Szkoła Promująca Zdrowie

My i promocja zdrowia Definicja Model Standardy SZPZ Szkolny Zespół Promujący Zdrowie Pilotaż Poradnika Działania 2018/2019 Działania 2019/2020 Działania 2020/2021 Autoewaluacja Certyfikat WMKO SzPZ 2019 Działania 2021/2022 KRAJOWY CERTYFIKAT SzPZ 2022 Działania 2022/2023 Działania 2023/2024 Certyfikat WMKO SzPZ 2023 Działania 2024/2025

Szkoła Promująca Zdrowie

Działania 2021/2022

 

Szkoła Promująca Zdrowie

Działania 2021/2022

Działania w roku szkolnym 2021/2022

W tym roku szkolnym działania Szkoły Promującej Zdrowie zostały dostosowane do  Szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Branżowej I Stopnia. Dla  każdej ze  szkoły został opracowany plan działań, w którym problem priorytetowy i rozwiązania dla usunięcia problemu są te same, natomiast zadania różnią się formą działań, tytułem są dostosowane do wieku, możliwości i umiejętności uczniów.

1. Problem priorytetowy do rozwiązania: Przypadki negatywnych relacji  między uczniami.

 

a. Opis problemu:

Część uczniów w badaniu ankietowym oraz w oparciu o zgłaszane nieprawidłowości w relacjach z rówieśnikami,  wskazała na trudności w obszarze komunikacji (przezywanie, chamstwo, obrażanie, obgadywanie).  Uczniowie zwracają także uwagę na zdarzające się sytuacje braku życzliwości i poczucia akceptacji  w kontaktach z innymi uczniami.

 

b. Uzasadnienie wyboru priorytetu:

W związku z prowadzonymi obserwacjami i rozmowami z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami, zespół ds. promocji zdrowia zdecydował się na wdrożenie działań mających na celu zmianę tej sytuacji. Podjęte działania zapewnią uczniom lepsze samopoczucie na terenie szkoły. Wpłyną również na większą satysfakcję z kontaktów rówieśniczych.  Pośrednio, działania te powinny zwiększyć także motywację uczniów do uczestnictwa we wspólnych zajęciach i nauce.

 

c. Przyczyny istnienia problemu:

  • obniżone kompetencje emocjonalne uczniów w zakresie rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji,
  • niedostateczne umiejętności społeczne w zakresie radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
  • zaburzone poczucie własnej wartości
  • niedostateczna umiejętność redukowania napięcia emocjonalnego.

 

d. Rozwiązania dla usunięcia przyczyny/ problemu:

  • zajęcia dotyczące rozpoznawania własnych emocji,
  • zajęcia dotyczące sposobów wyrażania oraz odczytywania emocji innych i mówienie o nich,
  •  warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne uczniów,
  • działania integrujące zespoły klasowe i społeczność szkolną,
  • doskonalenie kompetencji wychowawczych nauczycieli / wychowawców,
  • szkolenie rodziców w zakresie budowania prawidłowej atmosfery wewnątrz rodziny.

 

 


Internacka Olimpiada Sportowa

Wolontariusze Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w ZPSWR   oraz uczestnicy zajęć wolontariackich w ramach  projektu ,,Istotny CAL- Centrum Aktywności Lokalnej w  Ostródzie” włączyli  się w  organizację dwudniowej Internackiej Olimpiady Sportowej.  Celem spotkania było  rozwijanie sportowych zainteresowań, motywowanie do dbałości o zdrowy styl życia  oraz  integracja dzieci i młodzieży.

W pierwszym dniu Olimpiady  do wspólnych zmagań sportowych zostali zaproszeni podopieczni z Domu Dziecka ,, Promyk” w Morągu. Przygotowane konkurencje o charakterze sportowo - rekreacyjnym, m.in. rzut pierścieniem, kręgle fińskie, bierki XXL, rzut do celu, skoki na skakance, przeciąganie liny itp. stworzyły możliwość do wykazania się  sportowymi umiejętnościami oraz wyłonienia najbardziej sprawnych uczestników  w poszczególnych grupach. Podczas Olimpiady panowała przyjacielska atmosfera, a wszyscy uczestnicy przestrzegali zasady fair - play.  Miłym akcentem kończącym spotkanie był niezwykle kolorowy stół szwedzki, bogaty w zdrowe, pełne witamin przekąski. Wspólny posiłek był okazją do rozmów i wymiany wrażeń.

Napisała: Anna Morawska     Dodała: Edyta P.

 

Konkurs na „Zdrową książkę kucharską”

Konkursem na „Zdrową książkę kucharską” wychowankowie internatu , podopieczni Stowarzyszenia Amicus, kończą realizację projektu prozdrowotnego  „Żyjmy zdrowo, na sportowo!”. Konkurs ten był podsumowaniem wiedzy zdobytej przez wychowanków na zajęciach prozdrowotnych, w których uczestniczyli od kwietnia 2020 r. do grudnia 2021 r. Każda grupa przygotowała książkę kucharską zawierającą zdrowe przepisy na  śniadanie, szkolną przekąskę, 2- daniowy obiad, podwieczorek i kolację. Jury doceniło starania wszystkich wychowanków i nagrodziło trud włożony w przygotowanie wspaniałych prac wręczając każdej grupie nagrody - dzbanki do filtrowania wody wraz z zapasem filtrów. Dodatkowo wybrane potrawy z każdej książki znalazły się w internackim menu. Było przepysznie! Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w projekt i życzymy dużo zdrowia.

Napisała K. Fryczyńska   Dodała: Edyta P.

                                       

 

 

 

REALIZACJA PROJEKTU "ŻYJMY ZDOWO NA SPORTOWO"

 

„Żyjmy zdrowo, na sportowo!” – z takim hasłem na ustach wychowankowie internatu ZPSWR, podopieczni Stowarzyszenia Amicus, kontynuują  realizację projektu prozdrowotnego.  W ramach zajęć rekreacyjno -  sportowych chłopcy ćwiczyli i bawili się na świeżym powietrzu, podnosili swoją sprawność na zewnętrznej siłowni, wzięli udział w „Maratonie Kroków” z aplikacją, grali w wielkoformatowe gry plenerowe. Uczestnicy projektu poszerzają swoją wiedzę podczas cyklicznych zajęć aktywizujących pt „Śmietnik w mojej głowie”, a także doskonalą swoje umiejętności kulinarne przygotowując zdrowe potrawy.

Napisała: Ewa Ostrowska    Dodała: Edyta P.

 

                  

 

RAJD ROWEROWY

  Rajdy rowerowe na stałe zagościły w kalendarzu internackich imprez o charakterze sportowo - rekreacyjnym. 22 września chłopcy z internatu pod nadzorem wychowawców wzięli udział w rajdzie  na trasie Ostróda - j. Sajmino - Ostróda. Trasę liczącą około 15 km pokonali w niespełna 3 godziny. Jazda przeplatana była zabawami ruchowymi i zawodami sprawnościowymi. W połowie drogi zatrzymali się na herbatę i słodki poczęstunek. Rajd był wspaniała okazją do aktywnego spędzania  czasu na świeżym powietrzu jak również propagowania wśród młodzieży walorów turystycznych naszego regionu. Chętnych zapraszamy ponownie za rok.

Napisał: Tomasz Urbanowicz   Dodała: Edyta P.

                     

 

"CZYTAJ NA ZDROWIE"

Kolejny już raz w naszej szkole odbyła się akcja  „Czytaj na zdrowie”  mająca na celu promowanie zdrowego odżywiania oraz popularyzację  czytelnictwa.  12 października, każdy kto odwiedził bibliotekę szkolną i wypożyczył książkę tradycyjnie otrzymał  owocową niespodziankę.                                                                                                                                                          Akcja, jak zawsze cieszyła się  dużym zainteresowaniem  wśród uczniów i nauczycieli. Następna taka, odbędzie się już w listopadzie.

         

Dodała: Małgorzata Beczyńska


 

SZKOLENIE DLA RODZICÓW "DOBRA ATMOSFERA W RODZINIE"

 

24 września 2021 roku zaplanowano szkolenie dla rodziców pt. „Dobra atmosfera w rodzinie”. Niestety, wzmożona liczba zachorowań uniemożliwiła nam bezpośrednie spotkanie w szkole. Ze względów bezpieczeństwa Pani Aleksandra Żmich, psycholog naszego Ośrodka, przygotowała dla wszystkich rodziców naszych uczniów ulotki informacyjne, zawierające najistotniejsze treści związane z powyższą tematyką.

ulotka_dla_rodzicow.pdf

„Dobra atmosfera w rodzinie”…. czyli jaka?  Taka, kiedy zamiast niepokoju odczuwamy dobre samopoczucie wynikające z przebywania razem.

 

Atmosfera w domu ma olbrzymi wpływ na całe nasze życie i przyszłość naszych dzieci. Warto zatem o nią zadbać.

 

Na atmosferę w rodzinie wpływ mają nie tylko stosunki między rodzicami, które są bardzo istotne, lecz także stosunek rodziców do dzieci. Wpływa on na rozwój dziecka, jego postawę, a także na postępy w nauce. Chętnie i lepiej uczy się dziecko, które czuje się w domu potrzebne, kochane, które jest traktowane życzliwie, poważnie i konsekwentnie.

 

 

Jak zadbać o dobrą atmosferę w rodzinie?    Oto 10 propozycji:

1. Zadbaj o odpowiedni rytm życia domowego. Brak uporządkowanego planu dnia codziennego powoduje napięcia, zdenerwowanie, kłótnie. Rozkład codziennych obowiązków ułatwi budowanie pozytywnych relacji między domownikami. Warto planować czynności, które będą angażowały wszystkich domowników. Na początek zacznij od małych rzeczy, np. zaproponuj wspólne przyrządzanie niedzielnych obiadów. Działajcie razem już na etapie planowania i podzielcie się wszystkimi obowiązkami – od zakupów, przez krojenie warzyw, aż po zmywanie. Nawet najmłodsze dzieci mogą wykonywać proste czynności. Zaangażowanie wszystkich domowników pozwoli Wam doświadczyć współpracy i da każdemu poczucie, że jego wkład jest niezastąpiony. Dzięki temu stworzycie atmosferę wzajemnego szacunku.

2. Znajdujcie czas na wspólne aktywności. Wyznaczcie czas w ciągu dnia, w którym domownicy będą w stanie odsunąć codzienne sprawy na bok oraz znaleźć czas i energię, np. na wspólną grę w ulubioną planszówkę. Wystarczy nawet pół godziny dziennie - od ilości wspólnego czasu ważniejsze są uwaga i radość, jakie otrzymują wszyscy członkowie rodziny. Dziecko wówczas ma jasną informację: „Teraz jestem tu dla Ciebie i poświęcam Ci całą uwagę”.

3. Ustal jasne oczekiwania i bądź konsekwentny. Dziecku łatwiej funkcjonuje się w środowisku, które jest dla niego przewidywalne i którego zasady są zrozumiałe. To jednocześnie buduje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Ustal jasne, proste zasady i granice - dziecko musi wiedzieć czego mu nie wolno i za jakie zachowania będą wyciągane konsekwencje.

4. Często chwal swoje dziecko. Zwracaj uwagę na te zachowania, które sprawiają Ci przyjemność i stanowią dla Ciebie miłe zaskoczenie. Twojemu dziecku da to poczucie, że jest akceptowane. Pamiętaj, że pochwały wzmacniają pozytywne zachowania, a więc sprawiają, że dziecko będzie z chęcią je powtarzało. Zauważaj więc każdą pozytywną zmianę w zachowaniu dziecka, doceniaj jego wysiłki.

5. Omawiaj negatywne zachowania dziecka. Mów, co czujesz w związku z konkretnym, negatywnym, zachowaniem dziecka i jakie ma ono dla Ciebie konsekwencje. Dzięki temu Twoje dziecko będzie wiedziało dlaczego nie chcesz, aby je powtarzało. Pamiętaj jednak, by mówić o konkretnym zachowaniu dziecka, a nie o nim samym – ważne jest, by czuło się kochane i odczuło, że nie krytykujesz jego samego, tylko konkretne zachowanie w określonej sytuacji (np. zamiast mówić – „jesteś beznadziejny” nazwij co konkretnie dziecko zrobiło niewłaściwie).

6. Rozmawiaj z dzieckiem. Może Ci się wydawać, że Twoje dziecko doskonale wie, czego od niego chcesz, a to niekoniecznie jest prawda. Zadbaj o to, żeby rzeczywiście rozumiało Twoje prośby i polecenia. Pytaj dziecko o jego zdanie w sprawach, które go dotyczą. Traktuj jego opinie poważnie.

7. Pozwól dziecku na doświadczenie konsekwencji swojego zachowania. Zachęcaj do wspólnego podejmowania decyzji, dokonywania wyborów. Dziecko też potrzebuje doświadczać, że ma na coś wpływ, a Ty, jako rodzic, liczysz się z jego zdaniem.

8. Okazuj swojemu dziecku miłość i ciepło najczęściej, jak to tylko możliwe. Nie obawiaj się - takim postępowaniem nie rozpieścisz go. Pokażesz natomiast, jak bardzo jest dla Ciebie ważne.

9. Bądź przy dziecku, gdy przeżywa silne emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Ono wtedy najbardziej Cię potrzebuje. Wspieraj je nawet w tych najtrudniejszych momentach, np. w wielkiej złości. Zakomunikuj, że jest słyszane i że jego emocje są dla Ciebie ważne.

10. Dawaj dziecku przykład swoim zachowaniem. To, jak będzie zachowywało się dziecko, w  dużej mierze zależy od tego, jak Ty się zachowujesz, bo jesteś dla niego pierwszym wzorem do naśladowania.

Opracowała psycholog Aleksandra Żmich

Dodała Grażyna M.


"DENTOBUS"-MOBILNY GABINET STOMATOLOGICZNY
 
             

W dniu 28 października 2021 do naszej szkoły zawitał mobilny gabinet stomatologiczny zwany „Dentobusem”. Podczas wizyty dentobusu  został wykonany przegląd stomatologiczny oraz zabiegi z zakresu profilaktyki. Z badań skorzystało 53 uczniów. Lekarz stomatolog wydał rodzicom badanych uczniów wyniki badań,  zalecenia odnośnie ewentualnego, dalszego leczenia.

  Napisała: Magdalena Miller   Dodała: Małgorzata Beczyńska


WNIOSKI (PODSUMOWANIE I INTERPRETACJA WYNIKÓW EWALUACJI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ SPECJALNEJ, SZKOŁY SPECJALNEJ PRZYSPOSOBIAJĄCEJ DO PRACY ORAZ BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA SPECJALNEJ).

  1. KORZYSCI Z NASZYCH DZIAŁAŃ:

Wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane. Oparte były one na  kształtowaniu właściwych relacji między uczniami oraz poczuciu przynależności do zespołu klasowego i społeczności szkolnej.

Założone kryterium sukcesu w Szkole Podstawowej zostało spełnione:

  • 90% nauczycieli wzięło udział w szkoleniu na temat podnoszenia kompetencji wychowawczych (mediacja, rozwiązywanie problemów, itp.)
  • 80% uczniów wzięło udział w zaplanowanych warsztatach i zajęciach dotyczących budowania prawidłowych relacji   
  • Analiza ankiet dla uczniów wykazała że 90% uczniów uznała, że atmosfera w klasach SP jest dobra oraz relacje wśród uczniów są właściwe.
  • 80% nauczycieli, w rozmowach indywidualnych  stwierdziło, że atmosfera w klasach SP jest dobra oraz relacje wśród uczniów są właściwe.

 

Założone kryterium sukcesu w Szkole Przysposabiającej do Pracy zostało spełnione:

  • 90% nauczycieli wzięło udział w szkoleniu na temat podnoszenia kompetencji wychowawczych (mediacja, rozwiązywanie problemów, itp.)
  • 85% uczniów wzięło udział w zaplanowanych warsztatach i zajęciach dotyczących budowania prawidłowych relacji   
  • Analiza ankiet dla uczniów wykazała że 95% uczniów uznała, że atmosfera w klasach SPdP jest dobra oraz relacje wśród uczniów są właściwe.
  • 85% nauczycieli, w rozmowach indywidualnych  stwierdziło, że atmosfera w klasach SPdP jest dobra oraz relacje wśród uczniów są właściwe.

 

Założone kryterium sukcesu w Szkole Branżowej zostało spełnione:

  • 90% nauczycieli wzięło udział w szkoleniu na temat podnoszenia kompetencji wychowawczych (mediacja, rozwiązywanie problemów, itp.)
  • 80% uczniów wzięło udział w zaplanowanych warsztatach i zajęciach dotyczących budowania prawidłowych relacji   
  • Analiza ankiet dla uczniów wykazała że 85% uczniów uznała, że atmosfera w klasach BS jest dobra oraz relacje wśród uczniów są właściwe.
  • 90% nauczycieli, w rozmowach indywidualnych  stwierdziło, że atmosfera w klasach BS jest dobra oraz relacje wśród uczniów są właściwe.

ZALECENIA:

Należy dbać o pozytywne relacje między uczniami oraz  kształtować umiejętności współżycia w grupie w atmosferze wzajemnego zrozumienia, akceptacji, pomocy poprzez kontynuację działań rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne.

Napisała: Magdalena Miller  Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć