Szkoła Promująca Zdrowie

My i promocja zdrowia Definicja Model Standardy SZPZ Szkolny Zespół Promujący Zdrowie Pilotaż Poradnika Działania 2018/2019 Działania 2019/2020 Działania 2020/2021 Autoewaluacja Certyfikat WMKO SzPZ 2019 Działania 2021/2022 KRAJOWY CERTYFIKAT SzPZ 2022 Działania 2022/2023 Działania 2023/2024 Certyfikat WMKO SzPZ 2023 Działania 2024/2025

Szkoła Promująca Zdrowie

Działania 2019/2020

Działania w roku szkolnym 2019/2020

 

Problemy priorytetowe:

  • Niedostateczne włączanie pracowników niepedagogicznych do uczestnictwa w życiu szkoły.

Opis problemu:

W roku szkolnym 2018/2019 Szkolny Zespół do spraw Promocji Zdrowia, w ramach pilotażu narzędzi do autoewaluacji działań w szkole specjalnej promującej zdrowie zorganizowanego przez ORE w Warszawie, wykonał badania w placówce. Narzędzia diagnostyczne w postaci ankiet dla pracowników niepedagogicznych wykazały, że 53% pracowników nie jest pytanych o zdanie
w sprawach dotyczących życia i pracy w szkole, ponadto 52,3% badanych uważa, że ich zdanie na temat życia i pracy szkoły nie jest brane pod uwagę.

 

Uzasadnienie wyboru priorytetu:

Zespół do spraw promocji zdrowia uznał, że rozwiązanie tego problemu przyniesie następujące korzyści:

  • Zwiększy się uczestnictwo pracowników niepedagogicznych w życiu szkoły.
  • Zwiększy się skuteczność edukacji zdrowotnej dzieci, gdyż pracownicy niepedagogiczni będą zwracać uwagę na praktykowane zachowania prozdrowotne.
  • Podniesie się ich wiedza na temat dbania o własne zdrowie.

Przyczyny istnienia problemu:

  • Mała ilość działań poszerzających wiedzę i doskonalących umiejętności pracowników niepedagogicznych na temat promocji zdrowia.
  • Zdanie pracowników niepedagogicznych na temat życia i pracy szkoły w niewystarczającym stopniu było brane pod uwagę.

Rozwiązania dla usunięcia problemu:

  • Opracowanie dla pracowników niepedagogicznych „Arkusza potrzeb pracownika”.
  • Stworzenie większych możliwości uczestnictwa w szkoleniach dotyczących edukacji zdrowotnej.
  • Ustalenie sposobów informowania pracowników niepedagogicznych o realizacji zagadnień dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

 

ZADANIA:

1. Opracowanie „Arkusza potrzeb pracownika” dla pracowników niepedagogicznych (wrzesień  2019).

2. Analiza wypełnionych arkuszy potrzeb (wrzesień-październik 2019).

3. Organizacja szkoleń, warsztatów dla pracowników niepedagogicznych i nauczycieli zgodnie z ich potrzebami.

4. Informowanie pracowników niepedagogicznych o realizowanych zagadnieniach Szkoły Promującej Zdrowie.

 - Rozmowy pracowników niepedagogicznych z zespołem ds. Promocji Zdrowia. Opracowanie formy przekazywania informacji (I i II semestr).

5. Zwiększenie aktywności pracowników niepedagogicznych w działaniach realizowanych na terenie placówki

6.  Dokonanie ewaluacji wyników działań w roku szkolnym 2019/2020.

- Przeprowadzenie ankiety i analiza jej wyników (maj 2020).

Galeria działań:

  • W dniach 11-12.09.2019 r. na boisku internackim odbyła się impreza sportowa pod hasłem ,,Sport daje moc”. W pierwszym dniu dużo pozytywnych emocji wzbudził mecz piłki nożnej wychowankowie kontra wychowawcy (kibicowali mieszkańcy i pracownicy internatu). Drugiego dnia chętni wychowankowie mogli sprawdzić swoją sprawność, zwinność oraz szybkość w czasie rywalizacji  na tzw. torach przeszkód. Po sportowych zmaganiach szczególnie dobrze smakowały przygotowane przez uczniów smakołyki.

  • 25.09.2019 r. odbyła się wycieczka do Kaczego Bagna w ramach projektu „Zdrowie moje hobby”. Uczestnicy, opiekunowie oraz zaproszone dwie panie pomoce nauczycieli, pod okiem instruktorów, spędzili kreatywnie czas podczas różnorodnych warsztatów. Mieli możliwość samodzielnie upiec bułki, uczyli się gry na bębnach afrykańskich, wzięli udział w warsztatach ceramicznych, łuczniczych, teatralnych i tańca z ogniem. Po zakończonych działaniach wzięli udział w pożegnalnym ognisku z kiełbaskami i upieczonymi przez siebie bułeczkami. Wszyscy uczestnicy wrócili do Ostródy wyposażeni w nowe zdolności i umiejętności. Kacze Bagno to bez wątpienia wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć poczucia wspólnoty z grupą, a także bawić się realizować, uczyć, odkrywać i swoje pasje. 

  • 25 września całą szkołą bawiliśmy się sportowo na hali OCSIR w ramach projektu "Sportowe zmagania bez opamiętania". Impreza halowa była poprzedzona "Treningiem z gwiazdami", czyli piłkarzami klubu OKS Sokół. Bardzo fajnie bawiły się wszystkie dzieci rywalizując o tytuł najlepszego sportowca w 10 konkurencjach. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody, a mistrzowie naszego Decathlonu, w każdej z trzech kategorii wiekowych, zostali udekorowani medalami.  Ważną rolę pełnili pracownicy niepedagogiczni. Panie pomoce nauczycieli asystowały przy organizacji konkurencji, a także zagrzewały do boju zawodników.

 

 

  • Październik 2019  – opracowaliśmy  „Arkusza potrzeb pracownika”.

 

  •  14 .11. 2019-  odbyło się spotkanie pracowników niepedagogicznych ZPSWR na którym odbyły się szkolenia:

- „Prawidłowe relacje  z uczniem” - p. A. Żmich  - psycholog.

-„Bezpieczeństwo w placówce”-procedura postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika do szkoły -  specjalista ds. bhp.

- Zaplanowane szkolenie „Suplementy diety” nie odbyło się z powodu panującej pandemii.

  • Udział w gali honorowego krwiodawstwa z ramienia PCK (22.11. 2019 r.).Uczniowie naszej Placówki odebrali główne nagrody w ramach konkursu „Twoja Krew ratuje życie”. Wraz z laureatami zmagań plastycznych świętowali opiekunowie - wychowawca i pomoc nauczyciela.

  • 20.11.2019- spotkanie pracowników niepedagogicznych z dyrekcją i członkami zespołu ds. promocji zdrowia na temat zasad tworzenia SZPZ. Przedstawiono podsumowanie „Arkusza potrzeb pracownika”.   

            

  • Ogólnoszkolny konkurs  plastyczny  „Zamiast uzależnienia spełniam marzenia” został zorganizowany w naszej szkole w lutym 2020 r. w ramach „Tygodnia Profilaktyki w ZPSWR w Ostródzie”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a najładniejsze prace były eksponowane na wystawie szkolnej. Do oceny prac zaproszono dwie panie z obsługi szkoły
  • czerwiec 2020 r. – ponowne przeprowadzenie ankiety dla pracowników niepedagogicznych, w ramach badania klimatu szkoły. Pracownicy w ankietach udzielili odpowiedzi wskazujących, że dobrze czyją się w Placówce oraz biorą czynny udział w jej funkcjonowaniu.

Pracownicy niepedagogiczni aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły. Byli zaangażowani we wszystkie wymienione działania. Mogli wykazać się jako członkowie jury konkursowych, goście uroczystości szkolnych, internackich i pozaszkolnych, uczestnicy szkoleń, wyjazdów, imprez sportowych, projektów, innowacji pedagogicznych itp.

 

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W ROKU 2019/20

KORZYŚCI Z NASZYCH DZIAŁAŃ:

Zaplanowane działania zostały zrealizowane, wyłączając szkolenie dla pracowników niepedagogicznych pt. „Suplementy diety” z powody panującej epidemii. Działania oparte były na włączaniu w większym stopniu pracowników niepedagogicznych w życie Placówki, częstszym organizowaniu szkoleń i warsztatów zgodnie z ich potrzebami.

Założone kryterium sukcesu zostało spełnione:

  • Większość pracowników niepedagogicznych wzięło udział w różnorodnych szkoleniach promujących zdrowie.
  • Pracownicy niepedagogiczni byli pytani o zdanie w sprawach dotyczących życia i pracy szkoły.
  • Wielu pracowników niepedagogicznych włączyło się w organizację i udział w działaniach i imprezach placówki.

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć