PRZEGLĄD FORM ARTYSTYCZNYCH
15 czerwca odbył się w internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowany przez panią Beatę Synowiec i Annę Kapturkiewicz. W tym dniu stołówka w naszym internacie jak co roku zmieniła się w scenę a wszyscy przenieśli się w świat teatru i jego artystycznych walorów. Każda z grup wychowawczych mogła zaangażować się w obchody tej imprezy, wybierając najodpowiedniejszą dla siebie formę. Mogliśmy podziwiać przedstawienie „Kot w butach” w wykonaniu gr. II oraz spektakl taneczno – muzyczny w wykonaniu gr. VII i VI a także „Kolanowy balet” w wykonaniu gr. V. Duże wrażenie zrobił występ gr. I, która zaprezentowała taniec z szarfami, natomiast skecze gr. III i IV rozbawiły całą publiczność. W przeglądzie uczestniczyli również zaproszeni goście: Mini Pantomima „Smyk” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących z Olsztyna, która zaprezentowała przedstawienie pt. „Dobro powraca” oraz zespół wokalno-taneczny PIĄTECZKI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostródzie. Wielkie emocje towarzyszyły podczas występów zarówno młodym aktorom jak i publiczności.
WYCIECZKA DO GARNCARSKIEJ WIOSKI
9 czerwca w piękny, słoneczny dzień młodzież pod opieką p. Elżbiety Sarneckiej i p. Agnieszki Fert wybrała się do „Garncarskiej Wioski” w Kamionce koło Nidzicy. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od wizyty w „Garncarni”, gdzie mogliśmy podziwiać trudną sztukę wyrobu naczyń glinianych na kole garncarskim. Następnie przeszliśmy na warsztaty, podczas których uczestnicy ręcznie lepili przedmioty z gliny. Wbrew pozorom nie było to wcale takie proste, jednak nasi młodzi artyści bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, czego dowodem są piękne wytwory ich pracy. Chwilą wytchnienia i relaksu był pobyt w „Kinie przyrody 3D” na przepięknym filmie o zwierzętach pt. „Dzikie z natury”. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wioski. Podczas interesującej lekcji o skamieniałościach mogliśmy dowiedzieć się, jakie piękno ukryte jest w skałach. Po tak intensywnych zajęciach w miejscowej „Gospodzie” zjedliśmy przepyszny obiad, aby nabrać siły przed kolejnymi zajęciami. Były to warsztaty wytwarzania i ozdabiania papieru czerpanego. Oczywiście wszystkie powstałe w czasie pobytu dzieła zabraliśmy ze sobą. Miłym akcentem na zakończenie był spacer ścieżkami „Rajskiego ogrodu”.
REALIZACJA PROJEKTU: "Duchy historii czyli żywa lekcja patriotyzmu”
8 czerwca 25 osobowa grupa najstarszych wychowanków internatu wzięła udział w wycieczce do Mazurolandii i Wilczego Szańca. Wycieczka była kolejnym zadaniem z projektu "Duchy historii czyli żywa lekcja patriotyzmu” realizowanego z funduszy Powiatu Ostródzkiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem AMICUS. Nasi podopieczni skorzystali z ciekawego programu, który połączył zabawę z poznawaniem zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. Mazurolandia to park atrakcji położony na Mazurach w Gierłoży k. Kętrzyna, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie oraz Park Zabaw. Głównym punktem wycieczki było poznanie ruin kwatery głównej Adolfa Hiltera w samym sercu Mazur. Nasi wychowankowie zwiedzili zamaskowane miasteczko w lesie, w którym znajdują się pozostałości betonowych budowli, których część zachowała się w bardzo dobrym stanie. Poznali również historię miejsca, z którego wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów podbitych narodów w czasie II wojny światowej.
„DZIĘKUJĘ – JA SIĘ NIE TRUJĘ”
31 maja jest Światowym Dniem bez Papierosa. Z tej okazji p. Anna Morawska i p. Agnieszka Fert kolejny już raz zorganizowały obchody tego święta. W tym roku przebiegało ono pod hasłem: „Dziękuję – ja się nie truję”. Na początku wychowankowie obejrzeli krótką inscenizację, w wykonaniu naszej młodzieży, przedstawiającą negatywne rezultaty uzależnienia od nikotyny. Następnie przedstawiciele każdej grupy wspólnie wykonali plakat na temat ekonomicznych, zdrowotnych i estetycznych skutków palenia papierosów. Były również rozsypanki wyrazowe, rebusy, których rozwiązania zachęcały do zdrowego stylu życia – bez nałogów. Miłym akcentem na zakończenie imprezy było wypowiedzenie przez niektórych wychowanków głównego hasła krzyżówki: „Nie palę, chcę być zdrowy”. Mamy nadzieję, że złożenie takiej deklaracji wyjdzie Wam na zdrowie ;)
OBCHODY DNIA DZIECKA
Co roku uroczyście obchodzimy w internacie Dzień Dziecka. Również w tym roku już 31 maja pani Ilona Krawczyk oraz Katarzyna Zielińska dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był pełen atrakcji. Tym razem naszych wychowanków odwiedziły „Minionki” czyli Grupa Happy z Olsztyna. Doświadczeni animatorzy zapewnili naszym podopiecznym wspaniałą zabawę i masę wrażeń. Dzieci uczestniczyły w zabawach z tunelem animacyjnym, chustą , szachownicą i mega lego. Chętni mogli rozwinąć swoją wyobraźnie przy skręcaniu modelin balonowych. Największą atrakcją imprezy szczególnie dla najmłodszych dzieci była żywa maskotka „Minionek”, który zachęcał do zabawy i pozował do zdjęć. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Największą radość sprawił dzieciom wielki tort z fajerwerkami, ufundowany przez ciastkarnię „Dana” z Ostródy. Obchody Dnia Dziecka zakończyła zabawa dyskotekowa.
„Wiosna w naszych oczach” – konkurs plastyczny rozstrzygnięty!
24 maja podsumowaliśmy konkurs plastyczny „Wiosna w naszych oczach” zorganizowany przez wychowawców gr. IV panią Marzenę Kopczyńską i panią Edytę Palczewska. Barwne prace naszych wychowanków cieszyły oczy gości internatu przez cały miesiąc. Z dużym trudem powołane jury wyłoniło zwycięzców, gdyż wszystkie były piękne i wykonane różnorodną techniką. Ostatecznie nagrodzono 3 miejsca w dwóch kategoriach wiekowych i 3 wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali też drobne upominki.
Młodsza grupa wiekowa:
I miejsce – Roksana Falkiewicz i Paulina Osicka
II miejsce – Emilia Włodarska
III miejsce – Jakub Zalewski
Starsza grupa wiekowa:
I miejsce – Krzysztof Dobrzyński
II miejsce ex aequo– Anna Miecznikowska i Martyna Furman
III miejsce – Łukasz Kleber i Karol Kołodziejski
Wyróżnienia: Adam Kraśniewski, Dorota Gemska i Krystian Sikorski
WIOSENNE OGNISKO
24 maja wychowankowie internatu wzięli udział w wiosennym ognisku. W radosnych nastrojach przy pięknej pogodzie wszyscy powitali nadchodzące lato. Głównym punktem imprezy plenerowej była kolacja na świeżym powietrzu. Chętni mogli wziąć udział w ciekawych konkurencjach zręcznościowych. Nad przebiegiem imprezy czuwali wychowawcy gr. VI pan Piotr Górski i pani Joanna Maciejewska.
"DUCHY HISTORII CZYLI ŻYWA LEKCJA PATRIOTYZMU"
19 maja grupa wychowanków z internatu rozpoczęła realizację projektu "Duchy historii czyli żywa lekcja patriotyzmu" wycieczką do Skansenu Fortyfikacji w Starych Jabłonkach. Projekt realizowany będzie z funduszy Powiatu Ostródzkiego przy współpracy ze Związkiem Żołnierzy Polskich koło nr. 5 w Ostródzie oraz Stowarzyszeniem AMICUS. Głównym celem projektu jest wzmocnienie więzi patriotycznych uczestników poprzez pogłębienie wiedzy historycznej o swojej małej ojczyźnie - Warmii i Mazurach, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci i młodzież zdobędą i utrwalą wiedzę historyczną oraz odkryją tajemnice najważniejszych mazurskich kwater polowych z czasów II wojny światowej. Uczestnicy poznają rolę regionu mazurskiego w walce z okupantem niemieckim, aby poczuć dumę z faktu bycia mieszkańcem tych terenów. Do tej pory nasi wychowankowie zapoznali się z budową i wyposażenia bunkrów wojskowych znajdujących się na terenie Starych Jabłonek. Będą też pracować przy restauracji bunkrów i odkrywaniu ich historii. Prace zakończone zostaną leśnym ogniskiem z wojskową grochówką. Kolejny etap zadania zakłada poznanie ruin kwater hitlerowskich pozostałych na terenach Warmii i Mazur. Nad realizacją projektu czuwają wychowawcy internatu: pani Ewa Ostrowska, Beata Synowiec i Edyta Palczewska.
DUŻA DAWKA SPORTU, ENERGII I DOBREJ ZABAWY
W RAMACH PROJEKTU „MAZURSKA PRZYGODA”
W dniach 9 – 11.05.2016 r. w ramach projektu „Mazurska Przygoda” dziewiętnastu wychowanków naszego internatu miało okazję uczestniczyć w wyjątkowo atrakcyjnych zajęciach w Ośrodku „Kulka” koło Szczytna. Celem głównym projektu było zapewnienie uczestnikom możliwie najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawienie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych oraz wzbogacenie działalności dydaktyczno – wychowawczej Placówki. Aktywny wypoczynek swoim podopiecznym zorganizowały wychowawczynie internatu pani A. Morawska, E. Palczewska, M. Kopczyńska, E. Ostrowska i A. Kapturkiewicz we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” i PEFRON. Młodzież pod czujnym okiem instruktorów miała okazję korzystać z toru quadowego, spróbować swoich sił na supernowoczesnym symulatorze treningu dla pilotów statków kosmicznych, sprawdzić swoje celne oko na specjalnie przygotowanej strzelnicy oraz poznać podstawy samoobrony. Uczestnicy poznali również podstawowe zasady poruszania się w terenie oraz jak przetrwać w lesie i poradzić sobie z siłami natury. Wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w mega grach planszowych oraz porywającej do tańca zumbie. Przez cały czas do dyspozycji młodzieży były boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki. Realizacja specjalistycznych zajęć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów przyczyniła się do nabycia nowych umiejętności, rozwijania zainteresowań, sprawdzenia swoich cech charakterów a w szczególności aktywnie spędzonego czasu wolnego wśród otaczającej pięknej przyrody.
„ZDROWO JEM, WIĘC MAM SIŁĘ I RUSZAM SIĘ”
Dnia 25.04.2016r. na obiekcie Sportowym Orlik w Ostródzie odbyła się Olimpiada Sportowa. W tym roku zmagania sportowe wychowanków internatu połączone były z realizacją projektu „To ja żywność. Proszę nie wyrzucaj mnie!” wspieranego przez Fundację TESCO. Nasi podopieczni pod hasłem „Zdrowo jem, więc mam siłę i ruszam się” wzięli udział w konkurencjach sportowych oraz quizie dotyczącym zdrowia i właściwego odżywiania się. Wszystkie konkurencje cieszyły się dużym zainteresowaniem i odbyły się w miłej kulturalnej, atmosferze ale dało się również odczuć ducha zdrowej sportowej rywalizacji. Nad przebiegiem olimpiady czuwały panie Beata Synowiec, Ilona Krawczyk i Katarzyna Zielińska.
VII WOJEWÓDZKI FESTIWAL PIOSENKI „ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE”
27 kwietnia w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku po raz kolejny odbył się Festiwal Piosenki „Śpiewać każdy może” organizowany dla dzieci i młodzieży z Ośrodków województwa warmińsko – mazurskiego. W VII edycji festiwalu swoje zdolności muzyczne zaprezentowało 16 wykonawców z ośrodków w Szymanowie, Miłakowie, Iławie, Nidzicy i Ostródzie. Jak co roku festiwal dostarczył wiele pięknych wrażeń oraz emocji. Wiele ciepłych słów przekazał uczestnikom Starosta Ostródzki pan Andrzej Wiczkowski, pod którego honorowym patronatem odbywa się festiwal. Źródłem dodatkowych przeżyć artystycznych był występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie, który dzięki pani Annie Burkiewicz i pani Beacie Roguskiej wspiera co roku naszą inicjatywę.
Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymał Franciszek Kozłowski z ZPSW w Iławie. Jury w składzie: Anna Burkiewicz, Mariola Świerzewska, Bożena Tylicka, Joanna Maciejewska i Piotr Górski przyznało także I, II i III miejsce oraz 5 wyróżnień. Zdobywcą pucharu Przewodniczącego Rady Powiatu a tym samym I miejsca została nasza wychowanka Klaudia Jaworska, II miejsce – Adrian Kowalkowski z ZPSW w Iławie i III – Łukasz Szczepkowski i Natalia Dąbrowska z SOSW w Nidzicy. Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Romanowska z SOSW w Miłakowie, Julia Gryszkiewicz z SOSW w Szymanowie, Beata Szmitka z SOSW w Nidzicy, Seweryn Mróz i Wiktoria Car z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki, Burmistrz Miasta Ostróda, Przewodniczący Rady Powiatu Ostródzkiego oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Ostródzie.
Nad przebiegiem festiwalu czuwały pani Edyta Palczewska, Ilona Krawczyk, Anna Kapturkiewicz i Marzena Kopczyńska.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2016 „POKONAJ CUKRZYCĘ"
7 kwietnia 2016 r. wychowankowie internatu pod opieką pani Anny Morawskiej i pani Agnieszki Fert uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2016 „Pokonaj cukrzycę!”, zorganizowanych przez Państwową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie. W czasie spotkania nasi podopieczni wysłuchali wykładu pani Anny Skiby na temat cukrzycy, jej profilaktyki oraz poznali sposoby wykrywania i leczenia tej choroby. Pokaz pierwszej pomocy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby chore na cukrzycę, zaprezentowali przedstawiciele Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostródzie. Rolę pozoranta pełnił nasz wychowanek Bogusław Maśliński. W drugiej części spotkania wszyscy chętni mogli zmierzyć sobie poziom cukru we krwi, ciśnienie oraz określić wskaźnik BMI.
Zdobytą wiedzą uczestnicy podzielili się z mieszkańcami internatu 21.04.2016r. Spotkanie zorganizowali wychowankowie grupy II i III, którzy przygotowali plakat oraz z piramidę prezentującą znaczenie codziennej aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka. Pani Agnieszka Fert przedstawiła prezentację multimedialną, w czasie której omówiła tematykę związaną z profilaktyką cukrzycy oraz wczesnym wykrywaniem tej choroby poprzez poznanie typowych objawów.
Spotkanie zakończyło się degustacją soków i koktajli przygotowanych na bazie świeżych owoców, warzyw oraz jogurtu przez przyszłego kucharza Patryka - wolontariusza Klubu „Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu działającego w internacie ZSZ im. S. Petofi oraz wychowanków grupy III.
MALOWANIE NA DYWANIE – ZAJĘCIA INTEGRUJĄCE
Dnia 24.02.2016 r. odbyło się winternacie kolejne spotkanie integrujące grupy opiekuńczo - wychowawcze pt. „Malowanie na dywanie”. Zajęcia poprowadziły p. Ewa Ostrowska i p. Kamila Fryczyńska oraz gość z przedszkola „Remiś” w Ostródzie p. Katarzyna Piechocka . Były to zajęcia plastyczno - teatralne oparte na zabawie KLANZY pt. „Bajka o Tadku - Niejadku”. Wszyscy wychowankowie wspólnie z prowadzącymi stworzyli piękne, kolorowe i zabawne ilustracje do bajki, którą następnie wspólnie animowali. Zabawa była wyśmienita, wszyscy aktywnie w niej uczestniczyli i wykazali się swoimi talentami plastycznymi, tanecznymi i aktorskimi. Dziękujemy Pani Kasi za oryginalne zajęcia i czekamy na następne ciekawe pomysły.
DAR FORUM JEDNOŚCI CHRZEŚCIJAN
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, w ramach tygodnia modlitw o jedność Chrześcijan odprawione zostały trzy nabożeństwa ekumeniczne, w czasie których zbierane były ofiary z przeznaczeniem na potrzeby dzieci z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie. Nabożeństwa odbyły się w trzech ostródzkich kościołach: w Kościele Ewangelicko- Metodystycznym pod wezwaniem Łaski Bożej, w Cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz w Kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Organizatorem akcji jest Ostródzkie Forum Jedności Chrześcijan, którego przewodniczącym jest pastor Zbigniew Chojnacki z Kościoła Chrystusowego w Ostródzie.
Przekazywanie niezmiennie od kilkunastu lat ofiar z nabożeństw ekumenicznych naszej placówce świadczy o dostrzeżeniu przez wszystkie wyznania potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz uznaniu roli, jaką placówka pełni w nauczaniu i wychowaniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Tegoroczna kwesta została przeznaczona na potrzeby wychowanków internatu: na środki i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć popołudniowych.
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA KOTA
17 lutego wychowankowie naszego internatu świętowali Światowy Dzień Kota razem z miłośnikami kotów z Ostródy. W sali reprezentacyjnej zamku odbyła się uroczystość zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostródzie. Wśród atrakcji nie zabrakło konkursów dla najmłodszych i dorosłych. Nasi podopieczni mieli okazję odkryć w sobie kocią pasję i wykazać się znajomością wierszy i piosenek o tych miłych zwierzakach. Podczas spotkania panie z Fundacji Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie przedstawiły smutny los bezdomnych kotów, zachęcając do adopcji i rozwijając tym samym empatie i szacunek do zwierząt.
KONKURS „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy książki!
21 stycznia w internacie odbyła się IV edycja konkursu o tytuł „Mistrza pięknego czytania”. O ten zaszczytny tytuł walczyły dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej. Celem imprezy było promowanie mody na czytanie oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Jak co roku konkurs wspierali opiekunowie i młodzież z zaprzyjaźnionego internatu ZSZ im. S. Petofi w Ostródzie. W pięknie przygotowanej scenerii chętni wychowankowie internatu zaprezentowali wybrane utwory o tematyce „Najpiękniejsze bajki – usypianki”. Do zmagań w tegorocznym konkursie przystąpiło 8 uczestników, których oceniało jury w składzie: pani Alicja Sposób – opiekun klubu „Ośmiu” młodzieżowego wolontariatu w internacie ZSZ im. S. Petofi, pani Ewa Janicka, pani Małgorzata Beczyńska ze szkolnej biblioteki naszej placówki i Wicedyrektor ds. Opieki i Wychowania pani Maria Jędrzejczyk. Wyłonienie zwycięscy nie było łatwe, gdyż wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu. W kategorii dzieci do lat 14 Mistrzem pięknego czytania została Kinga Binder, II miejsce zajął Mateusz Niedźwiecki. W kategorii starszych wychowanków Mistrzem pięknego czytania został Łukasz Wyrębiak, II miejsce zajął Seweryn Mróz, III- Sylwia Mackiewicz. Dodatkową atrakcją był występ zespołu „Trzeci poziom” działający w internacie ZSZ im. S. Petofi pod opieką pani Agnieszki Kołodziejskiej.
Nad przebiegiem konkursu czuwały organizatorki: p. Beata Synowiec i p. Anna Morawska. Gratulujemy laureatom zwycięstwa a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
BAL KARNAWAŁOWY W KOLOROWYCH I SZLONYCH NAKRYCIACH GŁOWY
19 stycznia w internacie odbył się bal karnawałowy pt. „KOLOROWE, ZWARIOWANE I SZALONE NAKRYCIA GŁOWY ” zorganizowany przez p. Ewę Ostrowską i p. Kamilę Fryczyńska. Karnawałową imprezę rozpoczął dj pan Szymon Szczypiński zabawą muzyczną „Pociąg”. Następnie wszystkie dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w konkursach, zabawach i innych atrakcjach przygotowanych przez wychowawców oraz dj’a. Główną atrakcją balu była karnawałowa parada najciekawszych nakryć głowy. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i humorem. Każdy przebrany został narodzony upominkiem. Chętni wychowankowie wzięli również udział w konkursie „Jaka to melodia”, wykazując się dużą znajomością melodii z najlepszych bajek, tych współczesnych, ale również z czasów dzieciństwa naszych wychowawców J Czas upłynął miło na wspólnej zabawie tanecznej prowadzonej przez dj’a Szymona, któremu serdecznie dziękujemy.
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ DIETETYKI I ZDROWEGO ŻYWIENIA
Dnia 14.01.2016r. w ramach projektu „To ja żywność. Proszę nie wyrzucaj mnie” odbyło się spotkanie z przedstawicielką dietetyki i zdrowego żywienia Poradni Dietetycznej „Naturhouse” panią mgr inż. Aleksandrą Pietryszyn. Tematem spotkania było „Wszystko zjadam nic nie wyrzucam”. Jest to kolejne działanie z projektu, które ma na celu uświadomienie jak wielkim problemem jest marnotrawienie i wyrzucanie żywności. Pani Pietryszyn wyjaśniła zasady planowania żywienia dla dzieci i młodzieży oraz jak jeść zdrowo na co dzień. Spotkanie przeprowadzono dla wszystkich wychowanków internatu.
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
13 stycznia w internacie ponownie zapanował uroczysty i świąteczny klimat. Tego dnia panie Anna Mówińska i Wanda Krasula zorganizowały dla naszych podopiecznych Wieczór Kolęd. W pięknej, nastrojowej scenerii, przy świetle świec i blasku choinki wychowankowie wspólnie z wychowawcami wysłuchali opowieści o Gwiazdce Betlejemskiej, przyjęli kolędników i z wielką radością wspólnie śpiewali kolędy. Hej kolęda, kolęda…
DAR FUNDACJI MUSZKIETERÓW
Kolejny raz wychowankowie naszego internatu zostali obdarowani przez Fundację Muszkieterów działającą przy ostródzkim supermarkecie Bricomarché. 8 stycznia przedstawicielka sklepu uroczyście przekazała na ręce dyrektora placówki oraz wicedyrektor ds. opieki i wychowania czek na 3500 złotych na cele statutowe. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoce dydaktyczne oraz organizowanie atrakcyjnych zajęć dla naszych podopiecznych. Serdecznie dziękujemy Fundacji Muszkieterów za wspaniały prezent świąteczny dla naszej placówki.
UROCZYSTA WIGILIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
17 grudnia odbyła się w naszym internacie wigilia świąt Bożego Narodzenia. Przy biało nakrytym stole, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii spotkali się wychowankowie internatu, pracownicy oraz zaproszeni goście: Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, ksiądz Dziekan Roman Wiśniowiecki i Pastor Waldemar Eggert aby przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia. W świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich piosenka w wykonaniu Klaudii Jaworskiej i Seweryna Mróz przy akompaniamencie pani Anny Mówińskiej. Dopełnieniem wzruszającego klimatu były Jasełka w wykonaniu wychowanków internatu oraz chór, śpiewający kolędy i pastorałki pod kierunkiem pani Marzeny Kopczyńskiej. Po występie zaproszeni goście oraz gospodarze złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Wspólne łamanie się opłatkiem rozpoczął krótką modlitwą ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki. Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka (licznym sponsorom) mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Ilona Krawczyk, Katarzyna Zielińska, Anna Morawska i pan Tomasz Urbanowicz.
Zajęcia w ramach projektu „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich.”
W tym roku szkolnym kontynuowany jest w internacie projekt zajęć profilaktycznych pt. „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich.” autorstwa p. Ewy Ostrowskiej i p. Edyty Palczewskiej. W ubiegłym roku nasi wychowankowie z dwóch najstarszych grup mieli możliwość udziału w praktyczno – teoretycznych spotkaniach w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, na których zapoznali się ze specyfiką pracy i podstawowymi zadaniami oraz umiejętnościami strażaka. Obecnie przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie chłopcy uczestniczą w II etapie projektu pt. „Grupa policyjna”. Poza aktywnymi zajęciami sportowymi, podnoszącymi sprawność fizyczną wychowankowie biorą udział w spotkaniach edukacyjno – profilaktycznych w jednostce policji. Spotkania te mają na celu poszerzenie wiedzy na temat roli jaką spełnia Policja w społeczeństwie, nie tylko w kontekście represji i kary. Nasi podopieczni będą mogli poznać pracę dzielnicowych, którzy rozwiązują kłopoty mieszkańców, funkcjonariuszy czuwających nad bezpieczeństwem na wodzie i na drogach, specjalistów pracujących z młodzieżą, przewodników psów pomagających odnaleźć osoby zaginione oraz innych wydziałów. Realizacja projektu przyczynia się do kształtowania właściwych postaw obywatelskich, zaszczepiania dyscypliny, uczciwości i patriotyzmu. Prowadzone zajęcia rozbudzają poszanowanie dla prawa i porządku oraz kształtują postawę wrażliwości na krzywdę innych oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym. Od września br. chłopcy zapoznali się już z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa, poznali wyposażenie policji oraz spotkali z policjantami Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziały Kryminalnego. Zajęcia z projektu będą prowadzone do czerwca 2016r.
Znam zasady ruchu drogowego!
W celu kształtowania właściwych nawyków niezbędnych dla bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym po raz kolejny wychowawcy grup wychowawczych zorganizowali konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego”. W tym roku wychowankowie naszego internatu mogli wykazać się wiedzą, ale także praktycznymi umiejętnościami poruszania się na drodze. Impreza odbyła się 17 listopada w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petöfi w Ostródzie, gdzie na uczestników konkursu czekały rowery, quady i przygotowane tory przeszkód. Konkurencje miały różnorodną formę, ale wszystkie dotyczyły znajomości zasad ruchu drogowego oraz numerów alarmowych i prawidłowych kontaktów ze służbami ratowniczymi. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, rebusy, rozsypanki sylabowe, uzupełniali plansze z prawidłowym wyposażeniem rowerów. Zmagania naszych podopiecznych oceniało, jury, w którym zasiedli zaproszeni goście: przedstawiciel Straży Miejsckiej pan Robert Kwiatek i funkcjonariusz Policji pan Jarosław Ławnicki oraz pani wicedyrektor ds. wychowania i opieki. Ostatecznie wyłoniono zwycięskie drużyny, którym wręczono nagrody, m.in. wyjazd do kina oraz wyjście na kręgle i pizzę. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie: Elżbieta Sarnecka, Beata Synowiec, Agnieszka Fert i Anna Kapturkiewicz.
UDZIAŁ NASZYCH WYCHOWANKÓW W PODSUMOWANIU DZIAŁAŃ PROFILAKTYKI ANTYNIKOTYNOWEJ.
W dniu 19.11.2015r w związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu wychowankowie internatu ZPSWR pod opieką pani Anny Morawskiej oraz pani Agnieszki Fert uczestniczyli w imprezie prozdrowotnej, w czasie której podsumowane zostały wszystkie działania i przedsięwzięcia związanez profilaktyką tytoniową realizowane w powiecie ostródzkim. Spotkanie odbyło się w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie i było okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia informacji na temat różnorodnych form działań profilaktycznych realizowanych przez poszczególne placówki we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Ostródzie. Miło nam było, że działania profilaktyczne realizowane w internacie ZPSWR również zostały dostrzeżone i zaprezentowane przez panią Annę Skibę. Wychowankowie z internatu ZPSWR przedstawili krótką scenkę, która w sposób zabawny ukazała zagrożenia wynikające z palenia papierosów. W czasie imprezy promowane były również zasady zdrowego odżywiania . Miłym akcentem kończącym spotkanie była degustacja kolorowych i zdrowych potraw przygotowanych z warzyw i owoców przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO O PUCHAR WICEDYREKTOR DS. WYCHOWANIA I OPIEKI
Zakończyliśmy po raz kolejny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki organizowany przez pana Piotra Górskiego i pana Tomasza Urbanowicza. Zawody jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym po eliminacjach grupowych udział w turnieju wzięło 19 wychowanków. Od początku października trwały rozgrywki w dwóch kategoriach: dziewczęta i chłopcy. W trakcie rozgrywek wyłoniono finalistów, którzy 16 listopada stoczyli pojedynek o Puchar Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pod czujnym okiem pana dyrektora, który sędziował finałowe mecze. W meczach finałowych zagrali: Patrycja Połeć i Anna Miecznikowska oraz Krystian Sikorski i Patryk Graf. Zwyciężczynią w grupie dziewcząt została Patrycja Połeć, II miejsce zajęła Ania Miecznikowska , III – Beata Sumińska. I miejsce w grupie chłopów zajął Krystian Sikorski, II - Patryk Graf, a III – Damian Homenda. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom turnieju wręczono nagrody i dyplomy. Gratulujemy i…………do następnego roku!
Tegoroczny finał odbył się dwa dni po tragicznych wydarzeniach w Paryżu, dlatego przed rozpoczęciem rozgrywek wychowankowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar zamachów terrorystycznych.
ROZPOCZĘTO PROJEKT „TO JA ŻYWNOŚĆ. PROSZĘ NIE WYRZUCAJ MNIE!”
W internacie rozpoczęto realizację projektu „To ja żywność. Proszę nie wyrzucaj mnie!” dofinansowanego z Fundacji Tesco w ramach konkursu Pracownia Talentów. Autorkami projektu są panie: Beata Synowiec, Anna Kapturkiewicz i Ilona Krawczyk. Na początku października przeprowadzono ankietę wśród wychowanków na temat :”Zdrowego odżywiania się”. Pytania dotyczyły spożywania owoców i warzyw, uprawiania sportu a także problemu marnowania żywność i sposobów zapobiegania temu. We wszystkich grupach wychowawczych odbyła się pogadanka na temat „6 zasad jak nie marnować żywności”. Marnowanie żywności to problem na skalę całego świata. Niesie to za sobą wiele konsekwencji: społecznych, ekologicznych i ekonomicznych. Jak wykorzystać nadmiar produktów?. Co robić, żeby nie marnować jedzenia?. Na te pytania próbowały odpowiedzieć nasze dzieci i młodzież. Burza mózgów i mnóstwo pomysłów to wszystko zostało zapisane na brystolach i w pamięci naszych podopiecznych.
Z okazji Światowego Dnia Żywności 16 października nasi wychowankowie pod nadzorem wychowawców przygotowali zdrowe przekąski ,które zostały rozdane po krótkiej inscenizacji. Projekt będzie kontynuowany przez cały rok szkolny.
KONKURS RECYTATORSKI.
Dnia 21.10.2015 po raz kolejny odbył się internacki konkurs recytatorski zorganizowany przez p. Beatę Synowiec. Tym razem 7 wychowanków zaprezentowało swoje wiersze podczas uroczystych obchodów dnia Nauczyciela. Każdy wychowanek przygotował wiersz o tematyce „Nauczyciel – Wychowawca”. Jury, w skład którego weszli wszyscy wychowawcy oraz dyrektor placówki i wicedyrektor ds. wychowania i opieki wyłoniło jednego zwycięzcę, natomiast reszta uczestników otrzymała wyróżnienie. W tym roku I miejsce zajął Seweryn Mróz z wierszem „Straszny sen” Marii Terlikowskiej. Gratulujemy!
JESIENNE OGNISKO.
Tradycyjnie również w tym roku szkolnym 20 października wychowankowie i wychowawcy internatu wzięli udział w jesiennym ognisku. I w tym roku uczciliśmy nadchodzącą jesień „Świętem pieczonego ziemniaka”. Przepustką na imprezę był ziemniak zawinięty w folię, którego każdy wrzucał do postawionego kosza, aby na koniec upiec je w ognisku. Zabawę rozpoczęto wyborami królowej i króla ziemniaka. Każda grupa zaprezentowała przygotowany strój. Dyrektor placówki oraz wicedyrektor ds. wychowania i opieki wybrali najpiękniejsze „Ziemniaczki”. Zwycięzcami zostali Dominik Zawadzki z gr. IV i Karolina Majewska z gr. II. Nie zabrakło również konkurencji sportowych, w których wychowankowie mogli wykazać się sprytem i sprawnością fizyczną. Podsumowaniem i oczywiście największą atrakcją było rozpalenie ogniska oraz pieczenie i degustacja kiełbasek i ziemniaków. Zabawa przebiegłą w miłej atmosferze przepełnionej humorem i radością. Nad przebiegiem imprezy czuwały wychowawczynie gr. VII p. Ilona Krawczyk i Katarzyna Zielińska.
POWITANIE NOWYCH WYCHOWANKÓW.
29 września w naszym internacie odbyły się otrzęsiny nowych wychowanków. Jadalnia na chwilę zamieniła się w przestrzeń kosmiczną a nasi nowoprzybyli koledzy i koleżanki zostali poddani kosmicznemu testowi na inteligencję, sprawność, umiejętność opanowania grawitacji i... poczucie humoru. Imprezę rozpoczęły konkurencje sprawnościowe: latający talerz, krążenie po orbicie - czyli zawody z hula hop, czarna dziura - czyli rzut ringo do celu, bieg z przeszkodami w kosmicznym skafandrze oraz Planeta "Chodzących Tyłem”. Nowi podopieczni musieli wykazać się również wiedzą na temat naszego układu słonecznego w przygotowanym quizie a na koniec w słodkiej konkurencji pokonali „pączkowe” meteoryty. Wszystkie zadania zostały zaliczone. Nowi wychowankowie przystąpili do uroczystego ślubowania, po czym dyrektor i wicedyrektor ds. opieki i wychowania dokonali oficjalnego przyjęcia do „naszej galaktyki” przez pasowanie mieczem świetlnym. Nad przebiegiem imprezy czuwały panie Edyta Palczewska i Marzena Kopczyńska.