STOP CYBERPRZEMOCY! NIE ZGADZAMY SIĘ NA CYBERBULLYING!
Takim hasłem zakończyły się zajęcia przeprowadzone w naszej Placówce. W ich trakcie uczniowie obejrzeli filmy naświetlające problem i odpowiadali na pytania. Aby ani na chwilę nie zapomnieć o problemie otrzymali plakaty, które powieszą w swoich klasach.
Najważniejsze ustalenia badawcze z roku 2010 mówią, że co drugi młody człowiek (52%) miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub poprzez telefon komórkowy. 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania; 21%, poniżania, ośmieszania i upokarzania; 16% straszenia i szantażowana.
Dlatego trzeba o tym mówić głośno, wyraźnie i stanowczo się temu przeciwstawiać.
Umieścił na stronie: K.S.
Mikołaj Kopernik- – nowe wyzwania. Nie sposób się z nim nudzić!
Uczestnicy projektu „Niebo Kopernika, czyli dążyć do gwiazd.” brali udział w kolejnym działaniu. Tym razem zabawie terenowej zorganizowanej w naszej szkole. Uczniowie podzieleni na grupy stanęli przed dużym wyzwaniem. Na początek rozwiązanie krzyżówek! Żeby wykonać postawione przed nimi zadania, musieli się wykazać dużą wiedzą. Krzyżówki dotyczyły nie tylko dzieciństwa, nauki, kariery i dokonań wielkiego Polaka. Zaprowadziły ich w podróż w czasie i po Europie – W jakich krajach studiował? Co? W którym to było roku? A który to wiek? Jak dużo tych pomników Kopernika! I to na całym świecie! Hasła rozwiązanych krzyżówek zaprowadziły młodzież do różnych sal: pani pedagog, pana dyrektora, do biblioteki szkolnej, pracowni historii. Tam, po zaprezentowaniu rozwiązań, otrzymali różne elementy puzzli. Teraz do Sali nr 115! Wiadomo, kto pierwszy, ten lepszy! Wszyscy spotkali się i wspólnie ułożyli piękny obraz pt. Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.Będą mogli go podziwiać uczniowie, nauczyciele i rodzice. Już za chwilę będzie ozdobą naszej szkoły. Lubimy rozwiązywać krzyżówki, łamigłówki. Jest przy tym dużo zabawy. A przy okazji jesteśmy bogatsi w wiedzę. W wiedzę o sławnym Polaku, astronomie - Mikołaju Koperniku.
Ewa Janicka Umieścił na stronie:K.S.
W internacie trwa realizacja projektu „To ja żywność. Proszę nie wyrzucaj mnie!” dofinansowanego z Fundacji Tesco w ramach konkursu Pracownia Talentów. Autorkami projektu są panie: Beata Synowiec, Anna Kapturkiewicz, Katarzyna Zielińska i Ilona Krawczyk. Na początku października przeprowadzono ankietę wśród wychowanków na temat: ”Zdrowego odżywiania się”. Pytania dotyczyły spożywania owoców i warzyw, uprawiania sportu a także problemu marnowania żywność i sposobów zapobiegania temu. We wszystkich grupach wychowawczych odbyła się pogadanka na temat „6 zasad jak nie marnować żywności”. Marnowanie żywności to problem na skalę całego świata. Niesie to za sobą wiele konsekwencji: społecznych, ekologicznych i ekonomicznych. Jak wykorzystać nadmiar produktów?. Co robić, żeby nie marnować jedzenia?. Na te pytania próbowały odpowiedzieć nasze dzieci i młodzież. Burza mózgów i mnóstwo pomysłów to wszystko zostało zapisane na brystolach i w pamięci naszych podopiecznych.
Z okazji Światowego Dnia Żywności 16 października nasi wychowankowie pod nadzorem wychowawców przygotowali zdrowe przekąski ,które zostały rozdane po krótkiej inscenizacji. Projekt będzie kontynuowany przez cały rok szkolny.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Żeby Polska, żeby Polska,
żeby Polska, była Polską.”
Jan Pietrzak
To przesłanie i tytuł montażu słowno – muzycznego, który Zespół „Nasza Scena” zaprezentował uczniom ZPSWR. Uczciliśmy w ten sposób 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazaliśmy naszą wdzięczność. Daliśmy wyraz naszej radości płynącej z faktu, że żyjemy w wolnym kraju.
„Ja to masz szczęście,
że w tym momencie,
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą,
ja, to masz szczęście.”
Grzegorz Tomczak
Umieścił na stronie:K.S.
PIELĘGNUJEMY NASZĄ WOLNOŚĆ.
Mikołaj Kopernik też kiedyś był dzieckiem. Miał różne przygody i ciekawe pomysły. Gdy miał dziesięć lat, niderlandzki astrolog Paul van de Volder, przepowiedział mu wielką przyszłość i wzbudził w chłopcu zainteresowanie gwiazdami. Potem przez długi czas astrologia walczyła z astronomią w duszy Kopernika. Z wątpliwości i pytań, które nim targały, a także z ogromnej pasji i poświęcenia zrodziło się odkrycie, które zmieniło świat. O tym i nie tylko dowiedzieli się widzowie animowanego filmu pt. „Gwiazda Kopernika”. Został on zaprezentowany uczniom Placówki przez realizatorki projektu „Niebo Kopernika, czyli dążyć do gwiazd”
Umieścił na stronie:K.S.
Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, nagrody i wyróżnienia dla uczniów ZPSWR w Ostródzie
23.10.2015 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podczas uroczystej gali podsumowującej XVII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny uczniowie naszej placówki odebrali nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „Potencjał miłości w rodzinie gości”.
Gratulujemy!
Umieścił na stronie:K.S.
SILNI Z NATURY to tytuł kolejnego projektu, który realizujemy z dziećmi. Celem jego jest aktywizowanie naszych podopiecznych poprzez odwołanie się do natury, czerpanie sił i radości podczas obcowania z przyrodą.Sprzyjały temu warsztaty terenowe przeprowadzone w Krainie Przygody "Leśne Wrota". W trakcie spotkań dzieci zajmowały się zwierzętami, grabiły liście, miały spotkanie z policjantem, brały udział w zajęciach plastycznych, pieczenia ciasteczek, strzelały z wiatrówki, łuku, jeździły na quadach, śpiewały przy ognisku, rywalizowały w konkurencjach sportowych i integrowały się w tańcu na dyskotece. Czas spędzony w leśnej krainie był niezwykle aktywny. Projekt uzyskał dofinansowanie z Powiatu Ostródzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie.SILNI Z NATURY
Dodała Grażyna M
Dnia 21.10.2015 po raz kolejny odbył się internacki konkurs recytatorski zorganizowany przez p. Beatę Synowiec. Tym razem 7 wychowanków zaprezentowało swoje wiersze podczas uroczystych obchodów Dnia Nauczyciela. Każdy wychowanek przygotował wiersz o tematyce „Nauczyciel – Wychowawca”. Jury, w skład którego weszli wszyscy wychowawcy oraz dyrektor placówki i wicedyrektor ds. wychowania i opieki wyłoniło jednego zwycięzcę, natomiast reszta uczestników otrzymała wyróżnienie. W tym roku I miejsce zajął Seweryn Mróz z wierszem „Straszny sen” Marii Terlikowskiej. Gratulujemy!
Dodała: Edyta P.
„ŚPIEWAMY PANU” – V WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ
W sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku 29 października 2015 roku odbył się V Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu”. Organizatorem konkursu był Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie. Honorowym patronatem w tym roku objął go ks. Arcybiskup Metropolita Warmiński Wojciech Ziemba. Uczestników konkursu, czyli 86 artystów z 10 szkół specjalnych naszego województwa powitał dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie pan Tomasz Brzeski oraz ciepłe słowa do młodzieży skierowali: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego pan Gustaw Marek Brzezin, Starosta Powiatu Ostródzkiego pan Andrzej Wiczkowski, proboszcz Parafii NPNMP w Ostródzie ks. Roman Wiśniowiecki, pani Anna Zapaśnik – Baron. Gościliśmy: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Bartoszyc, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Ełku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Elbląga, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Lidzbarka Warmińskiego, Zespół Placówek Edukacyjnych z Olsztyna, Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy z Kruz, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych z Iławy, Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczy z Ostródy i Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczy z Działdowa oraz nasz Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.
Uczestnicy poprzez śpiew i zabawę jaka towarzyszyła temu konkursowi chwalą Boga, radują się Bożą obecnością, pokazują i rozwijają swój talent.
W tym roku nagrody zdobyli:
W kategorii solista:
W kategorii zespół:
Wyróżnienie specjalne:
To wydarzenie zostało zrealizowane dzięki hojności sponsorów:
p. Agnieszka Lipińska
p. Anna Lewandowska
Wszystkim naszym przyjaciołom serdecznie dziękujemy, ponieważ dzięki tak ogromnemu wsparciu wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani miłymi upominkami oraz laureaci - fantastycznymi nagrodami.
Dziękujemy również Zespołowi Teatralnemu „Nasza Scena ” z ZPSWR w Ostródzie za uświetnienie przerwy swoim występem oraz za przepyszne ciastka wykonane przez uczniów naszej placówki.
Napisała: Wanda Krasula, Mariola Kuras
Umieścił na stronie: K.S..
21 października wychowankowie internatu przygotowali pod opieką pani Anny Morawskiej i pana Tomasza Urbanowicza uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzież zaprezentowała 2 skecze z życia internatu. Były piękne życzenia oraz własnoręcznie przygotowane prezenty, a na zakończenie słodki poczęstunek dla nauczycieli i wszystkich wychowanków. Oprawę muzyczną przygotował zespół „Ostródziaki” pod kierownictwem pani Marzeny Kopczyńskiej.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Tradycyjnie również w tym roku szkolnym 20 października wychowankowie i wychowawcy internatu wzięli udział w jesiennym ognisku. I w tym roku uczciliśmy nadchodzącą jesień „Świętem pieczonego ziemniaka”. Przepustką na imprezę był ziemniak zawinięty w folię, którego każdy wrzucał do postawionego kosza, aby na koniec upiec je w ognisku. Zabawę rozpoczęto wyborami królowej i króla ziemniaka. Każda grupa zaprezentowała przygotowany strój. Dyrektor placówki oraz wicedyrektor ds. wychowania i opieki wybrali najpiękniejsze „Ziemniaczki”. Zwycięzcami zostali Dominik Zawadzki z gr. IV i Karolina Majewska z gr. II. Nie zabrakło również konkurencji sportowych, w których wychowankowie mogli wykazać się sprytem i sprawnością fizyczną. Podsumowaniem i oczywiście największą atrakcją było rozpalenie ogniska oraz pieczenie i degustacja kiełbasek i ziemniaków. Zabawa przebiegłą w miłej atmosferze przepełnionej humorem i radością. Nad przebiegiem imprezy czuwały wychowawczynie gr. VII p. Ilona Krawczyk i Katarzyna Zielińska.
Dodała: Edyta P.
REALIZUJEMY PROJEKT „W ZIELONYCH PŁUCACH MAZUR - ODKRYWAMY NAJCIEKAWSZE ZAKĄTKI POWIATU OSTRÓDZKIEGO”
W dniach 1 - 2 października 2015r. grupa beneficjentów projektu „W zielonych płucach Mazur - odkrywamy najciekawsze zakątki powiatu ostródzkiego” dofinansowanego przez Zarząd Powiatu w Ostródzie gościła w gospodarstwie agroturystycznym „Pod słonecznikiem” w Wądzyniu. Po przyjeździe na miejscu powitała nas gospodyni Pani Ewa, która zapoznała uczniów z obiektem i zaprosiła na popołudniowe zbieranie jajek w kurniku oraz warsztaty wypiekania regionalnych ciasteczek. Podczas pobytu mieliśmy okazję uczestniczyć w siewie zbóż ozimych oraz każdy z chętnych uczestników, mógł spróbować swoich sił podczas dojenia krowy. Wielkim wyczynem był marsz wąskim przesmykiem między dwoma jeziorami: Wielką i Małą Dąbrową . Ostatecznie dotarliśmy do jednego z najczyściejszych jezior na tym terenie Jeziora Okrągłego. Atrakcją szczególnie dla chłopców okazał się park maszyn rolniczych, gdzie mogli zobaczyć z bliska m. in. kombajn. Przy wieczornym ognisku nie obyło się bez piosenek przy dźwiękach gitary i wspólnych pląsów. Rano z p. Ewą, po zjedzeniu pysznego śniadanka - jajecznicy z zebranych wcześniej przez nas jajek, wyruszyliśmy do ogrodu pełnego dyń, które każdy z uczestników dostał w prezencie. Wiele radości dostarczyły nam zajęcia w stajni Słonka w Jabłonowie, gdzie pani Ola pokazała jak należy dbać o konie oraz mogliśmy pojeździć w siodle na koniu. Wróciliśmy zmęczeni ale pełni ciekawych wrażeń. Zakładamy, że turystyka w połączeniu z krajoznawstwem stanie się pasją i intelektualną przygodą dla naszych uczestników projektu z ZPSWR w Ostródzie. Zobaczcie sami: ZDJĘCIA
Realizatorki projektu: B. Tylicka , E. Rosiewicz Umieścił na stronie: K.S.
Ślubuję być dobrym Polakiem, uczniem, kolegą. Ślubuję uczyć się pilnie, nie przynosić szkole wstydu -
– to fragment tekstu ślubowania nowych uczniów naszej Placówki. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie dla nowo przybyłych uczniów. W tym roku, zanim zostali oni przyjęci do grona społeczności, szkolnej musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących szkoły. Prawda, z niektórymi odpowiedziami były małe problemy. Aktu pasowania dokonał p. Dyrektor Tomasz Brzeski. Tym samym uczniowie zostali włączeni do społeczności uczniowskiej ZPSWR. Na dowód otrzymali dyplomy. Na zachętę drobne upominki. Witamy Was serdecznie. Mamy nadzieję, że Wam z nami, a nam z Wami będzie dobrze.
Umieścił na stronie: K.S.
Zapraszamy do udziału w konkursie wojewódzkim. Regulamin_konkursu_o_lesie.pdf
Uczniowie realizując projekt pt.„ Niebo Kopernika, czyli dążyć do gwiazd” / finansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Stowarzyszenie Amicus zaprosili swoich kolegów do wspólnej zabawy , połączonej ze zdobywaniem wiedzy.W ramach warsztatu „WIEDZOMANIAK – I Ty możesz być ekspertem” młodzież, korzystając ze swoich aktorskich doświadczeń , przeniosła się do XVI wieku, aby spotkać się i przeprowadzić wywiad z wielkim polskim astronomem - Mikołajem Kopernikiem.( Przebrany za astronoma Łukasz prezentował się wspaniale ). Uczniowie pytali o rodziców, dzieciństwo, zainteresowania, szkołę i pracę. Dowiedzieli się m.in., czego dawniej uczono w szkołach, usłyszeli, że Mikołaj Kopernik był lekarzem, tłumaczem, prawnikiem, ekonomistą, kanclerzem kapituły warmińskiej, kanonikiem, strategiem. Astronomia i astrologia były jego pasją. A to dzięki nim, dzięki teorii heliocentrycznej przedstawionej w dziele „ O obrotach ciał niebieskich”, Kopernika zna cały świat.Doskonałym pomysłem na przybliżenie sylwetki i utrwalenie wiedzy o wybitnym polskim uczonym była barwna i obszerna prezentacja multimedialna .
Z satysfakcją stwierdzamy, że widzowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu.
Ewa Janicka Umieścił na stronie: K.S.
W październiku ruszyły warsztaty logicznego myślenia organizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus w Ostródzie wśród uczniów naszej placówki w ramach projektu „Logiczna matematyka wszędzie nas spotyka” z datacji Fundacji mBanku. Byliśmy pełni obaw, czy uczniowie będą chętnie uczestniczyć w projekcie, czy starczy im wytrwałości, żeby w piątek po lekcjach przychodzić na dodatkowe zajęcia z ogólnie nielubianej matematyki. Nasze obawy okazały się na szczęście bezpodstawne. W miarę realizacji kolejnych spotkań pojawiają się nowe osoby zainteresowane, jak im się wydaje, fajną zabawą z rówieśnikami i nauczycielem. Tak właśnie wyglądają nasze spotkania: gry planszowe, łamigłówki logiczne, magnetyczne klocki przestrzenne. Praca z tymi pomocami daje poczucie sukcesu i sprawia wszystkim wielką frajdę. Dzieciaki w naturalny sposób przyswajają wiedzę i zdobywają nowe umiejętności. Wygląda na to, że odbędzie się więcej warsztatów, bo uczestnicy chcą je kontynuować.WARSZTATY LOGICZNEGO MYSLENIA JUŻ TRWAJĄ.
29 września w naszym internacie odbyły się otrzęsiny nowych wychowanków. Jadalnia na chwilę zamieniła się w przestrzeń kosmiczną a nasi nowoprzybyli koledzy i koleżanki zostali poddani kosmicznemu testowi na inteligencję, sprawność, umiejętność opanowania grawitacji i... poczucie humoru. Imprezę rozpoczęły konkurencje sprawnościowe: latający talerz, krążenie po orbicie - czyli zawody z hula hop, czarna dziura - czyli rzut ringo do celu, bieg z przeszkodami w kosmicznym skafandrze oraz Planeta "Chodzących Tyłem”. Nowi podopieczni musieli wykazać się również wiedzą na temat naszego układu słonecznego w przygotowanym quizie a na koniec w słodkiej konkurencji pokonali „pączkowe” meteoryty. Wszystkie zadania zostały zaliczone. Nowi wychowankowie przystąpili do uroczystego ślubowania, po czym dyrektor i wicedyrektor ds. opieki i wychowania dokonali oficjalnego przyjęcia do „naszej galaktyki” przez pasowanie mieczem świetlnym. Nad przebiegiem imprezy czuwały panie Edyta Palczewska i Marzena Kopczyńska.
Dodała: Edyta P.
PROJEKT "TO JA- ŻYWNOŚĆ. PROSZĘ, NIE WYRZUCAJ MNIE!" to kolejna dotacja, jaką pozyskało Stowarzyszenie Amicus na działania z dziećmi naszej placówki, tym razem z Fundacji Tesco, w ramach konkursu Pracownia Talentów, zdobyliśmy kwotę 6055 zł. Realizacja zadania będzie przebiegała w okresie od X 2015 do VI 2016. Główna grupa zaangażowanych we wszystkie działania i prowadzących projekt będzie obejmowała 25 dzieci i młodzieży. Oni następnie będą włączać pozostałych mieszkańców internatu, na podstawie pozyskanej wiedzy i umiejętności angażować w kolejne działania. Beneficjentami projektu będą również opiekunowie (14 osób), którzy będą wspierać młodzież we wszystkich działaniach oraz poszerzać swoją wiedzę o tematy związane z żywnością. W ramach projektu zorganizujemy obchody dnia żywności, zbiórkę jedzenia dla uboższych, konkurs plastyczny o zagospodarowywaniu produktów spożywczych, warsztaty terenowe pozyskiwania żywności z nartury i jej przechowywania, warsztaty gotowani. Wydamy ulotki informacyjne o niemarnowaniu żywności, z którymi pojedziemy do Tesco w Olsztynie. Tam przeprowadzimy małą akcję informacyjną na ten temat.
Jak zwykle konkurencja była duża, ale różnorodność pomysłów oraz społeczna praca członków Amicusa przekonały jury konkursowe o potrzebie realizacji właśnie naszego zadania. Autorkami projektu są panie: Beata Synowiec, Ilona Krawczyk i Grażyna Modrzewska.
Podróż w krainę przygody – zakończenie projektu „Tworzymy magiczną ekolandię”.
23-24.09.2015r. otworzyły nam się leśne wrota do krainy przygody, gdzie przeżyliśmy niezapomniany czas. Pietnastoosobowa grupa naszych uczniów odpoczywała w Centrum Wypoczynku i Rekreacji Leśne Wrota koło Olsztyna. To malownicze miejsce położone w naszym województwie, nad urokliwym Jeziorem Klebarskim, otoczone bujnym lasem. Jest to oaza ciszy i spokoju. W tym pięknym miejscu spędziliśmy niezapomniane chwile na łonie natury. Atrakcji mieliśmy pod dostatkiem. Były warsztaty rekreacyjno-sportowe, podczas których mogliśmy strzelać z łuku i kuszy. Strzelaliśmy także z wiatrówki śrutowymi nabojami. Radość, zwłaszcza chłopaków była ogromna, ale dziewczyny również świetnie sobie radziły i dobrze się przy tym bawiły. Braliśmy również udział w zabawach sportowych prowadzonych przez animatorkę. Rywalizacja była zacięta, a wybór i pomysłowość konkurencji zrobiła na nas duże wrażenie. Radości było co nie miara, kiedy mogliśmy pojeździć konno i pospacerować po Mini ZOO. Była też jazda quadami po wyznaczonej trasie. Nasi uczniowie dostarczyli nam dużo emocji kiedy to dociskali gazu. Braliśmy także udział w warsztatach plastycznych w trakcie, których mogliśmy sprawdzić swoje możliwości i zdolności formując figury z masy solnej. Wytwory naszej pracy zabraliśmy do domu. Wieczorem odpoczywaliśmy przy ognisku śpiewając, tańcząc i piekąc kiełbaski.W wolnym czasie spacerowaliśmy po pięknej okolicy, graliśmy w karty i organizowaliśmy różne zawody sportowe.Mamy nadzieję, że dzięki tej wycieczce poszerzy się wiedza uczniów o przyrodzie, zauważą piękno otaczającego nas świata, zrozumieją konieczność ochrony środowiska naturalnego, będą potrafili atrakcyjne spędzać czas wolny.
Napisały: M. Miller, M. Kuras, D. Tetmer Umieścił na stronie: K.S.
23 września gościliśmy w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych Pana Janusza Karczewskiego z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. Ponieważ dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów poprosiliśmy aby zaproszony gość przypomniał uczniom o obowiązujących zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz przedstawił niebezpieczeństwa, które mogą nas spotkać w drodze do i ze szkoły. Mamy nadzieję, że uczniowie wszystkie rady wezmą sobie do serca i będą pamiętać o nich podczas przechodzenia przez ulicę. Na koniec wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali odblaski, którymi zostaliśmy obdarowani przez PZU w Ostródzie. Dziękujemy.
Napisała: Elżbieta Rosiewicz Umieścił na stronie; K.S.