18.01.2018r. dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Szkolno Wychowawczo Rewalidacyjnych w Ostródzie odwiedzili w ramach działań profilaktycznych, zaproszeni Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie.
Ponieważ wkrótce rozpoczną się ferie zimowe, upragniony przez dzieci czas zabaw zimowych na śniegu i lodzie, w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, policjanci podczas spotkania omówili zagrożenia z którymi nasi uczniowie mogą spotkać się podczas zabaw na śniegu. Pani policjantka przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz poinstruowała, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia. Z uwagi na to, że zimą szybko zapada zmrok, a dzieci przebywają na powietrzu dłużej niż w czasie nauki szkolnej, funkcjonariuszka przypomniała jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych. Omówiła również podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego oraz sytuacje dotyczące bezpiecznego spędzenia ferii tak, by były one radosnymi i wartymi zapamiętania dniami wolnymi od nauki szkolnej.
Dla rodziców w ZPSW-R zorganizowane zostało 19.01.2018r, spotkanie z panem Marcinem Milkowskim– kierownikiem Poradni Leczenia Uzależnień w Ostródzie, który przeprowadził prelekcję pt. „Leki z grupy OTC jako substancje psychoaktywne”.
Pani Elżbieta Rosiewicz – szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa przypomniała rodzicom i opiekunom o ważnych zasadach podczas opieki nad dziećmi w czasie wypoczynku zimowego oraz wspomniała, że należy przypominać o nich także dzieciom, aby:
- korzystali wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk, nie wchodzili na lód zamarzniętych
zbiorników wodnych, jezior, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod
naszym ciężarem;
- do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierali miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic,
skrzyżowań. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów;
- nie rzucali w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub
wypadku drogowego;
- kuligi organizowali wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyli grubą, wytrzymałą liną,
aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- nie dołączali sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnowali swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe przekazywali je pod opiekę zaufanej osobie.
Życzymy naszym uczniom i ich rodzicom udanego i bezpiecznego wypoczynku.
Napisała: Elżbieta Rosiewicz Umieściła na stronie: M. Beczyńska
10 stycznia odbyła się w internacie kolejna już edycja konkursu ortograficznego „Mistrz ortografii”. Konkurs jest okazją do utrwalenia zasad ortografii oraz rozwijania zainteresowań kulturą języka polskiego. W tym roku udział wzięło 16 wychowanków. Konkurs podzielony był na 2 kategorie młodszą i starszą. Uczestnicy mogli wykazać się podczas pisania tekstu i wyrazów ze słuchu oraz uzupełnianie tekstu. Laureatami konkursu w kategorii dzieci starsze zostali: I miejsce – Sandra Mróz, II miejsce –Rozalia Lajzer oraz III miejsce – Patrycja Połeć i Sylwia Mackiewicz. W kategorii młodszej zwyciężył Kacper Kwiak – I miejsce, II miejsce – Natalia Wesołowska i III – Wiktoria Dylewska. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami, ufundowanymi przez firmę Kaufland. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Anna Kapturkiewicz.
Dodała: Edyta P.
KIERMASZ ŚWIĄTECZNYCH PIERNICZKÓW
Z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w ZPSWR panowała iście świąteczna atmosfera. Uczniowie kształcący się w zawodach kucharz, cukiernik i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej postanowili wykorzystać motywy świąteczne w produkcji gastronomicznej i cukierniczej. Pod opieką nauczycieli zawodu tj. p. Bożeny, p. Justyny i p. Sylwii i p. Kasi uczniowie na praktycznej nauce zawodu wypiekli z ciasta piernikowego bożonarodzeniowe aniołki, gwiazdki, choinki i inne ciasteczka z motywami świątecznymi. Wypieki zostały pokryte kolorowymi lukrami, posypkami, migdałami i jadalnymi koralikami. Tak przygotowane smakołyki dla jeszcze lepszego efektu zapakowano w celofan i przewiązano rafią. Ciastka można było nabyć na kiermaszu zorganizowanych we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus”. Kiermasz odbyły się 21 grudnia 2017 r. w ZPSWR w Ostródzie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podobną inicjatywę planujemy kontynuować za rok.
Napisała: Sylwia Kowalska- Dylągowska
Umieścił na stronie: K.S.
20 grudnia wychowawcy gr. III posumowali konkurs plastyczny "Świat za 100 lat". Mieszkańcy i goscie internatu mogli podziwiać cały miesiąc prace uczestników, które zostały wywieszone w holu internatu. Powołane jury wybrało 3 najciekawsze prace, które zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Laureatami konkursu zostali: I miejsce - Jakub Zalewski, II miejsce - Łukasz Kleber i III miejsce - Sebastian Lajzer.
Dodała: Edyta P.
22 grudnia w naszej szkole można było poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę. Wszystko za sprawą utalentowanych uczniów naszej Placówki, którzy pod opieką pani M, Sztenderskiej przygotowali koncert kolęd i pastorałek. Podczas koncertu można było usłyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki oraz współczesne piosenki świąteczne. W świąteczny nastrój wprowadziły utwory: „Kolęda dla Jezuska”, „Ach ubogi żłobie” czy też „Do szopy hej pasterze”. Radośnie zabrzmiało także „Pada śnieg” i wiele innych. Wspólne kolędowanie w szkole.
Napisała Mariola Sztenderska Dodała Grażyna M.
Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia grupa naszych uczniów pod opieką p. M. Sztenderskiej udała się z występami do Rodzinnych Domów Opieki „Leoniszki” w Samborowie oraz ,,Maria” w Reszkach. Uczniowie, jak co roku, przygotowali dla podopiecznych kolędy i pastorałki. Ogromną niespodzianką dla wszystkich były trzy tańce zaprezentowane przez Emilkę i Szymona z klasy VI c, które wprowadziły nas w klimat zbliżającego się Sylwestra. Wigilijne spotkanie z seniorami.
Napisała Mariola Sztenderska Dodała Grażyna M.
21 grudnia w internacie odbyła się uroczysta Wigilia, która zgromadziła przy wspólnym stole wychowanków, rodziców, pracowników oraz wielu wspaniałych gości - przyjaciół placówki. Wigilia co roku odbywa się w wyjątkowo uroczystej atmosferze i wszyscy dokładają wielu starań, by mieszkańcy internatu tego dnia czuli się naprawdę szczególnie. Piękny wystrój stołówki, muzyczna oprawa oraz niezwykle aromatyczne i smakowite potrawy wigilijne składają się na atmosferę tego jedynego dnia w roku. Spotkanie rozpoczęły Jasełka przygotowane przez wychowanków internatu i wychowawców grupy I i II oraz chór, śpiewający kolędy i pastorałki pod kierunkiem pani Marzeny Kopczyńskiej. Po występie zaproszeni goście Starosta Powiatu Ostródzkiego pan Andrzej Wiczkowski, Pastor ks. Waldemar Eggert, Dyrektor Aresztu Śledczego w Ostródzie kpt. Grzegorz Ślusarczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Paliński oraz Dyrektor Placówki i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Wspólne łamanie się opłatkiem rozpoczął krótką modlitwą ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki. Niezwykle miłym akcentem wigilijnego spotkania i bardzo wyczekiwanym przez dzieci było przybycie Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka, licznym sponsorom mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki. Wieczór upłynął w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości.
Dodała: Edyta P.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia wychowankowie gr. III udali się w odwiedziny do marketu Carffour w Ostródzie , na zaproszenie pani kierownik Dżesiki Michałowskiej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Chłopcy zostali obdarowani upominkami w formie słodyczy i napojów. W ramach podziękowania nasi podopieczni wręczyli pani kierownik własnoręcznie wykonaną bombkę. W imieniu wychowanków i grona pedagogicznego jeszcze raz dziejemy za życzliwość i okazane serce a wszystkim pracownikom marketu życzymy wesołych i zdrowych Świąt.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
5 grudnia odbył się w SOSW w Bartoszycach Przegląd artystyczny ”Mikołajkowy czas”, w którym nasi podopieczni zdobyli znaczące miejsca we wszystkich kategoriach. Konkurs recytatorski: I miejsce zajął Andrzej Florkowski a II - Sylwia Mackiewicz, Konkurs plastyczny: I miejsce - Mateusz Brenda i II – Łukasz Kleber oraz III miejsce w Konkursie piosenki – Klaudia Nadolna. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mamy taką zdolną młodzież. Gratulujemy! Wszystkim opiekunom dziękujemy za prace włożoną w przygotowania.
Dodała: Edyta P.
W Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie został zrealizowany interesujący projekt pt.„ Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę, czyli cykl zajęć poznawczych i terapeutycznych z udziałem zwierząt”. Został on sfinansowany ze środków Fundacji PZU oraz Stowarzyszenia „Amicus”. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 6965 złotych. Było ono realizowane od listopada 2016 r. do listopada 2017r., w Ostródzie, Faltyjankach, Napromku, Brzydowie, Rzecznej i Malborku. Beneficjenci projektu brali udział w warsztatach , konkursach, wycieczkach i ciekawych spotkaniach.
Żyjemy wśród zwierząt, pomagamy im albo one nam. Naszym obowiązkiem jest wiedzieć o nich jak najwięcej. Temu celowi /przyrostowi wiedzy i empatii/ służyła realizacja projektu. Uczniowie poznali umiejętności psów przewodników osób niewidomych, psich terapeutów, psów myśliwskich , psów tropiących. Odwiedzili stadninę koni, byli w ostródzkim schronisku dla zwierząt i w lecznicy zwierząt dzikich w Napromku. Brali udział w pokazie sokolniczym. Oglądali filmy przyrodnicze. Na koniec popisali się swoja wiedzą w konkursie internetowym. To był ciekawie i mądrze spędzony czas. Takie jest zdanie uczniów i nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji przedsięwzięcia.
Tekst i zdjęcia Lidia Krześniak Dodała Małgorzata Beczyńska
11 grudnia wychowankowie internatu gościli w Kościele Chrześcijan Baptystów na przedstawieniu Jasełkowym z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Piękne przedstawienie w wykonaniu dzieci i młodzież wprowadziło wszystkich obecnych w radosną świąteczną atmosferę. Oprócz przedstawionej historii narodzin Jezusa było wspólne kolędowanie oraz upominki przygotowane dla naszych podopiecznych. W imieniu naszej placówki pani wicedyrektor ds. wychowania i opieki złożyła serdeczne podziękowania i życzenia świąteczne dla organizatorów imprezy.
Dodała: Edyta P.
Dnia 07.12.2017r. w internacie odbyły się warsztaty z licencjonowanym coachem Panią Anitą Frankowiak specjalistką z zakresu protokołu dyplomatycznego, międzynarodowej dyplomacji kulturalnej, savoir-vivre’u oraz etykiety wizerunkowej i biznesowej. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach programu „Damą, dżentelmenem być”, który jest realizowany od października we współpracy z Stowarzyszeniem AMICUS oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostródzie. W zajęciach wzięło udział 14 najstarszych podopiecznych. Celem szkolenia było propagowanie zasad kultury, budowania motywacji do zachowań prozdrowotnych oraz wyrabianie szacunku dla dorosłych i rówieśników.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Nauczyciele z naszej placówki otrzymali certyfikaty od Starosty Powiatu Ostródzkiego
za udział w międzynarodowym projekcie.
W dniu 22 listopada 2017 roku w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów wszystkim nauczycielom, uczestniczącym w projekcie „Wizyta studyjna w Hiszpanii szansą na podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli”, realizowanym przez Powiat Ostródzki, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W ramach projektu 37 nauczycieli z trzech placówek wychowawczych z Powiatu Ostródzkiego, w tym - grupa czternastu nauczycieli z naszej placówki - uczestniczyło we wrześniu i październiku 2017 roku w wizytach studyjnych w Hiszpanii - w placówkach edukacyjnych, organizacjach pozarządowych, prowadzących kształcenie specjalne, pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz zajęcia i warsztaty terapeutyczne. Celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli poprzez międzynarodową wymianę wzajemnych doświadczeń i dobrych praktyk z pracownikami instytucji hiszpańskich.
Pan Andrzej Wiczkowski - Starosta Powiatu Ostródzkiego - wręczył certyfikaty nauczycielom z naszej placówki oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szymanowie i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Miłakowie. Każda z placówek zaprezentowała podczas spotkania prezentację multimedialną ze swojego pobytu w Hiszpanii. Podziękowano Panu Staroście oraz zespołowi zarządzającemu projektem: Pani Marcie Kopańko – Zalewskiej - koordynatorowi projektu, pani Monice Matusiak – zastępcy koordynatora projektu oraz Pani Malwinie Gudaczewskiej – specjaliście do spraw finansowo – księgowych - za możliwość uczestnictwa w tym bardzo pożytecznym i ciekawym projekcie. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek, którego główną atrakcją był okolicznościowy tort.
Informację przygotowała: Mariola Świerzewska Wręczenie certyfikatów przez Starostę Powiatu Ostródzkiego.
Dodała Grażyna M.
29 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Był to czas wróżb i zabawy. Pani Justyna K. i Magda G. wcieliły się w rolę cyganek i pomogły dzieciom odkryć ich przyszłość. Uczniowie z wielką radością wypowiadali andrzejkowe zaklęcia i brali udział w różnych wróżbach i zabawach. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka jako pretekst do dobrej zabawy. Po wróżbach odbyła się dyskoteka andrzejkowa, którą uatrakcyjnił zespół muzyczny WENUS z Olsztyna.Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.
Napisała: Magdalena Miller Szkolna zabawa andrzejkowa.
Dodała: Grażyna M.
30 listopada w internacie wychowankowie spotkali się na „Magicznym wieczorze” zorganizowanym przez grupę IV pod kierunkiem pani Marzeny Kopczyńskiej i Edyty Palczewskiej. Impreza zgodnie z tradycją andrzejkową pełna była wróżb i magicznego klimatu. Zabawę rozpoczęto ustawianiem butów oraz wróżbą w magicznym kole. Wszyscy chętni mieli okazję sprawdzić czy spełnią się ich marzenia, poznać pisane im zawody, imię swojego oblubieńca a także wywróżyć sobie przyszłość u Wróżek i Wróżbitów. Wieczór upłynął w miłej atmosferze i zakończył się taneczna zabawą w rytmie disco.
Dodała: Edyta P.
29 listopada wychowanki gr.VII pod opieką pani Ilony Krawczyk uczestniczyły w spotkaniu andrzejkowym zorganizowanym przez panią Joannę Jasińską i Bożenę Jankowską – Iwaniec oraz ich podopiecznych ze SP nr 3 w Ostródzie. Po wstępnym zapoznaniu się wszyscy wspólnie wysłuchali opowiadania na temat staropolskich zwyczajów dotyczących Andrzejek i Katarzynek. W dalszej części spotkania każdy mógł uczestniczyć w najpopularniejszych zabawach andrzejkowych takich jak lanie wosku, wróżby na przygotowanych stanowiskach czy odczytanie przepowiedni z ciasteczka. Andrzejkowy wieczór zakończył seans filmowy i pyszna pizza. Pani Joanna i pani Bożena oraz ich podopieczni stanęli na wysokości zadania i zadbali o miłą i przyjazną atmosferę. Dziewczynki z gr. VII były zachwycone przygotowanymi atrakcjami, a integrujące spotkanie okazało się bardzo udane. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i liczymy na dalszą współpracę.
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
27 listopada finaliści rozgrywek Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki stoczyli pojedynek wyłaniający ostatecznych zwycięzców. Mecze finałowe sędziował dyrektor placówki pan Tomasz Brzeski. Organizatorzy pan Piotr Górski i Tomasz Urbanowicz podsumowali przebieg turnieju oraz wręczyli nagrody i dyplomy.. Zawody jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Od początku października trwały rozgrywki w dwóch kategoriach: dziewczęta i chłopcy. Łącznie rozegrano 55 meczy w których wyłoniono finalistów. Zwyciężczynią w grupie dziewcząt została Wiktoria Rauch , II miejsce zajęła Emilia Włodarska, III – Karolina Majewska. I miejsce w grupie chłopów zajął Kacper Kawiak, II – Jakub Skorobogaty, a III – Mateusz Kusy. Zwycięzcom gratulujemy i…………do następnego roku!
Dodała: Edyta P.
Życzliwość to nie jest akt, to jest styl życia. Douglas Williams
21 listopada odbył się w internacie Światowy Dzień Życzliwości, propagując wartości takie jak: życzliwość, serdeczność i przekazywanie pozdrowień. W tym dniu szczególnie nagradzaliśmy życzliwe gesty wręczając słodki upominek. Każda grupa wychowawcza miała za zadanie wywiesić na drzwiach świetlicy plakat z mottem dotyczącym życzliwości i napisać „życzliwy list” dla innej grupy. Wszyscy wykazali się pomysłowością i inwencją twórcza. Swoje otrzymane wiadomości grupy zaprezentowały na ogólnointernackim podsumowaniu Dnia Życzliwości. Wszyscy mieli okazję obejrzeć przygotowaną prezentacje oraz filmiki propagujące codzienne gesty życzliwości, które tak niewiele kosztują, a tworzą wokół nas wyjątkową atmosferę. Nad obchodami czuwały panie z gr. IV i V.
Dodała: Edyta P.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta studyjna nauczycieli w Hiszpanii.
Podsumowano udział nauczycieli w unijnym projekcie „Wizyta studyjna w Hiszpanii szansą na podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli”.
W dniu 21 listopada w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie podsumowano udział 14 nauczycieli w unijnym projekcie „Wizyta studyjna w Hiszpanii szansą na podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli”, realizowanym przez Powiat Ostródzki, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
W ramach projektu 37 nauczycieli z trzech placówek wychowawczych, zlokalizowanych na terenie Powiatu Ostródzkiego, uczestniczyło we wrześniu i październiku bieżącego roku w wizytach studyjnych w Hiszpanii - w placówkach edukacyjnych, organizacjach pozarządowych, prowadzących kształcenie specjalne, pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz zajęcia i warsztaty terapeutyczne. Celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli poprzez międzynarodową wymianę wzajemnych doświadczeń i dobrych praktyk z pracownikami instytucji hiszpańskich. Grupa nauczycieli z ZPSWR w Ostródzie złożyła wizytę w pięknej Granadzie-zabytkowym mieście leżącym w Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Wizyta odbyła się w dniach 22-28 października bieżącego roku i obejmowała szereg wizyt w instytucjach hiszpańskich, które wzbogaciły wiedzę i doświadczenie zawodowe nauczycieli. Mieli oni także możliwość poznania zabytków, kultury, tradycji i kuchni hiszpańskiej. Prezentacja multimedialna, którą przedstawiono na podsumowującym spotkaniu ze wszystkimi nauczycielami placówki, pozwoliła na podzielenie się z nimi wrażeniami z wyjazdu do Hiszpanii, zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
Informację napisała: Mariola Świerzewska Dodała Grazyna M.
Wychowankowie internatu zakończyli realizację projekt pn. „Matrioszkę malujemy, tańczymy, śpiewamy – rosyjska duszę mamy”, który został dofinansowany przez Centrum Polsko -Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS”. W ramach projektu odbyły się: pokazy tańca, śpiewu, warsztaty „Decoupage po rosyjsku”, wyjazd do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Warszawie, akcja plastyczna „Matrioszka” oraz kram z rosyjskimi przysmakami i rekwizytami.
Celem projektu była popularyzacja idei integracji z Federacją Rosyjską oraz umożliwienie przełamania barier i stereotypów wobec innych narodowości. Projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży i pozwolił poznać kulturę i sztukę wschodu.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.