29 listopada w internacie odbyły się „Bajkowe Andrzejki ” zorganizowane przez grupę VI pod kierunkiem pani Joanny Maciejewskiej i pana Piotra Górskiego. Impreza zgodnie z tradycją andrzejkową pełna była wróżb i magii. Po krótkim wprowadzeniu przez p. Piotra w historię andrzejek odbyła się parada postaci z bajek, za które przebrali się chętni wychowankowie grup. Wróżby rozpoczęto tradycyjnie ustawianiem butów. Wszyscy chętni mieli okazję poznać „Sekret ukryty pod kubkami”, swoją szczęśliwą gwiazdę, imię swojego oblubieńca a także zakręcić butelką i poznać przyszłość. Wróżby cieszyły się dużym powodzeniem a do tańca przygrywał dj Zbigniew Musiał. Wieczór upłynął w miłej, tanecznej atmosferze.
Dodała: Edyta P.
„Historia Orła Białego i Mazurka Dąbrowskiego” –pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole cztery konkursy:
Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali swoje talenty plastyczne, muzyczne oraz recytatorskie. Starsi uczestnicy, wzięli udział w konkursie wiedzy, podczas którego odpowiadali na pytania dotyczące hymnu narodowego oraz wykazywali się znajomością historii Polski.
27 listopada w bibliotece szkolnej laureatom i uczestnikom konkursu plastycznego „Historia Orła Białego” i konkursu „Kto Ty jesteś-Polak mały”, którego organizatorkami były Elżbieta Rosiewicz, Beata Wiecińska i Róża Skuratko, wręczone zostały nagrody oraz dyplomy.
Konkursy współfinansowane zostały przez Stowarzyszenie „Amicus” oraz dyrekcję ZPSWR. Serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy:
Małgorzata Beczyńska (koordynator)
Anna Grala
Mariola Deryło
Beata Wiecińska
Róża Skuratko
Bogumiła Święszkowska
Mirosław Zalewski
Dodała na stronę: M. Beczyńska
Zarząd Fundacji „ORLEN - DAR SERCA” rozstrzygnął konkurs grantowy pn. „Moje miejsce na Ziemi”. Projekt „Sport trampoliną do marzeń” autorstwa p. Piotra Milera i p. Anny Morawskiej przy współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” otrzymał grant w kwocie 5 tys. zł.. Beneficjentami projektu będą chłopcy z III grupy wychowawczej. W czasie uroczystej gali, która odbyła się 28 listopada w Warszawie Prezes Zarządu PKN ORLEN wręczył laureatom pamiątkowe dyplomy oraz pogratulował pasji i zaangażowania w poprawę życia lokalnych społeczności.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Dzisiaj nasza placówka była organizatorem integracyjnej zabawy sportowej "Sportowa zabawa- nasza wspólna sprawa". A była to wspólna sprawa dla uczniów ze szkół: SP3, SP4, SP Tyrowo, SP Samborowo, SP Lipowo, SP Miłomłyn. Siedem drużyn, po 8 zawodników w każdej, walczyło o tytułej najsprawniejszej, rywalizując w 10 konkurencjach - wyścigach rzędów, np. skokach drużynowych przez skakankę, slalomie z kijem hokejowym, sztafecie wahadłowej, rzutach woreczkami na tarczę, torze przeszkód. W krótkiej regeneracyjnej przerwie wszyscy zawodnicy i kibice wzmocnili swoje siły podczas poczęstunku sponsorowanego przez Centrum Dobrego Smaku. Zabawa była organizowana w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Amicus z dofinansowania Biura Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowym Urzędu Miasta Ostródy. Nasi reprezentanci okazali się najsprawniejsi i zajęli 1 miejsce.
Sportowa zabawa- nasza współna sprawa.
Napisała i dodała Grazyna Modrzewska
W listopadzie wychowankowie internatu mieli okazję wykazać się plastyczną kreatywnością. Coroczny konkurs plastyczny przybrał w tym roku trochę bardziej przestrzenną formę. Panie z gr. V ogłosiły konkurs pt. „Jesienne przestrzenne inspiracje” i wręczyły każdej grupie wychowawczej dorodną dynie. Wszystkie grupy wykazały się pomysłowością i oryginalnym podejściem do tematu. Najbardziej podbiła serca praca gr. IV i uzyskała I miejsce. Pozostałe grupy zajęły ex aequo II miejsce.
Dodała: Edyta P.
W listopadzie w internacie odbyły się bajkowe zajęcia integrujące, na których zrealizowano zadania z innowacji pedagogicznej oraz podsumowano projekt „Skocznie, baśniowo i bajecznie…”. W tym dniu podopieczni przenieśli się do świata bajek i legend naszego regionu. Nasi zdolni młodzi aktorzy przygotowali przedstawienie pt. „Kamień z Ostródy” zapoznając kolegów i koleżanki z legendą o granicy miasta Ostróda. Wychowankowie zmierzyli się również z wieloma ciekawymi bajkowymi zadaniami. Zaskoczenie i jednocześnie wielką radość wywołała opublikowana książeczka „Podziomki i inne ziomki-spotkanie z legendą”, w której umieszczone zostały ilustracje do baśni i legend wykonane przez naszych podopiecznych. Aktorzy ilustracji otrzymali egzemplarz i z zaciekawieniem szukali swoich rysunków. Książeczka zostanie również rozprowadzono wśród społeczności szkolnej i lokalnej. Wisienką na torcie na koniec spotkania był poczęstunek z bajowo kolorowych ciast, ciasteczek i deserów.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
Dnia 27.11.2018r. mieliśmy zaszczyt gościć w internacie utalentowaną młodzież - grupę teatralną T.A.W. z Liceum Salezjańskiego w Ostródzie pod kierunkiem Szymona Szypczyńskiego. Młodzi aktorzy przedstawili spektakl pt. „Mała emocja”, który opowiada o problemach z którymi boryka się dzisiejsza młodzież. Widzowie mogli zobaczyć jak krytyka, brak akceptacji i zrozumienia wpływają na powstawanie złych emocji. Publiczność doceniła grę aktorską i nagrodziła gości gromkimi brawami.
Dodała: Edyta P.
22 listopada już po raz kolejny został zorganizowany dla wychowanków internatu konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego”. Celem konkursu było podnoszenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Cała impreza odbyła się w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petöfi w Ostródzie. Do jury zostali zaproszeni Policjanci Komendy Powiatowej oraz przedstawiciel Straży Miejskiej w Ostródzie. Konkurencje były bardzo zróżnicowanie, niektóre przeprowadzone w formie zabawy. Wszystkie dotyczyły znajomości zasad i obowiązujących przepisów w ruchu drogowym. Uczestnicy rozwiązywali rebusy, krzyżówki i zagadki, układali domino ze znaków drogowych. Wychowankowie wykazali się dużą wiedza i znajomością zasad ruchu drogowego. Wygrane drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody, m.in. wyjazd do kina oraz wyjście na kręgle i pizzę. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie: Elżbieta Sarnecka, Beata Synowiec i Anna Kapturkiewicz.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
21 listopada obchodziliśmy po raz kolejny w internacie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Każdy kto chciał zaznaczyć swój udział w obchodach mógł ubrać się na czerwono. Aby każdy w tym dniu poczuł się przyjemnie można było przytulić ogromnego, puszystego misia i uwiecznić na zdjęciu uroczy klimat na „Ławeczce przyjaźni”. Chętnych było sporo, również wśród gości odwiedzających internat. Wychowankowie każdej z grup wychowawczych mieli też za zadanie napisać swoje pozdrowienia i wywiesić na „Drzewie życzliwości i pozdrowień”. Życzliwe teksty nagradzaliśmy wręczając słodki upominek. Na koniec nagraliśmy w każdej grupie pozdrowienia, które stworzą „życzliwy spot”. Rezultaty zostaną zaprezentowane na ogólnointernackim podsumowaniu Dnia Życzliwości, ale na bieżąco dało się odczuć jak niewielkie przyjazne gesty są w stanie umilić wszystkim dzień. Nad obchodami czuwały panie z gr. IV i V.
Dodała: Edyta P.
W piątek "wkręcaliśmy się" w gry planszowe. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w myśleniu logicznym i taktycznym, a także miło spędzić czas podczas rywalizacji w towarzystwie rówieśników. Było to kolejne działanie projektu "Wkręceni w myślenie i liczenie" realizowanego przez Amicus z dotacji Fundacji mBanku. Uczestnicy rozgrywek otrzymali upominki, a ich trud był nagradzany słodkimi przekąskami. Wkręceni w myślenie i liczenie.
Dodała Grażyna M.
„Stuletnia Niepodległa”- pod takim hasłem odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski zorganizowany przez SOSW w Bartoszycach, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.
W przyjaznej i doniosłej atmosferze uczestnicy zaprezentowali przygotowane utwory poetyckie o tematyce patriotycznej. Po pełnych emocji występach, jury wyłoniło laureatów, którymi zostali:
W kategorii I-szkoła podstawowa, klasy IV-VII:
Łukasz Rudnicki – I miejsce
Łukasz Kleber –III miejsce
W kategorii II- szkoła podstawowa klasa VIII, III gimnazjum, zsz:
Sylwia Mackiewicz- II miejsce
Natalia Wieliczko-wyróżnienie
Udział w konkursie, był bardzo ciekawym doświadczeniem, które na długo zostanie w naszej pamięci.
Uczniów przygotowała M. Beczyńska Napisała i umieściła na stronie: M. Beczyńska
8 listopada chłopcy z grupy III pod opieką wychowawców wzięli udział w wycieczce do Torunia. Wychowankowie uczestniczyli w zajęciach w Żywym Muzeum Piernika oraz w żywej lekcji w Domu Legend Toruńskich. Zwiedzili również Stare Miasto i najbardziej charakterystyczne dla miasta zbytki. Wycieczkę zakończono wizytą w McDonaldzie.
Dodała: Edyta P.
Gramy w rozmiarze XXL. W ramach projektu "Wkręceni w myślenie i liczenie" z dotacji Fundacji mBanku zakupiliśmy gry planszowe w rozmiarach XXL i gramy w nie na podłodze. Sprawdzeniem własnej sprawności zarówno fizycznej jak i intelektualnej jest rzucanie woreczków na tarczę, a następnie liczenie zdobytych punktów. Sporo radości sprawia też podróżowanie w Kosmosie na planszy z nazwami planet. Tam spotykają graczy liczne przeszkody utrudniające im dotarcie do mety. Mamy też nowe gry stolikowe: Gigamony, Mrówki, Kurni, Spadające małpki, Skaczące żabki, Okręty, Domino. Na razie ćwiczymy podczas warsztatów ćwiczymy techniki grania. A w piątek o godz. 11 pierwszy turniej gier planszowych. Będzie się działo:) Wkręcamy się w liczenie i myślenie :).
Napisała i dodała Grażyna M.
Dnia 14 listopada wychowankowie internatu uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież pod opieką Pani Kamili Fryczyńskiej i Ewy Ostrowskiej przygotowała inscenizację pt. „Przytulmy Polskę do serca”, w której w sposób nowoczesny i nieszablonowy opowiedziała o losach Polski i jej drodze do wolności. Całość przedstawienia dopełnił występ zespołu Ostródziaki pod kierunkiem Pani Marzeny Kopczyńskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Związku Kombatantów RP i BW Politycznych - Pan Andrzej Kołodziejski i Pan Jerzy Rafalski. Zaproszeni goście podzielili się z młodzieżą swoimi przemyśleniami nt. historii Polski przedstawionej w filmie pt. „Animowana historii Polski” w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Panowie przypomnieli, iż 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym którzy żyją obecnie.
Napisała: Kamila Fryczyńska Dodała: Edyta P.
Dnia 13.XI. 2018 r. w internacie w ramach obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się „Wieczór pieśni patriotycznej”. W spotkaniu wzięli udział wychowankowie i wychowawcy internatu, pracownicy placówki, młodzież - członkowie chóru szkolnego „Collegium Vocale” z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Wspólne śpiewanie poprowadziła Pani Joanna Jaskółowska – opiekun chóru w Liceum Ogólnokształcącym, akompaniująca śpiewającym na instrumencie klawiszowym i gitarze. Podczas spotkania wszyscy zebrani wykonali wiele pieśni patriotycznych, żołnierskich i wojskowych, w których zawarta jest historia narodu i oręża polskiego. Okoliczności powstania poszczególnych pieśni przybliżyły w krótkich słowach Sandra Mróz i Sylwia Mackiewicz. Nostalgiczne, mówiące o niewoli, trudach walki oraz miłości do Ojczyzny pieśni wzruszyły wielu uczestników spotkania i na długo jeszcze „grały” w ich sercach i duszach.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
W piątek, 9 listopada, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Przygotowali ją uczniowie starszych klas. A oto refleksje widzów:
- Artyści śpiewali, recytowali. Było bardzo poważnie. To było prawdziwe święto Polski.
Dominik Kuzioła
- Apel był wzruszający. Połowa uczniów i nauczycieli płakała.
Kacper Pasierowski
- Najbardziej podobało mi się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. To był dla mnie bardzo ważny dzień. Na pewno długo go będę pamiętała.
Emilia Aczkiewicz
- Apel był bardzo ciekawy i pouczający.
Sebastian Lajzer
Napisała: L. Krześniak Dodała na stronę: M. Beczyńska
Dnia 29.10.2018r. w internacie odbył się konkurs recytatorski pn. „Polscy twórcy dzieciom”. Uczestnicy musieli zinterpretować dowolnie wybrany wiersz poety polskiego. W recytatorskich zmaganiach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i zawodowych. Jak co roku konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych. Recytację oceniało jury, w skład którego wchodzili: p. Maria Jędrzejczyk - wicedyrektor ds. wychowania i opieki, p. Małgorzata Beczyńska - bibliotekarka szkolna i zaproszony gość p. Iwona Olszewska - bibliotekarka z Liceum Ogólnokształcącego
Laureaci konkursu:
Kategoria młodsza:
I miejsce Oliwier Kłosiewicz
II miejsce Dominika Tissarek
III miejsce Kacper Kawiak
Kategoria starsza:
I miejsce Sylwia Mackiewicz
II miejsce Dominik Kuzioła
III miejsce Natalia Brenda
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
31.10.2018r. już po raz drugi w naszej Placówce odbył się Dzień Anioła. Uczniowie byli ubrani na biało, co miało symbolizować anioły, które kojarzą się nam z radością, życzliwością i szczęściem. Dodatkowo dzieci przez cały dzień robiły dobre uczynki, za które mogły otrzymać od nauczycieli znaczki z aniołkiem i wymienić je na cukierki. Zabawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a dzieci prześcigały się w czynieniu dobra. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, do zobaczenia za rok. M. Sztenderska Dodała na stronę: M. Beczyńska
Pod takim hasłem, w czwartek 25 października br. w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej. Organizatorem imprezy był Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie.
Na scenie zaprezentowali się uczniowie z 7 specjalnych ośrodków województwa warmińsko-mazurskiego.
Gośćmi konkursu byli, m.in.: Starosta Powiatu Ostródzkiego Andrzej Wiczkowski i Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie ks. Roman Wiśniowiecki.
W części konkursowej artyści wykonali 11 piosenek. Ich zmagania oceniło Jury w składzie: Joanna Chylak nauczyciel SP nr 5 w Ostródzie, ks. Roman Gałęzowski, Monika Kazimierczyk animator kultury i reżyser wielu spektakli, Beata Wiecińska i Mariola Świerzewska nauczyciele ZPSWR w Ostródzie.
Jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach solista i zespół.
Laureatami konkursu zostali:
w kategorii solista:
I miejsce: uczeń ZPSWR w Ostródzie
II miejsce: uczennica SOSW w Nidzicy
III miejsce: uczennica PSKOEW w Kruzach
w kategorii zespół:
I miejsce: SOSW w Bartoszycach
II miejsce: OREW w Działdowie
III miejsce: ZPSWR w Ostródzie
Ponadto Jury przyznało wyróżnienie dla uczennicy z Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego w Ostródzie za piosenkę ,,Nasz Bóg’’ oraz dla zespołu ,,Śpiewające Aniołki’’ ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 w Elblągu za utwór ,,Ty światłość dnia’’.
Uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez Grupę Teatralną z ZPSWR w Ostródzie. Po raz kolejny konkurs duchowym wsparciem oraz patronatem objął Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński.
Patronem medialnym było Radio Plus oraz Gość Niedzielny. Sponsorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Gmina Ostróda, Miasto Ostróda, Pełnomocnik do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, firmy: DROMO, R-GOL, Yoona, GJG.
Tekst: Katarzyna Kopka Umieścił na stronie: Krzysztof Szymborski
Zdjęcia: Magdalena Miller