Nasi wychowankowie uczestniczyli w otwarciu wystawy „Dawna Ostróda. Pamiątki z wschodniopruskiego miasta”. Ten niezwykły zbiór przedmiotów z przedwojennej Ostródy zawierający: pocztówki, fotografie, obrazki, pisma, gazety, listy, nalepki, karty firmowe, odznaczenia, mundury, monety, butelki, porcelanę itd.przybliżył im historię naszego miasta. Pamiątki pochodzą z kolekcji Janusza B. Kozłowskiego kolekcjonera, pasjonata, regionalisty, autora publikacji „Spacer po dawnej Ostródzie”.
Dodała: Edyta P.
Uczniowie klasy IIIb Szkoły Przysposabiającej do Pracy, już drugi raz spotkali się z młodzieżą uczącą się w Szkole Podstawowej nr 3 w Ostródzie.W tym roku szkolnym zostaliśmy zaproszeni do udziału w Miejskich Obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, który odbył się 5 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3. Natomiast 14 lutego 2019 roku, młodzież SP3 odwiedziła nas i wspólnie bawiliśmy się w walentynkowym nastroju. Na zakończenie spotkania młodzież obydwu placówek obdarowała się prezentami. Dobrych uczuć i emocji było wiele.
Integracyjne spotkania koordynują panie Aneta Dudka i Hanna Żylińska (SP3) oraz Teresa Knaf.
Umieściła na stronie: M. Beczyńska
W lutym wychowankowie naszego internatu pod kierunkiem wychowawców wyszukiwali i porównywali fotografie z różnych okresów naszego miasta. Owocem tych poszukiwań jest wystawa „Ostróda dawniej i dziś”, którą można podziwiać w holu internatu. Prezentacja zdjęć ukazuje ujęcia tożsamych miejsc naszego miasta sprzed wielu lat i dzisiaj. Porównywanie zdjęć uczy uważności ale też skłania do refleksji. Poszerza wiedze o własnym mieście oraz kształtuje umiejętność dostrzegania jego wartości historycznych i przyrodniczych. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród gości odwiedzających internat.
Dodała: Edyta P.
SZKOLNE WALENTYNKI
W czwartek, 14 lutego w ZPSWR odbyły się Szkolne Walentynki. Ten wyjątkowy dzień uświetniły liczne atrakcje. Już od rana działała Poczta Walentynowa - można było przesłać liścik osobie, którą się lubi. Ponadto w czasie długiej przerwy odbył się Kiermasz walentynkowych ciasteczek z wróżbą oraz kartek walentynkowych. Ten wyjątkowy dzień uświetniała nastrojowa muzyka odtwarzana w czasie przerw, karaoke oraz tematyczna dekoracja.
Imprezę zorganizowały: p. J. Kowalska, p. A. Sikorska, p. S. Dylągowska, p. B. Wiecińska. W organizacji wydarzenia pomogły: p. B. Święszkowska, p. K. Kopka, p. B. Drzazga.
Napisała: Sylwia Dylągowska
Umieścił na stronie:K.S.
Udział ZPSWR w Ostródzie w Targach Edukacyjnych powiatu ostródzkiego.
Dnia 12 lutego 2019 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i CKU w Ostródzie odbyły się Targi Edukacyjne powiatu ostródzkiego. Organizatorami Targów byli Starosta Ostródzki oraz wyżej wymienione szkoły. Ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego/ponadpodstawowego zaprezentowała m.in. Nasza Placówka. Swoją ofertę kierowaliśmy do młodzieży z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowano tablice informacyjne, foldery i ulotki z ofertą kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2019/2020. Zaakcentowano również fakt, iż Nasza Placówka podjęła działania w celu otwarcia od 1 września 2019 roku Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego dla dzieci i młodzie z niepełnosprawnością ze sprzężeniami. Młodzież mogła zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzory podań i opisy kryteriów przyjęcia do szkół. Nauczyciele udzielali informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole a także informacji z zakresu funkcjonowania internatu. Chwaliliśmy się również bogatą bazą dydaktyczną. Na stoisku jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów kształcących się w zawodach kucharz oraz pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Zaprezentowano rękodzieło wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie kształcący się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej zaprezentowali aranżację nakrycia stołu. Wzrok przyciągała dekoracja stoiska z akcentem karnawałowym.
Stoisko ZPSWR na Targach Edukacyjnych zorganizowali: p. S. Dylągowska, p. J. Kowalska, p. K. Kopka, p. B. Drzazga, p. A. Sikorska, p. W. Piwowarczyk, p. T. Knaf, p. B. Tylicka, R. Kowalski.
Napisała: Sylwia Dylągowska.
Umieścił na stronie:K.S.
Poznajemy zabytki Warmii – taki cel miała wycieczka do Olsztyna klasy III d gimnazjum. Celem wyjazdu było zwiedzanie Starego Miasta. Zobaczyliśmy Bramę Wysoką, która znajdowała się w murach obronnych otaczających miasto. Potem spacerkiem podziwialiśmy dawne budowle, stare kamienice, bazylikę św. Jakuba, rynek staromiejski z pięknym starym ratuszem. Na chwilę także, dla pamiątkowej fotki zatrzymaliśmy się przy ławeczce Mikołaja Kopernika.
Napisała: Grażyna Jędraszko Dodała: M. Beczyńska
W czwartek 17 stycznia 2019 roku – tuż przed feriami zimowymi - odbył się w naszej placówce „ Bal Karnawałowy w stylu hiszpańskim”. Impreza została zorganizowana w dwóch turach - dla Szkoły Podstawowej oraz dla Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Szkoły Branżowej I Stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
„ Bal Karnawałowy w stylu hiszpańskim” został zainspirowany wizytą naszych nauczycieli w Hiszpanii w 2017 roku i wrażeniami przywiezionymi z przepięknej Granady w hiszpańskiej Andaluzji – kolebki tradycyjnego tańca „flamenco”. Dekoracje, oczywiście w stylu hiszpańskim, zostały wykonane w świetlicy oraz podczas innych zajęć z uczniami naszej placówki.
Uczestnicy Balu, zachęceni do przebrania się w stylu hiszpańskim, przybyli na bal, mając
na sobie stroje z hiszpańskimi akcentami lub też inne ciekawe stroje.
Podczas Balu przeprowadzono atrakcyjne konkurencje i zabawy ze słodkimi nagrodami.
Punktem kulminacyjnym podczas każdej tury był wybór Króla i Królowej Balu. Dodatkową atrakcją dla uczestników były faworki, przygotowane przez naszych uczniów ze szkół zawodowych pod kierunkiem pań: Justyny Kowalskiej i Bożeny Drzazgi.
Bal został zorganizowany przez panie: Małgorzatę Karpińską, Wiolettę Piwowarczyk, Wande Krasulę, Mariolę Deryło, Teresę Knaf oraz nauczyciela świetlicy – Mariolę Świerzewską. Podziękowania należą się również osobom wspomagającym nauczycieli podczas zajęć świetlicowych oraz innych zajęć za pomoc w wykonywaniu elementów dekoracji .
Informację zredagowały organizatorki. Dodała na stronę: M. Beczyńska
Zrealizowano kolejne zadanie innowacji pedagogicznej „Czytanie bramą do wiedzy, wyobraźni i marzeń”. W przytulnym miejscu na poddaszu, koło świetkicy gr. V zorganizowano kącik czytelniczy „Pora na książkowego mola”, w którym zgromadzono i udostępniono literaturę dziecięcą, młodzieżową i pomoce dydaktyczne. Akcja cieszy się zainteresowaniem wychowanków, którzy chętnie korzystają z księgozbioru i tym samym rozwijają wyobraźnię i poszerzają swoja wiedzę.
Dodała: Edyta P.
Dnia 17.01.2019r. po raz kolejny w internacie odbył się konkurs o tytuł „Mistrza pięknego czytania”, zorganizowany przez panie Annę Morawską i Beatę Synowiec. Tematem przewodnim konkursu były „Anioły wśród nas”. Jury w składzie wicedyrektor Mariola Jędrzejczyk, Alicja Sposób opiekun klubu „Ośmiu” młodzieżowego wolontariatu działającego w internacie ZSZ im Santora Petofi i pani Eweliny Tańskiej z biblioteki pedagogicznej wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach:
Młodszej: I miejsce Oliwier Kłosiewicz, II miejsce Dominika Tissarek, III miejsce Mateusz Niedbalski
Starszej: I miejsce Dominik Kuzioła, II miejsce Dorota Ziółkowska, III miejsce Kacper Kawiak.
Imprezę uświetnił występ zaproszonych gości – wolontariuszy z klubu „Ośmiu”, który zaprezentował przygotowany pod kierunkiem pani Edyty Szulc jasełka. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Z przyjemnością zapraszamy
dzieci i młodzież niepełnosprawną do udziału w
II ogólnopolskim festiwalu piosenki „Śpiewać każdy może”
Ostróda 2-3.04.2019
Festiwal piosenki „Śpiewać każdy może” adresowany jest do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej naszego kraju ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Piosenki niepodległej Polski” w związku z kontynuacją obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pragniemy propagować polskie piosenki stworzone od 1918 roku po dzień dzisiejszy. Pragniemy zintegrować uzdolnionych, niepełnosprawnych wychowanków, promować ich zdolności oraz umożliwić im zaprezentowanie swoich talentów na scenie ostródzkiego zamku.
W załączniku regulamin II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Festiwal_2019_Regulamin.doc
16 stycznia w internacie odbył się bal karnawałowy pt. „Afryka dzika ” zorganizowany przez panie Ewę Ostrowską i Kamilę Fryczyńką. Organizatorki przywitały uczestników wspólnym pląsem. W afrykański klimat wprowadził wszystkich „podróżnik z Afryki” pan Andrzej Olszko, który przygotował ciekawe konkursy. Chętni wychowankowie mogli układać puzle, ozdobić afrykańskie maski, wybijać afrykańskie rytmy na różnych instrumentach oraz wykazać się wiedzą w odgadywaniu zagadek. Tradycyjnie odbył się karnawałowy konkurs na przebranie . W tym roku była to prezentacja strojów afrykańskich. Każdy uczestnik wykazał się dużą pomysłowością, dlatego też komisja nagrodziła wszystkie przebrania upominkiem. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawach i innych atrakcjach przygotowanych przez wychowawców oraz zaproszonego gościa. Wieczór zakończył się wspólną, dyskoteką poprowadzoną przez dj, któremu serdecznie dziękujemy.
Dodała: Edyta P.
16 stycznia 2019 r. odbył się apel na temat: „Bezpieczne ferie”. W apelu uczestniczył przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, który przedstawił zasady zachowania bezpieczeństwa w trakcie zabaw i sportów zimowych. Ponadto odniesiono się również do zagrożeń z jakimi mogą się spotkać dzieci w domu, jak również spędzając czas w zorganizowanej grupie. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego podczas zimowego wypoczynku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Mamy przyjemność zaprosić uczniów z województwa warmińsko- mazurskiego do udziału w konkursie matematycznym na nagranie krótkiego filmu z wierszem lub rymowanką o tematyce matematycznej. Konkurs realizowany jest przez Stowarzyszenie Amicus w ramach projektu "Wkręceni w myslenie i liczenie" dofinansowanego przez Fundację mBank. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 28 lutego. Zachęcamy do udziału w konkursie i zapozaniem się z regulaminem konkursu . Jest to innowacyjny sposób upowszechniania matematyki oraz zainteresowań technologiami cyfrowymi wśród niepełnosprawnych uczniów.
Organizatorka konkursu - Grażyna Modrzewska
REGULAMIN__KONKURSU_NA_FILM_MATEMATYCZNY.pdf
Dodała i napisała Grażyna M.
W tym roku szkolnym nasi wychowankowie również spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu ucząc się podstaw jazdy na łyżwach. Jest to kontynuacja współpracy z dyrektorem OCSiR Maciejem Czerkawskim. Najmłodsi wychowankowie pod opieką pana Piotra Milera systematycznie korzystają w wolnym czasie z miejskiego lodowiska, rozwijając tężyznę fizyczną i ogólną sprawność ruchową.
Dodała: Edyta P.
Niech Bóg się rodzi w człowieku - z takim przesłaniem grupa młodzieży i dzieci z naszej szkoły przedstawiła pracownikom oraz uczniom świąteczny montaż słowno – muzyczny. Nie zabrakło wspólnie śpiewanych kolęd
i mądrych poetyckich słów.
„Dlaczego są Święta Bożego Narodzenia ?
Dlatego żeby podawać sobie ręce, uśmiechać się do siebie i sobie przebaczać.”
E. Janicka, L. Krześniak Dodała: M. Beczyńska
Pod takim hasłem odbyło się w bibliotece spotkanie, podczas którego starsi uczniowie naszej szkoły, czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom „Baśnie” H. Ch. Andersena, które tematycznie nawiązywały do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Dodała: M. Beczyńska
Dźwięki kolęd zabrzmiały 20 grudnia 2018 r. w Rodzinnym Domu Opieki w Samborowie. Wszystko za sprawą uczniów z naszej szkoły, którzy już po raz kolejny sprawili podopiecznym miłą niespodziankę. Młodzież pod opieką pani Marioli Sztenderskiej zaprezentowała najpiękniejsze polskie kolędy wywołując na twarzy seniorów uśmiech i łzy wzruszenia. Na koniec podopieczni RDP otrzymali upominki przygotowane przez Stowarzyszenie AMICUS.
Napisała: Mariola Sztenderska
Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Wigilia to szczególny dzień, kiedy spotykamy się z bliskimi przy wspólnym stole w oczekiwaniu na narodziny Jezusa. Również u nas w internacie tradycyjnie spotykaliśmy się 20 grudnia na uroczystej kolacji, aby przełamać się opłatkiem, złożyć życzenia i wspólnie zaśpiewać kolędy. Przy biało nakrytym stole, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii spotkali się wychowankowie naszego internatu, pracownicy i zaproszeni goście. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich Jasełka przygotowane przez wychowanków internatu i wychowawców grup oraz chór, śpiewający kolędy i pastorałki. Po występie ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki odmówił krótką modlitwę. Życzenia złożył Pastor ks. Waldemar Eggert, Starosta Powiatu Ostródzkiego pan Andrzej Wiczkowski, Dyrektor Placówki pan Tomasz Brzeski oraz Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pani Maria Jędrzejczyk. Tradycyjnie wszyscy przełamali się opłatkiem w atmosferze pełnej życzliwości i radości. Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka, licznym sponsorom, mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.
Dodała: Edyta P.
W listopadzie wychowankowie naszego internatu mieli możliwość obejrzenia przedstawienia grupy teatralnej "Przebudzeni” przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie. Spektakl w reżyserii Dariusza Wychudzkiego i Moniki Kazimierczyk został wystawiony na scenie w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku specjalnie dla naszych wychowanków, za co serdecznie dziękujemy. Występy nagrodzono owacjami na stojąco.
Dodala: Edyta P.