Grupa młodszych koderów (uczniowie klasy IV SP) rozpoczęła swoja przygodę z Lofii-robotami w ramach projektu Fundacji Orange - SuperKoderzy- majsterkowicze. Przy wsparciu nauczycieli świetnie radzili sobie podczas wszystkich zajęć. Pomimo drobnych trudności z uciekającymi śrubkami- naszym uczniom nie zabrakło motywacji. Na początku maja 2022 roku roboty zostały skończone, kilka ćwiczeń z programowania i nasze Lofii- roboty potrafiły rysować. Dziękujemy Fundacji Orange za możliwość nauki, ale przede wszystkim świetną zabawę.
Napisała I. Cherkowska Dodała Grażyna M.
Pod koniec marca 2022 pierwsza grupa SuperKoderów biorąca udział w projekcie Fundacji Orange zakończyła przygodę z robotami. Młodzież wykazała się dużymi umiejętnościami i sprawnością manualną podczas skręcania robotów. Grupa stała się nie tylko majsterkowiczami, ale także programistami, ponieważ Lofi-roboty nie tylko doskonale się prezentowały, ale przede wszystkim wykonywały zaprogramowane funkcje np. podążały za światłem lub rysowały. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przygodzie z majsterkowaniem😀
Napisała I. Cherkowska Dodała Grażyna M.
Dnia 27.04.2022r w internacie odbyło się podsumowanie konkursu recytatorskiego „Warmia i Mazury w poezji”. Wychowankowie recytowali wiersze współczesnych poetów Warmii i Mazur w dwóch kategoriach wiekowych. Jury w składzie: Maria Jędrzejczyk – wicedyrektor ds. wychowania i opieki oraz Iwona Olszewska i Anna Żebrowska z biblioteki szkolnej LO w Ostródzie wyłoniło zwycięzców:
Młodsza grupa
I miejsce Mikołaj Orłowski
II miejsce Wiktoria żelazna
III miejsce Dawid Szwarczak
wyr. Oliwer Kłosiewicz
Starsza grupa
I miejsce Mateusz Sulley
II miejsce Mateusz Niedbalski
III miejsce Natalia Brenda
wyr. Beata Kleber
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Poszukiwania Kefira trwają. W ramach majowego spotkania „Czytanie ma Moc”, młodzi podróżnicy z klasy V rozpoczęli przygodę z książką Christiane Dorion „Wynalazcy”. Dzięki niej poznali zwierzęta, które inspirują ludzi do wymyślania zdumiewających wynalazków. Podczas warsztatów przypomnieli sobie również czym jest recykling, jak należy prawidłowo segregować odpady i dbać o naszą planetę. Recyklingowym hitem okazała się ośmiornica z plastikowej butelki oraz pojemnik na ołówki lub kredki z rolek po papierze toaletowym. Zabawa była przednia!
Dodała: M. Beczyńska
Rozstrzygnięcie konkursu „Słodkie zagadki na ostatki”
Od lutego do marca 2022 roku, uczniowie klas: I a BS, II a BS, III a BS, III b BS oraz III c BS mogli wziąć udział w Szkolnym Konkursie o tematyce gastronomiczno – cukierniczej pt. „Słodkie zagadki na ostatki ”. Młodzież zapoznawała się na zajęciach praktycznych z przepisami na rozmaite potrawy i ciasta karnawałowe Następnie na języku polskim uczniowie tworzyli zagadki dotyczące potraw i wyrobów ciastkarskich charakterystycznych dla okresu karnawału. 29 kwietnia, komisja konkursowa oceniła efekty pracy uczniów – zagadki. W Konkursie wzięło udział 12 uczniów. Przyznano miejsca – I, II i III oraz trzy wyróżnienia. Najwyżej ocenieni otrzymali dyplomy i nagrody. Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie dostali słodycze. „Słodkie zagadki na ostatki” zostały zamieszczone na tablicy zawodoznawczej w holu szkoły.
Miejsce I – Mateusz Sulley, klasa III a BS;
Miejsce II – Katarzyna Solis, klasa II a BS;
Miejsce III - Kalina Kostiok, klasa III a BS;
Wyróżnienia:
Kacper Kawiak, klasa III a BS;
Aneta Zielińska, klasa III b BS;
Wiktoria Domagalska klasa III a BS;
Uczniowie biorący udział w wydarzeniu wzbogacili swoją wiedzę na temat potraw i ciast karnawałowych. Ćwiczyli umiejętność czytania ze zrozumieniem przepisów gastronomicznych i cukierniczych. Wzbogaciła się również ich wiedza na temat sposobu tworzenia zagadek.
Konkurs zorganizowały: p. Lidia Krześniak, p. Ewa Janicka, p. Sylwia Dylągowska.
Dodała: M. Beczyńska
Biało-czerwona flaga jest nasza wspólnym symbolem narodowym i powinniśmy być z niej dumni. Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Biel i czerwień towarzyszą emocjom polskich kibiców i triumfalnym gestom naszych zawodników. 2 maja obchodzimy jej święto w związku z czym wszyscy wychowankowie internatu wykonali kwiaty białe i czerwone, które następnie umieścili na dużym stelażu. Zobaczcie jak nam wyszło…
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
W dniu 26.04.2022 r. wychowankowie internatu uczestniczyli w wycieczce do Malborka. Wyprawa ta zorganizowana była w ramach programu edukacji regionalnej pt. „Tajemnice zamknięte w starych murach” – filmowe i nie tylko, spotkania z polskimi zabytkami”. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku, gdzie poznali tajemnice największego na świecie średniowiecznego zamku, a także przeszli szlakiem Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji, po odrestaurowanych wschodnich i zachodnich murach miejskich. Wyprawa ta była okazją do poznania fragmentu dziejów naszego kraju w oparciu o jeden z ważniejszych zabytków oraz związanych z nim postaci i wydarzenia. Jak na prawdziwych poszukiwaczy przygód przystało, wszyscy z wyprawy wrócili zmęczeni ale i bardzo zadowoleni.
Napisała K. Fryczyńska Dodała: Edyta P.
W styczniu wychowankowie internatu mieli zadanie uchwycić najciekawsze miejsca w Ostródzie podczas swoich spacerów z wychowawcami. Zadanie miało na celu kształtowanie poczucia przynależności do miejsca zamieszkania, uwrażliwianie na piękno przyrody i obiektów naszego miasta i popularyzację fotografii wśród wychowanków. Zdjęcia na których uchwycono atmosferę miasta, niebanalne ujęcia architektury, walory krajobrazowe lub uroki przyrody zostały wywołane i umieszczone na wystawie „Ostróda moje miasto” . Wszystkim uczestnikom zadania dziękujemy za zaangażowanie i dostarczenie pięknych zdjęć.
Napisała i dodała: Edyta P.
Za nami kolejna już wizyta w ośrodku Ostróda Camp, w której uczestniczyła klasa 8C. Pod opieką pań: Ewy Żarczyńskiej, Joanny Chmielewskiej i Małgorzaty Beczyńskiej malowaliśmy farbami na płótnach. Dziękujemy podopiecznym ośrodka za przyjemnie i twórczo spędzony wspólnie czas.
Organizatorki:
Joanna Chmielewska
Ewa Żarczyńska
Małgorzata Beczyńska
Dodała: Małgorzata Beczyńska
Nasza uczennica Aneta Zielińska zajęła 1 miejsce w XVIII Wojewódzkim Konkursie Pieknego Czytania "Sztuka Słowa" organizowanym przez SOSW w Giżycku. Tematem przewodnim były utwory poruszające problemy miłości. Anetka pod opieką pani Grazyny Modrzewskiej przygotowała fragment rozmowy Michała Wołodyjowskiego i Basieńki z "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza. Konkurs odbywał się w formule online. W konkursie wzięła również uczennica klasy 5 Weronika Starzyńska przygotowywana przez panią Magdalenę Jackowską. W obu kategoriach występowało po 14 uczestników.
Dodała i napisała Grażyna M.
Wolontariusze Klubu Ośmiu wspólnie z kolegami i koleżankami z internatu wysłali własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami świątecznymi pensjonariuszom oraz pracownikom Hospicjum stacjonarnego dla dzieci Caritas w Olsztynie. Pamiętali także o zaprzyjaźnionych z naszą placówką Seniorach, którym również przekazali świąteczne kartki z życzeniami. Ufamy, że te drobne gesty dadzą odrobinę radości obdarowanym.
Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz przyjaciołom naszego Ośrodka
życzymy
ZDROWYCH I PIĘKNYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY!
Wolontariusze i opiekunowie Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
Informujemy Państwa, że przerwa świąteczna trwa od czwartku 14 kwietnia do wtorku 19 kwietnia.
Dodała Grażyna M.
Uczniowie klasy 8C ZET ponownie odwiedzili ośrodek Ostróda Camp. Tym razem wraz z podopiecznymi ośrodka tworzyli obrazy tropikalne. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz możliwość przeprowadzenia warsztatów. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
Organizatorki:
Małgorzata Beczyńska
Joanna Chmielewska
Ewa Żarczyńska
Dodała: Małgorzata Beczyńska
Klub Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu, Szkolne Koło PCK oraz cała społeczność naszej placówki po raz kolejny wzięła udział w zbiórce żywności oraz chemii niezbędnej w gospodarstwie domowym w ramach Akcji Charytatywnej dla Seniora ,, Wielkanoc”. Dziękujemy darczyńcom. Pomaganie ma sens!
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Wychowankowie internatu uświetnili Powiatową Galę „ Ośmiu Wspaniałych” przedstawiając pantomimę „W dobru jest moc”. Przedstawienie przygotowały opiekunki wolontariatu: E. Ostrowska, A. Morawska, M. Jędrzejczyk oraz wychowawczyni Beata Synowiec. Nad stroną techniczną i dźwiękową czuwał Tomasz Urbanowicz. Występ naszych wychowanków został przyjęty z dużym aplauzem, a o głównym przekazie przedstawienia rozmawiano jeszcze po występie w kuluarach. Adekwatnie do dzisiejszej sytuacji politycznej wybrzmiały też słowa piosenki wieńczącej przedstawienie „…cieszmy się wolnością, dzielmy się miłością…”.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
,,Pomaganie dodaje skrzydeł” pod takim hasłem Wolontariusze Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu zainicjowali w internacie obchody Dnia Motyla. W czasie zajęć opiekuńczo -wychowawczych wychowawcy przeprowadzili rozmowy uwrażliwiające na potrzeby drugiego człowieka, a wychowankowie wykonali prace plastyczne symbolizujące wrażliwość, otwartość oraz chęć niesienia pomocy słabszym i potrzebującym.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 4-5 kwietnia 2022 roku (poniedziałek, wtorek) w godzinach 11.15-12.15 w Parafii Niepokalanego Poczęcia Nąjświętszej Maryi Panny odbywać się będą rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej placówki. Uczniowie na nauki do kościoła będą wychodzić pod opieką nauczycieli.
W czasie rekolekcji zajęć lekcyjnych nie będzie. Zorganizowane zostaną zajęcia opiekuńcze w godzinach od 8.00 do 13.30. Jeśli w tym okresie uczniowie mają rekolekcje w swoich parafiach, to mogą w nich uczetniczyć w swoich miejscowościach.
Dodała Grażyna M.
Kolejny raz odwiedziliśmy podopiecznych z ośrodka Ostróda Camp. Tym razem wspólnie tworzyliśmy sówki. Świetnie się przy tym bawiliśmy, w efekcie czego powstały bardzo oryginalne i piękne prace. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i możliwość przeprowadzenia zajęć.
Organizatorki:
Joanna Chmielewska
Ewa Żarczyńska
Małgorzata Beczyńska
Dodała: Małgorzata Beczyńska
Akcja Menstruacja w Twojej szkole to projekt fundacji Akcja Menstruacja, którego celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym w szkołach.
Czytamy na stronie Fundacji, że 1 na 10 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Najprostszym sposobem zapobiegającym opuszczaniu lekcji podczas okresu jest zapewnienie dostępu do produktów menstruacyjnych w szkole. Jako szkoła współpracująca z Fundacją Akcja Menstruacja otrzymaliśmy za darmo pudełka na podpaski do postawienia we wszystkich łazienkach szkoły i internatu, a także zapas środków higienicznych, który regularnie są uzupełniane. Koordynatorką akcji w naszej placówce jest pani Grażyna Modrzewska.
Dotychczas z takiej formy pomocy skorzystało ponad 100 tysięcy osób uczących się, a pudełka z podpaskami znajdują się w prawie 600 szkołach na terenie całej Polski! Wyłącznym partnerem programu jest Biedronka, która przekazuje szkołom podpaski i wkładki higieniczne Femina.
Napisała i dodała Grażyna M.
We wtorek oraz środę udaliśmy się do ośrodka Ostróda Camp, w którym obecnie przebywają podopieczni z Ukrainy. Uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, w wyniku których powstały przepiękne prace w postaci kotów, żyrafek oraz kijów deszczowych. To był bardzo dobrze spędzony czas. Na twarzach nas wszystkich zagościł uśmiech. Bardzo serdecznie dziękujemy ośrodkowi Ostróda Camp za możliwość przeprowadzenia zajęć.
ORGANIZATORKI:
Ewa Żarczyńska
Małgorzata Beczyńska
Joanna Chmielewska
Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska