Szkoła Promująca Zdrowie

  • WYJAZD DO OŚRODKA HIPOTERAPII „ORINOKO”
    29.05.2017

    24 maja wybraliśmy się do ośrodka hipoterapii „Orinoko” w Brzydowie, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach rehabilitacyjnych z udziałem koni. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania opowieści na temat ras i maści tych niezwykłych zwierząt. Dowiedzieliśmy się również, że konie mogą pełnić rolę trenerów. Ośrodek „Orinoko” to bardzo przyjazne ludziom i zwierzętom miejsce.  Jego właścicielka  – pani Ania, pokazała nam, jak należy właściwie troszczyć się o te czworonogi. Wzięliśmy więc udział w czesaniu, karmieniu, a nawet czyszczeniu końskich kopyt. Z ogromnym zapałem i zainteresowaniem wykonywaliśmy te czynności. Dzięki nim poznaliśmy, jak wygląda praca w ośrodku. Codzienna pielęgnacja i toaleta jest bardzo ważna, gdyż utrzymuje konia w zdrowiu i czystości, poprawia krążenie krwi, daje możliwość zaobserwowania, czy koń jest zdrowy, czy nie ma ran bądź opuchlizn. Była to dla nas bardzo wartościowa lekcja, dzięki której dużo się nauczyliśmy. Niesamowitą atrakcją była dla nas również jazda konna, która jak się okazało, może być bardzo ciekawą formą aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Niektórzy z nas po raz pierwszy odważyli się wsiąść na konia. Było to dla nich nowe i ciekawe doświadczenie. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Mimo, iż pogoda nam nie dopisała, pobyt w ośrodku „Orinoko” będziemy wspominać z przyjemnością.

    Wycieczka była elementem realizacji projektu „Przyjazne czy nie, wszystkie poznać chcę” – realizowanego z funduszy Fundacji PZU i Stowarzyszenia Amicus. 

    Napisała i umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Internacka Olimpiada Sportowa
    28.05.2017

                    Dnia 25.06.2017 r odbyła się Internacka Olimpiada Sportowa, w której udział wzięli wychowankowie ze wszystkich grup opiekuńczo – wychowawczych. Przy dźwiękach hymnu olimpijskiego wniesiono z flagę olimpijska a pani Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki zapaliła znicz olimpijski. Nasi wychowankowie wzorem prawdziwych olimpijczyków złożyli Ślubowanie Sportowca. Następnie  wszyscy wzięli udział w konkurencjach sportowych przygotowanych specjalnie na tę okazję przez p. Ewę Ostrowską i  p. Kamilę Fryczyńską. Nasi zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak: wyścigi rydwanów, przeciąganie liny, czy złoty strzał na bramkę. Mimo iż rywalizacja była zacięta wszyscy bawili się zgodnie, w myśl zasady fair – play. Na naszej olimpiadzie wszyscy byli zwycięzcami i zostali nagrodzeni wielkimi brawami oraz słodkim upominkiem. Na zakończeniem zmagań sportowych pani Anna Kapturkiewicz i pani Marta Ślizewicz przygotowały ognisko wiosenne, podczas którego wszyscy mogli uzupełnić stracone kalorie.  Była pieczona  kiełbaska, bułeczki, arbuzy a także słodki akcent w prezencie od pana Dyrektora.

                        Napisała: Kamila Fryczyńska              Dodała: Edyta P.

  • Występ zespołu „Nasza Scena” w Morągu
    27.05.2017

    19 maja w Morąskim Domu Kultury odbył się XXXVI Wojewódzki Konkurs Zespołów Teatralnych „O Laur Złotej Rybki”. Nasz szkolny, teatralny zespół pokazał tam przedstawienie kukiełkowe o Mikołaju Koperniku. Wiemy, że był astronomem, matematykiem , lekarzem, no i jeszcze, według legendy, wynalazł kanakę.

    Napisała: Lidia Krześniak

                                   Dodała: Małgorzata Beczyńska            

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Wspólna zabawa z zespołem Promyk z SOSW Bartoszyce
    24.05.2017

                       16 maja gościliśmy w naszym internacie młodzież z zespołu „Promyk” z SOSW w Bartoszycach. W tanecznych rytmach, połączonych z koncertem zespołu nasi podopieczni i wychowankowie z Bartoszyc zawierali pierwsze przyjaźnie i sympatie. Zabawa była bardzo udana. Czas upłynął w miłej i radosnej atmosferze, co sprzyjało integracji dzieci i młodzieży z obu placówek. Nad przebiegiem imprezy czuwały p. Marzena Kopczyńska i p. Edyta Palczewska.   

                       Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Las w szkatułce

    19.05.2017

                     16 maja 2017r. w internacie ponownie gościliśmy panią Justynę Haładaj (specjalistkę ds. edukacji przyrodniczej z Nadleśnictwa Olsztynek). Celem spotkania było budzenie świadomości przyrodniczej a przede wszystkim uświadomienie znaczenia wody dla życia na Ziemi, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt i roślin. Tym razem pani Justyna przywiozła ze sobą las i niektórych jego mieszkańców zamkniętych w szkatułce. Brzmi nieprawdopodobnie, ale rzeczywiście tak jest. „Las w szkatułce”- tak nazywa się mobilne stoisko edukacyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Olsztynek. Stoisko jest wielofunkcyjne i interaktywne. Pani Justyna Haładaj w ciekawy i niebanalny sposób pokazała jak ważną rolę odgrywa woda w przyrodzie. Wszyscy wychowankowie z uwagą słuchali i zwiedzali stoisko. Mogli samodzielnie odkrywać tajemnice lasu penetrując kolejne schowki w edukacyjnej przyczepie. Pani edukator Justynie Haładaj serdecznie dziękujemy i z  niecierpliwością czekamy na kolejne atrakcyjne spotkanie.

                                Dodała:  Edyta P.

     

     

  • Dzień Otwarty
    18.05.2017

    11 maja odbył się w naszej Placówce Dzień Otwarty. Przybyłych gości powitali nauczyciele, prezentując dorobek szkoły, w tym księgi, puchary i inne pamiątki szkolne. Na dzieci i młodzież czekał słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów klas zawodowych. Po przywitaniu Goście wyruszyli na zwiedzanie szkoły. Oglądali sale lekcyjne i pomieszczenia do zajęć terapeutycznych.

    Mogli przyglądać się lekcjom aktualnie prowadzonym w szkole. Uczestniczyli, między innymi w zajęciach doświadczania świata, integracji sensorycznej, warsztatach gastronomicznych oraz plastycznych. Zainteresowani rodzice i dzieci mogli uzyskać od naszych nauczycieli obszerną informację o zajęciach prowadzonych przez szkołę, skorzystać z konsultacji z psychologiem, logopedą i pedagogiem, a także z porad specjalistów. W przerwie goście obejrzeli spektakl kukiełkowy pt. ,,Mikołaj Kopernik wynalazcą kanapki” oraz brali udział w ,,Warsztatach z Franklinem”. Następnie rodzice i uczniowie spoza Ostródy udali się do internatu, aby zapoznać się z warunkami, w jakich ich dzieci będą odpoczywać po lekcjach.

    Cieszymy się, że Dzień Otwarty spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dziękujemy gościom za przybycie.

    Napisała M. Sztenderska                   Dodała GrażynaM.

     Dzień Otwarty.

  • "BAWMY SIĘ RAZEM"
    17.05.2017

    I MIEJSCE W „BAWMY SIĘ RAZEM”

    11 maja w Olsztynie odbyły się wojewódzkie zawody sportowe „Bawmy się razem”. Wzięły w nich udział  drużyny z Olsztyna, Elbląga, Szczytna, Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego i Ostródy. Sportowa rywalizacja była emocjonująca i przebiegała w duchu dobrej zabawy. Zawodnicy musieli się wykazać sprytem, zwinnością, siłą a przede wszystkim szybkością. Na zakończenie zawodów każda drużyna otrzymała piękny puchar i słodkie upominki.

    Naszą placówkę reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej: Karol Kołodziejski i Witold Markiewicz z kl.V, Dorian Ciechowicz z kl.IV, Jakub Dyrmo i Filip Śmiatacz z  z kl.III, Klaudia Tys, Roksana Obycz i Oliwia Jastrzębska z kl.II

    Opiekunami były panie Barbara Fiołek i Magdalena Gliszczyńska

    Wszystkim zawodnikom gratulujemy !!!                                                                                               Umieścił na stronie::K.S.

    BAWMY SIĘ RAZEM.

  • "WARSZTATY Z FRANKLINEM" W BIBLIOTECE
    15.05.2017

    11 maja w ramach Dnia Otwartego w naszej Placówce odbyły się „Warsztaty z Franklinem”.  Starsi uczniowie naszej szkoły czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom wybrane książeczki o przygodach małego żółwika Franklina.  Każda z przygód, poświęcona była problemom, z którymi zmagali się bądź nadal zmagają prawie wszystkie małe dzieci. Książeczki te pomogły w łatwy i przystępny sposób wytłumaczyć młodym ludziom trudne dla nich sprawy. Franklin to bardzo lubiana przez dzieci  postać, gdyż  uczy, że warto dotrzymywać obietnic, pomagać, dzielić się, pozwala  także oswoić lęk przed nieznanym.  Po wysłuchaniu historii o przygodach Franklina uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli  bajki z udziałem swojego ulubieńca i jego przyjaciół, a następnie wzięli udział w warsztatach plastycznych.  Efektem ich pracy  były  plakaty, oryginalne prace plastyczne oraz medale z wizerunkiem naszego bohatera.  Podczas warsztatów rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na „Najładniejszą kartkę urodzinową dla Franklina”.  Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali  dyplomy, nagrody rzeczowe oraz  słodkie upominki.To był bardzo przyjemny i pracowity dzień.Goście odwiedzający naszą Placówkę mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Wszyscy z ogromnym zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.

     „Warsztaty z Franklinem”, które odbyły się w bibliotece szkolnej stanowiły kontynuację i uzupełnienie realizowanej  innowacji pedagogicznej „Czytanie jak oddychanie”, której autorką jest pani Mariola Kuras. Pragniemy podziękować  pani Asi Chmielewskiej i pani Ilonie Suszczyńskiej za przygotowanie niektórych materiałów dydaktycznych, które wykorzystane zostały w trakcie warsztatów.

    Organizatorki:                                                            Napisała i umieściła na stronie:

    M. Beczyńska, M. Kuras                                              Małgorzata Beczyńska

  • KONKURS PLASTYCZNY- PROFESJONALNI, SPRAWNI, POMOCNI
    10.05.2017

    5 maja 2017 r. został rozstrzygnięty etap powiatowy XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. Laureatem konkursu w IV grupie wiekowej został uczeń klasy III „c” gimnazjum Marcin Masiak, który odebrał dyplom i nagrodę z rąk Starosty Powiatu Ostródzkiego. Zwieńczeniem uroczystości było zwiedzanie Komendy Straży Pożarnej w Ostródzie
    i  poznanie pracy strażaków.

     

    A. Sikorska                                                                                          Umieścił na stronie: K.S.

    KONKURS PLASTYCZNY.

  • INNOWACJA Z NAUKĄ TABLICZKI MNOŻENIA

    INNOWACJA  Z NAUKĄ TABLICZKI MNOŻENIA

    Już od stycznia cyklicznie prowadzone są zajęcia w ramach innowacyjnego projektu, dofinansowanego przez Fundację MBanku w Warszawie, zatytułowanego "Tabliczka jak z marzenia". Beneficjenci najpierw okleili ściany szkoły działaniami mnożenia, wydrukowali i rozdali wszystkim uczniom szkoły plastikowe karty  z mnożeniem w zakresie 10. Teraz systematycznie uczestniczą w warsztatach matematycznych opartych o gry edykacyjne, organizują pozostałej społeczności uczniowskiej przerwy z tabliczką. W marcu rozpoczęli także odpytywnaie mieszkańców Ostródy ze znajomości działań mnożenia. Było to niezwykłe wyzwanie. Trzeba przyznać,że nie wszyscy przechodnie chcięli wziąć udział w naszym sprawdzianie. Okazało się, że powtarzać tabliczkę trzeba w każdym wieku, bo z naszą pamięcią jest różnie.

    Dodała Grażyna M.

  • Projekty Amicusa adresowane do naszych uczniów

    Projekty Amicusa adresowane do naszych uczniów

    Jak co roku członkowie Amicusa piszą projekty, żeby móc prowadzić atrakcyjne działania wśród uczniów naszej placówki. Wiemy, że  już  wtym roku otrzymają dofinansowania na realizację następujących projektów:

    PROJEKT "WSPÓŁNA AKTYWNOŚĆ-KSZTAŁTUJE CHARAKTER, BUDUJE WIĘZI"  dofinansowany ze środków PFRON w kwocie 6548 zł na prowadzenie działań z zakresu rehablitacji ruchowej poprzez turystykę dzieci niepełnosprawnych.

    PROJEKT "POZYTYWNIE ZAKRĘCENI...... dofinansowany kwotą 3000 zł przez Zarząd Powiatu w Ostródzie  na cykl działań zwiekszających aktywność dzieci niepełnosprawnych z powiatu ostródzkiego. realizacja od maja do listopada 2017.

    PROJEKT "AKTYWNI I SPRAWNI" . dofinansowany kwotą 3000 zł przez Zarząd Powiatu w Ostródzie  na cykl działań zwiekszających zdolności poznawcze dzieci niepełnosprawnych z powiatu ostródzkiego. realizacja od maja do listopada 2017.

    PROJEKT "MATRIOSZKĘ  MALUJEMY, TAŃCZYMY,ŚPIEWAMY - ROSYJSKĄ DUSZĘ MAMY" - projekt dofinnasowanty przez CentrumDialogu Polsko- Rosyjskiego w kwocie 5800 zł na przybliżenia dzieciom niepełnosprawnym z powiatu ostródzkiego kultury naszych wschodnich sąsiadów.

    FESTIWAL PIOSENKI "ŚPIEWAC KAŻDY MOŻE" dofinnasowany przez Gminę Miejską Ostróda na zakupienie nagród dla niepełnosprawnych uczestników wojewódzkiego festiwalu.

    Dodała Grażyna M.

  • FORUM MŁODYCH EKOLOGÓW
    08.05.2017

     

    27.04.2017 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu odbyło się Forum Młodych Ekologów pod nazwą "Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla". Podsumowano na nim wojewódzkie konkursy: plastyczny, eko-literacki i prezentacji multimedialnych dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

    Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klasy II Pa Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Mateusz Brenda oraz Mateusz Pacewicz zostali  laureatami konkursu plastycznego na ilustrację „Perły architektury w krajobrazie przyrodniczo – kulturowym Warmii, Mazur, Powiśla i Żuław”. W Forum wraz z uczniami uczestniczyła wychowawczyni Teresa Knaf oraz dumna z osiągnięć syna pani Agnieszka Pacewicz.



    Umieścił na stronie:K.S.

    FORUM MŁODYCH EKOLOGÓW.

  • MY, NA TARGACH EDUKACJI I PRACY

    MY, NA TARGACH EDUKACJI I PRACY
    08.05.2017

    Nasi uczniowie na Targach Edukacji i Pracy.

     

    We wtorek 25 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy III a ZSZ wraz z nauczycielami zawodu tj. p. Justyną i p. Sylwią wybrali się na Ostródzkie Targi Pracy i Edukacji, które odbyły się w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie. W Targach wzięli udział wystawcy, m.in. lokalni pracodawcy, Urząd Pracy, agencje pośrednictwa pracy oraz szkoły policealne, wyższe uczelnie i Młodzieżowe Centrum Kariery.

    Uczniowie ostatniej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej niedługo staną przed koniecznością zaplanowania dalszej ścieżki kariery. Część młodzieży zapewne będzie poszukiwać pracy a część zdecyduje, że będzie chciała dalej się kształcić. Wizyta na Targach Pracy i Edukacji była więc doskonałą okazją, aby młodzież zapoznała się z możliwościami zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Odwiedzając imprezę, uczniowie mogli porozmawiać z doradcami zawodowymi, specjalistami ds. szkoleń, pośrednikami pracy, pedagogami. Każdy komu zależy na rozwoju osobistym i świadomym kształtowaniu swojej ścieżki kariery znalazł tam coś dla siebie.

     

    Napisała: Sylwia Dylągowska   Umieścił na stronie:K.S.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Kolejna wizyta w szpitalu w ramach projektu "Służby mundurowe wzorem postaw obywatelskich"
    08.05.2017

                       24 kwietnia 2017 roku nasi wychowankowie uczestniczyli w kolejnych już zajęciach w ramach projektu profilaktycznego „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich”. Podczas  trzecich zajęć w szpitalu chłopcy z gr. IV I V poznali specyfikę pracy oraz sprzęt znajdujący się na Bloku operacyjnym oraz w Centralnej Sterylizatorni. Było to dla nich nowym doświadczeniem oraz spojrzeniem na pracę personelu mdycznego z innej strony. Bardzo dziękujemy wszystkim paniom za odkrycie tajnikwów swojej pracy i jesteśmy ciekawi kolejnego spotkania.

    Dodała: Edyta P.

  • "DOBRZE ZNAM TE KSIĄŻKI"
    08.05.2017

    „Dobrze znam te książki”- pod takim hasłem 25 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się quiz wiedzy o książkach. Młodzież wykazywała się znajomością najbardziej znanych i lubianych książek. Zgromadzeni uczniowie dzielnie zmagali się  z niełatwymi pytaniami i zadaniami. Okazało się jednak, że książki nie kryją przed nimi żadnych tajemnic, a bohaterowie lektur nie są im obcy. Najlepiej z powierzonymi zadaniami poradzili sobie:

    Seweryn Mróz (I miejsce)

    Sylwia Mackiewicz (II miejsce)

    Anetka Zielińska  (III miejsce)

    Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dyplomami  i drobnymi upominkami. Laureatom serdecznie gratuluję oraz zachęcam do dalszego zgłębiania tajemnic literatury.

    Napisała i umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: VIII Wojewódzki Festiwal Piosenki "Śpiewać każdy może" już za nami!
    05.05.2017

                         27 kwietnia odbyła się już VIII edycja Wojewódzkiego Festiwal Piosenki „Śpiewać każdy może” organizowanego dla dzieci i młodzieży z Ośrodków województwa warmińsko – mazurskiego. Swoje zdolności wokalne na scenie w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku zaprezentowało 18 wykonawców w tym jeden zespół i jeden duet. Gościliśmy młodzież i dzieci z ośrodków w Szymanowie, Szczytnie, Iławie, Nidzicy i Ostródzie. Jak co roku festiwal  był wyjątkowy, przygotowywany z sercem i pasją. Każdy występ był na wysokim poziomie i dostarczył wiele pięknych wrażeń. Festiwal rozpoczął Starosta Ostródzki  pan Andrzej Wiczkowski dodając  otuchy wszystkim występującym.  W przerwie na obrady jury publiczność i uczestnicy mogli obejrzeć  występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie pod opieką pani Aleksandry Wolińskie, który  wspiera co roku naszą inicjatywę.

                       Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymała Kamila Czarnecka z ZPSW w Iławie. Jury przyznało także I, II i III miejsce oraz 5 wyróżnień. Zdobywcą I  miejsca został Seweryn Mróz,  II miejsce zdobył zespół „Chłopaki w krawatach”  z ZPSWR z naszej Placówki  i III – Natalia Dąbrowska z SOSW w Nidzicy. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Liniewski i Anna Maria Liniewska z ZPSWR w Ostródzie, Sebastian Wyciński z ZPSW w Iławie, Julia Gryszkiewicz z SOSW w Szymanowie, Kacper Sierut i Roksana Skorupska z SOSW w Szczytnie i Klaudia Nadolna z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

                      Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki,  Pełnomocnik  Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym  w Ostródzie oraz Stowarzyszenie  Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych  AMICUS.             

                     Nad przebiegiem festiwalu czuwały organizatorki: Edyta Palczewska, Ilona Krawczyk, Anna Kapturkiewicz i Marzena Kopczyńska. 

                        Dodała: Edyta P.

  • „MIKOŁAJ KOPERNIK WYNALAZCĄ KANAPKI”
    04.05.2017

    Zespół „Nasza Scena” zdobył II miejsce w konkursie przedstawień teatralnych organizowanym przez Centrum Kultury w Iławie. Zgromadzonej publiczności i jury pokazaliśmy spektakl kukiełkowy pt. „Mikołaj Kopernik wynalazcą kanapki”. Jesteście zdziwieni? Mikołaj Kopernik to znany na całym świecie astronom. Jednak jak się okazuje, wybitny Polak był także odkrywcą kanapki! Jak to się stało?Jak głosi legenda, swojego wielkiego odkrycia, Kopernik dokonał w czasie wojny polsko -krzyżackiej. Było to około 1516 roku. Wówczas astronom piastował funkcję obrońcy zamku w Olsztynie. W czasie walk okazało się, że wielu rycerzy cierpi z powodu choroby przewodu pokarmowego. Zdaniem Kopernika przyczyną tego stanu było spożywanie chleba, który często lądował na ziemi. Na podstawie tej historii p. Ewa Janicka i Lidia Krześniak napisały autorski scenariusz oraz wyreżyserowały ciekawe, chwilami bardzo zabawne przedstawienie. Uznanie jury przeglądu zdobyła gra młodych aktorów oraz kunsztownie wykonane lalki i dekoracje autorstwa p. Grażyny Pietrzak i Joanny Chmielewskiej.

    Obsada przedstawienia:

    Mikołaj Kopernik: Mateusz Bieńkowski

    rycerze: Sylwester Jaros, Andrzej Florkowski, Łukasz Wyrębiak

    kucharz: Łukasz Wyrębiak

    kobiety: Aneta Zielińska, Kinga Binder, Żaneta Sandra Żach

    muchy: Ewa Wieliczko, Natalia Wesołowska

    pajda chleba: Żaneta Rybicka

    Napisała: Lidia Krześniak                        Umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska

     

     

     

  • DBAMY O PIĘKNY UŚMIECH
    12.04.2017

    Wizyty adaptacyjne w CENRUM UŚMIECHU Stomatologia w Ostródzie

                Jak wynika z badań ponad połowa z nas boi się wizyty u dentysty. Jedni są w stanie to przezwyciężyć, inni natomiast latami unikają leczenia stomatologicznego. Niestety to drugie rozwiązanie bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej. Aby walczyć o zdrowe i piękne uśmiechy należy już od najmłodszych lat uświadamiać dzieci jak ważne jest dbanie o zęby poprzez odpowiednie odżywianie, prawidłową higienę oraz regularne wizyty u stomatologa. Wszystkie te aspekty były omawiane podczas lekcji edukacyjnych odbywających się w ramach programu profilaktycznego „Zdrowe zęby – radosny uśmiech”. Kolejnym etapem tego programu były wizyty adaptacyjne w gabinecie stomatologicznym. Dzieci pod opieką wychowawców udały się do Kliniki Centrum Uśmiechu, aby w przyjaznej atmosferze zapoznać się z gabinetem. Pani doktor opowiedziała nam o swojej pracy, oprowadziła po Klinice oraz zademonstrowała działanie urządzeń. Każdy miał okazję usiąść na fotelu, a na koniec wszyscy otrzymali nagrody dzielnego pacjenta – szczoteczki, pasty oraz karty pracy sprawdzające zapamiętane wiadomości. Wizyta była dla dzieci ciekawym i bardzo miłym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że te wspomnienia zostaną w nich na długo i będą zachętą do częstych wizyt kontrolnych u stomatologa.

    Napisała: A. Fert

    Umieścił na stronie: K.S.

    DBAMY O PIĘKNY UŚMIECH.

  • BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH UCZNIÓW
    12.04.2017

    Spotkanie z Policyjnym Profilaktykiem w ZPSWR:  „W trosce o bezpieczeństwo  ucznia”

     

    W dniu 30 marca 2017 r. w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych

    w  Ostródzie odbyło się spotkanie uczniów z policyjnym profilaktykiem. Spotkanie zorganizowano

    w ramach działalności profilaktyczno-edukacyjnej prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji

    w Ostródzie. Tematem pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za czyny karalne. Policjantka wyjaśniała uczniom zagadnienia związane z przestępczością nieletnich, omówiła pojęcia czynu karalnego i wskazała najczęstsze zjawiska demoralizacji wśród młodzieży.

    Policyjny profilaktyk omówiła również zasady wynikające z kodeksu karnego i wykroczeń a także tłumaczyła na czym polega postępowanie karne.

    Funkcjonariuszka przestrzegała przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, które mogą dla młodego człowieka skończyć się przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniła, że normy prawne mają za zadanie przede wszystkim ochronę człowieka i jego dóbr przed bezprawnymi atakami. Policjantka przestrzegała również młodych ludzi przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu, gier komputerowych oraz wyjaśniła czym jest stalking i w jaki sposób można się przed nim bronić oraz do kogo zwracać o pomoc.

     

    Napisała: Elżbieta Rosiewicz  Umieścił na stronie: K.S.

     

  • WYCIECZKA DO STADNINY KONI W RZECZNEJ
    12.04.2017

    Stadnina Koni Rzeczna założona została w 1947 roku na bazie majątku przedwojennej stadniny prowadzącej hodowlę koni na potrzeby wojska. Obecnie Stadnina prowadzi hodowlę koni zarodowych rasy wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi oraz pełnej krwi angielskiej. Można tu również nauczyć się jeździć konno, uzyskać porady czy zdobyć uprawnienia instruktora jazdy konnej. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest zbiór zabytkowych bryczek.  Po wizycie w Rzecznej stanowczo stwierdzamy, że warto to miejsce odwiedzić. Zauroczyły nas piękne, zadbane konie i śliczne źrebaczki. Karmiliśmy je jabłkami oraz marchewką i wszyscy byli z tego powodu zadowoleni. Podziwialiśmy skoki jokeya i konia na parkurze. Dowiedzieliśmy się jak trzeba dbać o klacze, ogiery, wałachy. Szkoda, że nie dopisała nam pogoda. Gdyby było trochę cieplej z chęcią w Rzecznej spędzilibyśmy więcej czasu.

    Wycieczka była elementem realizacji projektu „Przyjazne czy nie, wszystkie poznać chcę” – realizowanego z funduszy Fundacji PZU i Stowarzyszenia Amicus. Szczególnie dziękujemy dyrekcji ZPSWR za pomoc i wspieranie naszych działań podczas realizacji projektu.

    Napisała: Lidia Krześniak          Umieściła na stronie: M. Beczyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć