To był mądrze spędzony czas. Przyniósł nowe wiadomości i umiejętności. Uczniowie brali udział w warsztatach:edukacyjnych , aktorskich , artystycznych, multimedialnych, wycieczkach do Kwidzyna, Gniewu, Malborka, Działdowa, Nidzicy, konkursach plastycznych oraz przygotowali przedstawienie. Wszystkie działania były możliwe dzięki Fundacji PZU, Nadleśnictwu Miłomłyn i Stowarzyszeniu „Amicus”. Oni sfinansowali całe przedsięwzięcie. Uwieńczeniem realizacji projektu było przedstawienie kukiełkowe wg legendy o ostródzkiej Syrence. Spektakl spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Był nagradzany gromkimi brawami przez widzów w ZPSWR, Centrum Użyteczności Publicznej oraz Świetlicy Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność”. INNOWACYJNY SPOSÓB NA HISTORIĘ ZAKOŃCZONY.
W imieniu uczniów oraz realizatorek projektu dziękuję wszystkim, którzy pomogli w realizacji projektu.
Napisała: Lidia Krześniak Dodała Grażyna M.
5 czerwca gościliśmy w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych Pana Janusza Karczewskiego z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. Zaproszony gość przypomniał uczniom zasady bezpiecznego wypoczynku oraz przedstawił niebezpieczeństwa, które mogą nas spotkać w czasie wakacji. Mamy nadzieję, że uczniowie wszystkie rady wezmą sobie do serca i będą pamiętać o nich podczas korzystania z wakacyjnych przyjemności. BEZPIECZNE WAKACJE.
Napisała Aneta Sikorska Dodała Grażyna M.
Ostródzki Kaufland nadal wspiera działania wychowawców w internacie. Dzięki kolejnej pomocy finansowej wychowawcy zorganizowali wiele inicjatyw m.in. : konkurs ortograficzny, konkurs na utwory literackie napisane przez dzieci, Przegląd Form Artystycznych, Światowy Dzień bez papierosa oraz upominki na Dzień Dziecka. Wychowankowie podczas wymienionych zajęć zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności, atrakcyjnie spędzając czas wolny. Dzięki wsparciu marketu Kaufland wszystkie dzieci uczestniczące w imprezach zostały nagrodzone.
Dyrekcja, wychowawcy i wychowankowie internatu ZPSWR w Ostródzie dziękują panu dyrektorowi Mateuszowi Lewandowskiemu za okazaną pomoc i szlachetne serce.
Nsapisała: Anna Kapturkiewicz Dodała: Edyta P.
Opowiadamy o zdrowiu na różne sposoby.
„W zdrowym ciele zdrowy duch”
Juwenalis z Akwinum
Zapewne wiecie ,że kowal Grabosz, ten, który według legendy dźwigał wielki głaz za granice miasta Ostródy, znał tajemnicę posiadania dobrego samopoczucia i wielkiej tężyzny fizycznej. Było nią zdrowe odżywianie i systematyczne ćwiczenia. Ten sekret zdradzili uczestnikom XII edycji Olimpiady „Zdrowy styl życia” członkowie grupy teatralnej „Nasza scena.”
16 czerwca w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie, uczniowie ZPSWR zaprezentowali uczestnikom olimpiady przedstawienie kukiełkowe pt.”Ostródzka Syrenka.” Widzowie podziwiali ręcznie wykonane przez dzieci i młodzież (pod kierunkiem nauczycieli) lalki, imponujące dekoracje i profesjonalną grę aktorską naszych uczniów. Była to doskonała nauka i zabawa. Występ młodych artystów został nagrodzony gromkimi brawami.
Ewa Janicka
Umieścił na stronie: K.S.
SPOTKANIE UCZNIÓW ZSZ I SPDP Z DORADCĄ ZAWODOWYM POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W OSTRÓDZIE
Uczniowie klas II i III ZSZ kształcący się w zawodach cukiernik oraz kucharz oraz uczniowie klasy II Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami: p. Ewą, p. Justyną i p. Sylwią spotkali się z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie. Spotkanie odbyło się 15 czerwca 2015 roku. Na spotkaniu młodzież otrzymała niezbędne informacje dotyczące: zakresu usług urzędu, specyfiki lokalnego rynku pracy, staży absolwenckich, szkoleń organizowanych przez urząd dla bezrobotnych, wsparcia finansowego bezrobotnych decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej, pomocy urzędu związanej z podjęciem pracy za granicą. Spotkanie okazało się dla uczniów bardzo ciekawe i dlatego planujemy podobne spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Umieścił na stronie: K.S.
„W ZIELONYCH PŁUCACH MAZUR – ODKRYWAMY NAJCIEKAWSZE ZAKĄTKI POWIATU OSTRÓDZKIEGO”
Taki tytuł nosi projekt dofinansowany przez Zarząd Powiatu w Ostródzie, którego realizację, wspólnie ze Stowarzyszeniem AMICUS, rozpoczęliśmy już w czerwcu tego roku szkolnego i będziemy kontynuować w następnym roku szkolnym .Projekt ma na celu organizację czasu wolnego i zachęcanie dzieci niepełnosprawnych do uprawiania turystyki m.in. poprzez uczestnictwo w wyjazdach integracyjnych, wędrówkach, zabawach w plenerze przyczyniających się do poznania atrakcyjnych zakątków Powiatu Ostródzkiego. Zakładamy, że turystyka w połączeniu z krajoznawstwem stanie się pasją i intelektualną przygodą dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pierwsza wycieczka w ramach w/w projektu już została zrealizowana dnia 11.06.2015r. Uczestnicy wraz z opiekunami odwiedzili Morąg – Małdyty – Buczyniec - Czuple. Podczas pobytu w Morągu zwiedziliśmy Ratusz, Pałac Dohnów, gdzie obejrzeliśmy wystawę pt. „Zamki Państwa Krzyżackiego w Prusach”. Ciekawą dla uczestników wyjazdu okazała się projekcja pięknej baśni pt. „Czarownica” w kinie „Narie” w Morągu . W Małdytach dzieci i młodzież mogli obejrzeć pomnik przyrody 150- letnią tuję, która rośnie w ogrodzie restauracji „Pod Kłobukiem” (znanej m.in. z rewolucji kuchennych p.Magdy Geissler). W Buczyńcu obserwowaliśmy przeprawy statków po trawie przez pochylnię Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Na zakończenie odwiedziliśmy McDonalds, gdzie po całodniowej wyprawie zjedliśmy posiłek oraz wyśmienity deser. Wszyscy wrócili zadowoleni i chętni do kolejnych wypraw. Zobaczcie sami…PROJEKT W ZIELONYCH PŁUCACH MAZUR.
Realizatorki projektu: E. Rosiewicz, B. Tylicka Dodała Grażyna M.
Była poetką, dlatego odbył się konkurs recytatorski. Była pisarką, dlatego czytaliśmy jedną z jej nowel.
Warto czytać, warto słuchać. -Takie przesłanie towarzyszyło czytaniu „Naszej szkapy”. Tym razem uczniowie szkoły zawodowej czytali uczniom gimnazjum. Aby przekaz był mocniejszy najpierw ćwiczyli, a na występ założyli stroje z przypominające początek XX wieku. A czytali nam tak:
„Szkapa! Nasza szkapa! Nasza droga, kochana, stara! — wołaliśmy na przemian,
głaszcząc ją, klepiąc, tuląc się do niej, gdzie kto mógł. Piotruś gwałtem gramolić się
chciał na nią.
—Stęskniła się bez nas szkapa, co?...Przyszła do nas szkapa?...Przyszła?...Poczciwa,
dobra, stara szkapa nasza.”
Roztoczyli przed słuchaczami świat widziany przez kilkunastoletniego Wicka Mostowiaka, który mieszkał z rodzicami i braćmi na warszawskim Powiślu, jednej z najuboższych dzielnic Warszawy. Dzięki sugestywnemu czytaniu widzieliśmy oczami wyobraźni jego malutkie radości oraz duże problemy i straty. Naprawdę warto czytać, warto słuchać!
Umieścił na stronie: K.S.
11 czerwca 2015r. 15-osobowa grupa z naszej szkoły, w ramach projektu „Tworzymy magiczną ekolandię”, wzięła udział w wycieczce do kopalni odkrywkowej-żwirowni w Żabim Rogu , w której w przeciwieństwie do podziemnej pracy górniczej, wszelkie prace wydobywcze odbywają się na powierzchni, a proces wydobywczy odbywa się poprzez odkrywanie kolejnych warstw surowców w ziemi.Głównym celem wycieczki było poznanie zmian w środowisku powodowanych przez wydobycie żwiru i innych surowców oraz poznanie sposobów rekultywacji terenów pokopalnianych.W czasie zwiedzania zapoznaliśmy się ze sposobami wydobycia różnego rodzaju kruszywa oraz jego przeznaczenia.Nasza młodzież miała okazję przekonać się czy właściciele kopalni dbają o odnawianie i rekultywację terenów po wydobyciu surowców. Dowiedzieliśmy się, że strategia proekologiczna jest bardzo ważnym aspektem działalności kopalni. Pracownicy mają świadomość wpływu swojej pracy na środowisko naturalne i dlatego dążą do osiągnięcia jak najlepszych efektów działalności środowiskowej. Zwracają szczególną uwagę na to, aby końcowym etapem ich pracy było nadanie lub przywrócenie gruntom pokopalnianym pełne wartości użytkowych lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, uregulowanie stosunków wodnych, odtwarzanie gleb, umocnienie skarp.
Mamy nadzieję, że dzięki tej wycieczce uczniowie uświadomili sobie, że zapewnienie dobrej jakości życia w regionie i skali globalnej z zachowaniem ładu ekologicznego jest korzystne nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Amicus z funduszy Gminy Miejskiej Ostróda. WYCIECZKA DO KOPALNI ODKRYWKOWEJ.
Napisała: Mariola Kuras i Magdalena Miller Dodała Grażyna M.
Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie został wyróżniony podczas konferencji pn. "Mistrzowskie Owoce i Warzywa", która odbyła się w dniu 11 czerwca 2015r. w Olsztynie za promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. WYRÓZNIENIE WOJEWÓDZKIE ZA PROMOWANIE ZDROWEGO ODŻYWIANIA.
Napisała Marzena Karczewska Dodała Grażyna M.
8 czerwca odbyły się w internacie zajęcia z udziałem grupy Ratownictwa Medycznego nt. „Bezpieczne wakacje – pierwsza pomoc przedmedyczna” zorganizowane przez p. Ilonę Krawczyk i p. Ilonę Cherkowską. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat niebezpiecznych zachowań i sposobów w jaki należy ich unikać oraz wzięły udział w quizie na ten temat. Ponadto nasi wychowankowie przeszli krótki kurs pierwszej pomocy i prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożenia. Na koniec chętni mogli obejrzeć ambulans medyczny. Mamy nadzieję, że po takim szkoleniu nasze wakacje będą czasem fantastycznej ale w pełni bezpiecznej zabawy.
Dodała: Edyta P.
2 czerwca odbyły się w internacie obchody Światowego Dnia bez Papierosa. Spotkanie rozpoczęła prelekcja pani Anny Skiby z Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostródzie na temat zdrowego stylu życia i szkodliwości palenia nikotyny. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli wykazać się wiedzą na ten temat w czasie zajęć warsztatowych poprowadzonych przez p. Agnieszkę Fert i p. Annę Morawską. W między czasie wychowankowie wszystkich grup zaprezentowali autorskie wierszyki o tematyce prozdrowotnej w ramach konkursu recytatorskiego. Na zakończenie wszyscy mogli spróbować poczęstunku przygotowanego przez gr. II w celu promocji zdrowego stylu życia a p. Anna Skiba wręczyła wychowankom komiksy „Kodeks Zdrowego Życia”.
Dodała: Edyta P.
WARSZTATY „KLASOWY EKOOGRÓDEK” - PROJEKT „TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ”. Od 12 maja do 3 czerwca 2015 roku dziewięćdziesięciu uczniów naszej szkoły stworzyło swoje klasowe ekoogródki. Uczniowie 9 klas wyhodowali ekologiczną żywność, którą wykorzystali do przygotowania zdrowego drugiego śniadania. Uczniowie każdej klasy mieli za zadanie wysadzenie i wyhodowanie odżywczych kiełków np. rzeżuchy, brokuła, rzodkiewki, buraka, itd.. Do wykonania tego zadania wykorzystali nowatorski pomysł, jakim jest wyhodowanie nasion w kiełkownicy, czyli pojemniku składającym się z trzech „pięter” – każde „piętro” to tacka, na której wysadzamy kiełki. Na górze pojemnika znajduje się pokrywka. Innowacyjność tej metody polega na wykorzystaniu wielu zalet kiełkownicy. Główne zalety kiełkownicy: umożliwia wyhodowanie kilku odmian kiełków naraz; umożliwia równomierny dostęp kiełków do światła; jest wygodna w użyciu – wystarczy tylko dolewać odrobinę wody; jest niedroga. Kiełki mają bardzo duże wartości odżywcze, więc warto je spożywać. A taki sposób wysiewu można stosować przez cały rok.
Posiadacze ekologicznych ogródków przygotowali zdrowe drugie śniadanie z wykorzystaniem wyhodowanych kiełków. Dziękujemy za fantastyczną wspólną ekologiczną przygodę oraz aktywne zaangażowanie się w realizację tego zadania następującym nauczycielom: p. Annie Karczewskiej, p. Iwonie Orzechowskiej, p. Elżbiecie Rosiewicz, p. Grażynie Jędraszko, p. Anecie Sikorskiej, p. Bożenie Tylickiej, p. Grażynie Pietrzak, p. Teresie Knaf, p. Ewie Żarczyńskiej, p. Joannie Chmielewskiej, p. Wioletcie Piwowarczyk - realizatorki projektu – Magdalena Miller i Mariola Kuras. Zadanie jest realizowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus, które pozyskało na ten cel fundusze z konkursu dla organizacji pozarządowych z Gminy Miejskiej Ostróda.
Dodała Grażyna M. TWORZYMY MAGICZNĄ EKOLANDIĘ - PROJEKT EKOLOGICZNY.
W dniu 28 maja 2015 r. uroczyście podsumowaliśmy ogólnoszkolny konkurs plastyczny „Dzikie zwierzęta Europy”. Konkurs o tematyce europejskiej odbywa się co roku i tym razem tematem były właśnie dzikie zwierzęta Europy. Został ogłoszony 16 maja
i wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów. Na konkurs napłynęło 35 prac wykonanych przez 32 uczniów ( 13 dziewcząt i 19 chłopców) ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Ośmioosobowe Jury konkursu przyznało wszystkim uczniom 34 nagrody: 20 uczniów otrzymało nagrody za zajęcie kolejnych: I, II
i III miejsc oraz zdobycie wyróżnień, a pozostałych 12 uczniów zostało nagrodzonych
za udział w konkursie.
Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach:
Szkoła Podstawowa:
Gimnazjum i Szkoła Przysposabiająca do Pracy:
Konkurs zorganizowały: Małgorzata Karpińska, Teresa Knaf i Mariola Świerzewska. Został on częściowo sfinansowany z funduszy Stowarzyszenia na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” w Ostródzie (w kwocie 300 złotych), a częściowo dzięki pomocy prywatnych sponsorów. Na następny konkurs plastyczny o tematyce europejskiej zapraszamy za rok!!! Informację zamieściły organizatorki: Małgorzata Karpińska, Teresa Knaf i Mariola Świerzewska. KONKURS DZIEKIE ZWIERZĘTA
Dodała Grażyna M.
W kwietniu, maju i czerwcu 2015r. po raz kolejny realizowany był w naszej szkole program profilaktyczny ,,Cukierki”. Jego uczestnicy to nowi uczniowie klas I –III szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się cyklicznie, raz w tygodniu i obejmowały 10 spotkań.
Głównym zadaniem tego programu było przybliżenie dzieciom, podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, oraz uczenie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, które mogą zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Dzieci poznały bajkę Agnieszki Grzelak pt.: ,,Cukierki”. Dzięki opisanym w niej postaciom i zdarzeniom wiedzą już w jaki sposób można uzależnić się od różnych niby ,,cukierków”- narkotyków, papierosów, dopalaczy. Wiedzą także, że wykorzystując dziecięcą ufność i ciekawość ,,producenci” starają się by ich ,,towar” wyglądał jak najbardziej niewinnie i atrakcyjne. Nauczyły się zatem w takich sytuacjach skutecznie odmawiać. Podczas zajęć stanowcze NIE, DZIĘKUJĘ wypowiadane było wielokrotnie na różne sposoby.
Należy mieć nadzieję, że udział w programie profilaktycznym "Cukierki" przyczyni się do właściwych wyborów naszych uczniów i ich postaw. PROGRAM PROFILAKTYCZNY "CUKIERKI".
Napisała Grażyna Jędraszko Dodała Grażyna M.
Jak każdego roku z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca wychowawcy przygotowali dla swoich podopiecznych w internacie mnóstwo atrakcji. Nasi wychowankowie mogli wziąć udział w zabawnych konkurencjach sprawnościowych, nad którymi czuwali p. Tomasz Urbanowicz i p. Piotr Górski. Miłą niespodzianką była wizyta pana Sebastaiana Budny członka Auto Moto Klub Drwęca Ostróda, który zaprezentował pokaz jazdy na motocyklu typu MotoCross. Była to super atrakcja nie tylko dla chłopców. Całą imprezę umilił naszym wychowankom pan Mariusz Bieńkowski z zespołu Maxel Live, dzięki któremu wszyscy mieli okazję pobawić się przy rytmach disco polo. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku. Wszyscy świetnie się bawili!
W tym miejscu chcieliśmy serdecznie podziękować panu Sebastianowi i panu Mariuszowi za pomoc w organizacji tego szczególnego dnia.
Dodała: Edyta P.
29 maja obchodziliśmy w internacie Dzień Matki oraz nadchodzący Dzień Ojca wspólnie z zaproszonymi rodzicami. W podziękowaniu za trud wychowania i codzienną troskę podopieczni wraz z wychowawcami jak co roku przygotowali w poszczególnych grupach szereg niespodzianek. Był oczywiści słodki poczęstunek oraz piękne upominki wykonane przez naszych wychowanków. Mamy miały okazję w miłej atmosferze podziwiać prace swoich pociech oraz dowiedzieć się więcej o organizowanych atrakcjach a także codziennym życiu w internacie. Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym Rodzicom za udział w uroczystości i zapraszamy ponownie, już za rok!
Dodała: Edyta P.
Dnia 25.05.2015r. chłopcy z grupy III brali udział w sportowych zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez Młodzieżową Radę Internatu przy ZSZ im. S. Petofi w Ostródzie. Na nudę nikt nie narzekał – najpierw odbyły się konkurencje sportowe pod kierunkiem p. Urszuli Piaseckiej, a potem był czas na słodki poczęstunek i relaks na kocykach. Znalazł się także czas na sztukę origami i wspólne rozmowy.
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
Uprzejmie informujemy, iż konkurs plastyczny „WIELCY I SŁAWNI OSTRÓDZIANIE” został rozstrzygnięty.
W naszym przedsięwzięciu wzięło udział osiem szkół podstawowych z Ostródy i powiatu ostródzkiego. Były to: Szkoła Podstawowa nr 2 z Ostródy, Szkoła Podstawowa nr 3 z Ostródy, Szkoła Podstawowa nr 6 z Ostródy, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrównie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tyrowie, SOSW w Szymanowie, ZPSWR w Ostródzie. Na konkurs wpłynęło 59 prac, spośród których komisja w składzie:
Przewodnicząca: pani Anna Rutkiewicz- NAUCZYCIELKA, MENEDŻER KULTURY, MALARZ AMATOR
oraz Członkowie: Dariusz Struk- SEKRETARZ MIASTA, Tomasz Brzeski -DYREKTOR ZPSWR W OSTRÓDZIE, Maria Jędrzejczyk- WICEDYREKTOR DO SPRAW OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH ZPSWR W OSTRÓDZIE,
wyłoniła laureatów:
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w naszym przedsięwzięciu, a osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również opiekunom za nadzór, opiekę oraz zaangażowanie w przygotowanie dzieci do konkursu.
Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy wsparli finansowo i rzeczowo naszą inicjatywę. Są nimi: STAROSTWO POWIATOWE W OSTRÓDZIE, URZĄD MIASTA W OSTRÓDZIE, STOWARZYSZENIE NA RZECZ WSPOMAGANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "AMICUS"
Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia wszystkich prac, które będą wyeksponowane w czytelni ostródzkiego zamku do 8 czerwca, a od 10 czerwca będzie można je podziwiać w amfiteatrze w Ostródzie. Chętne osoby, będą mogły oddać swój głos na pracę, która im się spodoba. Praca, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrodę publiczności. Serdecznie zapraszamy. Organizatorki: Anna Mówińska, Małgorzata Beczyńska.
Galeria WYNIKI KONKURSU WIELCY I SŁAWNI OSTRÓDZIANIE.
Dodała Grażyna M.
26 maja wychowankowie internatu wzięli udział w Olimpiadzie Sportowej „Każde dziecko o tym wie, chcesz być zdrowym – ruszaj się” na orliku przy LO. Organizatorki olimpiady p. Ilona Krawczyk i Ilona Cherkowska przygotowały różnorodne konkurencje sportowe, w których mogli wykazać się wszyscy, młodsi i starsi. Wychowankowie podzieleni na 5 grup wzięli udział w biegach z gazetą i balonem, wyścigach węży, pociągów oraz skokach kangurów. Każda grupa wykazała się sportowym duchem rywalizacji i aktywnie włączyła się do zabawy. W tej olimpiadzie nie było przegranych, wszyscy za swoje zaangażowanie otrzymali I miejsce. W nagrodę odebrali dyplomy oraz słodką niespodziankę.
Dodała: Edyta P.
Projekt został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem ,, Amicus”, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach projektu 19 wychowanków naszego internatu pod opieką pań: A. Morawskiej, E. Ostrowskiej, M. Kopczyńskiej i E. Palczewskiej miało możliwość wziąć udział w 3dniowej wycieczce Toruń – Poznań – Gniezno w dniach 12-14 maja. Wszystkie punkty zaplanowane w harmonogramie wycieczki zostały zrealizowane. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach w Żywym Muzeum Piernika oraz w żywej lekcji w Domu Legend Toruńskich. Zwiedzili również Stare Miasto i najbardziej charakterystyczne dla miasta zbytki. Zwiedzali najstarszą i jedną z bardziej urokliwych części Poznania Ostrów Tumski z Bazyliką Archikatedralną pod wezwaniem Apostołów św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela. Poznli jedną z atrakcji poznańskiego ratusza - dwa zabawne koziołki, które w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami. W Gnieźnie mieli możliwość dotknąć początków naszego państwa w Muzeum Początków Państwa Polskiegow i Katedrze Gnieźnieńskiej. Wycieczka była nie tylko doświadczeniem edukacyjnym ale dostarczyła wiele radości i chwil, w których młodzież mogła wspólnie odpoczywać, pogłębiać swoje relacje koleżeńskie a także okazją do spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi.
Dodała: Edyta P.