Współpraca z Biblioteką Pedagogiczną
W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Ostródzie grupa II dziewcząt wzięła udział w konkursie plastycznym „Najciekawsza zakładka do książki”. Nasze wychowanki zajęły najwyższe miejsca: I – Ewa Szałata, II – Natalia Wesołowska i III – Ania Szczepańska. Ponadto dziewczynki systematycznie zwiedzały wystawy organizowane przez bibliotekę oraz zapoznały się z nową techniką plastyczna - quilling.
Kulinarny... i nie tylko podbój wschodu
„Kulinarny … i nie tylko podbój wschodu” to tytuł projektu, który został dofinansowany przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. Dzięki wsparciu na naszej posesji w Ostródzie odbył się piknik kulinarny, którego celem było rozbudzanie zamiłowań kulinarnych, poszerzanie wiedzy z zakresu kultury, tradycji i obyczajów Polski i Rosji oraz integracja dzieci mieszkających w internacie. Dzień wcześniej grupy opiekuńczo – wychowawcze w internacie losowały, wybierały i przygotowały potrawy polskie i rosyjskie. Następnego dnia przy pięknej dekoracji i sprzyjającej pogodzie odbył się piknik, podczas którego każda grupa zaprezentowała się w strojach dwóch państw. Przeprowadzono konkurs wiedzy na temat kultury, tradycji i obyczajów Polski i Rosji, prawidłowe odpowiedzi były nagradzane upominkami. Następną konkurencją było stworzenie kreatywnej flagi, dzieci zostały podzielone na trzy grupy i przy pomocy wychowawców ustawiły się tworząc flagi państw. Dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Martioszką – tradycyjnym symbolem Rosji. Wychowankowie zaprezentowali wykonane przez siebie dzień wczesniej potrawy polskie i rosyjskie. Na pięknie nakrytym stole znalazły się m. in. rosyjskie pielmieni, roladki naleśnikowe, rosyjska sałatka krabowa, sałatka z kurczakiem, miodem i musztardą, itd. Dzięki wsparciu i hojności p. Marcina Grynkiewicza z Centrum Dobrego Smaku na stole znalazł się przepyszny smalec wiejski, kiszone ogórki, a dzięki pomocy firmy „Łukosz” różnego rodzaju wędliny. Kolejnym etapem imprezy była wspólna degustacja na świeżym powietrzu przy pięknej muzyce rosyjskiej.
Nad przebiegiem imprezy czuwały autorki projektu p. Anna Kapturkiewicz, p. Ilona Krawczyk i p. Beata Synowiec.
"Bezpieczne wakacje" - prelekcja z udziałem ratownika medycznego
8 czerwca odbyły się w internacie zajęcia z udziałem grupy Ratownictwa Medycznego nt. „Bezpieczne wakacje – pierwsza pomoc przedmedyczna” zorganizowane przez p. Ilonę Krawczyk i p. Ilonę Cherkowską. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat niebezpiecznych zachowań i sposobów w jaki należy ich unikać oraz wzięły udział w quizie na ten temat. Ponadto nasi wychowankowie przeszli krótki kurs pierwszej pomocy i prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożenia. Na koniec chętni mogli obejrzeć ambulans medyczny. Mamy nadzieję, że po takim szkoleniu nasze wakacje będą czasem fantastycznej ale w pełni bezpiecznej zabawy.
Obchody Światowego Dnia bez Papierosa
2 czerwca odbyły się w internacie obchody Światowego Dnia bez Papierosa. Spotkanie rozpoczęła prelekcja pani Anny Skiby z Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostródzie na temat zdrowego stylu życia i szkodliwości palenia nikotyny. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli wykazać się wiedzą na ten temat w czasie zajęć warsztatowych poprowadzonych przez p. Agnieszkę Fert i p. Annę Morawską. W między czasie wychowankowie wszystkich grup zaprezentowali autorskie wierszyki o tematyce prozdrowotnej w ramach konkursu recytatorskiego. Na zakończenie wszyscy mogli spróbować poczęstunku przygotowanego przez gr. II w celu promocji zdrowego stylu życia a p. Anna Skiba wręczyła wychowankom komiksy „Kodeks Zdrowego Życia”.
Obchody Dnia Dziecka
Jak każdego roku z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca wychowawcy przygotowali dla swoich podopiecznych w internacie mnóstwo atrakcji. Nasi wychowankowie mogli wziąć udział w zabawnych konkurencjach sprawnościowych, nad którymi czuwali p. Tomasz Urbanowicz i p. Piotr Górski. Miłą niespodzianką była wizyta pana Sebastaiana Budny członka Auto Moto Klub Drwęca Ostróda, który zaprezentował pokaz jazdy na motocyklu typu MotoCross. Była to super atrakcja nie tylko dla chłopców. Całą imprezę umilił naszym wychowankom pan Mariusz Bieńkowski z zespołu Maxel Live, dzięki któremu wszyscy mieli okazję pobawić się przy rytmach disco polo. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku. Wszyscy świetnie się bawili!
W tym miejscu chcieliśmy serdecznie podziękować panu Sebastianowi i panu Mariuszowi za pomoc w organizacji tego szczególnego dnia.
Obchody Dnia Matki i Ojca
29 maja obchodziliśmy w internacie Dzień Matki oraz nadchodzący Dzień Ojca wspólnie z zaproszonymi rodzicami. W podziękowaniu za trud wychowania i codzienną troskę podopieczni wraz z wychowawcami jak co roku przygotowali w poszczególnych grupach szereg niespodzianek. Był oczywiści słodki poczęstunek oraz piękne upominki wykonane przez naszych wychowanków. Mamy miały okazję w miłej atmosferze podziwiać prace swoich pociech oraz dowiedzieć się więcej o organizowanych atrakcjach a także codziennym życiu w internacie. Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym Rodzicom za udział w uroczystości i zapraszamy ponownie, już za rok!
Zawody na wesoło
Dnia 25.05.2015r. chłopcy z grupy III brali udział w sportowych zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez Młodzieżową Radę Internatu przy ZSZ im. S. Petofi w Ostródzie. Na nudę nikt nie narzekał – najpierw odbyły się konkurencje sportowe pod kierunkiem p. Urszuli Piaseckiej, a potem był czas na słodki poczęstunek i relaks na kocykach. Znalazł się także czas na sztukę origami i wspólne rozmowy.
Olimpiada Sportowa
26 maja wychowankowie internatu wzięli udział w Olimpiadzie Sportowej „Każde dziecko o tym wie, chcesz być zdrowym – ruszaj się” na orliku przy LO. Organizatorki olimpiady p. Ilona Krawczyk i Ilona Cherkowska przygotowały różnorodne konkurencje sportowe, w których mogli wykazać się wszyscy, młodsi i starsi. Wychowankowie podzieleni na 5 grup wzięli udział w biegach z gazetą i balonem, wyścigach węży, pociągów oraz skokach kangurów. Każda grupa wykazała się sportowym duchem rywalizacji i aktywnie włączyła się do zabawy. W tej olimpiadzie nie było przegranych, wszyscy za swoje zaangażowanie otrzymali I miejsce. W nagrodę odebrali dyplomy oraz słodką niespodziankę.
Projekt "Śladami historii Polski"
W ramach projektu „Śladami historii Polski” 19 wychowanków naszego internatu pod opieką pań: A. Morawskiej, E. Ostrowskiej, M. Kopczyńskiej i E. Palczewskiej miało możliwość wziąć udział w 3dniowej wycieczce Toruń – Poznań – Gniezno w dniach 12-14 maja. Projekt został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem ,, Amicus”, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie punkty zaplanowane w harmonogramie wycieczki zostały zrealizowane. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach w Żywym Muzeum Piernika oraz w żywej lekcji w Domu Legend Toruńskich. Zwiedzili również Stare Miasto i najbardziej charakterystyczne dla miasta zbytki. Zwiedzali najstarszą i jedną z bardziej urokliwych części Poznania Ostrów Tumski z Bazyliką Archikatedralną pod wezwaniem Apostołów św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela. Poznli jedną z atrakcji poznańskiego ratusza - dwa zabawne koziołki, które w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami. W Gnieźnie mieli możliwość dotknąć początków naszego państwa w Muzeum Początków Państwa Polskiegow i Katedrze Gnieźnieńskiej. Wycieczka była nie tylko doświadczeniem edukacyjnym ale dostarczyła wiele radości i chwil, w których młodzież mogła wspólnie odpoczywać, pogłębiać swoje relacje koleżeńskie a także okazją do spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi.
Wiosenne ognisko
Dnia 29 kwietnia, jak co roku w internacie odbyło się wiosenne ognisko dla naszych wychowanków. Witając wiosnę pod hasłem „Wiosna, wiosna radosna” wychowawcy gr. VII p. Ilona Krawczyk i p. Ilona Cherkowska zorganizowały ciekawe gry i konkursy, które sprzyjały integracji i wspólnej zabawie. Dobre humory i apetyty dopisywały wszystkim uczestnikom. Wiał wiosenny wiatr, ale można było ogrzać się przy ognisku piekąc kiełbaski i popijając gorącą herbatę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie ognisko!
Prace naszych wychowanków docenione w VI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ OZDOBY WIOSENNE I WIELKANOCNE”
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Miłakowie został przeprowadzony VI Wojewódzki Konkurs Plastyczny „ OZDOBY WIOSENNE I WIELKANOCNE”. Spośród 114 prac praca naszego wychowanka Mariusza Rekosza zajęłą I miejsce. Cieszymy się i gratulujemy! Nasi wychowankowie otrzymali również wyróżnienia: Żaneta Sandra Żach, Seweryn Mróz, Paulina Osicka i Hubert Jaworski .
Apel z okazji Dnia Ziemi
23 kwietnia w internacie odbył się apel „Śmieci mniej – Ziemi lżej” z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowany przez p. Ewę Ostrowską. Z tej okazji chcieliśmy połączyć się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości- planety Ziemi. Mottem apelu był wiersz znanej poetki- Wisławy Szymborskiej: „Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec”. Wybrani wychowankowie ze wszystkich grup przedstawili bardzo wymowną inscenizację wiersza „Wandal”. Mamy nadzieję, że skłoniła wszystkich do refleksji, że działanie przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego, jak działanie przeciwko samemu sobie.
VII gr. dba o otaczająca nas przyrodę
.
16 kwietnia gr. VII pod opieką p. Ilony Krawczyk wzięła udział w akcji "Dbamy o otaczająca nas przyrodę" z okazji Światowego Dnia Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dziewczynki sprzątały las nad jeziorem Sajmino i przylegającą plażę. Niestety jak co roku zebrały bardzo dużo odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Dziewczynki bardzo chętnie angażują się w tego typu akcje, a sprzątanie lasu jest tradycją grupy od trzech lat. Nagrodą za ciężką ale solidnie wykonana pracę są zawsze smaczne lody :)
VI Wojewódzki Festiwal Piosenki „Śpiewać każdy może”.
15 kwietnia w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku młodzi, uzdolnieni wokaliści spotkali się na kolejnym Wojewódzkim Festiwalu Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Śpiewać każdy może”. Festiwal organizowany jest przez wychowawczynie: p. Edyta Palczewska, p. Anna Kapturkiewicz i p. Beata Synowiec i ma już swoje stałe miejsce na lokalnej mapie muzycznych wydarzeń. Od początku istnienia impreza promuje śpiewającą młodzież niepełnosprawną i jest wspaniałą okazją do integracji. Festiwal co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego wyjątkowość opiera się na wykonywaniu utworów przez dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, przez co każdy występ jest wyjątkowy, niepowtarzalny i piękny. W tym roku swoje zdolności muzyczne zaprezentowało 31 wykonawców z ośrodków w Szymanowie, Elblągu, Iławie, Ełku, Nidzicy, Giżycku i Ostródzie. VI edycję otworzył dyrektor ZPSWR pan Tomasz Brzeski. Wiele ciepłych słów przekazał uczestnikom Starosta Ostródzki pan Andrzej Wiczkowski, który objął honorowy patronat nad festiwalem. Źródłem dodatkowych przeżyć artystycznych był gościnny występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie.
Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymała nasza wychowanka Klaudia Jaworska. Jury w składzie: Anna Zapaśnik – Baron, Anna Burkiewicz, Katarzyna Piechocka, Mariola Świerzewska, Tomasz Urbanowicz oraz Marzena Kopczyńska przyznało także I, II i III miejsce oraz 7 wyróżnień. Zdobywcą I miejsca została Żaneta Szczepkowska z SOSW w Nidzicy, II miejsce – Adrian Kowalkowski z ZPSW w Iławie i III egzekwo – Jagoda Dymek SOSW w Giżycku oraz Patrycja Połeć i Łukasz Wyrębiak z ZPSWR w Ostródzie. Dodatkowo wyróżnienie i nagrodę od dyrektora Centrum Kultury pana Juliana Pawłowskiego otrzymał Adrian Kowalkowski. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Orzechowska z SOSW w Elblągu, grupa „Moje ręce mówią” z SOSW w Ełku, Ewa Słomska z SOSW nr 2 w Elblągu, Natalia Dąbrowska z SOSW w SOSW w Nidzicy, Julia Gryszkiewicz i Mariola Owsianka z SOSW w Szymanowie, Seweryn Mróz i Wiktoria Car z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki, Burmistrz Miasta Ostróda, Przewodniczący Rady Powiatu Ostródzkiego oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Ostródzie.
Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie.
Światowy Dzień Zdrowia.
Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego - w tym roku jest to Bezpieczeństwo Żywności. Z tej okazji wychowankowie internatu pod opieką p. Anny Morawskiej i p. Ilony Krawczyk. zorganizowali happening nt. jak postępować z żywnością i przygotowywać posiłki w domach w sposób bezpieczny, stosując się do zasad zawartych w opracowaniu WHO „Pięć kroków do bezpieczniejszej żywności”. Przedstawiono również 12 zasad zdrowego odżywiania. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanych wcześniej przez wychowanki gr. VII i kilku wybranych wychowanków z innych grup potraw odpowiednich pod względem wartości odżywczych.
Kaufland marketem przyjaznym wychowankom naszego internatu.
To już trzeci rok z rzędu, jak Kaufland w Ostródzie wspiera wychowanków z naszego internatu. Dzięki hojności dyrekcji marketu Kaufland zorganizowano pomoc dla uczniów najbardziej potrzebujących i paczki świąteczne. W ramach współpracy w lutym 2015 roku grupy wychowawcze wybrały się na wycieczkę do Kauflandu, gdzie mogły zwiedzić sklep , również od zaplecza. Kolejnym etapem współpracy był zorganizowany w internacie przez p. Annę Kapturkiewicz i p. Beatę Synowiec w miesiącu marcu 2015r. konkurs plastyczny pt. „ Kaufland moim marketem spożywczym”. Wychowankowie chętnie wzięli udział w konkursie, a laureaci otrzymali upominki i słodycze pozyskane od dyrekcji sklepu Kaufland.
Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie
wzorem dla naszych wychowanków.
Od października 2014 roku realizowany jest w internacie projekt zajęć profilaktycznych pt. „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich.” autorstwa p. Ewy Ostrowskiej i p. Edyty Palczewskiej. Projekt ma na celu miedzy innymi kształtowanie właściwych postaw obywatelskich, zaszczepianie dyscypliny, uczciwości i patriotyzmu. Prowadzone zajęcia rozbudzają poszanowania dla prawa i porządku oraz kształtują postawę wrażliwości na krzywdę innych oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym. Stanowią również ciekawy i aktywny sposób spędzania czasu wolnego. W tym roku szkolnym młodzież bierze udział w I etapie projektu „Grupa pożarowa”. Projektem objęci są najstarsi wychowankowie grupy IV i V, którzy poznają ogólne procedury zachowania się w razie wypadków i umiejętne ich zastosowanie w praktyce. Do tej pory chłopcy mieli możliwość udziału w praktyczno – teoretycznych spotkaniach w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, na których zapoznali się ze specyfiką pracy i podstawowymi zadaniami oraz umiejętnościami strażaka, poznali zasady prawidłowego zachowania się w obrębie zagrożenia oraz podstawowy sprzęt ratowniczy. Przeszli naukę zasad powiadamiania służb ratowniczych o zauważonym zagrożeniu oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza tym wychowankowie biorą udział w zajęciach sportowych, podnoszących sprawność fizyczną i kształtujących umiejętność zdrowego stylu życia.
Wycieczka do Gdyni.
10.03.2015r. chłopcy z grupy III pod opieką p. Anny Morawskiej i p. Joanny Maciejewskiej udali się na wycieczkę pn. „Gdynia – żeglarska stolica Polski ”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki EXPERYMENT, gdzie chłopcy za pomocą atrakcyjnych form mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat praw rządzących przyrodą. Następnie wszyscy udali się do Akwarium Gdyńskiego, w którym obejrzeli wodny świat i zamieszkujące go stworzenia z różnych rejonów świata. Po zwiedzaniu Akwarium wychowankowie wraz z opiekunami udali się na spacer wzdłuż Skweru Kościuszki, gdzie mogli podziwiać statki zacumowane w porcie. Wycieczkę zakończył posiłek w restauracji McDonald w Nowym Dworze Gdańskim. Wyprawa do Gdyni była bardzo udana, wszyscy dobrze się bawili, a pogoda dopisała na medal.
Turniej tenisa stołowego.
Po raz kolejny chętni wychowankowie internatu wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora ds. Wychowania i Opieki. Rozgrywki trwały od połowy listopada 2014r. pod czujnym okiem organizatorów pana Piotra Górskiego i Tomasza Urbanowicza. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Tenis stołowy jako gra dynamiczna wymaga od zawodników szybkości, doskonałej koordynacji oraz przygotowania technicznego, dlatego też rozgrywki były pasjonujące i wywołały spore emocje. Rywalizacja, pomimo iż zacięta, przebiegła w duchu poszanowania rywala i w atmosferze fair play. 21 stycznia turniej zakończyły mecze finałowe, które sędziował dyrektor ośrodka pan Tomasz Brzeski oraz wychowawca gr. VI pan Tomasz Urbanowicz. W grupie dziewcząt zwyciężyła Katarzyna Machnowska. Kolejne miejsca zajęły Patrycja Połeć i Wiktoria Rauch. W grupie chłopców I miejsce zajął Wojciech Klonowski, II – Krystian Sikorski, a III - Patryk Graf. Zdobywcom pierwszych miejsc puchary wręczyli pani wicedyrektor i dyrektor ośrodka. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a uczestnicy słodkie upominki. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Konkurs Mistrz pięknego czytania.
20 stycznia w internacie odbył się po raz kolejny konkurs „Mistrz pięknego czytania”. W pięknej śnieżnej scenerii chętni wychowankowie zaprezentowali wybrane utwory o tematyce zimowej. Dodatkową atrakcją było pojawienie się Pani Zimy, która podczas obrad jury zadawała zebranym zimowe zagadki. W tej roli wystąpiła Sandra, wolontariuszka klubu „Ośmiu”. Do zmagań w tegorocznym konkursie przystąpiło 9 uczestników, których oceniało jury w składzie: Wicedyrektor ds. Opieki i Wychowania pani Maria Jędrzejczyk, pani Alicja Sposób – opiekun klubu „Ośmiu” młodzieżowego wolontariatu w internacie ZSZ im. S. Petofi i pani Anna Głogowska kierownik Biblioteki Publicznej na zamku ostródzkim. Przy ocenie występu jury brało pod uwagę poniższe kryteria: płynność czytania, wyrazistość, kontakt z publicznością, intonację oraz poprawność czytanego tekstu. Wyłonienie zwycięscy nie było łatwe, gdyż wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu. W kategorii dzieci do lat 14 Mistrzem pięknego czytania została Kinga Binder, II miejsce zajął Seweryn Mróz, III miejsce - Natalia Wesołowska i Ernest Nikiel. W kategorii starszych wychowanków Mistrzem pięknego czytania został Łukasz Wyrębiak, II miejsce zajął Patryk Graw, III- Sylwia Mackiewicz.
Nad przebiegiem konkursu czuwały organizatorki: p. Beata Synowiec i p. Anna Morawska. Gratulujemy laureatom zwycięstwa a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Bal karnawałowy.
19 stycznia w internacie odbył się bal karnawałowy pt. „MAGIA CYRKU ”. Tego dnia jadalnia zamieniła się w prawdziwą arenę cyrkową, przyozdobioną w różnokolorowe serpentyny, balony oraz dekoracje wykonane przez chłopców z grupy III. Karnawałową imprezę rozpoczął klaun Seweryn, który przywitał wszystkich i zaprosił do zabawy. W klimat cyrku wprowadzili nas chłopcy z gr. III wykonując piosenkę Majki Jeżowskiej ,,Cyrk wita Was”. Następnie wszystkie dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w konkursach, zagadkach i innych atrakcjach przygotowanych przez p. Annę Morawską i p. Joannę Maciejewską. Chętni wychowankowie wzięli udział min w „Karnawałowej paradzie”, zabawie z tekstem ,,Karnawałowy bal”, ,,Balonowym ping pongu ”, ,,Słodkim celu ”, ,,Karnawałowym deserze”, ,,Złamanym sercu” i wielu innych ciekawych konkurencjach. Jak co roku wybrano też królową i króla balu. Tym razem ten zaszczytny tytuł przyznano Ewie Szałata i Ernestowi Nikiel. Para wspaniale zatańczyła pierwszy taniec i porwała do tanecznej zabawy pozostałych wychowanków.
Wieczór wigilijny.
Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest jednym z najbardziej uroczystych i wzruszających wieczorów roku. Również w internacie ten wieczór należy do wyjątkowych. Tradycyjnie wychowankowie, pracownicy i zaproszeni goście spotkali się 18 grudnia na uroczystej kolacji, aby przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia. Był to niepowtarzalny wieczór, pachnący choinką i wigilijnymi potrawami, pełen dobrych uczuć, radości i tradycji. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich Jasełka przygotowane przez wychowanków internatu i wychowawców grupy I i II oraz chór, śpiewający kolędy i pastorałki pod kierunkiem pani Marzeny Kopczyńskiej. Po występie zaproszeni goście oraz Dyrektor Placówki i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Wspólne łamanie się opłatkiem rozpoczął krótką modlitwą ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki. Wieczór wigilijny upłynął w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości . Były płynące z głębi serca życzenia oraz wspólne śpiewanie kolęd. Dzięki wysiłkom wspaniałych pań kucharek nasi podopieczni mieli szanse spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw: barszczu czerwonego, ryb, śledzi na kilka sposobów, pierogów, kapusty z grzybami i wielu innych smakowitych dań. Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.
Wieczór wróżb i magii.
"Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja."
27 listopada internacie odbył się Wieczór wróżb i magii zorganizowany przez grupę IV pod kierunkiem pani Edyty Palczewskiej i Marzeny Kopczyńskiej. Impreza rozpoczęła się zgodnie z tradycją andrzejkową od wróżby z butami, rzucania grosikiem i tańca z wylosowaną partnerką. W pięknie udekorowanej i tajemniczo oświetlonej sali wychowankowie ciekawi swojej przyszłości, imienia wybranka, zawodu, czy spełnienia marzeń korzystali z usług wróżbitów. Magiczną cześć imprezy zakończyły tańce do których przygrywał DJ Zbycho & Ruda. Andrzejkowy wieczór był dla wszystkich wychowanków wspaniałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, w miłej i pełnej zabawy atmosferze.
Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.
W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu 26 listopada młodzież z naszego internatu pod kierunkiem pani Anny Morawskiej, Beaty Synowiec i Marzeny Kopczyńskiej zorganizowała Happening Antynikotynowy. Zarówno w Polsce, jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. W ramach akcji profilaktycznej wystawiono spektakl pt. „Na przystanku w dzień majowy”, promujący zdrowy styl życia. Chętni wychowankowie mogli wziąć udział w quizie nt. zdrowotnych i społecznych skutków palenia tytoniu. Ponadto wszystkie grupy wychowawcze otrzymały z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostródzie ulotki i materiały informujące o zgubnych skutkach palenia papierosów. Podejmowane w naszej placówce tego typu działania mają na celu zaszczepienie wśród młodych ludzi mody na niepalenie, ochronę przed zgubnymi skutkami uzależnień, a także zainteresowanie zdrowym, aktywnym stylem życia.
Podsumowanie konkursu plastycznego „Ostróda – moje miasto”.
18 listopada odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Ostróda – moje miasto”, zorganizowanego przez panią Ewę Ostrowską. Uczestnicy przedstawili swoje prace, przybliżając tym samym ciekawe miejsca w naszym mieście pozostałym wychowankom. Prace naszych wychowanków oceniało jury, którego przewodniczącym był zaproszony gość, miłośnik kultury lokalnej, badacz dziejów regionu, pisarz i historyk, Tadeusz Peter. Po wysłuchaniu prezentacji wyłoniono zwycięzców konkursu: Łukasz Wyrębiak i Maria Słodkowska – I miejsce, Marek Rachuba – II miejsce oraz Marcin Masiak i Krystian Sikorski – III miejsce. Pan Tadeusz Peter opowiedział lokalną legendę, przybliżył historię Ostródy i jej zabytków, a także losy budynku w którym mieści się obecnie internat placówki. Na zakończenie wręczył zwycięzcom dyplomy, nagrody oraz książkę swojego autorstwa "60 lat powojennej Ostródy" z autografem. Spotkanie to pogłębiło wiedzę naszej młodzieży o mieście i okolicy, kształtując jednocześnie w nich poczucie tożsamości z mieszkańcami Ostródy i patriotyzm lokalny.
Konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci 6 listopada po raz kolejny w internacie został zorganizowany konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego”. Zmagania uczestników poprzedziła prelekcja przeprowadzona przez przedstawiciela Straży Miejskiej w Ostródzie pana Roberta Kwiatka nt. „Bezpieczna droga do szkoły”. Wychowankowie biorący udział w konkursie zostali podzieleni na cztery zespoły, które równo walczyły o punktację. Konkurencje miały różnorodną formę, ale wszystkie dotyczyły znajomości zasad ruchu drogowego oraz numerów alarmowych i prawidłowych kontaktów ze służbami ratowniczymi. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, rebusy, wykreślanki sylabowe, uzupełniali plansze z prawidłowym wyposażeniem rowerów. Zmagania naszych podopiecznych oceniało, jury w którym zasiedli zaproszeni goście: pan Robert Kwiatek i funkcjonariusz policji pan Jarosław Ławnicki. Panowie mieli duży problem z wyłonieniem I miejsca, gdyż wszyscy wychowankowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Ostatecznie wyłoniono zwycięskie drużyny, którym nagrody wręczyli pan dyrektor i pani wicedyrektor Placówki. Główną nagrodą będzie wyjazd do kina oraz wyjście na kręgle i pizzę, co jest ogromną zachęta dla wszystkich wychowanków do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku, a tym samym przyswajania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.
Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Elżbieta Sarnecka i Beata Synowiec, a w przygotowaniach i prowadzeniu konkursu z pomagały panie Agnieszka Fert i Anna Kapturkiewicz.
Konkurs recytatorski.
23 października odbył się w internacie konkurs recytatorski. Juri w składzie Anna Mówińska, Ewa Janicka i Małgorztaa Beczyńska oceniało występy naszych wychowanków w 2 kategoriach wiekowych młodszej i starszej. Pod uwagę wzięto opanowanie tekstu, sposób recytacji i ogólne wrażenia artystyczne. Wszyscy nasi podopieczni włożyli dużo pracy i solidnie przygotowali się do występu. Juri wyłoniło 3 najlepsze miejsca w obydwu kategoriach:
Grupa młodsza:
I miejsce: Sebastian Lajzer
II miejsce: Karol Kołodziejski i Mateusz Niedbalski
III miejsce: Kinga Binder
Grupa starsza:
I miejsce: Seweryn Mróz
II miejsce: Krystian Sikorski
III miejsce: Dariusz Pszuk
Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
15 października 2014r. w internacie odbyła się akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął występ wychowanków przygotowany przez p. Ewę Ostrowską i p. Kamilę Fryczyńską. Deklamowano wiersze, śpiewano piosenki, nie zabrakło również humoru z „życia internatu” w postaci zabawnego skeczu. Nasi podopieczni podziękowali wszystkim wychowawcom oraz pracownikom internatu za opiekę i trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów. Na zakończenie wręczyli wszystkim kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki, a przedstawiciele Samorządu Internatu nagrodzili Super Wychowawcę. W tym roku najwięcej głosów zebrała pani Ilona Krawczyk. Gratulujemy! Dyrektor Placówki i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki podziękowali wszystkim pracownikom za wkład pracy oraz zaangażowanie, życząc dalszych sukcesów.
Święto Pieczonego Ziemniaka.
„Święto dziś ziemniaka mamy, tak więc wszystkich zapraszamy.
Na konkursy i zawody, na zagadki i nagrody .
Uśmiech, humor i zabawa to jest najważniejsza sprawa!”
2 października wychowankowie internatu tradycyjnie powitali nadchodzącą jesień wesołą zabawą przy ognisku. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Święto pieczonego ziemniaka”, a nasi podopieczni zmagali się w wyścigach
i konkursach, w których ziemniaki stanowiły motyw przewodni. Było więc celowanie ziemniakami do koszy, przenoszenie ziemniaków na drewnianych łyżkach, konkurs na odnalezienie największej ilości ukrytych ziemniaków oraz najciekawszego „ziemniaczanego cudaka”. Również wychowawcy mogli wykazać się w konkurencji na najdłuższą obierkę. Kulminacyjnym punktem było oczywiście rozpalenie ogniska prze pana Dyrektora i panią Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki oraz pieczenie i degustacja kiełbasek oraz ziemniaków. Ognisko było doskonałą formą aktywnie spędzonego wolnego czasu na świeżym powietrzu w miłej atmosferze przepełnionej humorem i radością. Nad przebiegiem imprezy czuwali wychowankowie grupy IV pod czujnym okiem p. Edyty Palczewskiej i p. Marzeny Kopczyńskiej.
Dance Central – tańcz z przyjaciółmi.
„Gdy tańczę nie mogę oceniać, nienawidzić, mogę tylko być wesoły i pełny chęci do tańca” Hans Bos
W ramach zajęć integrujących społeczność internatu 30 września panie Edyta Palczewska i Marzena Kopczyńska przygotowały konkurs tańca „Dance Central – tańcz z przyjaciółmi.”. Chętni wychowankowie ramię w ramie lub w przeciwnych drużynach mogli sprawdzić swoje zdolności w specjalnie ułożonych układach tanecznych do najnowszych, znanych utworów muzycznych. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem i był doskonałą zabawą, a przy okazji nauką kroków tanecznych. Chętnych do rywalizacji było wielu. Najlepsi zostali wyłonieni poprzez punktację komputerową. Ku zaskoczeniu wszystkich 3 czołowe miejsca zajęli chłopcy J
I miejsce - Hubert Jaworski,
II miejsce - Seweryn Mróz.
III miejsce - Adam Kraśniewski.
Gratulujemy!
Uroczyste powitanie nowych wychowanków.
Tradycją naszego internatu jest uroczyste włączanie nowych wychowanków do społeczności Placówki. W czwartek, 25 września, odbyły się „Pirackie otrzęsiny”. Tegoroczna impreza przeniosła nas na wyspę piratów, którą włada Król Czarnobrody. Aby zostać pełnoprawnymi mieszkańcami wyspy nowi wychowankowie musieli przejść kilka niezwykłych prób, jakie przygotował im Król i reszta piratów. Było szukanie skarbów, malowanie twarzy, tańce, konkurencje sprawnościowe oraz próba kreatywności przy tworzeniu pirackiego stroju. Wszyscy odważnie udowodnili, że zasługują, by wstąpić w mury naszego internatu i dostąpili zaszczytu pasowania na Wychowanka przez pana Dyrektora oraz panią Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki. Otrzęsiny były wspaniałą formą integracji wychowanków. Zabawy z dużą dozą humoru sprzyjały tworzeniu się pozytywnych relacji miedzy wszystkimi mieszkańcami. nad przebiegiem iprezy czuwały organizatorki: p.Ilona Krawczyk i p. Ilona Cherkowska.
"Już wakacje są za nami, szybko zbiegły letnie dni.
Jesień staje przed oknami, jesień puka już do drzwi.
Znowu cię witamy, szkoło, bo nauki nigdy dość.
W internacie jest wesoło i ciekawych rzeczy moc."
Napisała: Edyta P.