Przerwa świateczna potrwa w tym roku wyjątkowo długo, bo na zajęciach edukacyjnych spotykamy się 7 stycznia 2025. Życzymy wszystkim udanego wypoczynku,. Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Do zobaczenia :)
Za nami powiatowa Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Spotkanie wolontariuszy odbyło się 5 grudnia w ostródzkiej sali OCSiR. Podczas uroczystości nasi wolontariusze wraz z opiekunami oraz Panem Dyrektorem Tomaszem Brzeskim otrzymali z rąk Warmińsko-Mazurskiej Lider Wolontariatu Pani Jolanty Dakowskiej oraz Pana Starosty Ostródzkiego Andrzeja Wiczkowskiego Certyfikat „Szkoła Przyjazna Wolontariatowi” przyznawany w dowód uznania dla szkół szczególnie angażujących się we wspieranie szkolnego wolontariatu. Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w gronie zauważonych i nagrodzonych placówek. W tym dniu odbyło się również podsumowanie akcji charytatywnej „Mikołajki dla dzieci z Hospicjum”, w które włączyła się cała społeczność naszego ośrodka na czele ze szkolnym Klubem PCK oraz Klubem Ośmiu „Młodzieżowego Wolontariatu”. Za wszystkie przekazane dary serdecznie dziękujemy.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Jak co roku Wolontariusze w Zespole Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnym w Ostródzie, częstując własnoręcznie upieczonymi słodkościami, zachęcali do włączenia się w przedświąteczną pomoc dla osób potrzebujących . Jest nam niezmiernie miło, że podejmowane działania przez członków Szkolnego Koła PCK oraz Wolontariuszy Klub Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu zawsze spotykają się z ogromnym zrozumieniem i wsparciem całej społeczności naszej placówki. Dziękujemy!
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
Dnia 28 listopada 2024r. dziewczęta z grupy VI wraz z Panią Joanną Maciejewską, Panią Marią Śliwińską ora Panią Beatą Sack zorganizowały Zabawę Andrzejkową dla wszystkich grup wychowawczych. Wieczór rozpoczął się od zapoznania się z Historią Andrzejek. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Na twarzach dzieci i młodzieży gościł uśmiech. Były zabawy, wróżby i tańce. Wychowankowie byli pięknie ubrani. Wszyscy chętnie korzystali z tradycyjnych wrózb: wróżenie z kuli, zawody z worka, wróżenie z kart, serca z imionami, czarny kot na tablicy , układanie butów, ciasteczka z wróżbami. Natomiast jeśli chodzi o zabawy to zaproponowano następujące formy: zabawę ruchowową ,,Między krzesłami”, ,,Taniec pod tyczką”, ,,Zabawę muzyczno – ruchowo- sensoryczną” z wykorzystaniem SIGUMY. Zabawa ta w rytm melodii Bella Ciao sprzyjała integracji i tak przypadła wychowankom do gustu, że prosili o powtórkę. Po wróżbach Iwona Krawczyk oraz Weronika Sagan zparezentowały układ taneczny ,,Makarenę ” oraz ,, Minionki”, do którego dołączyli chętni wychowankowie. Dziewczęta miały okazję zaprezentować swoje talenty, umiejętności i zainteresowania. Każda grupa wychowawcza otrzymała słodki upominek, a na koniec odbyła się dyskoteka. DJ Dariusz Śliwiński w pełni sprostał oczekiwaniom dzieci i młodzieży i sprawił, że ta Zabawa Andrzejkowa była naprawdę udana.
Napisała: Joaanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
Andrzejkowe zabawy i wróżby towarzyszyły nam podczas czwartkowej zabawy. Zgodnie z tradycją, panny i kawalerowie w tym dniu mogli poznać imię swojego przyszłego męża czy żony, dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Mogli wytańczyć się za wszystkie czasy. Dobra muzyka oraz fajnie animatorzy: Andżelika, Szymon, Adrian, Beatka i Oliwia przyczynili się do tego, że zabawa była bardzo udana.
Napisała I dodała Grażyna M.
W naszej Placówce uczniowie mają możliwość w atrakcyjny sposób rozwijać kompetencje komputerowe i sprawność fizyczną. Zajęcia dla 16 uczestników odbywają się w ramach projektu "Młodzi niepełnosprawni w sieci działań" realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z dotacji Fundacji LOTTO. Zajęcia przynoszą uczestnikom dużo radości. Szczególnym zainteresowaniem, jak na razie, cieszy się hulajnoga elektryczna. Najpierw, beneficjenci zapoznawali się z techniką jazdy na hulajnodze, oglądając na zajęciach zajęiach komputerowych, filmiki instruktażowe w Internecie. Potem trenowali jak poprawnie rozkładać hulajnogę, i w końcu doświadczyli przyjemności poruszania się hulajnogą elektryczną. Młodzi uczestnicy projektu realizowali też inne aktywności, np. jazdę na rowerze czy rolkach, gry sportowe. W listopadzie trenowali technikę pływania podczas zajęć na basenie. Na zajęciach komputerowych wykonywali prezentację multimedialną, rywalizowali podczas quizu w aplikacji Kahoot. Projekt pozwala wyzwalać wśród podopiecznych różne aktywności tak bardzo potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie.
Napisała i dodała Grażyna M.
25 listopada w internacie odbyły się zajęcia czytelnicze. Wychowankowie wraz z wychowawcami upamiętnili 130 rocznicę urodzin Juliana Tuwima, czytając najpiękniejsze wiersze dla dzieci naszego poety.
Napisała: Kamila Fryczyńska Dodała: Edyta P.
"Nic nie kosztuje serdeczne słowo, jest to jednak najcenniejszy dar". Daphne du Maurier
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto obchodzone 21 listopada. W naszym internacie także od wielu lat obchodzimy Dzień Życzliwości. W tym roku ubrani na żółto bądź z małą emotikonką z uśmiechem szerzyliśmy wiedzę jak ważny jest nawet drobny, miły gest każdego dnia. W akcję zaangażowali się wolontariusze oraz członkowie samorządu którzy jako „Tajni Aniołowie Życzliwości” uprzyjemniali nam dzień, wręczali karteczki z miłym słowem oraz uśmiechnięte ciasteczka. Był foto-kącik z „darmowymi przytulasami” , a wieczorem wspólna życzliwa integracja. W czasie zajęć wychowankowie wzięli udział w konkursie, multimedialnej grze na temat życzliwości oraz utworzyli alfabet życzliwości i łańcuch życzliwości. Bądźmy życzliwi dla innych i dla siebie samych, a poczujemy się szczęśliwi i radośni.
Napisała i dodała: Edyta P.
21 listopada w internacie odbył się II Wojewódzki Konkurs Wiedzy ze znajomości przepisów o ruchu drogowym, pt. „Znam zasady ruchu drogowego”. W zmaganiach udział wzięli uczniowie z ośrodków z: Olsztyna, Nidzicy, Iławy, Szczytna i Ostródy. Gościliśmy dziewięcioro uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej. Konkurs obejmował wiedzę o ruchu drogowym w formule testowej (pytania otwarte i zamknięte).
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: przedstawiciel KPP w Ostródzie, Straży Miejskiej w Ostródzie oraz wicedyrektor ds. opieki i wychowania Maria Jędrzejczyk.
W kategorii klas IV – VIII szkoły podstawowej zwyciężyli:
I miejsce – Jakub Bugajski z Olsztyna
II miejsce – Seweryn Szurpicki z Nidzicy
III miejsce – Paweł Slizewski ze Szczytna
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:
I miejsce - Zuzanna Moszczyńska z Nidzicy
II miejsce – Marta Kubicka z Iławy
III miejsce – Wiktor Albrechczyński z Olsztyna
Miłym akcentem podczas obrad jury była integracja uczestników i opiekunów przy słodkim poczęstunku. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Gratulujemy wygranym i zapraszamy za rok.
Szczególne podziękowania za pomoc przy organizacji kierujemy do wolontariuszek „Klubu Ośmiu” : Beaty Kleber, Ani Kaczyńskiej oraz Kasi Solis.
Organizatorzy : E. Sarnecka, A. Morawska, B. Wiecińska, T. Urbanowicz
Napisał: Tomasz Urbanowicz Dodała: Edyta P.
Dnia 18.11.2024r. za uczestnictwo w VIII edycji Akcji ,,Sprzątamy dla Polski” Internat naszej Placówki otrzymał Certyfikat. W tegorocznej jesiennej edycji wychowankowie pod opieką nauczycieli - wychowawców, opiekunów oraz koordynatora Pani Joanny Maciejewskiej zjednoczyli siły i udali się na publiczne tereny zielone w Ostródzie, by wspólnie zadbać o Naszą Małą Ojczyznę, a tym samym o naszą piękną, zieloną Polskę. Ta eko - patriotyczna akcja pokazała, że dla szczytnych celów jesteśmy w stanie się zjednoczyć i zrobić coś dobrego.
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.
„Jeszcze Polska nie zginęła,
kiedy my żyjemy…”,
8.11.2024 odśpiewaniem hymnu rozpoczęliśmy szkolną uroczystość upamiętniającą odzyskanie przez Polskę niepodległości. 106 lat temu Polska powróciła na mapę Europy.
W czasie akademii wierszem, prozą , filmem i piosenką przypomnieliśmy zebranym o trudzie walki, poświęceniu i radości zawartej w słowie WOLNOŚĆ!
Wystąpienie młodzieży było pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.
E. Janicka, L. Krześniak, A. Grala, K. Błaszkiewicz
Dodała: Małgorzata Beczyńska
14 listopada wychowankowie internatu - wolontariusze działający w Klubie Ośmiu wraz z opiekunami klubu – Panią Ewą Ostrowską i Panią Maria Jędrzejczyk świętowali Światowy Dzień Seniora. Odwiedzili Seniorów – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Bratek”, by złożyć im życzenia oraz wspólnie spędzić czas przy grach stolikowych. Do życzeń dołączyli słodkie upominki - upieczone pod okiem Pani Anny Morawskiej muffinki. Spotkanie umilił mini recital jednej z wolontariuszek Pauliny Sawickiej, która zachwyciła słuchaczy pięknym wykonaniem współczesnej piosenki z repertuaru zespołu Kwiat Jabłoni oraz piosenki nawiązującej do obchodów Święta Niepodległości „Rozkwitały pąki białych róż”, dobrze znanej Seniorom, którzy ochoczo włączyli się do śpiewu. Spotkanie zakończyło się atrakcyjnym występem wokalno - tanecznym w wykonaniu Seniorów oraz wspólnymi rozmowami przy herbacie i cieście.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi Zenonowi Kastrau, Pani Kierownik Katarzynie Świgoń oraz wszystkim instruktorom i podopiecznym „Bratka” za miłe przyjęcie i aktywnie spędzony czas.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Niepodległa Ojczyzna to nasze wspólne dobro, a Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do złożenia hołdu bohaterom walczącym o wolność Polski. Aby uczcić to święto 12 listopada wychowankowie internatu wraz z wychowawcami, panią wicedyrektor oraz zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty, zapalili znicz i odśpiewali hymn przy tablicy upamiętniającej poległych bohaterów. Wychowankowie posadzili również drzewo „Dąb Niepodległości”, ofiarowany przez zaproszonych gości – Panią Leśniczy Katarzynę Michalczyk oraz Pana Leśniczego Arkadiusza Kucharzewskiego. Przedstawiciele Samorządu Grup Wychowawczych przygotowali uroczystą akademię, w której uczestniczyli wszyscy wychowankowie oraz zaproszeni goście.
Następnego dnia, 13 listopada, wychowankowie internatu uczcili pamięć o żołnierzach walczących o niepodległość naszego kraju podczas Wieczoru Pieśni Patriotycznej. Powstające przez wieki pieśni patriotyczne, będące odbiciem nastrojów narodowych i wyrazem tęsknoty za krajem i wolnością, łączące naszych rodaków w trudnych chwilach, budzące nadzieję i dodające odwagi żołnierzom walczącym o wolną ojczyznę, zostały z powagą i w dużym skupieniu odśpiewane przez naszych wychowanków. Wspólnie odebraliśmy kolejną lekcję patriotyzmu.
Napisała: Katarzyna Zielińska, Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Wychowankowie internatu, wolontariusze i przedstawiciele samorządu internatu czynnie włączyli się w akcję uporządkowania grobów samotnych i opuszczonych. W całym kraju akcje te mają na celu przywrócenie godnego wyglądu grobom, których nikt nie odwiedza. Nasi wychowankowie poodgarniali liści, zapalili światełka. Odwiedzili również miejsca pamięci narodowej.
Dodała: Edyta P.
Pażdziernik jest kolejnym miesiącem warsztatów odbywających się w ramach projektu "Młodzi niepełnosprawni w sieci działań" dofinansowanego przez FUNDACJĘ LOTTO. Uczestnicy uczą się bezpiecznie korzystać z komputerów, poznają różne programy i aplikacje. A na warsztatach W sieci aktywności fizycznej rozwijają kompetencje społeczne podczas gier , np w tenisa stołowego,. czy siatkówki. \każde spotkanie umilają słodkości i napoje serwowawne jako dodatek do spotkania.
Napisała i dodała Grażyna M.
26 października 2024 roku odbył się XII Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu”
w sali reprezentacyjnej Zamku – Muzeum w Ostródzie. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży
z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Warmii i Mazur. Organizatorem wydarzenia był Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie.
Goście honorowi
Swoją obecnością zaszczycili nas:
Wszystkich artystów oraz przybyłych gości powitał pan Tomasz Brzeski, dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie, a ciepłe słowa do uczestników skierował ksiądz Roman Wiśniowiecki.
Przebieg konkursu
W konkursie wzięło udział 61 uczestników – 4 solistów i 8 zespołów. Na scenie zaprezentowały się następujące ośrodki:
W tym roku mogliśmy usłyszeć 12 utworów, podczas których młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty wokalne. Dziękujemy im, że poprzez śpiew mogliśmy razem oddać chwałę Panu Bogu.
Wyniki konkursu
Spośród wszystkich artystów jury wyłoniło następujących zwycięzców:
W kategorii solista:
W kategorii zespół:
Dodatkowe atrakcje
Podczas obrad jury wszyscy uczestnicy mogli rozkoszować się pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów Szkoły Branżowej z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych
w Ostródzie. Mieliśmy także okazję obejrzeć przedstawienie teatralne „Tygrysek Pietrek” w wykonaniu grupy teatralnej Trójeczka pod kierunkiem pani Heleny Orlińskiej.
Podziękowania
Bardzo dziękujemy wszystkim naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy zorganizować ten wyjątkowy konkurs i obdarować wszystkich utalentowanych artystów. W tym roku naszymi sponsorami byli:
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich opiekunów naszych młodych, utalentowanych artystów za trud włożony w ich przygotowanie.
Dziękujemy również:
w Ostródzie za pyszne wypieki,
i nagłośnienie konkursu.
Dziękujemy Dyrekcji ZPSWR za zaufanie, wsparcie i życzliwość.
Dziękujemy wszystkim, którzy z pełnym zaangażowaniem przyczynili się do organizacji konkursu.
To dzięki ich ciężkiej pracy, poświęceniu i współpracy możliwe było stworzenie tak wyjątkowego wydarzenia, które na długo pozostanie w pamięci zarówno uczestników, jak i widzów. To dzięki Waszemu oddaniu i zaangażowaniu mogliśmy wspólnie świętować radość muzyki, wiary i talentu młodych artystów.
Na zakończenie wszyscy zebrani, zarówno uczestnicy, jak i goście, wspólnie zaśpiewali pieśń oazową „Barka”. Był to moment pełen wzruszenia i duchowej jedności, który podkreślił radość wspólnego spotkania w muzyce i modlitwie. Dzięki tej pięknej pieśni mogliśmy w symboliczny sposób wyrazić naszą wdzięczność i wiarę, co uczyniło ten dzień jeszcze bardziej niezapomnianym.
Napisała: Magdalena Miller, Anna Grala Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za trud i wielkie serce wkładane przez pracowników oświaty w pracę na rzecz dzieci i młodzieży. Właśnie z tej okazji w dniu 16 października cała społeczność internatu spotkała się na uroczystej akademii. Na początku mieliśmy przyjemność obejrzeć krotką prezentację multimedialną ukazującą dzieje i rozwój edukacji na ziemiach polskich. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wychowanków pod kierunkiem E. Sarneckiej, A. . Morawskiej, M. Ławreckiej oraz P. Górskiego. Poprzez wiersze, scenki z domieszką humoru oraz zaśpiewaną na koniec piosenkę pn. „Morze wdzięczności” wychowankowie pragnęli wyrazić nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi swoje podziękowania za troskę, opiekę i wychowanie . Ze sceny popłynęło wiele ciepłych i miłych słów, życzeń zarówno od młodzieży, jak również od pana Dyrektora Tomasza Brzeskiego oraz pani Wicedyrektor Marii Jędrzejczyk. Miłym akcentem kończącym akademię był słodki poczęstunek dla wszystkich obecnych pracowników placówki.
Napisała: Elżbieta Sarnecka Dodała: Edyta P.
W dniach 08-14.09.24r. dwunastu uczniów naszej szkoły przebywało na wymianie młodzieży polsko-niemieckiej w Nienburgu w Niemczech.
Projekt miał na celu rozszerzenie wiedzy na temat zmian klimatu i ich wpływie na życie w obydwu krajach. Uczniowie dzielili się wiedzą i doświadczeniem dotyczących własnych zachowań proekologicznych. Ten ważny dla wszystkich ludzi temat, nie przeszkodził w nawiązaniu przyjaźni z uczniami z Niemiec i spędzeniu wspólnego czasu pełnego atrakcji i rozrywek w radosnej, pełnej śmiechu, dobrego humoru i zabawy atmosferze. W przyszłym roku kolejne spotkanie!
We wtorek 22 października mieliśmy bardzo miłe spotkanie z kulturą. Odwiedziła nas olsztyńska grupa artystyczna "Pozytywka" z przedstawiem muzycznym. Zajęcia prowadzone w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób przybliżyły naszym uczniom historię dworu austriackiego. Trąbka w roli tła muzycznego oraz ciekawa narracja prowadzących sprawiły, że to była wesoła lekcja, która bardzo szybko minęła. A wszystko działo się to w ramach projektu "Pozytywnie zakręceni na aktywność" realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Niepełnosprawnych Amicus z dotacji Powiatu Ostródzkiego. Zobaczcie sami jak było:)
Napisała i dodała Grażyna M.