14 listopada wychowankowie internatu - wolontariusze działający w Klubie Ośmiu wraz z opiekunami klubu – Panią Ewą Ostrowską i Panią Maria Jędrzejczyk świętowali Światowy Dzień Seniora. Odwiedzili Seniorów – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Bratek”, by złożyć im życzenia oraz wspólnie spędzić czas przy grach stolikowych. Do życzeń dołączyli słodkie upominki - upieczone pod okiem Pani Anny Morawskiej muffinki. Spotkanie umilił mini recital jednej z wolontariuszek Pauliny Sawickiej, która zachwyciła słuchaczy pięknym wykonaniem współczesnej piosenki z repertuaru zespołu Kwiat Jabłoni oraz piosenki nawiązującej do obchodów Święta Niepodległości „Rozkwitały pąki białych róż”, dobrze znanej Seniorom, którzy ochoczo włączyli się do śpiewu. Spotkanie zakończyło się atrakcyjnym występem wokalno - tanecznym w wykonaniu Seniorów oraz wspólnymi rozmowami przy herbacie i cieście.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi Zenonowi Kastrau, Pani Kierownik Katarzynie Świgoń oraz wszystkim instruktorom i podopiecznym „Bratka” za miłe przyjęcie i aktywnie spędzony czas.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Niepodległa Ojczyzna to nasze wspólne dobro, a Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do złożenia hołdu bohaterom walczącym o wolność Polski. Aby uczcić to święto 12 listopada wychowankowie internatu wraz z wychowawcami, panią wicedyrektor oraz zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty, zapalili znicz i odśpiewali hymn przy tablicy upamiętniającej poległych bohaterów. Wychowankowie posadzili również drzewo „Dąb Niepodległości”, ofiarowany przez zaproszonych gości – Panią Leśniczy Katarzynę Michalczyk oraz Pana Leśniczego Arkadiusza Kucharzewskiego. Przedstawiciele Samorządu Grup Wychowawczych przygotowali uroczystą akademię, w której uczestniczyli wszyscy wychowankowie oraz zaproszeni goście.
Następnego dnia, 13 listopada, wychowankowie internatu uczcili pamięć o żołnierzach walczących o niepodległość naszego kraju podczas Wieczoru Pieśni Patriotycznej. Powstające przez wieki pieśni patriotyczne, będące odbiciem nastrojów narodowych i wyrazem tęsknoty za krajem i wolnością, łączące naszych rodaków w trudnych chwilach, budzące nadzieję i dodające odwagi żołnierzom walczącym o wolną ojczyznę, zostały z powagą i w dużym skupieniu odśpiewane przez naszych wychowanków. Wspólnie odebraliśmy kolejną lekcję patriotyzmu.
Napisała: Katarzyna Zielińska, Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Wychowankowie internatu, wolontariusze i przedstawiciele samorządu internatu czynnie włączyli się w akcję uporządkowania grobów samotnych i opuszczonych. W całym kraju akcje te mają na celu przywrócenie godnego wyglądu grobom, których nikt nie odwiedza. Nasi wychowankowie poodgarniali liści, zapalili światełka. Odwiedzili również miejsca pamięci narodowej.
Dodała: Edyta P.
Pażdziernik jest kolejnym miesiącem warsztatów odbywających się w ramach projektu "Młodzi niepełnosprawni w sieci działań" dofinansowanego przez FUNDACJĘ LOTTO. Uczestnicy uczą się bezpiecznie korzystać z komputerów, poznają różne programy i aplikacje. A na warsztatach W sieci aktywności fizycznej rozwijają kompetencje społeczne podczas gier , np w tenisa stołowego,. czy siatkówki. \każde spotkanie umilają słodkości i napoje serwowawne jako dodatek do spotkania.
Napisała i dodała Grażyna M.
26 października 2024 roku odbył się XII Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu”
w sali reprezentacyjnej Zamku – Muzeum w Ostródzie. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży
z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Warmii i Mazur. Organizatorem wydarzenia był Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie.
Goście honorowi
Swoją obecnością zaszczycili nas:
Wszystkich artystów oraz przybyłych gości powitał pan Tomasz Brzeski, dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie, a ciepłe słowa do uczestników skierował ksiądz Roman Wiśniowiecki.
Przebieg konkursu
W konkursie wzięło udział 61 uczestników – 4 solistów i 8 zespołów. Na scenie zaprezentowały się następujące ośrodki:
W tym roku mogliśmy usłyszeć 12 utworów, podczas których młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty wokalne. Dziękujemy im, że poprzez śpiew mogliśmy razem oddać chwałę Panu Bogu.
Wyniki konkursu
Spośród wszystkich artystów jury wyłoniło następujących zwycięzców:
W kategorii solista:
W kategorii zespół:
Dodatkowe atrakcje
Podczas obrad jury wszyscy uczestnicy mogli rozkoszować się pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów Szkoły Branżowej z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych
w Ostródzie. Mieliśmy także okazję obejrzeć przedstawienie teatralne „Tygrysek Pietrek” w wykonaniu grupy teatralnej Trójeczka pod kierunkiem pani Heleny Orlińskiej.
Podziękowania
Bardzo dziękujemy wszystkim naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy zorganizować ten wyjątkowy konkurs i obdarować wszystkich utalentowanych artystów. W tym roku naszymi sponsorami byli:
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich opiekunów naszych młodych, utalentowanych artystów za trud włożony w ich przygotowanie.
Dziękujemy również:
w Ostródzie za pyszne wypieki,
i nagłośnienie konkursu.
Dziękujemy Dyrekcji ZPSWR za zaufanie, wsparcie i życzliwość.
Dziękujemy wszystkim, którzy z pełnym zaangażowaniem przyczynili się do organizacji konkursu.
To dzięki ich ciężkiej pracy, poświęceniu i współpracy możliwe było stworzenie tak wyjątkowego wydarzenia, które na długo pozostanie w pamięci zarówno uczestników, jak i widzów. To dzięki Waszemu oddaniu i zaangażowaniu mogliśmy wspólnie świętować radość muzyki, wiary i talentu młodych artystów.
Na zakończenie wszyscy zebrani, zarówno uczestnicy, jak i goście, wspólnie zaśpiewali pieśń oazową „Barka”. Był to moment pełen wzruszenia i duchowej jedności, który podkreślił radość wspólnego spotkania w muzyce i modlitwie. Dzięki tej pięknej pieśni mogliśmy w symboliczny sposób wyrazić naszą wdzięczność i wiarę, co uczyniło ten dzień jeszcze bardziej niezapomnianym.
Napisała: Magdalena Miller, Anna Grala Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za trud i wielkie serce wkładane przez pracowników oświaty w pracę na rzecz dzieci i młodzieży. Właśnie z tej okazji w dniu 16 października cała społeczność internatu spotkała się na uroczystej akademii. Na początku mieliśmy przyjemność obejrzeć krotką prezentację multimedialną ukazującą dzieje i rozwój edukacji na ziemiach polskich. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wychowanków pod kierunkiem E. Sarneckiej, A. . Morawskiej, M. Ławreckiej oraz P. Górskiego. Poprzez wiersze, scenki z domieszką humoru oraz zaśpiewaną na koniec piosenkę pn. „Morze wdzięczności” wychowankowie pragnęli wyrazić nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi swoje podziękowania za troskę, opiekę i wychowanie . Ze sceny popłynęło wiele ciepłych i miłych słów, życzeń zarówno od młodzieży, jak również od pana Dyrektora Tomasza Brzeskiego oraz pani Wicedyrektor Marii Jędrzejczyk. Miłym akcentem kończącym akademię był słodki poczęstunek dla wszystkich obecnych pracowników placówki.
Napisała: Elżbieta Sarnecka Dodała: Edyta P.
W dniach 08-14.09.24r. dwunastu uczniów naszej szkoły przebywało na wymianie młodzieży polsko-niemieckiej w Nienburgu w Niemczech.
Projekt miał na celu rozszerzenie wiedzy na temat zmian klimatu i ich wpływie na życie w obydwu krajach. Uczniowie dzielili się wiedzą i doświadczeniem dotyczących własnych zachowań proekologicznych. Ten ważny dla wszystkich ludzi temat, nie przeszkodził w nawiązaniu przyjaźni z uczniami z Niemiec i spędzeniu wspólnego czasu pełnego atrakcji i rozrywek w radosnej, pełnej śmiechu, dobrego humoru i zabawy atmosferze. W przyszłym roku kolejne spotkanie!
We wtorek 22 października mieliśmy bardzo miłe spotkanie z kulturą. Odwiedziła nas olsztyńska grupa artystyczna "Pozytywka" z przedstawiem muzycznym. Zajęcia prowadzone w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób przybliżyły naszym uczniom historię dworu austriackiego. Trąbka w roli tła muzycznego oraz ciekawa narracja prowadzących sprawiły, że to była wesoła lekcja, która bardzo szybko minęła. A wszystko działo się to w ramach projektu "Pozytywnie zakręceni na aktywność" realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Niepełnosprawnych Amicus z dotacji Powiatu Ostródzkiego. Zobaczcie sami jak było:)
Napisała i dodała Grażyna M.
21 października w internacie odbyło się ognisko, na które dołączyły do nas zaprzyjaźnione harcerki
z 51 TDH „Czarne Stopy” im Pawła Edmunda Strzeleckiego z Hufca ZHP w Ostródzie. Tradycyjne pieczenie kiełbasek poprzedzone było grą terenową i pląsami „na harcerską nutę”. Wychowankowie, wspierani przez koleżanki z ZHP, zmierzyli się z licznymi zadaniami, aby na końcu popląsać przy ognisku. Dużo śmiechu dostarczył nam pląs pt. „Statki z bananami”, podczas którego plątały się nie tylko nogi ale także języki. Na koniec imprezy czekała nas słodka niespodzianka, którą przygotował dla wszystkich nasz Pan Dyrektor. Dziękujemy naszym gościom z „Czarnych Stóp” i liczymy na więcej takich miłych spotkań.
Napisała: Kamila Fryczyńska Dodała: Edyta P.
Powitanie nowych wychowanków w Internecie to już tradycja. Uroczystość, podczas której nowo przybyli wychowankowie zmagali się z szeregiem konkurencji sprawnościowych oraz quizem wiedzy o internacie odbywa się 8 października. W tym roku w poczet wychowanków wstąpiło 6 nowych uczestników. Po wykonaniu wszystkich zadań i złożeniu przysięgi dostąpili zaszczytu pasowania przez Panią Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki na Wychowanka internatu.
Napisała: Katarzyna Zielińska Dodała: Edyta P.
8 października 2024 przyjęliśmy do grona wolontariuszy osoby, które chcą czynić dobro.
Podczas uroczystego ślubowania nowi członkowie „Klubu Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu deklarowali chęć pomocy innym, wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka oraz szczere chęci do dzielenia się swoim czasem. Bycie wolontariuszem to zaszczyt - gratulacje i ogromne brawa, bo jest nas coraz więcej.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
W pierwszych dniach października wszystkie grupy wychowawcze wzięły udział w VIII edycji Akcji: ,,Sprzątamy dla Polski ”. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Wychowankowie zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki udali się w różne miejsca na terenie miasta Ostróda. Podopieczni z wielkim zaangażowaniem przystąpili do zbierania różnego rodzaju odpadów. Był to świetny czas sprzyjający postawom ekologicznym jak i integracji. Pogoda dopisała. Niezapomnianym wspomnieniem będzie z pewnością piknik na trawie i delektowanie się drożdżowymi bułeczkami.
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
Miło nam poinformować, że nasza biblioteka szkolna realizuje zadania wynikające z Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Na realizację celów otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 3000 zł. W związku z powyższym,
zakupione zostały nowości wydawnicze, lektury, nagrody dla uczestników konkursów czytelniczych oraz elementy wyposażenia biblioteki. Powstał także kącik czytelniczy – idealne miejsce do wypoczynku oraz czytania książek.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma na celu rozwój czytelnictwa oraz wzmacnianie roli bibliotek.
Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Odpowiedzialna za realizację projektu: Małgorzata Beczyńska
Witajcie !
Już po raz dwunasty bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Religijnej "Śpiewamy Panu". Konkurs odbędzie sie 24 października 2004 roku. Szczegóły w załączniku.
Napisała: Anna Grala Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich rodziców na zebranie, które odbędzie się w piątek 27 września początek o godzinie 11.30
W tym dniu będzieci mieli Państwo możliwość wziąć udział w krótkim szkoleniu podczas zebrania ogólnego, poznać plan pracy ZPSWR na rok szkolny 2024/2025, spotkać się z wychowawcami, pedagogami, psychologami, nauczycielami przedmiotów oraz terapeutami, żeby porozmawiać o Państwa dzieciach.
Zapraszamy
Napisała i dodała Grażyna M.
A my działamy! Zajęcia w ramach projektu "Młodzi niepełnosprawni w sieci działań" realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Amicus z dotacji Fundacji LOTTO przynoszą uczestnikom wiele przeżyć i radości. Szczególnym zainteresowaniem, jak na razie, cieszy się hulajnoga elektryczna. Najpierw, z techniką jazdy na hulajnodze, zapoznaliśmy z filmików instruktażowych w Internecie podczas zajęć komputerowych. Potem uczyliśmy się jak poprawnie ją rozkładać i w końcu ....... przyjemność poruszania się hulajnogą. Trenujemy i udoskonalamy technikę jazdy. Realizujemy też inne aktywności, jeszcze na podwórku, gdyż dopisuje pogoda, np. jazdę na rowerze, rolkach.
Wolontariusze klubu „Ośmiu” wraz z opiekunami włączyli się w miejską akcje pomocy powodzianom. W wyznaczone miejsce zbiórki dostarczyli środki chemiczne zakupione z funduszy pozyskanych ze sprzedaży bułeczek i muffinek oraz artykuły przekazane przez licznych darczyńców. Dziękujemy za solidarność.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
W ramach obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy wolontariusze zorganizowali dla młodszych kolegów i koleżanek akcję edukacyjną. Podczas akcji prezentowany był film edukacyjny, jak reagować w sytuacjach awaryjnych, rozwiązywane były quizy dotyczące udzielania pierwszej pomocy, a także praktycznie przećwiczono układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
12 września wszyscy uczniowie placówki mieli możliwość obserwować niebo, a to za sprawą mobilnego planetarium, które zawitało do naszej szkoły. To kolejny punkt projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z dotacji Powiatu Ostrózkiego "Pozytywnie zakręceni na aktywne życie". Fajnie, że są takie możliwości poznawania nieba.Takie lekcje na długo pozostają w pamięci:)
Napisała i dodała Grażyna M.