Zwyciężyliśmy!!!
Reprezentacja uczniów gimnazjum: Karolina Majewska, Sylwia Mackiewicz, Sebastian Orłowski, Jakub Osicki, Patryk Graw zwyciężyli w III Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Kornelu Makuszyńskim, pt. „Makuszyński w stylu retro”. Nasi uczniowie wykazali się dużą, usystematyzowaną wiedzą, a do tego świetnie wyglądali. Odpowiadali na pytania, napisali dyktando, a także zaprezentowali modę lat międzywojennych.
Makuszyński to autor wielu ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku zadania konkursowe skupiły się na „Szaleństwach panny Ewy”. Nasi reprezentanci wiedzą o nich wszystko. Nie wierzycie? Sprawdźcie!
Umieścił na stronie: K.S.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KONKURS KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO.
Podczas prezentacji multimedialnej, która odbyła w się we wtorek, dzieci i młodzież z ZPSWR w Ostródzie dowiedzieli się, jakie korzyści dla organizmu przynosi picie wody, ile płynów potrzebuje organizm ludzki, żeby dobrze funkcjonować i jak powinniśmy je dostarczać naszym komórkom. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem i żywiołowo reagowały na informacje. Na zakończenie prelekcji każdy uczestnik otrzymał butelkę wody niegazowanej na zachęte do spożywania tego cudownego napoju. W ramach projektu odbywają się także warsztaty gry w kręgle. 25 szczęśliwców dwa razy w tygodniu szlifuje technikę zbijania kręgli. Każdy sportowiec również otrzymuje wodę, żeby uzupełniać płyny w trakcie wysiłku. Zauważamy już postęp w nawykach, gdyż dzieci przestały przynosić colę i ze smakiem wypijają otrzymaną wodę. Przypominamy, że projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Amicus z funduszy Fundacji Banku Zachodniego WBK .Zachęcamy do zapoznania się z filmami o zaletach spożywania wody. FILMY
ZDJĘCIA Dodała Grażyna M.
Bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym: SŁAWNI I ZNANI OSTRÓDZIANIE.
W konkursie mogą wziąć udział dzieci ze szkół podstawowych z miasta, gminy i powiatu ostródzkiego.
Wystarczy wykonać pracę (techniką dowolną),która będzie przedstawiać znaną postać wywodzącą się z Ostródy lub związaną z miastem. Pracę należy wykonać w formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A3 . Zapraszamy :)
Termin nadsyłania prac to 15 maja 2015 r.. Więcej informacji w regulaminie konkursu.
REGULAMIN_KONKURSU_PLASTYCZNEGO.doc
plakat_1_do_wysl(1).pdf Dodała Grażyna M.
2 marca uczniowie ZPSWR w Ostródzie wybrali się do olsztyńskiego teatru lalek.Był to kolejny etap realizowanego pod patronatem Fundacji PZU projektu „Innowacyjny sposób na historię, czyli mobilne zajęcia pozalekcyjne..” W ramach warsztatów zatytułowanych „Kreatywne kukiełki”, młodzież obejrzała przedstawienie pt. „ Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma” Była to pełna humoru opowieść o naiwnym piekarczyku, który dzięki dobremu sercu i sprytnemu usposobieniu wybawił z kłopotów króla, jego córkę i mieszkańców pewnego zamku. Następnie młodzież uczestniczyła w zajęciach teatralnych prowadzonych przez jednego z aktorów. Pokazał on jak należy „ożywiać” pacynki, kukiełki, jawajki oraz marionetki. Odpowiadał on na szczegółowe pytania bardzo zainteresowanych przyszłych aktorów, przybliżył działanie teatru lalek od strony technicznej. Równie ciekawa była wizyta w pracowni, w której powstają lalki i rekwizyty do przedstawień.Oglądanie spektaklu i warsztaty teatralne pomogą uczniom w przygotowaniu przedstawienia lalkowego, ukazującego jedną z legend naszego regionu. Przedstawienie wkrótce.Wizyta w teatrze lalek była doskonałą zabawą i nauką.Ewa Janicka
Umieścił na stronie:K.S.
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie otrzymał dar pieniężny pochodzący z ofiar zebranych podczas trzech nabożeństw ekumenicznych, które odbyły się w ramach tygodnia modlitw o jedność Chrześcijan. Organizatorem akcji jest Ostródzkie Forum Jedności Chrześcijan, którego przewodniczącym jest pastor Paweł Wróbel z Kościoła Chrystusowego w Ostródzie. Tym razem pieniądze z kwesty zostały przeznaczone na potrzeby wychowanków internatu: na środki i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć popołudniowych. Przekazywanie, niezmiennie od kilkunastu lat, ofiar z nabożeństw ekumenicznych dla ZPSWR świadczy o uznaniu wszystkich wyznań dla naszej placówki, dla szczególnej roli, jaką pełni w nauczaniu i wychowaniu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Dyrekcja, nauczyciele oraz wychowankowie Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie serdecznie dziękują Ostródzkiemu Forum Jedności Chrześcijan za dar złożony na potrzeby placówki.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
W dniach 16.02 i 17.02 odbyło się seminarium przygotowawcze do trójstronnego projektu teatralnego. W spotkaniu udział wzięli: dyrekcja CJD Nienburg oraz dyrektor grupy teatralnej "Sputnike". Ze strony polskiej w seminarium uczestniczyła dyrekcja naszej placówki oraz koordynatorki projektu.W dniu 16.02 ustalono termin spotkania - projekt teatralny odbędzie się od 7.05 - 16.05. Przedyskutowano proponowany temat przedstawienia teatralnego oraz ewentualne zorganizowanie niezbędnych rekwizytów.Omówiony został również program spotkania majowego. Obok codziennych prób chcemy bowiem pokazać młodzieży z Francji i Niemiec piękno i kulturę naszego kraju. Zaplanowano wycieczki w okolice Ostródy, do Torunia, Malborka.W ciągu tych 2 dni pokazaliśmy gościom z Niemiec nasze miasto, razem byliśmy na zamku, gdzie planowane są w maju próby i wystawione zoastanie przedstawienie. W dniu 18 lutego goście wyjechali do domu. Umieścił na stronie: K.S.
23 lutego uczniowie klas 2 zakończyli projekt edukacyjny. Zajęcia obejmowały prace nad projektem „Braterstwo języków- czyli germanizmy w języku polskim”. Uczniowie badali ślady i wpływ języka niemieckiego w języku polskim, wyszukiwali wyrazy i wyrażenia mające korzenie w języku niemieckim. W ramach cotygodniowych spotkań uczniowie poznali metodę projektu, wszechstronnie wykorzystali swoją aktywność i samodzielność w trakcie analizowania i omawiania wspólnie zmian zachodzących w języku polskim. Zapoznali i zrozumieli historię naszego kraju, wpływ II wojny światowej na ukształtowanie zapożyczeń językowych języka niemieckiego do naszego języka ojczystego, które zachowały się po dzień dzisiejszy. Uczestnicy planowali, organizowali i oceniali własną pracę. Uczniowie nauczyli się efektywnego współdziałania w zespole, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji, rozwiązywania problemów w twórczy w sposób, a także odnoszenia się do praktyki zdobytej wiedzy.Efekty zobaczcie sami w naszej galerii. Zapraszamy do oglądania! BRATERSTWO JĘZYKÓW -PROJEKT.
Dodała Grażyna M.
23-go lutego 2015 r. uczniowie naszej placówki odbyli pierwsze warsztaty w terenie. Projekt przewiduje cykl eksperymentalnych zajęć warsztatowych dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z rodzin dysfunkcyjnych wspierający ich rozwój i wiedzę oraz umiejętności z zakresu rolnictwa. Podczas realizacji projektu dzieci doświadczają wrażeń związanych z obcowaniem ze zwierzętami i naturą, osobiście będą tworzyć obiekty żywej natury. Przyczyni się to do wzrostu ich świadomości ekologicznej, technicznej i przede wszystkim gospodarczej, poczucia odpowiedzialności za środowisko, osobistego zaangażowania w dbanie o przyrodę oraz wyboru świadomego zawodu jakim jest rolnik. Pierwsze warsztaty pt. „Świnki trzy…” odbyły się w miejscowości Targowisko (koło Lubawy), gdzie Pan Andrzej Sendobry przedstawił ogólne zasady prawidłowego żywienia świń, roli paszy i systemu żywienia trzody chlewnej. Omówił czynniki wpływające negatywnie na tucz świń. Zaprezentował nam swoje gospodarstwo, które zwiedziliśmy z zaciekawieniem. Warsztaty te miały na celu uświadomienie młodzieży, że każdy człowiek, nawet gimnazjalista może mieć możliwość świadomego wyboru zawodu.
Następnie udaliśmy się do miejscowości Rożental, gdzie Pan Daniel Dąbrowski poprowadził warsztaty pt. „Kraina mlekiem i miodem płynąca”. Młodzież pod opieką nauczycieli wysłuchali wykładu Pana Dąbrowskiego, który oprowadził nas po swoim gospodarstwie, w którym hoduje bydło. Pan Daniel omówił zasady prawidłowego żywienia bydła mlecznego oraz proces dojenia wraz z zaprezentowaniem go uczestnikom projektu. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć wzorcowy „jadłospis” krowy mlecznej pod okiem eksperta rolnika. Chętni mogli włączyć się w proces obrządku oraz dojenia krów.
Wbrew pozorom praca rolnika trwa cały rok. Wymaga stworzenia szczegółowego biznesplanu, który umożliwi nie tylko uzyskanie zadowalającego dochodu ale również inwestycje i rozwój gospodarstwa. Podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie jest przeznaczanie nadwyżki finansowej na zakup nowego sprzętu, ziemi czy polepszanie swoich kwalifikacji. Istotne również jest zachowywanie rezerw finansowych lub materialnych na wypadek niższych plonów w kolejnym sezonie spowodowanego niezależnymi czynnikami takimi jak warunki atmosferyczne. Sukcesywne prowadzenie gospodarstwa jest również możliwe dzięki dotacjom oraz zaciąganiu kredytów. Bez właściwej wiedzy i umiejętności mogą one jednak zamiast sukcesu spowodować popadnięcie w długi, a nawet bankructwo. Dlatego tak ważne jest wszechstronne wykształcenie osób pracujących na roli. Osobiste zaangażowanie młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w poznanie i tworzenie obiektów żywej natury rozbudzi wiarę we własne możliwości, motywacji oraz poczucia odpowiedzialności za własną przyszłość. Rozbudzenie aktywności i kreatywności młodzieży poprzez zajęcia: warsztaty, pokazy, instruktaż, praktyczne działanie oraz praca metodą projektu. Uczniowie poszerzą swoją wiedzę i świadomość ekologiczną, rolniczą. Przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego i zwierząt poprzez empiryczny kontakt zaznany podczas warsztatów terenowych realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Rolnictwo- praca przyszłości”. INNOWACJA PEDAGOGICZNA - ROLNICTWO.
Napisała: Dorota Tetmer Dodała Grażyna M
Pamiętajcie:
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Te mądre słowa wypowiedział Umberto Eco. W myśl tej maksymy, a także włączając się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 19.02.2015 zorganizowano w naszym Ośrodku czytanie książki Marii Konopnickiej pt. „Na jagody”. Uczniowie gimnazjum czytali ją swoim młodszym kolegom. Czytanie znakomicie wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Zachęcamy: czytajcie sami, czytajcie innym. Warto!
Umieścił na stronie:K.S. NA JAGODY.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Amicus rozpoczęliśmy realizację projektu promującego wśród naszych uczniów aktywność fizyczną zamiast siedzenia przed komputerem. Propagujemy sport niezwykle atrakcyjny i niestety drogi do codziennego uprawiania - grę w kreglę. Grupa 25 dzieci ma szansę dwa razy w tygodniu uczyć się, jak właściwie puszczać kulę po torze bowlingowym, żeby z sukcesem zbić wszystkie kręgle. Wszyscy uczestnicy dowiedzilił się także, że ubytek płynów występujący podczas wysiłku fizycznego należy uzupełniać wodą, a nie napojami słodzonymi, które najcześciej piją dzieci. Przed wyjściem na kręgielnię każdy sportowiec otrzymuje butelkę wodę, żeby nie sięgać po inne napoje podczas wzmożonego ruchu.
Jeszcze w lutym odbędzie się prelekcja dla wszystkich uczniów Zespołu Placówek, propagująca zalety picia wody jako napoju gaszącego pragnienie i uzupełniającego mikroelementy w organiźmie. Zorganizowanie tych atrakcyjnych zajęć jest możliwe dzięki darowiźnie jaką Stowarzyszenie Amicus otrzymało od Fundacji Banku Zachodniego WBK w Warszawie w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam tu zmieniam". WODA I RUCH TO ZDROWEGO ŻYCIA CUD.
Napisała i dodała Grażyna M.
W piątek, 13 lutego w ZPSWR w Ostródzie odbyły się Szkolne Walentynki. Ten wyjątkowy dzień uświetniły liczne atrakcje. Już od rana działała poczta walentynkowa - można było przesłać liścik osobie, którą się lubi. Ponadto w czasie długiej przerwy odbył się kiermasz walentynkowych ciasteczek z wróżbą oraz kartek walentynkowych. Dzieci i młodzież mieli możliwość udziału w grach i zabawach związanych z tym świętem np. Taniec z sercem, Rzut do serca, Rozbite Serca. Dużą popularnością cieszyły się również wróżby. Jedna z wróżb polegała na rysowaniu serca na kartce, wpisywaniu imienia i nazwiska wybranki/wybranka, ostatnia litera była wróżbą, która miała swoje znaczenie np. A – kocha Cię. Kolejna z wróżb polegała z kolei na odpowiadaniu na pytania dotyczące osoby, która się podoba. Rozwiązaniem była odpowiedź na skrywane marzenie. Za udział w grach i zabawach walentynkowych na uczniów czekały słodkie nagrody. Całą uroczystość uświetniała nastrojowa muzyka odtwarzana w czasie przerw oraz tematyczna dekoracja wykonana przez Panią M. Świerzewską. Imprezę zorganizowały: J. Kowalska, A. Sikorska, B. Święszkowska, S. Dylągowska, M. Kopaczewska.
Napisała: Sylwia Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
W pierwszym tygodniu ferii w naszej szkole odbyło się półzimowisko pod hasłem „Bezpieczne i aktywne ferie, czyli bawimy się zdrowo i wesoło na sportowo”. Wzięło w nim udział 20 chętnych dzieci. Zajęcia trwały codziennie od godziny 9.00 do 14.00. Każdy uczestnik otrzymywał na dobry początek dnia śniadanie oraz miał zapewniony smaczny obiad po intensywnym wysiłku. Dzieci w trakcie zimowiska mogły rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nowe wiadomości i umiejętności poprzez udział w różnorodnych zajęciach. Program był bardzo atrakcyjny i zróżnicowany. Odbyły się zajęcia plastyczne, świetlicowe, sportowe (gry i zabawy na sali gimnastycznej, nauka pływania na basenie, nauka gry w kręgle), zajęcia rekreacyjne w Centrum Zabaw Kidz Fun. Dzieci wzięły udział w wycieczce do Olsztyna do kina Helios na film pt. "Pingwiny z Madagaskaru”. Kolejną atrakcją było wyjście do restauracji Mc Donald’s, gdzie każdy otrzymały zestawy Happy Meal z zabawką przedstawiającą jednego z bohaterów obejrzanego filmu. Czas ferii zimowych dzieci spędziły miło i ciekawie i dzięki temu nie postrzegają już szkoły tylko jako miejsca nauki ale również aktywnej zabawy.Na zakończenie półzimowiska każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.Dzieci były bardzo zadowolone ponieważ zorganizowane zajęcia dostarczyły im wiele radości i wrażeń, a przede wszystkim bezpiecznie spędziły ferie. Półzimowisko zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu Pełnomocnika Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dziękujemy!!! PÓŁZIMOWISKO 2015.
Napisała: Magdalena Gliszczyńska Dodała Grażyna M.
Po raz kolejny chętni wychowankowie internatu wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora ds. Wychowania i Opieki. Rozgrywki trwały od połowy listopada 2014r. pod czujnym okiem organizatorów pana Piotra Górskiego i Tomasza Urbanowicza. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Tenis stołowy jako gra dynamiczna wymaga od zawodników szybkości, doskonałej koordynacji oraz przygotowania technicznego, dlatego też rozgrywki były pasjonujące i wywołały spore emocje. Rywalizacja, pomimo iż zacięta, przebiegła w duchu poszanowania rywala i w atmosferze fair play.
21 stycznia turniej zakończyły mecze finałowe, które sędziował dyrektor ośrodka pan Tomasz Brzeski oraz wychowawca gr. VI pan Tomasz Urbanowicz. W grupie dziewcząt zwyciężyła Katarzyna Machnowska. Kolejne miejsca zajęły Patrycja Połeć i Wiktoria Rauch. W grupie chłopców I miejsce zajął Wojciech Klonowski, II – Krystian Sikorski, a III - Patryk Graf. Zdobywcom pierwszych miejsc puchary wręczyli pani wicedyrektor i dyrektor ośrodka. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a uczestnicy słodkie upominki. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Dodała: Edyta P.
Święta bożego narodzenia dobiegły końca, ale wychowankowie internatu nadal czują świąteczną atmosferę. 21 stycznia odwiedził naszych podopiecznych pan Włodzimierz Brodiuk, który obdarował dzieci słodkimi upominkami, dostarczając im wiele radości. Wychowankowie, wychowawcy i dyrekcja serdecznie dziękuje za ten miły gest.
Dodała: Edyta P.
20 stycznia w internacie odbył się po raz kolejny konkurs „Mistrz pięknego czytania”. W pięknej śnieżnej scenerii chętni wychowankowie zaprezentowali wybrane utwory o tematyce zimowej. Dodatkową atrakcją było pojawienie się Pani Zimy, która podczas obrad jury zadawała zebranym zimowe zagadki. W tej roli wystąpiła Sandra, wolontariuszka klubu „Ośmiu”. Do zmagań w tegorocznym konkursie przystąpiło 9 uczestników, których oceniało jury w składzie: Wicedyrektor ds. Opieki i Wychowania pani Maria Jędrzejczyk, pani Alicja Sposób – opiekun klubu „Ośmiu” młodzieżowego wolontariatu w internacie ZSZ im. S. Petofi i pani Anna Głogowska kierownik Biblioteki Publicznej na zamku ostródzkim. Przy ocenie występu jury brało pod uwagę poniższe kryteria: płynność czytania, wyrazistość, kontakt z publicznością, intonację oraz poprawność czytanego tekstu. Wyłonienie zwycięscy nie było łatwe, gdyż wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu. W kategorii dzieci do lat 14 Mistrzem pięknego czytania została Kinga Binder, II miejsce zajął Seweryn Mróz, III miejsce - Natalia Wesołowska i Ernest Nikiel. W kategorii starszych wychowanków Mistrzem pięknego czytania został Łukasz Wyrębiak, II miejsce zajął Patryk Graw, III- Sylwia Mackiewicz.
Nad przebiegiem konkursu czuwały organizatorki: p. Beata Synowiec i p. Anna Morawska. Gratulujemy laureatom zwycięstwa a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Dodała: Edyta P.
19 stycznia w internacie odbył się bal karnawałowy pt. „MAGIA CYRKU ”. Tego dnia jadalnia zamieniła się w prawdziwą arenę cyrkową, przyozdobioną w różnokolorowe serpentyny, balony oraz dekoracje wykonane przez chłopców z grupy III. Karnawałową imprezę rozpoczął klaun Seweryn, który przywitał wszystkich i zaprosił do zabawy. W klimat cyrku wprowadzili nas chłopcy z gr. III wykonując piosenkę Majki Jeżowskiej ,,Cyrk wita Was”. Następnie wszystkie dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w konkursach, zagadkach i innych atrakcjach przygotowanych przez p. Annę Morawską i p. Joannę Maciejewską. Chętni wychowankowie wzięli udział min w „Karnawałowej paradzie”, zabawie z tekstem ,,Karnawałowy bal”, ,,Balonowym ping pongu ”, ,,Słodkim celu ”, ,,Karnawałowym deserze”, ,,Złamanym sercu” i wielu innych ciekawych konkurencjach. Jak co roku wybrano też królową i króla balu. Tym razem ten zaszczytny tytuł przyznano Ewie Szałata i Ernestowi Nikiel. Para wspaniale zatańczyła pierwszy taniec i porwała do tanecznej zabawy pozostałych wychowanków.
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
W grudniu 2014 roku zakończyliśmy realizację projektu „Ruch jest zdrowy dla ciała i dla głowy” dofinansowany z funduszy Zarządu Powiatu w Ostródzie. W ramach projektu niepełnosprawne dzieci uczyły się jak aktywnie i zdrowo spędzać czas wolny. W realizacji projektu uczestniczyli uczniowie ze SP, Gimnazjum oraz SPdP. Prowadzone w ramach projektu pozalekcyjne zajęcia sportowe przyczyniły się do popularyzacji dbania o własne zdrowie oraz integracji osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi intelektualnie w środowisku lokalnym. W ramach edukacji zdrowotnej zorganizowano również spotkanie z udziałem p. dietetyk pt.„W zdrowym ciele- zdrowy duch”. Podczas spotkania beneficjentom przedstawiono prezentację multimedialną na w/w temat. Wszyscy uczestnicy otrzymali na zakończenie owoce oraz broszury dotyczące profilaktyki zdrowego odżywiania. Wiele satysfakcji młodzieży sprawiły zajęcia rekreacyjno- sportowe odbywające się na basenie Aquapark Ostróda oraz przejażdżki gokartami w Parku Colissa. Zwieńczeniem projektu było zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego pt „Żyję zdrowo i aktywnie” .Uczestnicy projektu otrzymali drobne upominki i dyplomy za aktywny udział w realizacji zadań . PROJEKT "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH".
Autorki projektu : E. Rosiewicz, B. Tylicka Dodała Grażyna M.
Już po raz drugi w naszej szkole odbyła się akcja pomocy zwierzętom z ostródzkiego schroniska przetrwać zimę. Dzieci z klas I-II i V-VI zorganizowały zbiórkę potrzebnych na ten cel rzeczy.Uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły okazali się bardzo wrażliwi na potrzeby bezdomnych zwierząt. Udało się zebrać koce, kołdry, ręczniki oraz miski. Natomiast za zebrane pieniążki zakupiono karmę dla psów i kotów. Wszystkie przekazane dary pozwolą zwierzetom przetrwać godnie zimę. Bardzo dziękujemy wszystkim za „wielkie serce” i pomoc w realizacji naszej akcji. POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA.
Napisała M. Gliszczyńska Dodala Grażyna M.