W ramach rozpoczętej od października innowacji pedagogicznej pn. „Czytanie bramą do wiedzy, wyobraźni i marzeń ”, której celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, 24.10.2018r. wybraliśmy się do teatru na spektakl „Tajemniczy ogród”. W czasie dwugodzinnego spektaklu śledziliśmy losy bohaterów, które nas wzruszały, bawiły i zmusiły do refleksji nad tym aby otwierać się na drugiego człowieka.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Mieszkańcy baśniowego świata bawią i fascynują, dają poczucie bezpieczeństwa i uczą... tak jak w naszym internacie. Korzystając ze zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek 25 października wychowankowie przenieśli się na chwile w bajkowy świat aby powitać nowych kolegów. Był to dobry pretekst, aby przypomnieć sobie część z nich. Jedne znane i lubiane, z kolei inne trochę zapomniane i odstawione w niepamięć. Na początek każdemu z nowych wychowanków została przypisana postać z bajki, którą miał przedstawić w taki sposób aby koledzy z grupy zgadli kim jest. Następnie każdy z nowych wychowanków na wesoło i w bajkowym klimacie przeszedł próbę współpracy w grupie, umiejętności kulturalnego spożywania posiłków, dbania o porządek oraz wiedzy o internacie. Wszyscy zaliczyli test pozytywnie, wiec mogli złożyć ślubowanie. Na koniec zostali pasowani zaczarowanym ołówkiem na wychowanków internatu. Zwieńczeniem imprezy była wspólna zabawa w dyskotekowych rytmach.
Nad przebiegiem imprezy czuway p. Edyta Palczewska i p. Marzena Kopczyńska.
Dodała: Edyta P.
Realizujemy kolejne etapy projektu "Czytanie jak oddychanie" dofinansowanego przez Fundację Santander w ramach Banku Dziecięcych Uśmiechów. Tym razem dowiedzieliśmy się, że literaturę można poznawać także w teatrze i kinie. W czwartek 25 października uczestnicy projektu w Olsztyńskim Teatrze Lalek obejrzeli spektakl przygotowany na motywach powieści Ericka- Emmanuela Schmita "Dziecko Noego" : "To oparta na faktach historia żydowskiego chłopca, Josepha. Opiekunem chłopca był katolicki ksiądz - ojciec Pons. Opowieść ta mówi o poświęceniui bohaterstwie ludzi żyjących w okresie wojny. Także o tym, czy mogą ocaleć wartości, które zalał okrutny, niszczący hitlerowski reżim. Spektakl opowiedziany za pomocą współczesnych środków teatralnych oraz lalek zaciekawił nas nie tylko samą swoją treścią ale i wizualną stroną (charakterystyczne lalki bez twarzy). Kolejną atrakcją tej wycieczki było ekranizacja bajki Disney obejrzana na wielkim ekranie w kinie Helios. Uczestnicy projektu poznali już wiekszość współczesnych form przekazu literackiego: audiobooki, ebooki, książki, teatr muzyczny, lalkowy i kino, filmy oparte na ekranizacjach książek.
Napisała i dodała Grażyna M. Czytanie jak oddychanie- przez oglądanie.
19 września wychowankowie z internatu ZPSWR uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Czytelnie MBP w Ostródzie, promującym książkę Wioletty Piaseckiej ”Ignaś, opowieści patriotyczne”. Ilustratorem tej książki jest ostródzianin Daniel Włodarski, który był obecny na spotkaniu z młodzieżą. Nasi podopieczni mieli okazję na podstawie książki bliżej poznać postać Ignacego Jana Paderewskiego. Spotkanie zorganizowane było w ramach obchodów 100 -Lecia Niepodległości.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
17 października 2018 wychowankowie z internatu uczestniczyli w zorganizowanym przez centrum kultury w Ostródzie konkursie pn: „Międzypokoleniowe Śpiewanie Pieśni i Piosenki Polskiej”. Konkurs zorganizowano dla uczczenia 100 -lecia Niepodległości Polski. Jako publiczność nasza młodzież kibicowała wszystkim wykonawcom, którzy prezentowali wysoki poziom. Spotkanie miało na celu popularyzowanie pieśni i piosenki polskiej, integrację społeczną oraz umacnianie tożsamości narodowej. Wychowankowie internatu z zainteresowaniem wysłuchali prezentowane utwory. Konkurs był cennym doświadczeniem w sferze muzycznej ale i też patriotycznej.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
WKRĘCENI W ZDROWE ŻYCIE to cykl działań skierowanych do 100 - osobowej grupy dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu ostródzkiego, aktywizujących ich do zdrowego stylu życia w sferze aktywności, odżywiania i właściwego nawadniania organizmu.
DZIAŁANIE 1 - Woda zdrowia doda. Odbędzie się WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W TYROWIE, podczas której beneficjenci zapoznają się z obiegiem i wykorzystaniem wody. Poznają działanie oczyszczalni ścieków, ocenią jej pracę i znaczenie dla ochrony środowiska. Przeprowadzimy ZABAWY BADAWCZE W KLUBIE PRZYJACIÓŁ WODY. Zabawy przeznaczone dla najmłodszych beneficjentów projektu zostaną przeprowadzone przez animatora, który pokaże dzieciom ciekawe doświadczenia z udziałem wody. Forma zabawy pozwoli na wielozmysłowe doświadczanie świata. Dzieci, które zaprezentują najwyższy poziom wiedzy o wodzie otrzymają nagrody.
DZIAŁANIE 2 - Fit żywność to warsztaty 30 beneficjentów w 2 warsztatach kulinarnych, podczas których uczestnicy samodzielnie przygotują i będą degustować zdrowe kanapki z zakupionych samodzielnie produktów. Następnie zorganizujemy FIT KRAM - uczestnicy przygotują fit stoisko na świeżym powietrzu dla mieszkańców Ostródy zaopatrzone w zdrowe składniki oraz fit przekąski przygotowane przez uczestników podczas warsztatów. ZDROWO I KOLOROWO - konkurs na Książkę kucharską- adresowany do wszystkich beneficjentów. Zadanie polega na stworzeniu książki z przepisami na zdrową żywność. Autorzy najciekawszych książek zostaną nagrodzeni -3 pierwsze miejsca oraz upominki dla wszystkich uczestników.
DZIAŁANIE 3 - Aktywnie w zdrowie to AKTYWNA PRZERWA- czyli ruch zamiast telefonu: na przerwach międzylekcyjnych beneficjaci będą czynnie spędzać czas jeżdżąc na hulajnogach oraz ćwicząc z 2 workami treningowymi, które zostaną zawieszone na holu oraz boisku szkolnym. ZDROWE KILOMERTY -beneficjenci za pomocą aplikacji zainstalowanej w swoich telefonach przez okres 3 dni będą mierzyć liczbę przebytych kilometrów. Działanie zmotywuje ich do aktywnego spędzania czasu wolnego, zarówno w szkole jak i poza szkołą. Beneficjenci z najwyższymi wynikami zostaną nagrodzeni. GRA MIEJSKA – wycieczka beneficjentów do Torunia. Uczestnicy kreatywnie spęczą czas podczas zwiedzania starego miasta oraz wezmą udział w grze miejskiej, po której obejrzą spektakl teatralny. ŚWIADOMIE W ZDROWIE-zamierzamy nauczyć beneficjentów kontroli parametrów ciała: wagi, wzrostu, ciśnienia krwi poprzez ich regularne mierzenie oraz obliczanie czynnika BMI. Następnie we współpracy z dietetykiem Naturhouse opracować diety dla uczestników o podwyższonych parametrach, z nadwagą, otyłością. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacji Powiatu Ostródzkiego w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.
Napisała Ilona Cherkowska Dodała Grażyna M.
10 października wychowankowie i wychowawcy internatu przywitali nadchodzącą jesień przy ognisku. Piękna pogoda i przygrzewające słońce sprzyjały wspólnym zabawom, w które wprowadziły wszystkich piosenki wykonane przez młodzież z Klubu Ośmiu, Wolontariatu działającego w internacie ZSZ im S. Petofii pod opieką pani Alicji Sposób. Uczestnicy poznali regionalne nazwy ziemniaków, które trzeba było ułożyć z żołędzi, rozwiązywali jesienne krzyżówki i wykonywali cudaki-ziemniaki. Zabawa zakończyła się pieczeniem i degustacją kiełbasek.
Dodała: Edyta P.
11 października grupa uczniów naszego ośrodka wybrała się do Fabryki Porcelany- Lubliana. Uczniowie obejrzeli jak wygląda produkcja zastaw stołowych. Okazało się, że duża część produkcji jest zautomatyzowana. Roboty m. in. szlifują, nabłyszczają naczynia. Natomiast naklejane aplikacji wykonuje się ręcznie.
Z fabryki młodzież pojechała do Kościerzyny. Tam uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli zasoby hotelu mieszczącego się w Starych Browarach. Na koniec uczestniczyli w degustacji kaszubskich przysmaków.
E. Janicka, G. Pietrzak, L. Krześniak Dodała na stronę: M. Beczyńska
11 października w internacie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się uczniowie, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi. Na wstępie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wychowanków oraz p. Elżbietę Sarnecką, p. Ilonę Krawczyk i p. Katarzynę Zielińską. O oprawę muzyczną zadbała p. Marzena Kopczyńska z zespołem Ostródziaki. Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Maria Jędrzejczyk. Wszyscy pracownicy otrzymali upominki od wychowanków oraz słodki poczęstunek.
Dodała: Edyta P.
Dzięki pozyskanym funduszom z dotacji PGE oraz Stowarzyszenia Amicus, w dniach 1-3 października 2018 roku uczniowie naszej placówki, pod opieką p. B. Tylickiej i pani M. Sarbiewskiej oraz dwóch mam, odwiedzili kilka ważnych historycznie miejsc Polski. W Krakowie zwiedzili Rynek Główny (miejsce Hołdu Pruskiego oraz przysięgi Tadeusza Kościuszki, zobaczyli pomnik Adama Mickiewicza ) i podziemia rynku. Pomimo deszczowej pogody zwiedzili najważniejsze obiekty Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Sukiennice. W drugim dniu wyjazdu uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii zorganizowanej w obozie zagłady Auschwitz w Oświęcimiu i Birkenau. Chwilą ciszy uczcili pamięć zamordowanych podczas II wojny światowej. W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zjechali szybem górniczym do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie zwiedzili kaplicę św. Kingi (piękne rzeźby wykonane w solnych ścianach przez górników rzeźbiarzy). Ponad 125 metrów pod ziemią obejrzeli film w formacie 3D na temat pochodzenia soli oraz zjedli obiad w Górniczej Karczmie. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu wspaniałych wrażeń. Uczniowie nabyli wiedzę i umiejętności na drodze praktycznych działań, co bardzo pozytywnie wpłynęło na rozwijanie ich kreatywności oraz na kształtowanie aktywnej postawy życiowej. Wycieczka do Krakowa z dotacji Fundacji PGE.
Napisała :B. Tylicka Dodała Grażyna M.
„Młodzi niepełnosprawni pływają i w gry zespołowe grają” to projekt dofinansowany przez Fundację LOTTO, który realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus wśród uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych od kwietnia 2018 roku. Projekt ma na celu rozwijanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie aktywnego spędzania czasu wolnego z dala od internetu i używek. Po wakacyjnej przerwie uczestnicy projektu nadal z wielkim zapałem doskonalą swoje umiejętności sportowe na basenie i na kręgielni, które zakończą się rywalizacją indywidualną o tytuł mistrza pływania oraz mistrza bowlingu. Jednocześnie młodzież uczy się zasad fair play oraz właściwej współpracy drużynowej podczas rozgrywek w „Dwa Ognie” oraz „Palanta”. Sportowe zmagania potrwają do końca października 2018. Projekt "Młodzi niepełnosprawni pływają i w gry zespołowe grają".
Napisała Magdalena Gliszczyńska, Dodała Grażyna M.
W ramach edukacji związanej z bezpieczeństwem odbyło się w internacie spotkanie z policjantem, mł. asp. Markiem Królikowskim z KPP w Ostródzie. Podczas spotkania wychowankowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jak zachować się, gdy zaczepi nas ktoś obcy, jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych. Pan policjant przypomniał również o konsekwencjach prawnych nie chodzenia do szkoły i innych nagannych zachowań.
Ddała: Edyta P.
Dzieki realizacji projektu "Czytanie jak oddychanie" z dotacji Fundacji Santander nasi uczniowie obejrzeli spektakl "Pchła Szachrajka" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Odwiedziliśmy Teatr Muzyczny w Gdyni.
Dodała i napisała Grażyna M.
Realizujemy kolejne działanie projektu "Moc ekonomicznej aktywności mimo niepełnosprawności" z dotacji Fundacji Santander. Tym razem uczymy się ekonomicznie gotować. W ramach projektu uczestnicy zakupili produkty na domowe wykonanie chleba i smalcu. Przygotowali także przepisy na te potrawy na specjalnych ulotkach. I tak z własnoręcznie upieczonym chlebem i przetopionym smalcem wyruszyli na prezentację własnoręcznych wytworów kulinarnych. Jako pierwsi smakołyki degustowali rodzice, którzy odwiedzili szkołę 29 września. Kolejną degustacją uraczymy mieszkanców Ostródy. Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Moc ekonomii w garach .
Napisała i dodała Grażyna M.
W naszym internacie trwają działania w związku z projektem "Skocznie, baśniowo i bajecznie, czyli integracyjne warsztaty wyrównujące szanse dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin zagrożonych demoralizacją i wykluczeniem społecznym", dofinansowany przez Zarząd Powiatu Ostródzkiego. Do tej pory zorganizowano Festyn Rodzinny "Dzieci dzieciom" z okazji Dnia Dziecka oraz spotkania ze słowem, tekstem, literaturą i historią naszego regionu, które w rezultacie zakładają wydanie książki. We wrześniu wychowankowie internatu tworzyli ilustracje do bajek i legend związanych z naszym regionem, które znajdą się w książce. Projekt książki poszedł już do druku więc cierpliwie czekamy na efekty naszych działań. O kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco.
B. Synowiec, I. Krawczyk Dodała: Edyta P.
Warto czytać, warto słuchać, warto poznawać! Dlatego kolejny raz zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do wspólnego czytania. Tym razem poznaliśmy fragment książki, którą znają – powinni znać wszyscy Polacy. Dzięki p. Marioli Deryło, p. Pawłowi Dębskiemu, p. Wandzie Krasuli, p. Hannie Wiśniewskiej i p. Marioli Świerzewskiej wysłuchaliśmy fragmentu I części powieści „Przedwiośnie” . To tu pojawia się wizja szklanych domów - symbol, marzenie o przyszłej szczęśliwej i sprawiedliwej ojczynie.
E. Janicka, L. Krześniak Dodała: Małgorzata Beczyńska
Starsze klasy naszej szkoły odbyły niezwykle ciekawą wycieczkę do ostródzkiego Centrum Użyteczności Publicznej. 27 września miały tam miejsce Targi Pracy i Edukacji. Uczniowie dowiedzieli się jakich pracowników w naszej okolicy poszukują pracodawcy i co trzeba zrobić - jakie uzyskać wykształcenie aby tę pracę dostać. Młodzież zapoznała się m. in. z ofertą Animeksu, Budimeksu, Castora, Łukosza, Model – Artu. Rozmawiała na temat wymagań zawodowych z przedstawicielami Straży Pożarnej, Wojska i Policji.
Warto było iść do CUP-u.
tekst: L. Krześniak
zdjęcia: M. Gliszczyńska Dodała: Małgorzata Beczyńska
Zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się
28 września 2018 roku o godzinie 11.30
Napisała i dodała Grażyna M.
Wrzesień jest nazywany w Polsce miesiącem pamięci narodowej w związku z wybuchem II wojny światowej i bohaterskiej obrony niepodległej II Rzeczypospolitej przed agresją niemieckich i sowieckich najeźdźców. Ta pamięć narodowa łączy Polaków. Wychowankowie internatu również oddali hołd walczącym w obronie Ojczyzny. W celu upamiętnienia tego wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach pamiątkowych na terenie dawnej Jednostki Wojskowej.
Dodała: Edyta P.