ROK SZKOLNY 2007/2008
„Wolni z wolnymi – równi z równymi. Fenomen polskiej tolerancji czyli śladami przybyszów i innych narodów tworzących Rzeczpospolitej” pod takim hasłem w dniach 16 – 18 paĽdziernika 2007r. odbyła się wycieczka w okolice Białowieży. W trakcie wycieczki nasi uczniowie poznali architekturę obiektów sakralnych różnych wyzwań: prawosławia, judaizmu, islamu. Aby zrozumieć istotę tolerancji religijnej, porównywali ww. wyznania z religią katolicką. Uczniowie poznali także folklor regionu Warmii i Mazur i porównywali go z folklorem Podlasia. Zwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Białowieży, przeszli ścieżkę edukacji przyrodniczej w Białowieskim Parku Przyrodniczym, zwiedzili rezerwat dzikich zwierząt. | |
Przywitaliśmy nowych uczniówTradycją już jest powitanie uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają progi naszej szkoły. Zaszczyt ten nie omija nikogo. Każdy zostaje poddany torturom i składa przyrzeczenie, ze będzie dobrym uczniem godnie reprezentującym naszą placówkę. |
Jesteśmy „SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE”
Dnia 23 listopada 2007 po raz olejny otrzymaliśmy CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE przyznany nam przez Warmińsko–Mazurskiego Kuratora Oświaty na okres 3 lat. Aby go otrzymać musieliśmy spełnić wszystkie wymagania przewidziane regulaminem przyznawania certyfikatu, a także wspierać społeczność szkolną w potęgowaniu indywidualnego potencjału zdrowia i rozwijaniu dialogu międzyludzkiego.
Wręczenie certyfikatu nastąpiło podczas Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promujących zdrowie, która odbyła się 23 listopada 2007 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Podczas tej konferencji nasza placówka przygotowała stoisko z prezentacją dorobku w dziedzinie edukacji prozdrowotnej.
Zorganizowaliśmy V Powiatowy Festiwal Piosenki
Dnia 13.XI.2007r. odbył się V Powiatowy Festiwal Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Śpiewać każdy może” zorganizowany w ramach realizacji projektu „My tez możemy”. Półtora miesiąca przed terminem festiwalu zostały rozesłane do ośrodków i szkół powiatu ostródzkiego regulaminy festiwalu oraz karty zgłoszeń. W dalszej kolejności zakupiono nagrody, wykonano dekoracje. Zaproszenia, podziękowania. Festiwal odbył się w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku dzięki współpracy z Centrum Kultury w Ostródzie. W festiwalu wzięło udział pięćdziesięciu młodych wykonawców - dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze szkół powiatu ostródzkiego. W organizację festiwalu włączono wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie – młodzież wystąpiła z programem muzycznym w przerwie na obrady jury. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe. Przyznano też po trzy pierwsze miejsca w dwóch grupach wiekowych oraz kilkanaście wyróżnień. Po festiwalu wszystkich wykonawców zaproszono na wspólny poczęstunek.
Zakończyliśmy realizację projektu „Różne sposoby na miłowanie przyrody”
W listopadzie zakończyliśmy realizację projektu ekologicznego, w ramach którego realizowaliśmy:
Konkurs recytatorski „Przyroda natchnieniem artystów” - 4 edycja.
Do konkursu zgłosiło się 25 uczniów ze wszystkich czterech szkół istniejących w ramach SOSW w Ostródzie. Konkurs odbył się 30 paĄdziernika 2007r. w bibliotece szkolnej. Uczniowie przygotowali wiersze opiewające piękno przyrody, związek człowieka z naturą. Jury wyłoniło trzech zwycięzców w każdej kategorii: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła zawodowa, zespoły edukacyjno-terapeutyczne. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Sala biblioteki została pięknie udekorowana, a konkursowi towarzyszyła wystawka książek przyrodniczych.
VII edycja szkolnego konkursu odzysku surowców wtórnych „Dbam o moje miasto”. Konkurs został ogłoszony we wrześniu 2007 roku. Uczniowie plakatami wywieszonymi w szkole zostali poinformowani, że szkoła będzie prowadzić zbiórkę: makulatury, puszek, nakrętek, baterii. Uczniowie sukcesywnie przynosili poszczególne surowce, które były oddawane do Firmy Recykling. W konkursie wzięło udział 26 uczniów. Niektórzy przynosili wszystkie rodzaje surowców. W sumie zebraliśmy: 858kg makulatury, 1371 puszek, 4461 nakrętek, 223 baterie. Uczniowie, którzy wykazali się największą aktywnością i przynieśli największe ilości surowców we wszystkich kategoriach otrzymali nagrody główne – dyplomy i odtwarzacze mp3. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki i dyplomy pamiątkowe.
Szkolny konkurs wiedzy ekologicznej „Serce przyrody bić będzie dłużej, jeśli oddasz jej własne” odbył się 6 listopada 2007 roku. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas Ia i IIa gimnazjum. Młodzież przygotowała także albumy „Rośliny chronione w najbliższej okolicy” oraz „Zwierzęta niebezpieczne w mojej okolicy”. W ramach spotkanie uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Mój pomysł na segregację śmieci”. Uczniowie rywalizowali w 7 osobowych zespołach. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody.
Kontynuujemy program „Nie jesteś Robinsonem”
Również w bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie z klas I-III, V szkoły podstawowej i I gimnazjum realizują program „Nie jesteś Robinsonem2”. W ubiegłym roku zajęcia uczniom bardzo się podobały i przyniosły oczekiwane rezultaty, w związku z czym wybrane klasy z chęcią podjęły się kontynuacji projektu. Z ciekawością czekamy na rezultaty, które zostaną zaprezentowane przez uczestników projektu pod koniec roku szkolnego.
Dbamy o zdrowie
Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie uczniów to jeden z naszych głównych celów. Chętnie angażujemy się we wszelkie akcje promujące zachowania prozdrowotne wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. Dlatego z zapałem przystąpiliśmy do organizacji , wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Ostródzie i Szkołą Podstawową nr3 w Ostródzie, Wojewódzkiej Konferencji „Wspierać i być wspieranym”, która odbył a się 14 listopada 2007r. w SP3. Podczas konferencji pani dyrektor Dorota Urban zaprezentowała nasze doświadczenia z realizacji programu profilaktycznego „Nie jesteś Robinsonem2”.
Dzielimy się doświadczeniem z Leonarda da Vinci
Braliśmy udział w Festiwalu Europejskiego Programu „Uczenie się przez całe życie” – Comenius, eTwinning, Leonardo da Vinci w praktyce szkolnej” organizowanym przez Warmińsko–Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz V LO w Olsztynie. Nasza placówka jako jedna z trzech została zaproszona do zaprezentowania doświadczeń z projektu„Smaki Cypru”, który realizowaliśmy w ubiegłym roku. Otrzymaliśmy również nagrodę z rąk Pani Kurator za najciekawszą prezentację projektu.
Po raz kolejny byliśmy w Nienburgu
Tradycją stały się wyjazdy naszej młodzieży do zaprzyjaĄnionego ośrodka w Niemczech. We wrześniu, od 9 do 15, miała miejsce wizyta 12 uczniów wraz z opiekunami w Nienburgu. Jak zwykle był to czas na zacieśnianie przyjaĄni, rozrywkę, poznawanie kultury sąsiedniego kraju. Podczas pobytu korzystaliśmy z atrakcji największego wesołego miasteczka – Heide Parku, byliśmy we wspaniałym parku rozrywki w Hannowerze „Campo Aktiv-Arena”, korzystaliśmy z przyjemności kąpania się w basenach. Młodzież integrowała się także podczas czynu społecznego – sprzątaniu lasu.
Teraz czekamy na rewizytę naszych przyjaciół, która nastąpi w maju 2008.