Wystrzałowy „Dzień Chłopaka”.
Uczniowie klasy IB Zasadniczej Szkoły Zawodowej 27 września 2016r. postanowili „Dzień Chłopaka” świętować inaczej niż zazwyczaj – wybrali się na paitball. Podczas gry zawodnicy podzieleni zostali na 2 zespoły (zespół p. Marioli i p. Ryszarda), z których każdy posiadał w swojej bazie flagę. Celem gry było zdobycie flagi przeciwnika i dostarczenie jej do swojej bazy nie dając się przy tym trafić kulką (wyeliminować). Każdy z uczestników otrzymał do swojej dyspozycji specjalny karabinek (marker) załadowany żelowymi kulkami wypełnionych kolorowym barwnikiem spożywczym, a oprócz tego został wyposażony w maskę chroniącą twarz, oraz przebrany w odpowiedni mundur. Zabawa była fantastyczna, bo gdzie bezkarnie można sobie posterzelać do nauczycieli i kolegów? Polecamy tę formę spędzania czasu na świeżym powietrzu. GaleriaJ
Napisała: Mariola Kuras
Umieścił na stronie: K.S.
Informujemy, iż 26 października 2016r. o godz.10.00 w Centrum Kultury w Ostródzie, w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbędzie się VI Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu”. Skierowany jest on do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.
Organizatorem VI Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu” jest Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Ostródzie. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia występów dzieci i młodzieży; szczegółowe informacje znajdują się na plakacie.
Dodała Grazyna M.
12 października 2016r. w internacie odbyła się akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął występ wychowanków przygotowany przez p. Marzenę Kopczyńską” i p. Edytę Palczewską. Nasi podopieczni podziękowali słowami poetów wszystkim wychowawcom za opiekę i trud pracy wychowawczej. Wiersze przeplatane były pięknymi piosenkami w wykonaniu Klaudii Jaworskiej i Patrycji Połeć. Na zakończenie wychowankowie przedstawili krótką prezentację zdjęć wszystkich pracowników internatu oraz wręczyli kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki.
Dodała: Edyta P.
10 października rozstrzygnięto konkurs fotograficzny zorganizowany przez p. Ewę Ostrowską i p. Edytę Palczewską w ramach projektu „Duchy historii czyli żywa lekcja patriotyzmu” realizowanego z funduszy Powiatu Ostródzkiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem AMICUS. Konkurs był jednym z etapów projektu, adresowanym do uczestników wycieczki do Skansenu Fortyfikacji w Starych Jabłonkach i Wilczego Szańca. Zdjęcia przedstawiają ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera oraz bunkry wojskowe znajdujące się na terenie Starych Jabłonek i ich wyposażenie. Powołane jury wyłoniło 3 zwycięzców: I miejsce zajął Bogusław Maśliński, II miejsce – Piotr Mauritz i III – Dominik Zawadzki. Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody. Wszyscy wychowankowie mogli obejrzeć również fotoreportaż z zorganizowanych wycieczek.
Od wielu lat w internacie panuje tradycja, uroczystego włączania nowych wychowanków do naszej społeczności. Dzieci i młodzież przechodzą próby sprawności ciała i ducha, czyli „otrzęsiny”. Tradycja otrzęsin i pasowania wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to istniały jeszcze królewskie dwory.
27 września jadalnia w internacie również na chwilę zmieniła się w królewską komnatę. Na tronie zasiedli Król i Królowa - wybrani spośród starszych wychowanków, aby poddać próbie nowoprzybyłych giermków. Nasi młodsi koledzy udowodnili, że posiadają umiejętności przydatne w pełnieniu codziennych powinności. Doskonale poradzili sobie z powleczeniem poszewki, zrobieniem zdrowych kanapek oraz rozpoznaniem owoców i przyborów higienicznych. Na koniec, chcąc zyskać przychylność królowej, wykonali dla niej jarzębinowe korale. Po turniejowych rozgrywkach złożyli przysięgę i dostąpili zaszczytu pasowania mieczem przez Dyrektora Placówki i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki, wstępując tym samym w mury naszego internackiego królestwa. Uroczystość powitania nowych wychowanków była doskonałą okazją do zintegrowania wszystkich mieszkańców internatu podczas zorganizowanej z tej okazji zabawy tanecznej. W tym miejscu bardzo dziękujemy panu Mariuszowi Bieńkowskiemu z Zespołu „Maxel Live” z Iławy za pomoc.
Uroczystość przygotowały panie A. Fert i E. sarnecka.
Napisała: Agnieszka Fert Dodała: Edyta P.
Piętnastu uczniów ze szkoły zawodowej i gimnazjum kontynuuje realizację projektu Sprawne paluszki sprawniejszy umysł finansowanego przez Zarząd Powiatu Ostródzkiego realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus. Tym razem beneficjenci projektu usprawniali swoje zdolności manualne podczas warsztatów garncarskich i czerpania papieru w Kamionce koło Nidzicy. Mimo, iż się trochę pobrudzili gliną i pulpą papierową, dzisiejszy dzień dostarczył im wielu nowych doznań. Każdy uczestnik projektu został wytwórcą glinianego naczynia i własnoręcznie zdobionej kartki papieru. Atrakcją wyjazdu była także projekcja filmu o życiu zwierząt w technice 3D. Już w październiku kolejne etapy projektu- zajęcia warsztatowe.
Dodała i napisała Grażyna M.
Drodzy Rodzice przedstawiamy na naszej stronie zestawy ćwiczeń, które możecie stosować, kiedy dziecko przebywa w domu. Poniżej są one do pobrania lub przeczytania.. Życzymy dobrych efektów w pracy z podopiecznymi.
Umieścił na stronie:K.S.
Katarzyna_Kopka_Cwiczenia_(1).pdf
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1 września o godz. 9.00. zapraszamy wszystkich uczniów oraz rodziców. Po inauguracyjnym apelu spotkanie z wychowawcami klas:
Szkoła podstawowa:
klasa1-2- pani Anna Karczewska
klasa 3- pani Iwona Orzechowska
klasa 4-5- pani Dorota Tetmer / Anna Mówińska
klasa 5-6- pani Lidia Krześniak/ Magdalena Jackowska
ZET klasa 6- pani Elżbieta Rosiewicz
Gimnajzum:
klasa 1- pani Barbara Fiołek
klasa 2- pani Magdalena Gliszczyńska
ZET klasa 2 - pani Grażyna Jędraszko
klasa3- pani Ilona Suszczyńska
ZET 3- pani Grażyna Pietrzak
ZET 3- pani Aneta Sikorska
Szkoła zawodowa
klasa 1a- pani Mariola Kuras
klasa 1b- pani Hanna Wiśniewska
klasa 2a- pan Krzysztof Szymborski
klasa 2b- pani Katarzyna Błaszkiewicz
klasa 3a- pani Ewa Janicka
klasa 3b - pan Paweł Dębski
Szkoła przysposabiająca do pracy:
klasa 1- pani Bożena Tylicka
klasa 3- pani Teresa Knaf
klasa 3- pani Ewa Orlińska
klasa 3- pani Wioletta Piwowawarczyk
Dodała Grażyna M.
Ostródzki Kaufland tradycyjnie wspiera działania nauczycieli i wychowawców naszej placówki. Dzięki kolejnej pomocy finansowej wychowawcy internatu zorganizowali konkursy dla dzieci oraz zaopatrzyli najbardziej potrzebujących wychowanków w artykuły higieniczne, środki czystości i produkty żywnościowe na okres wakacyjny. Dzięki wsparciu marketu Kaufland dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej zostały wyposażone na wyjazd na kolonie letnią.
Dyrekcja, wychowawcy i wychowankowie ZPSWR w Ostródzie dziękują panu dyrektorowi Pawłowi Milczarek za okazaną pomoc i szlachetne serce.
Napisała: Anna Kapturkiewicz Dodała: Edyta P.
Zakończenie roku szkolnego w piątek 24 czerwca o godz. 9:00.
Życzymy wszystkim uczniom i rodzicom udanego wypoczynku.
Dodala Grażyna M.
Bezpieczne wakacje
20 czerwca gościliśmy w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych Pana Janusza Karczewskiego z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. Zaproszony gość przypomniał uczniom zasady bezpiecznego wypoczynku oraz przedstawił niebezpieczeństwa, które mogą nas spotkać
w czasie wakacji. W czasie apelu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na klasowy plakat promujący „Bezpieczne wakacje”. Zwycięzcą została klasa VI b, II miejsce przypadło klasie I c gimnazjum, a trzecie miejsce otrzymała klasa II c gimnazjum. Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji.
Umieścił na stronie: K.S.
W maju i czerwcu 2016r. odbyła się kolejna edycja programu profilaktycznego,,Cukierki”. Jego uczestnicy to nowi uczniowie klas I –III szkoły podstawowej. Bajka i zajęcia profilaktyczne powstały jako element szerszego programu realizowanego przez Fundację Homo Homini im. Karola de Foucald we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zajęcia odbywały się cyklicznie, raz w tygodniu i obejmowały 10 spotkań..Objęci programem uczniowie podczas spotkań mieli okazję poznać bajkę Agnieszki Grzelak pt.: ,, Cukierki”. Dzięki opisanym w niej postaciom i zdarzeniom wiedzą już w jaki sposób można uzależnić się od różnych niby ,,cukierków”- narkotyków, dopalaczy. Wiedzą także, że wykorzystując dziecięcą ufność i ciekawość ,, producenci” starają się by ich ,,towar” wyglądał jak najbardziej niewinnie i atrakcyjne. Nauczyły się zatem w takich sytuacjach skutecznie odmawiać. Podczas zajęć stanowcze NIE, DZIĘKUJĘ wypowiadane było wielokrotnie na różne sposoby.
Należy mieć nadzieję, że udział w programie profilaktycznym "Cukierki" przyczyni się do właściwych wyborów naszych uczniów i ich postaw.
Umieścił na stronie: K.S.
13-14 czerwca uczniowie szkoły wzięli udział w warsztatach w Łukcie, podcza sktórych uczyli się życia i postępowania w zgodzie z naturą. Czternastu beneficjentów projektu "Na ratunek Ziemi" realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z dotacji NFOŚiGW wypiekało chleb na zakwasie, robiło budki lęgowe, doglądało zwierząt gospodarskich oraz oglądało filmy o klimacie. Szczególną atrakcją warsztatów była jazda konna, a potem zajmowanie się tymi wspaniałymi zwierzętami. Poza tym uczniowie też trochę wypoczęli spacerując, kąpiąc się w jeziorze czy biesiadują przy wieczornym ognisku. "Na ratunek Ziemi".
Dodała Grazyna M.
"Sprawne paluszki-sprawniejszy umysł" to tytuł kolejnego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z udziałem uczniów naszej placówki. Tym razem celem projektu jest maksymalne usprawnianie funkcji poznawczych uczestników poprzez udział w różnorodnych zajęciach manualnych. Takie zajęcia jak szydełkowanie, wędkowanie, haftowanie, robienie szałasu bardzo podobają się uczestnikom dzięki czemu projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacji jaką Amicus uzyskał z Powiatu Ostródzkiego, "Sprawne paluszki-sprawniejszy umysł".
Dodała Grażyna M.
„Ptasie apartamenty” – przygotowane na medal.
Uczestnicy projektu ekologicznego „Poznaję, szanuję, chronię” brali udział w warsztatch stolarskich, w czasie których samodzielnie wykonali trzy budki lęgowe. Uczniowie zapoznali się z budową takiej budki oraz sposobem wykonania. Początkujący stolarze pracowali od kwietnia do końca maja pod czujnym okiem pani Magdaleny Miller. Zadanie nie było łatwe, ale ostateczne efekty z pewnością zachwycą ptasich mieszkańców. Przygotowana przez naszą młodzież budka to „mieszkanie” dla sikorki ubogiej, czarnogłówki, czubatki, sosnówki, modraszki, bogatki, wróbla, kowalika lub dzięciołka, ponieważ te właśnie ptaki mogą zamieszkać w budce lęgowej posiadajacej otwór od 25 mm do 35 mm. Budki lęgowe zostały rozwieszone 1 czerwca 2016 roku. Dwie na terenie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie, a trzecia w „leśnej klasie” w Taborzu, czyli na polanie, która znajduje się na końcu ścieżki dydaktycznej Rezerwatu Sosny Taborskiej. Pan Patryk Kowalski, leśniczy z Taborza, nadał naszej budce nr1/2016, ponieważ jest to pierwsza budka lęgowa zawieszona w tym roku. Podczas tej wyprawy poznalismy ciekawostki dotyczące zwyczajów ptaków żyjących w taborskich lasach. Zostaliśmy poinstuowani, jak należy zajmować się budkami lęgowymi. Młodzież wie, że jesienią będzie musiała sprawdzić, czy nasze budki zostały zasiedlone oraz wyczyścić je, ponieważ ptasie apartamenty muszą być przygotowane na kolejny rok. Zapraszamy do galerii.
"Ptasie apartamenty" z projektu Poznaję,szanuję, chronię.
Dodała Grażyna M.
Cała Polska czyta dzieciom. – i my też!
„Dym"− nowela Marii Konopnickiej opublikowana została po raz pierwszy w 1890 roku na łamach czasopisma "Kurier Codzienny". 17 czerwca uczniowie ZSZ przeczytali opisaną w książce historię uczniom Gimnazjum. Wszyscy słuchacze poznali dramatyczne losy Marcysia i jego matki. Niektórzy nawet się wzruszyli. Warto czytać, warto słuchać, to nas rozwija: poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć, rozbudza wyobraźnię, pobudza Twoją zdolność empatii. Prawda, że warto.
Zespół „Nasza Scena” dziękuje p. Wandzie Krasuli.
Lidia Krześniak Umieścił na stronie: K.S.
„POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE” – CZAS NA WIELKIE PODSUMOWANIE
„Poznanie przez działanie” – projekt realizowany w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie od 16 listopada 2015 roku do 31 maja 2016 roku, dofinansowany przez Fundację WBK Banku Zachodniego.
Ostatnim działaniem, które zostało zrealizowane w ramach tego projektu był rajd rowerowy. Nie był to zwykły rajd, ponieważ była to dwudniowa wyprawa rowerowa szlakiem zwanym „Wielką Pętlą Ostródzką” (Ostróda-Lubajny-Stare Jabłonki-Szyldak-Kraplewo-Brzydowo-Smykowo-Turznica-Samborowo-Rogowo-Liwa-Ostróda). Podczas tej niezwykłej podróży młodzież Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie zwiedziła bunkier z czasów II wojny światowej w Starych Jabłonkach. Zwiedziła izbę kwaterunkową z łóżkami, taboretami, drewnianym stołem, drewnianymi skrzyniami, piecykiem na węgiel. Całość oświetlana jest lampami naftowymi. Oprócz tego podstawowego wyposażenia zobaczyła naprawdę ciekawe eksponaty z czasów II wojny światowej: oryginalny frontowy mundur żołnierza polskiego, odznaki i odznaczenia, bagnet, stare archiwalne zdjęcia. Dotarła do wieży widokowej w Bocianówce, gdzie oprócz podziwiania widoków był czas na odpoczynek i zjedzenie II śniadania. Kolejnym punktem wyprawy było dotarcie do Szkoły Podstawowej w Brzydowie, która dzięki uprzejmości pani Dyrektor Beaty Kucharczuk i Wójta Gminy Ostróda pana Bogusława Fijasa, była naszą bazą noclegową. Kolejną atrakcją, z której korzystali uczestnicy rajdu była zajęcia z hipoterapii w szkółce jeździeckiej „Orkiro” pani Anny Michalak w Brzydowie. Młodzi ludzie mieli za zadanie wyczyścić kucyki i konie przez jazdą, poznali budowę anatomiczną koni. Dzień zakończył się ogniskiem integracyjnym zorganizowanym przez panią Anię. Wszyscy byliśmy zachwyceni atmosferą spotkania oraz pięknem przyrody tego urokliwego miejsca. Kolejny dzień to dalszy ciąg fantastycznej przygody. Tym razem to uczestnicy rajdu przygotowali niespodziankę wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej w Brzydowie w formie zabawy intergacyjno-sportowej. Były to fantastyczne chwile spędzone na grach i zabawach sportowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz różnego rodzaju sprzętu sportowo-rekreacyjnego. Wszyscy świetnie się bawili, dlatego słodkie nagrody przygotowane przez uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie zostały rozdane każdemu uczestnikowi zajęć. Słodkościami zostali poczęstowani również uczniowie najmłodszych klas. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyliśmy w dalszą podróż. A wysiłek był to nie mały, dlatego uczestnicy rajdu marzyli o schłodzeniu stóp i nie tylko w jeziorze Sajmino. A, że marzenia się spełniają, to przed powrotem do szkoły, zjechaliśmy na kajkowską plażę.
Poprzez realizację naszego projektu udowodniliśmy, że osoby niepełnosprawne są w stanie zmieniać otaczającą je rzeczywistość jeśli otrzymają akceptację i wsparcia ze strony społeczeństwa. Projekt "POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE" umożliwił też społeczeństwu poznanie osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez integrację z młodymi ludźmi, czyli młodzieżą szkoły podstawowej w Brzydowie oraz społecznością ostródzką - sonda uliczna przeprowadzona podczas warsztatów dziennikarskich. Jednocześnie wzmocnił wiarę młodzieży niepełnosprawnej w jej możliwości sprawcze.
Notatka zredagowana przez: B.Fiołek, M. Gliszczyńską, R. Kowalskiego i M. Kuras.
Umieścił na stronie: K.S.
SPOTKANIE UCZNIÓW SZKOŁY ZAWODOWEJ Z DORADCĄ ZAWODOWYM MŁODZIEŻOWEGO CENTRUM KARIERY OHP W OSTRÓDZIE
Uczniowie klasy II a ZSZ - zawód cukiernik i kucharz, klasy II b ZSZ - zawód pracownik pomocniczy obsługi hotelowej oraz klasy III a ZSZ - zawód cukiernik wraz z nauczycielami zawodu spotkali się z Panią doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Ostródzie. Spotkanie odbyło się 10 czerwca 2016 roku w Naszej Placówce. Dla uczniów zorganizowano warsztaty pisania dokumentów aplikacyjnych: CV i listów motywacyjnych. W czasie zajęć młodzież dowiedziała się jak skutecznie szukać pracy. Uczniowie poznali metody aktywnego poszukiwania pracy, poznawali swoje mocne i słabe strony, określali swoje predyspozycje zawodowe, przygotowywali się do rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkanie okazało się dla uczniów bardzo ciekawe. Z pewnością ułatwi uczniom poruszanie się na rynku pracy i dlatego planujemy podobne spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
SPOTKANIE UCZNIÓW ZSZ Z DORADCĄ ZAWODOWYM POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W OSTRÓDZIE
Uczniowie klasy II a ZSZ kształcący się w zawodach cukiernik oraz kucharz wraz z nauczycielami: p. Sylwią i p. Bożeną spotkali się z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie. Spotkanie odbyło się 3 czerwca 2016 roku. Na spotkaniu młodzież otrzymała niezbędne informacje dotyczące: zakresu usług urzędu, specyfiki lokalnego rynku pracy, staży absolwenckich, szkoleń organizowanych przez urząd dla bezrobotnych, wsparcia finansowego bezrobotnych decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej itp. Spotkanie okazało się dla uczniów bardzo ciekawe i dlatego planujemy podobne spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Umieścił na stronie: K.S.
15 czerwca odbył się w internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowany przez panią Beatę Synowiec i Annę Kapturkiewicz. W tym dniu stołówka w naszym internacie jak co roku zmieniła się w scenę a wszyscy przenieśli się w świat teatru i jego artystycznych walorów. Każda z grup wychowawczych mogła zaangażować się w obchody tej imprezy, wybierając najodpowiedniejszą dla siebie formę. Mogliśmy podziwiać przedstawienie „Kot w butach” w wykonaniu gr. II oraz spektakl taneczno – muzyczny w wykonaniu gr. VII i VI a także „Kolanowy balet” w wykonaniu gr. V. Duże wrażenie zrobił występ gr. I, która zaprezentowała taniec z szarfami, natomiast skecze gr. III i IV rozbawiły całą publiczność. W przeglądzie uczestniczyli również zaproszeni goście: Mini Pantomima „Smyk” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących z Olsztyna, która zaprezentowała przedstawienie pt. „Dobro powraca” oraz zespół wokalno-taneczny PIĄTECZKI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostródzie. Wielkie emocje towarzyszyły podczas występów zarówno młodym aktorom jak i publiczności.
Młodzież po raz kolejny przekonała się, że teatr nie nudzi, szczególnie wtedy, gdy się jest jego twórcą. Przeżyliśmy dzień pełen wrażeń i świetnej zabawy.
Dodała: Edyta P.