Poznajemy zabytki Warmii – taki cel miała wycieczka do Olsztyna klasy III d gimnazjum. Celem wyjazdu było zwiedzanie Starego Miasta. Zobaczyliśmy Bramę Wysoką, która znajdowała się w murach obronnych otaczających miasto. Potem spacerkiem podziwialiśmy dawne budowle, stare kamienice, bazylikę św. Jakuba, rynek staromiejski z pięknym starym ratuszem. Na chwilę także, dla pamiątkowej fotki zatrzymaliśmy się przy ławeczce Mikołaja Kopernika.
Napisała: Grażyna Jędraszko Dodała: M. Beczyńska
W czwartek 17 stycznia 2019 roku – tuż przed feriami zimowymi - odbył się w naszej placówce „ Bal Karnawałowy w stylu hiszpańskim”. Impreza została zorganizowana w dwóch turach - dla Szkoły Podstawowej oraz dla Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Szkoły Branżowej I Stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
„ Bal Karnawałowy w stylu hiszpańskim” został zainspirowany wizytą naszych nauczycieli w Hiszpanii w 2017 roku i wrażeniami przywiezionymi z przepięknej Granady w hiszpańskiej Andaluzji – kolebki tradycyjnego tańca „flamenco”. Dekoracje, oczywiście w stylu hiszpańskim, zostały wykonane w świetlicy oraz podczas innych zajęć z uczniami naszej placówki.
Uczestnicy Balu, zachęceni do przebrania się w stylu hiszpańskim, przybyli na bal, mając
na sobie stroje z hiszpańskimi akcentami lub też inne ciekawe stroje.
Podczas Balu przeprowadzono atrakcyjne konkurencje i zabawy ze słodkimi nagrodami.
Punktem kulminacyjnym podczas każdej tury był wybór Króla i Królowej Balu. Dodatkową atrakcją dla uczestników były faworki, przygotowane przez naszych uczniów ze szkół zawodowych pod kierunkiem pań: Justyny Kowalskiej i Bożeny Drzazgi.
Bal został zorganizowany przez panie: Małgorzatę Karpińską, Wiolettę Piwowarczyk, Wande Krasulę, Mariolę Deryło, Teresę Knaf oraz nauczyciela świetlicy – Mariolę Świerzewską. Podziękowania należą się również osobom wspomagającym nauczycieli podczas zajęć świetlicowych oraz innych zajęć za pomoc w wykonywaniu elementów dekoracji .
Informację zredagowały organizatorki. Dodała na stronę: M. Beczyńska
Zrealizowano kolejne zadanie innowacji pedagogicznej „Czytanie bramą do wiedzy, wyobraźni i marzeń”. W przytulnym miejscu na poddaszu, koło świetkicy gr. V zorganizowano kącik czytelniczy „Pora na książkowego mola”, w którym zgromadzono i udostępniono literaturę dziecięcą, młodzieżową i pomoce dydaktyczne. Akcja cieszy się zainteresowaniem wychowanków, którzy chętnie korzystają z księgozbioru i tym samym rozwijają wyobraźnię i poszerzają swoja wiedzę.
Dodała: Edyta P.
Dnia 17.01.2019r. po raz kolejny w internacie odbył się konkurs o tytuł „Mistrza pięknego czytania”, zorganizowany przez panie Annę Morawską i Beatę Synowiec. Tematem przewodnim konkursu były „Anioły wśród nas”. Jury w składzie wicedyrektor Mariola Jędrzejczyk, Alicja Sposób opiekun klubu „Ośmiu” młodzieżowego wolontariatu działającego w internacie ZSZ im Santora Petofi i pani Eweliny Tańskiej z biblioteki pedagogicznej wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach:
Młodszej: I miejsce Oliwier Kłosiewicz, II miejsce Dominika Tissarek, III miejsce Mateusz Niedbalski
Starszej: I miejsce Dominik Kuzioła, II miejsce Dorota Ziółkowska, III miejsce Kacper Kawiak.
Imprezę uświetnił występ zaproszonych gości – wolontariuszy z klubu „Ośmiu”, który zaprezentował przygotowany pod kierunkiem pani Edyty Szulc jasełka. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Z przyjemnością zapraszamy
dzieci i młodzież niepełnosprawną do udziału w
II ogólnopolskim festiwalu piosenki „Śpiewać każdy może”
Ostróda 2-3.04.2019
Festiwal piosenki „Śpiewać każdy może” adresowany jest do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej naszego kraju ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Piosenki niepodległej Polski” w związku z kontynuacją obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pragniemy propagować polskie piosenki stworzone od 1918 roku po dzień dzisiejszy. Pragniemy zintegrować uzdolnionych, niepełnosprawnych wychowanków, promować ich zdolności oraz umożliwić im zaprezentowanie swoich talentów na scenie ostródzkiego zamku.
W załączniku regulamin II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Festiwal_2019_Regulamin.doc
16 stycznia w internacie odbył się bal karnawałowy pt. „Afryka dzika ” zorganizowany przez panie Ewę Ostrowską i Kamilę Fryczyńką. Organizatorki przywitały uczestników wspólnym pląsem. W afrykański klimat wprowadził wszystkich „podróżnik z Afryki” pan Andrzej Olszko, który przygotował ciekawe konkursy. Chętni wychowankowie mogli układać puzle, ozdobić afrykańskie maski, wybijać afrykańskie rytmy na różnych instrumentach oraz wykazać się wiedzą w odgadywaniu zagadek. Tradycyjnie odbył się karnawałowy konkurs na przebranie . W tym roku była to prezentacja strojów afrykańskich. Każdy uczestnik wykazał się dużą pomysłowością, dlatego też komisja nagrodziła wszystkie przebrania upominkiem. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawach i innych atrakcjach przygotowanych przez wychowawców oraz zaproszonego gościa. Wieczór zakończył się wspólną, dyskoteką poprowadzoną przez dj, któremu serdecznie dziękujemy.
Dodała: Edyta P.
16 stycznia 2019 r. odbył się apel na temat: „Bezpieczne ferie”. W apelu uczestniczył przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, który przedstawił zasady zachowania bezpieczeństwa w trakcie zabaw i sportów zimowych. Ponadto odniesiono się również do zagrożeń z jakimi mogą się spotkać dzieci w domu, jak również spędzając czas w zorganizowanej grupie. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego podczas zimowego wypoczynku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Mamy przyjemność zaprosić uczniów z województwa warmińsko- mazurskiego do udziału w konkursie matematycznym na nagranie krótkiego filmu z wierszem lub rymowanką o tematyce matematycznej. Konkurs realizowany jest przez Stowarzyszenie Amicus w ramach projektu "Wkręceni w myslenie i liczenie" dofinansowanego przez Fundację mBank. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 28 lutego. Zachęcamy do udziału w konkursie i zapozaniem się z regulaminem konkursu . Jest to innowacyjny sposób upowszechniania matematyki oraz zainteresowań technologiami cyfrowymi wśród niepełnosprawnych uczniów.
Organizatorka konkursu - Grażyna Modrzewska
REGULAMIN__KONKURSU_NA_FILM_MATEMATYCZNY.pdf
Dodała i napisała Grażyna M.
W tym roku szkolnym nasi wychowankowie również spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu ucząc się podstaw jazdy na łyżwach. Jest to kontynuacja współpracy z dyrektorem OCSiR Maciejem Czerkawskim. Najmłodsi wychowankowie pod opieką pana Piotra Milera systematycznie korzystają w wolnym czasie z miejskiego lodowiska, rozwijając tężyznę fizyczną i ogólną sprawność ruchową.
Dodała: Edyta P.
Niech Bóg się rodzi w człowieku - z takim przesłaniem grupa młodzieży i dzieci z naszej szkoły przedstawiła pracownikom oraz uczniom świąteczny montaż słowno – muzyczny. Nie zabrakło wspólnie śpiewanych kolęd
i mądrych poetyckich słów.
„Dlaczego są Święta Bożego Narodzenia ?
Dlatego żeby podawać sobie ręce, uśmiechać się do siebie i sobie przebaczać.”
E. Janicka, L. Krześniak Dodała: M. Beczyńska
Pod takim hasłem odbyło się w bibliotece spotkanie, podczas którego starsi uczniowie naszej szkoły, czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom „Baśnie” H. Ch. Andersena, które tematycznie nawiązywały do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Dodała: M. Beczyńska
Dźwięki kolęd zabrzmiały 20 grudnia 2018 r. w Rodzinnym Domu Opieki w Samborowie. Wszystko za sprawą uczniów z naszej szkoły, którzy już po raz kolejny sprawili podopiecznym miłą niespodziankę. Młodzież pod opieką pani Marioli Sztenderskiej zaprezentowała najpiękniejsze polskie kolędy wywołując na twarzy seniorów uśmiech i łzy wzruszenia. Na koniec podopieczni RDP otrzymali upominki przygotowane przez Stowarzyszenie AMICUS.
Napisała: Mariola Sztenderska
Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Wigilia to szczególny dzień, kiedy spotykamy się z bliskimi przy wspólnym stole w oczekiwaniu na narodziny Jezusa. Również u nas w internacie tradycyjnie spotykaliśmy się 20 grudnia na uroczystej kolacji, aby przełamać się opłatkiem, złożyć życzenia i wspólnie zaśpiewać kolędy. Przy biało nakrytym stole, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii spotkali się wychowankowie naszego internatu, pracownicy i zaproszeni goście. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich Jasełka przygotowane przez wychowanków internatu i wychowawców grup oraz chór, śpiewający kolędy i pastorałki. Po występie ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki odmówił krótką modlitwę. Życzenia złożył Pastor ks. Waldemar Eggert, Starosta Powiatu Ostródzkiego pan Andrzej Wiczkowski, Dyrektor Placówki pan Tomasz Brzeski oraz Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pani Maria Jędrzejczyk. Tradycyjnie wszyscy przełamali się opłatkiem w atmosferze pełnej życzliwości i radości. Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka, licznym sponsorom, mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.
Dodała: Edyta P.
W listopadzie wychowankowie naszego internatu mieli możliwość obejrzenia przedstawienia grupy teatralnej "Przebudzeni” przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie. Spektakl w reżyserii Dariusza Wychudzkiego i Moniki Kazimierczyk został wystawiony na scenie w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku specjalnie dla naszych wychowanków, za co serdecznie dziękujemy. Występy nagrodzono owacjami na stojąco.
Dodala: Edyta P.
Uczestnicy projektu "Skocznie, bajecznie i baśniowo..." promowali własną opublikowaną książeczķę "Podziomki i inne ziomki – spotkanie z legendą" wśród dzieci z przedszkola Remiś w Ostródzie i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Wystawili też przedstawienie pt. "Kamień z Ostródy".
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
12 grudnia br. przed internatem Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych został odsłonięty i poświęcony pamiątkowy kamień z tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięła udział społeczność ZPSWR: uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz zaproszeni goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostródzie – Wicestarosta Ostródzki Jan Kacprzyk oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Marzena Skuratko – Wacławek, Proboszcz Parafii pod wezwaniem N.P. Najświętszej Marii Panny w Ostródzie ks. Roman Wiśniowiecki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie bryg. Tomasz Ostrowski, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie asp. szt. Rafał Klimecki, sponsorzy: Krzysztof Cichewicz oraz Arkadiusz Kędzierski.Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali zebranym okolicznościowe wiersze i piosenki, zaproszeni goście wygłosili przemówienia, delegacje złożyły kwiaty. Wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy oraz Rotę. Uroczystość odsłonięcia obelisku była zwieńczeniem tegorocznych działań Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie związanych z jubileuszowymi obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości.
Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie w przedsięwzięciu sponsorom – firmom: Zakład Kamieniarski Libra, Usługi Kamieniarskie – Wiesław Nowacki oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Stalzłom.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Dzięki Fundacji mBanku i Stowarzyszeniu Amicus mogliśmy poznać nowy rodzaj rozrywki umysłowej- zagadkowy box. W czwartek w naszej szkole pojawiły się tajemnicze skrzynki zamknięte na 5 kłódek.Uczniowie, aby dowiedzieć się co skrywają, musieli rozwiązać szereg łamigłówek i zadań umysłowych, a także współpracować w grupach. Aż miło było popatrzeć z jakim zaangażowaniem dążyli do złamania kolejnych szyfrów. W rozwiązywanie zagadek zaangażowali się także nauczyciele, którzy dzielnie wspierali swoje zespoły. Wszystkie drużyny osiągnęły cel, czyli otworzyły swoje boxy i odczytały finałowe przesłanie: "Brawo Ty". Zagadkowy Box w ramach projektu "Wkręceni w myślenie i liczenie".
Napisała i dodała Grażyna M.
29 listopada w internacie odbyły się „Bajkowe Andrzejki ” zorganizowane przez grupę VI pod kierunkiem pani Joanny Maciejewskiej i pana Piotra Górskiego. Impreza zgodnie z tradycją andrzejkową pełna była wróżb i magii. Po krótkim wprowadzeniu przez p. Piotra w historię andrzejek odbyła się parada postaci z bajek, za które przebrali się chętni wychowankowie grup. Wróżby rozpoczęto tradycyjnie ustawianiem butów. Wszyscy chętni mieli okazję poznać „Sekret ukryty pod kubkami”, swoją szczęśliwą gwiazdę, imię swojego oblubieńca a także zakręcić butelką i poznać przyszłość. Wróżby cieszyły się dużym powodzeniem a do tańca przygrywał dj Zbigniew Musiał. Wieczór upłynął w miłej, tanecznej atmosferze.
Dodała: Edyta P.
„Historia Orła Białego i Mazurka Dąbrowskiego” –pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole cztery konkursy:
Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali swoje talenty plastyczne, muzyczne oraz recytatorskie. Starsi uczestnicy, wzięli udział w konkursie wiedzy, podczas którego odpowiadali na pytania dotyczące hymnu narodowego oraz wykazywali się znajomością historii Polski.
27 listopada w bibliotece szkolnej laureatom i uczestnikom konkursu plastycznego „Historia Orła Białego” i konkursu „Kto Ty jesteś-Polak mały”, którego organizatorkami były Elżbieta Rosiewicz, Beata Wiecińska i Róża Skuratko, wręczone zostały nagrody oraz dyplomy.
Konkursy współfinansowane zostały przez Stowarzyszenie „Amicus” oraz dyrekcję ZPSWR. Serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy:
Małgorzata Beczyńska (koordynator)
Anna Grala
Mariola Deryło
Beata Wiecińska
Róża Skuratko
Bogumiła Święszkowska
Mirosław Zalewski
Dodała na stronę: M. Beczyńska