Trzeba znać zasady, trzeba je umieć wykorzystać i można wtedy startować w tym trudnym konkursie. Na początku brało w nim udział 70 uczniów. Ci, którzy najlepiej uporali się z pisaniem ze słuchu wzięli udział w finale konkursu. Było ich 20. Dyktando, ćwiczenia polegające na uzupełnianiu i rebus.- to były konkursowe zadania. Oto nasi mistrzowie : Sandra Mróz, Rozalia Lajzer, Jakub Kwitkowski. Gratulujemy. Podziwiamy.
Napisała: Lidia Krześniak Dodała na stronę: M. Beczyńska
Rozstrzygnięcie konkursu „Przepisy wierszem pisane”
W miesiącach od marca do kwietnia 2018 roku uczniowie klas ZSZ i BS mogli wziąć udział w Szkolnym Konkursie o tematyce gastronomiczno – cukierniczej pt. „Przepisy wierszem pisane”. Uczniowie wybierali i zapoznawali się na praktycznej nauce zawodu z przepisami na potrawy i ciasta wielkanocne. Następnie na języku polskim dokonywali interpretacji wierszem wybranego przepisu gastronomicznego/cukierniczego. W maju komisja konkursowa oceniła efekty pracy uczniów – wiersze, przyznano dyplomy oraz nagrody za zajęcie kolejnych miejsc i udział w przedsięwzięciu. „Przepisy wierszem pisane” zostały zamieszczone na tablicy zawodoznawczej w holu szkoły. W Konkursie wzięło udział 13 osób.
Miejsce I – wiersz pt. „Babka czarodzieja”
Miejsce II - wiersz pt. „Przepis na sałatkę warzywną według Bartosza”
Miejsce III - wiersz pt. „Duszona gęś”
W Konkursie powstały również:
wiersz pt. „Rogaliki pyszne jak u babuni”
wiersz pt. „Kotlety z kapusty – tylko bez rozpusty”
wiersz pt. „Sałatka kolorowa”
wiersz pt. „Babka wielkanocna”
wiersz pt. „Karp z kaszą”
wiersz pt. „Z piasku babka na Wielkanoc”
wiersz pt. „Przepis na jeża”
wiersz pt. „Mazurek”
wiersz pt. „Szaszłyk z kurczaka”
Uczniowie biorąc udział w wydarzeniu wzbogacili swoją wiedzę na temat potraw i ciast wielkanocnych. Ćwiczyli umiejętność czytania ze zrozumieniem przepisów gastronomicznych i cukierniczych. Wzbogaciła się również ich wiedza na temat sposobu organizacji tekstu jakim jest wiersz.
Konkurs zorganizowały: p. Ewa Janicka, p. Lidia Krześniak, p. Sylwia Dylągowska, p. Justyna Kowalska
Napisała: Sylwia Dylągowska
Umieścił na stronie: K.S.
W dniu 29. 05.2018r. w naszej Placówce zorganizowany został Festyn Rodzinny „Dzieci dzieciom” z okazji Dnia Dziecka. Pogoda dopisała, więc wszystkie zabawy i animacje odbyły się na świeżym powietrzu. Zaproszeni animatorzy zorganizowali szereg zabaw i konkurencji przy muzyce. Dodatkowo zorganizowano 10 punktów zadaniowych, po zaliczeniu których uczestnicy otrzymali miano sportowca i nagrody. Dodatkową frajdą była fotobudka, malowanie twarzy, twister, popcorn, wata cukrowa, duże bańki mydlane, loteria fantowa i kreatywne kręcenie balonów. Dla uczestników festynu przygotowano również stoiska ze „zdrową żywnością”, ciastami, napojami i gorącą kiełbaską z grilla. Dzieci korzystając z wyżej wymienionych atrakcji zostawiały nakrętki, które zostaną przekazane dla „Czarka”. Dodatkowo wieczorem wychowankowie internatu mieli możliwość zabawy w Parku Trampolin.
Za pomoc w organizacji Festynu dziękujemy firmom : Północna Grupa Narzędziowa Sp. z o.o., Drogeria Hebe, GJG GROUP, Centrum Dobrego Smaku, Park Trampolin.
Napisała: Beata Synowiec Ddała: Edyta P.
24 maja 2018 roku, uczniowie IV,V i VI klasy wzięli udział w wycieczce do Huty Szkła Artystycznego i Muzeum Budownictwa Ludowego -Parku Etnograficznego w Olsztynku.
W trakcie wizyty w Hucie Szkła młodzież przyglądała się, w jaki sposób wyrabiane jest szkło dekoracyjne m.in. : figurki (ptaszki, kwiaty, łabędzie, anioły). Poznała również specyfikę pracy w tym miejscu oraz sposób powstawania tych niezwykłych „cudeniek”. Po ciekawym pokazie, niektórzy dokonali nawet zakupu pamiątkowych wyrobów.
Pobyt w Parku Etnograficznym w Olsztynku, stanowił natomiast ciekawą lekcję historii oraz dostarczył wiedzy na temat życia, metod pracy, obrzędów panujących na wsi w XIX i XX wieku. Uczniowie zwiedzili budynki mieszkalne, sakralne, gospodarcze. Było to nowe, bardzo ciekawe doświadczenie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się mieszkające na terenie Parku zwierzęta.
Uwieńczeniem wizyty, była lekcja kaligrafii, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali. Lekcja ta, jak się okazało, to prawdziwa podróż w czasie. W atmosferę wprowadziło już samo wyposażenie izby szkolnej: czarna tablica, ośla ławka, „dyscyplina”, ławki z pochylonym blatem i otworem na kałamarz. Podczas zajęć uczniowie poznawali dawniej używane przybory szkolne. Na specjalnie opracowanych kartach pracy kaligrafowali litery stalówką i atramentem. Lekcję rozpoczął i zakończył dźwięk ręcznego dzwonka. Udział w zajęciach dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń. Wszyscy bardzo zaangażowali się w naukę trudnej sztuki kaligrafii.
Odwiedziny w tych niezwykłych miejscach przyczyniły się do lepszego poznania regionu i jego historii. W trakcie wycieczki nie zabrakło również wspólnego wyjścia na pyszne lody. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Janicka, Małgorzata Beczyńska, Małgorzata Sarbiewska.
Napisała i umieściła na stronie: M. Beczyńska
W dniach 23 -24.05.18 wychowawcy gr. III p. Anna Morawska, P. Tomasz Urbanowicz i p. Piotr Miller zorganizowali w internacie olimpiadę integracyjną pod nazwą „Żyj zdrowo na sportowo”. Podczas dwudniowych zmagań uczestnicy rywalizowali w różnorodnych konkurencjach sportowych. Były to m.in. : „wyścigi rzędów”, przeciąganie liny oraz gry zespołowe takie jak: dwa ognie, piłka noża i piłka koszykowa. Rywalizację umilił przygotowany przez grupę trzecią słodko – owocowy poczęstunek, a okazją do dodatkowej integracji była wieczorna zabawa taneczna. Projekt był współfinansowany z funduszy PEFRON oraz Stowarzyszenia „Amicus”. Za pozyskaną kwotę został zakupiony sprzęt sportowy (hulajnogi, piki nożne, paletki do tenisa stołowego itp.) oraz nagrody rzeczowe dla uczestników. Wszystkim wychowankom dziękujemy za sportową postawę i aktywny udział w zawodach.
Napisał: Tomsz Urbanowicz Dodała: Edyta P.
31-go maja na całym świecie obchodzony jest Dzień bez Tytoniu. Z tej okazji 28 maja gościliśmy w internacie Panią Annę Skiba-Stradomską z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostródzie, ktora poprowadziła prelekcje na temat na szkodliwości palenia papierosów. Wychowankowie zaprezentowali też swoje prace związane z zgubnymi skutkami palenia tytoniu. W zamian otrzymali od organizatora p. Anny Morawskiej słodki upominek. Na koniec Pani Anna zaprosiła chętne osoby, aby za pomocą urządzenia smokerlyzer zbadali stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Dodała: Edyta P.
W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano w internacie konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała”.
W konkursie wzięło udział 15 wychowanków. Powołane jury wyróżniło łącznie 6 prac w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej i starszej oraz przyznało nagrodę specjalną dla najmłodszego wychowanka za oryginalną pracę.
Laureaci:
Grupa młodsza:
I miejsce: Grzegorz Słdkowski
II miejsce: Jakub Zalewski
III miejsce: Jakub Skorobogaty
Grupa starsza:
I miejsce: Natalia Brenda
II miejsce: Rozalia Lajzer
III miejsce: Karolina Kostros
Nagroda specjalna: Oliwier Kłosiewicz
Nad przebiegiem konkursu czuwała p. Elżbieta Sarnecka i p. Joanna Maciejewska
Dodała: Edyta P.
KONKURS KULINARNY
23.05.2018r. odbył się szkolny konkurs kulinarny pt.”Wiosna na talerzu.”. W konkursie wzięły udział cztery klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Z każdej klasy wybrano czteroosobowe zespoły. Pozostali uczniowie kibicowali swoim kolegom i koleżankom. Dla uczestników przygotowano stanowiska pracy, artykuły spożywcze, fartuszki oraz niezbędne narzędzia i przybory. Uczniowie pod okiem opiekunów wybierali artykuły spożywcze, z których tworzyli wiosenne potrawy.
Zmagania konkursowiczów oceniało jury: pani Bożena Drzazga, pani Sylwia Kowalska-Dylągowska i pania Małgorzata Beczyńska. Jury rzetelnie obserwowało pracę uczniów, ale również doradzali i udzielali cennych wskazówek do dalszej pracy.
Walka na smaki była bardzo zacięta, a wybór najlepszego dania był bardzo trudny. Pierwsze miejsce zajęła klasa IIIa PdP, drugie miejsce klasa Ia PdP, trzecie IIb PdP, a wyróżnienie IIa PdP. Za pyszne i zdrowe specjały zwycięzcy otrzymali nagrody. Gratulujemy laureatom. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów.
Napisała: Magdalena Miller, Bożena Tylicka
Umieścił na stronie: K.S. Konkurs kulinarny.
Który z chłopców nie lubi ścigać się samochodami? Wychowankowie naszego internatu mogą teraz beztrosko i bezpieczne ścigać się na gokartach. Dzięki uprzejmości dyrektora OCSiR mają możliwość poprowadzić pojazd po profesjonalnym torze i sprawdź się za kierownicą. Jest to okazja do wspaniałej zabawy ale też opanowania nowych umiejętności pod czujnym okiem wychowawców.
Dodała: Edyta P.
W środę na iławskim basenie odbyły się kolejne warsztaty nauki pływania realizowane w ramach projektu "Młodzi niepełnosprawni pływają i w gry zespołowe grają" dofinansowanego przez Fundację LOTTO.. Dzięki nim kolejna grupa uczniów opanuje technikę pływania. Warsztaty zakończą się zadowami. Młodzi niepełnosprawni pływają i w gry zespołowe grają - projekt z dotacji Fundacji LOTTO.
Napisała i dodała Grażyna M.
„CZYTANIE JAK ODDYCHANIE” – ODDECH 1
„Czytanie jak oddychanie” to projekt dofinansowany przez Fundację Banku zachodniego WBK, w ramach którego dzieci naszej placówki wykonają 6 pierwszych symbolicznych oddechów jako początku ich istnienia na drodze do poznania książek i wartości z nich płynących. Pierwszy oddech to wspólne czytanie i gadanie, które odbyło się w szkolnej bibliotece podczas Dnia Otwartego 26 kwietnia 2018r. Skierowane do najmłodszych dzieci. Młodzież gimnazjana i szkoły zawodowej czytała młodszym kolegom przygody Franklina. Odbył się mini klub dyskusyjny oraz warsztaty plastyczne z Franklinem. Czytanie zostało zakończone słodką niespodzianką oraz nagrodami w formie zakładki do książki oraz innych gadżetów przekazanych dzieciom. Projekt rozpisały: Grażyna M. i Mariola K. Czytanie w bibliotece i warsztaty z Franklinem przygotowały i zrealizowały: Joanna Ch. , Małgorzata B. i Mariola K. Czytanie jak oddychanie- projekt z dotacji Fundacji BZ WBK.
Napisała Mariola K. Dodała Grażyna M.
26 kwietnia odbył się w naszej Placówce Dzień Otwarty. Przybyłych gości powitali nauczyciele, prezentując dorobek szkoły, w tym księgi, puchary i inne pamiątki szkolne. Na dzieci i młodzież czekał słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów klas zawodowych. Po przywitaniu goście wyruszyli na zwiedzanie szkoły. Oglądali sale lekcyjne i pomieszczenia do zajęć terapeutycznych. Mogli też przyglądać się lekcjom aktualnie prowadzonym w szkole oraz uczestniczyć między innymi w zajęciach integracji sensorycznej, warsztatach gastronomicznych oraz plastyczny. Zainteresowani rodzice i dzieci mogli uzyskać od naszych nauczycieli obszerną informację o zajęciach prowadzonych przez szkołę, skorzystać z konsultacji z psychologiem, logopedą i pedagogiem, a także z porad specjalistów. W bibliotece szkolnej odbywały się „Warsztaty z Franklinem”, podczas których starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom książeczki o przygodach Franklina, a następnie wszyscy uczestniczyli w warsztatach plastycznych.
Dziękujemy gościom za przybycie.
Dodała na stronę: Małgorzata B.
W dniach 9 – 22. 04. 2018r. 14 uczniów naszej placówki przebywało na turnusie rehabilitacyjnym w Zakopanem. Wyjazd został zorganizowany dzięki współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie, ze stowarzyszeniem AMICUS oraz Pełnomocnikiem Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
Mieszkaliśmy w centrum Zakopanego w ośrodku PARZENICA. Serwowano nam bardzo smaczne i urozmaicone posiłki. Codziennie korzystaliśmy z zabiegów rehabilitacyjnych dostosowanych do odpowiednich schorzeń i dysfunkcji narządów ruchu, wzroku, krążenia czy otyłości.
W ramach zajęć rekreacyjnych odbyło się wiele wycieczek, min. byliśmy w Krakowie, gdzie zwiedziliśmy Wawel, Sukiennice i Kościół Mariacki, wjechaliśmy kolejką na Kasprowy Wierch i Gubałówkę, przeszliśmy szlakiem Doliny Białego i Doliny Strążyskiej, zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie i Muzeum przyrodnicze TPN, byliśmy na basenie geotermalnym w Bukowinie Tatrzańskiej, oraz w Aquaparku w Zakopanem.
Dzięki dwutygodniowemu pobytowi na turnusie rehabilitacyjnym poznaliśmy urocze Zakopane, architekturę, krajobraz i folklor tatrzański.
Pobyt w górach pozwolił dzieciom na rozładowanie napięć, stresu a przede wszystkim był czasem niezapomnianym wrażeń i pozytywnych emocji.
Organizatorkami turnusu i opiekunkami były panie: Magdalena G. , Ewa B.
i Barbara F. Umieściła na stronie: Małgorzata B.
Sukces Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym w Bartoszycach
W dniu 26 kwietnia 2018 roku Nasza Placówka wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym „Gotuj na szóstkę – krowarzywa – czyli kuchnia wegetariańska” zorganizowanym przez SOSW im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach. Konkurs przeznaczony był dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy i brało w nim udział w sumie piętnaście drużyn. Uczniowie biorący udział w konkursie przygotowywali według przepisu dowolną potrawę kuchni wegetariańskiej z przestrzeganiem podstawowych zasad BHP w pracowni gastronomicznej oraz prezentowali wykonaną potrawę komisji konkursowej. Potrawy były ocenione i nagrodzone przez sześcioosobowe jury. Komisja oceniała potrawy według następujących kryteriów: walory, smakowe i zapachowe, spełnienie wymogów określonych tematyką konkursu, oryginalność, pomysłowość, estetyka i sposób podania potrawy do degustacji, sposób zaprezentowania. Wszystkie potrawy konkursowe charakteryzował bardzo wysoki poziom, były pyszne i pięknie podane. Zespoły wykazały się dużą wiedzą z tematu i niezwykłą kreatywnością. Były liczne nagrody rzeczowe oraz dyplomy dla uczestników konkursu i ich opiekunów.
Na poziomie Szkoły Zawodowej Naszą Placówkę reprezentował trzyosobowy zespół składający się z uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Byli to uczniowie: Klaudia Nadolna, Natalia Wieliczko, Rozalia Lajzer. Pod kierunkiem pani Sylwii Kowalskiej - Dylągowskiej oraz pani Justyny Kowalskiej uczniowie wykonali naleśniki z dwoma nadzieniami – ze szpinaku oraz pieczarkowym, surówkę z czerwonej kapusty oraz dwa rodzaje ciasteczek. Potrawy podano w oryginalny sposób, na tacy w formie drzewa. Ciastka zapakowano w szary papier i zawieszono jak owoce na wykonanym drzewku. Naleśniki w towarzystwie surówki oraz sałaty rukoli i koktajlowych pomidorków ułożono na talerzach. Całość sprawia wrażenie naturalności tak bliskiej kuchni wegetariańskiej.
Zespół w konkursie wywalczył III miejsce.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mogliśmy wziąć udział w Konkursie. Mieliśmy okazję kultywowania, propagowania i pogłębiania wiedzy z zakresu przyrządzania potraw kuchni wegetariańskiej. Mamy nadzieję, że weźmiemy udział w podobnym konkursie za rok – również z sukcesem.
Napisały: Sylwia Kowalska – Dylągowska, Justyna Kowalska
Umieścił na stronie: K.S.
W dniach 24-25 kwietnia 2018 roku odbył się I ogólnopolski festiwal piosenki „Śpiewać każdy może” adresowany do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Festiwal jest kontynuacją poprzednich trzynastu edycji, które wcześniej miały zasięg powiatowy i wojewódzki. W tym roku na scenie ostródzkiego zamku swoje talenty wokalne i muzyczne zaprezentowała niepełnosprawna młodzież z całego kraju. Festiwal objął honorowym patronatem Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Przybyłych wykonawców i gości festiwalu przywitali: Dyrektor ZPSWR w Ostródzie Tomasz Brzeski, Wicestarosta Ostródzki Edmund Winnicki oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki.
Tegoroczny Festiwal miał dwudniową formułę. W dniu poprzedzającym konkurs młodzi wykonawcy uczestniczyli w warsztatach wokalno-muzycznych, poprowadzonych przez panią Joannę Jaskółowską. Piosenka „Pięknie żyć” z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego wykonana przez uczestników warsztatów otworzyła część konkursową Festiwalu. Spośród czternastu finałowych wykonawców jury w składzie: Ryszard Szurgot, Jan Krysiak, Agnieszka Skrzypczak wyłoniło zwycięzców. Grand Prix – nagrodę rzeczową oraz puchar Starosty Ostródzkiego zdobyła Magdalena Bukowska z Nowego Dworu Gdańskiego. I miejsce przypadło Miłoszowi Chwiałkowskiemu z Poznania, II miejsce zajął Michał Lubarski z Torunia, III miejsce - Dariusz Liniewski z Ostródy. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe puchary. Jury przyznało dodatkowo dwa wyróżnienia specjalne: nagrody rzeczowe oraz puchary ufundowane przez Senator RP Bogusławę Orzechowską dla Wiktorii Car z Ostródy oraz Patryka Graffa z Nowego Dworu Gdańskiego. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Raduszewska z Iławy oraz Klaudia Nadolna z Ostródy. Wszyscy pozostali wykonawcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.W przerwie na obrady jury, w ramach szeroko pojętej integracji młodzieży niepełnosprawnej z młodzieżą pełnosprawną, wystąpiła młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Ostródzie.
Organizatorzy Festiwalu – Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie serdecznie dziękują sponsorom, partnerom i przyjaciołom: Starostwu Powiatowemu w Ostródzie, Urzędowi Miasta w Ostródzie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Senator RP Pani Bogumile Orzechowskiej, Centrum Kultury w Ostródzie, Stowarzyszeniu Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS”, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 4 w Ostródzie za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Dodała: Edyta P.
27 kwietnia 2018 r. uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w zajęciach realizowanych w ramach programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość ?”. Program objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i koncentruje się na profilaktyce używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Realizacja programu skupiała się wokół następujących zagadnień:
- „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”
- „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?” (centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią)
- „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne” (problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich)
Mamy nadzieję, że przekazane wiadomości zminimalizują zachowania ryzykowne związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
27 kwietnia 2018 r. uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w zajęciach realizowanych w ramach programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość ?”. Program objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i koncentruje się na profilaktyce używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Realizacja programu skupiała się wokół następujących zagadnień:
- „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”
- „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?” (centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią)
- „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne” (problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich)
Mamy nadzieję, że przekazane wiadomości zminimalizują zachowania ryzykowne związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
Organizatorki: Elżbieta R. , Aneta S. Dodała na stronę: Małgorzata B.
19 kwietnia odbył się w naszym internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych. Jak co roku było to duże wydarzenie i wszystkie grupy z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do występów. Jak zawsze repertuar zaskoczył widzów nowymi pomysłami. W tym roku mogliśmy podziwiać taniec, skecz, przedstawienie, pantomimę oraz iluminację świetlną. Imprezę rozpoczął „Taniec iluzji” w wykonaniu gr. I. Następnie gr. II zaprezentowała sztukę teatralną pt. „O rybaku i złotej rybce” a gr. III skecz pt. „Pływanie synchroniczne”. Najmłodsi chłopcy z gr. VI wspólnie z dziewczynkami z gr. VII zatańczyli do utworu „Babuszki - staruszki”. Na koniec chłopcy z gr. IV wykonali pantomimę muzyczną pt. „Siła pozytywnej energii” a gr. V przedstawiła „Taniec świateł”. Imprezę uświetnili swoim występem zaproszeni goście z zespołu „Piąteczki” pod kierunkiem pani Agnieszki Karłowicz. Nad przebiegiem przeglądu czuwali pani Joanna Maciejewska i pan Piotr Górski.
Dodała: Edyta P.
Dopiero mamy kwiecien, a naszym nauczycielom - członkom Stowarzyszenia Amicus udało się pozyskać wiele środków na realizację ciekawych zadań adresowanych do uczniów:
Dodała i naisała Grażyna M.
Z wielkim zaangażowaniem realizujemy kolejne działania w ramach projektu "Moc ekonomicznej aktywności ..." . Tym razem wzięliśmy udział w warsztatach przeprowadzonych na terenie Banku WBK w Ostródzie przez panią dyrektor Sylwię Stanowicką. Młodzież dowiedziałą się jak bank zabezpiecza się przed napadem, jak chronione są nasze środki, co należy zrobić, żeby stać się posiadaczem rachunku oszczędnościowego. Najaktywniejsi uczetsnicy warsztatów zostali nagrodzeni firmowymi gadżetami. MOC EKONOMICZNEJ AKTYWNOŚCI .
Napisała i dodała Grażyna M.