Działania 2023/2024

Działania w roku szkolnym 2023/2024

Obraz zawierający Grafika, clipart

Opis wygenerowany automatycznie

W  roku szkolnym 2023/2024 działania Szkoły Promującej Zdrowie zaplanowano dla  Szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Branżowej I Stopnia. Dla  każdej ze  szkoły został opracowany plan działań pt. „Usłysz ciszę w szkole”.

„Usłysz ciszę w szkole”

1. Problem priorytetowy do rozwiązania: Przypadki nadmiernego hałasu w szkole.

1. Opis problemu:

W roku szkolnym 2022/2023 zespół ds. promocji zdrowia dokonał ewaluacji standardu drugiego „Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz rodziców uczniów”. Wyniki ewaluacji wskazały, że uczniowie nie lubią krzyku i pisku dzieci. Przeszkadza im hałas, głośne dzwonki i muzyka puszczana z głośników przez innych uczniów. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele zgłaszali nadmierny hałas jako przyczynę złego samopoczucia.

1. Uzasadnienie wyboru priorytetu:

Hałas na terenie szkoły niesie wiele negatywnych skutków zarówno dla zdrowia uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Jest głównym czynnikiem powodującym stres, dekoncentrację i spadek wydajności pracy. W rezultacie dzieci narażone na hałas w szkole wolniej uczą się czytać, mają gorszą pamięć, są mniej wydajne w swoich aktywnościach.  Do naszej placówki uczęszczają również uczniowie z nadwrażliwością słuchową, która jest dodatkowym czynnikiem utrudniającym naukę i funkcjonowanie w szkole. Chroniczny hałas może powodować pogorszenie nastroju, zmęczenie, obniżoną aktywność intelektualną, nadpobudliwość, problemy z uwagą oraz uszkodzenie słuchu. Podjęte działania zmniejszą hałas i umożliwią społeczności szkolnej podwyższenie komfortu pracy i nauki.

1.  Główne przyczyny problemu:
  • głośne dzwonki,
  • muzyka puszczana z głośników przez niektórych uczniów,
  • krzyki i piski uczniów na przerwach,
  • niedostateczna umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • nieumiejętność organizacji czasu wolnego w czasie przerwy,
  • niewystarczająca wiedza na temat skutków hałasu.

1. Rozwiązania dla usunięcia przyczyn problemu:
  • systematyczne badanie natężenia hałasu w szkole,
  • zmniejszenie głośności dzwonków,
  • zagospodarowanie czasu wolnego w czasie przerw,
  • zajęcia dotyczące sposobów radzenia sobie ze stresem,

• organizowanie warsztatów, zajęć i imprez mających na celu zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości hałasu oraz korzyści z poszanowani ciszy,
  • działania integrujące zespoły klasowe i społeczność szkolną.

Napisała: Magdalena Miller    Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska

„HAŁAS SZKODZI, CISZA ŁAGODZI”

Na hałas jesteśmy narażeni wszyscy, ponieważ jest on wszechobecny w naszym otoczeniu. Niestety, faktem jest, że głośne dźwięki wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Są niebezpieczne nie tylko dla narządu słuchu, ale też dla innych układów. Nie można ich całkowicie wyeliminować, ale można się przed nimi skutecznie chronić.

O tym wszystkim dowiedzieliśmy się podczas prelekcji, którą poprowadziła dla nas pani Patrycja Szymańska, przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostródzie. Zajęcia odbyły się 24 października w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Napisała: Magdalena Miller    Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska

"WYCISZANIE, RELAKSOWANIE, CZYTANIE"

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie i biblioteki mogliśmy przekonać  się o pozytywnym wpływie czytania na nasze samopoczucie oraz nastrój. Wspólne, głośne czytanie książek i kreatywna, twórcza praca przyniosły ogromną radość i zadowolenie. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał zdrową przekąskę w postaci jabłka. Z warsztatów wyszliśmy wyciszeni, zrelaksowani i  w bardzo dobrych nastrojach.