Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZKOLNY BAL KARNAWAŁOWY.
W środę odbył się w szkole Bal Karnawałowy pod hasłem ''Bal u Królowej Lodu''. Wszyscy uczniowie fajnie się bawili, brali udział w licznych konkursach tanecznych oraz karaoke. Dodatkową atrakcją była wata cukrowa dla wszystkich chętnych łasuchów. Na koniec zabawy wybrano króla i królową balu oraz super tancerzy. Otrzymali oni prezenciki. Oprawę muzyczną zapewnił uczeń klasy II branżowej Konrad Damiński. Trzeba przyznać, że bardzo dobrze wywiązał się ze swojego zadania. Pewnie jeszcze będziemy go prosić o muzykę na kolejne szkolne zabawy.
Napisała: Sylwia Mackiewicz i Pani Grażyna Modrzewska
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia grupa uczniów z ZPSWR w Ostródzie pod opieką p. M. Sztenderskiej udała się do Rodzinnego Domu Opieki ,,Leoniszki” w Samborowie. Młodzież wspólnie z mieszkańcami RDP zaśpiewała znane i mniej znane kolędy i pastorałki oraz wręczyła podopiecznym drobne upominki przygotowane przez stowarzyszenie AMICUS.
Napisała; m. Sztenderska Dodała: m. Beczyńska
Tradycyjnie wychowankowie, pracownicy oraz zaproszeni goście spotkali się w internacie 19 grudnia na uroczystej kolacji wigilijnej, aby przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Jak co roku wieczór ten należał do wyjątkowych uroczystości, któremu towarzyszył niepowtarzalny, rodzinny nastrój. Historię narodzin Jezusa przypomniały wszystkim Jasełka przygotowane przez wychowanków internatu i wychowawców grupy IV I V oraz chór, śpiewający pełne radosnej energii kolędy. Po występie zaproszeni goście oraz Dyrektor Placówki i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Wspólne łamanie się opłatkiem rozpoczął krótką modlitwą ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki. Wieczór wigilijny upłynął w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości. Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki wsparciu sponsorów oraz przyjaciół naszej Placówki mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.
Dodała: Edyta P.
Dnia 28 listopada w internacie odbył się wieczór wróżb i magii zoorganizowany przez grupę III. W zaczarowany świat magii przeniosły naszych podopiecznych wróżki Emseralda i Ramona oraz wróżbita Maciej. Wróżki przyleciały na swoich magicznych miotłach i rozpoczęły zabawę wspólnym tańcem. Podczas magicznego wieczoru odbyło się wiele konkursów, tanecznych zabaw i wróżb. Wychowankowie mogli wywróżyć sobie jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia i jaki zawód zdobędą. Jedną z większych atrakcji było tradycyjne wróżenie z wosku. Imprezie towarzyszyła doskonała oprawa muzyczna przygotowana przez DJ Zbyszka.
Napisała: Beata Wiecińska Dodała: Edyta P.
29 listopada 2019 r. ZPSWR otrzymał Certyfikat Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła wierna dziedzictwu”. Nasza placówka została wyróżniona z uwagi na realizowanie wielu działań propagujących postawy patriotyczne, kształtujących tożsamość narodową, umacniających więzi z krajem ojczystym, wzmacniających poczucie przynależności do naszego regionu w aspekcie „małej ojczyzny”.
Certyfikat z rąk Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty odebrali: Dyrektor ZPSWR - Tomasz Brzeski oraz szkolny koordynator – Maria Jędrzejczyk.
Dodała: Edyta P.
Dnia 12.12.3019r w czytelni MBP w ostródzkim zamku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Mazury legendą malowane". Zadaniem uczestników było wykonanie pracy, obrazu inspirowanego legendą mazurska. W konkursie wzięły udział Sandra Mróz i Dorota Ziółkowski. Za udział w konkursie dziewczynki otrzymały upominki.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
13 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM I PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ, który odbył się w SOSW w Bartoszycach.
W przyjaznej i ciepłej atmosferze uczestnicy zaprezentowali przygotowane wiersze i piosenki o tematyce świątecznej.
W kategorii I (uczniowie klas I-IV) I miejsce zdobył Oliwer Kłosiewicz;
(uczniowie klas V-VIII) II miejsce otrzymał Łukasz Rudnicki;
W kategorii II (uczniowie szkoły branżowej) I miejsce otrzymała Sylwia Mackiewicz;
W konkursie: "Piosenka świąteczna" (kategoria soliści) III miejsce zdobyła Klaudia Tys.
Uczniów przygotowały: p. Anna Grala i p. Małgorzata Beczyńska
Serdecznie dziękujemy organizatorom i gratulujemy laureatom.
Dodała: M. Beczyńska
21 listopada obchodziliśmy w internacie jak co roku Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Od 1973 idea tego dnia jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy. Dla podkreślenia tego dnia królował w internacie czerwony kolor, który miał zintegrować wszystkich w propagowaniu tej słusznej idei. Każdy mógł przekazać też miłe słowo na karteczce koledze lub koleżance, przygotowane wcześniej przez wychowanków gr. IV i V, udostępnione w wielu miejscach w internacie. Życzliwe gesty nagradzane były słodkim upominkiem. Każda grupa wychowawcza przygotowała pozdrowienia, które zostały sfilmowane i zaprezentowane wszystkim na wieczornym spotkaniu. Obejrzeliśmy też prezentacje zdjęć z obchodów w zeszłym roku. Życzliwy dzień zakończyliśmy w wesołej atmosferze, bawiąc się podczas występów karaoke. Nad obchodami czuwały panie z gr. IV i V.
Dodała: Edyta P.
Na początku października opiekun samorządu grup opiekuńczo - wychowawczych ogłosił zbiórkę darów na rzecz schroniska dla zwierząt. Akcja miała na celu propagowanie odpowiedzialności za żywą istotę i kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt. Przedstawiciele samorządu przez cały październik zbierali dary dla opuszczonych zwierząt. 19 listopada grupa podopiecznych internatu z wychowawcami zawiozła zebrane koce oraz pełnowartościowa karmę dla psów zakupioną z pozyskanych środków do Przytuliska w Łukcie.
Napisała: Katarzyna Zielińska Dodała: Edyta P.
13 listopada grupa wychowanków przedstawiła montaż słowno – muzyczny z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym zabrała wszystkich zgromadzonych w historyczną podróż. Młodzi aktorzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia dotyczące losów naszej Ojczyzny, często trudne, czasami dramatyczne, ale i te dobre, rodzące nadzieję, aż po odzyskanie wolności. Na uroczystym apelu obecni byli zaproszeni również goście – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostródzie pod opieką Joanny Jasińskiej. Nad przebiegiem uroczystości czuwały p. Ilona Krawczyk i p. Katarzyna Zielińska.
12 listopada wychowankowie internatu przyjemnie spędzili czas wolny podczas zajęć integrujących na kręgielni King Pin w Ostródzie. Bowling to znakomita okazja do aktywności ruchowej, zabawy i nawiązywania przyjaznych relacji między uczestnikami . Zajęcia na kręgielni okazały się wspaniałą rozrywką dla naszych podopiecznych, pokazały alternatywne możliwości spędzania czasu wolnego oraz dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.
Dodała: Edyta P.
5 listopada w hali sportowej ZSZ im. Sandora Petofii tradycyjnie odbył się coroczny Konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego”. Celem imprezy było podnoszenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W konkursie wychowankowie pod okiem funkcjonariuszy policji i straży miejskiej brali udział w licznych konkurencjach. Uczestników konkursu podzielono na 3 grupy wielowiekowe, które wykazały się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną z kodeksu ruchu drogowego. Wychowankowie rozwiązywali krzyżówki, uzupełniali zdania, brali udział z zabawie ruchowej ćwiczącej spostrzegawczość i refleks, wspólnymi siłami rozpatrywali konkurencję problemową z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu, zaprezentowali poprawnie umiejętności praktyczne jazdy na rowerze na torze przeszkód oraz znajomości numerów alarmowych. W konkursie nagrodzono wszystkie drużyny, a formą nagrody były: wyjazd do kina, wyjście na kręgle i wyjście do restauracji na pizzę.
Konkurs zorganizowały wychowawczynie : Beata Synowiec, Elżbieta Sarnecka, Anna Morawska i Anna Wojtuszkiewicz.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
24 października odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „W biało czerwonych barwach”. Celem zajęć było przypomnienie symboli narodowych oraz kształtowanie poczucia przynależności i tożsamości narodowej. Zajęcia rozpoczął krótki filmik na temat historii polskich symboli narodowych. Nasi podopieczni obejrzeli legendę "O Lechu, Czechu i Rusie" nawiązującą do powstania państwa polskiego a także przypomnieli sobie jak wygląda godło Polski, co symbolizuje biel i czerwień oraz dlaczego "Mazurek Dąbrowskiego" jest wyjątkową pieśnią patriotyczną. Podczas warsztatów wychowankowie wykonali kotyliony oraz chorągiewki, które posłużyły do dekoracji pomieszczeń internatu z okazji Święta Niepodległości.
Napisała: Edyta P.
8 listopada w szkole świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny: przypomnieli drogę Polaków do odzyskania wolności, recytowali wiersze, zaprosili nauczycieli i kolegów do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych. Było uroczyście.
Ewa Janicka Dodała: M. Beczyńska
Lidia Krześniak
28 października klasy Ia SPdP i VI odwiedziły Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których wydmuchiwali i ozdabiali bombki, pisali listy do Mikołaja oraz podziwiali ręcznie robione ozdoby choinkowe. Przewodnikiem po „zaczarowanym” świcie był wesoły Elf. Było ciekawie, radośnie i głośno. To był udany wyjazd.
Ewa Janicka
Grażyna Pietrzak
30 października odbył się w internacie konkurs o tytuł „ Mistrza Recytacji”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Od miasta do miasta – poetyckie wędrówki po Polsce”. Celem konkursu było popularyzowanie poezji oraz rozwijanie zdolności recytatorskich wśród podopiecznych internatu. Jury oceniało opanowanie tekstu, dykcję, poprawność językową oraz ogólne wrażenia artystyczne. Wszystkie dzieci pięknie przygotowały swoje recytacje. Serdeczne podziękowania dla wychowawców, którzy przygotowali swoich wychowanków do konkursu. Jury oceniło i wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach.
W grupie pierwszej nagrody otrzymali:
I miejsce – Oliwier Kłosiewicz
II miejsce – Piotr Brenda, Sebastian Żelazny
III miejsce – Dawid Szwarczak
Wyróżnienie otrzymała Ola Żach i Igor Klebaniuk
W grupie drugiej :
I miejsce – Natalia Brenda
II miejsce – Adam Kraśniewski
III miejsce – Mateusz Niedbalski
W grupie trzeciej:
I miejsce – Sylwia Mackiewicz egzekwo z Kaliną Kostiok
II miejsce – Mateusz Sulley
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
#SzkołaPamięta
Cmentarze to wyjątkowe miejsca pamięci o minionych zdarzeniach i ludziach. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Aby wyrazić swój szacunek względem osób, które już odeszły, nasi najmłodsi wychowankowie pod opieką wychowawców porządkowali groby na jednym z najstarszych miejskich cmentarzy, gdzie wiele pomników pozostało bez należytej opieki.
Dodała: Edyta P.
11 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie wierszem i piosenką podziękowali swoim nauczycielom i opiekunom za trud, jaki wkładają w ich edukację i wychowanie. Do życzeń dołączono słodkie upominki, którymi obdarowano nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim nauczycielom zaangażonanym w przygotowanie uroczystości.
Dodała: M. Beczyńska
16 października w internacie odbyła się akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął występ wychowanków, w którym podziękowali wychowawcom za opiekę i trud pracy wychowawczej a także wszystkim pracownikom internatu. Życzenia przeplatane były energetycznymi piosenkami. Dyrektor i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki dołączyli się do życzeń i podziękowań. Na koniec wychowankowie wszystkich grup wręczyli przygotowane przez siebie upominki.
Dodała: Edyta P.
#SzkołaPamięta
Cmentarze to fragment naszej historii. Z okazji zbliżających się Uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili groby znajdujące się na starszych cmentarzach w naszym mieście. Uczniowie Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych oraz PDP zapalili znicze na grobie Gustawa Gizewiusza, obrońcy polskości Mazur znajdującym się na najstarszym cmentarzu „Polska Górka”. Odwiedzili także cmentarz katolicki z XIX wieku przy ul. Czarnieckiego. Pielęgnowanie pamięci osób, które zapisały się w lokalnej historii jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Dodała: Edyta P.