To kolejna z inicjatyw proponowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Czytanie jak oddychanie”. „Drugie życie książki” to nic innego, jak umieszczona w holu szkoły półka z przeczytanymi przez dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły książkami, które leżą bezczynnie w domu. Te ksiązki mogą mieć swoje „drugie życie”, ponieważ cała społeczność szkolna, czyli młodzież, nauczyciele, terapeuci, pracownicy i rodzice mają swobodny dostęp do tych książek. Każdy może sobie wziąć do domu dowolną książkę do przeczytania, ale w zamian musi przynieść inną z domu. Jeśli komuś bardzo spodoba się jakaś książka i będzie chciał ją mieć na własność, to bez problemu może sobie ją zabrać z naszej półki, pod warunkiem, że w zamian postawi tam inną przeczytaną już przez niego książkę. Akcja ta ma na celu nauczenie młodzieży, że przeczytane przez nas książki mogą sprawić wiele frajdy innemu czytelnikowi.
Pamiętajcie, że przyniesienie książki na półkę, to możliwość zdobycia dodatkowych punktów z tytułu udziału w projekcie „Czytanie jak oddychanie”. Punkty z przyjemnością wszystkim zainteresowanym wpiszą panie Małgosia Beczyńska i Mariola Kuras.
Przypominamy również o trwającym jeszcze konkursie na kartkę urodzinową dla Franklina. Prace należy oddać pani Małgosi w bibliotece. Miłego odkrywania ciekawych książkowych przygód.
Napisała: Mariola Kuras Umieściła na stronie: M. Beczyńska
Po 35-latach pracy w naszej szkole pani Ewa Bartnicka przechodzi na emeryturę. Uroczystość pożegnania pani Ewy przez całe grono pedagogiczne pozostanie w naszej pamięci na długo. Nie obyło się bez wspomnień i wzruszeń. Pani Ewa Bartnicka dziękowała wszystkim za wieloletnie koleżeństwo i przyjaźń.
Umieściła na stronie: M. Beczyńska
Od stycznia trwa realizacja projektu dofinansowanego przez Fundacją MBanku zarejestrowanego w Kuratorium Oświaty jako innowacja pedagogiczna. Tabliczka jak z marzenia" a realizowanego z naszymi uczniami przez Stowarzyszenie Amicus. W ramach innowacji uczniowie starają się opanować tabliczkę mnożenia w atrakcyjny sposób: poprzez pamięć wzrokową czyli oglądanie działań mnożenia na ścianach szkoły, gry dydaktyczne oraz koleżeńskie odpytywanie na przerwach nagradzane lizakami. W marcu rozpoczniemy także sprawdzanie wiedzy matematycznej w zakresie mnożenia mieszkańców Ostródy na ulicach miasta.Innowacja potrwa do listopada. i zakończenie się quizem ze znajomości tabliczki. Mamy nadzieję, że
Innowacja "Tabliczka jak z marzenia".
Napisała i dodała Grażyna M.
21 lutego wychowanków internatu odwiedził po raz kolejny objazdowy teatr lalek z Warszawy „Fraszka”. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Przygody strusia”. Przedstawienie o niesamowitych przygodach strusia, kwoki, kurczaka, kota, barana i myśliwego pięknie ukazało przyjaźń i tolerancję oraz dostarczyło wielu emocji wszystkim widzom. Na koniec publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami.
Dodała: Edyta P.
22 lutego rozstrzygnięty został biblioteczny konkurs plastyczny "W świecie baśni Andersena". Komisja w składzie: p. Wioletta Piwowarczyk, Joanna Chmielewska, Magdalena Gliszczyńska, Magdalena Sobieska, Anna Bugowska wyłoniła laureatów, którymi zostali:
Weronika Zając ( klasa IIC ZE-T): I miejsce/ opiekun p. Grażyna Jędraszko
Wiktoria Dworańska ( klasa IVC ZE-T): II miejsce/ opiekun p. Ewa Żarczyńska
Łukasz Kleber ( klasa VIC ZE-T) III miejsce/ opiekun p. E. Rosiewicz
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Napisała: Umieściła na stronie:
Małgorzata Beczyńska M. Beczyńska
Luty to miesiąc, w którym młodzież uczęszczająca do Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej naszej placówki zaprosiła swoich młodszych kolegów Szkoły Podstawowej i Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych do wspólnego czytania. Dzieci wsłuchują się w przygody małego żółwika Franklina, starsza młodzież rozwiązuje zagadki detektywistyczne razem z detektywem Pozytywką oraz w sposób lekki i pogodny poznają tłumaczenie najpopularniejszych związków frazeologicznych, z jakimi, na co dzień spotykają się dzieci np. „na chłopski rozum”, „patrzeć wilkiem”.
Czytanie odbywa się w sześciu klasach według ustalonego harmonogramu. Do każdej klasy przypisany jest lider, który czuwa nad sprawnością i systematycznością spotkań. Dzieci odpowiadają na pytania związane z czytanymi tekstami i w ten sposób zdobywają słodkie nagrody.
Akcja „Czytanie jak oddychanie” cieszy się ogromnym zainteresoawniem oraz zaangażowaniem każdej ze stron.
Za wspólpracę dziękuję wszystkim wychowawcom i nauczycielom, którzy wspierają tę akcję oraz młodzieży, która bardzo sumiennie i z dużą odpowiedzialnością wywiązuje się z podjętego działania. Zapraszam do obejrzenia kilku z licznych zdjęć zrobionych podczas wizyt w poszczególnych klasach.
Napisała: Mariola Kuras Umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska
SZKOLNE WALENTYNKI
We wtorek, 14 lutego w ZPSWR w Ostródzie odbyły się Szkolne Walentynki. Ten wyjątkowy dzień uświetniły liczne atrakcje. Już od rana działała Poczta Walentynowa - można było przesłać liścik osobie, którą się lubi. Ponadto w czasie długiej przerwy odbył się Kiermasz walentynkowych ciasteczek z wróżbą oraz kartek walentynkowych. Ten wyjątkowy dzień uświetniała nastrojowa muzyka odtwarzana w czasie przerwy, karaoke oraz tematyczna dekoracja. Imprezę zorganizowały: J. Kowalska, A. Sikorska, B. Święszkowska, S. Dylągowska, E. Żarczyńska.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
W dniu 8 lutego 2017 roku uczniowie klasy III a ZSZ oraz klasy II a ZSZ wraz z nauczycielami zawodu wybrali się w ramach preorientacji zawodowej do Zakładu Aktywności Zawodowej w Ostródzie. Głównym zadaniem Zakładu jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, która jest realizowana poprzez prowadzenie działalności usługowo – wytwórczych. W czasie wizyty w ZAZ nasi uczniowie mogli zapoznać się z poszczególnymi działami zakładu. Obejrzeli Bar Semafor i jego zaplecze. Mieli też okazję samodzielnie wykonać podpałkę. Wizyta w ZAZ bardzo się wszystkim podobała i na pewno odwiedzimy kolegów z ZAZ w przyszłym roku szkolnym.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
Dzięki pomocy CENTRUM UŚMIECHU STOMATOLOGIA W OSTRÓDZIE oraz wsparciu finansowemu z Fundacji Centrum Rozwoju Rodziny "Progresja" w Ostródzie i Stowarzyszenia na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Amicus" w Ostródzie rozpoczęliśmy realizację programu profilaktycznego. Składa się on z kilku etapów a jego celem jest zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży naszej Placówki na problematykę zdrowia i higieny jamy ustnej oraz wykształcenie nawyków dbania o zdrowie zębów.
Obecnie w ramach tego programu odbywają się lekcje edukacyjne prowadzone przez panią doktor z Centrum Uśmiechu. Podczas tych zajęć dzieci mają okazję dowiedzieć się jaką rolę pełnią zęby w naszym życiu, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i jakich akcesoriów do tego celu używać. Poza tym mają okazję praktycznego przećwiczenia mycia zębów pod okiem specjalisty oraz zapoznania się z podstawową wiedzą na temat próchnicy i poznania związku między dietą a zdrowiem zębów. Naszym celem jest również oswojenie uczniów z wizytą w gabinecie dentystycznym i uświadomienie im konieczności regularnych kontroli u lekarza stomatologa.
Napisały: Dodała:
A. Fert M. Beczyńska
W. Krasula
15 lutego Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie już po raz dziewiąty zorganizowała obchody Światowego Dnia Kota. Sala reprezentacyjna ostródzkiego zamku po brzegi wypełniła się miłośnikami kotów i dobrej zabawy. Wśród nich byli także mieszkańcy naszego internatu. Na uczestników czekało wiele atrakcji - gry i zabawy, konkursy z nagrodami, zwiedzanie wystawy prac konkursowych i obrazów namalowanych podczas warsztatów oraz słodki poczęstunek. Podczas imprezy odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Ostródzie. Nie pozostaliśmy obojętni wobec tego apelu i również przekazaliśmy smaczny podarunek dla kochanych czworonogów.
Napisała: Agnieszka Fert Dodała: Edyta P.
17 lutego 2017r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego pt, „Recykling – czyli coś z niczego”. Sześć osób z II klasy gimnazjum /Martyna Śliwińska, Jakub Kwitkowski, Wojtek Dworański, Adrian Kaliszewski , Ernest Nikiel oraz Wojtek Hamot/ pod czujnym okiem opiekunów /pań: Marioli Deryło, Magdaleny Gliszczyńskiej i Małgorzaty Karpińskiej/ zaprezentowało prace wykonane ze „śmieci”. Można było obejrzeć min. poszewki na poduszki ze starych swetrów, powłoczki na „jaśki” z koszul męskich, kotki i myszki z niepotrzebnych książek, torebeczki zapachowe wypełnione lawendą i tarkowanym mydełkiem, lampiony ze słoików malowane farbą brokatową, gwiazdy wyklejane ze spalonych zapałek, choinki i ozdoby wykonane z rolek po papierze toaletowym, pojemniki na kredki z butelek plastikowych i pudełek po mleku.Uczniowie wykonali również plakat przedstawiający sposoby segregacji śmieci oraz prezentację multimedialną nt. recyclingu. Aby na dłużej zapamiętać i przyswoić sobie zasady segregacji śmieci dla wszystkich uczniów przygotowano gazetkę szkolną.
Napisała: Dodała:
Mariola Deryło M. Beczyńska
W tym roku szkolnym kontynuowany jest w internacie projekt zajęć profilaktycznych pt. „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich.” autorstwa p. Ewy Ostrowskiej i p. Edyty Palczewskiej. Wychowankowie z dwóch najstarszych grup w poprzednich latach mieli możliwość udziału w praktyczno – teoretycznych spotkaniach w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie. Obecnie chłopcy uczestniczą w III etapie projektu pt. „Grupa ratunkowa” organizowanym przy współpracy z Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Ostródzie. Poza aktywnymi zajęciami sportowymi, podnoszącymi sprawność fizyczną wychowankowie biorą udział w spotkaniach edukacyjno – profilaktycznych w ostródzkim szpitalu. Spotkania te mają pomóc w ukształtowaniu dobrych wzorców zachowań w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, budowaniu umiejętności pracy w zespole, uwrażliwieniu na krzywdę innych i rozbudzeniu chęci niesienia pomocy potrzebującym oraz zbudowaniu pozytywnego wizerunku ratownictwa, a także uatrakcyjnieniu czasu wolnego od nauki. Nasi podopieczni będą uczestniczyć w sześciu spotkaniach z ratownikami medycznymi. Od listopada chłopcy zapoznali się już z pracą i rolą ratownika medycznego, poznali wyposażenie karetek a także uczestniczyli w zajęciach na Oddziale Intensywnej Terapii oraz Bloku operacyjnym ostródzkiego szpitala. Zajęcia z projektu będą prowadzone do czerwca 2017r.
Doadała: Edyta P.
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, w ramach tygodnia modlitw o jedność Chrześcijan odprawione zostały trzy nabożeństwa ekumeniczne, w czasie których zbierane były ofiary z przeznaczeniem na potrzeby wychowanków z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie. Organizatorem akcji jest Ostródzkie Forum Jedności Chrześcijan, w skład którego wchodzą wyznania protestanckie oraz kościoły: rzymskokatolicki i greckokatolicki. Nabożeństwa odbyły się w trzech ostródzkich kościołach: w Kościele Ewangelicko- Metodystycznym pod wezwaniem Łaski Bożej, w Cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz w kościele pod wezwaniem św. Moniki w Kajkowie. Przekazane placówce ofiary z nabożeństw ekumenicznych zostaną przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych do grup opiekuńczo-wychowawczych.
Dyrektor, nauczyciele oraz wychowankowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie serdecznie dziękują za dar złożony na potrzeby placówki, za zrozumienie przez wszystkie wyznania potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz dostrzeżenie roli i znaczenia placówki w wychowaniu i nauczaniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Dodała: Edyta P.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY! Wyniki w zakładce WIADOMOŚCI
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Puszysty ogrom przyjaźni” organizowanego w ramach projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” dofinansowanego przez Fundację PZU. Na konkurs wpłynęło 550 prac z 89 przedszkoli, szkół, ośrodków, zespołów oraz Ośrodków Kultury.
Jury w składzie: przewodnicząca: Joanna Chmielewska – plastyk, Bożena Tylicka, Teresa Knaf, Leszek Bobkowski, Małgorzata Karpińska, Aneta Kwiatkowska przyznało po trzy nagrody w kategoriach:
I kategoria - Szkoła Podstawowa,
II kategoria - Gimnazjum,
III kategoria - ZSZ i SPdZ oraz 4 nagrody specjalne.
Laureaci konkursu:
I kategoria - Szkoła Podstawowa:
1 miejsce – „Paw”, Sylwia Zakrzewska lat 13, Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, filia SPS przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bacikach Średnich opiekun pracy: Małgorzata Radziszewska.
2 miejsce – „Dokarmiam dzięcioła, który mnie codziennie odwiedza pod oknem”, Marcin Brejnak lat 10, Publiczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Długosiodle, opiekun pracy: Agata Pędzich.
3 miejsce – „Kotek Meloman”, Natalia Popielska lat 11, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Goleszach Dużych, opiekun pracy: Joanna Łukasińska.
II kategoria – Gimnazjum:
1miejsce – „Filuś i Miluś z moich snów”, Sylwia Caputa lat 15, Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Białej, opiekun pracy: Anna Veltze.
2 miejsce –„Mój kotek Puszek”, Daria Struniawska lat 18, Gimnazjum Publiczne im. Armii Krajowej w Długosiodle, opiekun pracy: Agata Pędzich.
3 miejsce – „Ptaki”, Mateusz Zaborski lat 16, Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Częstochowie, opiekun pracy: Katarzyna Pohorecka.
III kategoria - ZSZ i SPdZ:
1 miejsce – „Pies Śliniak”, Magdalena Bukowska lat 21, SOSW im. I. Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim, opiekun pracy: Maria Bożek.
2 miejsce – „Kot”, Monika Harasimczuk lat 20, SOSW im. W. Kikolskiego w Białymstoku, opiekun pracy: Izabela Żukowska.
3 miejsce – „Białowieska sóweczka”, Beata Grześkiewicz, SOSW w Hajnówce, opiekun pracy: Dorota Frankowska-Sajewicz.
Nagrody specjalne:
Nagroda specjalna Dyrektora ZPSWR - „Buraska i Rudzielec”: praca malowana stopą, autorka: Marika Kropidłowska, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, opiekun pracy: Teresa Stąporek.
Nagroda specjalna Prezesa Stowarzyszenia „Amicus” – „Papugi”, praca malowana ustami, autor: Konrad Świder lat 15, Zespół Szkół w Białce k/Radzynia Podlaskiego, opiekun pracy: Grażyna Hankiewicz.
Nagroda Specjalna przedstawiciela Nadleśnictwa – „Sowa Nocka”, Nikodem Szarek lat 9, Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu, opiekun: Karolina Filipczak.
Nagroda Specjalna przedstawiciela Nadleśnictwa – „Lamcia”, Anna Furtak lat 6, Integracyjny Oddział Przedszkolny przy ZSP w Ośnie Lubuskim, opiekun pracy: Monika Stegeman.
Wszystkim laureatom składamy serdecznie gratulacje! Nagrody oraz dyplomy wyślemy pocztą. Od dnia 17 marca 2017 roku większość nadesłanych prac będzie można obejrzeć na wystawie w Zamku w Ostródzie.
Organizatorki: Joanna Chmielewska, Grażyna Pietrzak
Uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie realizujący projekt „Pięciobój młodych praolimpijczyków” finansowany przez Fundację BZ WBK poznali wicemistrzynię paraolimpijską w kolarstwie panią Annę Harkowską i trenera polskiej kadry paraolimpijczyków w kolarstwie pana Mariana Kowalskiego.
Pani Anna Harkowska reprezentuje Olsztyński Klub Sportowy Warmia i Mazury w Olsztynie. Nasza mistrzyni opowiedziała młodym pięcioboistom z Ostródy o swoich przygotowaniach do XV Paraolimpiady w Rio de Janeiro. W marcu 2016r. zdobyła dwa medale mistrzostw świata w Montichiari (Włochy) - złoty w scratchu i brązowy na 3000 m na dochodzenie. Jej ciężka praca i ogromny duch walki zostały nagrodzone również podczas reprezentowania Polski na Paraolimpiadzie w Rio. Zdobyła tam dwa srebrne medale, które z dumą zaprezentowała naszym sporowcom.
Młodzież miała okazję skorzystać z praktycznych wskazówek fachowców dotyczących treningów kolarskich oraz pościgać się z naszą mistrzynią podczas symulacji treningowej. Pięcioboiści Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie zakończyli rywalizację w tenisie stołowym i pani Anna Harkowska wręczyła medale zwycięzcom tej konkurencji: złoty – Kacprowi z klasy VI, srebrny – Łukaszowi z klasy I gimnazjum i brązowy – Kacprowi z klasy I gimnazjum. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera, młodzież otrzymała wiele ciekawych odpowiedzi na zadane pytania. Na koniec uczniowie otrzymali wymarzone autografy i zrobili sobie z mistrzynią świata i wicemistrzynią paraolimpijską pamiątkowe zdjęcia. Na pamiątkę tego spotkania wicemistrzyni paraolimpijska z Rio przekazała uczniom Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie swoją koszulkę startową z paraolimpiady wraz ze specjalną dedykacją i autografem. Zapraszamy do naszej galerii.
Napisała: Umieściła:
Mariola Kuras Małgorzata Beczyńska
Stowarzyszenie Amicus rusza z realizacją kolejne go projektu zatytułowanego Tabliczka jak z marzenia. Fundusze na jego realizację pozyskało z Fundacji mBanku w Warszawie. Działania projektu są nastawione na naukę tabliczki mnożenia. W tym celu zakupiliśmy atrakcyjne gry dydaktyczne, zamówiliśmy karty z działaniami mnożenia.
„Poszukiwanie hobby-alternatywą przeciwko agresji” – pod takim hasłem odbyła się wystawa książek i czasopism, która zorganizowana została w bibliotece szkolnej. Uczniowie, którzy wraz z wychowawcami oglądali wystawę dowiedzieli się, w jaki sposób mogą rozwijać swoje pasje. Dzięki zaproponowanej literaturze, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.Istotą i celem wystawy było również wskazanie młodym ludziom różnych możliwości efektywnego i przyjemnego spędzania czasu wolnego oraz poszerzania własnych zainteresowań i umiejętności.
Organizatorki: Dodała:
M. Świerzewska M. Beczyńska
M. Beczyńska
M. Karpińska
M. Deryło
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w naszej szkole odbyło się Półzimowisko pod hasłem „Bezpieczne i aktywne ferie”.Wzięło w nim udział 20 dzieci w różnym wieku. Zajęcia trwały codziennie od godziny 9.00 do 14.00 .Dzieci miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji, m.in. z wyjazdu do kina Helios w Olsztynie i obejrzenia bajki pt.„Sing”, wyjazdu na basen do Morąga. Wzięły również udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały przepiękne kolorowe „Łapacze snów”, które można podziwiać na szkolnym korytarzu. Wszyscy uczestnicy mogli poczuć smak sportowej rywalizacji podczas gry w kręgle, a także oddać się szaleństwu zabawy w Planeta Kids. Wszystkie zajęcia umożliwiły dzieciom rozwijanie ich zainteresowań i umiejętności, dostarczając jednocześnie wiele radości i niezapomnianych wrażeń.Półzimowisko zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu Pełnomocnika Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Stowarzyszenia Amicus. Bardzo dziękujemy. Półzimowisko 2017.
Napisała M. Gliszczyńska Dodała Grażyna M.
W tym roku nasz Wieczór Kolęd uświetnił występ Zamkowego Chóru Kameralnego z Ostródy. Dzięki artystom poznaliśmy piękno chóralnego śpiewu oraz bogactwo nie tylko polskich kolęd i pastorałek. Razem z Chórem mogliśmy śpiewać i radować się w Panu.
Napisała: Wanda Krasula Dodała: M. Beczyńska
19 stycznia w internacie odbył się bal maskowy pt. „Bal karnawałowy jak w Wenecji ” zorganizowany przez p. Agnieszkę Fert i p. Elżbietę Sarnecką. Karnawałową imprezę rozpoczęły konkursy i zabawy przygotowane przez wychowawców. Główną atrakcją balu była prezentacja przez uczestników własnoręcznie przygotowanych masek w stylu weneckim. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością dlatego też wybrane jury nagrodziło każdego przebranego upominkiem. Karnawałowa impreza była okazją do wspólnej zabawy w miłej tanecznej atmosferze, prowadzonej przez Mariusza Bieńkowskiego z zespołu Maxel Live, któremu serdecznie dziękujemy.
Dodała: Edyta P.