Proorientacja zawodowa
Od października 2007 r. nasi najstarsi wychowankowie uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez p. Magdalenę Polito oraz p . Magdalenę Wilk z Młodzieżowego Centrum Kariery w Ostródzie.
Jeśli ktoś stoi przed wyborem zawodu, a nie ma pomysłu na swoją przyszłość to z powodzeniem może zgłosić się właśnie do MCK. Tutaj panie pomagają młodzieży określić swoje słabe i mocne strony, sprawdzić predyspozycje za pomocą różnorodnych testów. Młodzi ludzie uczą się też technik autoprezentacji. Zajęcia tego typu cieszyły się wśród naszych podopiecznych sporym zainteresowaniem. Ich aktywność w czasie zajęć niejednokrotnie zaskakiwała mile wychowawców Im towarzyszących.
Wycieczka do Hotelu Anders
Dnia 28 listopada 2007 r. nasi wychowankowie w ramach realizowanego we współpracy z MCK projektu: ,, Pierwsza praca” udali się do Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Zostaliśmy tutaj przyjęci z ogromną życzliwością. Oprowadzono nas po całym hotelu, szef kuchni opowiedział nam o pracy kucharza , poznaliśmy też bliżej pracę barmana, kelnerów. A na koniec czekała na nas kolejna niespodzianka, a mianowicie gra w kręgle. Nasi wychowankowie radzili sobie całkiem nieźle.
Pełen czarów andrzejkowy wieczór
W czwartek 29 listopada 2007 r. chłopcy z grupy III wraz z koleżankami z grupy II : Anią. Kasią, Asią, Eweliną i Iwonką zorganizowali MAGICZNY WIECZÓR ANDRZEJKOWY. Wcześniej wychowankowie z pomocą wychowawców wykonali elementy dekoracji oraz skompletowali sobie stroje.
Wszyscy podjęli też zgodnie decyzję, że cała impreza odbędzie się w konwencji cygańskiej.
Wieczór rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie tradycji wróżenia w wigilię św. Andrzeja. Następnie przystąpiliśmy do wróżenia. Wśród wróżb były:
· wyścigi butów,
· zabawa z krzesełkami ,, walka o stołki”,
· ryzyk – fizyk biorę w ciemno – wróżba pochodząca z balona,
· kim będę w przyszłości,
· wszystkich kubków jest…, w którym szczęście moje,
· karta prawdę ci powie- wróżenie z kart tarota,
· przekłuj serce, sprawdź imię miłej/ miłego.
A na koniec wszyscy bawili się na dyskotece, którą zorganizował Dawid Dumalski - przewodniczący Samorządu Internatu. Piosenki były znane i lubiane – każdy znalazł coś dla siebie.
,,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Pod takim właśnie hasłem dnia 12 oraz 13 grudnia 2007r. w naszym internacie odbył się KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH. Ozdoby zostały wykonane przez wychowanków i wychowawczynie. Spory entuzjazm wzbudzał domek z herbatników, wyroby z makaronu, szyszki z koralikami, spinacze na prezenty, choinki z szyszek. Największym jednak powodzeniem cieszyły się anioły. Nie brakowało też osób zainteresowanych kupnem własnoręcznie wykonanych kart świątecznych. Cieszy nas taki stan rzeczy. Powracanie do tradycji w dobie sms- ów jest bardzo miłe.
Gdy się Chrystus rodzi…
Dnia 19 grudnia 2007 r. dziewczęta z grupy II z pomocą chłopców z grupy III zorganizowały Wigilię. Ich poczynania wspierały panie: p. Elżbieta Sarnecka oraz p. Magdalena Winik. Obie panie powitały wszystkich bardzo serdecznie , po czym zaprosiły do obejrzenia Jasełek. Po Jasełkach przystąpiliśmy do wspólnej modlitwy i dzielenia się opłatkiem. Życzyliśmy sobie przede wszystkim zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, dużo miłości, ludzkiej życzliwości oraz mnóstwa cudownych i wzniosłych dni. Nie zabrakło też osoby, na którą z utęsknieniem czekały zwłaszcza najmłodsze dzieci czyli Świętego Mikołaja. Mikołaj podarował też słodkie upominki nauczycielom.
Zwierzenia podróżnika Jana
W środę 9 stycznia 2008 r. w świetlicy gr. IV odbył się pokaz slajdów z wypraw w góry, w których to uczestniczył Jan Witkowski – młody podróżnik – alpinista. Podczas pokazu prezentowane były zdjęcia z wypraw po krajach Azji. Nasz gość w bardzo interesujący sposób opowiadał o Kirgistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie i ludziach zamieszkujących te tereny. Wszyscy z ogromną uwagą wsłuchiwali się w te niezwykłe opowieści. Niezapomniane wrażenia na każdym z nas wywarły przygody, które przeżył sam podróżnik. Takie podróże to nie tylko sama przyjemność , ale i wiele niebezpieczeństw. Kilka z nich przyprawiało nas nawet o dreszcze.
Pan Jan swą otwartością i umiejętnością nawiązywania kontaktu bardzo szybko zjednał sobie sympatię naszych wychowanków. Na koniec ten ZWYKŁY- NIEZWYKŁY człowiek zadeklarował się, że z przyjemnością nas jeszcze kiedyś odwiedzi. Byłoby miło – trzymamy Go za słowo.
W podwodnej krainie
W ostatnim dniu stycznia w naszym internacie znowu zawrzało. Odbyła się bowiem zabawa karnawałowa, której temat przewodni brzmiał właśnie ,, W podwodnej krainie”. Organizatorami tej imprezy byli chłopcy z grupy IV wraz ze swymi paniami: p. Edytą oraz p. Marzenką.
Punktualnie o 16 30 , gdy wszyscy wypełnili po brzegi jadalnię – rozpoczęła się impreza. Jako pierwszy wystąpił Neptun – król mórz.
W tej roli doskonale realizował się Dawid Dumalski. Niemal każdy wychowanek był przebrany. Miłą niespodziankę dzieciom i młodzieży sprawiły wychowawczynie, które także się przebrały. Nie było osób, które miałyby podobny strój – każdy był inny, kolorowy i ciekawy. Stroje były wykonane z papieru, z folii, ze skrawków materiału.
Wszyscy przebierańcy prezentowali się Neptunowi. Potem nastał czas na różnego rodzaju konkursy. Było łowienie rybek, taniec na kartce, przeciąganie liny. Chętnych do udziału w konkursach nie brakowało. Wszyscy zostali nagrodzeni. A na koniec tradycyjnie już odbyła się dyskoteka, którą to poprowadzili jak zwykle członkowie Samorządu Internatu. Bawiliśmy się wspaniale !!!
Świat bajek
W Galerii Sztuki Centrum Kultury w Ostródzie dnia 7 lutego 2008 r. nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy twórczości Domów Środowiskowych oraz świetlic szkolnych. My także wzięliśmy udział w tej wystawie . Nasze stanowisko zostało przygotowane pod hasłem :
,, W ŚWIECIE BAJEK”.
III Wojewódzki Przegląd ,, NASZE MAŁE OJCZYZNY”.
W czwartek 17 kwietnia 2008 r. w SOSW w Olsztynie po raz trzeci zorganizowano przegląd form artystycznych. Celem tego przeglądu była przede wszystkim popularyzacja folkloru i obrzędowości Warmii i Mazur, promocja twórczości artystycznej ( teatralnej, wokalnej, muzycznej, plastycznej, rękodzielniczej oraz nawiązanie nowych , cennych znajomości i przyjaźni. Z wielką przyjemnością przyjęliśmy zatem zaproszenie od pani Marzenny Gorgoń oraz Alicji Łabanowskiej. Gospodarze stanęli na wysokości zadania. Jadalnia została przystrojona w stylu wiejskim. Nie zabrakło też słodkości i napojów.
W całą tą atmosferę wprowadzili nas sami gospodarze odgrywając: ,, Wesele warmińskie”. Nasz zespół obrał sobie nazwę
,, OSTRÓDZIAKI” i wystąpiliśmy jako drudzy. W strojach wykonanych przez wychowawczynie : Marzenę Kopczyńską i Joannę Maciejewską dziewczęta i chłopcy zaśpiewali kilka piosenek ludowych. A były to takie piosenki jak: ,, Na ostródzkim polu”,
,, Chłopek”, ,, Z poniedziałku na wtorek”, a także : ,, Loz roz Maciek”. Był też recytowany wiersz pt. : ,, Płynie Drwęca”.
Wśród innych występów była : ,, Opowieść o Smętku”,
,, Czerwony kapturek”. Inną równie ciekawą formę przyjął teatrzyk eksperymentalny im. Jana Pawła II w przedstawieniu pt:. ,, Nie ma zbrodni bez kary”. Główną rolę odegrały tu marionetki.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Z każdego zespołu Jury wybrało 1 osobę, której to przyznano nagrodę indywidualną. U nas tą osobą była Iwonka Irzyk.
Wycieczka do Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich
W kwietniu członkowie ekozespołów udali się wraz z panią Anną Morawską oraz panią Dorotą Kucharską do Leśnictwa
,, NAPROMEK”. Spotkali się tam z leśniczym, poznali ścieżkę dydaktyczną oraz schronisko zwierząt dzikich.
,, Od gada do pradziada” – wycieczka śladami naszych przodków
W dniach od 6 do 8 maja 22 wychowanków internatu uczestniczyło w wycieczce pod hasłem: „Od gada do pradziada – śladami naszych przodków”
Celem głównym wycieczki było uspołecznianie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, kształtowanie potrzeby znajomości historii i kultury własnego narodu oraz wyrównywanie szans edukacyjnych, kulturowych i rozwojowych.
15 – lecie współpracy polsko niemieckiej
Dnia 29 maja 2008 r. w internacie obchodziliśmy 15 – lecie współpracy polsko – niemieckiej. Wszystkich zebranych powitał dyrektor ośrodka – Pan Ryszard Kowalski. Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostródzie, dyrektorzy placówek opiekuńczych, nauczyciele oraz rodzice.
Pan dyrektor w swoim wystąpieniu krótko scharakteryzował współpracę z naszymi zachodnimi sąsiadami, mówił o uczniach, ostatnich dokonaniach. Następnie podziękował naszym przyjaciołom za współpracę wręczając Im podziękowania i upominki.
Potem Szanowni Goście składali nam najlepsze życzenia i gratulacje.
Nasi uczniowie przedstawili bardzo ciekawy program artystyczny: tańczyli poloneza, śpiewali, a kilka dziewcząt zatańczyło polkę. Po programie artystycznym osoby prowadzące tą uroczystość zaprosiły wszystkich do zwiedzenia kącika wspomnień. Znajdowały się tu: kroniki, drzewka wspomnień, pamiątki w postaci prac wykonanych różnorodną techniką w ramach wzajemnej współpracy przez młodzież polską i niemiecką.
Czas na relaks
W czerwcu wychowankowie internatu brali udział w rajdzie rowerowym na trasie Ostróda – Warlity. Zorganizowaliśmy też kolejny spływ kajakowy. Tym razem biwak odbył się w Ośrodku
,, BAJKA”.
Pożegnanie wychowanków internatu
,, Szukajcie prawdy jasnego promienia, szukajcie nowych nieodkrytych dróg”. Słowa te stanowiły główne przesłanie podczas uroczystości pożegnania wychowanków internatu, która to odbyła się dnia 9 czerwca. Osoby, z którymi przyszło się nam pożegnać to: Ewa Kozakiewicz, Sylwia Lejmanowicz, Piotr Bardłowski, Stanisław Majkowski, Dawid Dumalski, Mariusz Gadomski i Artur Lejmanowicz.
Natomiast osoby, które w tym roku ukończyły gimnazjum to: Ania Sokołowska, Adam Jaroszewski, Janusz Nowikiewicz oraz Maciej Rucki.
Nie mówimy Im żegnaj, mówimy Do widzenia! I życzymy słodkiego miłego życia, bo przecież przed Nimi jest tyle dróg do zdobycia.
Ostatni dzwonek
Dnia 13 czerwca 2008 r. dla uczniów szkoły III klasy zawodowej zabrzmiał już ostatni dzwonek. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się od słów : .. Nie wierzyłam”. Program artystyczny przygotowany przez uczniów bardzo się wszystkim podobał, a u wielu wywołał nawet łezkę wzruszenia.
WAKACJE POD ŻAGLAMI
,, Góry spotykają się z chmurami,
pszczoły z pączkami kwiatów,
rzeki wiją się, płyną wesoło,
by złączyć się z oceanem.
Podobnie młodzież z Grudziądza i Ostródy
miała ten sam cel i ich drogi spotkały się”.
W dniach od 21 .06. do 28.06.2008 r. bowiem pięcioro uczniów ze SOSW im. M. Konopnickiej w Ostródzie wraz z młodzieżą z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu uczestniczyło w rejsie żeglarskim, który to odbył się na Jeziorku.
Opiekę nad nimi sprawowali doświadczeni żeglarze i wychowawcy. Żeglarze dysponowali różnymi typami jachtów o bardzo wdzięcznych i zarazem intrygujących nazwach: Nadzieja, Dezeta, Orion, Ola Mi, Szybki Lopez, Piękny Lolo.
Atrakcji na tej wycieczce nie brakowało. Niemal codziennie łodzie wpływały do innej zatoki. Część osób spała na jachtach, a część w namiotach. Załogi zostały podzielone na wachty, które to wykonywały posiłki i pełniły wachtę gospodarczą. Każdy jacht posiadał kuchenkę gazową, więc zaparzenie ciepłej kawy, bądź herbaty nie było czymś niemożliwym. A kanapki podczas śniadania i kolacji znikały w oka mgnieniu. W czasie wolnym od żeglowania młodzież łowiła ryby, pływała, brała udział w konkursach sprawnościowych i meczach piłki nożnej. Sporym powodzeniem cieszyły się wspólne śpiewy i wieczory przy ognisku. Nie zabrakło też czasu na spacery po lesie i co się z tym wiąże o tej porze roku czyli zbieranie jagód. Kolejną atrakcją był też udział w konkursie na najładniejszy wianek, który odbył się w dniu poprzedzającym Noc Świętojańską.
Ciekawą rzeczą był też koncert zespołu,, SZTYWNY RUMPEL”. Wszyscy uczestnicy rejsu byli bardzo gościnnie podejmowani przez tamtejszych mieszkańców, właścicieli barów: ,, SZOPA” w Siemianach, ,, KUSICIEL” w Makowie , czy też panie z wiejskiej świetlicy w Szałkowie. Jedna z osób obchodziła na kolonii swe 17 urodziny – jakież było widać zaskoczenie w jej oczach , kiedy to przygotowano jej niespodziankę. Zatem wiele miłych rzeczy miało miejsce na tym rejsie. Chyba nikt nie zapomni także tzw. bitwy morskiej, która to polegała na oblewaniu się wodą prosto z jachtów. Radość tych, którym udało się kogoś zaskoczyć i polać wodą była ogromna. Nie można też nie wspomnieć o tym, że młodzież przez cały czas poznawała tradycje żeglarskie. Na koniec każdy uczestnik rejsu przystąpił do egzaminu bądź to na patent JUNGA, bądź na patent KADETA. Wszyscy pomyślnie zdali egzamin. W ostatni dzień na uroczystym apelu komandor Marek Kitzermann oraz kierownik wycieczki Waldemar Postuła wręczyli wszystkim drobny upominek w postaci szekli . Młodzież z Ostródy w ramach wyróżnienia otrzymała piłkę nożną.
Każdy zabrał ze sobą wiele miłych wspomnień.
Ostródzkiej młodzieży pobyt na tym rejsie ufundował pan Stanisław Cichewicz – właściciel firmy HOTEL SAJMINO oraz STALZŁOM.