W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Miłakowie został przeprowadzony VI Wojewódzki Konkurs Plastyczny „ OZDOBY WIOSENNE I WIELKANOCNE”. Spośród 114 prac praca naszego wychowanka Mariusza Rekosza zajęłą I miejsce. Cieszymy się i gratulujemy! Nasi wychowankowie otrzymali również wyróżnienia: Żaneta Sandra Żach, Seweryn Mróz, Paulina Osicka i Hubert Jaworski .
Dodała: Edyta P.
29 kwietnia 2015 roku gościliśmy w naszym Ośrodku pracownice hotelu Platinum i Willa Port w Ostródzie. Panie, Karolina Węgielewska – revenue manager, Marta Andrzejewska –manager recepcji, Monika Sieracka – kelner, udzieliły uczniom gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej i przysposobienia do pracy ciekawej lekcji „Savoir vivre” , czyli jak zachować się min. w hotelu, restauracji i przy stole. Jako rekwizyty posłużyły dania, napoje i oryginalna zastawa hotelowa. LEKCJA ZASAD PRZY STole
Dodała Grazyna M
Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację kolejnego projektu z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w gestii powiatu ostródzkiego. Tym razem wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych ,, Amicus” zorganizujemy 3-dniową wycieczkę nt. „Śladami historii Polski” dla 20 wychowanków naszego internatu.
Dodała: Edyta P.
28 kwietnia 2015r. odbył się konkurs pt:”Święta Siostra Faustyna Kowalska-Apostołka Miłosierdzia Bożego.” Rozpoczęliśmy go od krótkiej prezentacji ,dzięki której mogliśmy jeszcze bardziej poznać osobę świętej. Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach ;
Konkurs plastyczny: w nim I miejsce zajął Wojciech Pacia z kl.III Pdp, II miejsce zajął Dominik Balewski z kl.IIc gim i III miejsce przypadło Łukaszowi Kleberowi z kl.IVb.
Konkurs wiedzy siostrze Faustynie: I miejsce zajęła kl.Igim, II miejsce kl.IIa gim i III miejsce kl.IIgim.
Warto nadmienić, że na konkurs przybył gość, a była nim siostra Franciszka ze Zgromadzenia Sióstr św. Tereski od Dzieciątka Jezus. KONKURS O ŚW. FAUSTYNIE.
Dodała Grażyna M.
Przedstawiamy pierwsze kroki projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus wśród uczniów naszej placówki ”TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ” sfinansowanego przez Gminę Miejską Ostróda w ZPSWR w Ostródzie. MAGICZNA EKOLANDIA jest projektem o szerokim zakresie działań podejmowanych przez młodzież mieszkającą w Ostródzie w formie warsztatów i wycieczek tematycznych związanych z ekologią. Zadanie „TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ” przewiduje cykl eksperymentalnych zajęć warsztatowych dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z rodzin dysfunkcyjnych wspierający ich rozwój i wiedzę oraz umiejętności z zakresu dbania o naturalne środowisko. Podczas realizacji projektu dzieci doświadczają wrażeń związanych z obcowaniem z naturą, osobiście będą tworzyć obiekty żywej natury. Przyczyni się to do wzrostu ich świadomości ekologicznej, poczucia odpowiedzialności za środowisko, osobistego zaangażowania w dbanie o przyrodę.30 kwietnia 2015r. odbyły się już pierwsze warsztaty w Szkółce Leśnej w Małej Rusi, które miały formę rajdu rowerowego . Uczestnikami byli uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie (partnera projektu) oraz opiekunowie: D. Tetmer, M. Miller, A. Fert i M. Maj. Celem naszej wyprawy był udział w zajęciach przyrodniczych, podczas których pan Krzysztof Bienias oprowadził młodzież po szkółce leśnej, opowiedział na czym polega jego praca i praca nadleśnictwa. Mieliśmy okazję obserwować siewki, większe rośliny roczne, trzyletnie dąbki. Uczniowie dostrzegli pracę potrzebną w wyhodowaniu roślin, trud w ich sadzeniu i pielęgnacji lasu. Mamy nadzieję, że poprzez takie lekcje wychowamy pokolenie szanujące przyrodę. Ostatnim punktem naszej wyprawy było wspólne ognisko przygotowane przez naszych gospodarzy. Świeże powietrze i spacer po szkółce sprawił, że szybko zajęliśmy się pieczeniem kiełbasek.Przed rozstaniem z leśnikiem otrzymaliśmy cenne materiały dydaktyczne. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania takiej lekcji przyrody. Dziękujemy panu Krzysztofowi, który z wielką pasją opowiadał o swojej pracy.RUSZYŁ PROJEKT "TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ".
Dodala Grażyna M.
23 kwietnia w internacie odbył się apel „Śmieci mniej – Ziemi lżej” z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowany przez p. Ewę Ostrowską. Z tej okazji chcieliśmy połączyć się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości- planety Ziemi. Mottem apelu był wiersz znanej poetki- Wisławy Szymborskiej: „Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec”. Wybrani wychowankowie ze wszystkich grup przedstawili bardzo wymowną inscenizację wiersza „Wandal”. Mamy nadzieję, że skłoniła wszystkich do refleksji, że działanie przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego, jak działanie przeciwko samemu sobie.
Dodała: Edyta P.
Dnia 24.04.2015r. w Morąskim Domu Kultury odbył się Przegląd Piosenki Religijnej w hołdzie Janowi Pawłowi II. Założeniem imprezy była popularyzacja utworów o tematyce religijnej, propagowanie wartości i postaw chrześcijańskich, wyrażanie swojej wiary poprzez śpiew oraz uczczenie kanonizacji Jana Pawła II .W przeglądzie tym wzięło udział 29 wykonawców w różnych kategoriach wiekowych. Nie zabrakło też uczniów z naszej szkoły. Reprezentowali ją Seweryn Mróz z I klasy gimnazjum oraz uczniowie I klas zawodowych pod opieką p. M. Sztenderskiej. Z dumą możemy się pochwalić, iż Seweryn zdobył I miejsce za piosenkę: „Tłumy serc” autorstwa ks. S. Ceberka, natomiast zespół z zawodówki wyśpiewał sobie wyróżnienie za piosenkę: „Wieża modlitwy” P. Rubika. SUKCES NASZYCH UCZNIÓW.
Napisała M. Sztenderska, dodała Grażyna M
16 kwietnia gr. VII pod opieką p. Ilony Krawczyk wzięła udział w akcji "Dbamy o otaczająca nas przyrodę" z okazji Światowego Dnia Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dziewczynki sprzątały las nad jeziorem Sajmino i przylegającą plażę. Niestety jak co roku zebrały bardzo dużo odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Dziewczynki bardzo chętnie angażują się w tego typu akcje, a sprzątanie lasu jest tradycją grupy od trzech lat. Nagrodą za ciężką ale solidnie wykonana pracę są zawsze smaczne lody :)
Dodała: Edyta P.
Odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego "ROLNICTWO - ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ"
Dodała Grażyna M.
15 kwietnia w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku młodzi, uzdolnieni wokaliści spotkali się na kolejnym Wojewódzkim Festiwalu Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Śpiewać każdy może”. Festiwal organizowany jest przez wychowawczynie: p. Edyta Palczewska, p. Anna Kapturkiewicz i p. Beata Synowiec z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Amicus" i ma już swoje stałe miejsce na lokalnej mapie muzycznych wydarzeń. Od początku istnienia impreza promuje śpiewającą młodzież niepełnosprawną i jest wspaniałą okazją do integracji. Festiwal co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego wyjątkowość opiera się na wykonywaniu utworów przez dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, przez co każdy występ jest wyjątkowy, niepowtarzalny i piękny. W tym roku swoje zdolności muzyczne zaprezentowało 31 wykonawców z ośrodków w Szymanowie, Elblągu, Iławie, Ełku, Nidzicy, Giżycku i Ostródzie. VI edycję otworzył dyrektor ZPSWR pan Tomasz Brzeski. Wiele ciepłych słów przekazał uczestnikom Starosta Ostródzki pan Andrzej Wiczkowski, który objął honorowy patronat nad festiwalem. Źródłem dodatkowych przeżyć artystycznych był gościnny występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie.
Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymała uczennica naszej szkoły Klaudia Jaworska. Jury w składzie: Anna Zapaśnik – Baron, Anna Burkiewicz, Katarzyna Piechocka, Mariola Świerzewska, Tomasz Urbanowicz oraz Marzena Kopczyńska przyznało także I, II i III miejsce oraz 7 wyróżnień. Zdobywcą I miejsca została Żaneta Szczepkowska z SOSW w Nidzicy, II miejsce – Adrian Kowalkowski z ZPSW w Iławie i III egzekwo – Jagoda Dymek SOSW w Giżycku oraz Patrycja Połeć i Łukasz Wyrębiak z ZPSWR w Ostródzie. Dodatkowo wyróżnienie i nagrodę od dyrektora Centrum Kultury pana Juliana Pawłowskiego otrzymał Adrian Kowalkowski. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Orzechowska z SOSW w Elblągu, grupa „Moje ręce mówią” z SOSW w Ełku, Ewa Słomska z SOSW nr 2 w Elblągu, Natalia Dąbrowska z SOSW w SOSW w Nidzicy, Julia Gryszkiewicz i Mariola Owsianka z SOSW w Szymanowie, Seweryn Mróz i Wiktoria Car z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki, Burmistrz Miasta Ostróda, Przewodniczący Rady Powiatu Ostródzkiego oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Ostródzie.
Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie.
Dodała: Edyta P.
Uczniowie naszej placówki wzięli udział w zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Ostródzie konkursie na „Najciekawszą zakładkę do książki”. Spośród wielu prac jury wytypowało zwycięzców:I miejsce – Dawid Taciak; II miejsce – Krzysztof Kozłowski; III miejsce – Agata Tomczak. Uroczystego wręczenia nagród książkowych dokonała pani Ewelina Tańska 14 kwietnia w szkolnej bibliotece ZPSWR. Laureatom gratulujemy! KONKURS.
Dodała Grażyna M.
Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego - w tym roku jest to Bezpieczeństwo Żywności. Z tej okazji wychowankowie internatu pod opieką p. Anny Morawskiej i p. Ilony Krawczyk. zorganizowali happening nt. jak postępować z żywnością i przygotowywać posiłki w domach w sposób bezpieczny, stosując się do zasad zawartych w opracowaniu WHO „Pięć kroków do bezpieczniejszej żywności”. Przedstawiono również 12 zasad zdrowego odżywiania. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanych wcześniej przez wychowanki gr. VII i kilku wybranych wychowanków z innych grup potraw odpowiednich pod względem wartości odżywczych.
Dodała : Edyta P.
To już trzeci rok z rzędu, jak Kaufland w Ostródzie wspiera wychowanków z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo Rewalidacyjnych w Ostródzie. Dzięki hojności dyrekcji marketu Kaufland zorganizowano pomoc dla uczniów najbardziej potrzebujących i paczki świąteczne. W ramach współpracy w lutym 2015 roku grupy wychowawcze wybrały się na wycieczkę do Kauflandu, gdzie mogły zwiedzić sklep , również od zaplecza. Kolejnym etapem współpracy był zorganizowany w internacie Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo Rewalidacyjnych w miesiącu marcu 2015r. konkurs plastyczny pt. „ Kaufland moim marketem spożywczym”. Wychowankowie chętnie wzięli udział w konkursie, a laureaci otrzymali upominki i słodycze pozyskane od dyrekcji sklepu Kaufland.
Dyrekcja, wychowawcy i wychowankowie internatu Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo Rewalidacyjnych w Ostródzie dziękują panu dyrektorowi Mateuszowi Lewandowskiemu za pomoc, współpracę
i wielkie serce okazane wychowankom ZPSWR w Ostródzie.
Napisała: Anna Kapturkiewicz Dodała: Edyta P.
16 kwietnia w Olsztynie odbyły się zawody sportowe „Bawmy się razem”. W zawodach wzięło udział 7 drużyn ze szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego.Uczniowie naszej placówki (Kinga Binder- kl.4, Paulina Osicka-kl.2, Paulina Neumann- kl.5, Iwo Giranowski- kl.5, Łukasz Kleber- kl.4, Karol Kołodziejski- kl.3, Kamil Hajda- kl.3, Łukasz Kaczkan- kl.5) wykazali się największą sprawnością fizyczną i zajęli 1 miejsce. Osiągnęli bardzo dobre wyniki w zabawach szybkościowych, zwinnościowych i siłowych. Popatrzcie jak fajnie się bawiliśmy. BAWMY SIĘ RAZEM W OLSZTYNIE.
Napisała M. Gliszczyńska Dodała Grażyna M.
Obraz muzyka, i tylko kilkadziesiąt ważnych słów…
„Trzy Drzewa” autorstwa Bruno Ferrero to opowieść o marzeniach, które warto mieć, nawet jeśli nie zawsze się spełniają. Aby przybliżyć tę mądrość uczniowie: Łukasz i Seweryn stworzyli „teatr dwóch aktorów”, a obraz i dźwięk dopełniły całość. Przedstawienie miało miejsce 31 marca, gdyż opowieść o trzech tytułowych drzewach zbliżyć nas miała przede wszystkim do Świąt Wielkanocnych poprzez wskazanie na pewnego rodzaju związek życia Trzech Drzew z życiem i ofiarą Jezusa Chrystusa. TRZY DRZEWA.
Napisała Anna Mówińska Dodała Grażyna M.
ZAPREZENTOWALIŚMY OFERTĘ KSZTAŁCENIA W ZPSWR W CENTRUM TARGOWO – KONFERENCYJNYM EXPO ARENA
W dniu 10 kwietnia 2015 roku ZPSWR w Ostródzie wziął udział w wydarzeniu łączącym w sobie Targi Pracy z Targami Edukacji – Arena Rozwoju, które odbyły się w Centrum Targowo - Konferencyjnym Expo Arena. Nasza Placówka zaprezentowała tam swoją ofertę edukacyjną. Na Naszym stoisku przygotowanym w stylu ludowym nie zabrakło tablic informacyjnych, folderów i ulotek z ofertą kształcenia między innymi w Szkole Zawodowej oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2015/2016. Zainteresowani mogli zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzór podania i opis kryteriów przyjęcia do szkoły. Nauczyciele udzielali informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole a także informacji z zakresu funkcjonowania internatu. Chwaliliśmy się bogatą bazą dydaktyczną oraz licznymi osiągnięciami naszych uczniów w postaci dyplomów za udziały w licznych konkursach i olimpiadach a także certyfikatami nadanymi Placówce. Zainteresowaniem cieszyły się kroniki. Na stoisku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów Szkoły Zawodowej. Zaprezentowaliśmy rękodzieła wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz kartki okolicznościowe wykonane przez wychowanków internatu.
Napisała: Sylwia Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
W poniedziałek 30 marca 2015r. odbyło się podsumowanie warsztatów bowlingowych, prowadzonych w ramach projektu „Woda i ruch to zdrowego życia cud”, w których wzięło udział 25 uczniów Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie. Przez 5 tygodni w kręgielni King-Pin w Ostródzie młodzież poznawała i doskonaliła umiejętności gry w kręgle. Podczas każdego spotkania sportowcy pragnienie gasili wodą niegazowaną, którą zakupiono w ramach projektu. Z tygodnia na tydzień gra stawała się bardziej fascynująca, ponieważ młodzi zawodnicy radzili sobie coraz lepiej. Rosła także ich świadomość w zakresie uzupełniania płynów niesłodzonymi napojami. Kulminacją warsztatów był konkurs dla beneficjentów projektu o tytuł „Młodego Mistrza Kręgielni”. Widać było, że rywalizacja bez reszty pochłonęła uczestników, walczyli do ostatniego punktu. W kategorii szkoły podstawowej zwyciężył Łukasz Kaczkan, II miejsce zdobył Ernest Nikiel, III miejsce Mateusz Syrzycki. W kategorii gimnazjum i szkoła zawodowa zwyciężył Dariusz Pszuk, II miejsce zdobył Denis Nowak, a III miejsce przypadło Krystianowi Sikorskiemu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Natomiast zwycięzcy nagrody główne w postaci sprzętu i strojów sportowych. Sportowcom gratulacje złożył osobiście dyrektor ZPSWR w Ostródzie pan Tomasz Brzeski, który kibicował młodym zawodnikom podczas turnieju. Na zakończenie zawodów kręgielnia King Pin zafundowała wszystkim uczestnikom turnieju smaczną pizzę. Za co bardzo dziękujemy.
Realizacja projektu „Woda i ruch…..” przynosi bardzo wiele korzyści niepełnosprawnym podopiecznym Amicusa. Młodzież już nauczyła się, że aktywność fizyczna i ruch jest doskonała formą spędzania czasu wolnego i prowadzi do zdrowego trybu życia. Uczestnicy mogli nieodpłatnie poznać tajniki gry w kręgle, która jest dla nich wielką atrakcją. TURNIEJ O TYTUŁ MŁODEGO MISTRZA BOWLINGU.
Napisała Magdalena Gliszczyńska Dodała Grazyna M.
18 marca 2015 uczniowie klasy I-III zaprosili swoich kolegów i koleżanki z innych klas na otwartą lekcję religii. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali inscenizacje ewangeliczną o synu marnotrawnym. Temat tejże przypowieści miał nas przybliżyć do zbliżających się rekolekcji wielkopostnych i przy tym przygotować do sakramentu pokuty. Gra aktorska najmłodszych zrobiła ogromne wrażenie na starszych kolegach i koleżankach, mamy nadzieję że oprócz tego każdy znalazł jakiś morał dla siebie płynący z tej przypowieści.Bardzo pragniemy podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w tę wyjątkową lekcję.SYN MARNOTRAWNY.
Napisała Wanda Krasula Dodała Grażyna M.
Radosnych Świąt Wielkanocnych, spokoju oraz zdrowia życzą
Dyrekcja i Kadra Zespołu Palcówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.
W dniu 27 marca 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ostródzie odbyły się Targi Edukacyjne powiatu ostródzkiego. Organizatorami targów byli Starosta Ostródzki oraz wyżej wymieniona szkoła. Ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego zaprezentowała m.in. Nasza Placówka. Swoją ofertę kierowaliśmy do młodzieży z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowaliśmy tablice informacyjne, foldery i ulotki z ofertą kształcenia w Szkole Zawodowej oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2015/2016. Gimnazjaliści mogli zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzór podania i opis kryteriów przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej. Nauczyciele udzielali informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole a także informacji z zakresu funkcjonowania internatu. Prezentacja multimedialna przedstawiała bazę lokalową z nowoczesnym wyposażeniem. Chwaliliśmy się licznymi osiągnięciami naszych uczniów w postaci dyplomów za udziały w licznych konkursach i olimpiadach a także certyfikatami nadanymi Placówce. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kroniki – szkolna i internacka. Chwaliliśmy się również bogatą bazą dydaktyczną. Na stoisku jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów Szkoły Zawodowej. Zaprezentowaliśmy rękodzieła wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz kartki okolicznościowe wykonane przez wychowanków internatu. Wzrok przyciągała dekoracja stoiska z akcentem ludowym.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Targi Edukacji, które odbędą się 10 kwietnia na Arena Ostróda, gdzie również przedstawimy ofertę kształcenia w Naszej Placówce.
Napisała: Sylwia Dylągowska.
Umieścił na stronie: K.S.