Szkoła Promująca Zdrowie

2005/2006 2006/2007 2007/2008 2008/2009 2009/2010 2010/2011 2011/2012

Archiwum

2009/2010

WAKACJI NADSZEDŁ CZAS !!!!!!!!!!!!!!!!!

Dnia 25 czerwca w naszej szkole odbędzie się  powiatowe zakończenie roku szkolnego. W związku z tym  wszystkich gości zapraszamy na uroczysty apel na godzinę 9.00.

 

Autor Grażyna M.

KONKURS WIEDZY O OSTRÓDZIE I POWIECIE OSTRÓDZKIM

2010-06-24

W konkursie, który odbył się 10 czerwca uczestniczyły  II i III klasy gimnazjum i klasa I szkoły zawodowej. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat walorów turystycznych, historii naszego regionu i miasta. I miejsce zajęła reprezentacja I klasy szkoły zawodowej.


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Storostwo Powiatowe  w Ostródzie - Wydział Promocji Powiatu . Były to pamiatkowe koszulki, ksiązki, długopisy i foldery. Konkurs zorganizowała pani Ewa Bartnicka - przewodnik =- warminsko - mazurski i nauczyciel  naszej placówki.

 

Dane wprowadziła : Grażyna M.

DZIEŃ DZIECKA

2010-06-07

Fajnie było! Dużo zabaw, słodyczy i fajna muzyka. Tylko pogoda nie dopisała do końca, bo trochę pokropiło i dokuczało zimno. Dzień dziecka- to był fajny dzień. Zaczął sie meczem: uczniowie kontra nauczyciele. Niestety, wszyscy grali  z wielkim zaangażowaniem i oddaniem i mecz wygrali nauczyciele 10:8. Później  zjedliśmy bigos. A gdy przestał padać deszcz, zaczęły się konkursy na boisku szkolnym: rzucanie do celu kółkiem, wyścigi rzędów, klasy, dmuchanie balonów i inne. Każdy mógł się w czymś wykazać.

 

Autor: Grażyna M.

LIST OTWARTY RODZICÓW W SPRAWIE ROZPORZĄDZENIA MEN

Ostróda,  dnia 26.05.2010

List otwarty Rady Rodziców

przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Ostródzie

do osób i instytucji zainteresowanych losem dzieci niepełnosprawnych intelektualnie

w stopniu lekkim

 

Zbulwersowani  decyzją dotyczącą likwidacji szkolnictwa specjalnego dla uczniów  niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, protestujemy przeciwko takiemu pomysłowi. Nasze dzieci znalazły się w placówce, ponieważ nie radziły sobie w szkołach masowych, były prześladowane, wycofane, często wagarowały. Szkoła kojarzyła się im z miejscem porażki, klęski i wielu niepowodzeń. Nie bez przyczyny odpowiednio zdiagnozowane, a następnie skierowane do specjalnego ośrodka, pomału odzyskiwały radość życia. Tu dostosowano program edukacyjny do indywidualnych możliwości naszych dzieci, a metody i formy są dla nich zrozumiałe i przejrzyste. W szkołach masowych nasze dzieci nigdy nie brały udziału w konkursach z wiedzy matematycznej, humanistycznej, przyrodniczej, ze względu na swoje ograniczenia. Nie miały możliwości zaprezentowania swoich zdolności artystycznych. Bardzo rzadko uczestniczyły w wymianach młodzieżowych ze szkołami zagranicznymi. To w tej szkole po raz pierwszy nasze pociechy przestały czuć się gorsze, słabsze i odrzucone. W tej szkole nasze dzieci zaczęły odnosić sukcesy. Uczestniczą, z dużym powodzeniem, w zawodach, konkursach wewnątrzszkolnych i pozaszkolnych. Prezentują swoje umiejętności  nie tylko w środowisku lokalnym, ale również zdobywają nagrody i wyróżnienia na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

W szkole specjalnej dzieci nawiązały prawdziwe przyjaźnie, co  nie było  możliwe szkole masowej, gdyż były tam odrzucane, wyśmiewane. Do specjalnego ośrodka uczęszczają z chęcią, gdyż tu czują się bezpieczne i przede wszystkim doceniane. Każdy z nas rodziców cieszy się, gdy widzimy, że nasze dzieci są uśmiechnięte, odnoszą sukcesy, zdobywają, zawód, funkcjonują normalnie w społeczeństwie, zakładają szczęśliwe rodziny.  Nie byłoby to możliwe po ukończeniu szkoły masowej, gdyż piętno braku sukcesów i braku wiary w siebie  nie pozwoliłby na to. Negatywne przeżycia ze szkoły masowej długo zostają w pamięci i psychice naszych dzieci.

Mimo, że nasze dzieci miały w szkołach masowych orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, nigdy program nauczania nie został dostosowany do ich możliwości intelektualnych, każdy dyrektor szkoły masowej stwierdzał, że nie jest w stanie tego zagwarantować. Na świadectwach widniały same oceny dopuszczające, mimo że była adnotacja o dostosowaniu programu do indywidualnych potrzeb dziecka. Dopiero w szkole specjalnej zaczęli odnosić swoje pierwsze sukcesy związane z nauką.

My rodzice, zatroskani o los swoich dzieci, prosimy, aby nie zamykać drogi naszym dzieciom ku szczęśliwej przyszłości.

W ośrodku bez ograniczeń korzystamy z pomocy specjalistów: logopedy, psychologa, pedagoga, rehabilitanta ruchowego. W szkołach masowych dostęp do tego typu specjalistów był bardzo ograniczony, często bardzo długo czekaliśmy na takie wizyty w innych instytucjach, szkoła masowa nie zatrudniała psychologa, logopedy,  rehabilitanta, nauczyciele nie byli przygotowani do nauki naszych dzieci.  

W szkole specjalnej nasze dzieci bez ograniczeń mogą korzystać z wielu zajęć dodatkowych: muzycznych, plastycznych, sportowych, rewalidacyjnych. Z naszego doświadczenia ze szkół masowych wynika, że nie miały tej możliwości w tych szkołach.

Decyzję o umieszczeniu dzieci w szkole specjalnej podjęliśmy sami, tymi zmianami ministerstwo odbiera nam możliwość decydowania o losie i przyszłości naszych dzieci.

W szkole specjalnej nasze dzieci nauczą się samodzielności, chętnie odrabiają lekcje.

W szkołach masowych nasze dzieci często nudziły się na lekcjach, przeszkadzały, wychodziły z klasy. Najczęściej robiły to dlatego, że nie radziły sobie z nauką, a nauczyciele nie byli przygotowani do nauczania takich dzieci. Zdarzało się, że w szkołach masowych nasze dzieci nie realizowały materiału, tylko układały puzzle, bawiły się lalkami, itp.

Nie jesteśmy w stanie  opisać wszystkich problemów, naszych emocji, przeżyć związanych z edukacją naszych dzieci w szkołach masowych, Z drugiej strony jesteśmy głęboko wdzięczni obecnym nauczycielom za ich pracę, życzliwe traktowanie naszych dzieci, czas, jaki im poświęcają.

Uważamy, że jeśli decyzja MEN wejdzie w życie, to naszym dzieciom odebrana zostanie szansa na dalsze normalne życie. Czy nasze dzieci to są dzieci bez szans? Do odrzucenia? Czy minister  rozwiąże problem wagarów, kiedy nasze dzieci będą uciekać ze szkół masowych, bo takie mamy często wcześniejsze doświadczenia. Nasze dzieci w szkołach masowych nie maja żadnych szans, my to wiemy, bo nasze dzieci w szkołach masowych już były. Już przeżywają lęk i strach przed powrotem do szkół masowych, które znają i dobrze pamiętają. Wyrażają swój lęk i obawy, z niepokojem pytają co z nimi będzie, boją się powrotu, deklarują, że do „starej” szkoły nie wrócą.

Dlaczego nikt nas nie zapytał o zdanie? Czy rodzic nie jest wystarczającym dobrym ekspertem? Znowu ktoś lepiej wie od rodzica? Dlaczego nam i naszym dzieciom zabiera się możliwość wyboru? Dlaczego podejmuje się za nas tak ważne decyzje? W walce o nasze dzieci jesteśmy zdesperowani i zrobimy w ich obronie wszystko.

 

Zaniepokojeni i zrozpaczeni bezdusznością urzędników rodzice,

obecni na spotkaniu rodziców w dniu 27 maja 2010 r.

PROTEST W SPRAWIE ROZPORZĄDZENIA

2010-05-27

PROTEST NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW SOSW w OSTRÓDZIE

DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA MEN

z dnia 28 kwietnia 2010 w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach oraz jego propozycjami zmian z dnia 25.05.2010 roku

Wnosimy o dodani e w § 23 punktu 7 w brzmieniu:

1) niesłyszących i słabosłyszących;

2) niewidomych i słabowidzących;

3) z niepełnosprawnością ruchową;

4) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera;

5) z niepełnosprawnościami sprzężonymi;

6) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym;

7) z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.

 

UZASADNIENIE:

Nasza placówka istnieje od 1976 roku. Stworzona została w wyniku narastających potrzeb środowiska lokalnego . Dzisiaj uczymy i  wychowujemy ponad 200 dzieci w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole zawodowej przysposabiającej do pracy. Ich liczba wzrasta z roku na rok.

  Rzesza uczniów znalazła w murach naszej szkoły swoje miejsce na ziemi , w którym czuje się bezpieczna, doceniona. Dzieci uczą się w małych grupach, dzięki temu stosowana jest praca indywidualna. Metody i formy pracy są dostosowane do ograniczonych możliwości intelektualnych uczniów. Długoletnie doświadczenie wskazuje, że tylko w ten sposób można osiągnąć zamierzony cel.

Sprzyja temu również kompleksowe wyposażenie ośrodka w specjalistyczny sprzęt terapeutyczny, zatrudnienie  licznych specjalistów do pracy z osobami z dysfunkcjami.

Wychowankowie w internatach odnajdują drugi dom, zaspokajają podstawowe potrzeby , nie są głodni, spędzają czas wolny pod opieką wykwalifikowanych wychowawców, uczą się prawidłowych, kulturalnych zachowań. My, praktycy, zdajemy sobie sprawę, że w większości rodzin jest to nierealne, gdyż 64 % uczniów pochodzi ze środowisk patologicznych(alkoholizm, przemoc, niewydolność wychowawcza, wyroki sądowe)oraz dotkniętych długotrwałym bezrobociem. Spośród nich 35 % rodziców ma ograniczoną władzę rodzicielską.

 

W naszej placówce zdobywają samodzielność, która umożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Codziennym  elementem działalności ośrodka jest integracja na wszelkich możliwych płaszczyznach. Wykazujemy w tej kwestii dużą aktywność, która przynosi zamierzone efekty.

Jest to możliwe dzięki wysoce wykwalifikowanej  kadrze pedagogiczne. Wszyscy  nasi nauczyciele mają  przygotowanie z oligofrenopedagogiki, ponadto ukończone  dodatkowe formy  doskonalenia zawodowego z zakresu rewalidacji indywidualnej, resocjalizacji, logopedii, terapii pedagogicznej oraz wieloletnie doświadczenie i wypracowane metody pracy z osobami upośledzonymi umysłowo i ich rodzinami.

 

Nie zgadzamy się z projektem rozporządzenia MEN.W naszej ocenie przyniesie on negatywne skutki:

  1. Skaże na analfabetyzm osoby z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, gdyż w szkołach masowych nie dostosowuje się metod pracy, programów nauczania  do potrzeb osób upośledzonych. Nawet uczniowie na etapie gimnazjum, którzy trafiają do naszej szkoły nie umieją pisać, czytać (dopiero indywidualne metody pracy pozwalają im nadrobić braki).
  2. Przed uczniami upośledzonymi umysłowo w stopniu lekkim zostanie zamknięta droga do zdobycia zawodu. Tym samym wzrośnie liczba niewykwalifikowanych bezrobotnych.
  3. Wzrośnie problem wagarowania, fobii szkolnych. Uczniowie upośledzeni będą unikali szkoły, miejsca upokorzeń i niepowodzeń.
  4. Dzieci z rodzin patologicznych będą na co dzień świadkami awantur, bijatyk, pijaństwa albo  zostaną, z konieczności, umieszczone w placówkach interwencyjnych. Odebrana im zostanie możliwość mieszkania w internacie, spokojnego życia.
  5. Zwiększy się ilość dzieci z upośledzeniem umysłowym  przebywających w placówkach interwencyjnych.  Mieszkając 5 dni w internacie, dzieci   żyją z dale od domowych awantur, alkoholu, a jednocześnie funkcjonują jako członkowie swoich rodzin. Uważamy, że jest sytuacja dla nich korzystna. Narażanie ich na  ciągłe przebywanie  z rodziną grozi utrwalaniem złych nawyków, czerpaniem negatywnych wzorców. W wielu przypadkach   skończy się to umieszczeniem dzieci placówkach interwencyjnych: pogotowiach opiekuńczych,  rodzinach zastępczych, domach dziecka.
  6. Będzie przyczyną frustracji ogółu uczniów , nauczycieli i rodziców, co w efekcie przyniesie wzrost agresji.
  7. W szkolnictwie masowym obniży się poziom nauczania, który obecnie jest już niepokojący.
  8. Talenty naszych wychowanków/ będące kompensacją  różnorakich deficytów / nie ujrzą światła dziennego, zostaną stłumione przez aktywność dzieci w pełni sprawnych.
  9. Brak możliwości odniesienia sukcesu w środowisku osób pełnosprawnych spowoduje wśród dzieci i młodzieży niską samoocenę, poczucie odrzucenia, „paraliż” aktywności społecznej.
  10. W szkołach masowych kadra pedagogiczna nie jest odpowiednio przygotowana do pracy z uczniami z uczniami upośledzonymi umysłowo.

 

UWAŻAMY:

Integracja jest  szczytnym celem, ale  nie może odbywać się kosztem dzieci i to tych najbardziej bezbronnych, pokrzywdzonych przez los, bo upośledzonych umysłowo.

Integrację należy zacząć od wychowywania społeczeństwa, akcji edukacyjnych, a nie od eksperymentowania na dzieciach. Uczniowie, którzy  trafiają do naszej placówki są byłymi uczniami szkół masowych. Realizowali obowiązek szkolny wśród pełnosprawnych kolegów. Ta „INTEGRACJA” ciężko ich doświadczyła. W ich orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego czytamy, że „izolują się, często wagarują z powodu niepowodzeń szkolnym, braku akceptacji grupy, są zamknięci w sobie, mają trudności w komunikowaniu się, niską samoocenę”, itd.

Wieloletnia praktyka w pracy z dziećmi  upośledzonymi umysłowo  w stopniu lekkim pozwala nam stwierdzić, że integrację należy realizować na  różnych płaszczyznach  życia społecznego: sportowej, artystycznej, itp. Tam, gdzie osoby niepełnosprawne umysłowo w stopniu lekkim mogą być równoprawnymi partnerami swoich rówieśników, odnosić sukcesy, a nie tylko w ławce szkolnej 30-osobowej klasy, gdzie ciągle eksponowane są ich deficyty, np. piszą inny sprawdzian czy egzamin ( w specjalnie wyizolowanej  sali), mają inne podręczniki, inne programy nauczania. Czy to właśnie nie jest uwłaczanie ich godności, izolowanie od społeczeństwa, podkreślając na każdym kroku ich braki intelektualne?

Dyrekcja i Nauczyciele

SOSW w Ostródzie

SZKOLNY KONKURS RECYTOWANIA

Maj to miesiąc naszej patronki Marii Konopnickiej. W związku z tym w szkole odbywa się wiele imprez przybliżających uczniom tę postać. 26 maja odbył się konkurs recytowania ROTY. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze wszystkich typów szkół. Niektórym  nie udało się wyrecytować Rote, natomiast ją wyśpiewali.

Po dokonaniu oceny  recytacji nagrodzono:

I miejsce - Małgorzata Furman

II miejsce - Kornelia Abramska

III miejsce - Maciej Mrozik, Weronika Behrendt, Adrian Jasiński.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy:)

 

autor : Grażyna M.

PAMIĘTAMY O NASZEJ PATRONCE

2010-05-26

 Co roku w maju obchodzimy w naszej szkole święto patronki-Marii Konoponickiej. W tym roku było podobnie. Uczniowie w związku z setną rocznicą smierci pattronki upamietnili tę smutną datę w szczególny sposób. Przygotowali apel oraz wzięli udział w konkursie wiedzy o poetce. Odpoqwiadali na pytania z życia i twórczości Marii Konopnickiej, recytowali jej utwory, odgadywali tytuły wierszy, układali  chronologicznie najważniejsze wydarzenia z życia poetki, wykazali się znajomością "Roty". Nad poprawnością  odpowiedzi czuwało jury, które po podliczeniu wszystkich  konkurencji wyłoniło  klasę najlepiej zorientowaną w życiu i twórczości Konopnickiej;

I miejsce- klasa III gimnazjum

II miejsce - Ia gimnazjum

III miejsce- Ib giimnazjum

IV miejsce - II gimnajzum.


ZDJĘCIA

 

Ponadto w szkole podstawowej został przeprowadzony konkurs plastyczny  pt. "Poezja Marii Konopnickiej pędzlem malowana". Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie pogratulowano i wręczono nagrody.

Organizatorką dnia patronki była pani Grażynka Jedraszko.


Informację dodała: Grażyna M.

Wycieczka do Skansenu

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego  w Olsztynku - dnia 17 maja 2010  odbyła się szkolna wycieczka dla  uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej. Do wycieczki zostało wytypowanych 32 uczniów,  osiągających szczególne wyniki w nauce , zachowaniu i interesujących się przyrodą. Ostatecznie w dniu wyjazdu zgłosiło się 30 uczestników. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili Park Etnograficzny, wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika parku zatytułowanych „Zwierzęta gospodarskie dawniej i dziś”, a także odwiedzili Hutę Szkła w Olsztynku, gdzie zapoznali się z technologią wytwarzania przedmiotów szklanych.

zdjęcia

 

autor Grażyna M.

Kilka słów o turnusie rehabilitacyjnym w Krynicy Zdroju

2010-05-18

Bylismy przez  dwa tygodnie ( 16-30kwietnia) na turnusie w górach. Mieszkaliśmy w sanatorium Patria wzniesionym przez Jana Kiepurę. Codziennie  piliśmy wody mineralne w przepieknej pijalni wód, mieliśmy rózne  zabiegi balneologiczne. Liczne wycieczki pozwoliły nam poznać Krynicę, góry  oraz Kraków. Wróciliśmy szczęśliwi i pełni pozytywnych wrażeń.

ZDJĘCIA

 

 

dane wprowadziła Grażyna M.

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

2010-05-13

W  czwartek gościliśmy uczniów z gimnazjów miasta Ostródy i gminy, którzy są zainteresowani podjęciem nauki w naszej szkole zawodowej. Oferujemy  uczniom możliwość kształcenia w różnych kierunkach: kucharz, cukiernik, mechanik, fryzjer, stolarz, i in. Uczniowie, którzy nas odwiedzili poznali naszą placówkę: zwiedzili  szkołę,  odbyli rozmowę ze szkolnym pedagogiem, psychologiem, a następnie spróbowali wypieków naszych  uczennic kształcących się w zawodzie cukiernika. Chłopcy szczególnie zainteresowani byli siłownią.

Zebrani  poinformowani zostali o możliwości skorzystania z bezpłatnego internatu, bezpłatnych podręcznikach, badaniach lekarskich  oraz wielu udogodnieniach przy organizacji nauki w szkole zawodowej, np. olbrzymiej pomocy przy  wyszukiwaniu praktyk.

 

Zdjęcia ze spotkania

 

WSZYTSKICH ZAINTERESOWANYCH DALSZYM KSZTAŁCENIEM SIĘ W NASZEJ PLACÓWCE ( W SZKOLE PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM, ZAWODOWEJ, PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY) ZAPRASZAMY DO POZNANIA SZKOŁY POPRZEZ OSOBISTĄ  WIZYTĘ . KONTAKT 89 676 30 73

 

autor: Grażyna M.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

2010-05-13

Dnia 12 maja uczniowie wszystkich szkół popisywali się recytacją wierszy o przyrodzie.Do konkursu organizowanego przez pania Grażynę z biblioteki zgłosiło się  30 uczniów.  Wszyscy miele za zadanie  wyrecytować wiersz opiewający piękno przyrody.  Jury w składzie p. M. Świerzewska, M. Deryło, B. Wieczorek zdecydowało, że najlepiej zaprezentowali się :

w kategorii gimnazjum i szkoła zawodowa:

- Gabriela Kopijewska - nagroda

- Małgorzata Furman - wyróżnienie

- Anna Lipowska - wyróżnienie

 

w kategorii szkoła podstawowa klasy IV-VI:

- Katarzyna Machnowska - nagroda

- Magdalena Paczkowska - nagroda

- Paulina Lenikowska - wyróżnienie

- Irena Kleber - wyróżnienie

- Dawid Sagan - wyróżnienie

w kategorii szkoła podstawowa klasy I-III:

- Odys Paczkowski - nagroda

- Anna Kleber - nagroda

- Marlena Kaczmarczyk - wyróżnienie

- Sebastian Gwiazda - wyróżnienie

- Anna Sawko - wyróżnienie

w kategorii uczniowie zespołów terapeutycznych:

- Mikołaj Szydłowski - nagroda

- Monika Kiljańczyk - nagroda

- Sandra Żach - wyróżnienie

- Paulina Mróż - wyróżnienie

Uczestnicy , którzy zostali nagrodzeni i wyróżnienie otrzymali prezenty w postaci książek, piórników, piłek, a pozostali  uczestnicy otrzymali upominki.       ZDJĘCIA

Wszyscy  uczestnicy otrzymali  nagrody  sfinansowane przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach realizowanego w szkole programu "Szkolne podróże ku naturze"

 

autor Grażyna M.

WRÓCILI Z TURNUSÓW ... JAK NOWI :)

2010-05-13

 Nasi uczniowie  mają wspaniałą okazję podreperowania swojego zdrowia podczas  turnusów rehabilitacyjnych. W tym  zorganizowaliśmy aż dwa: jeden w góry, drugi nad morze. Podczas turnusu dzieci mają szereg zabiegów rahabilitacyjnych, chodzą na zajęcia na basenie a poza tym zwiedzają region, w którym przebywają. Jest to wspaniały czas lepszego poznania się, dyskotek, zabaw i gier aktywnych. W tym roku  był zorganizowany turnus do Kołobrzega (org. p. G.Pietrzak, B. Tylicka, E. Doborzynska) oraz do Krynicy (org. p. E. Bartnicka  i B. Fiołek). Wszyscy już wrócili i zapowiadają, że pojadą  jeszcze raz !!!!!!!!!!!!!! Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

autor: Grażyna M.

Turniej ekologiczny

2010-05-13

We wtorek 11 maja odbył się w szkole turniej ekologiczny szkoły gimnazjalnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele każdej klasy, którzy odpowiadali na szereg pytań związanych z ochroną przyrody, znajomością zjawisk przyrodniczych. Wszyscy bardzo fajnie się bawili  i prezentowali swoją wiedzę odpowiadając na pytania: wymień  rośliny chronione, jak oszczędzać wodę, wymień odpady, które nadają się do powtórnego wykorzystania i wiele , wiele innych.Turniej przeprowadziła pani Hania Wiśniewska, a w jury zasiadły pani M. Deryło i p. G. Jędraszko. Szanowne jury orzekło, że najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła klasa IB - druzyna w składzie Nicola Kosobucka, Patryk Kupniewski, Łukasz Rutynowski, Piotr Masłowski. Gratulacje. wszystkie druzyny otrzymały nagrody które zostały sfinansowane przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach realizowanego w szkole programu "Szkolne podróże ku naturze" . ZDJĘCIA

 

autor: Grażyna M.

Promujemy zdrowy styl życia

Nasza placówka stara się o certyfikat szkoły promującej zdrowie, bo podejmujemy wiele działań, aby wykształcić w naszych uczniach  zdrowy styl życia. Jednym z elementów naszych działań  jest spektakl nawołujący do zdrowego odżywiania, który grupa "Nasza scena",  pod opieką pani Ewy Janickiej i Lidki Krześniak,  przedstawiła podczas  przeglądu na zamku ostródzkim, a następnie przed całą społecznością szkolną. Zdjęcia  z przedstawienia "Żyjmy zdrowo" w albumie fotograficznym. Zapraszamy

 

autor Grażyna M.

WYPOCZYWAJĄ NA TURNUSIE

Niektórzy nasi uczniowie mają szczęście, gdyż w czasie , gdy my się uczymy, piszemy klasówki, oni wypoczywają na turnusie rehabilitacyjnym.  W zeszlłym tygodniu 2 grupy uczniów udały sie na turnusy: jedna w góry, druga nad morze do Kołobrzegu. Tam  mają liczne zabiegi rehabilitacyjne, zajęcia na basenie, ale także dyskoteki, konkursy i wycieczki piesze i autokarowe. Poznają nowe regiony naszego kraju i poprawią sprawnośc swojego organizmu.

 

autor: Grażyna M.

Byliśmy organizatorami I WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PIOSENKI

2010-04-22

21 kwietnia w ostródzkim zamku odbył się I Wojewódzki Konkurs Piosenki "Śpiewać każdy może" Do udziału w konkursie zgłosili się niepełnopsrawni uczestnicy z Miłakowa, Elbląga, Iławy, Bartoszyc, Węgorzewa, Szymanowa i Ostródy. O nagrody główne - 3 wieże z odtwarzaczem CD rywalizowało 17 osób. Poziom wystepów był bardzo wysoki i niezwykle trudno było wyłonić zwycięzców. Dlatego też wszyscy uczestnicy otrzymali wyróznienia i upominki.

 

autor Grażyna M.

Byliśmy organizatorami I Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek

2010-03-02

14 stycznia 2010r. został zorganizowany przez SOSW w Ostródzie I POWIATOWY KONKURS Kolęd I PASTORAŁEK. Konkurs został zorganizowany dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Udział w konkursie wzięli uczniowie następujących Ośrodków:

SOSW SZYMANOWO

SOSW SZCZYTNO

SOSW RESZEL

SOSW OSTRÓDA

Uczniowie występowali w następujących kategoriach:

    - szkoła podstawowa i zespoły terapeutyczne

    - gimnazjum i szkoła zawodowa

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i upominki. Zdjęcia z konkursu w zakładce  Album fotograficzny

 

autor Grażyna M.

Już po feriach

2010-02-08

Wszyscy szczęśliwie wróciliśmy po feriach z nowym zapałem do pracy. Co nasz czeka w tym półroczu?
Już 14 lutego akcja Walentynki: poczta oraz kiermasz walentynkowe. W marcu pamiętajmy o Dniu Kobiet. Święta Wielkiej Nocy obchodzimy w tym roku 4-5 kwietnia, a więc już niedługo. Co dalej, napiszemy w kolejnych notatkach.

 

autor Grażyna M.

zapraszamy do udziału w szkolnym konkursach , które jeszcze trwają

2009-11-23

Zachęcamy uczniów do brania udziału w konkursach plastycznych organizowanych w szkole:
„Pluszowy niedźwiadek”
„Moje marzenia zamiast palenia”

 

autor Grażyna M.

Konkurs „Internetowy test znajomości bajek”

2009-11-23



Wszyscy chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją pamięć i odpowiedzieć na pytania dotyczące znajomości bajek. W sumie z bajkowym testem pracowało 28 uczniów. Każdy miał możliwość zdobyć 15 punktów. Niestety nikt z uczestników nia znał odpowiedzi na wszystkie pytania, ale po 14 pkt zdobyli: Łukasz Szczęsny, Artur Zawadzki oraz Michał Kopeć.

Najwięcej trudności sprawiało pytanie dotyczące bajki „Wilk i siedem koźlątek”
Co połknął wilk? – kredę, piórko czy fasolkę. A może Wy wiecie?

 

autor Grażyna M.

KONKURS NA ILUSTRACJĘ TREŚCI ULUBIONEJ BAJKI

2009-11-23


W październiku uczniowie przynosili do biblioteki szkolnej prace, które stworzyli pod wpływem wrażeń z przeczytanych książek. Prace były bardzo ciekawe. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Najładniejsze prace wykonali
I miejsce : Szymon Osicki
II miejsce: Agatka Lomperta
IIImiejsce: Denis Perman
Nagrody zostaną wręczone na apelu szkolnym.

 

autor Grażyna M.

NOWY TYTUŁ GAZETKI SZKOLNEJ

2009-11-23

W październiku, zespół redakcyjny gazetki szkolnej przeprowadził wśród uczniów gimnazjum i ZSZ głosowanie na nowy tytuł naszego kwartalnika. Spośród 15 tytułów każdy mógł wybrać dwa, według niego najciekawsze. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że najbardziej przypadły wam do gustu tytuł:
LUZAK – 21 głosów
SZKOLNY KOGEL-MOGEL – 15
SZKOLNE ECHO – 13
SZKOLNE WIEŚCI – 12
MAŁOLAT – 11
ŚMIECHOWISKO – 9
ŁOBUZIAK – 9
NASZE PLOTECZKI – 8
KUJON – 8
DONOSICIEL – 5
SUPEŁEK – 3
ZESPÓŁ REDAKCYJNY: Adrian Jasiński, Patryk Kupniewski
OPIEKUNOWIE: p. Mariola Deryło, Małgorzata Karpińska

 

autor Grażyna M.

ONI ZNAJĄ HISTORIĘ POLSKI

2009-11-23

10 listopada uczniowie klas II i III gim. oraz uczeń klasy Ib Patryk Kupniweski zmierzyli się w KONKURSIE WIEDZY O ODZYSKANIU PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 15 pytań testowych, wykazać się znajomością pojęć historycznych i umiejętnością umieszczania dat i wydarzeń historycznych w przedziałach czasowych. Najwięcej punktów – 26 z 27 możliwych – otrzymała Marika Zakrzewsa z klasy II. Drugie miejsce, zdobywając 24 punkty, zajął Piotr Miś z klasy III, . Trzecie równorzędne miejsce zajęli Piotr Szeluga z klasy II i Adrian Jasiński z klasy III, uzyskując po 23 punkty. Na pochwałę i wyróżnienie zasłużyli Roman Głuszko (klasa II) i Adam Krasula (klasa III), którzy otrzymali po 22 punkty. Najmłodszy uczestnik Patryk Kupniewski zdobył 18 punktów.

Zdjęcia z konkursu w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM (laureaci konkursu historycznego)

 

autor Grażyna M.

KONKURS EKOLOGICZNY

2009-11-23 4listopada Pani Hania Wiśniewska i Pan Krzysztof Szymborski zorganizowali i przeprowadzili KONKURS EKOLOGICZNY, w którym wzięli udział uczniowie klas Ia i Ib gimnazjum.
Po zaciętym pojedynku, który trwał około 90 minut, zwyciężyła klasa Ia. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
BRAWO!!!!!!!!
 

Zajęcia dodatkowe.

2009-11-08 W zasadzie od pierwszych dni września nauczyciele Ośrodka prowadzą szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, o różnej tematyce. Każdy z uczniów znajdzie w nich coś dla siebie. Po szczegóły odsyłamy zainteresowanych do zakładki "O szkole"

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE POWIATOWYM KOLĘD I PASTORAŁEK

2009-11-06 12 stycznia 2010 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy organizuje I Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek dla uczniów specjalnych ośrodków. Konkurs odbędzie się w Kaplicy przy Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie przy ulicy Czarnieckiego 3a. Planowane rozpoczęcie konkursu o godz. 10.00.
Zapraszamy zainteresowanych do zgłaszania swojego udziału. Szczegółowych informacji udziela pani Wanda Krasula ( wankra1@wp.pl lub telefon 89 646 30 73)

Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej

2009-10-16
Zapraszam uczniów szkoły podstawowej do udziału w konkursie plastyczno-literackim na ILUSTRACJĘ TREŚCI ULUBIONEJ KSIĄŻKI.
Prace wykonane w dowolnej technice należy przynieść do 30.10.2009 roku do biblioteki.
Na pracy należy podać tytuł książeczki, do której wykonana jest ilustracja.
Będą nagrody :)))))

Dzień Komisji Edukacji Narodowej ...

2009-10-15 ...popularnie zwany Dniem Nauczyciela miał jak zwykle wspaniałą oprawę. Odbyła się inscenizacja przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Ewy Janickiej i Lidii Krześniak.Wszyscy nauczyciele otrzymali życzenia miłej pracy i radości z dzieci.

Stutthof - nie zapomnimy.

2009-10-15 Wrzesień był miesiącem pamięci wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji 23 września klasa I ZSZ zwiedziła muzeum po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Wizyta ta wywarła na nas bardzo duże wrażenie. Minutą ciszy oddaliśmy hołd więźniom tego obozu

Emilek...bezpieczeństwo w sieci

2009-10-15 W tym tygodniu uzyskaliśmy dostęp do bezpłatnego programu dla szkół pod nazwą"Emilek". Dba on o to by nasi wychowankowie mogli w sposób bezpieczny poruszać się po Internecie. Zainteresowanych odsyłamy pod adres:
http://emilek.pl
 

KIERMASZ PLANÓW LEKCJI

2009-09-11 CHĘTNYCH UCZNIÓW ZAPRASZAMY DO ZAKUPIENIA PLANU LEKCJI NA ROK SZKOLNY 2009/2010. PLAN JEST W FORMACIE ZAKŁADKI DO KSIĄŻKI, CAŁY ZALAMINOWANY !!!
KIERMASZ W BIBLIOTECE - CZEKAMY!
MOŻE DZIĘKI TEMU UNIKNIESZ SPÓŹNIEŃ NA LEKCJE:))))

WITAMY

2009-09-04 WITAMY NOWYCH NAUCZYCIELI:
- PANIĄ ANNĘ KARCZEWSKĄ - NAUCZYCIEL KLASY 1-2
- PANA MIROSŁAWA ZALEWSKIEGO - LOGOPEDIA I ZAJĘCIA KK
- PANIĄ MAGDALENĘ KOPACZEWSKĄ - ZAJĘCIA KK
- PANIĄ MAGDALENĘ GLISZCZYŃSKĄ - GIMNASTYKA KOREKCYJNA
- PANIĄ KATARZYNĘ OSTROWSKĄ - MATEMATYKA

KONIEC WAKACJI

2009-08-31 Witamy w NOWYM ROKU SZKOLNYM 2009/2010 wszystkich uczniów nowych i tych, którzy chodzą już do naszej szkoły kolejny rok .
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU NASTĄPI 1 WRZEŚNIA O GODZ. 9.00
 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć