Nasi uczniowie wzięli udział w wojewódzkim konkursie promującym czytelnictwo przez wykonanie prezentacji multimedialnej organizowanym przez SOSW w Giżycku. W kategorii gimnazjum i szkoła zawodowa Natalia Wieliczko z klasy 1 zawodowej zajęła 1 miejsce promując czytanie "Ani z Zielonego Wzgórza" (pod opieką pani Grażyny Modrzewskiej i Magdy Jackowskiej), a Łukasz Rudnicki z klasy 6 (pod opieką pani Grażyny Modrzewskiej i Ilony Cherkowskiej) w kategorii drugiej otrzymał wyróżnienie. Nasi reprezentanci wykonali ciekawe prezentacje oraz osobiście je przedstawili pozostałym uczestnikom konkursu w Giżycku, co było niezwykle stresujące. Jednak warto było poświęcić temu swój czas i zainteresowanie, ponieważ Natalia otrzymała tablet jako główną nagrodę. Gratulujemy!!! KOLEJNY SUKCES W WOJEWÓDZTWIE.
Napisała i Dodała Grażyna M.
Kolejna edycja programu profilaktycznego ,, Cukierki” za nami. W tym roku szkolnym objęci byli nim uczniowie klasy III szkoły podstawowej.
W czasie zajęć dzieci poznały bohaterów bajki "Cukierki", rozmawiały o opisanych wydarzeniach i postaciach, tworzyły do niej ilustracje. Podczas zabawy mogły poczuć smak odtrącenia i próbowały nazwać swoje uczucia z tym związane. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie "Dziękuję, od obcych nic nie biorę!" było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sposobu odmawiania. Różnorodne zabawy, w których wszyscy uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem sprzyjały również integracji całego zespołu klasowego.
Udział w programie profilaktycznym "Cukierki" przyczynił się do właściwych wyborów dzieci i ich postaw. Uwrażliwił na potencjalne zagrożenie.
Zwieńczeniem pracy uczniów było uroczyste, podsumowujące spotkanie, na którym wszyscy uczestnicy otrzymali wykonaną przez siebie książeczkę oraz pamiątkowe dyplomy.
Kolejna edycja programu profilaktycznego ,, Cukierki” za nami. W tym roku szkolnym objęci byli nim uczniowie klasy III szkoły podstawowej.
W czasie zajęć dzieci poznały bohaterów bajki "Cukierki", rozmawiały o opisanych wydarzeniach i postaciach, tworzyły do niej ilustracje. Podczas zabawy mogły poczuć smak odtrącenia i próbowały nazwać swoje uczucia z tym związane. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie "Dziękuję, od obcych nic nie biorę!" było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sposobu odmawiania. Różnorodne zabawy, w których wszyscy uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem sprzyjały również integracji całego zespołu klasowego.
Udział w programie profilaktycznym "Cukierki" przyczynił się do właściwych wyborów dzieci i ich postaw. Uwrażliwił na potencjalne zagrożenie.
Zwieńczeniem pracy uczniów było uroczyste, podsumowujące spotkanie, na którym wszyscy uczestnicy otrzymali wykonaną przez siebie książeczkę oraz pamiątkowe dyplomy.
Napisała: Grażyna Jędraszko Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Festiwal piosenki „Śpiewać każdy może” jak co roku adresowany jest do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych. Pragniemy zintegrować uzdolnionych, niepełnosprawnych wychowanków z ośrodków specjalnych całego kraju, promować ich zdolności oraz umożliwić im zaprezentowanie swoich talentów na scenie ostródzkiego zamku.
Na przestrzeni lat festiwal rozszerzał swój zasięg: od wewnątrzośrodkowego, po powiatowy i wojewódzki. W roku 2018, zważywszy na duże zainteresowanie, festiwal będzie miał zasięg ogólnopolski.
Festiwal odbędzie się w dniach 24 - 25 kwietnia.
Serdecznie zapraszamy!
Zrealizowano kolejne zaplanowane działanie w ramach programu „Damą, dżentelmenem być”. W Studiu Tańca Andaluzja instruktorka tańca nauczyła uczestników programu podstawowych kroków walca i cha cha. Młodzież nabyła nowe umiejętności, które na pewno przydadzą się na wielu uroczystościach.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Nasi wychowankowie dzięki uprzejmości dyrektora OCSiR Macieja Czerkawskiego spędzają aktywnie czas wolny przez cały rok szkolny. Chłopcy z gr. III pod opieką pana Piotra Millera systematycznie uczęszczają na lekcje tenisa ziemnego, na których opanowują podstawy tej dyscypliny. W sezonie zimowym korzystali z krytych kortów tenisowych, a w najbliższych miesiącach będą mogli spróbować swoich sił na świeżym powietrzu. Gra w tenisa bardzo pozytywnie wpływa na zdrowy rozwój każdego dziecka, a poza tym daje możliwość sportowej rywalizacji, zapewnia relaks i udaną zabawę w gronie rówieśników.
Dodała: Edyta P.
Udział ZPSWR w Ostródzie w Targach Edukacyjnych powiatu ostródzkiego.
Dnia 6 kwietnia 2018 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i CKU w Ostródzie odbyły się Targi Edukacyjne powiatu ostródzkiego. Organizatorami Targów byli Starosta Ostródzki oraz wyżej wymienione szkoły. Ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego zaprezentowała m.in. Nasza Placówka. Swoją ofertę kierowaliśmy do młodzieży z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowano tablice informacyjne, foldery i ulotki z ofertą kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2018/2019. Gimnazjaliści mogli zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzór podania i opis kryteriów przyjęcia do szkoły panadgimnazjalnej. Nauczyciele udzielali informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole a także z zakresu funkcjonowania internatu. Chwaliliśmy się również bogatą bazą dydaktyczną. Na stoisku jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów kształcących się w zawodach cukiernik, kucharz oraz pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Zaprezentowano rękodzieło wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie kształcący się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej zaprezentowali aranżację nakrycia stołu. Wzrok przyciągała dekoracja stoiska z akcentem ludowym.
Napisała: Sylwia Kowalska - Dylągowska.
Umieścił na stronie: K.S.
Po raz szósty uczniowie naszej szkoły wygrali MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO , którego organizatorem był SOSW w Olsztynie.
Był on poświęcony życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Tegorocznym mottem konkursu był cytat z lektury pt. „Panna z mokrą głową”: „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”. Przede wszystkim tej książki dotyczyły konkursowe zadania.
Zwycięzcy: Wiktoria Oczyńska, Karolina Kostros, Kinga Binder, Aneta Zielińska, Dariusz Liniewski i Oliwia Piecychna otrzymali dyplomy i nagrody. Ponadto Wiktoria Oczyńska , która została Mistrzem Ortografii, otrzymała słownik ortograficzny.
Kolejne zwycięstwo zachęciło młodzież do przybliżenia postaci pisarza i bohaterów jego książek uczniom naszej placówki. Nasi zwycięzcy wystylizowani na bohaterów powieści przedstawili się swoim kolegom i zachęcili ich do wspólnego obejrzenia fragmentu filmu pt. „Panna z mokrą głową”. Widzowie z przejęciem przeżywali przygody Irenki Borowskiej i jej bliskich.
Spotkanie zostało zakończone ogłoszeniem konkursu literackiego.
w formie kartki z pamiętnika opisz „Mój dzień spędzony z Irenką”.
Na prace konkursowe czekamy do 15 kwietnia.
Ewa Janicka, Lidia Krześniak Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
15 marca podopieczni pani Beaty Synowiec i Ewy Ostrowskiej uczestniczyli w pokazie fryzur i makijażu w Salonie Fryzur „Esmi". Było to kolejne działanie w ramach programu „Damą, dżentelmenem być". W czasie spotkania wychowankom udzielono wskazówek i porad dotyczących prawidłowego makijażu i odpowiedniej pielęgnacji włosów. Dzięki uprzejmości pani Ani Sielskiej młodzież miała możliwość strzyżenia i stylizacji fryzur. Dziewczynkom zrobiono makijaż dzienny i wieczorowy.
Wychowawcy i wychowankowie serdecznie dziękują Paniom z salonu "Esmi" za współpracę, fachową poradę i okazaną pomoc w realizacji projektu.
Dodała: Edyta P.
14 marca wychowankowie naszego internatu mieli możliwość przenieść się na chwilę w gorące klimaty słonecznej Italii. „Wieczór włoskich wrażeń” rozpoczęła przygotowana przez organizatorów prezentacja multimedialna, która wprowadziła uczestników w klimaty włoskiej kuchni. Wychowankowie wzięli udział w quizie na temat kultury, zabytków i najbardziej znanych miejsc tego kraju oraz różnych tematycznych konkurencjach. Największą atrakcją wieczoru był pokaz wykonania pizzy przez zaproszonego gościa pana Arkadiusza Kurkula. Każda z grup wychowawczych wykonała potem swoją pizzę pod okiem specjalisty oraz wychowawców. Wszyscy podopieczni pracowali z wielkim zaangażowaniem i przejęciem. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja własnoręcznie wykonanej pizzy. Nad przebiegiem zajęć czuwali organizatorzy p. Piotr Miller, p. Tomasz Urbanowicz i p. Anna Morawska.
Dodała: Edyta P.
Dzisiaj mieliśmy już trzecie spotkanie warsztatowe w ramach projektu "Moc ekonomicznej aktywności.....". Tym razem poszerzaliśmy naszą wiedzę o tematy związane z bezpiecznym korzystaniem z karty bankomatowe czy mobilnym korzystaniem z konta osobistego. Warsztaty poprowadziły panie z oddziału ostródzkiego Banku BZ WBK. Uuczestnicy, którzy aktywnie słuchali umieli odpowiadać na pytania związane z nakreślanym problemem, zostali nagrodzeni przez panią dyrektor Sylwię Stanowicką firmowymi kubkami. Było ciekawie i merytorycznie. W projekcie bierze udział 30 uczniów szkoły gimnazjalnej i branżowej. Kolejnym etapem będzie samodzielnie skalkulowana i zorganizowana przez uczniów (z niewielką pomocą opiekunek projektu) wycieczki. Zadanie jest realizowane przez Stowarzynszenie Amicus z dotaceji Fundacji BZ WBK w ramach programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży. Projekt "Moc ekonomicznejaktywności mimo niepełnosprawności" z dotacji Fundacji BZ WBK.
Dodała i napisała Grażyna M.
Dzięki uprzejmości dyrektora OCSiR Macieja Czerkawskiego w sezonie zimowym wychowankowie naszego internatu spędzali aktywnie czas na świeżym powietrzu ucząc się podstaw jazdy na łyżwach. Łyżwiarstwo rewelacyjnie wpływa na kondycję układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, wzmacnia mięśnie nóg, synchronizuje pracę górnej i dolnej części ciała, zwiększa wytrzymałość ciała na wysiłek fizyczny a jednocześnie relaksuje umysł. Zajęcia na lodowisku poza wszelkimi korzyściami da zdrowia sprawiły również wiele radości i uśmiechu, szczególnie dla najmłodszych wychowanków. Na pewno był to w pełni pożytecznie wykorzystany czas wolny dla kształtowania zdrowego stylu życia naszych podopiecznych.
Napisał: Piotr Miller Dodała: Edyta P.
„Mój przyjaciel kot”–to konkurs plastyczny, który zorganizowany został z okazji Światowego Dnia Kota. Wzbudził on spore zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Okazało się, że zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły są ogromnymi miłośnikami i fanami tych niezwykłych zwierząt. Dzięki zaangażowaniu i zapałowi dzieci, powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac. Można je obejrzeć na wystawie w holu szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dyplomami i drobnymi upominkami, laureaci zaś otrzymali nagrody rzeczowe.
Jury nie miało łatwego zadania podczas wyboru prac. Niemniej jednak, udało się wyłonić zwycięzców, którymi zostali:
Ewa Wieliczko: I miejsce/ opiekun Grażyna Pietrzak
Mateusz Uściłowski: II miejsce/ opiekun Aneta Sikorska
Bianka Felke: III miejsce/opiekun Anna Grala
Wyróżnienia otrzymali:
Przymysław Górski, Sandra Żach, Aneta Rybicka, Aleksandra Żach, Adam Rauch.
Nagrodę specjalną ufundowaną przez panią prezes Stowarzyszenia "Amicus" Grażynę Modrzewską, otrzymała Weronika Starzyńska z klasy Ia/opiekun Róża Skuratko
Organizatorki: Dodała na stronę: M. Beczyńska
Małgorzata Beczyńska
Małgorzata Karpińska
Mariola Deryło
W tym roku szkolnym nasi wychowankowie mają możliwość raz w miesiącu uczestniczyć w zajęciach na kręgielni. Jest to świetna okazja do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania umiejętności zdrowego współzawodnictwa i integracji naszych podopiecznych. Zajęcia w kręgielni są dla niektórych wychowanków pierwszą okazją do zetknięcia się z bowlingiem jako formą aktywności fizycznej. Większość z nich po raz pierwszy rzucała prawdziwymi kulami. Początkowe rzuty były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem, z wizyty na wizytę, przewraca się coraz więcej kręgli. Każde wyjcie dostarcza wielu emocji i zabawy, ale również nowych umiejętności. Serdecznie dziękujemy właścicielowi kręgielni Dario Bowling w Ostródzie za stworzenie naszym wychowankom takiej możliwości.
Napisał: Piotr Miller Dodała: Edyta P.
CELEM KONKURSU PLASTYCZNEGO „BEZPIECZNI W SIECI”, BYŁO ZWRÓCENIE UWAGI NA BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE. UCZNIOWIE PODCZAS TWORZENIA PRAC, ZASTANAWIALI SIĘ NAD ZASADAMI I REGUŁAMI BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU.
POMYSŁY UCZNIÓW OKAZAŁY SIĘ BARDZO TRAFNE I ORYGINALNE. JURY, KTÓRE OCENIAŁO PRACE WYŁONIŁO LAUREATÓW W DWÓCH KATEGORIACH WIEKOWYCH.
I KATEGORIA :
I MIEJSCE: Nikola Nowowiejska/opiekun Róża Skuratko
II MIEJSCE: Jakub Stolarski/opiekun Róża Skuratko
III MIEJSCE: Krystian Kamiński/opiekun Róża Skuratko
II KATEGORIA:
I MIEJSCE: Weronika Zając/opiekun Grażyna Jędraszko
II MIEJSCE: Patryk Balewski/opiekun Elżbieta Rosiewicz
III MIEJSCE: Szymon Ciechowicz, Emilka Włodarska/ opiekun Elżbieta Rosiewicz
Organizator konkursu: Małgorzata Beczyńska Umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska
28 lutego pan Piotr Miller dzięki uprzejmości właściciela pizzerii San Biagio Ristorante zabrał wychowanków gr. III w kulinarną podróż do Włoch. Najmłodsi podopieczni internatu uczestniczyli w warsztatach, gdzie pod okiem gospodarza Arkadiusza Kurkula zgłębiali klasykę kuchni włoskiej. Największą atrakcją była możliwość własnoręcznego wykonania pizzy, od podstaw do samego końca. Warsztatom towarzyszyły wielkie emocje, pasja i duże zaangażowanie. Chłopcy z pomocą wychowawców p. Piotra Millera i p. Anny Morawskiej stworzyli swoje kulinarne arcydzieła, które mogli na miejscu, po upieczeniu skosztować. Gotowe pizze nie tylko prezentowały się wyśmienicie, ale smakowały wybornie.
Mamy nadzieję, że jeszcze tam zagościmy, a gospodarzowi serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie.
Dodała: Edyta P.
26 lutego dzięki uprzejmości Działu Zarządzającego Parkiem Trampolin JUMPING ZONE w Ostródzie najmłodsi wychowankowie internatu mieli możliwość skorzystania ze wszystkich atrakcji, które się tam znajdują. Zajęcia rozpoczęto profesjonalną rozgrzewką przeprowadzoną przez wykwalifikowanych instruktorów z bogatym doświadczeniem, charyzmą oraz zaangażowaniem. Podopieczni gr. III pod okiem instruktorów oraz wychowawców pana Piotra Millera i Tomasza Urbanowicza spędzili nie tylko aktywnie czas, ale uczyli się też podstaw akrobatyki. Skakali do basenu z gąbkami, grali w zbijaka, piłkę i koszykówkę, gdzie utrudnieniem były trampoliny. Skakanie na trampolinach dostarczyło dzieciom wiele zabawy i pozytywnych emocji. Pobyt w Parku Trampolin był doskonałą alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem czy telewizorem. Zajęcia tego rodzaju są świetnym sposobem na odstresowanie się po szkolnych trudach, a także okazją do zacieśniania więzi koleżeńskich i nauki zasad fer play.
W imieniu naszych podopiecznych jeszcze raz bardzo DZIĘKUJEMY wszystkim pracownikom Parku Trampolin JUMPING ZONE w Ostródzie.
Napisał: Piotr Miller Dodała: Edyta P.
Zbigniew Herbert : Wilki / fragment/
Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.
Przegrali bój we własnym domu
Kędy zawiewał sypki śnieg
Nie było komu z łap wyjmować cierni
I gładzić ich zmierzwioną sierść.
Byli jak wilki – silni, niezależni, wolni. Mieszkali w lasach i prowadzili walkę o wolną Polskę. Historia Żołnierzy Niezłomnych była historią zakazaną przez kilkadziesiąt lat. W szczególnie trudnych czasach powojennego terroru, zwanego stalinizmem walczyli
o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
Od 2011 roku 1 marca obchodzimy ich święto. Jest ono potwierdzeniem przez demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji grupa uczniów zaprosiła nauczycieli i kolegów oraz koleżanki na patriotyczny montaż słowno – poetycki.
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu montażu p. Ewie Janickiej, p. Annie Grali i p. Joannie Chmielewskiej.
Mariola Deryło, Lidia Krześniak Umieściła na stronie: M.Beczyńska
SZKOLNE WALENTYNKI
W środę, 14 lutego w ZPSWR w Ostródzie odbyły się Szkolne Walentynki. Ten wyjątkowy dzień uświetniły liczne atrakcje. Już od rana działała Poczta Walentynkowa - można było przesłać liścik osobie, którą się lubi. Ponadto w czasie długiej przerwy odbył się Kiermasz walentynkowych ciasteczek z wróżbą oraz kartek walentynkowych. Każdy uczeń miał okazję wylosować dla siebie szczęśliwą wróżbę. Ten wyjątkowy dzień uświetniała nastrojowa muzyka odtwarzana w czasie długiej przerwy oraz tematyczna dekoracja. Imprezę zorganizowały: J. Kowalska, A. Sikorska, S. Dylągowska, B. Wiecińska.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska
Umieścił na stronie: K.S.
Walentynki to święto zakochanych, kochanych, podkochujących się… A że „Miłoćć niejedno ma imię” w internacie w tym dniu skorzystaliśmy z okazji aby promować wszelkie ciepłe uczucia wobec siebie jak przyjaźń, serdeczność i oczywiście miłość. W tym dniu nasi wychowankowie spędzili wspólnie miłe chwile podczas różnorodnych zabaw przygotowanych przez p. Kamila Fryczyńska i p. Ewa Ostrowską. Chętni układali walentynkowe puzle, brali udział w zabawach ruchowych i zręcznościowych oraz tanecznych. Wybrano również króla i królową walentynek. Najwięcej serduszek zebrali: Jakub Zalewski i Małgosia Sobieraj. Na koniec wszyscy uczestnicy osłodzili sobie wieczór cukierkami z krążącego czarodziejskiego serca.
Dodała: Edyta P.