Dnia 24.04.2015r. w Morąskim Domu Kultury odbył się Przegląd Piosenki Religijnej w hołdzie Janowi Pawłowi II. Założeniem imprezy była popularyzacja utworów o tematyce religijnej, propagowanie wartości i postaw chrześcijańskich, wyrażanie swojej wiary poprzez śpiew oraz uczczenie kanonizacji Jana Pawła II .W przeglądzie tym wzięło udział 29 wykonawców w różnych kategoriach wiekowych. Nie zabrakło też uczniów z naszej szkoły. Reprezentowali ją Seweryn Mróz z I klasy gimnazjum oraz uczniowie I klas zawodowych pod opieką p. M. Sztenderskiej. Z dumą możemy się pochwalić, iż Seweryn zdobył I miejsce za piosenkę: „Tłumy serc” autorstwa ks. S. Ceberka, natomiast zespół z zawodówki wyśpiewał sobie wyróżnienie za piosenkę: „Wieża modlitwy” P. Rubika. SUKCES NASZYCH UCZNIÓW.
Napisała M. Sztenderska, dodała Grażyna M
16 kwietnia gr. VII pod opieką p. Ilony Krawczyk wzięła udział w akcji "Dbamy o otaczająca nas przyrodę" z okazji Światowego Dnia Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dziewczynki sprzątały las nad jeziorem Sajmino i przylegającą plażę. Niestety jak co roku zebrały bardzo dużo odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Dziewczynki bardzo chętnie angażują się w tego typu akcje, a sprzątanie lasu jest tradycją grupy od trzech lat. Nagrodą za ciężką ale solidnie wykonana pracę są zawsze smaczne lody :)
Dodała: Edyta P.
Odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego "ROLNICTWO - ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ"
Dodała Grażyna M.
15 kwietnia w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku młodzi, uzdolnieni wokaliści spotkali się na kolejnym Wojewódzkim Festiwalu Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Śpiewać każdy może”. Festiwal organizowany jest przez wychowawczynie: p. Edyta Palczewska, p. Anna Kapturkiewicz i p. Beata Synowiec z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Amicus" i ma już swoje stałe miejsce na lokalnej mapie muzycznych wydarzeń. Od początku istnienia impreza promuje śpiewającą młodzież niepełnosprawną i jest wspaniałą okazją do integracji. Festiwal co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego wyjątkowość opiera się na wykonywaniu utworów przez dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, przez co każdy występ jest wyjątkowy, niepowtarzalny i piękny. W tym roku swoje zdolności muzyczne zaprezentowało 31 wykonawców z ośrodków w Szymanowie, Elblągu, Iławie, Ełku, Nidzicy, Giżycku i Ostródzie. VI edycję otworzył dyrektor ZPSWR pan Tomasz Brzeski. Wiele ciepłych słów przekazał uczestnikom Starosta Ostródzki pan Andrzej Wiczkowski, który objął honorowy patronat nad festiwalem. Źródłem dodatkowych przeżyć artystycznych był gościnny występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie.
Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymała uczennica naszej szkoły Klaudia Jaworska. Jury w składzie: Anna Zapaśnik – Baron, Anna Burkiewicz, Katarzyna Piechocka, Mariola Świerzewska, Tomasz Urbanowicz oraz Marzena Kopczyńska przyznało także I, II i III miejsce oraz 7 wyróżnień. Zdobywcą I miejsca została Żaneta Szczepkowska z SOSW w Nidzicy, II miejsce – Adrian Kowalkowski z ZPSW w Iławie i III egzekwo – Jagoda Dymek SOSW w Giżycku oraz Patrycja Połeć i Łukasz Wyrębiak z ZPSWR w Ostródzie. Dodatkowo wyróżnienie i nagrodę od dyrektora Centrum Kultury pana Juliana Pawłowskiego otrzymał Adrian Kowalkowski. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Orzechowska z SOSW w Elblągu, grupa „Moje ręce mówią” z SOSW w Ełku, Ewa Słomska z SOSW nr 2 w Elblągu, Natalia Dąbrowska z SOSW w SOSW w Nidzicy, Julia Gryszkiewicz i Mariola Owsianka z SOSW w Szymanowie, Seweryn Mróz i Wiktoria Car z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki, Burmistrz Miasta Ostróda, Przewodniczący Rady Powiatu Ostródzkiego oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Ostródzie.
Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie.
Dodała: Edyta P.
Uczniowie naszej placówki wzięli udział w zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Ostródzie konkursie na „Najciekawszą zakładkę do książki”. Spośród wielu prac jury wytypowało zwycięzców:I miejsce – Dawid Taciak; II miejsce – Krzysztof Kozłowski; III miejsce – Agata Tomczak. Uroczystego wręczenia nagród książkowych dokonała pani Ewelina Tańska 14 kwietnia w szkolnej bibliotece ZPSWR. Laureatom gratulujemy! KONKURS.
Dodała Grażyna M.
Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego - w tym roku jest to Bezpieczeństwo Żywności. Z tej okazji wychowankowie internatu pod opieką p. Anny Morawskiej i p. Ilony Krawczyk. zorganizowali happening nt. jak postępować z żywnością i przygotowywać posiłki w domach w sposób bezpieczny, stosując się do zasad zawartych w opracowaniu WHO „Pięć kroków do bezpieczniejszej żywności”. Przedstawiono również 12 zasad zdrowego odżywiania. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanych wcześniej przez wychowanki gr. VII i kilku wybranych wychowanków z innych grup potraw odpowiednich pod względem wartości odżywczych.
Dodała : Edyta P.
To już trzeci rok z rzędu, jak Kaufland w Ostródzie wspiera wychowanków z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo Rewalidacyjnych w Ostródzie. Dzięki hojności dyrekcji marketu Kaufland zorganizowano pomoc dla uczniów najbardziej potrzebujących i paczki świąteczne. W ramach współpracy w lutym 2015 roku grupy wychowawcze wybrały się na wycieczkę do Kauflandu, gdzie mogły zwiedzić sklep , również od zaplecza. Kolejnym etapem współpracy był zorganizowany w internacie Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo Rewalidacyjnych w miesiącu marcu 2015r. konkurs plastyczny pt. „ Kaufland moim marketem spożywczym”. Wychowankowie chętnie wzięli udział w konkursie, a laureaci otrzymali upominki i słodycze pozyskane od dyrekcji sklepu Kaufland.
Dyrekcja, wychowawcy i wychowankowie internatu Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo Rewalidacyjnych w Ostródzie dziękują panu dyrektorowi Mateuszowi Lewandowskiemu za pomoc, współpracę
i wielkie serce okazane wychowankom ZPSWR w Ostródzie.
Napisała: Anna Kapturkiewicz Dodała: Edyta P.
16 kwietnia w Olsztynie odbyły się zawody sportowe „Bawmy się razem”. W zawodach wzięło udział 7 drużyn ze szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego.Uczniowie naszej placówki (Kinga Binder- kl.4, Paulina Osicka-kl.2, Paulina Neumann- kl.5, Iwo Giranowski- kl.5, Łukasz Kleber- kl.4, Karol Kołodziejski- kl.3, Kamil Hajda- kl.3, Łukasz Kaczkan- kl.5) wykazali się największą sprawnością fizyczną i zajęli 1 miejsce. Osiągnęli bardzo dobre wyniki w zabawach szybkościowych, zwinnościowych i siłowych. Popatrzcie jak fajnie się bawiliśmy. BAWMY SIĘ RAZEM W OLSZTYNIE.
Napisała M. Gliszczyńska Dodała Grażyna M.
Obraz muzyka, i tylko kilkadziesiąt ważnych słów…
„Trzy Drzewa” autorstwa Bruno Ferrero to opowieść o marzeniach, które warto mieć, nawet jeśli nie zawsze się spełniają. Aby przybliżyć tę mądrość uczniowie: Łukasz i Seweryn stworzyli „teatr dwóch aktorów”, a obraz i dźwięk dopełniły całość. Przedstawienie miało miejsce 31 marca, gdyż opowieść o trzech tytułowych drzewach zbliżyć nas miała przede wszystkim do Świąt Wielkanocnych poprzez wskazanie na pewnego rodzaju związek życia Trzech Drzew z życiem i ofiarą Jezusa Chrystusa. TRZY DRZEWA.
Napisała Anna Mówińska Dodała Grażyna M.
ZAPREZENTOWALIŚMY OFERTĘ KSZTAŁCENIA W ZPSWR W CENTRUM TARGOWO – KONFERENCYJNYM EXPO ARENA
W dniu 10 kwietnia 2015 roku ZPSWR w Ostródzie wziął udział w wydarzeniu łączącym w sobie Targi Pracy z Targami Edukacji – Arena Rozwoju, które odbyły się w Centrum Targowo - Konferencyjnym Expo Arena. Nasza Placówka zaprezentowała tam swoją ofertę edukacyjną. Na Naszym stoisku przygotowanym w stylu ludowym nie zabrakło tablic informacyjnych, folderów i ulotek z ofertą kształcenia między innymi w Szkole Zawodowej oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2015/2016. Zainteresowani mogli zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzór podania i opis kryteriów przyjęcia do szkoły. Nauczyciele udzielali informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole a także informacji z zakresu funkcjonowania internatu. Chwaliliśmy się bogatą bazą dydaktyczną oraz licznymi osiągnięciami naszych uczniów w postaci dyplomów za udziały w licznych konkursach i olimpiadach a także certyfikatami nadanymi Placówce. Zainteresowaniem cieszyły się kroniki. Na stoisku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów Szkoły Zawodowej. Zaprezentowaliśmy rękodzieła wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz kartki okolicznościowe wykonane przez wychowanków internatu.
Napisała: Sylwia Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
W poniedziałek 30 marca 2015r. odbyło się podsumowanie warsztatów bowlingowych, prowadzonych w ramach projektu „Woda i ruch to zdrowego życia cud”, w których wzięło udział 25 uczniów Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie. Przez 5 tygodni w kręgielni King-Pin w Ostródzie młodzież poznawała i doskonaliła umiejętności gry w kręgle. Podczas każdego spotkania sportowcy pragnienie gasili wodą niegazowaną, którą zakupiono w ramach projektu. Z tygodnia na tydzień gra stawała się bardziej fascynująca, ponieważ młodzi zawodnicy radzili sobie coraz lepiej. Rosła także ich świadomość w zakresie uzupełniania płynów niesłodzonymi napojami. Kulminacją warsztatów był konkurs dla beneficjentów projektu o tytuł „Młodego Mistrza Kręgielni”. Widać było, że rywalizacja bez reszty pochłonęła uczestników, walczyli do ostatniego punktu. W kategorii szkoły podstawowej zwyciężył Łukasz Kaczkan, II miejsce zdobył Ernest Nikiel, III miejsce Mateusz Syrzycki. W kategorii gimnazjum i szkoła zawodowa zwyciężył Dariusz Pszuk, II miejsce zdobył Denis Nowak, a III miejsce przypadło Krystianowi Sikorskiemu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Natomiast zwycięzcy nagrody główne w postaci sprzętu i strojów sportowych. Sportowcom gratulacje złożył osobiście dyrektor ZPSWR w Ostródzie pan Tomasz Brzeski, który kibicował młodym zawodnikom podczas turnieju. Na zakończenie zawodów kręgielnia King Pin zafundowała wszystkim uczestnikom turnieju smaczną pizzę. Za co bardzo dziękujemy.
Realizacja projektu „Woda i ruch…..” przynosi bardzo wiele korzyści niepełnosprawnym podopiecznym Amicusa. Młodzież już nauczyła się, że aktywność fizyczna i ruch jest doskonała formą spędzania czasu wolnego i prowadzi do zdrowego trybu życia. Uczestnicy mogli nieodpłatnie poznać tajniki gry w kręgle, która jest dla nich wielką atrakcją. TURNIEJ O TYTUŁ MŁODEGO MISTRZA BOWLINGU.
Napisała Magdalena Gliszczyńska Dodała Grazyna M.
18 marca 2015 uczniowie klasy I-III zaprosili swoich kolegów i koleżanki z innych klas na otwartą lekcję religii. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali inscenizacje ewangeliczną o synu marnotrawnym. Temat tejże przypowieści miał nas przybliżyć do zbliżających się rekolekcji wielkopostnych i przy tym przygotować do sakramentu pokuty. Gra aktorska najmłodszych zrobiła ogromne wrażenie na starszych kolegach i koleżankach, mamy nadzieję że oprócz tego każdy znalazł jakiś morał dla siebie płynący z tej przypowieści.Bardzo pragniemy podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w tę wyjątkową lekcję.SYN MARNOTRAWNY.
Napisała Wanda Krasula Dodała Grażyna M.
Radosnych Świąt Wielkanocnych, spokoju oraz zdrowia życzą
Dyrekcja i Kadra Zespołu Palcówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.
W dniu 27 marca 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ostródzie odbyły się Targi Edukacyjne powiatu ostródzkiego. Organizatorami targów byli Starosta Ostródzki oraz wyżej wymieniona szkoła. Ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego zaprezentowała m.in. Nasza Placówka. Swoją ofertę kierowaliśmy do młodzieży z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowaliśmy tablice informacyjne, foldery i ulotki z ofertą kształcenia w Szkole Zawodowej oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2015/2016. Gimnazjaliści mogli zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzór podania i opis kryteriów przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej. Nauczyciele udzielali informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole a także informacji z zakresu funkcjonowania internatu. Prezentacja multimedialna przedstawiała bazę lokalową z nowoczesnym wyposażeniem. Chwaliliśmy się licznymi osiągnięciami naszych uczniów w postaci dyplomów za udziały w licznych konkursach i olimpiadach a także certyfikatami nadanymi Placówce. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kroniki – szkolna i internacka. Chwaliliśmy się również bogatą bazą dydaktyczną. Na stoisku jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów Szkoły Zawodowej. Zaprezentowaliśmy rękodzieła wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz kartki okolicznościowe wykonane przez wychowanków internatu. Wzrok przyciągała dekoracja stoiska z akcentem ludowym.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Targi Edukacji, które odbędą się 10 kwietnia na Arena Ostróda, gdzie również przedstawimy ofertę kształcenia w Naszej Placówce.
Napisała: Sylwia Dylągowska.
Umieścił na stronie: K.S.
Od października 2014 roku realizowany jest w internacie projekt zajęć profilaktycznych pt. „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich.” autorstwa p. Ewy Ostrowskiej i p. Edyty Palczewskiej. Projekt ma na celu miedzy innymi kształtowanie właściwych postaw obywatelskich, zaszczepianie dyscypliny, uczciwości i patriotyzmu. Prowadzone zajęcia rozbudzają poszanowania dla prawa i porządku oraz kształtują postawę wrażliwości na krzywdę innych oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym. Stanowią również ciekawy i aktywny sposób spędzania czasu wolnego. W tym roku szkolnym młodzież bierze udział w I etapie projektu „Grupa pożarowa”. Projektem objęci są najstarsi wychowankowie grupy IV i V, którzy poznają ogólne procedury zachowania się w razie wypadków i umiejętne ich zastosowanie w praktyce. Do tej pory chłopcy mieli możliwość udziału w praktyczno – teoretycznych spotkaniach w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, na których zapoznali się ze specyfiką pracy i podstawowymi zadaniami oraz umiejętnościami strażaka, poznali zasady prawidłowego zachowania się w obrębie zagrożenia oraz podstawowy sprzęt ratowniczy. Przeszli naukę zasad powiadamiania służb ratowniczych o zauważonym zagrożeniu oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza tym wychowankowie biorą udział w zajęciach sportowych, podnoszących sprawność fizyczną i kształtujących umiejętność zdrowego stylu życia.
W tym miejscu młodzież i wychowawcy pragną serdecznie podziękować panu Komendantowi Powiatowemu PSP w Ostródzie Tomaszowi Ostrowskiemu oraz Zastępcy Dowódcy JRG Grzegorzowi Różańskiemu za współpracę i zaangażowanie w realizację projektu.
Dodała Edyta P.
Sukces Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym w Bartoszycach
W dniu 19 marca 2015 roku uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym „Gotuj na szóstkę – potrawy kuchni staropolskiej” zorganizowanym przez SOSW im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach. Do rywalizacji przystąpiło 15 drużyn z całego województwa warmińsko – mazurskiego. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie było przygotowanie według przepisu dowolnej potrawy kuchni staropolskiej oraz jej ciekawa prezentacja. Przygotowane dania zostały ocenione i nagrodzone przez sześcioosobowe jury, którego członkiem był między innymi szef kuchni Hotelu Krasicki z Lidzbarka Warmińskiego. Komisja oceniała potrawy według następujących kryteriów: smak, stopień trudności, estetykę podania, zgodność z przewodnim tematem konkursu oraz prezentacja wykonanego zadania przez zespoły. Wszystkie dania konkursowe zostały przygotowane i zaprezentowane na bardzo wysokim poziomie, który zaskoczył jury. Zespoły wykazały się dużą wiedzą z tematu i niezwykłą kreatywnością. Po długich i emocjonujących obradach bardzo podzielone jury wyłoniło zwycięzców.Na poziomie Szkoły Zawodowej Naszą Placówkę, pod kierunkiem pani Sylwii Dylągowskiej, reprezentowali uczniowie klasy III: Marta Chrabonszcz, Beata Kuriata, Karol Jadanowski. Zespół wykonał „Babę ziemniaczaną z surowych ziemniaków podaną z sosem z grzybów, dwiema surówkami – z czerwonej kapusty oraz kapusty kwaszonej, jabłka i marchwi oraz kompot z Polskich owoców”. Zespół wywalczył II miejsce.Konkurs nie obył się bez sukcesu dla reprezentantów Naszej Placówki w kategorii Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie klasy II: Tomasz Rekosz, Marek Rachuba, Daniel Stasik za wykonanie „ Baby wielkanocnej” otrzymali wyróżnienie. Nad wykonaniem deseru przez uczniów PDP czuwała pani Ewa Żarczyńska.Zwycięzcy i wyróżnieni zdobyli nagrody rzeczowe indywidualne, dla szkoły oraz dla opiekunów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mogliśmy wziąć udział w Konkursie. Mieliśmy okazję kultywowania dziedzictwa kulinarnego a także wzbogaciliśmy wiedzę z zakresu przyrządzania potraw kuchni staropolskiej. Mamy nadzieję, że weźmiemy udział w podobnym konkursie za rok – również z sukcesem.
Napisały: Sylwia Dylągowska, Ewa Żarczyńska
Umieścił na stronie: K.S.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły świętowali nadejście wiosny. 20 marca, w przeddzień astronomicznej wiosny, w naszej placówce odbyło się wiele ciekawych konkursów i zabaw. Uczniowie mogli sprawdzić swoje wiadomości uczestnicząc w turnieju wiedzy o wiośnie oraz quizach. Konkurencje sportowe wzbudzały wiele emocji, salwy śmiechu i głośny doping publiczności. Widowni bardzo podobały się zawody w jedzeniu cytryny oraz przygotowaniu wiosennej surówki. Zła zima pod postacią Marzanny spłonęła, a jej miejsce zajęła kolorowa Pani Wiosna, którą przygotowali uczniowie w jednej z konkurencji plastycznych. POWITANIE WIOSNY.
Napisały: A. Sikorska, E. Żarczyńska Dodała Grażyna M.
10.03.2015r. chłopcy z grupy III pod opieką p. Anny Morawskiej i p. Joanny Maciejewskiej udali się na wycieczkę pn. „Gdynia – żeglarska stolica Polski ”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki EXPERYMENT, gdzie chłopcy za pomocą atrakcyjnych form mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat praw rządzących przyrodą. Następnie wszyscy udali się do Akwarium Gdyńskiego, w którym obejrzeli wodny świat i zamieszkujące go stworzenia z różnych rejonów świata. Po zwiedzaniu Akwarium wychowankowie wraz z opiekunami udali się na spacer wzdłuż Skweru Kościuszki, gdzie mogli podziwiać statki zacumowane w porcie. Wycieczkę zakończył posiłek w restauracji McDonald w Nowym Dworze Gdańskim. Wyprawa do Gdyni była bardzo udana, wszyscy dobrze się bawili, a pogoda dopisała na medal.
Wychowawcy i wychowankowie gr. III serdecznie dziękują Pani Monice Szymczyk z Warszawy, która kolejny już raz ufundowała chłopcom wyjazd na wycieczkę. Rok temu grupa była na biwaku w Ośrodku Wypoczynkowym ,, BAJKA”. Do dnia dzisiejszego chłopcy powracają myślami do tamtych chwil . Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
Uczniowie placówki wzięli udział w warsztatach czytania etykiet realizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Amicus z funduszy Fundacji Banku Zachodniego WBK. To kolejny etap projektu realizowanego od stycznia, w ramach którego uczniowie nieodpłatnie biorą udział w zająciach ruchowych na kręgielni oraz cyklu zajęć edukacyjnych promujących picie wody zamiast napojów słodzonych. W marcu dzieci ze szkoły podstawowej i przysposabiającej do pracy uczyły się czytać etykiety na napojach i rozpoznawać, które trunki są szkodliwe dla zdrowia. Natomiast młodzież gimnazjum i szkoły zawodowej przeliczała kalorie, porównywała różne napoje: słodzone, gazowane, soki, nektary z wodą. Niektórzy uczniowie już deklaruję, że przestali pić, ulubioną do tej pory, coca-colę. Oczywiście, każdy uczeń biorący udział w warsztatach otrzymał butelkę wody niegazowanej. Okazuje się, że coraz chętniej ją spożywamy, poza tym dzieci zauważają, że woda też ma dobry smak i szybciej zaspokaja pragnienie.
WARSZTATY CZYTANIA ETYKIET NA NAPOJACH - PROJEKT WODA I RUCH......
Napisała i dodała Grażyna M.
Pięcioro naszych uczniów otrzymało nagrody w pierwszym, powiatowym etapie XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2014/2015 pod hasłem „Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga!”. Dominik Olszewski (I miejsce), Żaneta Sandra Żach (II miejsce, prace przygotowane pod kierunkiem Grażyny Pietrzak), Marcin Masiak (III miejsce, opiekun pracy – Bożena Tylicka), Emilia Włodarska (IV miejsce, opiekun – Magdalena Miller) oraz Julianna Jędrzejewska (V miejsce, opiekun pracy – Wioletta Piwowarczyk) otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięzcy wzięli udział w bardzo uroczystym posumowaniu konkursu w Starostwie Powiatowym w Ostródzie. Nagrody oraz gratulacje odebrali z rąk Starosty Powiatowego – pana Andrzeja Wiczkowskiego. Prace uczniów zostały przesłane na etap wojewódzki, którego rozstrzygnięcie odbędzie się do 8 maja 2015 roku. Wszystkim młodym artystom życzymy dalszych sukcesów. ZDJĘCIA
Napisały: Grażyna Pietrzak, Bożena Tylicka Dodała Grażyna M.