Szkoła Promująca Zdrowie

  • "DOBRZE ZNAM TE KSIĄŻKI"
    08.05.2017

    „Dobrze znam te książki”- pod takim hasłem 25 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się quiz wiedzy o książkach. Młodzież wykazywała się znajomością najbardziej znanych i lubianych książek. Zgromadzeni uczniowie dzielnie zmagali się  z niełatwymi pytaniami i zadaniami. Okazało się jednak, że książki nie kryją przed nimi żadnych tajemnic, a bohaterowie lektur nie są im obcy. Najlepiej z powierzonymi zadaniami poradzili sobie:

    Seweryn Mróz (I miejsce)

    Sylwia Mackiewicz (II miejsce)

    Anetka Zielińska  (III miejsce)

    Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dyplomami  i drobnymi upominkami. Laureatom serdecznie gratuluję oraz zachęcam do dalszego zgłębiania tajemnic literatury.

    Napisała i umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: VIII Wojewódzki Festiwal Piosenki "Śpiewać każdy może" już za nami!
    05.05.2017

                         27 kwietnia odbyła się już VIII edycja Wojewódzkiego Festiwal Piosenki „Śpiewać każdy może” organizowanego dla dzieci i młodzieży z Ośrodków województwa warmińsko – mazurskiego. Swoje zdolności wokalne na scenie w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku zaprezentowało 18 wykonawców w tym jeden zespół i jeden duet. Gościliśmy młodzież i dzieci z ośrodków w Szymanowie, Szczytnie, Iławie, Nidzicy i Ostródzie. Jak co roku festiwal  był wyjątkowy, przygotowywany z sercem i pasją. Każdy występ był na wysokim poziomie i dostarczył wiele pięknych wrażeń. Festiwal rozpoczął Starosta Ostródzki  pan Andrzej Wiczkowski dodając  otuchy wszystkim występującym.  W przerwie na obrady jury publiczność i uczestnicy mogli obejrzeć  występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie pod opieką pani Aleksandry Wolińskie, który  wspiera co roku naszą inicjatywę.

                       Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymała Kamila Czarnecka z ZPSW w Iławie. Jury przyznało także I, II i III miejsce oraz 5 wyróżnień. Zdobywcą I  miejsca został Seweryn Mróz,  II miejsce zdobył zespół „Chłopaki w krawatach”  z ZPSWR z naszej Placówki  i III – Natalia Dąbrowska z SOSW w Nidzicy. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Liniewski i Anna Maria Liniewska z ZPSWR w Ostródzie, Sebastian Wyciński z ZPSW w Iławie, Julia Gryszkiewicz z SOSW w Szymanowie, Kacper Sierut i Roksana Skorupska z SOSW w Szczytnie i Klaudia Nadolna z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

                      Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki,  Pełnomocnik  Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym  w Ostródzie oraz Stowarzyszenie  Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych  AMICUS.             

                     Nad przebiegiem festiwalu czuwały organizatorki: Edyta Palczewska, Ilona Krawczyk, Anna Kapturkiewicz i Marzena Kopczyńska. 

                        Dodała: Edyta P.

  • „MIKOŁAJ KOPERNIK WYNALAZCĄ KANAPKI”
    04.05.2017

    Zespół „Nasza Scena” zdobył II miejsce w konkursie przedstawień teatralnych organizowanym przez Centrum Kultury w Iławie. Zgromadzonej publiczności i jury pokazaliśmy spektakl kukiełkowy pt. „Mikołaj Kopernik wynalazcą kanapki”. Jesteście zdziwieni? Mikołaj Kopernik to znany na całym świecie astronom. Jednak jak się okazuje, wybitny Polak był także odkrywcą kanapki! Jak to się stało?Jak głosi legenda, swojego wielkiego odkrycia, Kopernik dokonał w czasie wojny polsko -krzyżackiej. Było to około 1516 roku. Wówczas astronom piastował funkcję obrońcy zamku w Olsztynie. W czasie walk okazało się, że wielu rycerzy cierpi z powodu choroby przewodu pokarmowego. Zdaniem Kopernika przyczyną tego stanu było spożywanie chleba, który często lądował na ziemi. Na podstawie tej historii p. Ewa Janicka i Lidia Krześniak napisały autorski scenariusz oraz wyreżyserowały ciekawe, chwilami bardzo zabawne przedstawienie. Uznanie jury przeglądu zdobyła gra młodych aktorów oraz kunsztownie wykonane lalki i dekoracje autorstwa p. Grażyny Pietrzak i Joanny Chmielewskiej.

    Obsada przedstawienia:

    Mikołaj Kopernik: Mateusz Bieńkowski

    rycerze: Sylwester Jaros, Andrzej Florkowski, Łukasz Wyrębiak

    kucharz: Łukasz Wyrębiak

    kobiety: Aneta Zielińska, Kinga Binder, Żaneta Sandra Żach

    muchy: Ewa Wieliczko, Natalia Wesołowska

    pajda chleba: Żaneta Rybicka

    Napisała: Lidia Krześniak                        Umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska

     

     

     

  • DBAMY O PIĘKNY UŚMIECH
    12.04.2017

    Wizyty adaptacyjne w CENRUM UŚMIECHU Stomatologia w Ostródzie

                Jak wynika z badań ponad połowa z nas boi się wizyty u dentysty. Jedni są w stanie to przezwyciężyć, inni natomiast latami unikają leczenia stomatologicznego. Niestety to drugie rozwiązanie bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej. Aby walczyć o zdrowe i piękne uśmiechy należy już od najmłodszych lat uświadamiać dzieci jak ważne jest dbanie o zęby poprzez odpowiednie odżywianie, prawidłową higienę oraz regularne wizyty u stomatologa. Wszystkie te aspekty były omawiane podczas lekcji edukacyjnych odbywających się w ramach programu profilaktycznego „Zdrowe zęby – radosny uśmiech”. Kolejnym etapem tego programu były wizyty adaptacyjne w gabinecie stomatologicznym. Dzieci pod opieką wychowawców udały się do Kliniki Centrum Uśmiechu, aby w przyjaznej atmosferze zapoznać się z gabinetem. Pani doktor opowiedziała nam o swojej pracy, oprowadziła po Klinice oraz zademonstrowała działanie urządzeń. Każdy miał okazję usiąść na fotelu, a na koniec wszyscy otrzymali nagrody dzielnego pacjenta – szczoteczki, pasty oraz karty pracy sprawdzające zapamiętane wiadomości. Wizyta była dla dzieci ciekawym i bardzo miłym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że te wspomnienia zostaną w nich na długo i będą zachętą do częstych wizyt kontrolnych u stomatologa.

    Napisała: A. Fert

    Umieścił na stronie: K.S.

    DBAMY O PIĘKNY UŚMIECH.

  • BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH UCZNIÓW
    12.04.2017

    Spotkanie z Policyjnym Profilaktykiem w ZPSWR:  „W trosce o bezpieczeństwo  ucznia”

     

    W dniu 30 marca 2017 r. w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych

    w  Ostródzie odbyło się spotkanie uczniów z policyjnym profilaktykiem. Spotkanie zorganizowano

    w ramach działalności profilaktyczno-edukacyjnej prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji

    w Ostródzie. Tematem pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za czyny karalne. Policjantka wyjaśniała uczniom zagadnienia związane z przestępczością nieletnich, omówiła pojęcia czynu karalnego i wskazała najczęstsze zjawiska demoralizacji wśród młodzieży.

    Policyjny profilaktyk omówiła również zasady wynikające z kodeksu karnego i wykroczeń a także tłumaczyła na czym polega postępowanie karne.

    Funkcjonariuszka przestrzegała przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, które mogą dla młodego człowieka skończyć się przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniła, że normy prawne mają za zadanie przede wszystkim ochronę człowieka i jego dóbr przed bezprawnymi atakami. Policjantka przestrzegała również młodych ludzi przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu, gier komputerowych oraz wyjaśniła czym jest stalking i w jaki sposób można się przed nim bronić oraz do kogo zwracać o pomoc.

     

    Napisała: Elżbieta Rosiewicz  Umieścił na stronie: K.S.

     

  • WYCIECZKA DO STADNINY KONI W RZECZNEJ
    12.04.2017

    Stadnina Koni Rzeczna założona została w 1947 roku na bazie majątku przedwojennej stadniny prowadzącej hodowlę koni na potrzeby wojska. Obecnie Stadnina prowadzi hodowlę koni zarodowych rasy wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi oraz pełnej krwi angielskiej. Można tu również nauczyć się jeździć konno, uzyskać porady czy zdobyć uprawnienia instruktora jazdy konnej. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest zbiór zabytkowych bryczek.  Po wizycie w Rzecznej stanowczo stwierdzamy, że warto to miejsce odwiedzić. Zauroczyły nas piękne, zadbane konie i śliczne źrebaczki. Karmiliśmy je jabłkami oraz marchewką i wszyscy byli z tego powodu zadowoleni. Podziwialiśmy skoki jokeya i konia na parkurze. Dowiedzieliśmy się jak trzeba dbać o klacze, ogiery, wałachy. Szkoda, że nie dopisała nam pogoda. Gdyby było trochę cieplej z chęcią w Rzecznej spędzilibyśmy więcej czasu.

    Wycieczka była elementem realizacji projektu „Przyjazne czy nie, wszystkie poznać chcę” – realizowanego z funduszy Fundacji PZU i Stowarzyszenia Amicus. Szczególnie dziękujemy dyrekcji ZPSWR za pomoc i wspieranie naszych działań podczas realizacji projektu.

    Napisała: Lidia Krześniak          Umieściła na stronie: M. Beczyńska

  • „PIĘCIOBÓJ MŁODYCH PARAOLIMPIJCZYKÓW”
    11.04.2017

    TRENING Z ZAWODNIKAMI OKS SOKÓŁ W RAMACH PROJEKTU „PIĘCIOBÓJ MŁODYCH PARAOLIMPIJCZYKÓW”.

    W środę 29 marca 2017 roku młodzież gimnazjalna  Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie realizująca projekt „Pięciobój młodych paraolimpijczyków” miała przyjemność uczestniczyć w profesjonalnym treningu piłkarskim przeprowadzonym przez trenera naszej ostródzkiej drużyny Pana Karola Szwedę z aktywnym wsparciem zawodników pierwszego składu Sokoła.Dwudziestu młodych sportowców, wśród których są również dziewczęta, rozpoczęło trening od profesjonalnej rozgrzewki, a następnie wykonywali ćwiczenia doskonalące uderzenie i przyjęcie piłki wewnętrzną i zewnętrzną stroną stopy tj. prowadzenie piłki między pachołkami, podania piłki w trójkach w biegu, uderzenia piłki po slalomie, uderzenie z wyjściem na pozycję. Następnie zawodnicy zostali podzieleni na dwie drużyny i ćwiczyli grę „Do 10 podań”. Odbyła się również seria strzałów na bramkę z tak zwanej „jedenastki”.Spotkanie zakończyło się miłą niespodzianką, ponieważ wszyscy uczestnicy otrzymali od Pana Dyrektora Klubu Łukasza Głębockiego bilety na najbliższy mecz Sokoła, który odbędzie się 8 kwietnia 2017 roku o godzinie 18:00 na stadionie miejskim. My będziemy kibicować naszej drużynie. Wszystkich Ostródzian zapraszamy na mecz. Zdjęcia z treningu – warto zerknąć.

    Napisała: M. Kuras.            Umieściła na stronie: M. Beczyńska

     

  • NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY
    08.04.2017

    30 marca 2017 roku wszyscy uczniowie oraz nauczyciele ZPSWR uczestniczyli w niesamowitej lekcji przyrody.  Została ona zorganizowana w ramach realizacji projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę.” sfinansowanego przez Fundację PZU i Stowarzyszenie Amicus. Poprowadzili ją goście ze Smolnicy - Zespół A – Kuku. Podczas zajęć poznaliśmy Tadzika, Lilkę, Zbyszka, Lolka, Sijo i Mini. Te wdzięczne imiona noszą: sowa, sokół, puchacz i myszołów. Takich gości przyjmowaliśmy pierwszy raz. Ptaki zaprezentowały swe wdzięki i umiejętności. Ich opiekunowie opowiedzieli nam o ptasim życiu i uzmysłowili, dlaczego warto dbać o dziko żyjące sowy i ptaki drapieżne. Prezentacja była bardzo ciekawa i wnosiła wiele wiadomości. Uczniowie dowiedzieli się m. in., że sokół wędrowny jest wyjątkowy, dlatego, że jest najszybszym stworzeniem na ziemi – lata z prędkością około 400 km/h!  Okazało się, że sowy wcale nie są mądre. Nie bez przyczyny lekcję nazwano „żywą”, gdyż mogliśmy przyjrzeć się ptakom z bardzo bliska, poczuć wiatr ponad głowami czyniony przez ich skrzydła. Była to znakomita lekcja bez podręczników i zeszytów, ale z wyjątkowymi „pomocnikami naukowymi”. Pozostanie ona na długo w naszej pamięci.

    Realizatorki projektu „Przyjazne lub nie , wszystkie poznać chcę".

    Napisała: Lidia Krześniak                 Umieściła na stronie: M. Beczyńska

     

  • PRZEPISY WIERSZEM PISANE
    07.04.2017

    W miesiącach od stycznia do marca 2017 roku uczniowie klasy III a ZSZ mogli wziąć udział w szkolnym konkursie o tematyce gastronomiczno – cukierniczej pt. „Przepisy wierszem pisane”.Uczniowie wybierali i zapoznawali się na praktycznej nauce zawodu z przepisami na potrawy i ciasta karnawałowe. Następnie na języku polskim dokonywali interpretacji wierszem wybranego przepisu gastronomicznego/cukierniczego. W marcu komisja konkursowa oceniła efekty pracy uczniów – wiersze, przyznano dyplomy oraz nagrody za zajęcie kolejnych miejsc i udział w przedsięwzięciu. „Przepisy wierszem pisane” zostały zamieszczone na tablicy zawodoznawczej w holu szkoły.

    Miejsce I – Karolina Grochalska (wiersz pt. „Faworkowa rozkosz” – interpretacja wierszem przepisu na faworki);

    Miejsce II – Anna Brenda (wiersz pt. „Jajeczkowa bajka” – interpretacja wierszem przepisu na jaja w majonezie);

    Miejsce III  - Anna Miecznikowska (wiersz pt. „Idealny związek Pana Śledzia i Pani Cebuli” – interpretacja wierszem przepisu na śledzie w oleju);

    Wyróżnienie – Rozalia Teresa Lajzer (wiersz pt. „Gniazdka poznańskie będą rajskie” – interpretacja wierszem przepisu na gniazdka poznańskie);

    Wyróżnienie – Anna Gołdyn (wiersz pt. „Róże karnawałowe do spożycia w mig gotowe” – interpretacja wierszem przepisu na róże karnawałowe);

    Uczniowie biorąc udział w konkursie wzbogacili swoją wiedzę na temat potraw i ciast karnawałowych. Ćwiczyli umiejętność czytania ze zrozumieniem przepisów gastronomicznych i cukierniczych. Wzbogaciła się również ich wiedza na temat sposobu organizacji tekstu jakim jest wiersz.

    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy zajętych miejsc i wspaniałych nagród.

    Konkurs zorganizowały: p. Ewa Janicka, p. Sylwia Dylągowska, p. Justyna Kowalska.

    Napisała: Sylwia Dylągowska                    Umieściła na stronie: M. Beczyńska                       

     

     

  • TO BYŁA NIEZWYKŁA WYSTAWA
    06.04.2017

    Ciekawe, oryginalne, wyjątkowe, pomysłowe, interesujące, nowatorskie – te wszystkie przymiotniki opisują prace plastyczne, które mogliśmy podziwiać na pokonkursowej wystawie pt. „Puszysty ogrom przyjaźni”. Była ona częścią projektu - „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” realizowanego w Zespole Placówek  Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie,  sfinansowanego przez Fundację PZU i Stowarzyszenie Amicus. Na konkurs wpłynęło 550 prac z 89 placówek oświatowych oraz Ośrodków Kultury z terenu całej Polski. Jury wybrało i nagrodziło 13, ale w zasadzie każda praca zasługiwała na oklaski i uwagę. Dziękujemy wszystkim autorom – młodym niepełnosprawnym plastykom. Dziękujemy również Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie za umożliwienie nam prezentacji prac.

    Realizatorzy projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę”     Umieściła na stronie: M. Beczyńska   

  • TARGI EDUKACYJNE
    06.04.2017

    Udział ZPSWR w Ostródzie w Targach Edukacyjnych powiatu ostródzkiego.

    W dniu 22 marca 2017 roku w sali gimnastycznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Ostródzie odbyły się Targi Edukacyjne powiatu ostródzkiego. Organizatorami Targów byli Starosta Ostródzki oraz wyżej wymieniona szkoła. Ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego zaprezentowała m.in. Nasza Placówka. Swoją ofertę kierowaliśmy do młodzieży z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowano tablice informacyjne, foldery i ulotki  z ofertą kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2017/2018. Gimnazjaliści mogli zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzór podania i opis kryteriów przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej. Nauczyciele udzielali  informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole  a także z zakresu funkcjonowania internatu. Chwaliliśmy się również bogatą bazą dydaktyczną. Na stoisku jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów kształcących się w zawodach cukiernik, kucharz oraz pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Zaprezentowano rękodzieło wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie kształcący się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej zaprezentowali aranżację nakrycia stołu. Wzrok przyciągała dekoracja stoiska z akcentem ludowym.

    Napisała: Sylwia Kowalska - Dylągowska.

    Umieścił na stronie: K.S.

    TARGI EDUKACYJNE.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Spotkanie z podróżniczka
    03.04.2017

                    Wioletta Gutfrańska z Ostródy, wielka pasjonatka, miłośniczka gór i podróży odwiedziła naszych wychowanków aby przekazać relacje ze swoich wypraw.  Pani Wioletta stara się żyć aktywnie. Zdobyła najwyższe szczyty Europy, obu Ameryk i Afryki. Swoimi opowieściami z podróży zaraża swoją pasją innych. Marzy o tym, aby choć troszkę tego zaszczepić ostródzkiej młodzieży. Nasi podopieczni byli pod wielkim wrażeniem osiągnięć podróżniczki. Poza tym obejrzeli przepiękne zdjęcia z dotychczasowych wypraw.

                     Dodała:  Edyta P.
     

  • Kornel  Makuszyński  - znany i lubiany
    02.04.2017

    Kornel  Makuszyński  - znany i lubiany

     

    Znalezione obrazy dla zapytania diabeł piszczałka      Diabeł Piszczałka – bohater książki K. Makuszyńskiego pt. „Przyjaciel wesołego diabła”

     

    Grupa naszych uczniów / Seweryn Mróz, Sylwia Mackiewicz , Justyna Jasion , Kinga Grygas  , Wiktoria Oczyńska i Anna Miecznikowska /pokazała,że o życiu i twórczości tego doskonałego pisarza  wie bardzo dużo. Kolejny raz udało się nam wygrać  Wojewódzki  Konkurs  Języka Polskiego z  Kornelem  Makuszyńskim. Tym razem na podium stanęliśmy razem z drużyną z Olsztyna. Reprezentanci ZPSWR  popisali się umiejętnościami ortograficznymi /otrzymaliśmy 6 dyplomów mistrza ortografii/, doskonałą znajomością książki   „ Przyjaciel wesołego diabła” , wzorowym, głośnym czytaniem, wiedzą na temat przysłów i dobrą współpracą w grupie. Jury doceniło również stylizację naszych uczennic. Pozdrawiamy naszych rywali i cieszymy się z sukcesu.

    Napisały:                               Umieściła na stronie: M. Beczyńska

    Ewa Janicka

    Lidia Krześniak

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej

    30.03.2017

                 20 marca w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce,  obchodzi się Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jest to  okazja do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne oraz zachęty do dbania o prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej. W internacie takie obchody odbyły się po raz pierwszy 21 marca w ramach programu profilaktycznego „Zdrowe zęby – radosny uśmiech”. Nasi wychowankowie obejrzeli inscenizację „Zdrowy Ząbek” oraz wzięli udział w konkursach o tematyce stomatologicznej. Zaproszony gość pani doktor Kamila Kosyl z Centrum Uśmiechu Stomatologia w Ostrodzie przypomniała o zasadach prawidłowego dbania o zęby. Na koniec nasi podopieczni mieli okazję spróbować zdrowe dla zębów przekąski przygotowane przez wychowanki gr. I.

                     Dodała: Edyta P.

  • PREZENTACJA FILMU „ŁOWY NA GRUBEGO ZWIERZA” ORAZ  WARSZTATY PLASTYCZNE
    30.03.2017

    29 marca odbyło się drugie już spotkanie filmowe w ramach realizowanego projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” sfinansowanego przez FUNDACJĘ PZU oraz Stowarzyszenie „Amicus”. Bogactwo fauny polskich lasów budzi podziw i uznanie. Przekonali się o tym uczniowie, którzy obejrzeli film pt.: „Łowy na grubego zwierza”. Młodzież utrwaliła  i pogłębiła swoją wiedzę na temat życia takich zwierząt, jak dziki, łosie, jelenie, sarny, czy muflony.Po prezentacji wszyscy chętnie wzięli udział w warsztatach plastycznych oraz układaniu puzzli.

    Organizatorki:                                  Napisała i umieściła na stronie: M. Beczyńska

    G. Pietrzak                                           

    M. Beczyńska

    J. Chmielewska

    L. Krześniak

    E. Janicka

     

     

     

  • BIBLIOTEKA NIEZWYKŁYM ZAKŁADEM PRACY.
    30.03.2017

    Podczas realizacji zadania, współpraca z zakładami pracy, uczniowie klasy Ib Zasadniczej Szkoły Zawodowej odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostródzie. Przekonali się, że nie jest to zwyczajny zakład pracy. Zwyczajne sprawy związane z pracą w tym miejscu dotyczą odpowiedniego wykształcenia (wyższego), napisania CV i przedstawienia go dyrektorowi Centrum Kultury w Ostródzie, podpisania umowy o pracę, podjęcia pracy w systemie dwuzmianowym. Zwykłe obowiązki każdego bibliotekarza to prowadzenie ksiąg inwentarzowych (stare w formie papierowej, nowe w formie elektronicznej), dzienników statystycznych (forma papierowa) oraz gromadzenia, katalogowania i wypożyczania książek.

    Niezwykłości temu „zakładowi pracy” dodaje dodatkowa działalność kulturalno-naukowa. Nasza ostródzka biblioteka organizuje i zapewnia dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej. Instytucja ta prowadzi cykl spotkań z historią, warsztaty rękodzielnicze, kanapę kulturalną, spotkania autorskie itd. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie współpracuje ze Środowiskowym Domem Samopomocy z Kajkowa.  Współpraca ta polega na tym, że jedna osoba z tego domu raz w tygodniu ma możliwość uczenia się i pomagania podczas porządkowania i segregowania książek będących tzw. „darem czytelników”.

    Uczniowie uczestniczący w wycieczce mogli zapoznać się z poszczególnymi działami znajdującymi się w bibliotece. Samodzielnie, oczywiście po wcześniejszym instruktarzu bibliotekarza, za pomocą komputera wybrać tytuł książki lub autora i odnaleźć tę pozycję na odpowiedniej półce. Dowiedzieli się również, że specjalistyczne książki dotyczące literatury fachowej dotyczącej np. stolarstwa należy szukać w czytelni. Najczęściej korzysta się z niej na miejscu. Jeśli jakiejś pozycji nie ma, bibliotekarz zaproponuje w ramach wypożyczania międzybibliotecznego sprowadzenie jej na życzenie czytelnika do skorzystania w czytelni.

    Po tej wycieczce Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie nie skrywa żadnych tajemnic, których byśmy nie poznali. A może jednak? Zapraszamy do wypożyczania książek, audiobooków, filmów znajdujących się w miejskiej bibliotece i naszej szkolnej również. Zdjęcia potwierdzają atrakcyjność tego niezwykłego „zakładu pracy”. Zobaczcie sami.

    Napisała: M. Kuras.             Umieściła na stronie: M. Beczyńska

  • I etap programu "ZDROWE ZĘBY- RADOSNY UŚMIECH"
    29.03.2017

    Zakończyliśmy I etap programu profilaktycznego „ZDROWE ZĘBY – RADOSNY UŚMIECH”.
    Od stycznia do marca wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach edukacyjnych z panią doktor z CENTRUM UŚMIECHU Stomatologia w Ostródzie. W trakcie zajęć poruszane były tematy: rola i funkcje zdrowych zębów  w codziennym życiu, zapoznanie z zasadami higieny jamy ustnej, pokaz mycia zębów, zapoznanie z podstawową wiedzą na temat próchnicy, wpływ diety na zdrowie zębów, zapoznanie z pracą lekarza stomatologa oraz uświadomienie konieczności regularnych wizyt kontrolnych. Załączone zdjęcia są fotorelacją z zajęć dla klas starszych: Gimnazjum, SPdP i ZSZ. 

    Napisały:                                                     Umieściła na stronie:

    Agnieszka Fert                                             M. Beczyńska

    Wanda Krasula 

  • "WIOSNA JUŻ"- KONKURS RECYTATORSKI
    27.03.2017
    „ Leci pliszka

    spod kamyczka

    - jak się macie dzieci?

    Już przybyła

    wiosna miła,

    już słoneczko świeci”

    Maria Konopnicka: "Powitanie wiosenki"

    Wiosna to ulubiona pora roku poetów. Wcale nas to nie dziwi. Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej mieli spory wybór wierszy do nauki na pamięć. Zadanie wykonali na 5! W konkursie recytatorskim pt. „Wiosna już!” brało udział 13 uczniów. Najlepszymi recytatorami okazali się: Kacper Kawiak, Daniel Kleber,Kinga Grygas, Amelia Rucińska, Bianka Felke.  Dziękujemy jury za rozważny werdykt. Dziękujemy uczniom za udział w konkursie. Przyjemnie było Was słuchać.

    Napisały:                                                                 Umieściła na stronie:

    Ewa Janicka i Lidia Krześniak                                    M. Beczyńska

  • POWITANIE WIOSNY
    22.03.2017

    21 marca pożegnaliśmy zimę- powitaliśmy wiosnę. Imprezę poprowadził Wodzirej Sławek
    z grupy „TWOI WODZIREJE”. Odbyły się konkursy, tańce z różnych stron świata, były zagadki wiosenne i oczywiście słodkie upominki. Podczas imprezy nagrodzone zostały prace wykonane na konkurs „Kwiaty dla pani wiosny”. Uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody. Imprezę zakończył pochód z marzanną, po szkolnych korytarzach. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy Wodzirejowi Sławkowi za poprowadzenie super imprezy wiosennej. 

    Napisały:

    Mariola Deryło                                 Umieściła na stronie: M. Beczyńska

    Małgorzata Karpińska

  • "PUSZYSTY OGROM PRZYJAŹNI" - WYSTAWA
    20.03.2017

    Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy pokonkursowej prezentującej prace uczestników konkursu plastycznego "Puszysty ogrom przyjaźni". Prace będzie można  obejrzeć do  5 kwietnia w czytelni  Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Ostródzie. "Puszysty ogrom przyjaźni"- to ogólnopolski  konkurs plastyczny zorganizowany przez ZPSWR, wspierany przez Stowarzyszenie "Amicus" oraz Fundację PZU.

    Dodała: M. Beczyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć