Szkoła Promująca Zdrowie

  • Wielkanoc 2025

    Przypominamy, że przerwa świąteczna trwa od 17 kwietnia (czwartek) do 22 kwietnia (wtorek) 2025 roku.

  • WIADOMOSCI Z INTERNATU: „Wielkanocna Kartka dla seniora”

    Jak co roku nasi wolontariusze pamiętali o seniorach odwiedzających internat, Wręczyli im własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

    Napisała: Ewa Ostrowska     Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: „ Niemi świadkowie dziejów -o przyrodzie naszej okolicy i nie tylko”

     

    W ramach  programu w internacie odbyły się ciekawe spotkania umożliwiające poznanie walorów przyrodniczych oraz przybliżające wychowankom znaczenie pomników przyrody w kontekście dziedzictwa naturalnego naszego regionu. Spotkania odbyły się dzięki uprzejmości Pani dr Inż. Alicji Słupskiej z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, która opowiedziała o „Pomnikach przyrody i ich mieszkańcach” oraz Pani Iwonie Jóźwiak z Nadleśnictwa Olsztynek, która przyjechała z mobilną wystawą „Las w szkatułce”.  Wychowankowie uczyli się  poprzez przeżywanie, działanie i indywidualne doświadczenie, dzięki temu zajęcia były niezwykle atrakcyjne.

    Napisała: Ewa Ostrowska i Kamila Ostrowska     Dodała: Edyta P. 

  • Życzenia świąteczne

    Na zajęciach informatyki uczniowie tworzyli kartki świąteczne. Justyna T., Piotrek K. oraz Adam G. z klasy 1BA  oraz Damian T. z klasy 1BC bardzo chcieli podzielić się swoimi dziełami z koleżankami i kolegami ze szkoły, składając jednocześnie wszystkich świąteczne życzenia.

    Napisała i dodała Grażyna M.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Młodzież z całej Polski znów zaśpiewała w ostródzkim zamku.

    9.04.2025 r. w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku miał miejsce finał V ogólnopolskiego festiwalu piosenki dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną „Śpiewać każdy może”. Organizatorem festiwalu jest Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie. W tym roku festiwal opatrzony był tytułem „Na polską nutę”. Utalentowana młodzież z ośrodków specjalnych z całego kraju zaprezentowała piosenki polskie na scenie ostródzkiego zamku.  Na dwudniowy festiwal przyjechało do naszego miasta dwudziestu pięciu młodych wykonawców z ośrodków specjalnych w kraju: z Wieliczki, Poznania, Turku, Torunia, Mosiny, Nidzicy, Ełku, Łupków, Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego. W pierwszym dniu festiwalu młodzież uczestniczyła  w warsztatach wokalno-muzycznych poprowadzonych przez Panią Joannę Jaskółowską. Efektem prac warsztatowych był wspólny występ w dniu konkursu. Młodzież wykonała dwa utwory na głosy: canon  „Ars longa, vita brevis” Ludwiga van Beethovena oraz piosenkę „Wody mi daj” z repertuaru zespołu „Kwiat Jabłoni”. W drugim dniu festiwalu, w części konkursowej każdy uczestnik wykonał jedną piosenkę polską. Zmagania młodych wykonawców oceniało jury w składzie: Anna Rutkiewicz, Renata Ferens, Andrzej Olszko oraz Julian Pawłowski. Laureatami konkursu zostali: Julia Neuman – Grand Prix Festiwalu, Marika Kryszak – I miejsce, Krystian Skąpski - II miejsce, Paweł Apanowicz – III miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Pieczychlebek, Maksymilian Klaus, Dominika Lewandowska, Maciej Piórko. Zwycięzcy otrzymali  nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali wykonawcy otrzymali również nagrody rzeczowe. W przerwie na obrady jury w ramach integracji młodzieży wystąpiła grupa wokalno - taneczna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Ostródzie pod kierunkiem Pani Beaty Roguskiej. W tym roku honorowy patronat nad festiwalem objęli: Jolanta Weronika Skrzypczyńska - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki.  Patronat medialny objęła Gazeta Ostródzka.  Festiwal był wspaniałym artystycznym przeżyciem zarówno dla wszystkich wykonawców jak i licznie zgromadzonej publiczności, był okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni oraz poznania przez uczestników i ich opiekunów naszego pięknego miasta. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy festiwalu wyjechali z naszego miasta z bagażem nowych doświadczeń i pięknych wspomnień.

    Organizatorzy festiwalu – Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie dziękują wszystkim, którzy byli w jakikolwiek sposób zaangażowani w przygotowanie i realizację tego przedsięwzięcia.

    Napisała: Maria Jędrzejczyk     Dodała: Edyta P.

  • Monitory interaktywne w naszej szkole dzięki wsparciu Fundacji PFR

    Nasza Placówka z radością ogłasza, że dzięki hojnej darowiźnie z Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju możliwy będzie zakup nowoczesnych, interaktywnych monitorów, które znacząco wpłyną na jakość nauczania i komfort uczniów oraz nauczycieli. Pozyskane środki pozwolą na zakup 3 interaktywnych urządzeń, które zostaną rozmieszczone w salach lekcyjnych w celu wsparcia dynamicznego i interaktywnego procesu edukacyjnego. Monitory będą zamocowane na mobilnych stojakach, dzięki czemu będzie można je wykorzystywać w różnych pracowniach. Nowe technologie umożliwią nie tylko bardziej angażujące lekcje, ale również ułatwią naukę poprzez wykorzystanie multimediów oraz nowoczesnych narzędzi dydaktycznych.

    Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju za wsparcie naszej szkoły. Dzięki tej darowiźnie możemy wprowadzić nauczanie na wyższy poziom i dać naszym uczniom dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Nowe interaktywne monitory zostaną udostępnione uczniom i nauczycielom już w maju tego roku."

    Więcej o działalności Fundacji PFR - Facebook: https://www.facebook.com/FundacjaPFR/

    Napisała i dodała Grażyna M.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: „Katyń – pamiętamy”

    11 kwietnia delegacja z naszej placówki wzięła udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po uroczystej Mszy św. delegacja uczestniczyła w Apelu Poległych oraz złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Obrońców Niepodległości i Suwerenności RP. Cześć Pamięci Poległych !

    Napisała: Ewa Ostrowska I Maria Jędrzejczyk     Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: „Wielkanocna Paczka Dla Seniora”

    W ramach Akcji wolontariusze upiekli świąteczne ciasteczka, którymi zachęcali społeczność internatu do udziału w zbiórce. Za zebrane środki kupione zostały artykuły spożywcze, które wspólnie z przekazanymi przez darczyńców na ten cel produktami żywnościowymi oraz chemicznymi zostały zawiezione do Centrum Użyteczności Publicznej w dniu 8 kwietnia 2025r. Wolontariusze naszego klubu „Ośmiu” dziękują wszystkim darczyńcom oraz członkom szkolnego koła PCK za wielkie serce i ogromne zaangażowanie na rzecz Seniorów.

    Napisała: Ewa Ostrowska   Dodała: Edyta P.

  • WIDOMOŚCI Z INTERNATU: Sukces naszej wolontariuszki!


    Ania Kaczyńska została wyróżniona w powiatowym etapie konkursu "Ośmiu Wspaniałych".

    2 kwietnia w sali konferencyjnej Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyła się XXIII Gala Powiatowego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. yróżnienie w konkursie otrzymała nasza wolontariuszka Anna Kaczyńska. W tej pięknej uroczystości towarzyszli Ani rodzice, inni wolontariusze oraz opiekunowie klubu "Ośmiu". Gratulujemy oraz życzymy sukcesów w  dalszej pracy wolontarystycznej.

    Napisała: Ewa Ostrowska   Dodała: Edyta P.

  • PROGRAM PROFILAKTYCZNY "CUKIERKI"

    Kim jest tajemniczy czarodziej Sopuch?  Czy wzbudza zaufanie? Jakie ma plany? Co może oznaczać przysłowie „Nie wszystko złoto, co się świeci”? Na takie i podobne pytania odpowiadali uczniowie klasy IVa oraz VIIId  biorący udział w programie profilaktycznym pt. „Cukierki”.  Program oparty jest na bajce profilaktycznej o takim samym tytule.  Celem zajęć jest przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych oraz kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi.

    Program realizowany jest pod kierunkiem p. Małgorzaty Beczyńskiej

     

  • SUKCES MATEMATYCZNY UCZNIÓW SZKOŁY BRANŻOWEJ

    27 marca 2025 roku odbył się  I Wojewódzki Konkurs Matematyczny "Rach-Mat 2025" organizowany przez SOSW w Olsztynie. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kalina Kostiok (kl.3BB), Daniel Krupieńczyk (kl. 3BB) i Dominik Wiśniewski (kl.1BC). Okazało się, że nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień matematycznych, zdolnością logicznego myślenia oraz współpracą drużynową. Pokonali wszystkich innych i wrócili do Ostródy jako zwycięzcy - zajęli 1 MIEJSCE. Gratulujemy!

  • ARS, CZYLI JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ

    26 marca 2025 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w zajęciach realizowanych w ramach Programu Edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość ?”. Głównym celem programu jest ograniczenie skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Realizacja programu skupiała się wokół następujących zagadnień:

    -„Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”;

    -„Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?” (centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować
    w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią);

    -„Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne” (problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich);

    Wierzymy, że przekazane wiadomości zminimalizują zachowania ryzykowne związane
    z używaniem substancji psychoaktywnych.

     

     A. Sikorska , E. Rosiewicz     Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska

     

     

  • WIADOMOŚCI Z INTENATU: Jak ustrzec się przed grypą

    ,,Jak ustrzec się przed grypą ” był to temat spotkania wychowanków internatu w dniu 6. marca 2025 roku z panią Patrycją Szymańską z  Państwowej Stacji Sanitarno-  -  Epidemiologicznej w Ostródzie . Zaproszony gość przedstawił w czasie prezentacji  multimedialnej  istotę grypy oraz   najskuteczniejsze metody uniknięcia  zachorowania i związanych z nim powikłań. Organizatorki imprezy pani Elżbieta Sarnecka oraz pani Anna Morawska przeprowadziły zajęcia warsztatowe, w czasie których wychowankowie rozwiązywali krzyżówki, quizy oraz samodzielnie dokonali podsumowania zdobytej wiedzy.

    Napisała: Anna Morawska   Dodała: Edyta P.

  • KONKURS ORTOGRAFICZNY

    Z ortografią na Ty

     

    W lutym tego roku w naszej Szkole odbył się Konkurs Ortograficzny. Po etapie dyktand klasowych najlepiej piszący uczniowie z SP i BS brali udział w zawodach międzyklasowych.

     

    Mamy 10 laureatów.  Są to:

    Szkoła Podstawowa:

    Klasy IV-VI

    1. Anastazja Szwarczak

    2. Karolina Flaszyńska

    3. Weronika Sagan

     

    Klasy VII-VIII

    1. Natalia Suszwedyk
    2. Jakub Zander
    3. Weronika Szarzyńska

     

    Branżowa Szkoła :

    1. Kalina Kostiok
    2. Krzysztof Leliwa
    3. Bartłomiej Rodziewicz
    4. Adam  Gorczyc

     

    Oni wiedzą jak się pisze żaba i miód.

     

    Ewa Janicka

     Lidia Krześniak                                      Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”

    „Książki to są najlepsi Twoi przyjaciele.

    Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”  J. Rak

    To piękne motto otworzyło nam coroczny  konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”, w tym roku pod hasłem „Dobrze mieć przyjaciela”. Głównym celem konkursu jest promowanie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowania literaturą i kształtowanie umiejętności pięknego czytania. Zadaniem każdego uczestnika konkursu było przeczytanie wybranego fragmentu lektury, która podkreślała wartość przyjaźni. Uczestnicy przeczytali piękne bajki, fragmenty z książki „Mały Książe”, „Doktor Dolittle” , „Przygody Kubusia Puchatka” i „Anię z Zielonego Wzgórza”. We wszystkich prezentowanych treściach przyjaźń odgrywała kluczowy element, który kształtował losy bohaterów, wpływał na ich rozwój osobisty czy pomagał w trudnych momentach życia.

    Konkurs przebiegał w przyjaznej i ciepłej atmosferze, był zarówno dla słuchaczy, jak

     i samych uczestników świetną okazją do przyjemnego spotkania z dziecięcą i młodzieżową literaturą piękną. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!!!

    Powołane Jury  konkursowe wyłoniło laureatów :

    Grupa młodsza:

    I miejsce – Tomasz Krawczyk

    II miejsce – Anastazja Szwarczak

    III miejsce – Mariusz Apsel

    Wyróżnienie : Mikołaj Kłosiewicz, Karolina  Flaszyńska

    Grupa starsza:

    I miejsce – Paulina Sawicka

    II miejsce – Sebastian Szałata

    III miejsce – Beata Kleber

    Wyróżnienie: Bartosz Miecznikowski, Natalia Suszwedyk

    Napisała: Ewa Ostrowska    Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Warsztaty plastyczne i zabawa karnawałowa

    W dniu 13.01.2025 r. w naszym internacie odbyły się warsztaty plastyczne masek weneckich. Na wstępie prowadzący opowiedzieli o dawnych zwyczajach,tradycjach balów maskowych i historii masek weneckich. Dzieci i młodzież wykonały przepiękne, kolorowe maski pod opieką wychowawców. Drugą częścią naszego wspólnego spotkania był bal karnawałowy z udziałem DJ Darka. Dziękujęmy Panu Darkowi za poświęcony czas, rewelacyjną muzykę i zabawę.

     Napisała: Anna Wojtuszkiewicz   Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Wieczór kolęd i pastorałek

    Kolędowanie znane było w Polsce już od wieków we wszystkich regionach, na wsiach i w miastach. Śpiewanie kolęd i pastorałek to wspaniała tradycja również w naszym internacie, która łączy nas we wspólnym śpiewie i „łagodzi obyczaje”.

    Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Nasza placówka po raz kolejny została wyróżniona Certyfikatem Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym i Niedowidzącym

    Z dumą informujemy, że nasza placówka po raz kolejny została wyróżniona Certyfikatem Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym i Niedowidzącym! To prestiżowe odznaczenie jest dowodem naszego zaangażowania w działania edukacyjno- wychowawcze, których celem jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z dysfunkcją wzroku, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym, poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku oraz przygotowanie młodych ludzi do udzielania właściwej pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację ogólnopolskiej kampanii   ,,Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”.

    Napisała:Anna Morawska         Dodała: Edyta P.

     

  • ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Wolontariusze z ZPSWR pamiętają o Seniorach

    Jak co roku zaprzyjaźnionym z Internatem ZPSWR Seniorom wolontariusze z Klubu Ośmiu złożyli świąteczne życzenia wręczając im własnoręcznie wykonane kartki Bożonarodzeniowe. W tym roku kartki z życzeniami zdrowych, ciepłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia trafiły też do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Bratek” w Ostródzie.

    Napisała: Maria Jędrzejczyk    Dodała: Edyta P.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć