W dniach 18-20.09. 2017r. w ramach projektu „Wspólna aktywność – kształtuje charakter, buduje więzi” dziewiętnastu wychowanków naszego internatu miało okazję uczestniczyć w super aktywnych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu integracyjno - sportowego w Ośrodku Wypoczynkowym ,,Pod Lipami” w Lidzbarku.
Celem głównym projektu było zapewnienie uczestnikom możliwie najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawienie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych oraz wzbogacenie działalności dydaktyczno – wychowawczej Placówki. Aktywny wypoczynek swoim podopiecznym zorganizowały wychowawczynie internatu pani A. Morawska, E. Palczewska, M. Kopczyńska, E. Ostrowska we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” i PEFRON. Uczestnicy pod czujnym okiem doświadczonej kadry instruktorskiej przeżyli mnóstwo przygód i emocji związanych z niecodziennymi sportami. Nasi wychowankowie mieli okazję min. korzystać z toru quadowego i gokartowego, spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, segwayu i zorbingu. Sprawdzili swoje celne oko na strzelnicy oraz torze minigolfa i hokeju na trawie. Wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w mega grach planszowych, szkoleniu nordic walking oraz konkurencjach sportowo – integrujących. Przez cały czas do dyspozycji młodzieży były boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki.
Realizacja specjalistycznych zajęć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów przyczyniła się do nabycia nowych umiejętności, rozwijania zainteresowań, sprawdzenia swoich cech charakterów, zacieśnienia więzi koleżeńskich a w szczególności aktywnie spędzonego czasu wolnego wśród otaczającej pięknej przyrody.
Dodała: Edyta P.
8 września w budynku naszej szkoły odbył się piknik, podczas którego zachęcaliśmy uczniów do spożywania naturalnych soków, owoców i sałatek oraz poznawania praw natury w aktywny sposób. Wszystko to było mozliwe dzięki realizacji przez Stowarzyszenie Amicus projektu "Naturalni niepełnosprawni" dofinansowanego w wyniku konkursu przez Powiat Ostródzki. Naturalni niepełnosprawni.
Dodała Grażyna M.
Pomimo niespodzianek pogodowych zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach projektu "Pozytywnie zakręcenie" dofinansowanego przez Powiat Ostródzki . W piątek na hali MOS-u (serdecznie dziękujemy dyrektor szkoły podstawowej Pani Marioli Jarmołowicz za użyczenie sali) odbył się Letni Piknik, podczas którego nasi uczniowie z radością weszli w obowiązki nowego roku szkolnego, a pożegnali czas wakacyjnego lenistwa. Dużą atrakcją była grupa animacyjna z Torunia, która zapraszała uczestników do ciekawych zabaw. Beneficjenci projektu otrzymali także dietetyczne śniadanie, które zasponsorowało nam Centrum Dobrego Smaku z Morlin. Pozytywnie zakręceni.
Dodała Grażyna M.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017//2018 ODBĘDZIE SIĘ 04 WRZEŚNIA 2017 O GODZINIE 9.00. WYJŚCIE NA MSZĘ ŚWĘTĄ O GODZINIE 8.00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY :)
W drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klasy IVc szkoły podstawowej i III c gimnazjum realizowali innowacyjny projekt pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie- poznajemy regiony Polski. Dzieci i młodzież wzięli udział w zajęciach warsztatowych, które obejmowały:
- „Spotkanie z legendą” – cykl zajęć opartych na kanwie lokalnych legend prowadzonych metodami aktywnymi
- konkurs wiedzy na temat poznanych legend
- przedstawienie fragmentów poznanych legend za pomocą dramy i pantomimy.
Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromną popularnością. W trakcie zajęć uczniowie m.in. poznawali poszczególne regiony Polski na mapie, kolorowali kontury map, zaznaczali na mapach główne miasta i rzeki poszczególnych regionów, układały puzzle. W trakcie zajęć poznały historię powstania państwa polskiego. Oglądały prezentację multimedialną przygotowaną przez autora innowacji. Dzieci poznały piosenki i tańce regionalne, stroje ludowe, legendy, potrawy, gwarę oraz faunę i florę charakterystyczne dla poszczególnych regionów. Dużo śmiechu i radości sprawiła dzieciom barwna prezentacja wybranych słów gwary ludowej. Bardzo ciekawe było przygotowywanie prostych potraw regionalnych wybranych oczywiście przez dzieci.
Podsumowaniem projektu był ogólnoszkolny konkurs plastyczny pt. „W królestwie legend”, na który wpłynęło wiele wspaniałych prac. Jury przyznało następujące miejsca:
Szkoła podstawowa:
- I miejsce Jakub Dyrmo
- II miejsce Filip Śmiatacz
- III mejsce Kacper Matuszewski i Dawid Pszuk
Gimnazjum:
- I miejsce Marcin Masiak
- II miejsce Mateusz Uściłowski
- III miejsce Ania Sawko
Napisały: Aneta Sikorska Dodała: Małgorzata Beczyńska
Ewa Żarczyńska
W czasie wycieczki do Leśnictwa Jeziory w Faltyjankach beneficjenci projektu finansowanego przez Fundację PZU i Stowarzyszenie Amicus „ Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” poznali przedstawiciela psów myśliwskich rasy wachtelhund (płochacz niemiecki) i jego opiekuna p. Marcina Gąsiora. Dowiedzieli się jak psy pomagają myśliwym, dlaczego konieczne są odstrzały dzikich zwierząt, jak zostać myśliwym. Szczególnie zainteresowany podejmowanym tematem okazał się uczeń klasy V – Karol. Odbył on z panem myśliwym osobistą rozmowę. Bohater wydarzenia - myśliwski pies o imieniu Black, wyspecjalizowany w tropieniu postrzelonej zwierzyny, zaimponował uczniom szybkością, energią i odwagą. Nie straszna mu pogoń lądowa ani wodna.
To była kolejna ciekawa lekcja przyrody.
Napisała: Lidia Krześniak Dodała: Małgorzata Beczyńska
Ostatnim etapem programu „ Zdrowe zęby- radosny uśmiech” był konkurs plastyczny o tym samym tytule. Celem konkursu było podsumowanie wiedzy zdobytej przez uczestników podczas realizacji programu. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac. Jury przyznało
I miejsce Mateusz Brenda IIa PDP
II miejsce Oskar Górski IIa PDP
III miejsce Daria Szarżanowicz IIa PDP
Zwycięzcom gratulujemy.
Napisała: Wanda Krasula Zamieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska
Grupa teatralna „Spoutnick”, którą tworzy młodzież z Niemiec, Francji i Polski, w tym roku wylądowała w francuskiej miejscowości Priziac. Projekt ten był realizowany w terminie 8-16 czerwca 2017r. Młodzież Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie miała przyjemność odwiedzić Francję, a dokładnie jej region zwany Bretanią. Gospodarze postarali się, aby oprócz prób teatralnych, uczestnicy projektu mogli wziąć udział w wielu ciekawych wycieczkach.
Już podczas pierwszego dnia pobytu mięliśmy zapalnowane ciekawe zajęcia integracyjne połączone ze zwiedzaniem Mont Saint-Michel, czyli skalitej wyspy pływowej w Zatoce Wzgórza Św. Michała, w południowo-zachodniej Normandii. Na tej wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Noramndii. My również polacamy odwiedzenie tej pięknej wyspy. Całodniową wyprawę zakończyła wizyta w ulubionej przez młodzież restauracji McDonald’s.
Kolejny dzień pobytu to zwiedzanie bazy okrętów podwodnych w Lorient. Tam miło spędziliśmy czas. Poznaliśmy kawałek historii tego miejsca. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści przewodnika, który obrazowo przedstawiał historię modzieży, zwiedziliśmy łódź podwodną Flore-S645 oraz pozostałe obiekty muzeum. Popołudnie spędziliśmy na zakupach w centrum Loreint.
Kolejne dwa dni to rzetelna, aktorska praca nad przygotowaniem spektaklu pt. „Metamorfoza II”. Młodzież wiedziała, że spektakl musi powstać, dlatego koncentarcja podczas prób pozwoliła na szybkie dopracowanie całości. Dodatkową atrakcją dla młodych aktorów było nagranie filmu, który również był częścią przedstawienia. Jak zgodnie twierdzili wszyscy aktorzy, najbardziej atrakcyjną.
Ciężka praca bardzo się opłacała, ponieważ w nagrodę zostaliśmy zabrani na kolejną piękną wyspę L’ile aux Moines. Zwiedzaliśmy ją przez dwie godziny, a później kąpaliśmy się w oceanie. Kąpiele w oceanie to dodatkowa atrakcja dla dzieci i młodzieży. Następnie odwiedziliśmy Vannes – stoplicę regionu Bretania. W Vannes zwiedziliśmy centrum miasta oraz odwiedziliśmy najbardziej znany zabytek , czyli Katedrę Św. Piotra.
Podczas tego pobytu był również czas na wspólne gry i zabawy sportowe, wśród których największą popularnością cieszył się badminton oraz plenerowa gra molkky. Mięliśmy również przyjemność spróbować smakołyków charakterystycznych dla tego regionu, ponieważ zostaliśmy zabrani przez gospodarzy do Crêperie du Faouёt, czyli naleśnikarni.
„Spoutnick” zaprezentował swoje przedstawienie zaproszonym gościom 15 czerwca 2017 roku, a 16 czerwca 2017r. grupa polskich aktorów przyleciała z Nantes do Warszawy. Lot samolotem to również atrakcja dla naszej młodzieży, ponieważ był to dla nich pierwszy lot samolotem w życiu.
W przyszłym roku „Spoutnick” wyladuje w Ostródzie i młodzież niemiecka i francuska będzie poznawała nasz piękny region. Mamy nadzieję, że pomogą im w tym przekazane przez nas prezenty, ulotki, mapy i informatory reklamujące Ostródę i okolice.
Grupą uczniów ZPSWR z Ostródy opiekowały się panie: Dorota Tetmer – Czarzasta i Mariola Kuras.
Napisała: Mariola Kuras Zamieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska
Egzamin teoretyczny potwierdzający kwalifikacje zawodowe T01, T04, T06 odbędzie się 20 czerwca o godzinie 10.00. Przypominamy o obowiązku posiadania w dniu egzaminu dowodu osobistego.
Dodała Grażyna M.
Informujemy, że zakończenie roku szkolnego będzie 23 czerwca 2017 o godzinie 9.00. Zapraszamy dzieci i rodziców do wzięcia udziału w tej uroczystości.
Dodała Grażyna M.
5 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie wychowanków gr. IV i V w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie w ramach projektu „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich” edycja III „Grupa ratownicza”. Chłopcy mieli możliwość przejść specjalistyczne badania słuchowe. Na podsumowanie wszystkich spotkań uczestnicy projektu wykonali plakat, który wręczyli pani Małgorzacie Zalewskiej, która koordynowała zajęcia w szpitalu. Na ręce pani Małgorzaty wychowankowie i wychowawcy wręczyli również podziękowania dla wszystkich pracowników szpitala, którzy podzielili się z nami wiedzą o swojej pracy.
Dodała: Edyta P.
6 czerwca chłopcy z grupy VI pod opieką p. Piotra Górskiego i p. Joanny Maciejewskiej wyjechali na wycieczkę na Kaszuby i Pomorze. Pierwszego dnia wycieczkowicze udali się do Sarbska, gdzie znajduje się Sea Park. Chłopcy byli tutaj na dwóch basenach pokazowych z fokami i uchatkami. Mogli też obejrzeć Oceanarium Prehistoryczne, Park Makiet Zwierząt Morskich, Park Miniatur Latarni Morskich, Multimedialne show - Błękitek Mówiący Wieloryb, Muzeum Marynistyczne, Prawdziwe Repliki okrętów. Dużo radości dała także chłopcom zabawa w Parku linowym. Następnie wszyscy udali się na obiad do Restauracji ,,Ewa Zaprasza” w miejscowości Sasino. Obiad był przepyszny. Duże wrażanie na wszystkich wywarł też wystrój lokalu oraz śledzik na przystawkę. Po posiłku uczestnicy wycieczki udali się na miejsce noclegu do Apartamentu ,,Pod Zamkiem ” w Łapalicach. Kolejnym celem podróży było ,,Kaszubskie oko” - 40 m. wieża widokowa. Spontanicznie zrodził się pomysł, aby po drodze wstąpić do Hotelu Mistral Sport położonego w Gniewinie w malowniczej okolicy na Północnych Kaszubach. Bogate zaplecze sportowe w tym hotelu przypadło do gustu hiszpańskiej reprezentacji piłkarskiej, która wybrała obiekt na swoją bazę w czasie mistrzostw Europy. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. A na obiad podróżnicy udali się do Baru ,, Pierożek”. Nie mogło też zabraknąć czasu na lody - słodki poczęstunek na koniec stał się już tradycją grupy . Chłopcom zależało też na tym, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia przy ORP Błyskawica. I to marzenie udało się spełnić w towarzystwie prawdziwego marynarza.
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
„O rybaku i złotej rybce”, „Legenda o smoku wawelskim”, „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek” – to tytuły audiobooków, których mieliśmy okazję słuchać w bibliotece w tym roku szkolnym. Wszystkie bardzo nam się spodobały, rozbudziły naszą wyobraźnię i wprowadziły w cudowny świat baśni i legend. Ciekawym uzupełnieniem zajęć były warsztaty plastyczne połączone z układaniem puzzli. Teraz już wiemy, że audiobook może być interesującą alternatywą dla tradycyjnej książki.
Napisała i dodała: Małgorzata Beczyńska
31-go maja na całym świecie obchodzony był Dzień bez Tytoniu. Była to doskonała okazja, aby kolejny raz zwrócić uwagę wychowankom na szkodliwe skutki palenia papierosów. Naszym gościem i ekspertem, jak co roku, była Pani Anna Skiba-Stradomskaz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostródzie. Podczas zajęć dzieci i młodzież wykazały się wiedzą na temat zdrowia, aktywności fizycznej oraz skutków uzależnienia od nikotyny. O tym z jakiej dziedziny będzie pytanie decydowało koło fortuny. Wszyscy uczestnicy w myśl hasła „Zamiast dymka witaminka” otrzymali zdrowe przekąski, czyli warzywa i owoce. Na koniec Pani Anna zaprosiła chętne osoby, aby za pomocą urządzenia smokerlyzer zbadali stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Na szczęście wyniki tych pomiarów nie były złe.
Napisała: Agnieszka Fert Dodała: Edyta P.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wspominali patronkę naszego ośrodka - Marię Konopnicką. Uroczysty apel z tej okazji odbył się 30 maja. W czasie apelu uczniom została przedstawiona prezentacja dotycząca życia i twórczości pisarki. Uczniowie mogli posłuchać fragmentów utworów literackich, które zostały przeczytane przez uczniów gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej. Wśród prezentowanych utworów można było wysłuchać: „Stefka Burczymuchę”, „Na jagody”, „Naszą szkapę”, „A jak poszedł król na wojnę”,
„O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz „Pranie”.
Umieścił na stronie: K.S.
SPOTKANIE UCZNIÓW ZSZ Z DORADCĄ ZAWODOWYM POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W OSTRÓDZIE
Uczniowie klas III a ZSZ (zawód kucharz i cukiernik), III b ZSZ (zawód pracownik pomocniczy obsługi hotelowej) oraz II a ZSZ (zawód cukiernik) wraz z nauczycielami zawodu p. Justyną, p. Sylwią, p. Bożeną oraz p. Kasią spotkali się z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie. Spotkanie odbyło się 31 maja 2017 roku. Na spotkaniu młodzież otrzymała niezbędne informacje dotyczące: zakresu usług urzędu, specyfiki lokalnego rynku pracy, staży absolwenckich, szkoleń organizowanych przez urząd dla bezrobotnych, wsparcia finansowego bezrobotnych decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej, pomocy urzędu związanej z podjęciem pracy za granicą. Spotkanie okazało się dla uczniów bardzo ciekawe i dlatego planujemy podobne spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Umieścił na stronie:K.S.
W środę 31 maja 2017r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród
w ogólnoszkolnym konkursie na wykonanie pracy przestrzennej „Słynne budowle Europy w miniaturze”. W konkursie wzięło udział 5 grup uczniów – łącznie 23 uczniów : 1 uczennica szkoły podstawowej, 8 uczniów gimnazjum, 12 uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy i 2 uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej . Do konkursu wraz z uczniami przystąpili nauczyciele - Panie: Grażyna Jędraszko, Bożena Tylicka, Teresa Knaf, Małgorzta Karpińska i Mariola Świerzewska. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonali pięć prac przestrzennych przedstawiających: Krzywą Wieżę w Pizie, Koloseum w Rzymie, Wieżę Eiffla w Paryżu, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Piramidę na dziedzińcu Napoleona III (Muzeum Luwr) w Paryżu. Zastosowano wiele różnorodnych materiałów i efekty pracy zadziwiły członków Jury, które, w wyniku zsumowania przyznanych każdej pracy punktów, wszystkim grupom konkursu przyznało nagrody:
I miejsce:
- z Panią Mariolą Świerzewską
II miejsce:
III miejsce:
Nagrody rzeczowe dla uczniów zostały sfinansowane z funduszy Stowarzyszenia Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS”, a słodycze - z funduszy naszej placówki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Napisała: Mariola Świerzewska Dodała: Małgorzata Beczyńska
Informacja dla młodego turysty: Malbork to nie tylko zamek krzyżacki.
Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas wycieczki do Parku Ruchomych Dinozaurów i Smoków, zorganizowanej w ramach realizacji projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę”. Wspiera go finansowo FUNDACJA PZU.
Uczniowie wspominają:
„ Nie ukrywamy, że byliśmy ciekawi jak taki park może wyglądać. Gdy przekroczyliśmy bramę , usłyszeliśmy dziwne, trochę niepokojące odgłosy. Szybko wyjaśniło się, że należały one do zmechanizowanych dinozaurów i smoków.”
„ Było na co patrzeć! Różnokolorowe, dwugłowe, trójgłowe, wodne, bagienne, latające , mięsożerne i roślinożerne stwory zrobiły na mnie niesamowite wrażenie”.
„Chwilami wydawało się nam ,że jesteśmy na planie „Jurajskiego Parku”. Nie zabrakło wykluwających się ze skorupki małych, Dinusiów.”
„Ciekawostką jest to, że obok wspaniale odtworzonych gadów mieszkają małpki, sarenki, kucyki, pawie, kangury, muflony i bażanty. Zauważyłam, że hałas, jaki robią dinozaury nie robi na nich żadnego wrażenia”.
„Wycieczka była bardzo fajna. Wróciliśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy.”
Cieszymy się, że wycieczka do Parku Ruchomych Dinozaurów i Smoków w Malborku podobała się naszym uczniom.
Ewa Janicka, Lidia Krześniak, Grażyna Pietrzak Dodała: Małgorzata Beczyńska
Podsyłamy Wam link do zdjęć z fotobudki, która była u nas na festynie: http://www.fotobudkahihotka.pl/galeria
HASŁO : dzieci
Dodała Grażyna M.
Dzień Dziecka obchodziliśmy hucznie i z wieloma atrakcjami. Wszyscy uczniowie w tym dniu bawili się na festynie zorganizowanym współnie ze Stowarzyszeniem Amicus dzięki wsparciu Biura Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Straży Pożarnej w Ostródzie, Banku BZ WBK, Powiatu Ostródzkiego, Centrum Dobrego Smaku w Ostródzie, Firmy Delikatesy pana Jerzego Zawodnego, Firmie PHU Giga. Najlepiej sami zobaczcie jak było, przeglądając naszą galerię festyn z okazji DNIA DZIECKA.
Dodała Grażyna Modrzewska