Szkoła Promująca Zdrowie

  • ,,UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE ZDOBYWAM W PRZYSZŁOŚCI PRACĘ WYGRYWAM”

    W ramach realizacji INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ uczniowie klas III BSIS Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie kształcących się w zawodach: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, cukiernik oraz kucharz w okresie od 01.09.2021 do 30.05.2022 odbywali praktyczną naukę zawodu w hotelu oraz  w pracowniach szkolnych: cukierniczej i gastronomicznej.

    Głównym celem innowacji było: poszerzenie wiedzy i umiejętności zdobytych  na zajęciach szkolnych i zastosowanie ich w praktyce w hotelach i pracowniach, podniesienie wiary we własne możliwości, a przez to zwiększenie szans na przyszłe zatrudnienie i uzyskanie niezależności życiowej.

    Uczniowie poznali naturalne środowisko pracy, zasady panujące w zakładzie pracy, odkryli w sobie możliwości rozwoju zawodowego oraz wzrosła ich samoocena. Podwyższyli swoje umiejętności zawodowe, przełamali barierę komunikowania się  w miejscu pracy.

    Przed pierwszym wyjazdem do hotelu zostały omówione wszystkie szczegóły związane z zajęciami praktycznymi oraz uczniowie zapoznali się  z regulaminem. Nauczyli się jak panować nad stresem podczas trudnych sytuacji, które mogą przydarzyć się w zakładzie pracy podczas odbywania praktyki, jak radzić sobie w nowym otoczeniu i środowisku pracy, jak pracować w grupie.

    Hotelarze ćwiczyli  scenki z gościem, pracownikami i powtarzali słownictwo branżowe. Przypominali procedury hotelowe, wykazy działań housekeepingu, opracowywali przykładowe zadania w hotelu.

    Kucharze analizowali obróbkę wstępną warzyw i owoców, sporządzania surówek, zup i sosów, potraw z mięsa, drobiu i ryb, dekorowania potraw. Analizowali oryginalne receptury kulinarne.

    Cukiernicy omawiali zasady obsługi urządzeń i sprzętu, sporządzali napoje, deseri ciasta oraz ćwiczyli ich perfekcyjne dekorowanie.

     

    Organizacja zajęć oparta była na integracji teorii z praktyką, podział na grupy ćwiczeniowe, praca indywidualna  w rzeczywistych warunkach w zakładach pracy oraz na stanowiskach pracy w pracowniach szkolnych.

     

    Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w  czterogwiazdkowym  hotelu ,,ANDERS’’ w Starych Jabłonkach. Uczestniczyli w warsztatach hotelarskich w hotelu ,,ZAMEK’’ w Rynie.

    Przyszli hotelarze rozwijali swoją wiedzę i umiejętności w następujących zakresach:

    - znajomość regulaminów, instrukcji i przepisów bhp, ppoż. w poszczególnych działach obiektu hotelowego;

    - organizacja stanowiska pracy w przedsiębiorstwie hotelarsko-gastronomicznym na różnych stanowiskach;

    - obsługa urządzeń technicznych w poszczególnych działach;

    - obsługa gościa w pokoju;

    - room service;

    - obsługa gościa w części restauracyjnej, barze;

    - wydawanie potraw;

    - wyposażenie jednostek mieszkalnych, techniki sprzątania, obsługa urządzeń technicznych;

    - utrzymanie pomieszczeń w stałej gotowości eksploatacyjnej zgodnie ze standardami;

    - usługi dodatkowe.

     

    Przyszli kucharze i cukiernicy uczestniczyli w warsztatach gastronomiczno-cukierniczych             w  czterogwiazdkowym  hotelu ,,ANDERS’’ w Starych Jabłonkach oraz w hotelu  SPA            Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

     

    Przyszli kucharze poszerzali swoją wiedzę w zakresie:

    - znajomości regulaminów, instrukcji i przepisów bhp, ppoż. w dziale gastronomicznym obiektu hotelowego;

    - obsługi sprzętu gastronomicznego;

    - przygotowania potraw zgodnie z recepturami;

    - wydawania potraw;

    - przeprowadzania obróbki wstępnej surowców różnego rodzaju;

    - poznawania nowych trendów w produkcji i dekorowaniu potraw;

    - utrzymania pomieszczeń w stałej gotowości eksploatacyjnej zgodnie ze standardami.

     

    Przyszli cukiernicy poszerzali swoją wiedzę w zakresie:

    - struktury organizacyjno–prawnej, zarządzeniami, regulaminami, instrukcjami                                          i przepisami bhp i ppoż. zakładu i jego poszczególnych działów;

    - zasad obsługi urządzeń oraz sprzętu cukierniczego;

    - pracy na indywidualnych stanowiskach w różnych działach produkcyjnych.

     

    Hotelarze uczyli się pracy w housekeepingu i sali restauracyjnej, kucharze zdobywali umiejętności adaptacji i pracy w nowym zespole, przygotowując potrawy według regionalnych receptur, natomiast cukiernicy przygotowywali ciasta według wyszukanych przepisów.

     

    W szkolnych pracowniach cukierniczej i gastronomicznej uczniowie doskonalili umiejętności praktyczne, angażując się w rożnego rodzaju przedsięwzięcia:

    • Konkursy o tematyce gastronomiczno- cukierniczej i hotelarskiej (,,SŁODKIE ZAGADKI NA  OSTATKI’’, ,,Z SAVOIR – VIVRE ZA PAN BRAT’’, ,,ZAGADKI NA OSTATKI’’).
    •  Warsztaty umiejętności zawodowych:

    - warsztaty produkcji, ozdabiania i dekoracyjnego pakowania pierników;

    - warsztaty produkcji wyrobów okolicznościowych charakterystycznych dla okresu karnawału (sporządzanie faworków i róż karnawałowych, pączków, gniazdek poznańskich i oponek z serem twarogowym);

    - ,,W KUCHNI NIC SIĘ NIE MARNUJE’’ – racjonalne gospodarowanie produktami spożywczymi (wykorzystanie zapasów pracowni cukierniczej i gastronomicznej do produkcji ciast i ciastek oraz potraw).

    • Organizacja imprez:

    - ,,DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI’’ – młodzież przygotowała dla uczniów szkoły poczęstunek  niespodziankę; upiekli i udekorowali w formie e- motek ciasteczka;

    - uczniowie zaangażowali się w wypiek drobnych wyrobów ciastkarskich na spotkanie Stowarzyszenia Amazonek;

    - kiermasz bożonarodzeniowych pierników  i ,,piernikowych choinek’’.

    • Prowadzenie gazetki zawodoznawczej:

     - ,,Jak szukać pracy? (sposoby i metody poszukiwania pracy, tworzenie dokumentów   aplikacyjnych, rozmowa kwalifikacyjna);

             - ,,Światowy dzień żywności’’- racjonalne gospodarowanie produktami spożywczymi;

             - ,, W SZKOLE, W DOMU, W PRACY’’ – zasady zachowania i współpracy z innymi;

             -  ,,MIKOŁAJKI – zwyczaje w Polsce i na świecie’’;

             - ,,BOŻE NARODZENIE’’ (tradycje i zwyczaje, stół wigilijny, symbolika poszczególnych     składników wigilijnej kolacji);

    - ,,KARNAWAŁ’’ (zwyczaje karnawałowe w Polsce, karnawałowe tradycje kulinarne);

    - ,,Wiosenne inspiracje kulinarne’’ – propozycje wiosennych potraw;

    - ,,Znajdź nas w okolicy’’.

    • Korzystanie z technologii informatyczno- technologicznej:

    - filmy instruktarzowe,

    - prezentacje,

    - testy online,

    - wykorzystywanie Internetu jako źródła informacji,

    - platformy edukacyjne.

     

    Uzyskane doświadczenie po ukończeniu szkoły zwiększy szanse na znalezienie pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

    Realizując zajęcia praktyczne w hotelu i pracowniach gastronomiczno-cukierniczych  uczniowie nauczyli się pracować w zespole. Podczas zajęć wykazywali się sumiennością i dokładnością.

    Doświadczyli gościnności i zasad panujących w zakładzie pracy co przełoży się                                           z pewnością na dalsze relacje międzyludzkie. Dzięki pracy pozyskali nowych znajomych. Przekonali się również, że zawód kucharza, cukiernika i hotelarza jest ciekawy i można się  w nim rozwijać. Dzięki pobytowi w hotelu podwyższyli sprawność do pracy zawodowej, wzrosło poczucie pewności i swojej wartości. Uczniowie  nie mają teraz większych problemów z komunikacją między ludzką.

    Dzięki tym działaniom na pewno w przyszłości będzie łatwiej im znaleźć pracę.

     

    Innowacje realizowały:   Dodała na stronkę: Małgorzata Beczyńska

    Katarzyna Kopka

    Sylwia Dylągowska

    Bożena Drzazga

    Justyna Kowalska

     

     

     

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Dzień dziecka na wyspie piratów

    22.06.2022

    Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. W tym roku obchodziliśmy je 8 czerwca ze względu na pogodę. Warto było czekać, aby zawitać na „Wyspie piratów”. Tam właśnie czekało na naszych wychowanków dużo zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń w pirackich klimatach. Wszystkich uczestników powitał pan dyrektor oraz pani wicedyrektor ds. opieki i wychowania. Świętowanie rozpoczął „kapitan” Szymon, który wraz z grupą animatorów „Zielony Balonik – Kreatorzy dobrej zabawy” poprowadził imprezę. Nasi podopieczni mogli skorzystać z pirackich przebrań i makijażu. Aby zmotywować wszystkich do aktywnej zabawy, każdy uczestnik za udział w poszczególnych konkurencjach otrzymywał „złote monety”, które w dalszej części imprezy służyły do licytacji fantów (słodycze, maskotki itp.). Każde dziecko mogło wziąć udział w zabawach ruchowych, konkurencjach sportowych, integracyjnych tańcach przy szantach płynących z głośników, zabawie bigo oraz zjeść watę cukrową i świeżo zrobiony popcorn. Dodatkową atrakcją była fotobudka, w której można było zrobić śmieszne zdjęcia oraz dmuchane zjeżdżalnie.  Dużo zabawy i emocji wzbudziło rozbicie przez zwycięzców konkurencji piniaty pełnej słodyczy oraz rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą mapę skarbów. Na zakończenie zabawy smaczną niespodzianką była kolacja przygotowana w formie grila i ogniska oraz słodki poczęstunek. Jesteśmy pewni, że ten dzień nasi podopieczni zapamiętają jako radosny i pełen miłych wrażeń.

    Impreza zorganizowana została z funduszy pozyskanych z PFRON przy współpracy ze Stowarzyszeniem AMICUS. Organizatorzy dziękują Grupie animacyjnej pod kierunkiem pana Szymona Szypczyńskiego za wspaniałą zabawę, Ostródzkiemu Centrum Sportu i Rekreacji za udostępnienie pięknego miejsca na Przystanii Wodnej oraz pani Patrycji Sawickiej za zabezpieczenie medyczne.

    Napisała i dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Finał Akcji Charytatywnej Nakrętki dla Dzieci Hospicjum

    20.06.2022

    Finał Akcji Charytatywnej Nakrętki dla Dzieci Hospicjum Stacjonarnego Caritas Archidiecezji Warmińskiej już za nami. Wolontariusze Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w ZPSWR zebrali i przekazu na pomoc chorym dzieciom kilkanaście worków nakrętek. Łącznie w dniu 10.06. 2022 w Centrum Użyteczności Publicznej zebrano ich 2700 kg. ,,Razem możemy więcej "

    Napisała: Anna Morawska  Dodała: Edyta P.

  • WYCIECZKA DO TORUNIA

    Dnia 2 czerwca 2022 r. uczniowie z  klasy IV-V c wraz z p. Małgosią Sarbiewską i p. Bożeną Tylicką wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w  „Manufakturze Cukierków”, gdzie każdy z nas wykonał dla siebie  smacznego lizaka i otrzymał dyplom Małego Cukiernika. Ręczne wyrabianie cukierków to nie takie proste zadanie. Następnie w Domu Legend Toruńskich poznaliśmy kilka legend o Toruniu . Aktorzy prowadzący zajęcia zaprosili nas do odgrywania ról  z historii Starego Torunia .Było dużo emocji. Spacerkiem przeszliśmy pod pomnik i Dom Mikołaja Kopernika, zakupiliśmy pamiątki oraz zjedliśmy pyszne lody. Nie zapomnieliśmy oczywiście odwiedzić „Muzeum Piernika”, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach samodzielnego wyrobu i wypiekania pierników. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale pełni wspaniałych wrażeń i przeżyć. Może kiedyś to powtórzymy.

    Sporządził : B. Tylicka Dodała: Małgorzata Beczyńska

  • KONKURS SŁOWNIKOWY

    Brawo klaso V !

                    10 maja klasa IV, V i VI stanęły do boju o miano superbystrego poszukiwacza. Uczniowie z dobrym skutkiem i bardzo szybko odnajdowali trudne wyrazy w słowniku ortograficznym.

    Kto myśli, że to łatwe zadanie – głęboko się myli.

    Konkurs wygrała drużyna reprezentująca klasę V. Miejsce II zajęły klasa IV i VI.

                     Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w turnieju, ponieważ doskonale poradzili sobie z zadaniem.

     

    E Janicka, L. Krześniak    Dodała: Małgorzata Beczyńska

     

     

      

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Przegląd Form Artystycznych

    13.06.2022

    9 czerwca 2022 w internacie odbył się długo wyczekiwany przez wszystkich Przegląd Form Artystycznych, prowadzony przez p. Natalię Kwederacką i p. Piotra Górskiego.  Ze względu na pandemię projekt ten został odłożony w czasie na dwa lata. Po tak długiej przerwie mieliśmy jednak możliwość wspólnego realizowania tej kapitalnej imprezy i  podziwiania talentów prezentowanych przez poszczególne grupy. Przegląd Form Artystycznych 2022 rozpoczęli chłopcy z  grupy IV, którzy pokazali swoje ponadprzeciętne umiejętności rytmiczne. Kolejno wystąpiła grupa VI, która na kartkach papieru „tworzyła cuda” z cyfr (np. zwierzęta).  Grupy II i V zaprezentowały choreografię do utworów muzycznych a grupa I w żartobliwy sposób za pomocą kukiełek przedstawiła spektakl pt. „Na straganie” Jana Brzechwy. Przegląd zamknęła grupa III, grupa najmłodszych „piłkarzy”, którzy pokazali zabawy z piłką w rytm muzyki. Występy okazały się jak zwykle rewelacyjne i pełne emocji, wychowankowie dali z siebie wszystko a atmosfera podczas występów była naprawdę wyjątkowa.

    Napisała: Natalia Kwederacka    Dodała: Edyta P

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Internacka Olimpiada Sportowa

    10.06.2022

    Wolontariusze Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w ZPSWR   oraz uczestnicy zajęć wolontariackich w ramach  projektu ,,Istotny CAL- Centrum Aktywności Lokalnej w  Ostródzie” włączyli  się w  organizację dwudniowej Internackiej Olimpiady Sportowej.  Celem spotkania było  rozwijanie sportowych zainteresowań, motywowanie do dbałości o zdrowy styl życia  oraz  integracja dzieci i młodzieży.

    W pierwszym dniu Olimpiady  do wspólnych zmagań sportowych zostali zaproszeni podopieczni z Domu Dziecka ,, Promyk” w Morągu. Przygotowane konkurencje o charakterze sportowo - rekreacyjnym, m.in. rzut pierścieniem, kręgle fińskie, bierki XXL, rzut do celu, skoki na skakance, przeciąganie liny itp. stworzyły możliwość do wykazania się  sportowymi umiejętnościami oraz wyłonienia najbardziej sprawnych uczestników  w poszczególnych grupach. Podczas Olimpiady panowała przyjacielska atmosfera, a wszyscy uczestnicy przestrzegali zasady fair- play.  Miłym akcentem kończącym spotkanie był niezwykle kolorowy stół szwedzki, bogaty w zdrowe, pełne witamin przekąski. Wspólny posiłek był okazją do rozmów i wymiany wrażeń.

    Składamy serdeczne podziękowania pani Kasi Domerackiej, Wiceprezes Stowarzyszenia  Pomoc Dzieciom Potrzebującym im. Janiny Pelczarskiej w Ostródzie za pomoc w organizacji imprezy. Organizatorzy Anna Morawska, Elżbieta Sarnecka, Beata Wiecińska, Beata Synowiec

    Napisała: Anna Morawska    Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Nasz wychowanek zajął II miejsce w konkursie literacko-plastycznym

    07.06.2022

    Nasz wychowanek Adam Falkiewicz zajął II miejsce w kategorii rysunek w konkursie literacko-plastycznym "Dla Ciebie, Mamo..." z okazji Dnia Matki zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Adamowi serdecznie gratulujemy!

    Dodała: Edyta P.

  • "PRZEDSIĘBIORCZY-UMIEJĄCY BRAĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE"

    W maju 2022r. chętni uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wzięli udział w szkolnym konkursie z podstaw przedsiębiorczości pt. „Przedsiębiorczy – umiejący brać sprawy w swoje ręce”. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.

    W dniu 24 maja 2022r. , komisja konkursowa oceniła efekty pracy uczniów. W konkursie wzięło udział 5 uczniów z klasy I a BS, Przyznano miejsca – I, II i III oraz dwa wyróżnienia. Na uczniów czekały dyplomy i nagrody. Informacja z rozstrzygnięcia konkursu została zamieszczona na tablicy zawodoznawczej w holu szkoły.

    Laureaci konkursu:

    Miejsce I – Beata Kleber  (klasa I a BS)       

    Miejsce II – Patrycja Potoczek  (klasa I a BS)

    Miejsce III  - Czarek Domżalski (klasa I a BS)

     

    Wyróżnienia:

    Edmund Warmiński (klasa I a BS)

    Anna Frąszczak  (klasa I a BS)

     

    Uczniowie biorący udział w wydarzeniu wzbogacili swoją wiedzę z zakresu kompetencji personalnych i społecznych, cech i funkcji rynku, instytucji rynkowych, funkcjonowania Państwa w gospodarce, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz rynku pracy.

     

    Konkurs zorganizowały: p. Małgorzata Karpińska, p. Sylwia Dylągowska Dodała: Małgorzata Beczyńska

  • ARS - CZYLI JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ

    „Narkotyki i inne używki – co Ci grozi”

    06 czerwca 2022 r. uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w zajęciach realizowanych w ramach programu edukacyjnego  „ARS, czyli jak dbać o miłość ?”. Program koncentruje się na profilaktyce używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Realizacja programu skupiała się wokół następujących zagadnień:

    - „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”

    -„Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?” (centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią).

    - „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne” (problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich).

              Wierzymy, że przekazane wiadomości zminimalizują zachowania ryzykowne związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Podczas prezentacji wykorzystano również przekazane przez Wydział ds. Edukacji Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowe materiały edukacyjne z cyklu Edukacja prawna w wymiarze sprawiedliwości - „Narkotyki – co Ci grozi”. Uczniowie dowiedzieli się m.in.: jakie są konsekwencje prawne posiadania, użyczania i dystrybucji środków odurzających, jak też jaki może to mieć wpływ na ich życie. 

     

    Organizatorki: Aneta Sikorska i  Elżbieta Rosiewicz         Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska

     

  • WIADOMOŚC Z INTERNATU: Ciekawa lekcja historii w ramach programu „Tajemnice zamknięte w starych murach”

    06.06.2022

    31 maja do internatu ZPSWR przybyli rycerze z Drużyny Rycerstwa Komturii Ostródzkiej.
    Dzięki gościom  mieliśmy okazję przenieść się w odległe średniowieczne czasy i z bliska przyjrzeć się rycerskim strojom. Giermków pomagających ubrać się rycerzom było wielu, ale udało się, wystąpili w pełnym ekwipunku i okazałym orężem. Rycerze pokazali również sposoby walki różnymi rodzajami dawnej broni. Ta niezwykle barwna lekcja historii zrealizowana została jako jeden z elementów programu „Tajemnice zamknięte w starych murach” – filmowe i nie tylko, spotkania z polskimi zabytkami” w ramach  Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Rycerzom bardzo dziękujemy i życzymy powodzenia w Turnieju Rycerskim.

    Napisała: Ewa Ostrowska   Dodała: Edyta P.

  • WYCIECZKA DO MALBORKA

    W dniu 24.05.2022 r. uczniowie ZPSWR pod opieką pani Ewy Żarczyńskiej i pani Joanny Chmielewskiej zwiedzili największą w Europie, a zarazem najbardziej tajemniczą budowlę średniowieczną – Zamek Krzyżacki w Malborku. Korzystając z audioprzewodnika przenieśliśmy się w czasy średniowiecza, poznaliśmy życie codzienne oraz zwyczaje Rycerzy Zakonnych, a także zamkowe legendy. Obejrzeliśmy m.in. piękną komnatę Wielkiego Mistrza, wystawę bursztynu, wyposażenie komnat, w których znajdowały się oryginalne fragmenty pierwotnego zamku krzyżackiego, freski, zbroje rycerskie, mennicę, wystawę strojów krzyżackich, zamkowe kuchnie i refektarze, a nawet krzyżackie toalety! To była niezwykła wycieczka.

    Napisała: Ewa Żarczyńska Dodała: Małgorzata Beczyńska

  • MOJEJ MAMIE

    Mojej Mamie ...

    Po długiej przerwie wywołanej pandemią uczniowie klasy III a PdP powrócili do klasowych spotkań z mamami z okazji Ich Święta.

    26 maja 2022r.  kameralnie, w klasie, odbył się program artystyczny, popłynęły wzruszające  prosto z serca, piękne życzenia dla Mam.  Miłym prezentem okazały się własnoręcznie wykonane wazony z makramy  i  pyszne ciasto.

     

      Grażyna Jędraszko Dodała: Małgorzata Beczyńska

  • KWIATEK DLA MAMY

    Dzień przed świętem wszystkich Mam (25.05.2022), klasa IIIb PDP wzięła udział w warsztatach florystycznych. Uczniowie wykonali kompozycje kwiatowe, które będą prezentem z okazji Dnia Mamy.

    Napisała: Joanna Chmielewska   Dodała: Małgorzata Beczyńska

  • VI MIEJSKI KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

    18 maja 2022r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostródzie odbył się VI Miejski Konkurs Pieśni Patriotycznej. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych: SP1, SP2, SP3, SP6, Zespołu Szkól Salezjańskich i naszego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych.

    Naszą placówkę reprezentowała Paulina Sawicka z klasy VII a. Paulina zajęła II miejsce w kategorii klas VII-VIII. Uczennica wykonała bardzo lirycznie i nastrojowo pieśń pt.: „Rozkwitały pąki białych róż”. Paulinie bardzo serdecznie gratulujemy!

    Napisała: Anna Grala   Dodała: Małgorzata Beczyńska

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Podsumowanie konkursu plastycznego „Norwid oczami dziecka”

    24.05.2022

    Dnia 12.05.2022r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Norwid oczami dziecka”. Zadaniem konkursowym było wykonanie przez chętnych wychowanków internatu  pracy plastycznej na podstawie wybranego przez siebie utworu literackiego C. K. Norwida. Technika oraz format wykonania pracy  był dowolny. Każda praca była opatrzona etykietą która zawierała informacje o utworze do którego odnosi się praca plastyczna.  Jury miało ciężkie zadanie ale ostatecznie wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:

    W kategorii młodszej:

    I miejsce  Sebastian Rutynowski

    II miejsce  Bartek Miecznikowski

    III miejsce Mikołaj Orłowski

    W kategorii starszej :

    I miejsce Adam Falkiewicz

    II miejsce Katarzyna Solis

    III miejsce Kacper Babski

    Wszystkich uczestnikom dziękujemy za udział.

     

    Napisała: Beata Synowiec     Dodała: Edyta P.

  • Wycieczka do Krakowa i Zakopanego

                W dniach 18.05.-22.05.2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Tatrzańskiego Parku Narodowego w ramach projektu „Istotny CAL- Centrum Aktywności Lokalnej w Ostródzie”.

    Uczestnicy  wycieczki zwiedzili najważniejsze zabytki Krakowa: Wzgórze Wawelskie, Katedrę, Rynek Główny, Sukiennice, kościół Mariacki i oczywiście odwiedzili smoka Wawelskiego.

    Kolejnego dnia oddali się szaleństwom w największym parku rozrywki w Polsce Energylandii, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Karuzele, kino 7D, teatr,  pokazy pirotechniczne i akrobatyczne. 

    Ci którzy chcieli się zmierzyć ze strachem i dostarczyć sobie sporej dawki adrenaliny korzystali ze strefy ekstremalnej, jeżdżąc na największych i najszybszych Roller Coasterach w Europie.

    Następnie odwiedzili Zakopane i najsłynniejszą ulicę Krupówki, zobaczyli skocznię narciarską, gdzie  skakał min. Adam Małysz i Kamil Stoch. Kolejką linową wjechali na Gubałówkę, skąd podziwiali przepiękną panoramę Tatr.

    Zachwycali się pięknem tatrzańskiego krajobrazu, spacerując malowniczą Doliną Kościeliską oraz Doliną Strążyską, położoną u stóp potężnego Giewontu. Mieli okazję  zobaczyć 23-metrowy wodospad o nazwie Siklawica. 

    Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

    Napisała Magdalena Gliszczyńska   Dodała Grażyna M.

  • Uczniowie BS w Hotelu Spa Dr Irena Eris

    Uczniowie BS w Hotelu Spa Dr Irena Eris na Wzgórzach Dylewskich

    W dniu 12 maja 2022r. uczniowie klasy III abc BS i IIa BS kształcący się w zawodach kucharz i cukiernik w ramach wycieczki zawodoznawczej odwiedzili 5* Hotel SPA Dr Irena Eris na Wzgórzach Dylewskich. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele zawodu – p. Justyna Kowalska i p. Sylwia Dylągowska. Uczniowie mieli okazję  poznać „prawdziwe życie” hotelu, również od zaplecza. Przyszli cukiernicy i kucharze zapoznali się ze świadczonymi              w hotelu  usługami, poznali pracę hotelarza, kucharza, cukiernika i kelnera. Uczniowie zostali oprowadzeni po obiekcie m.in. pokojach  hotelowych, apartamentach, restauracjach, recepcji, instytucie kosmetycznym, kompleksie basenowym, domku leśnym oraz zapleczu kuchennym i magazynowym. Uczniowie obejrzeli także otocznie hotelu – stajnię i boisko multifunkcyjne.  Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat funkcjonowania tego typu obiektów. Po wizycie w hotelu młodzież  podziwiała panoramę Wzgórz Dylewskich  z pobliskiej wieży widokowej. Wizyty w takich miejscach są ważnym punktem nauki. Takie wycieczki pozwalają poznawać zawody i miejsce pracy.

     

    Napisała: Sylwia Dylągowska   Dodała: Małgorzata Beczyńska

     

  • PIOSENKA WIOSENKA-KONKURS OGÓLNOPOLSKI

    „Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy…!”

    Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie klasy V a (Sebastian, Weronika, Nikolas i Zuzia) oraz klasy VI a (Oliwer i Oliwia) zdobyli I miejsce z piosenką „Wiosna” w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Wiośnie „Piosenka Wiosenka”. Konkurs organizowany był przez SOSW w Załuczu. Występ naszego Zespołu Wokalnego został doceniony przede wszystkich „za kreatywność, radosny przekaz, doskonały akompaniament rytmiczny, piękną scenografię”. Zespołowi Wokalnemu gratulujemy i życzymy samych sukcesów.

    Anna Grala Dodała: M. Beczyńska

  • Z ORTOGRAFIĄ NA TY

    Z ORTOGRAFIĄ NA TY -

        KILKA SŁÓW O SZKOLNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

    Język polski uchodzi za jeden z najtrudniejszych na świecie. Nic dziwnego deklinacja, koniugacja, a w ortografii aż roi się od wyjątków. Czytamy, uczymy się, zaglądamy do słowników i ciągle zdarzają się nam błędy. Ale nie wszystkim! Oto laureaci Szkolnego Konkursu Ortograficznego:

    • Szkoła Podstawowa:
    • Klasy IV-V: Maksymilian Bucholc, Nikolas Odak, Weronika Starzyńska

    Klasy VI, VII, VIII: Paulina Sawicka, Janusz Ciszewski, Amelia Ciszewska

    • Branżowa Szkoła: Kamil Sochoń, Kinga Binder, Paweł Łuczak,Kalina Kostiok

    GRATULUJEMY!!!

    Wymienieni uczniowie na pewno bezbłędnie napiszą takie oto zdania:

    Raz w szuwarach się zaszywszy w jednym szyku wyszły trzy wszy.

    Po chwili się rozmnożywszy ruch w szuwarach stał się żywszy.

                A TY?

    E. Janicka, l. Krześniak     Dodała: M. Beczyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć