Pilotaż Poradnika

„Autoewaluacja działań w Szkole Specjalnej Promującej Zdrowie”

Nasza placówka została wyróżniona i jako jedna z 8 w Polsce wzięła udział w pilotażu poradnika i narzędzi dla szkół specjalnych promujących zdrowie. Zostaliśmy zaproszeni przez W-M Kuratora  Oświaty i Ośrodek Rozwoju Edukacji  w Warszawie.

Wyniki pilotażu zostaną wykorzystane do opracowania poradnika i narzędzi  do autoewaluacji i będą stanowić podstawę do ubiegania się szkół specjalnych  o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie .W pilotażu wzięło udział 8 szkół w województwie: mazowieckim, pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.

Badania w placówce prowadziliśmy od grudnia 2018 do marca 2019. Wyniki zostały przedstawione Radzie Pedagogicznej na posiedzeniu w dniu 13.06.2019 r .

W ramach pilotażu wzięliśmy udział w spotkaniach:

• 28 maja 2018 r.  w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu konsultacyjnego ds. realizacji projektu Szkoła Promująca Zdrowie w placówkach kształcenia specjalnego.
  • 14 czerwca 2018 r. w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Olsztynie  odbyło się kolejne spotkanie Zespołu konsultacyjnego.
  • 25 października 2018 roku w Kuratorium Oświaty w Olsztynie odbyło się spotkanie  Zespołu konsultacyjnego ds. realizacji projektu Szkoła Promująca Zdrowie w placówkach kształcenia specjalnego  w województwie warmińsko-mazurskim z udziałem Pana Wojciecha Cybulskiego - Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Pani Wiesławy Szafrańskiej - Bortkiewicz Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
  • 3 stycznia 2019 r w ZPSWR w Ostródzie odbyło się spotkanie na którym zaprezentowano materiały opracowane przez  Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole Ośrodka Rozwoju Edukacji – standardy, narzędzia dla szkół specjalnych. Przygotowano harmonogram prac mających na celu sprawdzenie ich przydatności i możliwości wykorzystania w praktyce.
  • 19 lutego 2019 r – spotkanie w SOSW nr 2 im.J.Korczaka w Elblągu na którym dokonaliśmy oceny stopnia realizacji pilotażu narzędzi do autoewaluacji działań w szkole specjalnej promującej zdrowie oraz zaprezentowaliśmy wyniki badan sprawdzających przydatność i możliwości wykorzystania w praktyce poradnika opracowanego przez ORE.
  • 14 maja 2019 Seminarium w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku - spotkanie podsumowujące pilotaż narzędzi do autoewaluacji działań w szkole specjalnej promującej zdrowie. W spotkaniu pt. „Autoewaluacja w szkołach specjalnych  promującej zdrowie” wzięli udział dyrektorzy, koordynatorzy ds. promocji zdrowia ze szkół biorących udział w pilotażu oraz wojewódzcy koordynatorzy .

Celem spotkania było:

• omówienie przebiegu przeprowadzenia pilotażu narzędzi do autoewaluacji
  • analiza przydatności narzędzi do autoewaluacji działań w szkole promującej zdrowie
  • omówienie sukcesów, pozytywnych zmian oraz trudności w wykorzystywaniu nowych narzędzi do autoewaluacji.

Nowi Sojusznicy

Dzięki udziałowi w pilotażu pozyskaliśmy do działań w zakresie promocji zdrowia nowych sojuszników z naszego województwa  i województwa pomorskiego:

• Szkoła Podstawowa Specjalna nr 37 w Gdańsku - Oliwie
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 2  w Gdańsku
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Elblągu
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie.

Dzięki Wojewódzkim Koordynatorom SzPZ z Olsztyne i Gdańska dzieliliśmy swoje doświadczenia na spotkaniach:

• 2 kwietnia 2019 – w SOSW w Szymanowie – odbyło się międzywojewódzkie seminarium dotyczące realizacji projektu Szkoła Promująca zdrowie w placówkach kształcenia specjalnego. Celem spotkania było zainicjowanie współpracy, wymiany doświadczeń oraz przykładów dobrej praktyki pomiędzy pedagogami województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego.
  • 12 czerwca 2019 r w Zespole Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku i Szkole Podstawowej Specjalnej nr 37 w Gdańsku  - drugie międzywojewódzkie seminarium dotyczące realizacji projektu Szkoła Promująca Zdrowie w placówkach kształcenia specjalnego. Celem spotkania było rozwijanie współpracy, wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami i specjalistami województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego.

• 5 września 2019 r. w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzietrzecie Międzywojewódzkie seminarium  placówek kształcenia specjalnego realizujących projekt Szkoła Promująca Zdrowie, w tym biorących udział w pilotażu Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, dotyczące urzeczywistniania projektu Szkoła Promująca Zdrowie w placówkach kształcenia specjalnego. Celem spotkania było rozwijanie współpracy, wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami i specjalistami województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego.