1 października zgodnie z naszą tradycją odbyły się w internacie "Otrzęsiny" wychowanków, którzy we wrześniu dołączyli do internackiej braci. Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem naszego internatu młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami, przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą na temat internatu, umiejętnościami plastycznymi oraz sportowymi. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy pełni obaw ale z zaangażowaniem podeszli do powierzonych im zadań. Wieczór okazał się pełen humoru i dobrej zabawy. Nowi podopieczni dumnie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez panią wicedyrektor na pełnoprawnego wychowanka.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
15 października wychowankowie internatu przywitali jesień w pięknej scenerii nad jeziorem Drwęckim. W tym roku „Święto pieczonego ziemniaka” odbyło się w Tawernie u Zdzicha. Podczas imprezy wychowankowie przedstawili autorskie wiersze i fraszki, których bohaterem był kartofel. Chętnie uczestniczyli też w konkurencjach sparwnościowych. Po pełnych emocji zabawach wszyscy z apetytem kosztowali pieczone kiełbaski i ziemniaki.
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
W tym roku do naszego Ośrodka przybyło 20 nowych uczniów. W obecności społeczności szkolnej złożyli oni ślubowanie. Przyrzekli, że będą dbać o własny rozwój, podążać za ideałami, szanować ludzką godność, do potrzebujących wyciągać pomocną dłoń, wcielać w życie hasła przyjaźni, w sposób rzetelny i uczciwy wypełniać obowiązki ucznia, zdobywać nowe umiejętności oraz wytrwale odkrywać i poznawać tajemnice świata.
My postaramy się aby czuli się u nas bezpieczni i zadowoleni. Życzymy im samych sukcesów!
W dniu 24.09.2019r. uczniowie z ZPSW-R spotkali się z mł. aspirantem - dzielnicowym p. Markiem Królikowskim oraz szkolnym koordynatorem ds. bezpieczeństwa p. Elżbietą Rosiewicz.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Celem realizowanego przedsięwzięcia była poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z udziałem uczniów. Najważniejszą częścią spotkania była rozmowa o bezpieczeństwie. Dzielnicowy przypomniał uczniom o podstawowych zasadach poruszania się po chodnikach i drogach, wyjaśnił, dlaczego zawsze należy mieć przy sobie elementy odblaskowe. Funkcjonariusz tłumaczył również, jak należy zachować się w sytuacji, gdy zaczepia nas osoba nieznajoma. Uczniowie usłyszeli także kilka cennych rad dotyczących bezpiecznych zachowań w szkole.
Pani Ela rozdała uczniom kamizelki oraz opaski odblaskowe.
Napisała: Elżbieta Rosiewicz
Umieściła na stronie: Małgorzata Beczyńska
25.09.2019r. 12 wychowanków naszej placówki wzięło udział w wycieczce do Kaczego Bagna w ramach projektu „Zdrowie moje hobby”. Uczestnicy pod okiem instruktorów spędzili kreatywnie czas podczas różnorodnych warsztatów. Mieli możliwość samodzielnie upiec bułki, uczyli się gry na bębnach afrykańskich, wzięli udział w warsztatach ceramicznych, łuczniczych, teatralnych i tańca z ogniem. Po zakończonych działaniach wzięli udział w pożegnalnym ognisku z kiełbaskami i upieczonymi przez siebie bułeczkami. Nasi podopieczni wrócili do Ostródy wyposażeni w nowe zdolności i umiejętności. Kacze Bagno to bez wątpienia wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć poczucia wspólnoty z grupą a także bawić się, uczyć, odkrywać i realizować swoje pasje.
Napisał: Piotr Miller Dodała: Edyta P.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania na terenie internatu naszego Ośrodka odbyło się czytanie noweli Bolesława Prusa pt.„ Katarynka”. Lektury z której uczymy się, że trzeba pomagać słabszym. Uroczystość została przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie. Nasi uczniowie i p. Małgorzata Rybczyńska - nauczyciel języka niemieckiego – przyjęli, obok innych osób, rolę lektorów. Niewątpliwą atrakcją spotkania były występy iluzjonisty i kataryniarza.
L. Krześniak, E. Janicka Umieściła na stronie: M. Beczyńska
W dniach 11, 12.09.2019r na boisku internackim odbyła się impreza sportowa pod hasłem ,, Sport daje moc”. W pierwszym dniu dużo pozytywnych emocji wzbudził mecz piłki nożnej wychowankowie kontra wychowawcy, zakończony remisem 5:5. Drugiego dnia chętni wychowankowie mogli sprawdzić swoją sprawność, zwinność oraz szybkość w czasie rywalizacji na tzw. torach przeszkód. Po sportowych zmaganiach szczególnie dobrze smakowały przygotowane przez grupę II oraz VII kolorowe kanapki, galaretki z owocami oraz inne smakołyki. Projekt został dofinansowany z funduszy PFRON będących w gestii Powiatu Ostródzkiego. Organizatorzy imprezy - Anna Morawska, Elżbieta Sarnecka, Piotr Miller oraz Tomasz Urbanowicz zakupili sprzęt sportowy ( rower, piłki nożne itp.) za kwotę blisko 2 tysiące złotych, który przez wiele lat będzie służył mieszkańcom internatu.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Dnia 24 września wychowankowie internatu odwiedzili salę edukacyjną „Ognik” w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Ostródzie. Sala przeznaczona jest do prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Przed zajęciami dzieci przebrały się w stroje strażackie i hełmy, które czekały na nie w przygotowanej szatni. Na zajęciach w oryginalny i ciekawy sposób przedstawiono i omówiono zagrożenia z jakimi dzieci mogą spotkać się na co dzień, naukę prawidłowego zgłaszania sytuacji niebezpiecznych, podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zasady bezpiecznej i prawidłowej ewakuacji. Dzięki odpowiednio przystosowanej sali i aktywnym metodom nasi podopieczni przyswoili wiedzę z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Wychowankowie i wychowawcy serdecznie dziękują za zaangażowanie poświęcony czas Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie kpt. Rafałowi Napiórkowskiemu.
Dodała: Edyta P.
25 września bawiliśmy się na sportowo na hali OCSIR w ramach projektu "Sportowe zmagania bez opamiętania" z dotacji Powiatu Ostródzkiego realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus, którego autorkami i koordynatorkami są pani Magda Gliszczyńska i Grażyna Modrzewska. Impreza halowa była poprzedzona "Treningiem z gwiazdami", czyli piłakrzami klubu OKS Sokół, w którym wzięło udział 20 uczniów. Piłakrzom OKS Sokół serdecznie dziekujemy za treningi, bo gwiazdy ostródzkiego Sokoła przybyły również na halę OCSiR, żeby pokazać dzieciom swoje umiejętności i poprowadzić rozgrzewkę. Serdecznie dziękujemy również ostródzkiej firmie "Kociołek", która zadbała o dietetyczny posiłek dla naszych małych sportowców. Bardzo fajnie bawiły się wszystkie dzieci rywalizując o tytuł najlepszego sportowca w 10 konkurencjach. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody - poduszeczki przytulanki i paczki ze słodyczami i przyborami szkolnymi (ufundowane przez Fundację Kronenberga). A mistrzowie naszego Decathlonu, w każdej z trzech kategorii wiekowych, zostali udekorowane medalami.
Napisała i dodała Grażyna M.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w IX konkursie piosenki religijnej.
18 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, którzy w czasie swojej nauki mieszkali w internacie. W tym roku szkolnym internat opuściło 10 osób kończąc tym samym naukę w szkole średniej. Również w tym roku nie zabrakło chwil, które wywołały uśmiech na twarzach ale także łez towarzyszących rozstaniu. Były wspomnienia, wiersze i piosenki. Nie zabrakło podziękowań dla dyrekcji i wychowawców wyrażonych słowami i kwiatami. Głos zabrali również zaproszeni goście: Dyrektor ZPSWR Tomasz Brzeski, Wicedyrektor pani Dorota Urban oraz najbardziej zżyta z wychowankami internatu Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pani Maria Jędrzejczyk. W dalszej części akademii wręczono absolwentom pamiątkowe albumy ze zdjęciami. Uroczystość zakończył poczęstunek dla absolwentów i zaproszonych gości.
12 czerwca odbył się w internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowany przez pana Piotra Górskiego. W tym dniu stołówka w naszym internacie jak co roku zmieniła się w scenę, na której wszystkie grupy z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowany występ. Jak zawsze widzowie mogli liczyć na nowe pomysły i wspaniałe wrażenia artystyczne. W tym roku mogliśmy podziwiać polską i angielską piosenkę, inscenizacje do wierszy, choreografię do utworu muzycznego, układ taneczny, scenkę rodzajową oraz skarpetkową operę. Każdy występ dostarczył wielu emocji zarówno aktorom jak i publiczności.
Dodała: Edyta P.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Super Wychowanek i Kultura Słowa.
12 czerwca rozstrzygnięto i podsumowano konkurs Super Wychowanek i Kultura słowa za II semestr. Laureatami konkursów są: Wiktoria Oczyńska, Natalia Wesołowska, Adam słodkowski, Łukasz Kleber, Krzysztof Dobrzyński, Dawid Pszuk, Dominika Tissarek, Rozalia Lajzer, Natalia Brenda, Kacper Matuszewski, Witek Markiewicz, Sebastian Trzciński, Grzegorz Słodkowski i Nikola Nowowiejska. Laureatom składamy serdeczne gratulacje!
Dodała: Edyta P.
„Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem.” Pierre de Coubertin.
Pod tym hasłem kolejny raz wychowankowie internatu wzięli udział w Olimpiadzie sportowej z zamiarem zdrowej rywalizacji oraz udanej zabawy. Tym razem zawodnicy konkurowali na Stadionie Lekkoatletycznym w Ostródzie. Wszyscy chętni mogli zmierzyć się w 4 konkurencjach: bieg na 60m, bieg na 400m, skok w dal i rzut piłką lekarską. Mimo upalnej pogody wychowankowie wszystkich grup aktywnie włączyli się do współzawodnictwa. Po podliczeniu punktacji przyznano medale najlepszym sportowcom w 2 kategoriach młodszej i starszej, które wręczyła pani wicedyrektor ds. wychowania i opieki. Wszystkich wychowanków a także wychowawców biorących udział w olimpiadzie nagrodzono słodkim upominkiem. Nad przebiegiem imprezy czuwały pani Edyta Palczewska I pani Marzena Kopczyńska.
Dodała: Edyta P.
W dniu 30.05.2019r w internacie odbyły się obchody Światowego Dnia bez Papierosa. W spotkaniu wzięła udział pani Patrycja Szymańska z Wydziału Oświaty i promocji zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostródzie. Obchody rozpoczęły się prezentacją wcześniej przygotowanych w grupach wierszy, rymowanek o tematyce prozdrowotnej. Kolejnym punktem programu były zajęcia warsztatowe, których celem było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat szkodliwych skutków palenia papierosów. Miłym akcentem imprezy była degustacja owocowych przekąsek przygotowanych przez wychowanków grupy II oraz III. Chętni wychowankowie mogli poddać się badaniu ilości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzy wykonanym przez panią Patrycję Szymańską. Wszyscy uczestnicy za aktywny udział w zajęciach otrzymali słodkie upominki.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
W czerwcu 2019 r zakończona została realizacja całorocznego autorskiego projektu p. Piotra Millera oraz p. Anny Morawskiej pn. ,, Sport trampoliną do marzeń”. Beneficjentami projektu było 12 wychowanków z III grupy. Projekt został w całości sfinansowany przez Fundację Orlen ,, Dar serca”. Przyznany grant wyniósł 5 tysięcy złotych. Celem głównym projektu było aktywizowanie środowisk osób niepełnosprawnych oraz integracja środowiskowa osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami pełnosprawnymi. W ramach projektu uczestnicy cotygodniowo korzystali z zajęć rekreacyjnych na basenie w Morągu, systematycznie brali udział w spacerach z kijkami Nordic Walking oraz mieli możliwość udziału w zajęciach strzeleckich w Rapatach. Zwieńczeniem projektu była Olimpiada sportowa zorganizowana na stadionie miejskim przez p. E. Palczewską oraz P. M. Kopczyńską. Na zakup niezbędnego do realizacji projektu sprzętu sportowego przeznaczono kwotę 2420 zł.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
W mijającym roku szkolnym 2018/2019 w internacie realizowany był Program Młodzieżowego Koła Filmowego „Historia Polski na srebrnym ekranie”. Był to cykl filmowych spotkań prowadzonych przez p. Kamilę Fryczyńską, dla wychowanków Grup Opiekuńczo - Wychowawczych, podczas których wychowankowie mogli uczestniczyć w specjalnych projekcjach o tematyce patriotycznej. Podstawową materią zajęć był film. Zajęcia odbywały się raz w miesiącu, w godzinach popołudniowych. Wychowankowie zyskali szansę obejrzenia filmów mówiących o historii Polski i Polaków, o problemach z jakimi borykała się ówczesna młodzież, które podejmują uniwersalne problemy ludzkości, w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego widza. Honor, prawość, zasady, lojalność, duma, czy dążenie do szczęścia to tylko niektóre z wątków poruszanych przez autorów tytułów wybranych do cyklu. Artyści, filmowcy zainspirowani polskim charakterem i polską historią tworzyli filmy, które od wielu lat stanowią dla nas niedościgniony kanon naszego pięknego polskiego kina patriotycznego. Warto więc było, przypomnieć sobie historie największych polskich bohaterów, najważniejsze wydarzenia i tragedie naszego narodu. Filmy obejrzane przez młodzież: Październik 2018 r. - Krzyżacy, Listopad 2018 - "Pan Tadeusz", Styczeń 2019 r. - „Syzyfowe prace”, Luty 2019 r. - „Niepodległość”, Marzec 2019 r. – „Miasto 44”, Kwiecień 2019 r. – „Kamienie na szaniec”, Maj 2019 r. – „Jutro idziemy do kina”, Czerwiec 2019 r. – „Wałęsa”
Napisała: Kamila Fryczyńska Dodała: Edyta P.
„Z legendą przez Polskę” – pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Jego celem było pogłębienie wiedzy na temat legend, rozwijanie zdolności plastycznych oraz rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży i ich opiekunów, powstały piękne, oryginalne i wyjątkowe dzieła, które można było podziwiać w bibliotece oraz w holu szkoły.
Spośród wszystkich prac konkursowych, jury wyłoniło pięć, które w szczególny sposób się wyróżniły. Zarówno laureaci, jak i pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki.
Organizatorka: M. Beczyńska Dodała na stronę: M. Beczyńska
04 czerwca 2019 r. uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w zajęciach realizowanych w ramach programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość ?” - część II. Program koncentruje się na profilaktyce używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Realizacja programu skupiała się wokół następujących zagadnień:
- „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”
- „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?” (centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią)
- „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne” (problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich)
Wierzymy, że przekazane wiadomości zminimalizują zachowania ryzykowne związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
Organizatorki: Aneta Sikorska i Elżbieta Rosiewicz Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska