Dzień Matki, to wyjątkowe święto i z tej okazji 24 maja w grupie II, została zorganizowana uroczystość, na którą przybyły nie tylko mamy, ale i całe rodziny. Na początku dziewczynki przedstawiły krótki program artystyczny i wręczyły wcześniej przygotowane prezenty. Po części oficjalnej wszyscy mogli skosztować kolorowych deserów, ciast, lodów i innych słodkości. Przy filiżance kawy, herbaty toczyły się wspólne rozmowy, mogliśmy się bliżej poznać , miło wspólnie spędzić czas.
Napisała: Elżbieta Sarnecka Doadała: Edyta P.
IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „W PODRÓŻY PRZEZ POLSKĘ”,
WYNIKI:
Kategoria wiekowa 7-13 lat
Miejsce I
Tomasz Krawczyk , Zespół Placówek Szkolno Wychowawczo Rewalidacyjnych Ostróda
Miejsce II
Ilia Vasylkov, Zespół Szkół Specjalnych Skoczów
Miejsce III
Piotr Grzmil, Zespół Szkół Specjalnych nr 4, Czechowice-Dziedzice
Wyróżnienia:
Angelika Rauch, Zespół Placówek Szkolno Wychowawczo Rewalidacyjnych Ostróda
Victor Ciemała, Zespół Szkół Specjalnych Skoczów
Aleksandra Gieniusz, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie
Kategoria wiekowa 14 - 24 lat
Miejsce I
Mateusz Świderski Zespół Szkół Specjalnych w Pruszkowie
Miejsce II
Beata Kleber Zespół Placówek Szkolno Wychowawczo Rewalidacyjnych Ostróda
Miejsce III
Jakub Kalinowski, Zespół Szkól Specjalnych w Łomży
Wyróżnienia:
Bartosz Wojtko, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie
Nikola Kasztelan, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. w Rydzynie
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane prace. Zwycięzcom gratulujemy!
Nagrody prześlemy pocztą
Z radością informujemy, że otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Dotacja przeznaczona zostanie na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki oraz działań wspierających i promujących czytelnictwo.
Za nami kolejne warsztaty realizowane w ramach zajęć bibliotecznych oraz Szkoły Promującej Zdrowie. W maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, uczniowie odwiedzający bibliotekę, mieli możliwość wyciszenia się i zrelaksowania. W trakcie przerw oraz lekcji bibliotecznych czytali ulubione książki, kolorowali kolorowanki, układali puzzle, czy po prostu odpoczywali, aby mięć siłę do pracy na kolejnych zajęciach. Nie brakowało oczywiście zdrowych upominków w postaci pysznych owoców.
Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym :)
#biblioteka#SzkołaPromującaZdrowie#wyciszanie,relaksowanie,czytanie#
Napisała i dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
3 czerwca na terenie naszej placówki odbył się niezapomniany Powiatowy Dzień Dziecka! To był dzień pełen radości i wielu atrakcji przygotowanych specjalnie dla najmłodszych. Jedną z atrakcji było stoisko ze zdrową żywnością, które przygotował zespół ds. promocji zdrowia oraz szkoła branżowa.
Serwowaliśmy pyszne i zdrowe sałatki, koktajle owocowe i smaczną lemoniadę. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że zdrowe sałatki, napoje i inne przekąski, które mogliście spróbować, zainspirują Was do wprowadzenia zdrowych nawyków
w codziennym życiu.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień i promować zdrowy styl życia. Wasze zdrowie jest dla nas najważniejsze!
Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym te pyszne sałatki, napoje i koktajle powstały.
Napisała: Magdalena Miller Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Drodzy uczniowie, szanowni nauczyciele.
Mamy dla Was świetną wiadomość! 28 maja w szkole powstała strefa relaksu. Jest to miejsce przeznaczone na chwilę wytchnienia, relaksu i naładowania baterii. Mamy nadzieję, że stanie się ono Waszym ulubionym zakątkiem, gdzie będziecie mogli odpocząć od szkolnych obowiązków, poczytać książkę, porozmawiać z przyjaciółmi lub po prostu zrelaksować się w przyjaznej atmosferze.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z tego miejsca i mamy nadzieję, że strefa relaksu spełni Wasze oczekiwania i stanie się ważnym elementem naszej szkolnej społeczności.
Do zobaczenia w strefie relaksu!
Napisała: Magdalena Miller Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Dnia 21 maja Wychowankowie z internatu wzięli udział w corocznym wiosennym rajdzie rowerowym. Trasa wyprawy prowadziła przez takie miejscowości jak Ostróda, Kajkowo i Szafrański. Oprócz jazdy na rowerze znaleźliśmy czas na odpoczynek, zabawę i drobny poczęstunek. Wszystkich chętnych zapraszamy już na kolejne rowerowe zmagania, które odbędą się we wrześniu.
Napisał: Tomasz Urbanowicz Dodała: Edyta P.
W kwietniu i maju 2024r. realizowany był w klasie II b i III a SP program profilaktyczny ,, Cukierki”. W tym programie nie chodzi o ,,słodkości”.
Czytana fragmentami opowieść o tym samym tytule przybliżyła dzieciom głównego bohatera - Sopucha. Produkuje on trujące cukierki i rozdaje dzieciom, aby je ubezwłasnowolnić. Zabiera je do swego zamczyska, a tam wykonują zlecone zadania.
Jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy. Zatrute, zaczarowane dzieci zostają uwolnione i odczarowane , a Sopuch ponosi należytą karę.
Bajka ma głębokie przesłanie w dobie wielu zagrożeń na jakie narażone są nasze pociechy. Główne zasady przewijające się podczas wszystkich naszych spotkań były takie:
,, nie bierz nic od obcych”
,, nie idź nigdzie z obcym”
,, nie ufaj obcym”
,, bądź czujny i ostrożny”
,, powiedz nie, dziękuję nie biorę”
,, swój niepokój zgłoś mamie, tacie, pracownikom szkoły”.
Program ,, Cukierki’ jest wspaniałą pomocą dydaktyczną i wychowawczą. Dzieci poprzez odgrywane scenki, tworzenie książeczki z poszczególnych zajęć, zabaw, ćwiczenia, pracę w grupach, wiedzą:
co to są środki uzależniające, potrafią razem współpracować, odmawiać w sytuacji zagrożenia, a także znają pracowników szkoły, do których mogą zwrócić się o pomoc.
Grażyna Jędraszko Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
W tym roku kolejny raz wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Ostródzie byliśmy organizatorem Powiatowego Dnia Dziecka. Organizację pikniku integracyjnego wsparło także Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus w ramach projektu "Pozytywnie zakręceni na aktywne życie" z dotacji Powiatu Ostródzkiego.
Wspólnie przygotowaliśmy szereg atrakcji dla naszych uczniów, ich rodzin oraz mieszkańców miasta i powiatu, kórzy przybyli na piknik. Wstęp był otwarty a wszystkie zabawy i poczęstunki darmowe dla przybyłych gości. A napradę było w czym wybierać, bo od godziny 10 do 16 ostródzcy animatorzy zachęcali uczestników do udziału w licznych zabawach, straż pożarna i policja prezentowała dzieciom swoje sprzęty, lubiący aktywnośc fizyczną mogli wyszaleć się na dmuchańcach, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie w kopaniu do bramki, strzelaniu z łuku do tarczy. Dużym powodzeniem cieszyły sie stoiska tatuażu, zaplatania warkoczyków, fotobudka. Podczas zabawy nie zabrakło smakołyków, zarówno zdrowej żywności w postaci soków, sałatek warzywnych i owocowych, jak i tej trochę mniej zdrowej, czyli słodkości i grilla. Dzień był pełen wrażeń i na pewno wszyscy na długo go zapamiętają:)
O naszym wydarzeniu lokalna telewizja wyemitowała film
https://www.facebook.com/share/v/kby7iezSzGXnJpCL/
Napisała i dodała Grażyna M.
ŚWIATOWY DZIEŃ HIGIENY RĄK- CZAS NA NAUKĘ I DZIAŁANIE
10 maja w ramach Światowego Dnia Higieny Rąk, klasa IV SP oraz klasa III a PdP wraz z opiekunami Szkolnego Koła PCK odwiedziła punkt informacyjno- edukacyjny przygotowany przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Ostródzie.
Podczas krótkiej lekcji dowiedzieliśmy się jak wiele bakterii i różnych wirusów przenosimy na naszych dłoniach oraz jak ważne jest częste i dokładne mycie rąk, aby pozbyć się ich wszystkich. Pod czujnym okiem pracownika Sanepidu mieliśmy okazję umyć nasze ręce, a następnie sprawdzić czy zostały one dobrze oczyszczone korzystając ze specjalnej maszyny.
Dzięki tej wizycie zdobyliśmy nie tylko cenne informacje na temat higieny rąk ale również praktyczne umiejętności, które będziemy stosować codziennie dbając o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Pamiętajmy więc, że dbanie o higienę rąk to nie tylko kwestia zdrowia publicznego, ale także naszej osobistej odpowiedzialności. Dzielmy się tą wiedzą ze wszystkimi wokół nas i razem budujmy zdrowszą przyszłość.
Napisała: Magdalena Miller Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
POZYTYWNIE ZAKRĘCENI NA AKTYWNE ŻYCIE to projekt, na który Stowarzyszenie Amicus, działające przy naszej placówce, otrzymało dotację w konkursie grantowym Powiatu Ostródzkiego.
W ramach projektu przewidujemy cykl działań skierowanych do 100-osobowej grupy
dzieci z powiatu ostródzkiego rozwijających je w 3 dziedzinach życia: nauce, kulturze i zabawie. Nasz projekt to nakręcenie dzieci i młodzieży do aktywności i inwestowania w siebie. Przewidujemy
zorganizowanie:
DZIAŁANIE 1. ZAKRĘCENI W AKTYWNOŚĆ RUCHOWĄ udział w LETNIM FESTYNIE
RODZINNYM, na kdzieci wraz ze swoimi rodzinami wezmą udział w zabawach sportowych, muzycznych i
aktywnych. Zabawę uprzyjemni wspólne spożycie plenerowego posiłku.
DZIAŁANIE 2. ZAKRĘCENI W KULTURĘ poprzez udział 100 beneficjentów w spektaklu
teatralnym przedstawionym przez teatr objazdowy. Ta forma ma zachęcić beneficjentów do
korzystania z mobilnej oferty teatralnej dostępnej mieszkańcom małych miast. Na zakończenie
młodzież przedstawi materiał filmowy zdjęciowy z realizacji zadań i weźmie udział w dyskusji na
temat podejmowanych aktywności, podzieli się wrażeniami co ich najbardziej nakręciło do działania
i co chcieliby kontynuować w przyszłości.
DZIAŁANIE 3. ZAKRĘCENI W NAUKĘ to pokaz astronomiczny wykonany za pomocą mobilnego
planetarium. Weźmie w nim udział 100 dzieci niepełnosprawnych. Mobilne Planetarium Orbitek to
innowacyjne narzędzie edukacyjne, które w fascynujący sposób wprowadza uczniów w świat
astronomii i kosmosu. ORBITEK oferuje bogaty program edukacyjny dostosowany do potrzeb dzieci,
25 kwietnia w Sali Reprezentacyjnej ostródzkiego Zamku odbył się ogólnopolski festiwal piosenki dla dzieci i młodzieży „Śpiewać każdy może”. IV edycja festiwalu odbywała się pod hasłem „Piosenka jest dobra na wszystko”. Festiwal poprzedzony był warsztatami wokalno - muzycznymi, prowadzonymi przez panią Joannę Jaskółowską. W tym roku w konkursie udział wzięło kilkunastu młodych wykonawców m.in. z Wieliczki, Poznania, Torunia, Turka, Szczytna, Ełku, Iławy, Mosiny oraz Ostródy. Puchar Grand Prix powędrował w tym roku do wykonawcy z Torunia. Przyznano również dyplomy i nagrody za I, II i III miejsce oraz szczególne wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Mimo dużej konkurencji atmosfera była miła i pełna wzruszających momentów. Nawiązały się nowe przyjaźnie i koleżeńskie relacje.
Zwycięzcy festiwalu:
Grand Prix Festiwalu - Kamil Wilczewski Toruń
I miejsce - Julia Neuman Ostróda
II miejsce - Paweł Apanowicz Ełk
III miejsce - Marlena Chachlowska Wieliczka
Wyróżnienia: Antonina Borowska Toruń Aleksandra Pieczychlebek Ełk Bartek Wodzyński Olsztyn Krystian Skąpski Poznań Kaja Więcek Szczytno Julia Stusek Turek
24 kwietnia 2024r. uczniowie naszej szkoły: Oliwer Kłosiewicz, Aneta Zielińska i Tomasz Krawczyk, wzięli udział w XX Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania „SZTUKA SŁOWA”, zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Giżycku.
Motywem przewodnim czytanych tekstów był sport. Mimo dużej konkurencji, Anetce Zielińskiej udało się wywalczyć II miejsce. Jury doceniło także występ Tomka Krawczyka, który otrzymał wyróżnienie.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Uczniów przygotowały: Małgorzata Beczyńska i Anna Grala
Mistrz, mistrzowski, po mistrzowsku –
16 kwietnia pięcioosobowa drużyna z naszej szkoły wywalczyła I miejsce w VII Międzyszkolnym Konkursie Języka Polskiego zorganizowanym przez Ośrodek Szkolno – Wychowawcy w Olsztynie. Konkurencji było wiele, trudnych pytań niemało.
Jednak się udało!
Ewa Janicka, Lidia Krześniak Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Święta Wielkanocne tuż, tuż. Z tej okazji nasi Wolontariusze składali życzenia i obdarowywali wykonanymi przez siebie kartkami świątecznymi zaprzyjaźnionych z naszą placówką seniorów.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
Budki lęgowe to prosty i skuteczny sposób aktywnej ochrony ptaków. Wolontariusze ponownie udowodnili, że losy skrzydlatych przyjaciół nie są im obojętne. Tym razem wraz z kolegami z grupy pod okiem pana konserwatora Wiesława i pani Ewy wykonali budki lęgowe, które zastąpią ptakom naturalne miejsce gniazdowe, ochronią przed czynnikami pogodowymi, a także drapieżnikami. Budki lęgowe przekazane zostały do Leśnictwa Kaczory. Mamy nadzieję, że ptaki będą w nich bezpiecznie wychowywać swoje pisklęta.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
Przerwa świąteczna trwa od 28 marca 2024 do 2 kwietnia 2024.
W szkole widzimy się w środę 03.04.2024
Daniel zajął 3 miejsce w konkursie ogólnopolskim na plakat z okazji 100 lat istnienia Polskiego Komitetu Normaliacyjnego. Na konkurs wpłynęło 88 prac, więc konkurencja była bardzo duża. W konkursie wzięła udział także Kalina Kostiok. Niestety jej praca nie uzyskała nagrody. Uczniowie pracowali pod opieką pani Grażyny Modrzewskiej. Zdradzimy Wam, że za swój sukces Daniel otrzyma nagrodę finansową w postaci bonu do sklepy RTV na kwotę 1000 zł. Więcej o wynikach konkursu oraz o nagrodach pod linkiem:
https://wiedza.pkn.pl/web/strefa-edukacji/oswiata-konkursy/-/asset_publisher/MD7htDmDUSyy/content/podsumowanie-xii-ogolnopolskiego-konkursu-%E2%80%9Enormalizacja-i-ja-
Tym razem sukcesem może pochwalić się również pani G. Modrzewska, gdyż także wzięła udział w konkursie PKN adresowanym do nauczycieli na napisanie eseju. Jej praca zajęła 2 miejsce.
Napisała i dodała Grażyna M.
Zbliżające się Święta Wielkanocne zainspirowały uczniów szkoły przysposabiającej do przygotowania stoików i ozdób świątecznych. Sami zobaczcie efekty naszych starań.
Napisała: A. Sikorska Dodała na stronę: M. Beczyńska
W tym dniu wolontariusze ZPSWR chcieli przekazać swoim koleżankom i kolegom, że pomaganie dodaje skrzydeł. Przygotowali kolorowe Motyle, jako symbol przemiany, ale też wrażliwości oraz niesienia szczerej pomocy i radości. Motyle z iskierką przyjaźni trafiły do każdej grupy wychowawczej, pokazując tym samym jaką radość i energię można czerpać z bycia wolontariuszem.
Napisała: Ewa Ostrowska Doadała: Edyta P.