Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca dziewczęta z gr. II przygotowały wiersze, życzenia oraz laurki. W ten sposób wyraziły swoją miłość, szacunek oraz wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie. Był to czas pełen wzruszeń oraz okazja do integracji przy pysznym torcie i kawie.
Pani Elżbieta Sarnecka oraz Pani Anna Morawska serdecznie dziękują Rodzicom oraz dziewczętom z grupy II za wspólnie spędzony czas.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
25 maja dziewczęta z grupy II pod opieka pani Elżbiety Sarneckiej oraz pani Anny Morawskiej odwiedziły miasto Mikołaja Kopernika - Toruń. W programie wycieczki były warsztaty pieczenia pierników w Muzeum Żywego Piernika, obejrzenie seansu w Centrum Popularyzacji Kosmosu ,,Planetarium – Toruń” oraz spacer po starówce. Cudowna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyła uczestnikom wycieczki przez cały dzień. Do Ostródy wszyscy powócili pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
,,Na sportowo zawsze zdrowo”- pod takim hasłem w dniach 15, 16 maja odbyła się Internacka Olimpiada Integracyjna. Impreza została zorganizowana we współpracy z Wolontariuszami Klubu Ośmiu, Stowarzyszeniem Amicus oraz Stowarzyszeniem ,,Pomoc dzieciom potrzebującym” im. Janiny Pelczarskiej. Już kolejny rok w sportowej rywalizacji uczestniczyli również zaproszeni goście - wychowankowie Domu Dziecka w Morągu. Autorki projektu - p. Anna Morawska oraz p. Elżbieta Sarnecka na realizacje projektu pozyskały fundusze z PCPR-u z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego oraz zdrowy poczęstunek dla uczestników. Olimpiada była świetną okazją do integracji dzieci i młodzieży z naszych placówek, propagowania zdrowego stylu życia oraz przekonania naszych podopiecznych, że SPORT TO SUPER ZABAWA.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
W dniach 14-17.05.2023 r. w naszym ośrodku gościliśmy delegację z zaprzyjaźnionego ośrodka CJD w Nienburgu w Niemczech. Przedstawiciele niemieckiego ośrodka przybyli po trzyletniej przerwie związanej z pandemią Covid 19, by wznowić trwającą od ponad trzydziestu lat współpracę – coroczną polsko-niemiecką „wymianę” młodzieży oraz polsko-francusko-niemiecki projekt teatralny. Goście podarowali ZPSWR prezent – pięknie kwitnącą jabłonką, która została uroczyście wkopana na posesji internatu.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Maj to wyjątkowy miesiąc w Polsce. W tym czasie skupiamy się na trzech ważnych świętach narodowych: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji. Te uroczystości mają nie tylko wielkie znaczenie symboliczne, ale przypominają nam także o naszej historii i tradycji. W ramach programu „Majowy tydzień” w internacie przez cztery dni, od 8 do 11 maja, odbywały się patriotyczne zajęcia pod hasłem „Biało-Czerwona”. W poniedziałek odbyła się prezentacja w formie artystycznej ruchomej flagi, stworzonej z wychowanków internatu i balonów biało-czerwonych. We wtorek podopieczni internatu wzięli udział w turnieju wiedzy „Kocham Cię Polsko”. Środa była dniem kulinarnych, w którym każda grupa wykonała jedno danie w barwach biało-czerwonych. Majowy tydzień został zakończony w czwartek wspólnymi zabawami podwórkowymi, wywodzącymi się z polskiej tradycji. W dobie smartfonów i tabletów wszystkie dzieci duże i małe z wielkim zainteresowaniem bawiły się w „Ciuciubabkę”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy!” i „Chodzi lisek koło drogi”.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
"CZYTAJ NA ZDROWIE"
„Czytaj na zdrowie”- to akcja mająca na celu promowanie zdrowego odżywiania oraz popularyzację czytelnictwa.
12 maja, każdy kto odwiedził bibliotekę szkolną i wypożyczył książkę, otrzymał owocową niespodziankę. W tym miesiącu były to jabłka. Akcja, jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.
Organizatorki:
Małgorzata Beczyńska
Magdalena Miller
Joanna Chmielewska Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Przyszłość leży w Twoich rękach”, odbyli wizytę studyjną w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Ostródzie. Wizyta miała na celu zapoznanie z aspektami funkcjonowania zakładu pracy. Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać osoby pracujące w ZAZie i przyjrzeć się bliżej środowisku w jakim pracują. Podczas spotkania pracownicy ZAZu podzielili się z nami swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i opisali specyfikę swojej pracy. Nasi uczniowie skorzystali z okazji, aby spróbować swoich sił na poszczególnych stanowiskach, czego efektem było wytworzenie ekologicznych podpałek K-Lumet.
Serdecznie dziękujemy pracownikom ZAZu w Ostródzie, instruktorom oraz Pani kierownik Dorocie Bugaj, za ciepłe przyjęcie i poświęcony nam czas.
Organizatorzy: Ewa Żarczyńska, Małgorzata Beczyńska Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Serdecznie zapraszamy do udziału w
III OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
„Nasza Ziemia- Nasze Dobro”
dla uczniów szkół działających w ramach
Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych
Konkurs jest adresowany do uczniów specjalnych szkół podstawowych, branżowych oraz szkół przysposabiających do pracy. Celem konkursu jest upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o naszym dziedzictwie naturalnym, uwrażliwianie na piękno natury i rozwijanie potrzeby poszanowanie jej zasobów a także popularyzacja twórczości dzieci, rozwijanie zdolności i umiejętności plastycznych.
Prace należy wysłać na adres: Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych ul. Grunwaldzka 13, 14-100 Ostróda w terminie do 15 maja 2023 r. wraz z wypełnionymi formularzami dostępnymi na stronie internetowej.
W załączniku Regulamin i dokumenty konkursowe:
Wolontariusze z Klubu Ośmiu spędzili aktywnie czas w towarzystwie pensjonariuszy Domu Pomocy Leoniszki w Samborowie. Było wspólne układanie puzzli, graniew warcaby, kolorowanie obrazków i długie rozmowy. Na pożegnanie wolontariusze usłyszeli niezwykle miłe słowa: ,,Już za Wami tęsknimy”, które traktują jako zaproszenie na kolejną wizytę.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Z A P R O S Z E N I E
na Dzień Otwarty Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie przy ulicy Grunwaldzkiej 14
18 maja 2023 roku zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, a także wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej placówki!
W programie:
- możliwość obserwacji oraz udziału w zajęciach edukacyjnych i specjalistycznych, - oprowadzanie po Zespole i internacie,
- indywidualne konsultacje i porady ze specjalistami: pedagogiem, psychologiem, doradcą zawodowym, logopedą, terapeutą integracji sensorycznej, fizjoterapeutą,
- gry i zabawy dla młodszych uczestników,
- warsztaty zawodowe dla kandydatów do branżowej szkoły I stopnia w zawodzie pracownika pomocniczego obsługi hotelowej, kucharza i cukiernika,
- degustacja szkolnych wypieków i zdrowej żywności!
Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na niepełnosprawność intelektualną, niepokoisz się rozwojem swojego dziecka, nie radzisz sobie z trudnymi zachowaniami dziecka ZGŁOŚ SIĘ DO NAS !!!
Bubbles show to atrakcja zarówno dla małych, jak i dużych. Pani Maja z AniMajki odwiedziła nas w internacie i zaprosiła do zaczarowanego świata baniek mydlanych. Podczas występu zabrała nas w magiczny świat iluzji bańki mydlanej. Wytwarzane przez nią bańki płonęły a z niektórych wydobywał się tajemniczy dym. Była też bańkowa tęcza i tunel, w który można było wejść i zamknąć się w ogromnej bańce mydlanej. Swoim występem sprawiła, że na twarzach widzów pojawił się uśmiech i ogromna radość.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
III ogólnopolski festiwal piosenki dla dzieci i młodzieży „Śpiewać każdy może” już za nami.
26.04.2023 r. w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku miał miejsce finał organizowanego przez nasz ośrodek ogólnopolskiego festiwalu piosenki „Śpiewać każdy może. Na dwudniowy festiwal przyjechało kilkunastu młodych wykonawców z wielu miast kraju: z Wieliczki, Poznania, Torunia, Tczewa, Iławy, Mosiny, Elbląga i Nidzicy. W pierwszym dniu młodzi wykonawcy uczestniczyli w warsztatach wokalno-muzycznych, prowadzonych przez Panią Joannę Jaskółowską, drugi dzień – to dzień zmagań konkursowych. Każdy uczestnik wykonał jedną polską piosenkę w myśl hasła przewodniego tegorocznego festiwalu „Najpiękniejsze polskie piosenki”. Młodzież wykonała też wspólnie przygotowany podczas warsztatów utwór „Bębenek”, twórcą którego jest współczesny polski kompozytor Jan Krutul.
Zmagania młodych wykonawców oceniało jury w składzie: Jan Krysiak, Anna Rutkiewicz, Anna Gęstwicka, Andrzej Olszko. Laureatami konkursu zostali: Paulina Sawicka – Grand Prix Festiwalu, Zofia Rutkowska – I miejsce, Anna Dąbrowska - II miejsce, Marlena Chachlowska – III miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Krystian Skąpski, Mikołaj Bonk, Adrian Mańkowski i Wiktoria Stodulska.
Pozostali wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy festiwalu wyjechali z naszego miasta z bagażem nowych doświadczeń i pięknych wspomnień.
W tym roku honorowy patronat nad festiwalem objęli: Bogusława Orzechowska – Senator Rzeczypospolitej Polski, Zbigniew Babalski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Gustaw Marek Brzezin - Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Krzysztof Marek Nowacki - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki.
Organizatorzy festiwalu dziękują wszystkim, którzy byli w jakikolwiek sposób zaangażowani w przygotowanie i realizację przedsięwzięcia.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
W dniu 27.04.2023 roku Wolontariusze Klubu Ośmiu zaprezentowali pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Szyldaku, przygotowane pod kierunkiem p. Elżbiety Sarneckiej oraz p. Anny Morawskiej, przedstawienie pt. ,,Czerwony Kapturek” . Wizyta w DPS zorganizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem ,, Pomoc Dzieciom Potrzebującym” im. Janiny Pelczarskiej w ramach projektu ,,Istotny CAL- Centrum Aktywności Lokalnej w Ostródzie”. Niezwykle ciepłe przyjęcie z jakim spotkali się Wolontariusze oraz przemiła atmosfera spotkania, na długo pozostaną w naszej pamięci.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Wolontariusze Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu, działającego w internacie ZPSWR, wzięli udział w koordynowanym przez panią Jolantę Dakowską projekcie ,,Malowane kamienie z Mazur". Celem projektu było własnoręczne przygotowanie przez wolontariuszy upominków powitalnych- malowanych polnych kamieni, które zostaną wręczone w dniu 3 czerwca 2023 roku uczestnikom XXIX Gali Ogólnopolskiego Konkursu Samorządowego Nastolatków ,, Ośmiu Wspaniałych". Nasz Klub w czasie uroczystego otwarcia wystawy w CUP reprezentowali- Aleksandra Żach oraz Paweł Golian.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Dnia 19 kwietnia wychowanki grypy pierwszej uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Torunia. Głównym celem wyjazdu było poznanie toruńskiej tradycji i kultury, zwiedzanie miasta oraz zabytków Torunia. Dodatkowo dziewczynki skorzystały z wielu atrakcji: warsztaty wypiekania piernika, zapoznanie ze zjawiskami fizycznymi zachodzącymi we wszechświecie podczas wizyty w planetarium. Warsztaty wyrobów cukierniczych w "Manufakturze cukierków". Ostatnią atrakcją była zabawa w Kinder Parku Centrum Rozrywki Rodzinnej w Toruniu.
Napisała: Katarzyna Zielińska Dodała:Edyta P.
W dniu konkursu recytatorskiego, pn. „Słowem – Polska”, biało – czerwone barwy królowały nie tylko jako dekoracja, ale przede wszystkim w naszych sercach. Wychowankowie udowodnili, że piękno języka ojczystego, w którym my, Polacy, zarówno w kraju jak i za granicą, potrafi wyrazić najgłębsze uczucia i nastroje. Jesteśmy przekonani, że nasza młodzież zawsze będzie patrzeć na Polskę ze szczególną miłością i podziwem.
Po wysłuchaniu wszystkich 10 recytacji Jury w składzie: Mariola Jędrzejczyk, Małgorzata Beczyńska i Iwona Olszewska, oceniło każdą grupę wiekową i wyłoniło zwycięzców.
Jury nagrodziło następujące recytacje:
Grupa młodsza
I miejsce – Wiesia Rauch
II miejsce – Mikołaj Orłowski
III miejsce – Karolina Flaszyńska
Grupa starsza
I miejsce – Oliwer Kłosiewicz
II miejsce – Piotr Rekosz
III miejsce – Beata Kleber
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Z A P R O S Z E N I E
na Dzień Otwarty
Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych
w Ostródzie przy ulicy Grunwaldzkiej 14
18 maja 2023 r.
Zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz z niepełnosprawnością sprzężoną,
a także wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej placówki!
W programie:
Drogi Rodzicu, jeśli:
ZGŁOŚ SIĘ DO NAS !!!
Dlaczego zapraszamy do nas?
Proponujemy bogatą ofertę edukacyjną:
Nabór do szkół trwa przez cały rok!
Więcej informacji pod numerem telefonu: 89 646 30 73
oraz na stronie: www.oswostroda.edupage.org
Polub nas również na Facebooku!
Prosimy o zgłoszenia osób chętnych do udziału w warsztatach zawodowych do dnia 12.05.2023 r. – telefon: 89 646 30 73.
Dla osób zainteresowanych kształceniem w naszym Zespole istnieje możliwość zapewnienia środka transportu ze strony ZPSWR po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 12.05.2023 r. pod numerem tel.: 89 646 30 73.
Napisała J. Zając Dodała Grażyna M.
Zachęcamy wszystkich do śledzenia życia placówki na FB
Mamy 112 polubień i 156 osób obserwujących. Klikajcie !!!!
Dodała Grażyna M.
3 kwietnia gościliśmy w internacie Koło Gospodyń Wiejskich "Luba" w Lubajnach. Wszystkie Panie w kole to kobiety wielu talentów od kulinarnych po rękodzieło, które swoimi działaniami promują swoją małą ojczyznę. Panie z KGW poprowadziły dla naszych wychowanków warsztaty w ramach programu edukacji regionalnej „Cuda-wianki, czyli bliskie spotkania z folklorem”. Panie zademonstrowały nasze lokalne stroje oraz opowiedziały o wielkanocnych zwyczajach. Na warsztatach kulinarno - plastycznych, wspólnie z naszymi wychowankami wykonały ozdoby wielkanocne oraz upiekły słodkie rogaliki, które wszyscy na koniec mieli okazję popróbować. Te aktywne i twórcze warsztaty były doskonałą okazją, aby w ciekawy i atrakcyjny sposób popularyzować wśród dzieci i młodzieży tradycję i dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
Napisała i dodała: Edyta P.