, wiedza o prądzie w przystępniejszą się zmienia. Zapraszamy do galerii zdjęć. KOLEJNE WARSZTATY WSZECHSTRONNYCH EKSPERTÓW.

Dodała Grażyna M.

 

WSZECHSTRONNI EKSPERCI - KOLAŻ Z NIENBURGA - 11.2014

Wszechstronni Eksperci zmierzając do końca projektu wcielili się w instruktorów, którzy przedstawili działanie jednych z ostatnich warsztatów. Podczas nich uczestnicy projektu mieli wykonać collage Nienburg z tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej. Efekty ich prac zobaczcie i oceńcie sami. ZDJĘCIA

 

RUCH JEST ZDROWY I DLA CIAŁA I DLA GŁOWY - REALIZUJEMY PROJEKT - 29.10.2014

Obecnie nasze Stowarzyszenie realizuje projekt, który otrzymał dotację w kwocie 2000 zł ze Starostwa Powiatowego w Ostródzie oraz z naszych funduszy w kwocie 150 zł. W ramach zadania, objęci projektem uczniowie ZPSWR w Ostródzie,  uczą się zdrowego stylu życia. 22 października  poznali zasady zdrowego odżywiania się, które przedstawiła im pani dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House w Ostródzie. Na koniec prelekcji wychowankowie  placówki mogli zadawać pytania oraz otrzymali materiały edukacyjne dotyczące zdrowego żywienia. Wszyscy zostali poczęstowani smacznymi, czerwonymi jabłkami.Już wkrótce kolejne działania. ZDJĘCIA

 

ROZPOCZELIŚMY REALIZACJĘ PROJEKTU DOTOWANEGO PRZEZ FUNDACJĘ PZU "INNOWACYJNY SPOSÓB NA HISTORIĘ" - 20.10.2014

Pierwsze działania w ramach projektu "Innowacyjny sposób na historię ...." dofinansowane przez Fundację PZU w Warszawie już zrealizowane. Nasi podopieczni poznawali historię poprzez warsztaty w zamkach: w Kwidzynie, Gniewie i Malborku. Dołączamy kilka foteczek i filmików, zapraszamy do oglądania!!!

ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ FACEBOOK https://www.facebook.com/Amicus.OST

 

REALIZUJEMY PROJEKT ZIELONA SZKOŁA SIŁ NAM DODA - FINANSOWANY Z URZĘDU MIASTA W OSTRÓDZIE - 02.10.2014

W dniach 22-24.09.2014 grupa 11 dzieci niepełnosprawnych z ZPSWR w Ostródzie wzięła udział  w trzydniowych warsztatach terapeutyczno-profilaktycznych  pod nazwą "Zielona szkoła - sił mi doda" w Ośrodku Wypoczynkowym "Kulka" koło Szczytna. W trakcie tych dni mieliśmy okazję skorzystać z róznorodnych zajęć:sportowych Euro - bunggy,  profilaktycznych " Nikotyna - nasz wróg", tworzenia biżuteri, lepienie z gliny,jazdy na  Segwey,  profilaktycznych " Jestem ok- nie biorę", plastycznych Eko - ludki, gier aktywizyjących Mega - twister,  zajęcia profilaktycznych "Zachowaj trzeżwy umysł", zabawy terenowej paintball, warsztatów decoupage, warsztatów ze stylizacji wizerunku. Udział w wymienionych formach to szansa dla dzieci niepełnosprawnych na wyjście z izolacji społecznej  oraz profilaktyka przeciw uzależnieniom. Dzieci spędzały czas niezwykle aktywnie: bawiąc się oraz biorąc udział w różnych zajęciach rozwijających zainteresowania oraz kompetencje społeczne.

FUNDACJA  PZU PRZYZNAŁA NAM DOFINANSOWANIE W RAMACH KONKURSU "Z PZU PO LEKCJACH" - 22.09.2014

Nasze Stowarzyszenie  brało udział w konkursie dotacyjnym Fundacji PZU  "Z PZU po lekcjach". Projekt "Innowacyjny sposób na historię..." uzyskał  akceptację komisji konkursowej, w wyniku czego otrzymał dofinansowanie na realizację. Celem projektu jest pozalekcyjna edukacja kulturalno – historyczna 14 dzieci niepełnosprawnych poprzez zastosowanie nowoczesnych metod oddziaływania, z wykorzystaniem multimedialnych metod zapisu i udostępniania materiałów edukacyjnych (Facebook). Realizacji celów projektu będą sprzyjały atrakcyjne formy pracy - warsztaty, inscenizacja, zajęcia terenowe. Część uczestników  weźmie udział w zajęciach terenowych o charakterze historycznym, a następnie swoją wiedzą będzie się dzielić z pozostałymi beneficjentami - będą liderami grup podczas kolejnych warsztatów przekazywania nabytej wiedzy. Dzieci będą odpowiedzialne za wykonanie powierzonych zadań. Samodzielnie będą pracować i bawić się realizując program. Już w październiku rozpoczynają się pierwsze działania- wycieczka szlakiem zamków krzyżackich oraz spotkania z rycerzami.

PROJEKT "DZISIAJ ZAINTERESOWANIE JUTRO MOŻE ZAWÓD" 19.09.2014

Właśnie  9 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie  z  ZPSWR w Ostródzie powróciło z warsztatów w Gospodarstwie Agroturystycznym w Łukcie. Tam rozwijały swoje zainteresowania w dziedzinie obsługi zwierząt gospodarskich, pieczenia chleba, pracy w drewnie. Ponadto, zwiedzając Muzeum żywe lawendy w Kawkowie,  poznały zalety  lawendy, jako rośliny uprawianej na polach nszego regionu. Udział dzieci w projekcie był zupełnie bezpłatny dzięki dofinansowaniu z budżetu Powiatu Ostródzkiego, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz środkom własnym  Stowarzyszenia. Warsztaty pozwoliły zdobyć dzieciom nowe umiejętności oraz zainteresowania. Być może staną się one zalążkiem przyszłego pomysłu  na dalsze życie.     ZDJECIA

           Herb Powiatu Ostródzkiego

 

KONIEC  NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO "NA JĘZYKACH"

Dzieci niepełnosprawne zakończyły naukę języka angielskiego dzięki Fundacji Banku Zachodniego WBK, która dofinansowała projekt Stowarzyszenia Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus w Ostródzie.  „Na językach…” był dwumiesięcznym kursem nauki podstaw angielskiego dla uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie.  Siedmioro dzieci dwa razy w tygodniu uczęszczało na dwugodzinne zajęcia prowadzone przez lektora języka angielskiego, panią Marzenę Krysiak. Zajęcia były realizowane w bardzo ciekawy sposób: ćwiczeń w formie piosenek, zabaw ruchowych, gier dydaktycznych. Taka forma kursu sprawiała, że przyswajanie tajników języka stawało się przyjemnością i przynosiło oczekiwane efekty. Autorki projektu przewidziały także atrakcyjny dla dzieci sposób utrwalania materiału językowego.  Po zajęciach kursant mógł odsłuchiwać nagrania z kursem językowym, zarejestrowane na odtwarzaczach mp3, w które został wyposażony każdy uczestnik projektu. Okazało się, że mimo pięknej pogody i zmęczenia po całym roku szkolnym, dzieci systematycznie uczestniczyły w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Na przerwach widać było uczniów ze słuchawkami w uszach oraz mogliśmy słyszeć efekty zmagań językowych. Wszystkim uczestnikom zajęć życzymy wakacyjnego wyjazdu za granicę w celu sprawdzenia oraz pogłębienia swoich umiejętności językowych.

ZDJĘCIA

KOLEJNE SPOTKANIA WSZECHSTRONNYCH EKSPERTÓW

Wszechstronni eksperci wprowadzili nas w zbliżający się czas aktywnych, ale bezpiecznych wakacji. Eksperci przeprowadzili instruktaż o zagrożeniach, jakie czyhają na nas podczas wakacji i jak się przed nimi ustrzec. Omówili problem wspólczesnego spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi, tj. siedzenie przy komputerze, przed telewizją, itp. Eksperci przypomnieli nam inne, ciekawsze formy spędzania czasu, które wprawiają nas w ruch i nie dają się nudzić. Uczestnicy projektu wykonali prace na omówiony temat

PRACE NASZYCH PODOPIECZNYCH NA WYSTAWIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "Z RODZINĄ W PRZYSZŁOŚĆ" W STAROSTWIE POWIATOWYM W OSTRÓDZIE - 06.2014

Troje naszych podopiecznych wykonało prace na XI Wojewódzki Konkurs Plastyczny I Grafiki Komputerowej "Z rodziną w przyszłość". Prace sa prezentowane w Centrum Użyteczności Publicznej, a nastepnie będą wysłane do Olsztyna. Uczestnikom życzymy powodzenia.

DZIĘKUJEMY ZA POMOC OKAZANĄ PAWŁOWI- 06.2014

Bardzo dziękujemy za wsparcie, przekazane darowizny oraz dokonane wpłaty podczas Festynu Rodzinnego pod hasłem "Pomagamy Pawłowi w walce z chorobą". Dzisiaj, podczas wizyty u Pawła w szpitalu  uregulowane zostały zaległości mamy chłopca za pobyt z synem w szpitalu za kwiecień - 420 zł. Pieniądze, które zebraliśmy podczas festynu oraz wpłaty na konto pozwolą nam regulować najważniejsze opłaty  na oddziale hematologii i onkologii przez 4-5 miesięcy. To bardzo wielka ulga dla rodziny.  Przez najbliższe półtora roku czeka Pawła ciągły pobyt w szpitalu i  intensywne leczenie. Jesteśmy wzruszeni okazanym wsparciem. Po konsultacji z pracownikami szpitala wiemy, że Pawłowi potrzebne są jeszcze: nowa piżama (wzrost 150 cm), dresy, kosmetyki do mycia, szczoteczki do zębów, kapcie, koszulki z krótkim rękawem. Rzeczy muszą być nowe ze względu na niską odporność Pawła po zastosowanym leczeniu. W dalszym ciągu szukamy ludzi o wielkich sercach:), którzy pomogą wyposażyć nam Pawła w potrzebne rzeczy. Więcej informacji tel. 507035222

 


POMAGAMY PAWŁOWI W WALCE Z CHOROBĄ - 21.05.2014

W PIĄTEK 30 MAJA W GODZINACH 10.30-12.00

ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO –WYCHOWAWCZO-REWALIDACYJNYCH oraz STOWARZYSZENIE NA RZECZ WSPOMAGANIA ROZWOJU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH AMICUS w OSTRÓDZIE

ZAPRASZAJĄ NA FESTYN RODZINNY,

KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ PRZY ULICY GRUNWALDZKIEJ 13

(KARAOKE, KONKURSY I LOTERIA FANTOWA ORAZ KIERMASZ CIAST).

PODCZAS FESTYNU ZBIERAMY DAROWIZNY NA LECZENIA PAWŁA.

Stowarzyszenie Amicus w Ostródzie wspólnie z Zespołem Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie zwraca się do mieszkańców miasta i przedsiębiorców z prośbą o pomoc w zbieraniu funduszy na leczenie niepełnosprawnego Pawła, który choruje na nowotwór. Chłopiec jest uczniem szkoły podstawowej specjalnej. Na raka zachorował  w styczniu 2014 roku. Od tego czasu ciągle przebywa w szpitalu. Na szczęście widać efekty leczenia i jest nadzieja, że chłopiec przezwycięży chorobę.

Niestety, rodzina dodatkowo została obciążona kosztami pobytu w szpitalu mamy Pawła. Do tej pory z płatnościami radzili sobie sami, ale obecnie już brakuje im finansów na uregulowanie zaległości w klinice, na bilety oraz na dodatkowe lekarstwa.

Dlatego zwracamy się o pomoc do wszystkich ludzi, którym nie jest obojętny los chorych i potrzebujących dzieci. Zbieramy darowizny na leczenie Pawła. Mogą one mieć formę finansową lub rzeczową, np. zabawki, gry, piłki, mp3, telefony, książki, słodycze. Pozyskane dary wykorzystamy podczas Festynu z okazji Dni Rodziny i Dziecka, który odbędzie się  na posesji Zespołu Placówek przy ulicy Grunwaldzkiej 13 w dniu 30 maja 2014 roku

Darowizny prosimy wpłacać na konto Stowarzyszenia Amicus: PKO BP Ostróda numer 31 1020 3613 0000 6202 0032 0200 z dopiskiem „Paweł”, a dary rzeczowe przynosić do siedziby Stowarzyszenia na ulicę Grunwaldzką 14.  Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 507 035 222 lub 89 646 3070.


Zrealizowaliśmy projekt „AKTYWNIE PO ZDROWIE - ZIELONA SZKOŁA W KRAINIE WIELKICH JEZIOR”

               W dniach 12 – 14. 05. 2014 r. dwadzieścioro niepełnosprawnych dzieci z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności miało okazję uczestniczyć w wyjątkowo atrakcyjnych zajęciach w Ośrodku „Pod lipami” w Lidzbarku Welskim. Wycieczkę zorganizowaliśmy z  PFRON przyznane nam przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.  Celem głównym projektu było zapewnienie  uczestnikom możliwie najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawienie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych oraz wzbogacenie działalności dydaktyczno – wychowawczej naszego Ośrodka. Młodzież pod okiem wykwalifikowanego instruktora miała okazję korzystać z toru quadowego, który był jedną z największych atrakcji, a także nowoczesnego dwukołowego pojazdu elektrycznego segway. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi na gokartach oraz zorbing - zabawa w gigantycznej, dmuchanej kuli. Uczestnicy wyjazdu poznali paintball oraz spróbowali sił w łucznictwie. Uczestnicy projektu przeszli również szkolenie z Nordic Walking. Do naszej dyspozycji były nowoczesne boiska do piłki nożnej i siatkowej oraz trampolina. Nasi podopieczni wzięli udział w wielu zabawach integrujących: zapasy sumo, walka gladiatorów, hydraulik, bieg w workach, przeciąganie liny oraz porywającej do tańca zumbie. Wieczory wieńczyły ogniska z kiełbaską i śpiewem. Wycieczkę zakończył pobyt w Aquaparku w Pluskach. Był to bardzo aktywnie i zdrowo spędzony czas na świeżym powietrzu, wśród otaczającej pięknej przyrody i co najważniejsze bez komputerów i telewizora. ZDJĘCIA


BRALIŚMY UDZIAŁ W PARADZIE OPP POWIATU OSTRÓDZKIEGO - 11.05.2014

Nasze Stowarzyszenie współpracuje z innymi organizacjami powiatu ostródzkiego oraz Centrum Użyteczności Publicznej, w związku z tym zaprezentowaliśmy naszą organizację podczas parady: przemarszu ulicami Ostródy oraz występów artystycznych. ZDJĘCIA


"NA JĘZYKACH" RUSZA - 25.04.2014

5 maja rusza projekt w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży Fundacji WBK "Na językach". Nasi podopieczni będą uczestniczyć w kursie języka angielskiego 2 razy w tygodniu - w poniedziałki i środy, w godzinach 16:00-17:30. Zajęcia będą prowadzone przez panią Marzenę Krysiak z Res Primae Speed Learning Language Labs.


KOLEJNI WSZECHSTRONNI EKSPERCI 24.04.2014

"Wszechstronni Eksperci" wykształcili kolejną grupę młodzieży. Tym razem wyzwania podjęły się uczennice klasy I gimnazjum: Karolina i Natalia. Dziewczęta zebrały wiedzę oraz materiały z zakresu obróbki cyfrowej zdjęć. Nauczyły się jak sprawić, by zwykłe zdjęcia stały się "zdjęciami na facebooka". Z powodzeniem przekazywały swoje umiejętności kolegom i koleżankom. łatwiejsze stało korzystanie z  programów Microsoft Office Picture Manager oraz Picasa 3 w takim zakresie jak: przycinanie zdjęć, redukcja czerwonych oczu, retusz, dodawanie efektów graficznych.


WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI "ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE"

Nasze Stowarzyszenie było współorganizatorem (wspólnie z ZPSWR w Ostródzie) kolejnej edycji, już piątej, wojewódzkiego konkursu piosenki osób niepełnosprawnych, który odbył się 10 kwietnia w sali ostródzkiego zamku. W konkursie wzięło udział 19 uczestników z calego województwa. Udało nam się na ten cel otrzymać dofinansowanie z Urzędu Miasta w  kwocie 700 zł. Dzięki temu laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu grającego. Konkurs pokazał, że mimo niepełnosprawności można rozwijać swoje zainteresowania i talenty.


KONIEC GŁOSOWANIA W FUNDACJI AVIVA - 31.03.2014

Zakończyło się głosowanie  na najciekawsze inicjatywy w Fundacji Aviva. Nasz projekt "Wspólne zainteresowania jako droga do lepszego wychowania" uzyskał, dzięki Państwa zainteresowaniu, ponad 2200 głosów.  Mimo tak dużej aktywności nie znaleźliśmy się w finałowej 20. W związku z czym nie otrzymamy tej dotacji. Dziękujemy wszystkim za wsparcie.

BANK AMBITNEJ MŁODZIEŻY Z FUNDACJI WBK WSPIERA NAS - 13.03.2014

Dzięki 2 tys. dotacji z Fundacji WBK przyznanym Amicusowi w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży, nasi podopieczni wezmą udział w kursie języka angielskiego, który będzie przygotowywał ich do wymiany młodzieżowej. Uczestnicy projektu "Na językach" poza typowymi lekcjami będą kształcić się także mobilnie z lekcji nagranych na odtwarzaczach mp3. Mamy nadzieję, że udział w dwumiesięcznym kursie przyniesie wymierne korzyści komunikacyjne młodzieży.

OTRZYMALIŚMY KOLEJNĄ DOTACJĘ NA ZIELONĄ SZKOŁĘ- 13.03.2014

Będziemy realizować projekt wsparty z funduszy PFRON, przyznanych nam przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie. W ramach projektu 20 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie  wyjedzie  w maju  na 3- dniową zieloną szkołę do ośrodka wypoczynkowego Pod lipami w Lidzbarku.

PUNKT POMOCY ROZLICZEŃ Z FISKUSEM - 12.03.2014

Informujemy ucząca się młodzież niepełnosprawną intelektualnie, która uzyskiwała dochód za rok 2013 i musi złożyć zeznannie podatkowe w Urzędzie Skarbowym, że udzielamy pomocy w rozliczeniu podatku za rok 2013.  Zainteresowanych zachęcamy do nawiązania kontaktu telefonicznego celem omówienia szczegółów.

MAMY JUŻ KOLEJNYCH  EKSPERTÓW - 05.03.2014

„Wszechstronni Eksperci” na koniec lutego ponownie zaczęli kształcić swoich kolegów i koleżanki. Warsztaty pt. „Komiks” poprowadzili Darek i Dennis (uczniowie ZPSWR biorący udział w projekcie) Pozostali uczestnicy zajęć wykonywali pracę strukturą komiksu. Powstały zabawne historyjki, żarty, dowcipy. Zapraszamy do galerii.

 

WSZECHSTRONNI EKSPERCI  już w działaniu ! -  02.03.2014

Rozpoczęlismy już realizację projektu dotowanego z Banku Zachodniego w ramach Banku Dziecięcych Uśmiechów. Odbyły się pierwsze warsztaty dotyczące różnych smaków czekolady. Prawda, że fajny temat? Było też i duże zaangażowanie dzieci. Można było dowiedzieć się, jak smakuje płynna czekolada z pieprzem, papryką i innymi przyprawami, raczej niekojarzonymi z czekoladą. Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci radziły sobie w roli ekspertów, więc teraz czekamy na kolejny warsztat:)

PROSIMY WSZYSTKICH POMÓŻCIE NAM ZDOBYĆ DOFINANSOWANIE I ZREALIZOWAĆ PROJEKT NA RZECZ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH - 11.02.2014

Stowarzyszenie Amicus zgłosiło inicjatywę w Fundacji Aviva na realizację warsztatów wyjazdowych dla 20 uczniów klas 1-5 i ich rodziców (warsztaty pieczenia chleba, ogrodnictwa, opieki nad zwierzętami gospodarskimi, majsterkowania w drewnie.Czy uda nam pozyskać pieniądze na ten projekt, zależy od nas wszystkich, bo decydują o tym głosy internautów. Prosimy więc wszystkich głosujcie - codziennie do 28 marca. Każda osoba może oddać dziennie 1 głos na inicjatywę WSPÓLNE ZAINTERESOWANIA JAKO DROGA DO LEPSZEGO WYCHOWAWNIA. Poniższy link łączy z Fundacją Aviva:

https://todlamniewazne.pl/inicjatywa,259,wspolne-zainteresowania-jako-droga-do-lepszego-wychowania.htm

Poźniej trzeba wejść na pocztę i aktywować link, który przyśle Fundacja (Uwaga! Czasami jest on zapisany w spamie). Dopiero wówczas oddamy ważny głos:)

 

"WSZECHSTRONNI EKSPERCI" - 24 stycznia 2014

Już podpisaliśmy umowę z Fundacją WBK na realizacją tego zadania. Jednak budżet projektu opiewa na kwotę 4205 zł. Fundacja przyznała nam 3000 zł grantu. Zwracamy się z prośbą do przyjaciół o dofinansowanie pozostałej kwoty, dzięki której będziemy mogli w pełni przeprowadzić ten fajny projekt. Zaznaczamy, że wszystkie pieniądze przeznaczone są na działania z dziećmi (pomoce na 60 godzin warsztatów oraz wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie), a nasi członkowie pracują nieodpłatnie. Wszechstronnych ekspertów będziemy kształcić już od lutego.

"KUCHNIE ŚWIATA"  ZADANIE ZLECONE PRZEZ URZĄD MIASTA - 18 STYCZNIA 2014

Nasi członkowie realizują z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, mieszkającymi w intenacie  ZPSWR w Ostródzie,  projekt "Kuchnie świata". Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Urzędu Miasta w Ostródzie - 1494,26 zł, za które kupujemy produkty spożywcze oraz drobny sprzęt  kuchenny potrzebny do realizacji zajęć. Dzięki zajęciom w kuchni dzieci poznają potrawy z różnych stron świata. Celem projektu jest przeciwdziałanie nałogom dzieci poprzez   rozszerzenie zainteresowań, wskazanie aktywnych form spędzania wolnego czasu.

OTRZYMALIŚMY GRANT NA REALIZACJĘ PROJEKTU - 6 stycznia 2014

Nasz wniosek,  składany do Fundacji WBK w Warszawie, został rozpatrzony pozytywnie i otrzymał dofinansowanie na realizację projektu "Wszechstronni eksperci" w kwocie 3 tys. zł. Będziemy prowadzić warsztaty dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z rodzin o trudnej sytuacji materialnej, rozwijające wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia szkolnego. Podsumowaniem warsztatów będzie wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Bardzo nas to cieszy.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY - 6 stycznia 2014

Zakończyliśmy z pełnym sukcesem akcję "Świateczna adopcja rodziny w potrzebie". Dzięki Państwa hojności oraz wrażliwości, 12 rodzin wielodzietnych, dotkniętych chorobami otrzymało świateczną pomoc. Wszyscy, którzy zgłosili swoją chęć pomocy wykazali się wielkim zaangażowaniem. Paczki wyposażali w  świąteczne rarytasy, upominki dla członków rodzin. Bardzo się cieszymy, że znalazło się tak wiele osób i instytucji bezinteresownie niosących pomoc innym ludziom. Udało nam sie także, dzięki pracownikom ZUS w Ostródzie oraz Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rehabilitacyjnych, zakupić świateczne paczki dla 10 niepełnosprawnych intelektualnie  uczniów ZPSWR, którzy mieszkają w domach dziecka (były to kosmetyki, słodycze, mp3, słuchawki). Jeszcze raz serdecznie dziękujemy: pracownikom Banku PKO BP w Ostródzie, Banku PKO SA w Ostródzie, Banku WBK w Ostródzie Oddział nr 2, ZUS w Ostródzie oraz prywatnym osobom, które indywidualnie przygotowywały prezenty. Dzięki Państwu wiele rodzin spędziło święta w radosnej atmosferze.

                                                                                                      Z wyrazami wdzięczności Zarząd Stowarzyszenia

UWAGA  -  ŚWIĄTECZNA ADOPCJA RODZINY W POTRZEBIE

Uprzejmie informujemy, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i zrozumieniem ze strony ludzi o dobrych sercach. W tej chwili wszystkie rodziny już mają swoich darczyńców, którzy realizują ich podstawowe, świąteczne potrzeby. W przyszłym tygodniu (W PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODĘ) będziemy zbierać paczki i przakazywać je podopiecznym.  Zainteresowanych prosimy o kontakt z koordynatorkami:  Anią Mówińską (tel. 513350477), Elą Rosiewicz (tel. 661354140). Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli  się do tej szlachetnej akcji, niosąc bezinteresowną pomoc potrzebującym.

Po  apelu w radiu Mazury otrzymaliśmy  także pomoc w postaci 17 czapek  dla dzieci ( Firma DOMOWOMI w Ostródzie). W związku z nadejściem zimna, obecnie przekazujemy je najbardziej potrzebującym dzieciom.

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PRAC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W piątek  13 grudnia 2013 r. w holu SOSW na ulicy Grunwaldzkiej organizujemy kiermasz świątecznych prac, wykonanych przez dzieci podczas zajęć warsztatowych. Zapraszamy !

KONKURS WIEDZY O RUCHU DROGOWYM  -   12 grudnia 2013

Zależy nam na bezpieczeństwie naszych podopiecznych, tym bardziej, że wiekszość z nich dojeżdża do szkoły z okolicznych wsi. Często wraca do domu już w ciemnościach, poruszając się na piechotę po drogach krajowych. Dletego też dofinansowaliśmy konkurs o tej tematyce  organizowany w Zespole Placówek Szkolno-Wychowaczo-Rewalidacyjnych. Dzieci wykazały się sporą wiedzą teoretyczną, któą mamy nadzieję wykorzystają w praktyce. Nagrodą dla najbardziej zorientowamnych w przepisach drogowych było wyjście na kręgielnię. Można powidzieć: przyjemne z pożytecznym.

CUDOWNE BAJKOWE MIKOŁAJKI

06 grudnia 2013

To był bardzo fajny dzień. Hala Arena przyjęła dzieci z pełnym rozmachem. Były niecodzienne atrakcje, i to wszystko za darmo. Nasi podopieczni skakali, zjeżdżali, nawet walczyli na macie, na desce surfingowej. Dużo wrażeń ! A na koniec przybył oczekiwany Mikołaj, który był bardzo szczodry i każdemu wręczył paczkę. Wszyscy byli zadowoleni. Bardzo dziękujemu panu Wojciechowi Węgrowiczowi  za wielkie serce okazane naszym niepełnosprawnym dzieciom. Podczas mikołajkowej imprezy odbył się także kiermasz prac naszych dzieci. Wzbudził spore zainteresowanie. Oglądający podziwiali prace, chcieli także poznać techniki wykonania prezentowanych ozdób. Jednym słowem: dzień pełen wrażeń.

ZDJĘCIA

BAJKOWE MIKOŁAJKI W ARENIE OSTRÓDA

Nasze Stowarzyszernie zaprasza uczniów SOSW w Ostródzie ze szkoły podstawowej, klasy 1 gimnazjum oraz  wszystkich zespołów edukacyjno-terapetycznych  na Bajkowe Mikołajki, które odbędą się jutro w Hali Targowej Arena Ostróda. Program Mikołajek jest bardzo atrakcyjny: gry i zabawy dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, artyści cyrkowi oraz Mikołaj z paczkami, które dla naszych dzieci ufundowała Arena Ostróda. Wyjazd ze szkoły o godz. 10.00, powrót  o godz. 12.50. Bardzo się cieszymy:)  Podczas imprezy odbędzie się także kiermasz prac naszych uczniów - podopiecznych Stowarzyszenia. Zapraszamy.

Dodała: Grażyna M

ŚWIĄTECZNA ADOPCJA RODZINY W POTRZEBIE - WŁĄCZ SIĘ I TY

Uprzejmie prosimy o wsparcie naszych działań na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin, będących w trudnej sytuacji materialnej,  poprzez przyłączenie się do akcji niesienia pomocy „Świąteczna Adopcja Rodziny w Potrzebie”,  organizowanej  z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia .

W ramach akcji prosimy o wybranie rodziny, spośrod wskazanych przez nas, szczególnie dotkniętej przez los oraz wyposażenia tej rodziny w różne artykuły, które ułatwią jej zorganizowanie i przeżycie okresu świątecznego. Zazwyczaj są to rodziny wielodzietne, niepełne, na ogół dotknięte bezrobociem, mieszkające w trudnych warunkach (bez wody bieżącej, łazienki). Dodatkowo zmagają się z niepełnosprawnością dzieci czy licznymi chorobami. LISTĘ RODZIN UDOSTĘPNIAMY  PO ZGŁOSZENIU UDZIAŁU W AKCJI DO ZARZĄDU STOWARZYSZENIA - tel. 507 035 222  (lista została sporządzona przez pedagoga Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostródzie).

Z doświadczenia wiemy, iż rodzinom najbardziej potrzebne są artykuły spożywcze do przygotowania świątecznych potraw, słodycze dla dzieci, kosmetyki, środki czystości.
W ramach niesionej pomocy możecie Państwo również obdarować członków rodzin świątecznymi upominkami, za co z pewnością będą wdzięczni (np.: mile widziane będą zabawki, artykuły gospodarstwa domowego, garnki, ręczniki, pościele, odzież, szaliki, czapki). Wiemy, że te rzeczy,  w związku trudną sytuacją materialną, nie są dla nich dostępne na co dzień, więc będą szczególnym darem  podczas tegorocznych świąt Narodzenia Pańskiego.

Pragniemy z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia złożyć Państwu najpiękniejsze życzenia: miłości, pokoju w sercach Państwa i Państwa bliskich, radości i wiary w lepsze jutro oraz prawdziwych wzruszeń przy wigilijnym stole .

                                                                               Z wyrazami wdzięczności członkowie Stowarzyszenia „Amicus”

Dodano 20.11.2013       


KIERMASZ PRAC DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH - 6 XII 2013

Uprzejmie informujemy, że 6 grudnia 2013 roku podczas imprezy Bajkowy Mikołaj w Hali Targowej Arena Ostróda odbędzie się kiermasz świąteczny prac naszych podopiecznych. Są to  ręcznie wykonane oryginalne ozdoby, które udekorują Państwa  stół lub drzewko. Dochód z kiermaszu zostanie przekazany na cele statutowe Stowarzyszenia.  Zapraszamy ! 

Dodano 20.11.2013

FIRMA PHU GIGA WYKONAŁA DLA NAS ULOTKI REKLAMOWE

Serdecznie dziękujemy firmie reklamowej PHU Giga z Lidzbarka Warmińskiego, która rozumiejąc potrzeby  niepełnosprawnych dzieci  pomogła nam wykonać ulotki o Stowarzyszeniu. Mamy nadzieję, że z ich pomocą przekonamy więcej osób o słuszności wspierania działań na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.

ROBIMY KARTKI ŚWIĄTECZNE NA BOŻE NARODZENIE - XI 2013

Nasi podopieczni w ramach zajęć rewalidacyjnych przygotowują kartki bożonarodzeniowe  dla jednej z warszawskich firm. Już wykonalismy ich około 100 sztuk. W zamian za to otrzymamy pieniążki (około 2000 zł) na wycieczkę. Już się na to cieszymy:)

POMAGAMY  NASZYM NIEPEŁNOSPRAWNYM  - X 2013

W tym roku pomogliśmy zakupić okulary niepełnosprawnej dziewczynce, pochodzącej z ubogiej rodziny. Dzięki nam może prawidłowo funkcjonować w życiu codziennym i szkole. O pomoc zwróciła się także mama niepełnosprawnego chłopca z prośbą o pomoc w zakupie butów ortopedycznych. Udało nam się w części dofinansować zakup butów  i sprawić wielką radość tej dotkniętej przez los rodzinie.

UCZYLI SIĘ FIZYKI W CENTRUM NAUKI W GDYNI - 28.10.2013

Dofinansowaliśmy wyjazd niepełnosprawnych dzieci z SOSW w Ostródzie do Centrum Nauki w Gdyni. Dzięki wspaniałym zajęciom dzieci mogły lepiej pojąć zjawiska rządzące fizyką. Dzieci wcieliły się w role inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane maszyny, tworząc wir wodny. Wielkim przeżyciem była wystawa Drzewo życia, gdzie można było poczuć na własnej trzęsienie ziemi, przekonać się jak widzą zwierzęta. Wycieczka była super ;)

REALIZUJEMY WYGRANY KONKURS FINANSOWANY PRZEZ STAROSTWO POWIATOWE W OSTRÓDZIE: „O ZDROWIE DBAMY, W BASENIE PŁYWAMY- KONTYNUACJA” - X 2013

Podczas drugiej edycji realizowanego projektu niepełnosprawne intelektualnie dzieci (uczniowie SOSW w Ostródzie), pod opieka autorek projektu - pani Bożeny Tylickiej i pani Elżbiety Rosiewicz,  po raz kolejny mają możliwość uczestniczenia w lekcjach pływania na basenie  Ostródzkim „Perła”. We wrześniu i październiku dzieci aktywnie i pożytecznie spędzłyi wolny czas na terenie Parku Collisa. Uczniowie mogli w ramach zabaw usprawniających ruchowo korzystać ze sprzętu do ćwiczeń na świeżym powietrzu, ścianek wspinaczkowych, ale największą atrakcją okazała się jazda gokartami po parkowych alejach.Po drodze do parku spotkaliśmy rzeźbiarza p. Sławomira Kowalskiego, który pokazał nam i opowiedział jak powstaje rzeźba. ZDJĘCIA.

    Napisała: Elżbieta Rosiewicz


REALIZUJEMY PROJEKT "W DŻUNGLI MIEJSKIEJ, CZYLI UCZYMY SIĘ AKTYWNIE WYPOCZYWAĆ KORZYSTAJĄC Z DOBRODZIEJSTW CYWILIZACJI MIEJSKIEJ" - IX 2013

Zakończylismy już realizację wycieczki do Trójmiasta, w której wzięły udział niepełnosprawne dzieci, nasi podopieczni uczący się w SOSW w Ostródzie. Czternastu uczniów poznało aktywne sposoby spędzania wolnego czasu   w wielkim mieści, korzystania z jego bogatej oferty kulturalnej (Stadion Arena Gdańsk, ZOO, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Okręt  wojenny "Błyskawica", Kino 5D, rejs statkiem po Motławie, zwiedzanie Westerplatte, spacer po Molo w Sopocie, koncert organowy w Katedzre w Oliwie). Tak bogaty program wyjazdu był możliwy dzięki dotacji 5000 zł otrzymanej z Urządu Miejskiego w Ostródzie. Program napisały pani Grażyna Modrzewska i Grażyna Pietrzak. Jeszcze planowane jest spotkanie "wspominkowe", podczas którego obejrzymy zdjęcia i wymienimy wrażenia z pobytu.

Napisała Grażyna M.    


,, NA BURSZTYNOWYM SZLAKU” - realizujemy projekt  dofinansowany z PFRON -  VI. 2013

       Niezapomniane chwile przeżyli wychowankowie  Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Ostródzie w czasie trzydniowej wycieczki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych  ,, Amicus”. Projekt imprezy kulturalno- turystycznej ,  napisany przez  wychowawczynie  SOSW Ann ę  Morawska, Marzenę Kopczyńską, Edytę Palczewską, Ewę Ostrowską, został sfinansowany z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w  gestii powiatu ostródzkiego oraz ze środków Stowarzyszenia ,, Amicus”.  SOSW w Ostródzie zapewnił opiekę niepełnosprawnym uczestnikom wycieczki.

       Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania jednego z najwspanialszych zabytków północnej Polski - Muzeum Zamkowego w Malborku. Nasz zachwyt wzbudziła wystawa poświecona skarbom wykonanym z tzw. Złota Północy przedstawiająca  historię bursztynu od czasów prehistorycznych, poprzez arcydzieła nowożytnego rzemiosła artystycznego wykonane z tego materiału, a na wytworach dwudziestowiecznych kończąc.

      W Trójmieście odwiedziliśmy Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Jest to wyjątkowa placówka mieszczącej się w samym sercu dawnego portu gdańskiego. Usytuowane po obu stronach Motławy pobudza wyobraźnię młodego turysty i zachęca do odwiedzin.

 W przylegających do Żurawia kamieniczkach, tzw. Składzie Kolonialnym uczestnicy wycieczki z dużym zainteresowaniem obejrzeli wystawę pt. „Łodzie z całego świata”, ukazującą bogatą kolekcją łodzi, od eskimoskiego kajaka po wenecką gondolę. Wystawa ta prezentuje łodzie ludów z różnych zakątków wszystkich kontynentów, m.in. z takich krajów jak: Norwegia, Irlandia, Włochy, Kenia, Tanzania, Panama, Bangladesz, Indonezja, Ghana, Wietnam czy Samoa.  To, co najbardziej wyróżnia  Centralne Muzeum Morskie spośród innych placówek muzealnych  i     jest największą atrakcją  muzeum, to interaktywna wystawa stała Ludzie-statki-porty z basenem ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Warto na nim przeprowadzić regaty, by sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru. Z kolei miłośnicy podróży w głąb oceanu zasiądą za sterami batyskafu, aby odbyć wirtualną wycieczkę do leżącego na dnie wraku. To jedyna w Polsce wystawa, na której wejdziemy na pokład mostku kapitańskiego, nadamy wiadomość alfabetem Morse’a, wywołamy wir wodny i falę tsunami.

          Jako że motywem przewodnim naszej wędrówki było złoto północy- jantar w programie wycieczki zaplanowaliśmy obejrzenie kolejnej wielkiej atrakcji Pomorza,  powstającego właśnie w kościele Św. Brygidy Bursztynowego Ołtarza.  Docelowo ma to być największe dzieło z bursztynu na świecie, większe od bursztynowej komnaty,  do wykonania którego potrzeba aż 6,5 ton bursztynu. Obecnie można oglądać wykonaną z bursztynu centralną część ołtarza, bursztynową szatę obrazu Matki Boskiej oraz ciekawe elementy konstrukcji nośnej i towarzyszące rzeźby.

       Wśród innych atrakcji przygotowanych dla naszych podopiecznych warto wymienić zwiedzanie Daru Pomorza, wizyta w Akwarium  w Gdyni, spacer na molo w Sopocie,  plażowanie nad brzegiem morza, a wieczorem -ognisko z pieczeniem kiełbasek  i gawędą o magicznym kamieniu- jantarze.

       W  imieniu dzieci, które mogły przeżyć wspaniałą morską przygodę chciałybyśmy podziękować wszystkim, dzięki którym nasz projekt mógł zostać zrealizowany, a w szczególności Pani Alicji Mikulewicz z Państwowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie, Dyrektorowi SOSW w Ostródzie Ryszardowi Kowalskiemu oraz Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Napisała  Anna Morawska         Dodała GrażynaM.            06.06.2013


 

BĘDZIEMY REALIZOWAĆ ZADANIE PUBLICZNE

Nasze Stowarzyszenie wygrało konkurs na realizację zadania organizowany przez Urząd Miasta w Ostródzie.  Projekt "W dżugli miejskiej...- druga edycja" otrzyma 5 tys. złotych dofinansowania. Dzięki temu ęedziemy mogli wyrównywać  szanse naszych podpiecznych na dostęp do kultury, uczyć ich, jak aktywnie spędzać wolny czas, jak radzić sobie w wielkim mieście. Projekt będzie realizowany od sierpnia do października 2013 roku.

Dodała Grażyna M.  04.06.2013


WSPIERAMY ROZWÓJ INTELEKTUALNY NASZYCH PODOPIECZNYCH

Bardzo zależy nam na wyrównywaniu szans rozwojowych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, dlatego też wspieramy wszelkie działania, jakie podejmowane są w tym kierunku. Dofinansowaliśmy nagrody dla uczestników szkolnego konkursu MATMA 2013, który organizowali  nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostródzie (również członkowie naszego Stowarzyszenia).  Laureaci konkursu wezmą udział w etapie  wojewódzkim w Elblągu. Trzymamy kciuki:)

Dodała Grażyna .M     16.05.2013


WYGRALIŚMY OTWARTY KONKURS NA REALIZACJĘ ZADANIA

Nasze Stowarzyszenie wygrało konkurs na realizację zadania z zakresu promocji zdrowia organizowany przez  Starostwo Powiatowe w Ostródzie. Projekt "O zdrowie dbamy-  w basenie pływamy"  otrzymał dotację na realizację w kwocie 2500 zł. Jest to druga edycja projektu. Dzięki niej niepełnosprawni podopieczni Stowarzyszenia wezmą udział w lekcjach pływania na basenie  ostródzkim, zajęciach usprawniających ruchowo w Parku Collisa oraz zajęcia aerobiku.  Na pewno będzie to aktywnie i pożytecznie spędzony czas.

Dodała Grażyna .M


„O zdrowie dbamy – w basenie pływamy” - 2012

O zdrowie dbamy – w basenie pływamy”. Od 15.06.2012 r. do 15.12.2012 r. realizowaliśmy projekt pn. „O zdrowie dbamy – w basenie pływamy” finansowany przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.Celem przedsięwzięcia było podejmowanie działań sprzyjających popularyzacji dbania o własne zdrowie poprzez aktywność fizyczną oraz integrację osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi intelektualnie w środowisku lokalnym. Dzięki pozyskanym funduszom, mogliśmy m.in. zrealizować zaplanowane zajęcia rekreacyjne na basenie „Perła” w Ostródzie. Poszerzyliśmy wiedzę uczestników na temat zdrowego stylu życia. Nasi beneficjenci, tzn. niepełnosprawni intelektualnie i fizycznie uczniowie SOSW w Ostródzie,  aktywnie i przyjemnie spędzali czas wolny, rozwijali swoje sportowe zainteresowania oraz  poznali możliwości zagospodarowania czasu wolnego. Młodzież pełnosprawna uczyła się akceptacji, przezwyciężania barier wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną podczas wspólnego pobytu  na basenie.  Wspólne zajęcia integracyjne wpłynęły na zmianę postaw wśród młodzieży sprawnej w stosunku do niepełnosprawnych intelektualnie. Nawiązały się nowe przyjaźnie pomiędzy uczestnikami.

Napisała: Elżbieta Rosiewicz

Dodała Grażyna M.


"MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ"  - 2012

We wrześniu i  październiku 2012 roku realizowaliśmy  projekt  pt. „Między niebem a ziemią”, finansowany przez  Gminę  Miejską w Ostródzie. Celem  działań było umożliwienie młodzieży niepełnosprawnej wyjścia z izolacji społecznej poprzez uczestniczenie w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Źrebaczówce, dwudniowej wycieczce do Olsztyna oraz spływie kajakowym połączonym z biwakiem w ośrodku Bajka.  Zamierzeniem realizatorów projektu było również wykorzystanie współczesnych środków przekazu do poszerzania wiedzy o otaczającym  świecie, poznanie dorobku intelektualnego ludzi w zakresie kultury oraz techniki, kształcenie właściwych postaw społecznych poprzez korzystanie z dóbr kultury, dorobku cywilizacji, aktywizowanie młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie do samodzielności oraz  wzmacnianie  poczucia własnej wartości i  wiary we własne  i możliwości. Pobyt w Źrebaczówce obejmował jazdę konną, poszukiwanie naturalnych zbiorników wody, gry i zabawy na świeżym  powietrzu oraz ognisko połączone z obserwacją nocnego nieba.Podczas wycieczki do Olsztyna  uczestnicy zwiedzili zamek, w którym mieszkał sam Mikołaj Kopernik. Obejrzeli ciekawą wystawę poświęconą wielkiemu astronomowi. Podziwiali też wystawę ikon, dowiedzieli się, jak się je  pisze. W piwnicach zamku uczestniczyli w interesującej  lekcji lepienia z gliny. Okazało się, że wszyscy mają zdolności plastyczne.  Swoje dzieła  „garncarze” zabrali do domów. Duże wrażenie na uczniach  wywarła  wizyta w Planetarium. Z bardzo interesującego, przedstawionego z poczuciem humoru seansu pt. „Ziemia, Księżyc, Słońce”  wychowankowie wyszli z wypiekami na twarzy. W olsztyńskim Teatrze Lalek podczas przedstawienia  pt. „Na arce o ósmej”  podziwiali grę aktorów, którzy wcielili się w postacie sympatycznych pingwinów. Najbardziej ekscytująca była wizyta w Aquasferze. Zjazdom ze zjeżdżalni, zabawom z piłką na basenach niemal nie było końca. Zewsząd rozlegał się śmiech. Jak zauważyły dzieci, dni spędzone  na zwiedzaniu  Warmii i Mazur przegalopowały, bo przecież wszystko co dobre, szybko się kończy. ZDJĘCIA   

Dodała: Grażyna M.


REALIZUJEMY  WYGRANE KONKURSY "ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY...."

W dniach 21-22. 09.2011 r. w ramach realizowanego projektu pn. „Zdrowo się odżywiamy - aktywnie czas spędzamy”, uczniowie Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych z naszego ośrodka wyjechali wraz ze swoimi wychowawcami - panią Bożeną Tylicką i panią Elżbietą Rosiewicz do gospodarstwa agroturystycznego w Pupkach.

Wyjazd okazał się bardzo udany. Dzieci miały możliwość udziału w warsztatach „Wypiekania chleba” metodą tradycyjną  pod kierunkiem instruktora. Chleb, który uczniowie upiekli był bardzo smaczny. Ponadto, dzieci  obserwowały życie i zwyczaje zwierząt zamieszkujących w gospodarstwie, pomagały w ich pielęgnacji i karmieniu. Uczestniczyły w wielu atrakcyjnych grach i zabawach na świeżym powietrzu a wieczorem odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek włącznie. Oby było więcej takich wyjazdów z których nie chce się wracać.  ZDJĘCIA                                                                                                                                                    

Autorki projektu: Bożena Tylicka, Elżbieta Rosiewicz


REALIZUJEMY WYGRANE KONKURSY   "W DŻUNGLI..."

Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” w Ostródzie zrealizowało projekt  „W dżungli, czyli aktywnie wypoczywamy korzystając z dobrodziejstw  natury i cywilizacji” dofinansowany  z funduszy Zarządu Powiatu w Ostródzie.  W ramach projektu niepełnosprawne dzieci  uczyły się aktywnie spędzać wolny czas. Pierwszy etap projektu zakładał poznanie sposobu  wypoczywania na łonie natury . Realizacja  nastąpiła w czerwcu podczas trzydniowego biwaku w Salezjańskim Ośrodku Młodzieżowym w Kaczorach. Dzieci  uczyły się tam samodzielności oraz rozsądnego korzystania z dobrodziejstw  natury. Szczególnie miło wspominają wyjazd do Karnit  do „Bajkowego Świata Kłobuka” oraz zabawy integracyjne na leśnej polanie z grupą wolontariuszek z Hufca w Ostródzie.

Drugi etap przewidywał  poznanie sposobu wypoczywania w  dżungli miejskiej. We wrześniu grupa wyjechała do Trójmiasta, żeby skorzystać z dobrodziejstw,  jakie niesie nam cywilizacja: seans w 5D, zabawy w „Rodzinnym centrum rozrywki Loopy’s World”, rejs statkiem po Motławie, wizyta w ZOO. Niektórzy uczestnicy projektu po raz  pierwszy w życiu zobaczyli morze, które wywarło na nich wielkie wrażenie. Innych zafascynował pokaz  wytwarzania  cukierków w manufakturze słodyczy .

Członkowie Stowarzyszenia są bardzo zadowoleni  z rezultatów projektu i zamierzają w przyszłości udział w kolejnych konkursach organizowanych przez Starostwo Powiatowe.

Autorki projektu:  Grażyna  Pietrzak Grażyna Modrzewska


 

Wygraliśmy  konkurs na dotację do realizacji zadania

Oba nasza projekty złożone w konkursie Zarządu Powiatu w Ostródzie  zostały wysoko ocenione w konkursie i otrzymały dotację do realizacji zadań.: "Wdżungli, czyli aktywnie wypoczywamy korzystając z dobrodziejstw  cywilizacji i natury" - 2000 zł oraz projekt "W zdrowym ciele zdrowy duch" - 2000 zł. Już  w czerwcu przystępujemy do  ich realizacji - w dniach 13-15 czerwca jedziemy na biwak do Kaczor z wycieczką do Bajkowego Świata Kłobuka w Karnitach.


 

Bierzemy udział w konkursie ofert na dotację do realizacji zadania

Stowarzyszenie złożyło 2 wnioski do udziału wkonkursie organizowanym przez Zarząd Powiatu w Ostródzie na dotację realizację zadań : wypoczynku dla dzieci niepełnosprawnych w formie biwaku i wycieczki i Trójmiasta oraz  działań na rzecz promocji zdrowego trybu życia. Czekamy na rozstrzygnięcie. Mamy nadzieję, że  uda nam zrealizować zaplanowane zadania.

Ostróda, 02.05.2011


Nowe władze Amicusa - II 2011

W lutym 2011 dokonaliśmy zmian w zarządzie Styowarzyszenia. Nowym prezesem został Wojciech Palińskl, zastepcą - Elżbieta Rosiewicz, a na skarbnika wybrana została Mariola Kuras. Nowy zarząd - nowy zapał do działania.


 

Byliśmy w kinie - XII 2010

Stowarzyszenie sfinansowało wyjazd  do kina 3D  w Olsztynie 16 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie . Były to bardzo fajne chwile, bo dzieci  mogły zobaczyć jak funkcjonuje multikino oraz  obejrzeć film w technice 3D.


Zakończyliśmy realizację projektu "W ogrodzie talentów"

W kwietniu, wspólnie z SOSW w Ostródzie oraz Centrum Kultury w Ostródzie, przystąpilismy do realizacji projektu, który otrzymał dofinansowanie Zarządu Powiatu w Ostródzie w kwocie 3000 zł . Celem projektu było wsparcie działań przeciwdziałających izolacji społecznej osób niepełnosprawnych. Projekt przewidywał zwiększenie kreatywności dzieci i młodzieży niepełnopsrawnej z powiatu ostródzkiego, poprzez udział w konkursie recytatorskim pt. "Wiersze pełne kwiatów" i konkursie plastycznym pt. "Kwiaty pędzlem malowane". Realizację projektu zakończono uroczysta galą, która odbyła się w sali repezentacyjnej zamku w Ostródzie dnia 5 czerwca 2008 r. Podczas gali przeprowadzony był konkurs recytatorski oraz wręczone zostały nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego. Tą sympatyczną uroczystość uświetniły inscenizacje baśni i bajek w wykonaniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z SOSW w Ostródzie i SOSW w Szymanowie oraz młodzieży z LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie.

Konkurs recytatorski "Wiersze pełne kwiatów" Do konkursu recytatorskiego zgłosiło się 28 uczestników.Nagrody w postaci odtwarzaczy mp3 otrzymali: Kacper Henke (SP1), Julia Szewczyk (SP6),Iwona Irzyk ( SPS Ostróda), Angelika Czaplińska (SP4), Mateusz Kastrau (SP4), Agata Jasionowska (SP6), Sandra Pacek(SPS Miłakowo), Beata Kuriata (SPS Ostróda), Wojciech Pacia (SPS Ostróda), Alicja Burzyńska (SPS Ostróda), Joanna Ostrowska (SPSMiłakowo), Mikołaj Szydłowski (SPS Ostróda), Adam Krasula (GS Ostróda), Iwona Połeć (Gimnazjum nr 2), Aneta Połeć(GS Ostróda)

Konkurs plastyczny "kwiaty pędzlem malowane" Laureatami konkursu plastycznego zostali : Sandra Sobieraj (SP Szczepankowo), Paweł Zastępowski (SP Miłomłyn), Denis Perman, Patryk Łabędzki, Mateusz Pacewicz, Piotr Szeluga, Piotr Mauritz (SPS Ostróda), Damian Ludwiczak, Arkadiusz Byglewski (GS Ostróda), Adrian Malinowski, Elżbieta Rzeźnik, Wioletta Markowska (SPDP Ostróda) .

 


V Powiatowy Festiwał Piosenki "Śpiewać każdy może"

Dnia 13. XI. 07 r. odbył się V Powiatowy Festiwal Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej "Śpiewać każdy może" zorganizowany w ramach realizacji projektu "My tez możemy". Półtora miesiąca przed terminem festiwalu zostały rozesłane do ośrodków i szkół powiatu ostródzkiego regulaminy festiwalu oraz karty zgłoszeń. W dalszej kolejności zakupiono nagrody, wykonano dekoracje. Zaproszenia, podziękowania.  Festiwal odbył się w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku dzięki współpracy z Centrum Kultury w Ostródzie. W festiwalu wzięło udział pięćdziesięciu młodych wykonawców - dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze szkół  powiatu ostródzkiego. W organizację festiwalu włączono wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie - młodzież wystąpiła z programem muzycznym w przerwie na obrady jury. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe. Przyznano też po trzy pierwsze miejsca w dwóch grupach wiekowych oraz kilkanaście wyróżnień. Po festiwalu wszystkich wykonawców zaproszono na wspólny poczęstunek.


Spływ kajakowy

Dnia 15 czerwca odbył się integracyjny spływ kajakowy, w którym wzięli udział: niepełnosprawne dzieci, ich rodzice oraz wolontariusze z Gimnazjum nr 1 w Ostródzie. Pogoda dopisał, więc mozna było w pełni cieszyć się z pobytu na wodzie. Dodatkową atrakcja był piknik na "dzikiej plaży". Do spływu poczyniono przygotowania juz kilka tygodni wczesniej, gdyż uczestnicy spływy cwiczyli umiejetności pływackie na ostródzkim basenie pod okiem instruktora pływania. Na szczęście nikt do wody nie wpadł i nie trzeba było sprawdzać zdobytych umiejetności.Atrakcje te mogły się odbyć dzięki realizacji projektu "Pan Maluśkiewicz, czyli odkrywamy w sobie żyłkę podróznika" dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.


 

VI Powiatowy Konkurs Recytatorski "ŚWIAT SŁOWEM MALOWANY"

Dnia 28 maja  2007 roku odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Ostródzie Powiatowy Konkurs Recytatorski "Świat słowem malowany" w ramach projektu "My też możemy" dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.
W konkursie wystąpiło 26  uczniów z : SOSW w Miłakowie, SOSW w Ostródzie, SP nr 4 w Ostródzie, SP nr 1 w Ostródzie, Gimnazjum nr 2 w Ostródzie, Gimnazjum w Durągu.

W kategorii szkoła podstawowa nagrody otrzymali:
1 miejsce - Anna Stankiewicz
2 miejsce - Natalia Klimek , Mateusz Kastrau
3 miejsce - Angelika Czaplińska, Anna Malinowska

W kategorii gimnazjum nagrody otrzymali:
1 miejsce - Iwona Połeć, Przemysław Wielgosz
2 miejsce - Patrycja Koźniewska
3 miejsce - Ewa Sokołowska, Anna Sokołowska
4 miejsce - Marta Borzym

W kategorii zespoły edukacyjno - terapeutyczne nagrody otrzymali:

1 miejsce - Sylwia Powierża
2 miejsce - Alicja Burzyńska
3 miejsce - Mikołaj Szydłowski,
4 miejsce - Mateusz kowalski, Wioletta Jasik, Marta Pieczura

 

Spotkanie rodzinne z okazji DNIA MATKI I OJCA

W czwartek 24 maja w internacie SOSW w Ostódzie odbyło sie spotkanie dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców z okazji Dnia Matki i Ojca. Podczas uroczystości wszyscy bawili się przy poczęstunku. Dzieci przygotowały swoim rodzicom niespodziankę w postaci krótkiej inscenizacji oraz wierszy, zgadywanek, itp. Szczególnie atrakcyjnym punktem uroczystości była wycieczka statkiem po wodach jeziora Drwęckiego. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "My też możemy" dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.

 

Hipoterapia

Od września 2006 roku nasze Stowarzyszenie opłaca niepełnopsrawnym uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Ostródzie zajęcia z hipoterapii. Zajęcia odbywają się w Szymanowie pod okiem trenerów. Podczas cyklicznych lekcji dzieci jeżdża na koniach, usprawniając swoje ciała. Przełamują strach przed kontaktem ze zwierzętami.

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
  14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
 • 89 646 30 73 - szkoły
  89 646 26 51- internat

Galeria zdjęć