W piątek uczniowie klasy V – VI odwiedzili Expo Arenę w Ostródzie. Odbywały się tam Targi Pro Defense. Obejrzeli jak wojowano przed wiekami i czym dysponują dziś żołnierze. Zobaczyliśmy najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Uczniowie dowiedzieli się jak drogi jest sprzęt i szkolenia wojskowe, np. przeszkolenie pilota myśliwca kosztuje 3 mln $, silnik do samolotu 5 mln $! Na zdjęciu widzicie Darka – w stroju pilota.
Napisała: Lidia Krześniak Dodała: Małgorzata Beczyńska
Jak na prawdziwych sportowców przystało, nasi pięcioboiści mięli przyjemność aktywnie spędzić czas w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. W czasie dwudniowej wizyty we Władysławowie młodzież Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych z Ostródy zwiedziła kompleks obiektów szkoleniowo – widowiskowych i rekreacyjnych. Naszym przewodnikiem była Pani Aleksandra Bystram specjalistka ds. sportu. Dzięki uprzejmości naszej pani przewodnik uczestniczyliśmy w treningu bokserskim zawodników polskiej kadry narodowej pod okiem trenera Pana Wojciecha Konczalskiego. Zobaczyliśmy w akcji najlepszych zawodników kadry między innymi: Szymona Hamerskiego aktualnego Młodzieżowego Mistrza Polski w wadze średniej.
Mogliśmy zobaczyć również trening szermierski oraz treningi pływaczek synchronicznych. Pani Aldona Szczepańska, trener z AZS Środowiskowy, przygotowywała zawodniczki do czerwcowego turnieju w Belgradzie. Na Mistrzostwach Europy Juniorek wystawi zawodniczki solo, duet i kombinację, którą dziewczęta ćwiczyły na tym obozie.
Jednak nie samym sportem człowiek żyje, dlatego nie mogło zabraknąć spacerów brzegiem morza, szukania bursztynów i muszelek ,wizyty w porcie rybackim oraz spaceru Aleją Gwiazd Sportu. Młodzi sportowcy wrócili wypoczęci, zregenerowani oraz zmotywowani do dalszej walki o medal mistrza pięcioboju. Zapraszamy do oglądania zdjęć.
Napisała:Mariola Kuras Zamieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Moc atrakcji gwarantowana w czwartek 1 czerwca w godz. 10.00- 13.00
W tym dniu za losy loterii fantowej płacimy nakrętkami od butelek : 5 nakrętek = 1 los
Autor plakatu Anna Mówińska Dodała Grażyna M.
Droga Mamo…
Klasa II c gimnazjum zorganizowała 26 maja 2017r. spotkanie swoim mamom z okazji Ich święta. Był program artystyczny, podziękowania i kwiaty. Spotkanie umilił słodki poczęstunek. Mamy były bardzo wzruszone.
Umieścił na stronie: K.S.
Od marca do maja w klasach II- III szkoły podstawowej organizowany był kolejny raz program profilaktyczny ,, Cukierki” .
Głównym zadaniem zajęć było przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych oraz uczenie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu.
W czasie zajęć dzieci poznały bohaterów bajki "Cukierki", rozmawiały o opisanych wydarzeniach i postaciach, tworzyły do niej ilustracje. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie "Dziękuję, od obcych nic nie biorę!" było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sposobu odmawiania. .
Zwieńczeniem pracy uczniów było uroczyste, podsumowujące spotkanie, na którym wszyscy uczestnicy otrzymali wykonaną przez siebie książeczkę oraz pamiątkowe dyplomy.
Umieścił na stronie:K.S.
23 maja odbył się w naszym internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowany przez p. Annę Kapturkiewicz, p. Martę Slizewicz i p. Piotra Górskiego. Przegląd gości w naszym kalendarzu już od lat i jest zawsze wielkim wydarzeniem. Repertuar jest dowolny i każda grupa może zaangażować się w obchody tej imprezy, wybierając najodpowiedniejszą dla siebie formę. W tym roku mogliśmy podziwiać taniec, kabaret, przedstawienie, teatrzyk kukiełkowy oraz magiczne show. Imprezę rozpoczął występ laureatów Festiwalu Piosenki Seweryna Mróz i Klaudii Nadolnej. Seweryn zaprezentował piosenkę „Biełyje rozy” (w polskiej wersji), która była akcentem realizowanego w internacie projektu „Matrioszkę malujemy, tańczymy, śpiewamy, rosyjską duszę mamy”. Dziewczynki z I gr zagrały kabaret „Baba Jola” a chłopcy z V kabaret „Królewna Śmieszka”. Skecz gr. IV „Noga z gazu” przestrzegał przed zbyt szybką jazdą. Dziewczynki z gr. VII przedstawiły teatrzyk kukiełkowy a z II „Czekoladowy taniec”, natomiast najmłodsi chłopcy z grup III i VI przedstawienie „Rzepka”, „Magiczny duet” i piosenkę „Zielone ufoludki”. Imprezę zakończyła wspólna Zumba.
Dodała: Edyta P.
24 maja wybraliśmy się do ośrodka hipoterapii „Orinoko” w Brzydowie, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach rehabilitacyjnych z udziałem koni. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania opowieści na temat ras i maści tych niezwykłych zwierząt. Dowiedzieliśmy się również, że konie mogą pełnić rolę trenerów. Ośrodek „Orinoko” to bardzo przyjazne ludziom i zwierzętom miejsce. Jego właścicielka – pani Ania, pokazała nam, jak należy właściwie troszczyć się o te czworonogi. Wzięliśmy więc udział w czesaniu, karmieniu, a nawet czyszczeniu końskich kopyt. Z ogromnym zapałem i zainteresowaniem wykonywaliśmy te czynności. Dzięki nim poznaliśmy, jak wygląda praca w ośrodku. Codzienna pielęgnacja i toaleta jest bardzo ważna, gdyż utrzymuje konia w zdrowiu i czystości, poprawia krążenie krwi, daje możliwość zaobserwowania, czy koń jest zdrowy, czy nie ma ran bądź opuchlizn. Była to dla nas bardzo wartościowa lekcja, dzięki której dużo się nauczyliśmy. Niesamowitą atrakcją była dla nas również jazda konna, która jak się okazało, może być bardzo ciekawą formą aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Niektórzy z nas po raz pierwszy odważyli się wsiąść na konia. Było to dla nich nowe i ciekawe doświadczenie. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Mimo, iż pogoda nam nie dopisała, pobyt w ośrodku „Orinoko” będziemy wspominać z przyjemnością.
Wycieczka była elementem realizacji projektu „Przyjazne czy nie, wszystkie poznać chcę” – realizowanego z funduszy Fundacji PZU i Stowarzyszenia Amicus.
Napisała i umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska
Dnia 25.06.2017 r odbyła się Internacka Olimpiada Sportowa, w której udział wzięli wychowankowie ze wszystkich grup opiekuńczo – wychowawczych. Przy dźwiękach hymnu olimpijskiego wniesiono z flagę olimpijska a pani Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki zapaliła znicz olimpijski. Nasi wychowankowie wzorem prawdziwych olimpijczyków złożyli Ślubowanie Sportowca. Następnie wszyscy wzięli udział w konkurencjach sportowych przygotowanych specjalnie na tę okazję przez p. Ewę Ostrowską i p. Kamilę Fryczyńską. Nasi zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak: wyścigi rydwanów, przeciąganie liny, czy złoty strzał na bramkę. Mimo iż rywalizacja była zacięta wszyscy bawili się zgodnie, w myśl zasady fair – play. Na naszej olimpiadzie wszyscy byli zwycięzcami i zostali nagrodzeni wielkimi brawami oraz słodkim upominkiem. Na zakończeniem zmagań sportowych pani Anna Kapturkiewicz i pani Marta Ślizewicz przygotowały ognisko wiosenne, podczas którego wszyscy mogli uzupełnić stracone kalorie. Była pieczona kiełbaska, bułeczki, arbuzy a także słodki akcent w prezencie od pana Dyrektora.
Napisała: Kamila Fryczyńska Dodała: Edyta P.
19 maja w Morąskim Domu Kultury odbył się XXXVI Wojewódzki Konkurs Zespołów Teatralnych „O Laur Złotej Rybki”. Nasz szkolny, teatralny zespół pokazał tam przedstawienie kukiełkowe o Mikołaju Koperniku. Wiemy, że był astronomem, matematykiem , lekarzem, no i jeszcze, według legendy, wynalazł kanakę.
Napisała: Lidia Krześniak
Dodała: Małgorzata Beczyńska
16 maja gościliśmy w naszym internacie młodzież z zespołu „Promyk” z SOSW w Bartoszycach. W tanecznych rytmach, połączonych z koncertem zespołu nasi podopieczni i wychowankowie z Bartoszyc zawierali pierwsze przyjaźnie i sympatie. Zabawa była bardzo udana. Czas upłynął w miłej i radosnej atmosferze, co sprzyjało integracji dzieci i młodzieży z obu placówek. Nad przebiegiem imprezy czuwały p. Marzena Kopczyńska i p. Edyta Palczewska.
Dodała: Edyta P.
16 maja 2017r. w internacie ponownie gościliśmy panią Justynę Haładaj (specjalistkę ds. edukacji przyrodniczej z Nadleśnictwa Olsztynek). Celem spotkania było budzenie świadomości przyrodniczej a przede wszystkim uświadomienie znaczenia wody dla życia na Ziemi, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt i roślin. Tym razem pani Justyna przywiozła ze sobą las i niektórych jego mieszkańców zamkniętych w szkatułce. Brzmi nieprawdopodobnie, ale rzeczywiście tak jest. „Las w szkatułce”- tak nazywa się mobilne stoisko edukacyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Olsztynek. Stoisko jest wielofunkcyjne i interaktywne. Pani Justyna Haładaj w ciekawy i niebanalny sposób pokazała jak ważną rolę odgrywa woda w przyrodzie. Wszyscy wychowankowie z uwagą słuchali i zwiedzali stoisko. Mogli samodzielnie odkrywać tajemnice lasu penetrując kolejne schowki w edukacyjnej przyczepie. Pani edukator Justynie Haładaj serdecznie dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne atrakcyjne spotkanie.
Dodała: Edyta P.
11 maja odbył się w naszej Placówce Dzień Otwarty. Przybyłych gości powitali nauczyciele, prezentując dorobek szkoły, w tym księgi, puchary i inne pamiątki szkolne. Na dzieci i młodzież czekał słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów klas zawodowych. Po przywitaniu Goście wyruszyli na zwiedzanie szkoły. Oglądali sale lekcyjne i pomieszczenia do zajęć terapeutycznych.
Mogli przyglądać się lekcjom aktualnie prowadzonym w szkole. Uczestniczyli, między innymi w zajęciach doświadczania świata, integracji sensorycznej, warsztatach gastronomicznych oraz plastycznych. Zainteresowani rodzice i dzieci mogli uzyskać od naszych nauczycieli obszerną informację o zajęciach prowadzonych przez szkołę, skorzystać z konsultacji z psychologiem, logopedą i pedagogiem, a także z porad specjalistów. W przerwie goście obejrzeli spektakl kukiełkowy pt. ,,Mikołaj Kopernik wynalazcą kanapki” oraz brali udział w ,,Warsztatach z Franklinem”. Następnie rodzice i uczniowie spoza Ostródy udali się do internatu, aby zapoznać się z warunkami, w jakich ich dzieci będą odpoczywać po lekcjach.
Cieszymy się, że Dzień Otwarty spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dziękujemy gościom za przybycie.
Napisała M. Sztenderska Dodała GrażynaM.
I MIEJSCE W „BAWMY SIĘ RAZEM”
11 maja w Olsztynie odbyły się wojewódzkie zawody sportowe „Bawmy się razem”. Wzięły w nich udział drużyny z Olsztyna, Elbląga, Szczytna, Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego i Ostródy. Sportowa rywalizacja była emocjonująca i przebiegała w duchu dobrej zabawy. Zawodnicy musieli się wykazać sprytem, zwinnością, siłą a przede wszystkim szybkością. Na zakończenie zawodów każda drużyna otrzymała piękny puchar i słodkie upominki.
Naszą placówkę reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej: Karol Kołodziejski i Witold Markiewicz z kl.V, Dorian Ciechowicz z kl.IV, Jakub Dyrmo i Filip Śmiatacz z z kl.III, Klaudia Tys, Roksana Obycz i Oliwia Jastrzębska z kl.II
Opiekunami były panie Barbara Fiołek i Magdalena Gliszczyńska
Wszystkim zawodnikom gratulujemy !!! Umieścił na stronie::K.S.
11 maja w ramach Dnia Otwartego w naszej Placówce odbyły się „Warsztaty z Franklinem”. Starsi uczniowie naszej szkoły czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom wybrane książeczki o przygodach małego żółwika Franklina. Każda z przygód, poświęcona była problemom, z którymi zmagali się bądź nadal zmagają prawie wszystkie małe dzieci. Książeczki te pomogły w łatwy i przystępny sposób wytłumaczyć młodym ludziom trudne dla nich sprawy. Franklin to bardzo lubiana przez dzieci postać, gdyż uczy, że warto dotrzymywać obietnic, pomagać, dzielić się, pozwala także oswoić lęk przed nieznanym. Po wysłuchaniu historii o przygodach Franklina uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli bajki z udziałem swojego ulubieńca i jego przyjaciół, a następnie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Efektem ich pracy były plakaty, oryginalne prace plastyczne oraz medale z wizerunkiem naszego bohatera. Podczas warsztatów rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na „Najładniejszą kartkę urodzinową dla Franklina”. Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodkie upominki.To był bardzo przyjemny i pracowity dzień.Goście odwiedzający naszą Placówkę mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Wszyscy z ogromnym zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
„Warsztaty z Franklinem”, które odbyły się w bibliotece szkolnej stanowiły kontynuację i uzupełnienie realizowanej innowacji pedagogicznej „Czytanie jak oddychanie”, której autorką jest pani Mariola Kuras. Pragniemy podziękować pani Asi Chmielewskiej i pani Ilonie Suszczyńskiej za przygotowanie niektórych materiałów dydaktycznych, które wykorzystane zostały w trakcie warsztatów.
Organizatorki: Napisała i umieściła na stronie:
M. Beczyńska, M. Kuras Małgorzata Beczyńska
5 maja 2017 r. został rozstrzygnięty etap powiatowy XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. Laureatem konkursu w IV grupie wiekowej został uczeń klasy III „c” gimnazjum Marcin Masiak, który odebrał dyplom i nagrodę z rąk Starosty Powiatu Ostródzkiego. Zwieńczeniem uroczystości było zwiedzanie Komendy Straży Pożarnej w Ostródzie
i poznanie pracy strażaków.
A. Sikorska Umieścił na stronie: K.S.
Już od stycznia cyklicznie prowadzone są zajęcia w ramach innowacyjnego projektu, dofinansowanego przez Fundację MBanku w Warszawie, zatytułowanego "Tabliczka jak z marzenia". Beneficjenci najpierw okleili ściany szkoły działaniami mnożenia, wydrukowali i rozdali wszystkim uczniom szkoły plastikowe karty z mnożeniem w zakresie 10. Teraz systematycznie uczestniczą w warsztatach matematycznych opartych o gry edykacyjne, organizują pozostałej społeczności uczniowskiej przerwy z tabliczką. W marcu rozpoczęli także odpytywnaie mieszkańców Ostródy ze znajomości działań mnożenia. Było to niezwykłe wyzwanie. Trzeba przyznać,że nie wszyscy przechodnie chcięli wziąć udział w naszym sprawdzianie. Okazało się, że powtarzać tabliczkę trzeba w każdym wieku, bo z naszą pamięcią jest różnie.
Dodała Grażyna M.
Jak co roku członkowie Amicusa piszą projekty, żeby móc prowadzić atrakcyjne działania wśród uczniów naszej placówki. Wiemy, że już wtym roku otrzymają dofinansowania na realizację następujących projektów:
PROJEKT "WSPÓŁNA AKTYWNOŚĆ-KSZTAŁTUJE CHARAKTER, BUDUJE WIĘZI" dofinansowany ze środków PFRON w kwocie 6548 zł na prowadzenie działań z zakresu rehablitacji ruchowej poprzez turystykę dzieci niepełnosprawnych.
PROJEKT "POZYTYWNIE ZAKRĘCENI...... dofinansowany kwotą 3000 zł przez Zarząd Powiatu w Ostródzie na cykl działań zwiekszających aktywność dzieci niepełnosprawnych z powiatu ostródzkiego. realizacja od maja do listopada 2017.
PROJEKT "AKTYWNI I SPRAWNI" . dofinansowany kwotą 3000 zł przez Zarząd Powiatu w Ostródzie na cykl działań zwiekszających zdolności poznawcze dzieci niepełnosprawnych z powiatu ostródzkiego. realizacja od maja do listopada 2017.
PROJEKT "MATRIOSZKĘ MALUJEMY, TAŃCZYMY,ŚPIEWAMY - ROSYJSKĄ DUSZĘ MAMY" - projekt dofinnasowanty przez CentrumDialogu Polsko- Rosyjskiego w kwocie 5800 zł na przybliżenia dzieciom niepełnosprawnym z powiatu ostródzkiego kultury naszych wschodnich sąsiadów.
FESTIWAL PIOSENKI "ŚPIEWAC KAŻDY MOŻE" dofinnasowany przez Gminę Miejską Ostróda na zakupienie nagród dla niepełnosprawnych uczestników wojewódzkiego festiwalu.
Dodała Grażyna M.
27.04.2017 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu odbyło się Forum Młodych Ekologów pod nazwą "Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla". Podsumowano na nim wojewódzkie konkursy: plastyczny, eko-literacki i prezentacji multimedialnych dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klasy II Pa Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Mateusz Brenda oraz Mateusz Pacewicz zostali laureatami konkursu plastycznego na ilustrację „Perły architektury w krajobrazie przyrodniczo – kulturowym Warmii, Mazur, Powiśla i Żuław”. W Forum wraz z uczniami uczestniczyła wychowawczyni Teresa Knaf oraz dumna z osiągnięć syna pani Agnieszka Pacewicz.
Umieścił na stronie:K.S.
Nasi uczniowie na Targach Edukacji i Pracy.
We wtorek 25 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy III a ZSZ wraz z nauczycielami zawodu tj. p. Justyną i p. Sylwią wybrali się na Ostródzkie Targi Pracy i Edukacji, które odbyły się w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie. W Targach wzięli udział wystawcy, m.in. lokalni pracodawcy, Urząd Pracy, agencje pośrednictwa pracy oraz szkoły policealne, wyższe uczelnie i Młodzieżowe Centrum Kariery.
Uczniowie ostatniej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej niedługo staną przed koniecznością zaplanowania dalszej ścieżki kariery. Część młodzieży zapewne będzie poszukiwać pracy a część zdecyduje, że będzie chciała dalej się kształcić. Wizyta na Targach Pracy i Edukacji była więc doskonałą okazją, aby młodzież zapoznała się z możliwościami zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Odwiedzając imprezę, uczniowie mogli porozmawiać z doradcami zawodowymi, specjalistami ds. szkoleń, pośrednikami pracy, pedagogami. Każdy komu zależy na rozwoju osobistym i świadomym kształtowaniu swojej ścieżki kariery znalazł tam coś dla siebie.
Napisała: Sylwia Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
24 kwietnia 2017 roku nasi wychowankowie uczestniczyli w kolejnych już zajęciach w ramach projektu profilaktycznego „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich”. Podczas trzecich zajęć w szpitalu chłopcy z gr. IV I V poznali specyfikę pracy oraz sprzęt znajdujący się na Bloku operacyjnym oraz w Centralnej Sterylizatorni. Było to dla nich nowym doświadczeniem oraz spojrzeniem na pracę personelu mdycznego z innej strony. Bardzo dziękujemy wszystkim paniom za odkrycie tajnikwów swojej pracy i jesteśmy ciekawi kolejnego spotkania.
Dodała: Edyta P.