02 czerwca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytowania utworów Marii Konopnickiej. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkoły podstawowej, ZE-T oraz gimnazjum. Dzieci przypomniały najbardziej znane i lubiane utwory poetki takie jak: "Jabłonka", "Stefek Burczymucha", "Niezapominajki". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz książeczki. M. Beczyńska KONKURS RECYTATOR
Dodala Grazyna M.
WIELE RADOŚCI MIMO NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI" 03.06.2015
Dzięki wsparcie wielu cudownych osób udało nam się zorganizować festyn dla niepełnosprawnych dzieci z ZPSWR w Ostródzie. Serdecznie dziekujemy wszystkim wspieraczom.
OTO LISTA OSÓB O WIELKICH SERCACH: Jakub Kasprzak, Anna Mówinska, Magdalena Gliszczyńska, Marta Modrzewska, Grażyna Modrzewska, Ania Dębska, Justyna Kowalska, Marcin Deryło, Grzegorz Dębczynski, Kinga Śliwka, Marta Mekal, Hanna Kornas, Norbert Chrząstek, Krzysztof Hening, Edyta Hening –Kamińska, Dorota Aponik, Grażyna Jędraszko, Dorota Łęgowska, Ilona Suszczyńska, Damian Szałkowski, Klaudyna Pietrzak, Piotr Kowalik, Tomasz Brzeski, Anna Maruszak, Michał Ignatowicz, Genowefa i Henryk Hening, Janusz Bazak, Karolina Olszewska, Krzysztof Dąbrowski, Hanna Wiśniewska, Elżbieta Gąska, Marta Taperek, Zbigniew Wiśniewski, Grzegorz Dowiat, Grzegorz Sawczuk, Beata Ratajczak, Tomasz Dmuchowski, Mariola Deryło, Radosław Pietrzak, Jacek Runowski, Adam Czaplarska, Maria Bortkiewicz, Nadzieja Dubicka, Jolanta Burzyńska, Wioletta Górska, Krzysztof Fiołek, Państwo Małyszko, Państwo Pacewicz, Izabela Malinowska oraz pan senator Stanisław Gorczyca.
Na nasze konto wpłynęło 1549 zł. Wydaliśmy je na: 900 zł - kule wodne i zamek dmuchany, 350 zł- wata cukrowa i trampolina, 100,08 słodycze dla dzieci biorących udział w konkurencjach, 99,61 zł- balony do zabaw kreatywnych, 111,91zł- upominki dla dzieci. FOTORELACJA
Serdeczne dzieki:) Zarząd Stowarzyszenia Amicus
W środę 27 maja w Elblągu odbył się Wojewódzki Konkurs Matematyczny Matma'15. Wzięło w nim udział sześciu uczniów z Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZPSWR w Ostródzie. Jak zwykle nasi najlepsi matematycy nas nie zawiedli! W klasyfikacji grupowej w kategorii gimnazjum zdobyliśmy miejsce III, a w klasyfikacji szkoły ponadgimnazjalnej - miejsce II. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej gimnazjum II miejsce zdobył Sebastian Orłowski, a w klasyfikacji indywidualnej szkoły ponadgimnazjalnej miejsce I zdobył Mateusz Bieńkowski. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Napisała Ilona Suszczyńska Dodała Grazyna M.
29 maja w naszej placówce obchodziliśmy Dzień Dziecka w ramach festynu rodzinnego pod hasłem "Wiele radości mimo niepełnosprawności". I faktycznie radości było bardzo dużo dzięki staraniu organizatorek pani Magdaleny Gliszczyńskiej, Anny Mówińskiej i Grażyny Modrzewskiej. W tym dniu wszystkie dzieci zostały obdarowane licznymi upominkami, które mogły wygrać w kole fortuny lub loterii fantowej, posmakowały prażonej kukurydzy oraz waty cukrowej. Emocji dostarczyły również pokazy umiejętności strażackich i policyjnych. Ale najwięcej radości było podczas chodzenia w kuli wodnej czy skokach na trampolinie lub dmuchanym zamku. Starsi uczniowie rozegrali mecz piłki plażowej. Były również spokojniejsze atrakcje, np. malowanie na szkle, malowanie twarzy, dmuchanie i skręcanie balonów, konkursy muzyczne i wiedzy. Znalazło się też coś dobrego dla zgłodniałych. Kącik kulinarny kusił rozmaitymi ciastami oraz miseczką bigosu. W tym dniu bawili się również rodzice, którzy wspólnie z dziećmi brali udział w przygotowanych atrakcjach. Wszystkie te wspaniałości były możliwe do zrealizowania dzięki Stowarzyszeniu Amicus, które pozyskało na ten cel pieniądze, panu dyrektorowi panu Tomaszowi Brzeskiemu, który wspierał działania organizatorek oraz nauczycielom, którzy z zaangażowaniem przeprowadzali konkurencje. Dziękujemy również wszystkim darczyncom, którzy wsparli nas finansowo: rodzicom, anonimowym "wspieraczom" z całej Polski, członkom Stowarzyszenia i ich rodzinom oraz panu Senatorowi Stanisławowi Gorczycy. Indywidualne podziękowania zamieścimy w najbliższym czasie na stronie oraz Facebooku :) RADOSNY DZIEŃ DZIECKA.
Napisała i dodała Grazyna M.
Nasi uczniowie I. Irzyk, K.Majewska i S. Jaros po raz kolejny mogli się zaprezentować na scenie w spektaklu „Zapisani”. Tym razem w dniach 22-23.05.2015r. uczestniczyliśmy w 6 Festiwali Akcept w Gdańsku. Grupa teatralna Kwiat Polskiej Młodzieży swym występem dostarczyła widzom wiele emocji, wzruszeń i łez. Za swą aktorską grę otrzymali gromkie brawa na stojąco. Mieliśmy zaszczyt oglądać również wyjątkową grupę teatralną z Białegostoku, Gdańska, Gdyni i Warszawy. Wzruszył nas bardzo spektakl „Tabu” grupy z Warszawy, który oparty był na doświadczeniach i przeżyciach aktorów. Opowiadał o miłości, intymności, oczekiwaniach, niezależności oraz ograniczeniach osób z niepełnosprawnością w dorosłym życiu. Do łez rozbawiła nas zaprzyjaźniona z nami grupa teatralna ŁO/MEN z Lubawy. Zaprezentowali nam słodko-gorzki obraz poszukiwania idealnego kandydata na chłopaka czy męża. Nasi uczniowie wzięli również udział w warsztatach tanecznych z panią Sylwią Dymek. Jestem z nich bardzo dumna, gdyż instruktorka dała im niezły wycisk, a oni dali sobie świetnie radę. Efektem ich pracy była świetnie zatańczona choreografia. Uczestnicząc w tych artystycznych wydarzeniach znaleźliśmy również czas na rozmowy z aktorami innych grup teatralnych jak i spacer po starówce w Gdańsku.FESTIWAL TEATRALNY W GDAŃSKU.
Napisała Magdalena Miller Dodała Grażyna M.
Zamieszczamy wyniki Konkursu Regionalnego "Historia w zamkach zaklęta"
Protokół
z posiedzenia Komisji Konkursowej Regionalnego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych pt. „Historia w zamkach zaklęta” zorganizowanego pod patronatem honorowym Starostwa Powiatowego w Ostródzie z dnia 22.05.2015 r.
Komisja w składzie: Dorota Urban – przewodnicząca, Tomasz Brzeski, Grzegorz Wróbel, Ewa Żarczyńska, Mariola Deryło przyznała nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom:
I miejsce – Agnieszka Byller, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy, opiekun pracy: Beata Żygadło.
II miejsce – Mateusz Woźniak, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy, opiekun pracy: Bernadeta Ojrzyńska.
III miejsce – Patryk Kimak, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku, opiekun pracy: Lucyna Siemianowicz.
Wyróżnienie – Patryk Mówiński, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie, opiekun pracy: Aneta Sikorska.
Wyróżnienie – Patrycja Frąckiewicz, Gimnazjum Nr 11 im. Hieronima Skurpskiego w Olsztynie, opiekun pracy: Krystyna Weder - Grygielewicz.
Wyróżnienie – Dominika Piórkowska, ZSO Nr 3, Gimnazjum Nr 9 z oddziałami integracyjnymi, opiekun pracy: Agata Bożek.
Wyróżnienie – Anna Jaskółowska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku, opiekun pracy: Lucyna Siemianowicz.
Wszystkim laureatom gratulujemy, nagrody i dyplomy prześlemy pocztą. Organizatorzy: Joanna Chmielewska, Grażyna Pietrzak
Załącznik:protokol_konkurs_zamki.pdf
Dodała Grażyna M.
SPOTKANIE UCZNIÓW SZKOŁY ZAWODOWEJ Z DORADCĄ ZAWODOWYM MŁODZIEŻOWEGO CENTRUM KARIERY OHP W OSTRÓDZIE
Uczniowie klasy II ZSZ - zawód cukiernik i III ZSZ - zawód kucharz wraz z nauczycielami zawodu spotkali się z Panią doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Ostródzie. Spotkanie odbyło się 26 maja 2015 roku w Naszej Placówce. Dla uczniów zorganizowano warsztaty z pisania dokumentów aplikacyjnych: CV i listów motywacyjnych. W czasie zajęć młodzież dowiedziała się jak skutecznie szukać pracy. Uczniowie obejrzeli również filmy: Gdzie i jak szukać pracy ?, „Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”. Spotkanie okazało się dla uczniów bardzo ciekawe i dlatego planujemy podobne spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
Talent oraz pracowitość sposobem na osiąganie sukcesów.
Żaneta Żach, uczennica kl. II Gimnazjum, znana w szkole jako Sandra (drugie imię dziewczynki) całe drugie półrocze pracowała na swoje duże i małe sukcesy. Prace plastyczne dziewczynki przypadły do gustu wielu członkom jury wojewódzkich konkursów. Sandra Żach zdobyła II nagrodę w wojewódzkim etapie XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga!” zorganizowanym przez Komendę Główną PSP, I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod nazwą „Ekologiczna kraina elfów” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie, I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Pory roku w lesie” zorganizowanym przez SOSW w Miłakowie oraz wyróżnienie w VI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „OZDOBY WIOSENNE I WIELKANOCNE”. Nad rozwojem plastycznym dziewczynki czuwa opiekunka jej prac, p. Grażyna Pietrzak.
Żaneta Rybicka, również uczennica kl. II Gimnazjum, za piękną pracę o lesie w barwach jesieni, zdobyła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Pory roku w lesie” zorganizowanym przez SOSW w Miłakowie.
Napisała Grażyna Pietrzak Dodała Grażyna M.
Film, który wyprodukowali uczniowie naszej szkoły, a został wysŁany na szczebel wojewódzki konkursu ogólnopolskeigo "Szkoła zawodowa - mój wybór" do Kuratorium Oświaty otrzymał wyróżnienie. Autorką filmu jest Iwona Irzyk, natomiast w rolę aktorów wcielili się: Bartosz Daniszewski, Natalia Klimek, Patryk Urbański, Klaudia Tykałowska, Przemek Rydzio, Marysia Słodkowska, Karol Jadanowski, Łukasz Wyrębiak i Iwona Irzyk. Opiekunkami uczniów podczas prac na planie były panie: Justyna Kowalska i Grażyna Modrzewska. Zobaczcie sami, co powstało... FILM
Dodała Grażyna M.
Ogólnopolskie sukcesy plastyczne Dominika Olszewskiego - ucznia kl. II Gimnazjum
Praca plastyczna Dominika Olszewskiego przedstawiająca tęczowego anioła pokonującego demona, została doceniona przez jury Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Anioły i Diabły" zorganizowanego przez MDK "Śródmieście" we Wrocławiu. Na konkurs wpłynęło aż 1360 prac, z których nagrodzono 30 - Dominik Olszewski został uhonorowany jedną z 30 równorzędnych nagród. Pracę ucznia będzie można obejrzeć na wernisażu w Galerii Twórczości Plastycznej Młodych w MDK "Śródmieście" we Wrocławiu.
To jeszcze nie koniec sukcesów Dominika. W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Spotkania ze Smoczą Buźką 2015", zorganizowanym przez szkolnastrona.pl oraz Teatr Groteska, uczeń zajął I miejsce w kategorii dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pracę Dominika będzie można obejrzeć na specjalnej smoczej wystawie w Teatrze Groteska w Krakowie w dniach 30.05-30.06.2015 roku. Można ją również polubić na Facebooku: https://www.facebook.com/szkolnastronapl/photos/a.937187486304109.1073741832.108493399173526/948138888542302/?type=1
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NAGRODZONA PRACA DOMINIKA.
Dodała Grażyna M.
Dnia 29 kwietnia, jak co roku w internacie odbyło się wiosenne ognisko dla naszych wychowanków. Witając wiosnę pod hasłem „Wiosna, wiosna radosna” wychowawcy gr. VII p. Ilona Krawczyk i p. Ilona Cherkowska zorganizowały ciekawe gry i konkursy, które sprzyjały integracji i wspólnej zabawie. Dobre humory i apetyty dopisywały wszystkim uczestnikom. Wiał wiosenny wiatr, ale można było ogrzać się przy ognisku piekąc kiełbaski i popijając gorącą herbatę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie ognisko!
Dodała: Edyta P.
Ponowny sukces Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie w Konkursie Kulinarnym
W dniu 14 maja 2015 roku uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych wzięli udział w Warmińskim Konkursie Sztuki Kulinarnej „Potrawy Kuchni Warmińskiej” zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Braniewie. Konkurs był przeznaczony dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn z 5 Specjalnych Ośrodków z Bartoszyc, Braniewa, Elbląga, Miłakowa oraz Naszej Placówki.
Zanim przystąpiliśmy do rywalizacji organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników i ich opiekunów na fakultatywną wycieczkę do portu rybackiego w miejscowości Nowa Pasłęka nad Zalewem Wiślanym. Tam spotkaliśmy się z rybakami. Poznaliśmy specyfikę pracy przy połowie ryb i zapoznaliśmy się z zadaniami regionalnej gospodarki rybackiej w aspektach: ekonomicznym, przyrodniczym i technologii przetwórstwa.
Po powrocie, w dobrych nastrojach drużyny przystąpiły do kulinarnej rywalizacji. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie było przygotowanie według przepisu dowolnej potrawy regionu Warmii i Mazur oraz jej ciekawa prezentacja. Przygotowane dania zostały ocenione i nagrodzone przez jury w którego skład wchodzili: Wicestarosta i członek zarządu Starostwa Powiatowego w Braniewie, właściciel Hotelu Warmia Restauracja „Jakubowa, właścicielka restauracji „Jarzębinowy Ogród oraz Pani Dyrektor Ośrodka w Braniewie.
Wszystkie dania konkursowe zostały przygotowane i zaprezentowane na wysokim poziomie. Zespoły wykazały się dużą wiedzą z tematu niezwykłą kreatywnością. Po długich i emocjonujących obradach jury wyłoniło zwycięzców.
Na poziomie Szkoły Zawodowej Naszą Placówkę, pod kierunkiem pani Sylwii Kowalskiej - Dylągowskiej, reprezentowali uczniowie klasy III: Marta Chrabonszcz, Beata Kuriata, Karol Jadanowski. Uczniowie wykonywali potrawę „Z bogactw Warmińskich pól i łąk – zupa szczawiowa i plince z pomoćką”. Potrawę konkursową podaliśmy na tacy wykonanej z naturalnych materiałów przedstawiającej krajobraz województwa warmińsko – mazurskiego. Tacę przygotowały Panie: Ewa Żarczyńską i Joanna Chmielewską oraz uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zespół wywalczył II miejsce.
Do Ostródy przywieźliśmy puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe dla szkoły, indywidualne dla uczniów oraz dla opiekuna. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mogliśmy wziąć udział w Konkursie. Mieliśmy okazję wykazać się swoim talentem i umiejętnościami oraz pochwalić się efektami swojej pracy rodzicom oraz znajomym. Mamy nadzieję, że weźmiemy udział w podobnym konkursie za rok – również z sukcesem.
Napisała: Sylwia Kowalska-Dylągowska Umiescił na stronie: K.S.
W latach 2010 - 2015 uczniowie zespołu placówek Szkolno –Wychowawo - Rewalidacyjnych w Ostródzie uczestniczyli w trójstronnym projekcie teatralnym pod hasłem „Budujemy wspólną Europą”. Kolejne spotkania odbyły się w Niemczech - miejscowość Nienburg, rok 2010, 2013, we Francji - miejscowość Priziac, rok 2011,2014 , w Polsce - w Ostródzie, rok 2012, 2015. Co roku nad przygotowaniem spektakli czuwali profesjonaliści z Niemiec- Frank Niemoller oraz Marion Burmeister .
Zawsze głównym zadaniem francuskiej, niemieckiej i polskiej młodzieży było przygotowanie wspólnego przedstawienia teatralnego. Dotyczyły one wielu ważnych tematów, a każde miało przesłanie. Wyrażaliśmy protest przeciw złu zapisanemu w historii, przeciw złu, które otacza nas w czasach współczesnych, manifestowaliśmy sprzeciw przeciw uzależnieniu młodzieży od telefonii komórkowej, pokazywaliśmy mądrość przysłowia „ Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”, wyrażaliśmy radość z faktu, że my Europejczycy tworzymy wspólną społeczność.
Realizacja projektu przynosiła młodzieży wiele korzyści. Dzięki wspólnym działaniom miała ona możliwość rozwijania się, zawierania nowych znajomości, podnoszenia samooceny, również odwiedzenia wymienionych państw. Niezwykle ważne w trakcie realizacji projektu było zwracanie uwagi na ponadczasowe wartości, takie jak tolerancja i akceptacja, także przeciwdziałanie posługiwaniu się stereotypami i uprzedzeniami. W ten sposób kształtuje się nowoczesnego obywatela Europy, a to jest główny cel przyświecający realizacji tego projektu. W programie każdego spotkania znajdowały swe miejsce gry, zabawy integracyjne, animacje językowe oraz wycieczki, umożliwiające poznanie kraju, jego historii, kultury.
W tym roku podsumowujące spotkanie odbyło się w dniach 7 – 16 maja. Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec i Francji obejrzeliśmy Ostródę, odwiedziliśmy Gdańsk, Toruń, Karnity i ośrodek agroturystyczny „Bocianówka”. Przygotowaliśmy przedstawienie na temat poszukiwania własnej tożsamości. Jego przesłanie to myśl, że wszyscy jesteśmy Europejczykami. Możemy i chcemy patrzeć w jednym kierunku, możemy i chcemy wspólnie działać. To jest nasz wolny wybór. To jest nasze zwycięstwo. Właśnie te dwa ważne słowa najgłośniej wybrzmiały ze sceny Sali kameralnej ostródzkiego Amfiteratru: WOLNOŚĆ! ZWYCIĘSTWO!
Uczestnicy projektu pożegnali się 16 maja z refleksją, że to był dobrze wykorzystany czas, który we wszystkich pozostawi trwały ślad.
Umieścił na stronie: K.S.
Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu "Kulinarny... i nie tylko podbój wschodu" z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Projekt zgłoszono we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Amicus" do konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Przewidywany temin realizacji czerwiec 2015r.
Dodała: Edyta P.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Miłakowie został przeprowadzony VI Wojewódzki Konkurs Plastyczny „ OZDOBY WIOSENNE I WIELKANOCNE”. Spośród 114 prac praca naszego wychowanka Mariusza Rekosza zajęłą I miejsce. Cieszymy się i gratulujemy! Nasi wychowankowie otrzymali również wyróżnienia: Żaneta Sandra Żach, Seweryn Mróz, Paulina Osicka i Hubert Jaworski .
Dodała: Edyta P.
29 kwietnia 2015 roku gościliśmy w naszym Ośrodku pracownice hotelu Platinum i Willa Port w Ostródzie. Panie, Karolina Węgielewska – revenue manager, Marta Andrzejewska –manager recepcji, Monika Sieracka – kelner, udzieliły uczniom gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej i przysposobienia do pracy ciekawej lekcji „Savoir vivre” , czyli jak zachować się min. w hotelu, restauracji i przy stole. Jako rekwizyty posłużyły dania, napoje i oryginalna zastawa hotelowa. LEKCJA ZASAD PRZY STole
Dodała Grazyna M
Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację kolejnego projektu z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w gestii powiatu ostródzkiego. Tym razem wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych ,, Amicus” zorganizujemy 3-dniową wycieczkę nt. „Śladami historii Polski” dla 20 wychowanków naszego internatu.
Dodała: Edyta P.
28 kwietnia 2015r. odbył się konkurs pt:”Święta Siostra Faustyna Kowalska-Apostołka Miłosierdzia Bożego.” Rozpoczęliśmy go od krótkiej prezentacji ,dzięki której mogliśmy jeszcze bardziej poznać osobę świętej. Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach ;
Konkurs plastyczny: w nim I miejsce zajął Wojciech Pacia z kl.III Pdp, II miejsce zajął Dominik Balewski z kl.IIc gim i III miejsce przypadło Łukaszowi Kleberowi z kl.IVb.
Konkurs wiedzy siostrze Faustynie: I miejsce zajęła kl.Igim, II miejsce kl.IIa gim i III miejsce kl.IIgim.
Warto nadmienić, że na konkurs przybył gość, a była nim siostra Franciszka ze Zgromadzenia Sióstr św. Tereski od Dzieciątka Jezus. KONKURS O ŚW. FAUSTYNIE.
Dodała Grażyna M.
Przedstawiamy pierwsze kroki projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus wśród uczniów naszej placówki ”TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ” sfinansowanego przez Gminę Miejską Ostróda w ZPSWR w Ostródzie. MAGICZNA EKOLANDIA jest projektem o szerokim zakresie działań podejmowanych przez młodzież mieszkającą w Ostródzie w formie warsztatów i wycieczek tematycznych związanych z ekologią. Zadanie „TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ” przewiduje cykl eksperymentalnych zajęć warsztatowych dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z rodzin dysfunkcyjnych wspierający ich rozwój i wiedzę oraz umiejętności z zakresu dbania o naturalne środowisko. Podczas realizacji projektu dzieci doświadczają wrażeń związanych z obcowaniem z naturą, osobiście będą tworzyć obiekty żywej natury. Przyczyni się to do wzrostu ich świadomości ekologicznej, poczucia odpowiedzialności za środowisko, osobistego zaangażowania w dbanie o przyrodę.30 kwietnia 2015r. odbyły się już pierwsze warsztaty w Szkółce Leśnej w Małej Rusi, które miały formę rajdu rowerowego . Uczestnikami byli uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie (partnera projektu) oraz opiekunowie: D. Tetmer, M. Miller, A. Fert i M. Maj. Celem naszej wyprawy był udział w zajęciach przyrodniczych, podczas których pan Krzysztof Bienias oprowadził młodzież po szkółce leśnej, opowiedział na czym polega jego praca i praca nadleśnictwa. Mieliśmy okazję obserwować siewki, większe rośliny roczne, trzyletnie dąbki. Uczniowie dostrzegli pracę potrzebną w wyhodowaniu roślin, trud w ich sadzeniu i pielęgnacji lasu. Mamy nadzieję, że poprzez takie lekcje wychowamy pokolenie szanujące przyrodę. Ostatnim punktem naszej wyprawy było wspólne ognisko przygotowane przez naszych gospodarzy. Świeże powietrze i spacer po szkółce sprawił, że szybko zajęliśmy się pieczeniem kiełbasek.Przed rozstaniem z leśnikiem otrzymaliśmy cenne materiały dydaktyczne. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania takiej lekcji przyrody. Dziękujemy panu Krzysztofowi, który z wielką pasją opowiadał o swojej pracy.RUSZYŁ PROJEKT "TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ".
Dodala Grażyna M.
23 kwietnia w internacie odbył się apel „Śmieci mniej – Ziemi lżej” z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowany przez p. Ewę Ostrowską. Z tej okazji chcieliśmy połączyć się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości- planety Ziemi. Mottem apelu był wiersz znanej poetki- Wisławy Szymborskiej: „Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec”. Wybrani wychowankowie ze wszystkich grup przedstawili bardzo wymowną inscenizację wiersza „Wandal”. Mamy nadzieję, że skłoniła wszystkich do refleksji, że działanie przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego, jak działanie przeciwko samemu sobie.
Dodała: Edyta P.