„Święto dziś ziemniaka mamy, tak więc wszystkich zapraszamy.
Na konkursy i zawody, na zagadki i nagrody .
Uśmiech, humor i zabawa to jest najważniejsza sprawa!”
2 października wychowankowie internatu tradycyjnie powitali nadchodzącą jesień wesołą zabawą przy ognisku. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Święto pieczonego ziemniaka”, a nasi podopieczni zmagali się w wyścigach i konkursach, w których ziemniaki stanowiły motyw przewodni. Było więc celowanie ziemniakami do koszy, przenoszenie ziemniaków na drewnianych łyżkach, konkurs na odnalezienie największej ilości ukrytych ziemniaków oraz najciekawszego „ziemniaczanego cudaka”. Również wychowawcy mogli wykazać się w konkurencji na najdłuższą obierkę. Kulminacyjnym punktem było oczywiście rozpalenie ogniska przez pana Dyrektora i panią Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki oraz pieczenie i degustacja kiełbasek oraz ziemniaków. Ognisko było doskonałą formą aktywnie spędzonego wolnego czasu na świeżym powietrzu w miłej atmosferze przepełnionej humorem i radością. Nad przebiegiem imprezy czuwali wychowankowie grupy IV pod czujnym okiem p. Edyty Palczewskiej i p. Marzeny Kopczyńskiej.
Dodała: Edyta P.
„Gdy tańczę nie mogę oceniać, nienawidzić, mogę tylko być wesoły i pełny chęci do tańca” Hans Bos
W ramach zajęć integrujących społeczność internatu 30 września panie Edyta Palczewska i Marzena Kopczyńska przygotowały konkurs tańca „Dance Central – tańcz z przyjaciółmi.”. Chętni wychowankowie ramię w ramie lub w przeciwnych drużynach mogli sprawdzić swoje zdolności w specjalnie ułożonych układach tanecznych do najnowszych, znanych utworów muzycznych. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem i był doskonałą zabawą, a przy okazji nauką kroków tanecznych. Chętnych do rywalizacji było wielu. Najlepsi zostali wyłonieni poprzez punktację komputerową. Ku zaskoczeniu wszystkich 3 czołowe miejsca zajęli chłopcy.
I miejsce - Hubert Jaworski,
II miejsce - Seweryn Mróz.
III miejsce - Adam Kraśniewski.
Gratulujemy!
Dodała: Edyta P.
1 października klasy V-VI wzięły udział w rajdzie rowerowym. RAJD ROWEWROWY - POWITANIE JESIENI. Bazą docelową było pole namiotowe o wdzięcznej nazwie "Zakątek" leżący nad Jeziorem Szeląg Wielki. Uczniowie piekli kiełbaski nad ogniskiem, obserwowali klucze odlatujących ptaków i zbierali kolorowe liscie, które obficie ścieliły sie pod ich stopami.Pogoda była doskonała.Jesień została powitana z entuzjazmem. Młodziez wróciła zadowolona i mimo pokonanego dystansu, pełna energii.
Umieścil na stronie: K.S.
Stowarzyszenie Amicus brało udział w konkursie dotacyjnym Fundacji PZU "Z PZU po lekcjach". Projekt "Innowacyjny sposób na historię..." uzyskał akceptację komisji konkursowej, w wyniku czego otrzymał dofinansowanie na realizację. Celem projektu jest pozalekcyjna edukacja kulturalno – historyczna 14 dzieci poprzez zastosowanie nowoczesnych metod oddziaływania, z wykorzystaniem multimedialnych metod zapisu i udostępniania materiałów edukacyjnych (Facebook). Realizacji celów projektu będą sprzyjały atrakcyjne formy pracy - warsztaty, inscenizacja, zajęcia terenowe. Część uczestników weźmie udział w zajęciach terenowych o charakterze historycznym, a następnie swoją wiedzą będzie się dzielić z pozostałymi beneficjentami - będą liderami grup podczas kolejnych warsztatów przekazywania nabytej wiedzy. Dzieci będą odpowiedzialne za wykonanie powierzonych zadań. Samodzielnie będą pracować i bawić się realizując program. Już w październiku rozpoczynają się pierwsze działania- wycieczka szlakiem zamków krzyżackich oraz spotkania z rycerzami.
Dodała Grażyna M.
Tradycją naszego internatu jest uroczyste włączanie nowych wychowanków do społeczności Placówki. W czwartek, 25 września, odbyły się „Pirackie otrzęsiny”. Tegoroczna impreza przeniosła nas na wyspę piratów, którą włada Król Czarnobrody. Aby zostać pełnoprawnymi mieszkańcami wyspy nowi wychowankowie musieli przejść kilka niezwykłych prób, jakie przygotował im Król i reszta piratów. Było szukanie skarbów, malowanie twarzy, tańce, konkurencje sprawnościowe oraz próba kreatywności przy tworzeniu pirackiego stroju. Wszyscy odważnie udowodnili, że zasługują, by wstąpić w mury naszego internatu i dostąpili zaszczytu pasowania na Wychowanka przez pana Dyrektora oraz panią Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki. Otrzęsiny były wspaniałą formą integracji wychowanków. Zabawy z dużą dozą humoru sprzyjały tworzeniu się pozytywnych relacji miedzy wszystkimi mieszkańcami. Nad przebiegiem imprezy czuwały organizatorki: pani Ilona Krawczyk i pani Ilona Cherkowska.
Napisała: Edyta P.
PROJEKT "DZISIAJ ZAINTERESOWANIE JUTRO MOŻE ZAWÓD"
Właśnie 9 dzieci z naszej placówki powróciło z warsztatów w Gospodarstwie Agroturystycznym w Łukcie. Tam rozwijały swoje zainteresowania w dziedzinie obsługi zwierząt gospodarskich, pieczenia chleba, pracy w drewnie. Ponadto, zwiedzając Muzeum żywe lawendy w Kawkowie, poznały zalety lawendy, jako rośliny uprawianej na polach nszego regionu. Udział dzieci w projekcie był zupełnie bezpłatny dzięki dofinansowaniu z budżetu Powiatu Ostródzkiego, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz środkom własnym Stowarzyszenia Amicus, które było pomysłodawcą i realizatorem projektu."Dzisiaj zainteresowanie jutro może zawód". Warsztaty pozwoliły zdobyć dzieciom nowe umiejętności oraz zainteresowania. Być może staną się zalążkiem przyszłego pomysłu na dalsze życie.
Dodała Grażyna M. DZISIAJ ZAINTERESOWANIE JUTRO ZAWÓD.
Pragniemy bardzo serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu” organizowanym dla dzieci i młodzieży.
Regulamin do pobrania IV_KONKURS_PIOSENKI_RELIGIJNEJ.docx
Dodała GrazynaM.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałek 1 WRZEŚNIA o godzinie 9.00. Zapraszamy.
Dzieci niepełnosprawne zakończyły naukę języka angielskiego dzięki Fundacji Banku Zachodniego WBK, która dofinansowała projekt Stowarzyszenia Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus w Ostródzie. „Na językach…” był dwumiesięcznym kursem nauki podstaw angielskiego dla uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie. Siedmioro dzieci dwa razy w tygodniu uczęszczało na dwugodzinne zajęcia prowadzone przez lektora języka angielskiego, panią Marzenę Krysiak. Zajęcia były realizowane w bardzo ciekawy sposób: ćwiczeń w formie piosenek, zabaw ruchowych, gier dydaktycznych. Taka forma kursu sprawiała, że przyswajanie tajników języka stawało się przyjemnością i przynosiło oczekiwane efekty. Autorki projektu przewidziały także atrakcyjny dla dzieci sposób utrwalania materiału językowego. Po zajęciach kursant mógł odsłuchiwać nagrania z kursem językowym, zarejestrowane na odtwarzaczach mp3, w które został wyposażony każdy uczestnik projektu. Okazało się, że mimo pięknej pogody i zmęczenia po całym roku szkolnym, dzieci systematycznie uczestniczyły w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Na przerwach widać było uczniów ze słuchawkami w uszach oraz mogliśmy słyszeć efekty zmagań językowych. Wszystkim uczestnikom zajęć życzymy wakacyjnego wyjazdu za granicę w celu sprawdzenia oraz pogłębienia swoich umiejętności językowych.
Dodała Grażyna M.
Ostatnie miesiące w internacie pełne zawsze są atrakcji turystycznych. Pogoda sprzyja wycieczkom i biwakom, wiec wychowawcy starają się nagrodzić całoroczną pracę swoich podopiecznych szeregiem ciekawych form spędzania czasu wolnego. Jest to również najbardziej atrakcyjna i efektywna forma nabywania informacji jak bezpiecznie i ciekawie zagospodarować nadchodzący wolny czas od nauki w szkole. W tym roku szkolnym nasi wychowankowie zwiedzili Trójmiasto, Olsztyńską Starówkę, piękne okolice jeziora Jeziorak, Starych Jabłonek, a także biwakowali w Ośrodku Sokół i Bajka. Już pod koniec maja gr. VII wyruszyła na biwak „Chatka Puchatka” do gospodarstwa agroturystycznego w Żurejnach. Dziewczynki doświadczyły tam 2 dni pełne gier i zabaw na łonie natury, poznały okolice Starych Jabłonek i miło spędziły czas przy wieczornym ognisku. Podobnie aktywnie spędzali czas chłopcy z gr. V na biwaku w Ośrodku Sportów Wodnych „Sokół” i chłopcy z gr. III w Ośrodku „Bajka”. Sportowe zaplecze sprzyjało zabawom i rozgrywkom piłkarskim a piękna okolica grom terenowym. Wieczorem można było rozwijać zdolności kulinarne podczas grillowania. W połowie czerwca najmłodsi chłopcy z gr. VI spędzili 2 dni pełne atrakcji na wycieczce „Wokół jeziora Jeziorak”. Pobyt w porcie jachtowym „Pod Omegą”, spotkanie z kapitanem żeglugi oraz rejs jachtami żaglowymi były dla nich niezapomnianym przeżyciem. Dodatkową atrakcją była wizyta na basenie oraz spacery nadbrzeżem w Iławie, a następnego dnia zabawy rekreacyjne w „Krainie Kłobuka” w Karnitach. Równie ciekawe i rozbudzające poznawczo były jednodniowe wycieczki do Olsztyna i Trójmiasta. Chłopcy z gr. IV zwiedzili Stare Miasto i zabytki Olsztyna, poznali historię naszego miasta wojewódzkiego. Zjedli obiad i słodki deser na Starówce a potem spędzili miło popołudnie podczas seansu filmowego w kinie Helios. Wiele atrakcji dostarczył dziewczynkom z gr. I i II pobyt w Trójmieście. W Centrum Nauki „Eksperyment” zwiedziły ciekawe wystawy interaktywne, które dostarczyły im wiele zabawy, ale też pobudziły ciekawość świata. Dziewczynki z gr. II zwiedziły również „Akwarium Gdyńskie” oraz ZOO w Gdańsku. Gr. I popłynęła w rejs statkiem z Gdańska na Westerplatte, gdzie poznała historię tego miejsca a następnie spędziła miło czas w Aquaparku w Sopocie. Podróż zakończono wizytą w McDonalds.
Wycieczki to ,,otwieranie drogi na świat” naszym wychowankom, przygotowanie do samodzielnych wypraw, obserwacji i badań w celu zaspokojenia ciekawości, potrzeb intelektualnych, estetycznych i zdrowotnych.
Ddała Edyta P.
W środę uczniowie klasy 4 i 5 wzięli udział w ognisku integracyjnym w Tyrowie. Dzięki poznanym zabawom i pogadance wiedzą już jak bezpiecznie spędzać wakacje.
Dodała Grażyna M.
12 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, którzy w czasie swojej nauki mieszkali w internacie. W tym roku szkolnym internat opuściło 10 osób kończąc tym samym naukę w szkole średniej. Uroczyste pożegnanie absolwentów stało się już miłą tradycją, która dostarcza wszystkim wielu emocji i wzruszeń. Również w tym roku nie zabrakło chwil, które wywołały uśmiech na twarzach ale także łez towarzyszących rozstaniu. W części artystycznej, która rozpoczęła imprezę, nasi absolwenci odegrali scenkę, przedstawiającą życie internatu w krzywym zwierciadle. Były wspomnienia, wiersze i piosenki. Nie zabrakło podziękowań dla dyrekcji i wychowawców wyrażonych słowami i kwiatami. Głos zabrali również zaproszeni goście: pan Dyrektor ZPSWR Ryszard Kowalski, Wicedyrektor pani Dorota Urban, Kierownik praktyk pan Tadeusz Szczepański i oczywiście najbardziej zżyta z wychowankami internatu Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pani Maria Jędrzejczyk. W dalszej części akademii wręczono absolwentom dyplomy oraz pamiątkowe kubeczki ze zdjęciami z internatu. Uroczystość zakończył poczęstunek dla absolwentów i zaproszonych gości. Nad całością imprezy czuwali wychowawcy internatu: panie Beata Synowiec, Anna Kapturkiewicz, Ilona Krawczyk i Ilona Cherkowska.
Dodała: Edyta P.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w piątek 27 czerwca 2014 roku o godzinie 9.00.
O godzinie 8.00 odbędzie się Msza Święta w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Zapraszamy dzieci i rodziców.
Dodała Grażyna M.
Dnia 9 czerwca 2014 r. chłopcy z grupy III udali się na dwudniowy biwak do Ośrodka Wypoczynkowego ,, BAJKA”. Opiekę nad chłopcami sprawowały panie: p. Joanna Maciejewska oraz p. Anna Morawska. Chłopcy mogli uczestniczyć w biwaku dzięki środkom pieniężnym pozyskanym od sponsora oraz wyrozumiałości i ogromnej życzliwości właścicieli Ośrodka, w którym przyszło im wypoczywać. Przyjacielem sprawy była też pogoda – słońce nie szczędziło swych promieni. Już pierwszego dnia odbył się turniej piłki siatkowej. Ta forma aktywności bardzo przypadła chłopcom do gustu. Cała ta zabawa trwała do godzin wieczornych oczywiście z przerwami na posiłek i inne formy zajęć. Panie dokładały wszelkich starań, aby nie było monotonii. W tym celu organizowały wiele konkurencji, zabaw uczących przestrzegania zasad fair play i współdziałania. Jedną z konkurencji była gra w bierki z trzciny. W dniu wyjazdu chłopcy wraz z paniami udali się na spacer do lasu. Podczas tej wyprawy wszyscy zebrali sporo naturalnych materiałów, które posłużą do wykonania stroików świątecznych.
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. - Janusz Korczak
Od lat Dzień Dziecka w internacie jest dniem pełnym radości i niespodzianek. Również w tym roku 2 czerwca pani Ilona Krawczyk oraz Ilona Cherkowska dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był pełen atrakcji. Impreza rozpoczęła się na ostródzkim molo, skąd nasi wychowankowie wypłynęli w rejs po Jeziorze Drwęckim. Wspaniałą wyprawę, na której można było podziwiać urokliwe krajobrazy i piękną panoramę Ostródy zakończył na brzegu słodki poczęstunek. W internacie czekała na naszych podopiecznych następna atrakcja – występy magika Adama, który zachwycił swoim pokazem zarówno młodszych jak i starszych wychowanków. Obchody Dnia Dziecka zakończyła następnego dnia zabawa dyskotekowa.
Dodała: Edyta P.
Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń. Podczas korzystania z wakacyjnych przyjemności nie możemy zapominać jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Dbając o dobro i bezpieczeństwo naszych wychowanków w dniu 16.06.2014r. uczniowie Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych, wzięli udział w szkoleniu pt.: „Bezpieczne wakacje – bez uzależnień”. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy pana aspiranta Janusza Karczewskiego z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. Zaproszony gość przedstawił uczniom niebezpieczeństwa, na które mogą zostać narażeni w czasie wakacyjnego wypoczynku, jak również wskazał sposoby na ich uniknięcie.Następnie, p. Aneta Sikorska i p. Elżbieta Rosiewicz omówiły uczniom podstawowe zasady bezpiecznych wakacji, których zastosowanie pozwoli na beztroskie spędzenie letniego wypoczynku.
A.Sikorska, E. Rosiewicz Umieścił na stronie: K.S.
Piątego czerwca Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Rewalidacji zorganizował szkolny konkurs ,,Czytamy cicho ze zrozumieniem’’. Udział w konkursie wzięli chętni uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy IV- V oraz klasy VI.
Klasa VI: Dominik Zawadzki, Justyna Jasion, Samanta Paczkowska, Martyna Śliwińska, Wiktoria Oczyńska, Sebastian Gwiazda, Wojtek Dworański. Klasa V: Jakub Kwitkowski, Ernest Nikiel. Klasa IV- Sebastian Lajzer.
I miejsce w konkursie zajął uczeń z klasy V Jakub Kwitkowski, II miejsce zajęła uczennica klasy VI Justyna Jasion, III miejsce ex aequo zajęli Ernest Nikiel z kl. V i Sebastian Lajzer z klasy IV.
Wyróżniono uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów i wręczono im dyplomy.
Organizatorzy konkursu: Katarzyna Kopka, Małgorzata Sarbiewska, Ilona Suszczyńska
Dodala Grażyna M.
Wszechstronni eksperci wprowadzili nas w zbliżający się czas, czyli aktywnych, bezpiecznych wakacji. Eksperci przeprowadzili instruktaż o zagrożeniach, jakie czyhają na nas podczas wakacji i jak się przed nimi ustrzec. Omówili problem współczesnego spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi, tj. siedzenia przy komputerze, przed telewizją, itp. Eksperci przypomnieli nam inne, ciekawsze formy spędzania czasu, które wprawiają nas w ruch i nie dają się nudzić. Uczestnicy projektu wykonali prace na omówiony temat. WSZECHSTRONNI EKSPERCI W DZIAŁANIU.
Napisała Dorota Tetmer Dodala Grażyna M.
W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie Zespołów – Edukacyjno – Terapeutycznych gimnazjum, klasy: II d i III c (16 osób), realizowały projekt edukacyjny „ SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO - owoce i warzywa znamy i chętnie je zjadamy”. Projekt realizowany był od września 2013roku do kwietnia 2014 roku. Jego głównym celem było uświadomienie uczniom, jak dużą rolę dla zdrowia człowieka, odgrywa dieta bogata w owoce i warzywa. Opiekunami projektu były Panie: Teresa Knaf i Ewa Orlińska. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć. Umieścił na stronie: K.S.
SPOTKANIE UCZNIÓW ZSZ I GIMNAZJUM Z DORADCĄ ZAWODOWYM POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W OSTRÓDZIE
Uczniowie klas III a i III b ZSZ, kształcący się w zawodzie kucharz małej gastronomii oraz uczniowie klasy III d gimnazjum wraz z nauczycielami zawodu p. Justyną i p. Sylwią a także nauczycielem WOS p. M. Deryło spotkali się z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie. Spotkanie odbyło się 6 czerwca 2014 roku. Na spotkaniu młodzież otrzymała niezbędne informacje dotyczące: zakresu usług urzędu, specyfiki lokalnego rynku pracy, staży absolwenckich, szkoleń organizowanych przez urząd dla bezrobotnych, wsparcia finansowego bezrobotnych decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej, pomocy urzędu związanej z podjęciem pracy za granicą. Spotkanie okazało się dla uczniów bardzo ciekawe i dlatego planujemy podobne spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
Napisała: Sylwia Dylągowska Umieścił na stronie: K.S.