Szkoła Promująca Zdrowie

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: BAKCYL- Projekt dla Edukacji Finansowej Młodzieży.

    28.05.2019

               Pani Ewa Ostrowska i Pani Beata Wieczorek zgłosiły Placówkę do udziału w Projekcie"BAKCYL". W ramach projektu nawiązano współprace z przedstawicielem Banku Spółdzielczego w Dąbrównie z Panią Joanną Papiernik, która w dniu 21.052019r przeprowadziła dla uczniów trzecich klas ZSZ interaktywną lekcję z zakresu finansów. Zajęcia zostały tak przygotowane, aby uczeń otrzymał nie tylko niezbędną wiedzę o finansach ale przede wszystkim nabrał dobrych nawyków w zarządzaniu nimi. Pani Joannie Papiernik serdecznie dziękujemy za współpracę i wprowadzenie naszych podopiecznych w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wykorzystać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość.

                 Napisała: Ewa Ostrowska            Dodała: Edyta P.

  • OTWARTY FESTYN INTEGRACYJNY - 30 MAJA 2019

    30.05.2019

    Zapraszamy dzieci z orzeczeniami o kształceniu specjalnym do wspólnej darmowej zabawy

  • ŚWIĘTO WIOSNY

    "Idzie Wiosna"

    21 marca w naszej szkole odbyło się Święto Pierwszego Dnia Wiosny. Przy tej okazji mogliśmy gościć Grupę Animacyjną As- Pana Red i Pana Blue którzy z radością i w bajkowym stylu przywitali z nami Panią Wiosnę. Dzieci i młodzież brała udział w różnych konkurencjach i grach zespołowych otrzymując za to drobne łakocie. Również tego dnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny " Idzie wiosna".Wygranym gratulujemy.

    Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji Stowarzyszeniu na Rzecz Wspomaganie Rozwoju Osób Niepełnosprawnych  "Amicus"w Ostródzie oraz Grupie Animacyjnej As.

    Organizatorki:                                           Dodała na stronę: M. Beczyńska

    Anna Grala

    Mariola Sztenderska

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Żywa lekcja historii

    14.05.2019

                8 maja w 74 rocznicę zakończenia II wojny światowej gościliśmy w internacie Janinę Żołędowską, Sybiraczką Koła Związku Sybiraków w Ostródzie. Pani Janina przekazała naszym wychowankom historię zsyłki w głąb Związku Sowieckiego. Wraz z rodziną w 1940 r. została wywieziona z Rawszczyzny w woj. lwowskim pod Archangielsk. Wcześnie osierocona, przebywała w Domu Polskiego Dziecka w Semipałatyńsku, a po przybyciu do Polski w Domu dla Dzieci w Szymonowie i w Ostródzie. Opowieść pani Janiny będąca świadectwem tych okrutnych czasów, wywołała wśród słuchaczy niezwykłą zadumę i wzruszenie. Uświadomiła naszym wychowankom jak ważna jest pamięć o naszych przodkach i wydarzeniach z przeszłości. Wystąpienie przeplatane było urywkami filmów o Sybirakach oraz wierszami w wykonaniu naszych podopiecznych.

                   Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Niepełnosprawna młodzież z Polski zaśpiewała w ostródzkim zamku.

    06.05.2019

                  W dniach 2-3 kwietnia 2019 roku odbył się II ogólnopolski festiwal piosenki „Śpiewać każdy może” adresowany  do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. W tym roku festiwal odbył się pod nazwą „Piosenki niepodległej Polski”. Festiwal objęli honorowym patronatem:  Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki oraz Senator RP Bogusława Orzechowska. Utalentowana młodzież z ośrodków specjalnych z całego kraju zaprezentowała piosenki polskie na scenie ostródzkiego zamku.  Festiwal otworzyli uczestnicy konkursu wspólnie wykonaną piosenką „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty, przygotowaną podczas warsztatów wokalno-muzycznych  poprowadzonych przez panią Joannę Jaskółowską.  Jako pierwsza z wychowanków, poza konkursem, wystąpiła ubiegłoroczna laureatka festiwalu, zdobywczyni Grand Prix -Magdalena Bukowska z Nowego Dworu Gdańskiego.                 

                    Spośród szesnastu finałowych wykonawców jury w składzie: Monika Kazimierczyk, Jan Krysiak, Andrzej Olszko wyłoniło zwycięzców. Grand Prix – nagrodę rzeczową oraz puchar Starosty Ostródzkiego zdobył Mateusz Kania z Bartoszyc. I miejsce przypadło Dariuszowi Liniewskiemu z Ostródy, II miejsce zajęła Kamila Czarnecka z Iławy, III miejsce –Patryk Graff z Nowego Dworu Gdańskiego. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe puchary. Jury przyznało również trzy wyróżnienia (nagrody rzeczowe i puchary Senator RP), które otrzymali: Rafał Kocięba i Michał Lubarski z Torunia oraz Natalia Dąbrowska z Nidzicy. Wszyscy pozostali wykonawcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. W przerwie na obrady jury, w ramach integracji młodzieży niepełnosprawnej z młodzieżą pełnosprawną, wystąpiła grupa taneczna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Ostródzie.

                   Organizatorzy Festiwalu – Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie serdecznie dziękują za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia sponsorom, partnerom i przyjaciołom: Starostwu Powiatowemu w Ostródzie,  Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Senator RP Pani Bogusławie Orzechowskiej, Centrum Kultury w Ostródzie, Stowarzyszeniu Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS”, Fundacji Centrum Rozwoju Rodziny Progresja,  Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 4 w Ostródzie.

     

                    Napisała: Maria Jędrzejczyk           Dodała: Edyta P.

  • Kolejne projekty Amicusa skierowane do naszych uczniów

    Kolejne projekty Amicusa skierowane do naszych uczniów

    Miło nam poinformować, że będziemy realizować kolejne projekty skierowane do naszych niepełnosprawnych podopiecznych. Fundacja PKO BP dofinansowała nas w kwocie 3200 zł na działania sportowe pod nazwą "Sportowe zmagania bez opamiętania". W związku z tym zapraszamy dzieci niepełnosprawne intelektualnie ze szkól powiatu ostródzkiego na sportową zabawę z licznymi atrakcjami, którą organizujemy 30 maja 2019 od godziny 10.00 na terenie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie przy ulicy Grunwaldzkiej 13. Podczas zabawy zapewniamy wiele bezpłatnych atrakcji w postaci dmuchanych zjeżdżalni, wieży jumping, fotobudki, przejażdżek konikiem, waty cukrowej oraz grilla. Mamy nadzieję, że w tym dniu spotkamy się na wspólnej zabawie. Tak bogata oferta jest możliwa dzięki dofinansowaniu Powiatu Ostródzkiego w kwocie 3700 zł oraz Amicusa (1000 zł) w ramach realizacji zadania "Sportowa zabawa nasza wspólna sprawa".

    Zapraszamy. Zarząd Stowarzyszenia Amicus

    Dodała Grażyna M.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Śladami dawnej Ostródy

    04.04.2019

          „Śladami dawnej Ostródy” to temat spotkania wychowanków internatu z p. Ewą Bartnicką przewodnikiem z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników, które odbyło się dnia 23.03.2019 r. Spotkanie to jest kontynuacją działań mających na celu wzbogacenia wiedzy na temat historii naszego miasta, w przededniu obchodów 690 –lecia nadania praw miejskich. Pani Ewa oprowadziła młodzież po Ostródzie, przybliżając historię miejsc i budynków, które codziennie mijamy. Zapoznała uczestników wycieczki z dziedzictwem kulturowym i osobliwościami architektonicznymi miasta , pomogła ugruntować wiedzę uczniów na temat lokalnej historii, budując tym samym poczucie tożsamości regionalnej.

            Napisała: Kamila Fryczyńska               Dodała: Edyta P.

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Spotkanie z Alą Pisarską

    20.03.2019

                     W ramach innowacji pedagogicznej „Czytanie bramą do wiedzy, wyobraźni i marzeń” dn. 18.03.2019r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej  mieliśmy przyjemność spotkać się z ostródzką pisarką Panią Alą Pisarską. Ostródzka poetka w bardzo ciekawy i przyjemny sposób zapoznała naszych wychowanków z własną twórczością a także zachęcała dzieci do zabawy podczas warsztatów czytelniczych. Pani Ala zaprezentowała nam jedno ze swoich bajecznych opowiadań. Chętnie odpowiedziała na pytania zadane przez młodzież dotyczące inspiracji i zainteresowań. Zostaliśmy obdarowani wspaniałymi prezentami, tj. autorskimi książkami pt. „Promyczek” i tomikiem wierszy „Strofy z pięknego miasta”. Spotkanie z panią Alą było fantastycznym doświadczeniem i przebiegło w miłej atmosferze. Wychowankowie podziękowali za przyjęcie zaproszenia składając kwiaty  na ręce poetki oraz obdarowali panią Alę autorską książeczką „Podziomki i inne ziomki – spotkanie z legendą”. W ramach współpracy i promocji własnej książeczki kilka egzemplarzy przekazaliśmy do Powiatowej Biblioteki Publicznej.

    Napisała: Beata Synowiec i Ilona Krawczyk                      Dodała: Edyta P.

  • JESTEM BEZPIECZNY- Z WIZYTĄ W KPP W OSTRÓDZIE
    27.03.2019

    PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY POD HASŁEM JESTEM BEZPIECZNY – WIZYTA UCZNIÓW W KPP W OSTRÓDZIE

    W Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie Zespołu Placówek Szkolno Wychowawczo-Rewalidacyjnego odwiedzili ostródzką Komendę Powiatową Policji, korzystając z organizowanych przez jednostkę Policji Dni Otwartych. Okazało się, że wizyta była trafioną alternatywą dla „dnia wagarowicza”. Zamiast wagarów nasi uczniowie pozostali w szkole, gdzie nauczyciele zorganizowali im różne ciekawe zabawy, gry i konkursy. W międzyczasie udali się pod czujnym okiem swoich nauczycieli na ciekawą lekcję do Komendy Policji gdzie mogli z bliska przyjrzeć się pracy policjantów. Zwiedzili budynek komendy, spotkali się z technikiem kryminalistyki, który zdradził im tajemnice swojej pracy oraz z policjantem ruchu drogowego, który omówił z nimi zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zaprezentował sprzęty, którymi funkcjonariusze posługują się w codziennej pracy. Uczniowie oglądali samochody i motocykle wykorzystywane podczas służby. Podczas wizyty odbył się pokaz tresury psa służbowego z wykorzystaniem pozoranta. Na zakończenie wizyty wszyscy uczniowie otrzymali od policjantów odblaski.

    Napisała: E. Rosiewicz      Dodała: M.Beczyńska

     

    WIĘCEJ »

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Wieczór gier planszowych

    19.03.2019

                 Niemałą niespodziankę zrobili wychowankom internatu przy ZPSWR w Ostródzie członkowie stowarzyszenia „GryWAW”. Dnia 12 marca 2019r. zorganizowali wieczór gier planszowych. Podopieczni placówki mogli miło spędzić czas i rywalizować ze sobą w takie tytuły jak choćby: „Dixit”, „Podaj dalej” czy też „Kraina lodów”. Zwieńczeniem wieczoru było rozegranie wspólnej partii w grę „Bingo”. Wszyscy uczestnicy planszowych zmagań zostali nagrodzeni przez prowadzących słodkim upominkiem.

                   Napisał: Tomasz Urbanowicz            Dodała: Edyta P.   

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Dlaczego warto podróżować?

    19.03.2019

               Dnia 7 marca 2019r. podopieczni internatu przy ZPSWR w Ostródzie wzięli udział w spotkaniu z Panem dr inż. Mariuszem Antolakiem – architektem krajobrazu, założycielem fundacji „W krajobrazie” i podróżnikiem z zamiłowania. Pan Mariusz wygłosił wykład pt. „Dlaczego warto podróżować?”, wskazując pozytywne walory zwiedzania świata. Prowadzący uraczył zebranych przepięknymi zdjęciami i opisami zdarzeń, historii oraz obyczajów z takich egzotycznych krajów jak: Chile, Malezja, Kenia czy też Singapur. Na koniec spotkania można było z bliska obejrzeć liczne przedmioty codziennego użytku przywiezione przez Pana Mariusza z jego wojaży. Wychowankowie ponad godzinne wystąpienie wysłuchali z dużym zaciekawieniem i chętnie dopytywali prowadzącego o szczegóły jego wyjazdów.

                   Napisał: Tomasz Urbanowicz             Dodała:  Edyta P.

  • Konkurs "Wkręceni w rymowanie i nagrywanie" rozstrzygnięty
    19.03.2019

    W czwartek 14 marca został rozstrzygnięty konkurs realizowany w ramach projektu 'Wkręceni w myślenie i liczenie" z dotacji Fyndacji mBanku przez Stowarzyszenie Amicus, którego celem było nagrywanie krótkich  filmów  promujących wiersze o treściach matematycznych. Okazało się, że można je przedstawić w niezwykle interesujacy sposób. W konkursie wzięło udział 18 uczestników. Wszyscy otrzymali upominki za zaangażowanie, a pięciu autorów  filmów zostało nagrodzonych prezentami w postaci głośników bleutooth, słuchawek, czajników.  Konkurs "Wkręceni w rymowanie i nagrywanie" rozstrzygnięty .

    Napisała i dodała Grazyna M.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Wybitni Ostródzianie

    10.03.2019

               Z Ostródy wywodzi się wielu sławnych ludzi znanych w świecie kultury, nauki czy sportu. Stworzona przez naszych wychowanków pod kierunkiem wychowawców  wystawa „Wybitni Ostródzianie„ prezentuje sylwetki znanych ludzi, którzy urodzili się lub przez lata byli związani z naszym miastem. Nasza ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród wychowanków jak i odwiedzających  internat gości. Przybliża naszym podopiecznym ważne postacie, dzięki którym mogą docenić miasto i ludzi tu mieszkających. Pokazuje również, że aby spełnić swoje marzenia i osiągnąć coś naprawdę wielkiego, wcale nie trzeba mieszkać w wielkim mieście. Wystarczy rozwijanie talentu, determinacja i ciężka praca.

                    Dodała: Edyta P. 

  • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
    06.03.2019

    1 marca uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły, uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym poświęconemu  Żołnierzom Wyklętym. 

    Od 2011 roku obchodzimy ich święto. Kim byli Żołnierze Wyklęci?

    Rotmistrz Witold Pilecki „Witold”, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta Siedzikówna „Inka”, to najbardziej znani żołnierze antykomunistycznej partyzantki z lat 1945-1963.

    Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to właśnie  ich wspominaliśmy szczególnie.

    Za pomoc w przygotowaniu montażu dziękujemy: p. Annie Grali i p. Asi Chmielewskiej.

    Organizatorki: Grażyna Jędraszko, Małgorzata Beczyńska 

    Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: „Dawna Ostróda. Pamiątki z wschodniopruskiego miasta”

    05.03.2019

                Nasi wychowankowie uczestniczyli w otwarciu wystawy „Dawna Ostróda. Pamiątki z wschodniopruskiego miasta”. Ten niezwykły zbiór przedmiotów z przedwojennej Ostródy zawierający: pocztówki, fotografie, obrazki, pisma, gazety, listy, nalepki, karty firmowe, odznaczenia, mundury, monety, butelki, porcelanę itd.przybliżył im historię naszego miasta. Pamiątki pochodzą z kolekcji Janusza B. Kozłowskiego kolekcjonera, pasjonata, regionalisty, autora publikacji „Spacer po dawnej Ostródzie”. 

               Dodała: Edyta P.

  • WALENTYNKOWE SPOTKANIE Z UCZNIAMI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3
    21.02.2019

    Uczniowie klasy IIIb Szkoły Przysposabiającej do Pracy, już drugi raz spotkali się z młodzieżą uczącą się w Szkole Podstawowej nr 3 w Ostródzie.W tym roku szkolnym zostaliśmy zaproszeni do udziału w Miejskich Obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, który odbył się 5 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3. Natomiast 14 lutego 2019 roku, młodzież SP3 odwiedziła nas i wspólnie bawiliśmy się w walentynkowym nastroju. Na zakończenie spotkania młodzież obydwu placówek obdarowała się prezentami. Dobrych uczuć i emocji było wiele.

    Integracyjne spotkania koordynują panie Aneta Dudka i Hanna Żylińska (SP3) oraz Teresa Knaf.

    Umieściła na stronie: M. Beczyńska

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: „Ostróda dawniej i dziś”

    19.02.2019

                     W lutym wychowankowie naszego internatu pod kierunkiem wychowawców wyszukiwali i porównywali fotografie z różnych okresów naszego miasta. Owocem tych poszukiwań jest wystawa „Ostróda dawniej i dziś”, którą można podziwiać w holu internatu. Prezentacja zdjęć ukazuje ujęcia tożsamych miejsc naszego miasta sprzed wielu lat i dzisiaj.  Porównywanie  zdjęć uczy uważności ale też skłania do refleksji. Poszerza wiedze o własnym mieście oraz kształtuje umiejętność dostrzegania jego wartości historycznych i przyrodniczych. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród gości odwiedzających internat.

                    Dodała: Edyta P. 

  • Walentynki 2019
    18.02.2019

    SZKOLNE WALENTYNKI

    W czwartek, 14 lutego w ZPSWR odbyły się Szkolne Walentynki. Ten wyjątkowy dzień uświetniły liczne atrakcje. Już od rana działała Poczta Walentynowa - można było przesłać liścik osobie, którą się lubi. Ponadto w czasie długiej przerwy odbył się Kiermasz walentynkowych ciasteczek z wróżbą oraz kartek walentynkowych. Ten wyjątkowy dzień uświetniała nastrojowa muzyka odtwarzana w czasie przerw, karaoke oraz tematyczna dekoracja.

    Imprezę zorganizowały: p. J. Kowalska, p. A. Sikorska, p. S. Dylągowska, p. B. Wiecińska. W organizacji wydarzenia pomogły: p. B. Święszkowska, p. K. Kopka, p. B. Drzazga.

    Napisała: Sylwia Dylągowska

    Umieścił na stronie:K.S.

    Walentynki 2019.

  • Targi Edukacyjne 2019
    18.02.2019

    Udział ZPSWR w Ostródzie w Targach Edukacyjnych powiatu ostródzkiego.

    Dnia 12 lutego 2019 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i CKU w Ostródzie odbyły się Targi Edukacyjne powiatu ostródzkiego. Organizatorami Targów byli Starosta Ostródzki oraz wyżej wymienione szkoły. Ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego/ponadpodstawowego zaprezentowała m.in. Nasza Placówka. Swoją ofertę kierowaliśmy do młodzieży z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowano tablice informacyjne, foldery i ulotki  z ofertą kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2019/2020. Zaakcentowano również fakt, iż Nasza Placówka podjęła działania w celu otwarcia od 1 września 2019 roku Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego dla dzieci i młodzie z niepełnosprawnością ze sprzężeniami. Młodzież mogła zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzory podań i opisy kryteriów przyjęcia do szkół. Nauczyciele udzielali  informacji dotyczących min. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole  a także informacji z zakresu funkcjonowania internatu. Chwaliliśmy się również bogatą bazą dydaktyczną. Na stoisku jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów kształcących się w zawodach kucharz oraz pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Zaprezentowano rękodzieło wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie kształcący się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej zaprezentowali aranżację nakrycia stołu. Wzrok przyciągała dekoracja stoiska z akcentem karnawałowym.

    Stoisko ZPSWR na Targach Edukacyjnych zorganizowali: p. S. Dylągowska, p. J. Kowalska, p. K. Kopka, p. B. Drzazga, p. A. Sikorska, p. W. Piwowarczyk, p. T. Knaf, p. B. Tylicka,  R. Kowalski.

    Napisała: Sylwia Dylągowska.

    Umieścił na stronie:K.S.

    Targi.

  • Śladami historii - Olsztyn
    11.02.2019

    Poznajemy zabytki Warmii – taki cel miała wycieczka do Olsztyna klasy III d gimnazjum. Celem wyjazdu było zwiedzanie Starego Miasta. Zobaczyliśmy Bramę Wysoką, która znajdowała się w murach obronnych otaczających miasto. Potem spacerkiem podziwialiśmy dawne budowle, stare kamienice, bazylikę św. Jakuba, rynek staromiejski z pięknym starym ratuszem. Na chwilę także, dla pamiątkowej fotki zatrzymaliśmy się przy ławeczce Mikołaja Kopernika.

     

    Napisała: Grażyna Jędraszko            Dodała: M. Beczyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć