30 listopada w internacie wychowankowie spotkali się na „Magicznym wieczorze” zorganizowanym przez grupę IV pod kierunkiem pani Marzeny Kopczyńskiej i Edyty Palczewskiej. Impreza zgodnie z tradycją andrzejkową pełna była wróżb i magicznego klimatu. Zabawę rozpoczęto ustawianiem butów oraz wróżbą w magicznym kole. Wszyscy chętni mieli okazję sprawdzić czy spełnią się ich marzenia, poznać pisane im zawody, imię swojego oblubieńca a także wywróżyć sobie przyszłość u Wróżek i Wróżbitów. Wieczór upłynął w miłej atmosferze i zakończył się taneczna zabawą w rytmie disco.
Dodała: Edyta P.
29 listopada wychowanki gr.VII pod opieką pani Ilony Krawczyk uczestniczyły w spotkaniu andrzejkowym zorganizowanym przez panią Joannę Jasińską i Bożenę Jankowską – Iwaniec oraz ich podopiecznych ze SP nr 3 w Ostródzie. Po wstępnym zapoznaniu się wszyscy wspólnie wysłuchali opowiadania na temat staropolskich zwyczajów dotyczących Andrzejek i Katarzynek. W dalszej części spotkania każdy mógł uczestniczyć w najpopularniejszych zabawach andrzejkowych takich jak lanie wosku, wróżby na przygotowanych stanowiskach czy odczytanie przepowiedni z ciasteczka. Andrzejkowy wieczór zakończył seans filmowy i pyszna pizza. Pani Joanna i pani Bożena oraz ich podopieczni stanęli na wysokości zadania i zadbali o miłą i przyjazną atmosferę. Dziewczynki z gr. VII były zachwycone przygotowanymi atrakcjami, a integrujące spotkanie okazało się bardzo udane. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i liczymy na dalszą współpracę.
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
27 listopada finaliści rozgrywek Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki stoczyli pojedynek wyłaniający ostatecznych zwycięzców. Mecze finałowe sędziował dyrektor placówki pan Tomasz Brzeski. Organizatorzy pan Piotr Górski i Tomasz Urbanowicz podsumowali przebieg turnieju oraz wręczyli nagrody i dyplomy.. Zawody jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Od początku października trwały rozgrywki w dwóch kategoriach: dziewczęta i chłopcy. Łącznie rozegrano 55 meczy w których wyłoniono finalistów. Zwyciężczynią w grupie dziewcząt została Wiktoria Rauch , II miejsce zajęła Emilia Włodarska, III – Karolina Majewska. I miejsce w grupie chłopów zajął Kacper Kawiak, II – Jakub Skorobogaty, a III – Mateusz Kusy. Zwycięzcom gratulujemy i…………do następnego roku!
Dodała: Edyta P.
Życzliwość to nie jest akt, to jest styl życia. Douglas Williams
21 listopada odbył się w internacie Światowy Dzień Życzliwości, propagując wartości takie jak: życzliwość, serdeczność i przekazywanie pozdrowień. W tym dniu szczególnie nagradzaliśmy życzliwe gesty wręczając słodki upominek. Każda grupa wychowawcza miała za zadanie wywiesić na drzwiach świetlicy plakat z mottem dotyczącym życzliwości i napisać „życzliwy list” dla innej grupy. Wszyscy wykazali się pomysłowością i inwencją twórcza. Swoje otrzymane wiadomości grupy zaprezentowały na ogólnointernackim podsumowaniu Dnia Życzliwości. Wszyscy mieli okazję obejrzeć przygotowaną prezentacje oraz filmiki propagujące codzienne gesty życzliwości, które tak niewiele kosztują, a tworzą wokół nas wyjątkową atmosferę. Nad obchodami czuwały panie z gr. IV i V.
Dodała: Edyta P.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta studyjna nauczycieli w Hiszpanii.
Podsumowano udział nauczycieli w unijnym projekcie „Wizyta studyjna w Hiszpanii szansą na podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli”.
W dniu 21 listopada w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie podsumowano udział 14 nauczycieli w unijnym projekcie „Wizyta studyjna w Hiszpanii szansą na podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli”, realizowanym przez Powiat Ostródzki, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
W ramach projektu 37 nauczycieli z trzech placówek wychowawczych, zlokalizowanych na terenie Powiatu Ostródzkiego, uczestniczyło we wrześniu i październiku bieżącego roku w wizytach studyjnych w Hiszpanii - w placówkach edukacyjnych, organizacjach pozarządowych, prowadzących kształcenie specjalne, pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz zajęcia i warsztaty terapeutyczne. Celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli poprzez międzynarodową wymianę wzajemnych doświadczeń i dobrych praktyk z pracownikami instytucji hiszpańskich. Grupa nauczycieli z ZPSWR w Ostródzie złożyła wizytę w pięknej Granadzie-zabytkowym mieście leżącym w Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Wizyta odbyła się w dniach 22-28 października bieżącego roku i obejmowała szereg wizyt w instytucjach hiszpańskich, które wzbogaciły wiedzę i doświadczenie zawodowe nauczycieli. Mieli oni także możliwość poznania zabytków, kultury, tradycji i kuchni hiszpańskiej. Prezentacja multimedialna, którą przedstawiono na podsumowującym spotkaniu ze wszystkimi nauczycielami placówki, pozwoliła na podzielenie się z nimi wrażeniami z wyjazdu do Hiszpanii, zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
Informację napisała: Mariola Świerzewska Dodała Grazyna M.
Wychowankowie internatu zakończyli realizację projekt pn. „Matrioszkę malujemy, tańczymy, śpiewamy – rosyjska duszę mamy”, który został dofinansowany przez Centrum Polsko -Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS”. W ramach projektu odbyły się: pokazy tańca, śpiewu, warsztaty „Decoupage po rosyjsku”, wyjazd do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Warszawie, akcja plastyczna „Matrioszka” oraz kram z rosyjskimi przysmakami i rekwizytami.
Celem projektu była popularyzacja idei integracji z Federacją Rosyjską oraz umożliwienie przełamania barier i stereotypów wobec innych narodowości. Projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży i pozwolił poznać kulturę i sztukę wschodu.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Dnia 14 listopada odbyły się w internacie uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przedstawiciele Samorządu GOW zaprezentowali przedstawienie pt. „Kocham Cię Polsko”. Poza tym odbył się quiz o Polsce, a także wiele innych gier i zabaw związanych z naszą Ojczyzną. Wychowankowie z uwagą i zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Nad przebiegiem czuwały panie Ilona Krawczyk i Katarzyna Zielińska.
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
Tam, tzn. w Napromku w Ośrodku Rehabilitacji. Ośrodek specjalizuje się
w rehabilitacji ssaków ale przyjmuje wszystkich potrzebujących pacjentów.
Leśnicy przyjmują dzikie zwierzęta wymagające pomocy. Udzielają im opieki weterynaryjnej, przetrzymują je do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczają do środowiska naturalnego. Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, sowy, dziki oraz jeże. Byliśmy w Napromku. Widzieliśmy podopiecznych lecznicy. Zawieźliśmy im spożywcze dary. Zwierzaki wcinały jabłka, marchewki, żołędzie i chleb aż miło było patrzeć.
Pracownicy Ośrodka opowiedzieli nam o dwóch wilkach, które rehabilitowały się
z dobrym skutkiem w Napromku. Koniecznie obejrzycie filmik o wilku Kampinosie - pensjonariuszu Napromka.
https://www.youtube.com/watch?v=zlXNaEW10_4
Ta wycieczka to było już ostatnie działanie zaplanowane w projekcie pt. „Przyjazne lub nie wszystkie poznać chcę” sfinansowanym przez fundację PZU i Stowarzyszenie Amicus.
E. Janicka, G. Pietrzak ,L. Krześniak Dodała: M. Beczyńska
25.10.2017r. grupa uczniów z naszego Ośrodka odwiedziła schronisko dla zwierząt
w Ostródzie, było to kolejne działanie zaplanowane w realizacji projektu „ Przyjazne lub nie wszystkie poznać chcę”, finansowanego przez Fundację PZU i Stowarzyszenie Amicus.
Odwiedzinom w przytułku dla bezdomnych zwierząt przez cały czas towarzyszyła deszczowa i wietrzna pogoda. Jednak nie przeszkodziła ona w wypełnieniu zamierzonego planu. Przekazaliśmy dary (żywność -200 zł. i koce), które wcześniej zebraliśmy wśród wychowanków i pracowników placówki. Pracownica - p. Ania - oprowadziła nas po schronisku, zapoznała ze swoją pracą i obowiązkami. Opowiedziała o mieszkających tam zwierzakach. Poznaliśmy wzruszające historie przybycia do przytuliska niektórych z nich. Opowiedziała nam także o adopcjach bezdomnych psów. Obecnie w schronisku przebywa 200 psów i 70 kotów. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda opieka weterynaryjna.
Pani Ania powiedziała nam również, że los podopiecznych nie jest obojętny ludziom
o gorących sercach , wolontariuszom, którzy przychodzą pomagać.
Wyjechaliśmy przejęci losem naszych „braci mniejszych” i okrucieństwem ludzi.
Była to dobra lekcja empatii, której nie zapomnimy bardzo długo:
Napisała: Joanna Chmielewska Dadała: M. Beczyńska
99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2017r. odbyła się z tej okazji akademia, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz pracownicy szkoły. Młodzież przedstawiła program artystyczny o patriotycznym charakterze oparty na montażu słowno-muzycznym. 11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem.
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Do występu uczniów przygotowały: p. G. Jędraszko, p. M. Beczyńska . Do przygotowania uroczystości włączyły się również: p. J.Chmielewska, p. A. Mówińska.
Na zakończenie akademii, pan dyrektor Tomasz Brzeski, podziękował nauczycielkom i uczniom za piękne występy i cenną lekcję historii.
Napisała i umieściła na stronie: M. Beczyńska
Powstały już zakładki do książek ilustrowane pracami konkursowymi naszych uczniów wykonanymi w ramach projektu "Naturalni niepełnosprawnoi" realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z dotacji Powiatu Ostródzkiego . Będą one przypominały uczniom o konieczności dbania o środowisko i ponownego zagospodarowywania odpadów domowych. Dla tych, których prace znalazły się na druku, bedą miłą pamiątkąich talentu plastycznego. Gratulujemy.
Dodała Grazyna M.
Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność obejrzeć spektakl teatralny o niegrzecznym Piotrusiu. Było to dla nich bardzo pouczające przedstawienie. Spektakl jest kolejnym działaniem projektu "Pozytywnie zakręceni" realizowanego wśród uczniów naszej placówki przez Stowarzyszenie Amicus tym razem z dotacji Powiatu Ostródzkiego. W piatek 27 października gościliśmy w szkole mobilne Planetarium. Stu uczniów podczas 40 minutowych seansów odbyło kosmiczną podróż poznająć tajniki gwiazd. Projekt "Pozytywnie zakręceni".
Dodała Grazyna M.
We wtorek 31 października mieliśmy w naszej placówce Dzień Anioła zamiast Halloween. Uczniowie byli ubrani na biało, co miało symbolizować anioły, które kojarzą się nam z radością, życzliwością i szczęściem. Dodatkowo dzieci przez cały dzień robiły dobre uczynki, za które mogły otrzymać od nauczycieli znaczki z aniołkiem i wymienić je na cukierki. Zabawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego na pewno powtórzymy ją za rok. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie. M. Sztenderska Dzień Anioła w szkole.
Napisała Mariola Sztenderska Dodała Grażyna M.
Wizyta policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Iławie i ich psów, to kolejne działanie zrealizowane w naszej szkole w ramach projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” , wspieranego przez Fundację PZU.
Orion i Rambo to psy policyjne - opowiedzieli nam o nich nasi goście, którzy odwiedzili nas 18 października. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda szkolenie psów, co należy do ich obowiązków, jak spędzają czas wolny. Wszyscy zauważyli, jak bardzo są czujne i spostrzegawcze. Panowie policjanci opowiadali bardzo ciekawie,
ale prawdziwą furorę wśród uczniów i nauczycieli zrobił pokaz możliwości i umiejętności czworonożnych stróżów prawa. Nie da się ukryć, Rambo i Orion budzą respekt.
Cieszymy się, że mogliśmy bliżej poznać kolejnych czworonożnych przyjaciół człowieka. Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Iławie i jej przedstawicielom
za wizytę.
Wizyta policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Iławie i ich psów, to kolejne działanie zrealizowane w naszej szkole w ramach projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” , wspieranego przez Fundację PZU.
Orion i Rambo to psy policyjne - opowiedzieli nam o nich nasi goście, którzy odwiedzili nas 18 października. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda szkolenie psów, co należy do ich obowiązków, jak spędzają czas wolny. Wszyscy zauważyli, jak bardzo są czujne i spostrzegawcze. Panowie policjanci opowiadali bardzo ciekawie,
ale prawdziwą furorę wśród uczniów i nauczycieli zrobił pokaz możliwości i umiejętności czworonożnych stróżów prawa. Nie da się ukryć, Rambo i Orion budzą respekt.
Cieszymy się, że mogliśmy bliżej poznać kolejnych czworonożnych przyjaciół człowieka. Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Iławie i jej przedstawicielom
za wizytę.
Wizyta policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Iławie i ich psów, to kolejne działanie zrealizowane w naszej szkole w ramach projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” , wspieranego przez Fundację PZU.
Orion i Rambo to psy policyjne - opowiedzieli nam o nich nasi goście, którzy odwiedzili nas 18 października. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda szkolenie psów, co należy do ich obowiązków, jak spędzają czas wolny. Wszyscy zauważyli, jak bardzo są czujne i spostrzegawcze. Panowie policjanci opowiadali bardzo ciekawie,
ale prawdziwą furorę wśród uczniów i nauczycieli zrobił pokaz możliwości i umiejętności czworonożnych stróżów prawa. Nie da się ukryć, Rambo i Orion budzą respekt.
Cieszymy się, że mogliśmy bliżej poznać kolejnych czworonożnych przyjaciół człowieka. Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Iławie i jej przedstawicielom
za wizytę.
Wizyta policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Iławie i ich psów, to kolejne działanie zrealizowane w naszej szkole w ramach projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” , wspieranego przez Fundację PZU.
Orion i Rambo to psy policyjne - opowiedzieli nam o nich nasi goście, którzy odwiedzili nas 18 października. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda szkolenie psów, co należy do ich obowiązków, jak spędzają czas wolny. Wszyscy zauważyli, jak bardzo są czujne i spostrzegawcze. Panowie policjanci opowiadali bardzo ciekawie,
ale prawdziwą furorę wśród uczniów i nauczycieli zrobił pokaz możliwości i umiejętności czworonożnych stróżów prawa. Nie da się ukryć, Rambo i Orion budzą respekt.
Cieszymy się, że mogliśmy bliżej poznać kolejnych czworonożnych przyjaciół człowieka. Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Iławie i jej przedstawicielom
za wizytę.
Wizyta policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Iławie i ich psów, to kolejne działanie zrealizowane w naszej szkole w ramach projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę” , wspieranego przez Fundację PZU.
Orion i Rambo to psy policyjne - opowiedzieli nam o nich nasi goście, którzy odwiedzili nas 18 października. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda szkolenie psów, co należy do ich obowiązków, jak spędzają czas wolny. Wszyscy zauważyli, jak bardzo są czujne i spostrzegawcze. Panowie policjanci opowiadali bardzo ciekawie,
ale prawdziwą furorę wśród uczniów i nauczycieli zrobił pokaz możliwości i umiejętności czworonożnych stróżów prawa. Nie da się ukryć, Rambo i Orion budzą respekt.
Cieszymy się, że mogliśmy bliżej poznać kolejnych czworonożnych przyjaciół człowieka. Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Iławie i jej przedstawicielom
za wizytę.
Ewa Janicka Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńsla
Lidia Krześniak
Grażyna Pietrzak
13 października 2017 roku- uroczystą akademią uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W związku z powyższym nie zabrakło elementów nawiązujących do początków tego święta. Zgromadzona społeczność szkolna obejrzała przygotowaną prezentację multimedialną nawiązującą do historii szkolnictwa oraz przedstawiającą zmiany zachodzące w oświacie polskiej na przestrzeni wieków.
Nie zabrakło również życzeń dla dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Uczniowie dziękowali swoim pedagogom poprzez śpiew i taniec. Wszyscy nauczyciele otrzymali drobne upominki. Spore wzruszenie i radość wśród publiczności wywołała prezentacja multimedialna składająca się ze zdjęć nauczycieli oraz pracowników szkoły. Na koniec młodzież z samorządu uczniowskiego wręczyła nagrody specjalne dla najbardziej popularnych i lubianych nauczycieli.
Po występach uczniów, głos zabrał pan dyrektor Tomasz Brzeski, który podziękował uczniom i nauczycielom oraz złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
W tym miejscu również pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości i przyczynili się do jej uświetnienia.
Napisała i dodała na stronę:
Małgorzata Beczyńska ORGANIZATORKI:
Mariola Deryło
Małgorzata Beczyńska
Mariola Sztenderska
Informujemy, iż 19 października 2017r. o godz.10.00 w Centrum Kultury w Ostródzie, w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbędzie się VII Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu” zorganizowany przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Ostródzie. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia występów dzieci i młodzieży.
ORGANIZATORKI
16 października wychowankowie i wychowawcy internatu pożegnali lato pląsami przy jesiennym ognisku. Piękna pogoda i przygrzewające słońce sprzyjały wspólnym zabawom prowadzonym przez p. Kamilę Fryczyńską i p. Ewę Ostrowską. Nasi podopieczni pląsali w koło ogniska w rytm zabawy „chu, chu a…”, „wielka Pordubicka”, „a ram sam, sam”, „Miczitanka”, „10 murzynków”. Zabawy przeplatane były wspólnym śpiewem z młodzieżą z Klubu Ośmiu przy akompaniamencie gitary. Wolontariusze pod opieką pani Alicji Sposób uświetnili swoją obecnością naszą jesienną imprezę. Po pełnych humoru zabawach pieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. Na koniec pan dyrektor umilił podopiecznym ognisko słodką niespodzianka.
Dodała: Edyta P.
12 października w internacie odbyła się akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął występ wychowanków przygotowany przez p. Piotra Górskiego i p. Joannę Maciejewską. Nasi podopieczni podziękowali wychowawcom oraz pracownikom internatu za opiekę i trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów i zaprosili na słodki poczęstunek. Dyrektor i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki podziękowali wszystkim pracownikom za wkład pracy oraz zaangażowanie, życząc dalszych sukcesów a wychowankowie wszystkich grup wręczyli przygotowane przez siebie upominki.
Dodała: Edyta P.
„Otrzęsiny” w naszym internacie to już tradycja. Wkładamy dużo wysiłku, aby wychowankowie, którzy po raz pierwszy zamieszkali z nami czuli się tutaj jak w domu. Powitanie nowych podopiecznych odbyło się 28 września. Imprezę rozpoczęto piosenką „Witajcie w naszej bajce” oraz wspólnymi zabawami muzyczno – ruchowymi. Następnie wszyscy nowi wychowankowie musieli wykazać się sprawnością i bystrością w przygotowanych dla nich zadaniach. Po turniejowych rozgrywkach złożyli przysięgę i dostąpili zaszczytu pasowania przez Dyrektora Placówki i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki, wstępując tym samym w mury naszego internatu. Uroczystość powitania nowych wychowanków była doskonałą okazją do zintegrowania wszystkich mieszkańców i poznania się nawzajem. Imprezę zakończyła zabawa dyskotekowa.
Nad przebiegiem czuwały panie: Kamila Fryczyńska i Ewa Ostrowska.
Dodała: Edyta P.