HISTORIA PATRON I HYMN PROFIL SZKOŁY ZAJĘCIA DODATKOWE ZESTAW PROGRAMÓW I PODRĘCZNIKÓW SAMORZĄD UCZNIOWSKI WSPÓŁPRACA - NIENBURG REWALIDACJA NASI PRZYJACIELE WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

ZPSWR

PROFIL SZKOŁY

SZKOŁA PODSTAWOWA

Uczęszczają do niej  uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz ze sprzężeniami niepełnosprawności.

Nauka odbywa się na dwóch etapach edukacyjnych kształcenia:

Etap I - klasy I-III - kształcenie zintegrowane

- klasy liczą do 16 uczniów
- zajęcia prowadzi jeden nauczyciel
- zajęcia odbywają się w jednym pomieszczeniu lekcyjnym

Etap II - klasy IV-VIII - kształcenie blokowe

- nauka odbywa się w mało licznych klasach do 16 uczniów
- etap kończy się przystąpieniem do sprawdzianu umiejętności

Atutem naszej szkoły są:

•  liczne zajęcia rewalidacyjne (np.: logopedia, gimnastyka korekcyjna, muzykoterapia, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, fizjoterapia, integracja sensoryczna)
  •  nauka języka obcego – język niemiecki
  •  współpraca z placówką niemiecką i wyjazdy integracyjne do Niemiec
  •  wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne refundowane przez PFRON
  •  możliwość zamieszkania w internacie
  •  biblioteka szkolna wyposażona w komputery z dostępem do Internetu

BRANŻOWA SZKOŁA  PIERWSZEGO STOPNIA

W 2017 roku powstała Szkoła Branżowa I Stopnia (wcześniej zasadnicza szkoła zawodowa istniejąca od 2004 roku).

Prowadzimy naukę  w nastepujących zawodach: kucharz, cukiernik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i  instalacji sanitarnych, murarz-tynkarz,  sprzedawca, operator urządzeń przemysłu szklarskiego, stolarz, fryzjer, ślusarz, krawiec, piekarz, lakiernik, blacharz samochodowy, tapicer, introligator, rolnik.

Uczniom klas trzecich zapewniamy bezpłatny kurs na PRAWO JAZDY!!!

Po ukończeniu szkoły absolwent może:

•  przystąpić przed OKE do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w uczonych zawodach,
  •  przystąpić do egzaminu czeladniczego organizowanego przez Cech Rzemiosł Różnych,
  •  kontynuować naukę w branżowej szkole drugiego stopnia.

Praktyczna nauka zawodu odbywa się:

•  w zakładach produkcyjnych na terenie miasta Ostróda,
  •  w zakładach rzemieślniczych ,
  •  w pracowni szkolnej (cukiernik, kucharz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej).

Do  branżowej szkoły pierwszego stopnia przyjmowani są:

•  absolwenci szkoły podstawowej specjalnej,
  •  absolwenci szkoły podstawowej masowej,  którzy posiadają orzeczenia poradni psychologiczno - pedagogicznej do kształcenia specjalnego.

Badania lekarskie uczniom podejmującym naukę w naszej szkole organizuje Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych (pokrywa również koszty)

Wszystkim uczniom zapewniamy miejsca w internacie.

SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

Od września 2006 roku działa przy naszej placówce szkoła przeznaczona dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym oraz ze sprzężeniami niepełnosprawności, którzy ukończyli szkołę podstawową.
Celem ich edukacji jest efektywne przygotowanie uczniów do dorosłości, w tym w praktycznym przysposobieniu do podjęcia zatrudnienia na otwartym/chronionym rynku pracy.

Celem jest także: utrwalanie i poszerzanie zakresu już zdobytej wiedzy i umiejętności, doskonalenie już posiadanych kompetencji społecznych, zdolności adaptacyjnych i kształcenie nowych umiejętności umożliwiających samodzielne, niezależne funkcjonowanie uczniów w przyszłości.

Szkoła trwa 3 lata, w trakcie których uczestnicy mają różnorodne zajęcia przygotowujące ich do podjęcia pracy.

INTERNAT

Większość uczniów naszej szkoły mieszka poza Ostródą, dlatego w ciągu tygodnia mieszkają w internacie.  Dzieci wychowują się w sześciu grupach:

I i II grupa to dziewczynki - zajmują I piętro
 III, IV, V i VI grupa to chłopcy zajmują parter i II piętro.

Każda grupa zajmuje odrębne skrzydło w budynku, posiada własną świetlicę (wyposażoną w sprzęt telewizyjny, radiomagnetofon, komputer) i sale sypialne (umeblowane nowymi tapczanikami, stolikami, fotelami, szafami). W internacie znajduje się sala kominkowa, siłownia, sala multimedialna. Wyposażenie internatu w nowoczesny sprzęt sprawia, że jest on miejscem, w którym wychowankowie chętnie przebywają i czują się bezpiecznie.

Internat to miejsce, gdzie dzieci:

•  odpoczywają,
  •  wspólnie spędzają czas,
  •  bawią się,
  •  przygotowują do szkoły,
  •  rozwijają swoje zdolności i umiejętności,
  •  uczą się samodzielności i kontaktów z rówieśnikami.