Jak co roku nasi wolontariusze stanęli na wysokości zadania i własnoręcznie wykonali piękne kartki z życzeniami z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Wielkanocne kartki trafiły do podopiecznych Hospicjum stacjonarnego dla dzieci Caritas w Olsztynie oraz do Seniorów zaprzyjaźnionych z naszą placówką. Wesołych Świąt !
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
„Bogatym nie jest ten, kto posiada, tylko ten, kto daje”. Św. J.Paweł II
3 kwietnia w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie miał miejsce finał akcji charytatywnej pn. ,,Wielkanocna Paczka dla Seniorów''. W akcję włączyła się również nasza placówka. Wolontariusze z Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu oraz członkowie Szkolnego Koła PCK przeprowadzili w szkole i w internacie zbiórkę żywności i artykułów chemicznych. Zorganizowali też sprzedaż pysznych, upieczonych wraz z nauczycielami, ciast i muffinek. Za zebrane ze sprzedaży fundusze zakupione zostały trwałe produkty żywnościowe oraz artykuły chemiczne. Wszystkie dary zostały przekazane organizatorom akcji, skąd trafią do potrzebujących jako Wielkanocny dar. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Wychowanek III grupy Błażej Leliwa został laureatem I nagrody w międzynarodowym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Prywatne Przedszkole w Jaśle. Konkurs zorganizowano z okazji „60 urodzin Bolka i Lolka" w ramach międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, propagowanie idei głośnego czytania książek, rozwijanie umiejętności przedstawiania w pracy plastycznej utworu literackiego, propagowanie twórczości polskich pisarzy oraz kontakt ze światem wartości w prezentowanych bajkach o „Bolku i Lolku”. „Przygody Bolka i Lolka" to nie tylko filmy animowane, ale również wiele pozycji książkowych opisujących przygody bohaterów. Dzieci wysłuchały kilku opowiadań, a następnie zilustrowały przygody. Na konkurs wychowawcy wybrali pracę Błażeja, ilustrację do jednej z bajek.
Błażejowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Dzięki Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Ostródzie wychowankowie internatu mogli zobaczyć wystawę edukacyjną dotyczącą jednej z najbardziej znanych pisarek w historii literatury polskiej - Marii Konopnickiej. Wystawa składa się z 5 plansz graficznych które w ciekawy, barwny i przejrzysty sposób przybliżają sylwetkę naszej patronki, jej życiorys i bogatą twórczość. Zajęcia w takiej formie bardzo przypadły do gustu małym i dużym mieszkańcom naszej placówki.
Napisała: Kamila Fryczyńska Dodała: Edyta P.
Wolontariuszki Klubu Ośmiu działającego w naszej placówce Beata Kleber oraz Anna Frąszczak otrzymały tytuł Wspaniała Powiatu Ostródzkiego w XXI edycji Powiatowego Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych ". Gratulujemy. Jesteśmy z Was dumni!
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
30 marca uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w wykonaniu ozdób wielkanocnych w ODK Jedność. W czasie zajęć warsztatowych mogliśmy doskonalić zdobienie styropianowych jajek techniką decoupage. Efekt naszej pracy w postaci ozdobnych jaj, zdobić będzie nasze wielkanocne stoły.
Napisała: Aneta Sikorska Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
W ramach programu edukacyjnego „Cuda wianki, czyli bliskie spotkania z folklorem” gościliśmy w internacie Kapelę OSTRÓDZIANIE. Okazało się, że nie tylko muzyka dyskotekowa potrafi porwać do tańca ale także muzyka ludowa! Kapela działająca pod kierunkiem Gerarda Kowalkowskiego, to wizytówka folkloru naszego regionu i okolic. Zespół zaprezentował utwory tradycyjne, utrzymane w duchu i stylistyce mazurskich melodii ludowych. Kontakt z muzyką ludową pozwolił naszym wychowankom w sposób naturalny i niewymuszony pogłębiać wiedzę o korzeniach kultury, a także umożliwił niecodzienne przeżycie artystyczne.
Napisała i dodała: Edyta P.
Wolontariusze Klubu Ośmiu przywitali wiosnę akcją „Włączmy się w pomaganie”. W ramach akcji upiekli słodkie wiosenne babeczki, które rozprowadzali wśród społeczności szkolnej i lokalnej. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup żywności artykułów chemicznych w ramach akcji charytatywnej „Wielkanocna paczka dla Seniorów”.
Cieszmy się z pomagania. Wolontariusze i opiekunowie Klubu Ośmiu
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
09.02.2023 w naszej placówce odbyło się spotkanie przedstawicieli placówek kształcenia specjalnego, które wdrażają projekt Szkoła Specjalna Promująca Zdrowie.
Swoją obecnością zaszczycili nas dyrektorzy i szkolni koordynatorzy programu: SOSW z Szymanowa, SOSW z Iławy, SOSW z Lidzbarka Warmińskiego, SOSW Żardeniki, OREW z Olsztyna, OREW z Działdowa, SOSW w Łupkach, SOSW nr 2 z Elbląga, PSONI z Nidzicy.
Podczas spotkania odbyło się szkolenie dotyczące koncepcji szkoły specjalnej promującej zdrowie, jej definicji, modelu, zasad tworzenia, standardów oraz narzędzi do autoewaluacji działań w ramach czterech standardów.
Prezentowano doświadczenia oraz sposoby wykorzystania wyników ewaluacji programu w procesie planowania oraz doskonalenia jakości pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej placówki.
Swoje działania zaprezentowały przedstawicielki projektu z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie.
Spotkanie koordynowała Pani Anna Zdaniukiewicz – wizytator Warmińsko Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Podczas spotkania nasi goście mogli skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez cukierników
i kucharzy, uczniów naszej placówki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom.
Napisała: Magdalena Miller Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Wystawa plakatów „Polska jest NAJ…” prezentuje najciekawsze miejsca w naszym kraju, które warto zobaczyć. Są to zarówno obiekty przyrodnicze: największe pustynie, najstarsze drzewa, jak i dzieła ludzkich rąk: niesamowite budowle i pomniki. Wystawa jest podsumowaniem zajęć, na których wychowankowie wszystkich grup poszukiwali największe, najmniejsze, najstarsze, najdłuższe i wszelkie inne naj… w naszym kraju. Poszukiwania te przybliżyły naszym podopiecznym Polskę, jej różnorodność geograficzną, przyrodniczą i architektoniczną oraz dostarczyły w ciekawy sposób wielu interesujących informacji na temat naszego kraju.
Dodała: Edyta P.
Czy wierzycie w Anioły? My wierzymy! Wierzymy też, że każdy z nas jest Aniołem z niewidzialnymi skrzydłami.
W ramach realizacji zadań Szkoły Promującej Zdrowie w holu naszej szkoły pojawiły się anielskie skrzydła. Każdy uczeń, nauczyciel czy pracownik naszej placówki może zrobić sobie z nimi zdjęcie i poczuć się anielsko 😇.
I pamiętajcie, że:
"Ludzie to Anioły z jednym skrzydłem, dlatego, aby się wznieść, musimy trzymać się razem." - Maria Konopnicka.
Napisała: Ewa Żarczyńska Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Poprawna ortografia - trudna sztuka
W ostatnim czasie uczniowie Szkoły Podstawowej i Branżowej brali udział
w konkursie ortograficznym. Łatwo nie było, to oczywiste.
Pisać poprawnie po polsku to zadanie wymagające dużej wiedzy i utrwalonych umiejętności. Warto to doceniać. W tym roku laureatami szkolnego konkursu ortograficznego zostali:
- SP, klasy V- VI: Zuzanna Kwiatkowska, Filip Rulkiewicz, Jakub Zander
- SP, klasy VII –VIII: Paulina Sawicka, Wiktoria Żelazna, Bartłomiej Rodziewicz
- BS, klasy I, II, III: Kamil Sochoń, Wiktoria Oczyńska, Aleksandra Grochalska
Zwycięzcom gratulujemy!
Ewa Janicka, Lidia Krześniak Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
19 stycznia :)) odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
oto wyniki:
wyróżnienie:
Filip i Błażej - Przybieżeli do Betlejem
Karol i Bartek - Dzisiaj w Betlejem
III miejsce:
Weronika i Zuzanna - Gore Gwiazda
Sebastian i Gracjan - Świeć Gwiazdeczko
II miejsce:
Andżelika, Helena, Amelia - Świeć Gwiazdeczko
I miejsce:
Andżelika, Amelia, Oliwia - Lulajże Jezuniu
Dziękuje wszystkim, za Wasze zaangażowanie i chęci do pokazania talentów dzięki wielkie mini publiczności oraz Paulinie za pomoc i udział w Jury.
Napisała: Anna Grala Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
13 stycznia 2023, Paulina Sawicka wzięła udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek "Kantyczki" 2023 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukcie.
Nasza uczennica zdobyła II miejsce w kategorii - klasy VII-VIII. Wielkie Gratulacje Paulinka!
Napisała: Anna Grala Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Laureaci II i III miejsca w konkursu „Znam Zasady Ruchu Drogowego” w ramach nagrody wyszli na kręgle i pizzę. Niektórzy laureaci mieli okazję po raz pierwszy w życiu zagrać w kręgle, co sprawiło dużo radości i uciechy nowicjuszom. Dzieci bardzo zaangażowały się, a cała gra odbywała się w duchu fair play. Po rozgrywkach wszyscy zasiedli do wyczekiwanej mega pizzy, po wcześniejszym wyborze ulubionych składników. W spotkaniu w kręgielni Dario Bowling wzięły udział również dziewczęta z grupy II, co przyczyniło się do lepszej integracji wychowanków internatu.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest w Polsce znana niemal od 600 lat. W naszym dorobku kulturowym mamy ponad 500 kolęd i pastorałek. I choć skończył się już okres Bożego Narodzenia, to tradycyjnie kolędy można śpiewać jeszcze cały styczeń, a nawet do 2 lutego, czyli do Ofiarowania Pańskiego.
8 stycznia 2023 uczennica naszej szkoły - Paulina Sawicka wzięła czynny udział w koncercie kolęd i pastorałek w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie. Paulina zaprezentowała Polską kolędę z pierwszej połowy XIX wieku: "Mizerna Cicha", autorstwa Teofila Lenartowicza, do której muzykę skomponował Jan Gall.
Napisała: Anna Grala Dodała: Małgorzata Beczyńska
16.12.2022 nasza uczennica z klasy VIII a - Paulina Sawicka zdobyła Grand Prix
w XVI Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek.
Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 3 im Jana Pawła II w Ostródzie.
Paulina wielkie gratulacje!
Napisała: Anna Grala Dodała: Małgorzata Beczyńska
20 lutego w internacie odbył się XIV Turniej Gier Komputerowych. Nasi wychowankowie rywalizowali w dwóch kategoriach : dziewczynki i chłopcy oraz w takich konkurencjach sportowo – ruchowych na platformie kinect jak: rzut do kręgli, zjazd na nartach, strzał piłką do bramki oraz tenis ziemny. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody. Zapraszamy do udziału w jubileuszowym turnieju za rok.
Klasyfikacja końcowa:
Dziewczynki:
I miejsce – Kalina Kostiok
II miejsce – Angelika Rauch
Chłopcy:
I miejsce – Adam Kraśniewski
II miejsce – Bartłomiej Rodziewicz
III miejsce – Oliwer Kłosiewicz
IV miejsce – Błażej Leliwa
Napisał: Tomasz Urbanowicz Dodała: Edyta P.
Dnia 15 lutego 2023r. w internacie podczas apelu podsumowano dwa semestralne konkursy: na Super Wychowanka oraz Kulturę Słowa. Wychowawcy co miesiąc wskazywali wychowanków, którzy odznaczali się swoim pozytywnym zachowaniem, chęcią niesienia pomocy oraz wysoką kulturą osobistą.
Za pierwszy semestr nagrodzeni zostali:
W konkursie na Super Wychowanka:
Gr. I – Iwona Krawczyk,
Gr. II – Beata Kleber,
Gr. III – Damian Marszalewski
Gr. IV – Jakub Gręda
Gr. V – Adam Gorczyc
Gr. VI – Janusz Ciszewski
W konkursie na Kulturę Słowa:
Gr. I – Katarzyna Solis
Gr. II – Iwona Krawczyk
Gr. III – Błażej Leliwa
Gr. IV – Grzegorz Słodkowski
Gr. V – Paweł Golian
Gr. VI – Bartosz Rodziewicz
Zapraszamy wszystkich do podjęcia starań w drugim semestrze roku szkolnego 2022/23. Ty też możesz być NAJ!
Napisał: Tomasz Urbanowicz Dodała: Edyta P.
"A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego - hańbą oczywistą".
Franciszek Ksawery Dmochowski
Cytaty z książek są wszechobecne w naszym życiu, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Czasem sięgamy po nie świadomie, znając autora i kontekst cytowanych słów. Często jednak funkcjonują w naszym języku, choć nie znamy dzieł, w których się pojawiły. Przygotowanie wystawy „Najpiękniejsze cytaty z polskiej literatury” miało na celu uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka polskiego, przybliżenie znanych cytatów z literatury oraz ich autorów. Wystawę wybranych cytatów można oglądać w holu internatu.
Dodała: Edyta P.