Szkoła Promująca Zdrowie

INTERNAT OPIEKA - WYCHOWANIE - REWALIDACJA NASI PRZYJACIELE 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008

Internat

2018/2019

Uroczyste pożegnanie absolwentów

 

18 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, którzy w czasie swojej nauki mieszkali w internacie. W  tym roku szkolnym internat opuściło 10 osób kończąc tym samym naukę w szkole średniej. Również w tym roku nie zabrakło chwil, które wywołały uśmiech na twarzach ale także łez towarzyszących rozstaniu. Były wspomnienia, wiersze i piosenki. Nie zabrakło podziękowań dla dyrekcji i wychowawców wyrażonych słowami i kwiatami. Głos zabrali również zaproszeni goście: Dyrektor  ZPSWR Tomasz Brzeski, Wicedyrektor  pani Dorota Urban oraz najbardziej zżyta z  wychowankami internatu Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pani Maria Jędrzejczyk. W dalszej części akademii  wręczono  absolwentom pamiątkowe albumy ze zdjęciami. Uroczystość  zakończył poczęstunek dla absolwentów i zaproszonych gości.

 

Przegląd Form Artystycznych

 

12 czerwca odbył się w internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowany przez pana Piotra Górskiego.  W tym dniu stołówka w naszym internacie jak co roku zmieniła się w scenę, na której wszystkie grupy z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowany występ. Jak zawsze widzowie mogli liczyć na nowe pomysły i wspaniałe wrażenia artystyczne. W tym roku mogliśmy podziwiać polską i angielską piosenkę, inscenizacje do wierszy, choreografię do utworu muzycznego, układ taneczny, scenkę rodzajową oraz skarpetkową operę. Każdy występ dostarczył wielu emocji zarówno aktorom jak i publiczności.

 

 

Znamy laureatów konkursów

: howanek i Kultura Słowa

12 czerwca rozstrzygnięto i podsumowano konkurs Super Wychowanek i Kultura słowa za II semestr. Laureatami konkursów są: Wiktoria Oczyńska, Natalia Wesołowska, Adam słodkowski, Łukasz Kleber, Krzysztof Dobrzyński, Dawid Pszuk, Dominika Tissarek, Rozalia Lajzer, Natalia Brenda, Kacper Matuszewski, Witek Markiewicz, Sebastian Trzciński, Grzegorz Słodkowski i Nikola Nowowiejska. Laureatom składamy serdeczne gratulacje!

 

 

Olimpiada sportowa pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa

 

„Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem.” Pierre de Coubertin.

              Pod tym hasłem kolejny raz wychowankowie internatu wzięli udział w Olimpiadzie sportowej z zamiarem zdrowej rywalizacji oraz udanej zabawy. Tym razem zawodnicy konkurowali na Stadionie Lekkoatletycznym w Ostródzie. Wszyscy chętni mogli zmierzyć się w 4 konkurencjach: bieg na 60m, bieg na 400m, skok w dal i rzut piłką lekarską. Mimo upalnej pogody wychowankowie wszystkich grup aktywnie włączyli się do współzawodnictwa. Po podliczeniu punktacji przyznano medale najlepszym sportowcom w 2 kategoriach młodszej i starszej, które wręczyła pani wicedyrektor ds. wychowania i opieki.  Wszystkich wychowanków a także wychowawców biorących udział w olimpiadzie nagrodzono słodkim upominkiem. Nad przebiegiem imprezy czuwały pani Edyta Palczewska I pani Marzena Kopczyńska

Światowy Dzień bez Papierosa

 

W dniu 30.05.2019r w internacie odbyły się obchody Światowego Dnia bez Papierosa. W spotkaniu wzięła udział pani Patrycja Szymańska z Wydziału Oświaty i promocji zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostródzie. Obchody rozpoczęły się prezentacją wcześniej przygotowanych w grupach wierszy, rymowanek o tematyce prozdrowotnej. Kolejnym punktem programu były zajęcia warsztatowe, których celem było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat szkodliwych skutków palenia papierosów. Miłym akcentem imprezy była degustacja owocowych przekąsek przygotowanych przez wychowanków grupy II oraz III. Chętni wychowankowie mogli poddać się badaniu ilości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzy wykonanym przez panią Patrycję Szymańską. Wszyscy uczestnicy za aktywny udział w zajęciach otrzymali słodkie upominki.

 

 

Sport trampoliną do marzeń

 

 W czerwcu 2019 r zakończona została realizacja całorocznego autorskiego projektu p. Piotra Millera oraz p. Anny Morawskiej pn. ,, Sport trampoliną do marzeń”. Beneficjentami projektu było 12 wychowanków z III grupy.  Projekt został w całości sfinansowany przez Fundację Orlen ,, Dar serca”. Przyznany grant wyniósł  5 tysięcy złotych. Celem głównym projektu było  aktywizowanie środowisk osób niepełnosprawnych oraz integracja środowiskowa osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami pełnosprawnymi. W ramach projektu uczestnicy cotygodniowo korzystali z zajęć rekreacyjnych na basenie w Morągu, systematycznie brali udział w spacerach z kijkami Nordic Walking  oraz mieli możliwość udziału w zajęciach strzeleckich w Rapatach. Zwieńczeniem projektu była Olimpiada sportowa zorganizowana na stadionie miejskim przez p. E. Palczewską oraz P. M. Kopczyńską. Na zakup niezbędnego do realizacji projektu sprzętu sportowego przeznaczono kwotę 2420 zł.

 

Historia Polski na srebrnym ekranie

 

W mijającym roku szkolnym 2018/2019 w internacie realizowany był Program Młodzieżowego Koła Filmowego „Historia Polski na srebrnym ekranie”. Był to cykl filmowych spotkań prowadzonych przez p. Kamilę Fryczyńską, dla wychowanków Grup Opiekuńczo - Wychowawczych,  podczas których wychowankowie mogli uczestniczyć w specjalnych projekcjach o tematyce patriotycznej. Podstawową materią zajęć był film. Zajęcia odbywały się raz w miesiącu, w godzinach popołudniowych. Wychowankowie  zyskali szansę obejrzenia filmów mówiących o historii Polski i Polaków, o problemach  z jakimi borykała się ówczesna młodzież, które podejmują uniwersalne problemy ludzkości, w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego widza. Honor, prawość,  zasady, lojalność, duma,  czy dążenie do szczęścia to tylko niektóre z wątków poruszanych przez autorów tytułów wybranych do cyklu. Artyści, filmowcy zainspirowani polskim charakterem i polską historią tworzyli filmy, które od wielu lat stanowią dla nas niedościgniony kanon naszego pięknego polskiego kina patriotycznego. Warto więc było, przypomnieć sobie historie największych polskich bohaterów, najważniejsze wydarzenia i tragedie naszego narodu. Filmy obejrzane przez młodzież: Październik 2018 r. -   Krzyżacy, Listopad 2018 "Pan Tadeusz",  Styczeń 2019 r. - „Syzyfowe prace”,  Luty 2019 r. - „Niepodległość”, Marzec 2019 r. – „Miasto 44”, Kwiecień 2019 r. – „Kamienie na szaniec”, Maj 2019 r. – „Jutro idziemy do kina”, Czerwiec 2019 r. – „Wałęsa”

 

 

Nadmorska kultura i rekreacja

 23 maja w ramach projektu „Nadmorska kultura i rekreacja” dziewiętnastu wychowanków wzięło udział w wycieczce współfinansowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” i PEFRON. Nasi podopieczni w pierwszej kolejności odwiedzili Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni,  jedno z pierwszych polskich centrów naukiMogli atrakcyjnie spędzić czas łącząc naukę i zabawę. Wizyta w EXPERYMENCIE w atrakcyjny sposób pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata. W ramach rekreacji uczestnicy mogli spacerować na Skwerze Kościuszki podziwiając cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Ostatnim punktem programu był musical w Teatrze Muzycznym w Gdyni pt. „Notre Dame de Paris” który dostarczył uczestnikom niezapomnianych artystycznych wrażeń. Wycieczka była niecodzienną okazją do obcowania ze sztuką i naturą a także możliwością  do rozwijania prawidłowych relacji i integracji młodzieży. Projekt opracowały i realizowały p.  Anna Morawska, p. Marzena Kopczyńska, p. Ewa Ostrowska i p. Edyta Palczewska.

 

BAKCYL- Projekt dla Edukacji Finansowej Młodzieży.

 

  Pani Ewa Ostrowska i Pani Beata Wieczorek zgłosiły Placówkę do udziału w Projekcie"BAKCYL". W ramach projektu nawiązano współprace z przedstawicielem Banku Spółdzielczego w Dąbrównie z Panią Joanną Papiernik, która w dniu 21.052019r przeprowadziła dla uczniów trzecich klas ZSZ interaktywną lekcję z zakresu finansów. Zajęcia zostały tak przygotowane, aby uczeń otrzymał nie tylko niezbędną wiedzę o finansach ale przede wszystkim nabrał dobrych nawyków w zarządzaniu nimi. Pani Joannie Papiernik serdecznie dziękujemy za współpracę i wprowadzenie naszych podopiecznych w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wykorzystać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość.

 

Żywa lekcja historii

 

8 maja w 74 rocznicę zakończenia II wojny światowej gościliśmy w internacie Janinę Żołędowską, Sybiraczką Koła Związku Sybiraków w Ostródzie. Pani Janina przekazała naszym wychowankom historię zsyłki w głąb Związku Sowieckiego. Wraz z rodziną w 1940 r. została wywieziona z Rawszczyzny w woj. lwowskim pod Archangielsk. Wcześnie osierocona, przebywała w Domu Polskiego Dziecka w Semipałatyńsku, a po przybyciu do Polski w Domu dla Dzieci w Szymonowie i w Ostródzie. Opowieść pani Janiny będąca świadectwem tych okrutnych czasów, wywołała wśród słuchaczy niezwykłą zadumę i wzruszenie. Uświadomiła naszym wychowankom jak ważna jest pamięć o naszych przodkach i wydarzeniach z przeszłości. Wystąpienie przeplatane było urywkami filmów o Sybirakach oraz wierszami w wykonaniu naszych podopiecznych.

 

Niepełnosprawna młodzież z Polski zaśpiewała w ostródzkim zamku.

 

W dniach 2-3 kwietnia 2019 roku odbył się II ogólnopolski festiwal piosenki „Śpiewać każdy może” adresowany  do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. W tym roku festiwal odbył się pod nazwą „Piosenki niepodległej Polski”. Festiwal objęli honorowym patronatem:  Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki oraz Senator RP Bogusława Orzechowska. Utalentowana młodzież z ośrodków specjalnych z całego kraju zaprezentowała piosenki polskie na scenie ostródzkiego zamku.  Festiwal otworzyli uczestnicy konkursu wspólnie wykonaną piosenką „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty, przygotowaną podczas warsztatów wokalno-muzycznych  poprowadzonych przez panią Joannę Jaskółowską.  Jako pierwsza z wychowanków, poza konkursem, wystąpiła ubiegłoroczna laureatka festiwalu, zdobywczyni Grand Prix -Magdalena Bukowska z Nowego Dworu Gdańskiego.                 

                Spośród szesnastu finałowych wykonawców jury w składzie: Monika Kazimierczyk, Jan Krysiak, Andrzej Olszko wyłoniło zwycięzców. Grand Prix – nagrodę rzeczową oraz puchar Starosty Ostródzkiego zdobył Mateusz Kania z Bartoszyc. I miejsce przypadło Dariuszowi Liniewskiemu z Ostródy, II miejsce zajęła Kamila Czarnecka z Iławy, III miejsce –Patryk Graff z Nowego Dworu Gdańskiego. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe puchary. Jury przyznało również trzy wyróżnienia (nagrody rzeczowe i puchary Senator RP), które otrzymali: Rafał Kocięba i Michał Lubarski z Torunia oraz Natalia Dąbrowska z Nidzicy. Wszyscy pozostali wykonawcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. W przerwie na obrady jury, w ramach integracji młodzieży niepełnosprawnej z młodzieżą pełnosprawną, wystąpiła grupa taneczna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Ostródzie.

               Organizatorzy Festiwalu – Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie serdecznie dziękują za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia sponsorom, partnerom i przyjaciołom: Starostwu Powiatowemu w Ostródzie,  Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Senator RP Pani Bogusławie Orzechowskiej, Centrum Kultury w Ostródzie, Stowarzyszeniu Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS”, Fundacji Centrum Rozwoju Rodziny Progresja,  Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 4 w Ostródzie.

 

Śladami dawnej Ostródy

 

„Śladami dawnej Ostródy” to temat spotkania wychowanków internatu z p. Ewą Bartnicką przewodnikiem z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników, które odbyło się dnia 23.03.2019 r. Spotkanie to jest kontynuacją działań mających na celu wzbogacenia wiedzy na temat historii naszego miasta, w przededniu obchodów 690 –lecia nadania praw miejskich. Pani Ewa oprowadziła młodzież po Ostródzie, przybliżając historię miejsc i budynków, które codziennie mijamy. Zapoznała uczestników wycieczki z dziedzictwem kulturowym i osobliwościami architektonicznymi miasta , pomogła ugruntować wiedzę uczniów na temat lokalnej historii, budując tym samym poczucie tożsamości regionalnej.

 

Spotkanie z Alą Pisarską

 

W ramach innowacji pedagogicznej „Czytanie bramą do wiedzy, wyobraźni i marzeń” dn. 18.03.2019r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej  mieliśmy przyjemność spotkać się z ostródzką pisarką Panią Alą Pisarską. Ostródzka poetka w bardzo ciekawy i przyjemny sposób zapoznała naszych wychowanków z własną twórczością a także zachęcała dzieci do zabawy podczas warsztatów czytelniczych. Pani Ala zaprezentowała nam jedno ze swoich bajecznych opowiadań. Chętnie odpowiedziała na pytania zadane przez młodzież dotyczące inspiracji i zainteresowań. Zostaliśmy obdarowani wspaniałymi prezentami, tj. autorskimi książkami pt. „Promyczek” i tomikiem wierszy „Strofy z pięknego miasta”. Spotkanie z panią Alą było fantastycznym doświadczeniem i przebiegło w miłej atmosferze. Wychowankowie podziękowali za przyjęcie zaproszenia składając kwiaty  na ręce poetki oraz obdarowali panią Alę autorską książeczką „Podziomki i inne ziomki – spotkanie z legendą”. W ramach współpracy i promocji własnej książeczki kilka egzemplarzy przekazaliśmy do Powiatowej Biblioteki Publicznej.

 

Wieczór gier planszowych

 

Niemałą niespodziankę zrobili wychowankom internatu przy ZPSWR w Ostródzie członkowie stowarzyszenia „GryWAW”. Dnia 12 marca 2019r. zorganizowali wieczór gier planszowych. Podopieczni placówki mogli miło spędzić czas i rywalizować ze sobą w takie tytuły jak choćby: „Dixit”, „Podaj dalej” czy też „Kraina lodów”. Zwieńczeniem wieczoru było rozegranie wspólnej partii w grę „Bingo”. Wszyscy uczestnicy planszowych zmagań zostali nagrodzeni przez prowadzących słodkim upominkiem.

 

 

Dlaczego warto podróżować?

 

Dnia 7 marca 2019r. podopieczni internatu przy ZPSWR w Ostródzie wzięli udział w spotkaniu z Panem dr inż. Mariuszem Antolakiem – architektem krajobrazu, założycielem fundacji „W krajobrazie” i podróżnikiem z zamiłowania. Pan Mariusz wygłosił wykład pt. „Dlaczego warto podróżować?”, wskazując pozytywne walory zwiedzania świata. Prowadzący uraczył zebranych przepięknymi zdjęciami i opisami zdarzeń, historii oraz obyczajów z takich egzotycznych krajów jak: Chile, Malezja, Kenia czy też Singapur. Na koniec spotkania można było z bliska obejrzeć liczne przedmioty codziennego użytku przywiezione przez Pana Mariusza z jego wojaży. Wychowankowie ponad godzinne wystąpienie wysłuchali z dużym zaciekawieniem i chętnie dopytywali prowadzącego o szczegóły jego wyjazdów.

 

Wybitni Ostródzianie

 

Z Ostródy wywodzi się wielu sławnych ludzi znanych w świecie kultury, nauki czy sportu. Stworzona przez naszych wychowanków pod kierunkiem wychowawców  wystawa „Wybitni Ostródzianie„ prezentuje sylwetki znanych ludzi, którzy urodzili się lub przez lata byli związani z naszym miastem. Nasza ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród wychowanków jak i odwiedzających  internat gości. Przybliża naszym podopiecznym ważne postacie, dzięki którym mogą docenić miasto i ludzi tu mieszkających. Pokazuje również, że aby spełnić swoje marzenia i osiągnąć coś naprawdę wielkiego, wcale nie trzeba mieszkać w wielkim mieście. Wystarczy rozwijanie talentu, determinacja i ciężka praca.

 

„Dawna Ostróda. Pamiątki z wschodniopruskiego miasta”

 

Nasi wychowankowie uczestniczyli w otwarciu wystawy „Dawna Ostróda. Pamiątki z wschodniopruskiego miasta”. Ten niezwykły zbiór przedmiotów z przedwojennej Ostródy zawierający: pocztówki, fotografie, obrazki, pisma, gazety, listy, nalepki, karty firmowe, odznaczenia, mundury, monety, butelki, porcelanę itd.przybliżył im historię naszego miasta. Pamiątki pochodzą z kolekcji Janusza B. Kozłowskiego kolekcjonera, pasjonata, regionalisty, autora publikacji „Spacer po dawnej Ostródzie”. 

 

 

Ostróda dawniej i dziś”

 

 W lutym wychowankowie naszego internatu pod kierunkiem wychowawców wyszukiwali i porównywali fotografie z różnych okresów naszego miasta. Owocem tych poszukiwań jest wystawa „Ostróda dawniej i dziś”, którą można podziwiać w holu internatu. Prezentacja zdjęć ukazuje ujęcia tożsamych miejsc naszego miasta sprzed wielu lat i dzisiaj.  Porównywanie  zdjęć uczy uważności ale też skłania do refleksji. Poszerza wiedze o własnym mieście oraz kształtuje umiejętność dostrzegania jego wartości historycznych i przyrodniczych. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród gości odwiedzających internat.

 

Czytanie bramą do wiedzy, wyobraźni i marzeń.

 

 Zrealizowano kolejne zadanie innowacji pedagogicznej „Czytanie bramą do wiedzy, wyobraźni i marzeń”. W przytulnym miejscu na poddaszu, koło świetkicy gr. V zorganizowano kącik czytelniczy „Pora na książkowego mola”, w którym zgromadzono i udostępniono literaturę dziecięcą, młodzieżową i pomoce dydaktyczne. Akcja cieszy się zainteresowaniem wychowanków, którzy chętnie korzystają z księgozbioru i tym samym rozwijają wyobraźnię i poszerzają swoja wiedzę.

 

 

Znamy "Mistrza pięknego czytania"!

 

Dnia 17.01.2019r. po raz kolejny w internacie odbył się konkurs o tytuł „Mistrza pięknego czytania”, zorganizowany przez panie Annę Morawską i Beatę Synowiec. Tematem przewodnim konkursu były „Anioły wśród nas”. Jury w składzie wicedyrektor Mariola Jędrzejczyk, Alicja Sposób opiekun klubu „Ośmiu” młodzieżowego wolontariatu działającego w internacie ZSZ im Santora Petofi i pani Eweliny Tańskiej z biblioteki pedagogicznej wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach:

Młodszej: I miejsce Oliwier Kłosiewicz, II miejsce Dominika Tissarek, III miejsce Mateusz Niedbalski

Starszej: I miejsce Dominik Kuzioła, II miejsce Dorota Ziółkowska, III miejsce Kacper Kawiak.

Imprezę uświetnił występ zaproszonych gości – wolontariuszy z klubu „Ośmiu”, który zaprezentował przygotowany  pod kierunkiem pani Edyty Szulc jasełka. Laureaci otrzymali  dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

 

"Afryka dzika" - karnawał w afrykańskich rytmach

 

 16 stycznia w internacie odbył się bal karnawałowy  pt. „Afryka dzika ” zorganizowany przez panie Ewę Ostrowską i Kamilę Fryczyńką. Organizatorki przywitały uczestników wspólnym pląsem. W afrykański klimat wprowadził wszystkich „podróżnik z Afryki” pan Andrzej Olszko, który przygotował ciekawe konkursy. Chętni wychowankowie mogli układać puzle, ozdobić afrykańskie maski, wybijać afrykańskie rytmy na różnych instrumentach oraz wykazać się wiedzą w odgadywaniu zagadek. Tradycyjnie odbył się karnawałowy konkurs na przebranie . W tym roku była to prezentacja strojów afrykańskich. Każdy uczestnik wykazał  się dużą pomysłowością, dlatego też komisja nagrodziła wszystkie przebrania upominkiem. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawach  i innych atrakcjach przygotowanych przez wychowawców oraz zaproszonego gościa. Wieczór zakończył się wspólną, dyskoteką poprowadzoną przez dj, któremu serdecznie dziękujemy.

 

Wolny czas doskonałą okazją dla aktywności fizycznej

 

W tym roku szkolnym nasi wychowankowie  również spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu ucząc się podstaw jazdy na łyżwach. Jest to kontynuacja współpracy z  dyrektorem OCSiR Maciejem Czerkawskim.  Najmłodsi wychowankowie pod opieką pana Piotra Milera systematycznie korzystają w wolnym czasie z miejskiego lodowiska, rozwijając tężyznę fizyczną i ogólną sprawność ruchową.

 

Tradycyjnie, w ciepłej i rodzinnej atmosferze...

 

Wigilia to szczególny dzień, kiedy spotykamy się z bliskimi przy wspólnym stole w oczekiwaniu na narodziny Jezusa. Również u nas w internacie tradycyjnie spotykaliśmy się 20 grudnia na uroczystej kolacji, aby przełamać się opłatkiem, złożyć życzenia i wspólnie zaśpiewać kolędy.   Przy biało nakrytym stole, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii spotkali się wychowankowie naszego internatu, pracownicy i zaproszeni goście. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich Jasełka  przygotowane przez wychowanków internatu i wychowawców grup oraz chór, śpiewający kolędy i pastorałki.  Po występie ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki odmówił krótką modlitwę. Życzenia złożył Pastor ks. Waldemar Eggert, Starosta Powiatu Ostródzkiego pan Andrzej Wiczkowski,  Dyrektor Placówki pan Tomasz Brzeski oraz  Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pani Maria Jędrzejczyk. Tradycyjnie wszyscy przełamali się opłatkiem w atmosferze pełnej życzliwości i radości. Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka, licznym sponsorom,  mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.

 

 

Spektakl grupy teatralnej "Przebudzeni"

 

W listopadzie  wychowankowie naszego internatu mieli możliwość obejrzenia  przedstawienia  grupy teatralnej "Przebudzeni”  przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie. Spektakl w reżyserii Dariusza Wychudzkiego i Moniki Kazimierczyk został wystawiony na scenie w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku specjalnie dla naszych wychowanków, za co serdecznie dziękujemy. Występy nagrodzono owacjami na stojąco.

 

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

 

12 grudnia br. przed internatem Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych został odsłonięty i poświęcony pamiątkowy kamień z tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięła udział społeczność ZPSWR: uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz zaproszeni goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostródzie – Wicestarosta Ostródzki Jan Kacprzyk oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Marzena Skuratko – Wacławek, Proboszcz Parafii pod wezwaniem N.P. Najświętszej Marii Panny w Ostródzie ks. Roman Wiśniowiecki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie bryg. Tomasz Ostrowski, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie asp. szt.  Rafał Klimecki, sponsorzy: Krzysztof Cichewicz oraz Arkadiusz Kędzierski.Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali zebranym okolicznościowe wiersze i piosenki, zaproszeni goście wygłosili przemówienia, delegacje złożyły kwiaty. Wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy oraz Rotę. Uroczystość odsłonięcia obelisku była zwieńczeniem tegorocznych działań Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie związanych  z jubileuszowymi obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości.      

             Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie w  przedsięwzięciu sponsorom – firmom: Zakład Kamieniarski Libra, Usługi Kamieniarskie – Wiesław Nowacki oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Stalzłom.

 

Bajkowa zabawa andrzejkowa

 

29 listopada w internacie  odbyły się „Bajkowe Andrzejki ” zorganizowane przez grupę VI  pod kierunkiem pani Joanny Maciejewskiej i pana Piotra Górskiego. Impreza zgodnie z tradycją andrzejkową pełna była wróżb i magii. Po krótkim wprowadzeniu przez p. Piotra w historię andrzejek odbyła się parada postaci z bajek, za które przebrali się chętni wychowankowie grup.  Wróżby rozpoczęto tradycyjnie ustawianiem butów. Wszyscy chętni mieli okazję poznać „Sekret ukryty pod kubkami”, swoją szczęśliwą gwiazdę, imię swojego oblubieńca a także zakręcić butelką i poznać przyszłość. Wróżby cieszyły się dużym powodzeniem a  do tańca przygrywał dj Zbigniew Musiał. Wieczór upłynął w miłej, tanecznej atmosferze. 

 

Jesienny konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

 

 W listopadzie wychowankowie internatu mieli okazję wykazać się plastyczną kreatywnością. Coroczny konkurs plastyczny przybrał w tym roku trochę bardziej przestrzenną formę. Panie z gr. V ogłosiły konkurs pt. „Jesienne przestrzenne inspiracje” i wręczyły każdej grupie wychowawczej dorodną dynie. Wszystkie grupy wykazały się pomysłowością i oryginalnym podejściem do tematu. Najbardziej podbiła serca praca gr. IV i uzyskała I miejsce. Pozostałe grupy zajęły ex aequo  II miejsce.  

 

 

„Skocznie, baśniowo i bajecznie…” - podsumowanie projektu

W listopadzie w internacie odbyły się bajkowe zajęcia integrujące, na których zrealizowano zadania z innowacji pedagogicznej oraz podsumowano projekt „Skocznie, baśniowo i bajecznie…”. W tym dniu podopieczni przenieśli się do świata bajek i legend naszego regionu. Nasi zdolni młodzi aktorzy przygotowali przedstawienie pt. „Kamień z Ostródy” zapoznając kolegów i koleżanki z legendą o granicy miasta Ostróda. Wychowankowie zmierzyli się również z wieloma ciekawymi bajkowymi zadaniami. Zaskoczenie i jednocześnie wielką radość wywołała opublikowana książeczka „Podziomki i inne ziomki-spotkanie z legendą”, w której umieszczone zostały ilustracje do baśni i legend wykonane przez naszych podopiecznych. Aktorzy ilustracji otrzymali egzemplarz i z zaciekawieniem szukali swoich rysunków. Książeczka zostanie również rozprowadzono wśród społeczności szkolnej i lokalnej. Wisienką na torcie na koniec spotkania był poczęstunek z bajowo kolorowych ciast, ciasteczek i deserów.

 

Wizyta grupy teatralnej T.A.W. z przedstawieniem "Mała emocja"

 

Dnia 27.11.2018r. mieliśmy zaszczyt gościć w internacie utalentowaną młodzież - grupę teatralną T.A.W. z Liceum Salezjańskiego w Ostródzie pod kierunkiem Szymona Szypczyńskiego. Młodzi aktorzy przedstawili spektakl pt. „Mała emocja”, który opowiada o problemach z którymi boryka się dzisiejsza młodzież. Widzowie mogli zobaczyć jak krytyka, brak akceptacji i zrozumienia wpływają na powstawanie złych emocji. Publiczność doceniła grę aktorską i nagrodziła gości gromkimi brawami.

 

Kolejny konkurs "Znam Zasady Ruchu Drogowego" za nami!

 

22 listopada już po raz kolejny został zorganizowany dla wychowanków internatu konkurs  „Znam Zasady Ruchu Drogowego”. Celem konkursu było podnoszenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Cała  impreza odbyła się w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petöfi w Ostródzie. Do jury zostali zaproszeni Policjanci Komendy Powiatowej  oraz przedstawiciel Straży Miejskiej w Ostródzie. Konkurencje były bardzo zróżnicowanie, niektóre przeprowadzone w formie zabawy.  Wszystkie  dotyczyły  znajomości zasad i obowiązujących przepisów w ruchu drogowym. Uczestnicy rozwiązywali rebusy, krzyżówki i zagadki, układali domino ze znaków drogowych. Wychowankowie wykazali się dużą wiedza i znajomością zasad ruchu drogowego. Wygrane drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody, m.in. wyjazd do kina oraz wyjście na kręgle i pizzę. Konkurs przygotowały  i poprowadziły panie: Elżbieta Sarnecka, Beata Synowiec i  Anna Kapturkiewicz.

 

 

Zmieniaj świat uśmiechem :)

 

  21 listopada obchodziliśmy po raz kolejny w internacie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Każdy kto chciał zaznaczyć swój udział w obchodach mógł ubrać się na czerwono. Aby każdy w tym dniu poczuł się przyjemnie można było przytulić ogromnego, puszystego misia i uwiecznić na zdjęciu uroczy klimat na „Ławeczce przyjaźni”. Chętnych było sporo, również wśród gości odwiedzających internat. Wychowankowie każdej z grup wychowawczych mieli też za zadanie napisać swoje pozdrowienia i wywiesić na „Drzewie życzliwości i pozdrowień”. Życzliwe teksty nagradzaliśmy wręczając słodki upominek.  Na koniec nagraliśmy w każdej grupie pozdrowienia, które stworzą „życzliwy spot”. Rezultaty zostaną zaprezentowane na ogólnointernackim podsumowaniu Dnia Życzliwości, ale na bieżąco dało się odczuć jak niewielkie przyjazne gesty są w stanie umilić wszystkim dzień. Nad obchodami czuwały panie z gr. IV i V.

 

Wieczornica pt. "Przytulmy Polskę do serca"

 

Dnia 14 listopada wychowankowie internatu uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież pod opieką Pani Kamili Fryczyńskiej i Ewy Ostrowskiej przygotowała inscenizację pt. „Przytulmy Polskę do serca”, w której w sposób nowoczesny i nieszablonowy opowiedziała o losach Polski i jej drodze do wolności. Całość przedstawienia dopełnił występ zespołu Ostródziaki pod kierunkiem Pani Marzeny Kopczyńskiej. W uroczystości wzięli udział  przedstawiciele Związku Kombatantów RP i BW Politycznych - Pan Andrzej Kołodziejski i Pan Jerzy Rafalski. Zaproszeni goście podzielili się z młodzieżą swoimi przemyśleniami nt. historii Polski przedstawionej w filmie pt. „Animowana historii Polski”  w reżyserii Tomasza Bagińskiego.  Panowie przypomnieli,  iż 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym którzy żyją obecnie.

 

 

Wychowankowie internatu uczcili 100–lecie niepodległości Polski wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych

 

 Dnia 13.XI. 2018 r. w internacie w ramach obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się „Wieczór pieśni patriotycznej”.  W spotkaniu wzięli udział wychowankowie i wychowawcy internatu, pracownicy placówki, młodzież  - członkowie chóru szkolnego „Collegium Vocale” z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Wspólne śpiewanie poprowadziła Pani Joanna Jaskółowska – opiekun chóru w Liceum Ogólnokształcącym, akompaniująca śpiewającym na instrumencie klawiszowym i gitarze. Podczas spotkania wszyscy zebrani wykonali wiele pieśni patriotycznych, żołnierskich i wojskowych, w których zawarta jest historia narodu i oręża polskiego. Okoliczności powstania poszczególnych pieśni przybliżyły w krótkich słowach Sandra Mróz i Sylwia Mackiewicz. Nostalgiczne, mówiące  o niewoli, trudach walki oraz miłości do Ojczyzny pieśni wzruszyły wielu uczestników spotkania i na długo jeszcze „grały” w ich sercach i duszach.

 

Konkurs recytatorski „Polscy twórcy dzieciom”

 

etować dowolnie wybrany wiersz poety polskiego. W recytatorskich zmaganiach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i zawodowych. Jak co roku konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych. Recytację oceniało jury, w skład którego wchodzili: p. Maria Jędrzejczyk - wicedyrektor ds. wychowania i opieki, p. Małgorzata Beczyńska - bibliotekarka szkolna i zaproszony gość p. Iwona Olszewska - bibliotekarka z Liceum Ogólnokształcącego

Laureaci konkursu:

Kategoria młodsza:

I miejsce Oliwier Kłosiewicz

II miejsce Dominika Tissarek

III miejsce Kacper Kawiak

Kategoria starsza:

I miejsce Sylwia Mackiewicz

II miejsce Dominik Kuzioła

III miejsce Natalia Brenda

 

 

Powitanie wychowanków w bajkowym klimacie

 

  Mieszkańcy baśniowego świata bawią i fascynują, dają poczucie bezpieczeństwa i uczą... tak jak w naszym internacie. Korzystając ze zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek 25 października wychowankowie przenieśli się na chwile w bajkowy świat aby powitać nowych kolegów.  Był to dobry pretekst, aby przypomnieć sobie część z nich. Jedne znane i lubiane, z kolei inne trochę zapomniane i odstawione w niepamięć. Na początek każdemu z nowych wychowanków została przypisana postać z bajki, którą miał przedstawić w taki sposób aby koledzy z grupy zgadli kim jest. Następnie każdy z nowych wychowanków na wesoło i w bajkowym klimacie przeszedł próbę współpracy w grupie, umiejętności kulturalnego spożywania posiłków, dbania o porządek oraz wiedzy o internacie. Wszyscy zaliczyli test pozytywnie, wiec mogli złożyć ślubowanie. Na koniec zostali pasowani zaczarowanym ołówkiem na wychowanków internatu. Zwieńczeniem imprezy była wspólna zabawa w dyskotekowych rytmach. Nad przebiegiem imprezy czuwały p. Edyta Palczewska i p. Marzena Kopczyńska.

 

 

Udział w spotkaniu promującym książkę Wioletty Piaseckiej ”Ignaś, opowieści patriotyczne”.

 

19 września wychowankowie z internatu ZPSWR uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Czytelnie MBP w Ostródzie, promującym książkę Wioletty Piaseckiej ”Ignaś, opowieści patriotyczne”. Ilustratorem tej książki jest ostródzianin Daniel Włodarski, który był obecny na spotkaniu z młodzieżą. Nasi podopieczni mieli okazję  na podstawie książki bliżej poznać postać Ignacego Jana Paderewskiego. Spotkanie zorganizowane było w ramach obchodów 100 -Lecia Niepodległości.

 

 

Jesienne ognisko

 

10 października  wychowankowie i wychowawcy  internatu przywitali nadchodzącą jesień przy ognisku. Piękna pogoda i przygrzewające słońce sprzyjały wspólnym zabawom, w które wprowadziły wszystkich piosenki wykonane przez młodzież  z Klubu Ośmiu, Wolontariatu działającego w internacie ZSZ im S. Petofii pod opieką pani Alicji Sposób. Uczestnicy poznali regionalne nazwy ziemniaków, które trzeba było ułożyć z żołędzi, rozwiązywali jesienne krzyżówki i wykonywali cudaki-ziemniaki. Zabawa zakończyła się pieczeniem i degustacją kiełbasek.

 

 

Obchody Dnia Edukacji narodowej

 

11 października w internacie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się uczniowie, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi. Na wstępie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wychowanków oraz  p. Elżbietę Sarnecką, p. Ilonę  Krawczyk i p. Katarzynę Zielińską. O oprawę muzyczną zadbała p. Marzena Kopczyńska z zespołem Ostródziaki. Następnie  głos zabrała pani wicedyrektor Maria Jędrzejczyk. Wszyscy pracownicy otrzymali upominki od wychowanków oraz słodki poczęstunek.

 

 

W hołdzie Polakom walczącym o Polskę

 

Wrzesień jest nazywany w Polsce miesiącem pamięci narodowej w związku z wybuchem II wojny światowej i bohaterskiej obrony niepodległej II Rzeczypospolitej przed agresją niemieckich i sowieckich  najeźdźców. Ta pamięć narodowa łączy Polaków. Wychowankowie internatu również oddali   hołd walczącym w obronie Ojczyzny. W celu upamiętnienia  tego wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach pamiątkowych na terenie dawnej Jednostki Wojskowej.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć