Szkoła Promująca Zdrowie

My i promocja zdrowia Definicja Model Standardy SZPZ Szkolny Zespół Promujący Zdrowie Pilotaż Poradnika Działania 2018/2019 Działania 2019/2020 Działania 2020/2021 Autoewaluacja Certyfikat WMKO SzPZ 2019 Działania 2021/2022 KRAJOWY CERTYFIKAT SzPZ 2022 Działania 2022/2023 Działania 2023/2024 Certyfikat WMKO SzPZ 2023 Działania 2024/2025

Szkoła Promująca Zdrowie

Działania 2024/2025

Szkoła Promująca Zdrowie

Działania w roku szkolnym 2024/2025

Szkoła Promująca Zdrowie - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 IM. ZIEMI WARMIŃSKIEJ

W roku szkolnym 2024/2025 działania Szkoły Promującej Zdrowie zaplanowano dla szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Branżowej I Stopnia. Dla każdej ze szkoły opracowano plan działań pt. „Czas na przerwę”.

  1. Problem priorytetowy do rozwiązania: Zakłócanie spokoju na przerwach przez młodszych uczniów.

 

  1. Opis problemu:

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach autoewaluacji w roku szkolnym 2023/2024 wykazały, że zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły zwracają uwagę na zakłócanie spokoju przez młodszych uczniów podczas przerw. 50% ankietowanych uczniów oraz 35% nauczycieli wskazało w ankietach i rozmowach, że ta sytuacja utrudnia im odpoczynek i korzystanie ze wspólnej  przestrzeni w trakcie przerw.

  1. Uzasadnienie wyboru priorytetu:

Przerwy są jednym z kluczowych momentów w szkolnym dniu, kiedy zarówno uczniowie jak i pracownicy mogą się zregenerować oraz zjeść posiłek. Niestety żywiołowość młodszych dzieci podczas przerw zakłóca wypoczynek, co może prowadzić do wzrostu poziomu stresu, zmęczenia i napięcia. Bieganie po korytarzach dodatkowo stwarza również ryzyko wypadków i urazów. Brak możliwości spokojnego wypoczynku może negatywnie wpływać na zdrowie, samopoczucie i efektywność uczniów oraz pracowników szkoły. Wprowadzenie odpowiednich działań poprawi komfort pracy i nauki.

Ponadto Ministerstwo Edukacji zaleca kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu. Dlatego też warto rozwijać sprawność fizyczną wśród  uczniów oraz kształtować nawyk regularnej aktywności ruchowej, a przerwy w ciągu dnia szkolnego są idealnym momentem do realizacji tych zaleceń. Szkolne przerwy to nie tylko czas regeneracji, ale także okazja do wspierania zdrowego trybu życia.

  1.  Główne przyczyny problemu:
  • bieganie i krzyki młodszych uczniów na przerwach,
  • potrzeba rozładowania nadmiaru energii,
  • zaburzanie odpoczynku innym podczas przerw,
  • duża ilość uczniów na małej przestrzeni,
  • nieumiejętność organizacji czasu wolnego niektórych uczniów w czasie przerwy,
  • niewystarczająca wiedza dotycząca odpowiednich form spędzania czasu wolnego,
  • niedostateczna wiedza dotycząca  kultury i właściwych warunków spożywania posiłków.

 

  1. Rozwiązania dla usunięcia przyczyn problemu:
  • wskazanie alternatywnych form aktywności na przerwach,
  • stworzenie stref relaksu i aktywności fizycznej w szkole i poza nią,
  • organizowanie warsztatów, zajęć i imprez mających na celu zwiększenie wiedzy dotyczącej zdrowych posiłków oraz odpowiednich form spędzania czasu wolnego,
  • działania integrujące zespoły klasowe i społeczność szkolną.

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć