Szkoła Promująca Zdrowie

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

100 lat Niepodległości

 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły, uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym poświęconemu  Żołnierzom Wyklętym. 

Od 2011 roku obchodzimy ich święto. Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Rotmistrz Witold Pilecki „Witold”, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta Siedzikówna „Inka”, to najbardziej znani żołnierze antykomunistycznej partyzantki z lat 1945-1963.

Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to właśnie  ich wspominaliśmy szczególnie.

Za pomoc w przygotowaniu montażu dziękujemy : p. Annie Grali i p. Asi Chmielewskiej.

Organizatorki: Grażyna Jędraszko, Małgorzata Beczyńska

 

„Historia Orła Białego i Mazurka Dąbrowskiego” –pod takim hasłem odbyły się  w naszej szkole cztery konkursy:  

  • konkurs wiedzy;
  • konkurs recytatorski;
  • konkurs piosenki i pieśni patriotycznej ;
  • konkurs plastyczny.

Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali swoje talenty plastyczne, muzyczne oraz recytatorskie.  Starsi uczestnicy, wzięli udział w konkursie wiedzy, podczas którego odpowiadali na pytania dotyczące hymnu narodowego oraz wykazywali się znajomością historii Polski. 27 listopada w bibliotece szkolnej laureatom i uczestnikom konkursu plastycznego „Historia Orła Białego” i konkursu  „Kto Ty jesteś-Polak mały”, którego organizatorkami były Elżbieta Rosiewicz, Beata Wiecińska i Róża Skuratko, wręczone zostały nagrody oraz dyplomy.

Konkursy współfinansowane zostały przez Stowarzyszenie „Amicus” oraz dyrekcję ZPSWR. Serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy:

Małgorzata Beczyńska (koordynator)

Anna Grala

Mariola Deryło

Beata Wiecińska

Róża Skuratko

Bogumiła Święszkowska

Mirosław Zalewski

 

                            

„Stuletnia Niepodległa”- pod takim hasłem odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski zorganizowany przez SOSW w Bartoszycach, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

W przyjaznej i doniosłej atmosferze uczestnicy zaprezentowali przygotowane utwory poetyckie o tematyce patriotycznej. Po pełnych emocji występach, jury wyłoniło laureatów, którymi zostali:

W kategorii I-szkoła podstawowa, klasy IV-VII:

Łukasz Rudnicki – I miejsce

Łukasz Kleber –III miejsce

W kategorii II- szkoła podstawowa klasa VIII, III gimnazjum, zsz:

Sylwia Mackiewicz- II miejsce

Natalia Wieliczko-wyróżnienie

Udział w konkursie, był bardzo ciekawym doświadczeniem, które na długo zostanie w naszej pamięci.

Uczniów przygotowała M. Beczyńska          Napisała i umieściła na stronie: M. Beczyńska

Wieczornica pt. "Przytulmy Polskę do serca"

            Dnia 14 listopada wychowankowie internatu uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież pod opieką Pani Kamili Fryczyńskiej i Ewy Ostrowskiej przygotowała inscenizację pt. „Przytulmy Polskę do serca”, w której w sposób nowoczesny i nieszablonowy opowiedziała o losach Polski i jej drodze do wolności. Całość przedstawienia dopełnił występ zespołu Ostródziaki pod kierunkiem Pani Marzeny Kopczyńskiej. W uroczystości wzięli udział  przedstawiciele Związku Kombatantów RP i BW Politycznych - Pan Andrzej Kołodziejski i Pan Jerzy Rafalski. Zaproszeni goście podzielili się z młodzieżą swoimi przemyśleniami nt. historii Polski przedstawionej w filmie pt. „Animowana historii Polski”  w reżyserii Tomasza Bagińskiego.  Panowie przypomnieli,  iż 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym którzy żyją obecnie.

 

Wychowankowie internatu uczcili 100–lecie niepodległości Polski wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

                Dnia 13.XI. 2018 r. w internacie w ramach obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się „Wieczór pieśni patriotycznej”.  W spotkaniu wzięli udział wychowankowie i wychowawcy internatu, pracownicy placówki, młodzież  - członkowie chóru szkolnego „Collegium Vocale” z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Wspólne śpiewanie poprowadziła Pani Joanna Jaskółowska – opiekun chóru w Liceum Ogólnokształcącym, akompaniująca śpiewającym na instrumencie klawiszowym i gitarze. Podczas spotkania wszyscy zebrani wykonali wiele pieśni patriotycznych, żołnierskich i wojskowych, w których zawarta jest historia narodu i oręża polskiego. Okoliczności powstania poszczególnych pieśni przybliżyły w krótkich słowach Sandra Mróz i Sylwia Mackiewicz.

 Nostalgiczne, mówiące  o niewoli, trudach walki oraz miłości do Ojczyzny pieśni wzruszyły wielu uczestników spotkania i na długo jeszcze „grały” w ich sercach i duszach.

     Dodała: Edyta P. 

 

Święto Niepodległości

                                   

W piątek, 9 listopada, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Przygotowali ją uczniowie starszych klas. A oto refleksje widzów:

- Artyści śpiewali, recytowali. Było bardzo poważnie. To było prawdziwe święto Polski.

                                                                                               Dominik Kuzioła

- Apel był wzruszający. Połowa uczniów i nauczycieli płakała.

                                                                                   Kacper Pasierowski

- Najbardziej podobało mi się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. To był dla mnie bardzo ważny dzień. Na pewno długo go będę pamiętała.

                                                                       Emilia Aczkiewicz

- Apel był bardzo ciekawy i pouczający.

                                                           Sebastian Lajzer

 

Spotkanie na Zamku

                 19 września wychowankowie z internatu ZPSWR uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Czytelnie MBP w Ostródzie, promującym książkę Wioletty Piaseckiej ”Ignaś, opowieści patriotyczne”. Ilustratorem tej książki jest ostródzianin Daniel Włodarski, który był obecny na spotkaniu z młodzieżą. Nasi podopieczni mieli okazję  na podstawie książki bliżej poznać

postać Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

Konkurs pn: „Międzypokoleniowe Śpiewanie Pieśni i Piosenki Polskiej

      17 października 2018 wychowankowie z internatu uczestniczyli w zorganizowanym przez centrum kultury w Ostródzie konkursie pn: „Międzypokoleniowe Śpiewanie Pieśni i Piosenki Polskiej”. Konkurs zorganizowano dla uczczenia 100 -lecia Niepodległości Polski. Jako publiczność nasza młodzież kibicowała wszystkim wykonawcom, którzy prezentowali wysoki poziom. Spotkanie miało na celu popularyzowanie pieśni i piosenki polskiej, integrację społeczną oraz umacnianie tożsamości narodowej. Wychowankowie internatu z zainteresowaniem wysłuchali prezentowane utwory.  Konkurs był cennym doświadczeniem w sferze muzycznej ale i też patriotycznej. 

 

W hołdzie Polakom walczącym o Polskę.

            Wrzesień jest nazywany w Polsce miesiącem pamięci narodowej w związku z wybuchem II wojny światowej i bohaterskiej obrony niepodległej II Rzeczypospolitej przed agresją niemieckich i sowieckich  najeźdźców. Ta pamięć narodowa łączy Polaków. Wychowankowie internatu również oddali   hołd walczącym w obronie Ojczyzny. W celu upamiętnienia  tego wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach pamiątkowych na terenie dawnej Jednostki Wojskowej.

 

 Dodała: Edyta P.

 

 

 

 

17 września 2018r. obchodziliśmy 79 rocznicę  napaści Armii Czerwonej na Polskę. W celu upamiętnienia  tego wydarzenia,  uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach pamiątkowych na terenie dawnej Jednostki Wojskowej 1954.

Młodzież oddała w ten sposób hołd wszystkim obywatelom polskim, którzy w wyniku ataku trafili do niewoli sowieckiej, a następnie zostali deportowani.

Uczczona została również pamięć Polaków, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny. Wizyta była ciekawą i pouczającą lekcją historii.

Dodała: M. Beczyńska

 

           W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano w internacie konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała”.

W konkursie wzięło udział 15 wychowanków. Powołane jury wyróżniło łącznie 6 prac w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej i starszej oraz przyznało nagrodę specjalną dla najmłodszego wychowanka za oryginalną pracę.

Laureaci:

Grupa młodsza:

I miejsce: Grzegorz Słdkowski

II miejsce: Jakub Zalewski

III miejsce: Jakub Skorobogaty

Grupa starsza:

I miejsce: Natalia Brenda

II miejsce: Rozalia Lajzer

III miejsce: Karolina Kostros

Nagroda specjalna: Oliwier Kłosiewicz

     

Dodała: Edyta P.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć