Szkoła Promująca Zdrowie

HISTORIA PATRON I HYMN PROFIL SZKOŁY ZAJĘCIA DODATKOWE ZESTAW PROGRAMÓW I PODRĘCZNIKÓW SAMORZĄD UCZNIOWSKI WSPÓŁPRACA - NIENBURG REWALIDACJA NASI PRZYJACIELE WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

ZPSWR

WSPÓŁPRACA - NIENBURG

Nasza współpraca z Europą zaczęła się jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. W 1992 roku dyrektor Andrzej Rykowski nawiązał kontakty z dyrektorem CJD z Nienburga – Alsenem Ekkehardem. Zapoczątkowało to wieloletnią przyjaźń między naszymi ośrodkami oraz wzajemne odwiedziny młodzieży i kadry w placówkach. Dzięki temu nasi uczniowie mieli szansę poznad atrakcje turystyczne Niemiec, nawiązać znajomości z młodzieżą oraz doskonalić język niemiecki. Podczas wizyt w Polsce nasi przyjaciele podziwiali piękno przyrody na biwakach w mazurskich lasach oraz poznawali zabytki polskich miast.

W maju 2008 roku obchodziliśmy 15-lecie współpracy. Wtedy dyrektor Ryszard Kowalski i dyrektor Sabine Pflaum podjęli decyzję o szerszej wymianie, obejmującej ośrodki w innych krajach europejskich.Rozmowy zaowocowały włączeniem do naszego grona placówki z Francji. We wrześniu 2010 roku odbyły się pierwsze warsztaty teatralne w Niemczech, a w maju 2011 roku grupa naszych dzieci wyjechała na 10-dniową wycieczkę do Francji.   W roku  2012 my  byliśmy gospodarzami spotkania młodzieży z Niemiec, Francji i Polski.

W lutym 2013 przystąpiliśmy do realizacji kolejego  projektu wymiany teatralnej, w którym będą uczestniczyć nasi uczniowie wspólnie z młodzieżąz Niemiec oraz Francji. Dziękli temu grupa teatralna z naszej szkoły będzie brała udział w warsztatach we Francji i Niemczech 

    

     Wejście Polski do Unii Europejskiej umożliwiło nam udział w projektach europejskich. W roku 2005 pani dyrektor Dorota Urban i pani Mariola Świerzewska włączyły nasz Ośrodek do programu Leonardo da Vinci, w ramach którego nawiązały współpracę z Cyprem. Odbyły się praktyki zawodowe w obu krajach. Cypryjczycy poznali kuchnię polską, a nasza młodzież ze szkoły zawodowej wyjechała na 3-tygodniowe (nieodpłatne) warsztaty kulinarne na Cypr.Dla wielu uczniów szkolna wymiana młodzieżowa to jedyna okazja wyjazdu za granicę. Biorą w niej udział uczniowie, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i wyróżniają się wzorowym zachowaniem.

Kontakty z osobami z innych krajów są niezwykle owocne nie tylko dla uczniów, ale także dla kadry pedagogicznej, która zdobywa nowe doświadczenia podczas europejskich spotkań warsztatowych. Przykładem tego jest udział naszych nauczycieli w seminariach, wizytach studyjnych i innych projektach szkoleniowych na Cyprze, w Portugalii, w Czechach, na Malcie, w Wielkiej Brytanii, we Francji i w Niemczech.77

7 CZERWCA 2013 UROCZYŚCIE OBCHODZILIŚMY JUBILEUSZ 20-LECIA WSPÓŁPRACY MIĘDZY NASZYMI PLACÓWKAMI

Tak, tak, czas szybko leci. Już 20 lat przyjaźnimy się z młodzieżą z Nienburga. Uroczystość jubileuszu odbyła się 7 czerwca w naszej placówce. Zaszczycili ja swoja obecnością goście z Niemiec, a także Pan Starosta Włodzimierz Brodiuk, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedstawiciele Centrum Kultury, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.  

To już 20 lat minęło od chwili jak nawiązaliśmy pierwsze kontakty z CJD Nienburg. W tym czasie nauczyliśmy się nawzajem wiele. Wspólne wycieczki, zabawy, wymiana doświadczeń sprawiła, że łączą nas dzisiaj szczere więzy przyjaźni. Obu ośrodkom przyświecał zawsze ten sam cel, staranie o kształcenie i rozwój silnej osobowości powierzonych nam młodych ludzi. „Nikt nie może przegrać, każdy zasługuje na szansę” - to nasze wspólne motto. Wzajemne spotkania to kształtowanie takich umiejętności jak poczucie odpowiedzialności, umiejętność komunikowania, umiejętności odnalezienia się w różnych sytuacjach. W ramach naszej współpracy staramy się również, za pomocą kreatywnych metod,  przybliżyć historię naszych krajów, zburzyć uprzedzenia historyczne. Jest bowiem naszym najważniejszym zadaniem wychować młodych ludzi do życia w wspólnej pokojowej Europie, w demokracji, tolerancji i wzajemnym poszanowaniu. Tak więc nasza 20 letnia współpraca to maleńki kawałek praktycznego, ale jakże skutecznego porozumienia między Polską a Niemcami. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, 20 lat minęło – chcemy więcej !

Sam jubileusz miał bardzo uroczysty charakter. Zapewnieniom o przyjaźni i kontynuacji współpracy nie było końca. Była też wymiana upominków upamietniających współpracę oraz program artystyczny, przygotowany przez naszych uczniów. Na koniec odbył się piknik uświetniony wypiekami uczniów szkoły zawodowej.

      

Kolejne spotkanie - my gościmy naszych przyjaciół z Niemiec

        Dzieje się, dzieje! Kolejny raz mieliśmy gości. Przyjechali do nas z niemieckiego miasta Nienburg. Byli to uczniowie i ich nauczyciele. Spotykamy się tak już 20 lat! Co roku wybieramy inny temat naszych zebrań. Od jakiegoś czasu trzymamy się osi ekologicznej. W tym roku postanowiliśmy zwrócić uwagę młodzieży na to, że zwierzęta, tak jak ludzie, czują ból, strach, radość. Zwierzęciem, które niekoniecznie przychodzi nam w tym kontekście na myśl, jest świnia. A jednak tak, zajęliśmy się świnkami. Najpierw odbyliśmy wycieczkę do chlewni- „fabryki świń”. Młodzi ludzie mieli tu okazję zobaczyć jak wygląda hodowla nastawiona na szybki ubój. Co hodowcy robią aby w czasie pół roku zwierzę osiągnęło 100 kg wagi i nadawało się do ubicia. Te pół roku to brak możliwości ruchu, spożywanie treściwych pasz, dużej ilości antybiotyków- maja ją uchronić przed chorobami. Bez wgłębiania się w szczegóły nic przyjemnego, cierpienie. Uczniowie popatrzyli na to z bliska, uświadomili sobie, że mięso pochodzące z takiej hodowli nie jest dla nas zdrowe. Dla kontrastu odwiedziliśmy małą gospodarczą chlewnię u rolnika indywidualnego. Tutaj życie świnki wygląda zupełnie inaczej. Zamiast pół, dajemy jej rok życia, może nawet popatrzeć na słońce i potaplać się w błocie. Po naukach i obserwacjach czas na relaks i pokazanie gościom piękna naszego kraju. Pojechaliśmy na wycieczkę do Gdańska, a potem na wspólny biwak, na Wyspie Brzozowej na Jeziorze Narie. Będzie co wspominać! I jeszcze refleksja – tak się buduje, maleńkimi kroczkami, wspólną Europę. Zostają kontakty, przyjaźnie, wspólne plany. To nie teoria, to praktyka. ZDJĘCIA

Napisała: Lidia Krześniak                                  Dodała: Grażyna M.

 

Dodała: Grażyna M.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć