Makrama - sztuka wiązania sznurków
Od września 2021r. uczniowie klasy III a PdP w ramach zajęć rozwijających kreatywność uczą się makramy, czyli sztuki umiejętnego wiązania sznurków. Poznają podstawy tej techniki. Używana jest ona przy tworzeniu kwietników, torebek, poszewek na poduszki, bransoletek i różnych dekoracji ściennych. Moda na to rękodzieło i wykonane tą metodą ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku powraca, tak jak wcześniej działo się to z innymi rodzajami sztuki użytkowej. Mam nadzieję, że nauka splotów makramowych sprawi, że uczniowie wyczarują wokół siebie wiele piękna …
Grażyna Jędraszko
Umieścił na stronie:K.S
Wolontariusze Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu oraz Szkolny Klub PCK dziękują wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w akcję charytatywną #napomocUkrainie organizowaną przez Oddział Rejonowy PCK w Ostródzie przy współpracy z Powiatem Ostródzkim. W naszym Ośrodku udało się zebrać, dzięki ludziom o wielkich sercach, bardzo dużą ilość darów. Zebrane dary zostały przekazane na finał akcji, który miał miejsce 8 marca br. w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Konkurs plastyczny „Ilustracja do mojej ulubionej baśni lub legendy” został rozstrzygnięty. Jury w składzie: p. Ania Wrzesińska, p. Ania Michalska, p. Emilia Rybińska, p. Monika Serafin, p. Dominika Szulc, p. Elżbieta Rosiewicz, p. Ania Bugowska, p. B. Wiktorowicz wyłoniło laureatów:
SPdP:
I miejsce: Natalia Wesołowska
II miejsce: Natalia Brenda
III miejsce: Ewa Wieliczko
Wyróżnienie: Mateusz Uściłowski
ZET:
I miejsce: Paulina Osicka
II miejsce: Karol Kobyliński
III miejsce: Iwonka Krawczyk
Wyróżnienie: Sebastian Jaros
Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy.
Organizatorka: Małgorzata Beczyńska
Napisała i dodała: Małgorzata Beczyńska
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Żołnierze Wyklęci nazywani również żołnierzami niezłomnymi. Nazwa ta obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe.
Chcielibyśmy Wam przypomnieć te wydarzenia zdjęciami i filmikami z inscenizacji, która miała miejsce w naszej szkole w marcu 2020 roku.
Czuwaj!
NAPISAŁA: ANNA GRALA
3.03.2022r. w internacie odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego "Mistrz Pięknego Czytania". Tematem tegorocznej edycji była "Polska powieść przygodowa". Celem konkursu było propagowanie polskiej literatury oraz rozwijanie czytelnictwa wśród naszych wychowanków. Uczestnicy prezentowali fragmenty takich powieści , jak : ,,Magiczne drzewo- czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki, ,,Odarpi syn Egigwy” Aliny i Czesława Centkiewiczów ,,Przygody Tomka na czarnym lądzie” Alfreda Szklarskiego czy też ,,Noga w szufladzie” Ewy Nowak. Czytane teksty zostały nagrane i poddane ocenie jury. Podczas oceny jury wzięło pod uwagę płynność, poprawność czytania oraz odpowiednią interpretację. Jury w składzie: p. Maria Jędrzejczyk wicedyrektor ds. wychowania i opieki, p. Małgorzata Beczyńska nauczyciel bibliotekarz oraz p. Alicja Sposób opiekun Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w internacie ZSZ im. Sandora Petofi wyłoniło następujących laureatów :
grupa młodsza:
Mistrz pięknego czytania: Dawid Szwarczak
II miejsce - Mateusz Niedbalski
III miejsce - Dominika TTissarek
Wyróżnienie: Oliwer Kłosiewicz, Janusz Ciszewski, Gracjan Rauch
grupa młodzieżowa
Mistrz pięknego czytania: Dorota Ziòłkowska
II miejsce - Gabriela Korenicka
III miejsce - Adam Gorczyc
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy godnego reprezentowania swoich grup oraz życzymy czerpania wielu przyjemności i wzruszeń płynących z czytania książek.
Napisały: Anna Morawska, Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Drodzy Uczniowie!
Wojna w Ukrainie wstrząsnęła Polską i całym światem. W obliczu doniesień telewizyjnych macie prawo doświadczać lęk, strach o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych. Jeśli odczuwacie takie, nieznane dotąd uczucia i emocje, możecie zawsze porozmawiać o tym z waszymi nauczycielami, wychowawcami. Możecie również liczyć na pomoc pani pedagog, psycholog.
Wiemy, że część uchodźców ukraińskich przybyła już do naszego miasta. Oni potrzebują wsparcia z naszej strony, bo znaleźli się w obcym kraju. W naszej szkole już ruszyła zbiórka na ich rzecz. Dzięki podjętym działaniom mamy poczucie czynienia dobra, pomagania potrzebującym, działania w słusznej sprawie.
Dodała Grażyna M.
16 lutego 2022r. odbył się XIII Internacki Turniej Gier Komputerowych. Wychowankowie zmagali się w licznych grach ruchowych na xboxa kinect, co jak się okazało było gwarancją dobrej zabawy w duchu fair - play. Wyniki turnieju:
Kategoria chłopców:
I miejsce Adam Kraśniewski
II miejsce Dawid Pszuk
III miejsce Oliwer Kłosiewicz
IV miejsce Sebastian Rutynowski
Kategoria dziewcząt:
I miejsce Kalina Kostiok
II miejsce Dominika Tissarek
Wszyscy uczestnicy komputerowych zmagań za swój trud zostali nagrodzeni słodyczami oraz dyplomami. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w turnieju za rok.
Napisał: Tomek Urbanowicz Dodała: Edyta P.
Dnia 16.02.2022 odbyło się w internecie wyczekiwane przez wielu wychowanków podsumowanie konkursów na "Kulturę Słowa" oraz "Super Wychowanka". W każdej grupie wychowawczej zostały nagrodzone osoby najbardziej odznaczające się kulturą osobistą, złotą mową oraz dobrym zachowaniem. Wręczeniu nagród i dyplomów towarzysz gorący aplauz kolegów i koleżanek. Zapraszamy wszystkich do podjęcia starań w drugim semestrze i pracy nad sobą. Każdy może być Super.
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
W poniedziałek, 14 lutego w ZPSWR w Ostródzie odbyły się Szkolne Walentynki. W ten wyjątkowy dzień działała Poczta Walentynowa - można było przesłać liścik osobie, którą się lubi. Ponadto, każdy uczeń miał okazję wylosować dla siebie szczęśliwą wróżbę. Walentynki zorganizowały: p. S. Dylągowska, p. A. Sikorska, p E. Żarczyńska.
Dodała:Małgorzata Beczyńska
Insta.Ling- rośniemy w siłę!
W tym roku szkolnym 2021/2022 również uczestniczymy w programie Insta.Ling. Programem (jest to XVII edycja) objęci są uczniowie klasy VII i VIII ZPSWR w Ostródzie, którzy poszerzają i utrwalają wiedzę z języka niemieckiego w atrakcyjny sposób za pomocą programu Insta.Ling. Tak jak w ubiegłym roku tłumaczą słówka codziennie wykonując sesje po których dostają raport z poprawności wykonanej pracy. Życzymy sukcesów i dobrej zabawy z Instalingiem!!!
Napisała: Dorota Tetmer-Czarzasta Dodała: Małgorzata Beczyńska
30 stycznia w Amfiteatrze w Ostródzie, odbywał się Rodzinny Konwent Fanów Gwiezdnych Wojen Przebudzenie Mocy. Tradycją ferii zimowych w Ostródzie jest konkurs w konkursie "Moja ulubiona postać Gwiezdnych Wojen" w ramach edycji Przebudzenie Mocy w Ostródzie, skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. Jak co roku w konkursie wzięli udział również nasi podopieczni z internatu, którzy zajęli za swoje prace wysokie miejsca. Oto lista nagrodzonych:
Klasy 4-6
II miejsce - Jakub Gręda
III miejsce - Adam Rauch
Klasy 7-8 i starsi
III miejsce ex aequo - Adam Kraśniewski
III miejsce ex aequo - Anna Frąszczak
WSZYSTKIM NAGRODZONYM GRATULUJEMY!
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
UWAGA KONKURS !
Zapraszamy uczniów BRANŻOWEJ SZKOŁY
ZPSWR w Ostródzie
do udziału w Konkursie
o tematyce gastronomiczno - cukierniczej pt.:
„SŁODKIE ZAGADKI NA OSTATKI”
Termin konkursu:
luty – marzec 2022
Zasady konkursu:
Organizatorzy:
p. L. Krześniak
p. E. Janicka
p. S. Dylągowska
WARSZTATY KARNAWAŁOWYCH SŁODKOŚCI W SZKOLE BRANŻOWEJ
Po święcie Trzech Króli nadszedł czas na karnawał. Zimowe i chłodne dni stają się gwarne, kolorowe i wesołe za sprawą organizowanych bali, imprez i przyjęć karnawałowych. Zwyczaje karnawałowe w Polsce są ciekawe i warto je kontynuować, oczywiście przy dobrym jedzeniu. Karnawał bowiem to nie tylko imprezy, ale również ulubione przysmaki i dania!
Aktualnie kulinarne tradycje karnawałowe w Polsce ograniczają się do Ostatków, które rozpoczyna Tłusty Czwartek. W domach i w pracy pojawiają się wtedy pączki z najrozmaitszymi nadzieniami, gniazdka, rozetki, faworki, oponki oraz chrusty (lub faworki). Ostatnie cztery to doskonałe słodkie przekąski na cały karnawał. Podczas Ostatków obowiązkową przekąską jest śledź, który zapowiada koniec karnawału. Można go podać w galarecie, jako sałatkę lub w formie rolmopsów, które można zjeść od razu w całości. W czasie Ostatków serwowane są również jaja.
Korzystając z okazji, w Branżowej Szkole zorganizowano warsztaty produkcji wyrobów okolicznościowych charakterystycznych dla okresu karnawału. Uczniowie kształcący się w zawodach: cukiernik, kucharz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej nauczyli się sporządzać pyszne pączki, faworki (lub chrusty), róże karnawałowe, oponki z twarogiem i gniazdka poznańskie. Nad wszystkim czuwali nauczyciele zawodu: p. Sylwia Dylągowska, p. J. Kowalska, p. B. Drzazga i p. K. Kopka. Było bardzo ciekawie i smacznie.
Napisała: Sylwia Kowalska – Dylągowska Dodała: Małgorzata Beczyńska
Z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w Branżowej Szkole I Stopnia panowała iście świąteczna atmosfera. Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia kształcący się w zawodach kucharz, cukiernik oraz pracownik pomocniczy obsług hotelowej postanowili wykorzystać motywy świąteczne w produkcji gastronomicznej i cukierniczej. Uczniowie na zajęciach praktycznych wypiekli świąteczne pierniczki i choinki z piernika, pod opieką nauczycieli zawodu tj. p. Sylwii Dylągowskiej p. Justyny Kowalskiej, p. B. Drzazgi oraz p. K. Kopki. Wypieki zostały pokryte kolorowymi lukrami, posypkami i jadalnymi koralikami. Tak przygotowane słodkości dla jeszcze lepszego efektu zapakowano w celofan i przewiązano rafią. Wszystkie wyroby wyglądały bardzo efektownie. Takie pierniczki mogą stanowić doskonałą ozdobę wigilijnego stołu ale też być wyjątkowymi i niepowtarzalnymi upominkami dla najbliższych. Pierniczki były nie tylko miłe dla oczu ale i bardzo smaczne.
Napisała: Sylwia Kowalska - Dylągowska
UWAGA!
Zarządzenie Dyrektora ZPSWR nr 2/2022 z dnia 27 stycznia 2022 w sprawie organizacji pracy szkoły.
Na podstwie Rozporządzenia MEiN z dnia 26 stycznia 2022 poz. 186 w sprawie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 par. 2.1 od dnia 7 lutego do 27 lutego 2022 zajęcia będą prowadzone w trybie stacjonarnym.
Dyrektor Tomasz Brzeski
Internat i szkoła będą pracować w trybie normalnym, więc zapraszamy wszystkich uczniów na "normalne" lekcje w szkole.
Dodała Grażyna M.
Karnawał to wspaniały okres zimowych balów i zabaw. Niestety obecny czas nie sprzyja organizowaniu dużych imprez dlatego w internacie, każda grupa, przeprowadziła kameralną imprezę karnawałową tylko w obrębie własnej grupy. W myśl przewodniego hasła „Piękni w karnawale” chętni wychowankowie przygotowali na zabawę wystrzałowe fryzury, makijaże bądź przebrania. W rytm muzyki odbyły się zabawy i konkursy wybrane z przygotowanych przez organizatorów propozycji. Przyjemny klimat dopełnił słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników zabawy.
Dodała: Edyta P.
To nasz wielki sukces, który wszystkim osobom zaangażowanym w promocję zdrowia sprawił wiele satysfakcji. Po wielu latach otrzymywania certyfikatów wojewódzkich, dostaliśmy certyfikat krajowy nadawany przez MEiN.
Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjny w Ostródzie otrzymał 3 Krajowe Certyfikaty „Szkoła Promująca Zdrowie” dla każdej ze szkół wchodzących w skład Zespołu:
- Szkoły Podstawowej Specjalnej
- Branżowej Szkoły I Stopnia
- Szkoła Specjalnej Przysposabiającej do Pracy
Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” przyznawany jest na 5 lat przez Ministra Edukacji i Nauki. To formalne uznanie wysiłków szkół realizujących długofalowe, systemowe i dobrowolne działania w zakresie promocji zdrowia. Na sukces złożyła się wspólna praca Dyrektora, Koordynatora ds. Promocji Zdrowia i całej społeczności szkolnej – nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, uczniów i rodziców. Wcześniej ZPSWR otrzymał 6 Wojewódzkich Certyfikatów „Szkoła Promująca Zdrowie” Warmińsko -Mazurskiego Kuratora Oświaty (w roku 2004, 2007, 2010, 2013, 2016, 2019).
W grudniu 2021 roku Ministerstwo przyznało certyfikaty 25 szkołom z całej Polski, ale po raz pierwszy otrzymały je szkoły specjalne. Wcześniej nie było dla nich narzędzi do autoewaluacji działań.
Napisała Urban D. Dodała Grażyna M.
18.01.2022 r miał miejsce I finał akcji wspierającej Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?" zajmującej się wybudzaniem pacjentów ze śpiączki. Do akcji włączyli się aktywnie wolontariusze z naszego Ośrodka, działający w Klubie Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu, którzy zebrali pokaźną ilość starych, niepotrzebnych kluczy.
Dzięki zbiórce wsparliśmy działania Kliniki „Budzik” i tym samym pomogliśmy osobom, które czekają na wybudzenie.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Ostródy.
A poniżej kilka propozycji aktywnego spędzenia ferii.
Muzeum
Zwiedzanie wystawy „Templariusze”, której otwarcie zaplanowane jest dnia 20 stycznia o godz. 16.00 podczas której będzie można odbić pieczęć templariuszy, wysłuchać prezentacji i odbyć warsztaty pisma średniowiecznego. Zajęcia dla grup- 2zł/ os.
Miejska Biblioteka Publiczna
22.01-2.02.2018 r. (oprócz sobót i niedziel) w godz. 10.00-12.00- zimowe spotkania z bajką w bibliotece „Najmilsi”; najmłodsi będą mieli okazję zapoznać się z baśniami Ewy Szelburg-Zarembiny, zagrać w gry planszowe czy sprawdzić swój talent plastyczny.
22.01-2.02.2018 r. (oprócz sobót i niedziel) w godz. 12.00- Zajęcia „Zwierzęta w naszych domach”. Dzieci podczas tych spotkań będą miały okazję poznać zwierzęta domowe. Nie zabraknie ciekawych książek, ciekawostek, wierszy czy zagadek o swoich ulubionych pupilach.
Zamek
22.01-26.01, godz. 11.00- 13.00- Zabawy plastyczne dla dzieci 7-12 lat;
27.01, godz. 16.00-18.30- Dziecięcy bal karnawałowy (impreza biletowana);
24,26, 31.01 i 2.02, godz. 16.00-17.00- Scena dla małej gwiazdy estrady (próby z mikrofonem);
3.02, godz. 16.00- Mała gwiazda estrady FINAŁ!
4.02, godz.12.00- „Podróż za horyzont”, przedstawienie dla dzieci oraz warsztaty wykonywania lalek teatralnych. Bilety: dzieci 8 zł, dorośli 10 zł, udział w warsztatach 5 zł. Bilety do nabycia w Zamku, p.10. Wystąpi Teatr Lalek „Igraszka”
Dodatkowo w każdy wtorek i czwartek w godz. 15.30- 16.30 zapraszamy na HIP HOP i próby z Zespołem Mazur w każdy wtorek i czwartek w godz. 16.30-17.30.
Amfiteatr
22.01-28.01- „Przebudzenie mocy w Ostródzie” czy Rodzinny Konwent Fanów Star Wars. W programie: gry, turnieje, pokazy filmów, wystawy, warsztaty i konkursy.
Szcegółowy program PRZEBUDZENIA MOCY
Zebrała i dodała Grażyna M.