17 grudnia odbyła się w naszym internacie wigilia świąt Bożego Narodzenia. Przy biało nakrytym stole, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii spotkali się wychowankowie internatu, pracownicy oraz zaproszeni goście: Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, ksiądz Dziekan Roman Wiśniowiecki i Pastor Waldemar Eggert aby przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia. W świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich piosenka w wykonaniu Klaudii Jaworskiej i Seweryna Mróz przy akompaniamencie pani Anny Mówińskiej. Dopełnieniem wzruszającego klimatu były Jasełka w wykonaniu wychowanków internatu oraz chór, śpiewający kolędy i pastorałki pod kierunkiem pani Marzeny Kopczyńskiej. Po występie zaproszeni goście oraz gospodarze złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Wspólne łamanie się opłatkiem rozpoczął krótką modlitwą ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki. Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka (licznym sponsorom) mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Ilona Krawczyk, Katarzyna Zielińska, Anna Morawska i pan Tomasz Urbanowicz.
Dodała: Edyta P.
Tradycyjnie, tuż przed Świętami, Zespół Teatralny „ Nasza Scena” zaprosił wszystkich uczniów i pracowników na Bożonarodzeniowe przedstawienie. Były wiersze, kolędy, pastorałki i życzenia. Tym razem uroczystość zatytułowaliśmy „ Szkoda, że Święta są raz do roku”. Faktycznie szkoda, bo wtedy podajemy sobie ręce, uśmiechamy się do siebie, sobie przebaczamy. Cały świat staje się spokojniejszy i lepszy.
Z okazji Świąt jeszcze raz:
Życzymy Wam wszelkiej pomyślności.
Niech Wam wszystko lepsze niesie Nowy Roczek,
niech miłość i pokój w waszych domach gości.
Umieścił na stronie:K.S.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2016 Dyrekcja Placówki i Rada Pedagogiczna składają życzenia pomyślności i sukcesów.
Dodała Grażyna M.
3 grudnia w Braniewie odbył się Wojewódzki Konkurs Sztuki Kulinarnej „Tradycyjne potrawy Świąteczne”, do którego przystąpili uczniowie z naszego Ośrodka. Byli to uczniowie III klasy Szkoły Zawodowej o profilu cukiernik oraz III klasy Szkoły Przysposabiającej Do Pracy. Opiekunami byli pani Justyna Kowalska , Bożeny Drzazgi oraz pani Wiolety Piwowarczyk.
W konkursie wzięło udział 10 drużyn z 5 ośrodków z całego województwa: Bartoszyc, Braniewa, Iławy , Elbląga i my Ostródzianie.
Poziom współzawodnictwa był bardzo wysoki. Uczniowie naszej placówki wykazali się dużą wiedzą praktyczną i teoretyczną w zakresie sztuki kulinarnej. W trakcie konkursu wymieniliśmy się doświadczeniami oraz podzieliliśmy się naszymi zwycięskimi recepturami na „Śledzie po Sułtańsku”, które zdobyły I miejsce w kategorii Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz „Słodkie wariacje Mikołaja”, które otrzymały II nagrodę w kategorii Szkół Zawodowych.
Przygotowane potrawy jak i ich prezentacje oceniało jury w składzie: Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Pani Agnieszka Brewczak, właściciel Hotelu Warmia Restauracja „Jakubowa”- Pan Stefan Uhryn, właścicielka restauracji „Jarzębinowy Ogród”- Pani Małgorzata Jarząbek oraz Dyrektor Ośrodka Pani Dorota Wiśniewska.
Do Ostródy przywieźliśmy puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla szkoły, indywidualne dla uczniów oraz opiekunów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mogliśmy wziąć udział w Konkursie. ZDJĘCIA
Napisały: Justyna Kowalska i Wioleta Piwowarczyk
Dodała Grażyna M.
Na ten dzien czekali wszyscy uczniowie szkoły. Nadszedł 8 grudnia i przybył do nas ważny gość- Mikołaj. Najpierw uczniowie szkoły powitali go występami wokalno-tanecznymi, przygotowanymi z pania Bogusią, później popisywali się przed Mikołajem swoimi umiejętnościami: układania puzzli, robienia łańcucha na choinkę, dekorowania czapeczek czy pakowania prezentów. Aż nadszedł moment obdarowywania dzieci paczkami. Wszyscy uczniowie szkoły, którzy bawili w tym dniu się z Mikołajem, otrzymali od niego upominki, niektórzy w postaci rózgi.Było dużo smiechu i radosnej zabawy. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Amicus, które było współorganizatorem zabawy oraz pracownikom Expo Areny w Ostródzie i Sklepowi Kaufland. Mikołajki zorganizowały panie: Magda Gliszczynska, Basia Fiołek i Grażyna Modrzewska, a oprawę muzyczną i taneczną przygotowała pani Bogna Święszkowska. SZKOLNE MIKOŁAJKI.
Dodala i napisała Grazyna M.
Uwaga! Internetowy quiz o Mikołaju Koperniku rozstrzygnięty.
Zakończył się internetowy quiz o Mikołaju Koperniku. Wzięło w nim udział 78 osób. Cieszy nas fakt, że zechcieliście pogłębić swoją wiedzę. Walka była zawzięta. Trzeba było zorganizować dogrywkę, bo aż 12 osób otrzymało maksymalną ilość punktów.
Oto laureaci konkursu :
I miejsce – Sebastian Orłowski
II miejsce – Damian Dyczewski
III miejsce – Karolina Grochalska
- Denis Nowak
- Mateusz Syrzycki
Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zechcieli bawić się z nami i lepiej poznać sławnego polskiego astronoma i astrologa - Mikołaja Kopernika.
Umieścił na stronie: K.S.
W tym roku szkolnym kontynuowany jest w internacie projekt zajęć profilaktycznych pt. „Służby mundurowe wzorem właściwych postaw obywatelskich.” autorstwa p. Ewy Ostrowskiej i p. Edyty Palczewskiej. W ubiegłym roku nasi wychowankowie z dwóch najstarszych grup mieli możliwość udziału w praktyczno – teoretycznych spotkaniach w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, na których zapoznali się ze specyfiką pracy i podstawowymi zadaniami oraz umiejętnościami strażaka. Obecnie przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie chłopcy uczestniczą w II etapie projektu pt. „Grupa policyjna”. Poza aktywnymi zajęciami sportowymi, podnoszącymi sprawność fizyczną wychowankowie biorą udział w spotkaniach edukacyjno – profilaktycznych w jednostce policji. Spotkania te mają na celu poszerzenie wiedzy na temat roli jaką spełnia Policja w społeczeństwie, nie tylko w kontekście represji i kary. Nasi podopieczni będą mogli poznać pracę dzielnicowych, którzy rozwiązują kłopoty mieszkańców, funkcjonariuszy czuwających nad bezpieczeństwem na wodzie i na drogach, specjalistów pracujących z młodzieżą, przewodników psów pomagających odnaleźć osoby zaginione oraz innych wydziałów. Realizacja projektu przyczynia się do kształtowania właściwych postaw obywatelskich, zaszczepiania dyscypliny, uczciwości i patriotyzmu. Prowadzone zajęcia rozbudzają poszanowanie dla prawa i porządku oraz kształtują postawę wrażliwości na krzywdę innych oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym. Od września br. chłopcy zapoznali się już z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa, poznali wyposażenie policji oraz spotkali z policjantami Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziały Kryminalnego. Zajęcia z projektu będą prowadzone do czerwca 2016r.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Komendantowi Powiatowemu Policji insp. Krzysztofowi Fic oraz st. asp. Januszowi Karczewskiemu za pomoc w realizacji projektu.
Dodała: Edyta P.
Rozpoczęliśmy realizację projektu „POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE”, który otrzymał grant w kwocie 4000 złotych z Fundacji BZ WBK "Tu mieszkam Tu zmieniam". Nasze pierwsze działanie to poznanie przez oglądanie, czyli wizyta w olsztyńskim Planetarium. Przygoda była wspaniała, ponieważ 24 listopada 2015r. do Olsztyna wybrała się pociągiem dwudziestoośmioosobowa grupa uczniów naszej placówki na projekcję dydaktyczną pt. „Wszystko wiruje”. Uczniowie dowiedzieli się, że na Ziemi obserwujemy codzienną wędrówkę Słońca nad horyzontem oraz następstwo dnia i nocy, że w ciągu roku zmienia się długość dnia, wysokość górowania Słońca. Poznali odpowiedzi na nurtujące ich pytania: dlaczego tak się dzieje? Dlaczego Słońce inaczej wędruje zimą, wiosną czy jesienią? Dlaczego jego miejsce wschodu i zachodu ulega zmianie? Dlaczego dzień latem jest dłuższy, a zimą tak krótki, czyli skąd się biorą pory roku? Czy nocne niebo zawsze wygląda tak samo, czy może zmienia swój wygląd? A wszystko przez następstwa ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy niebo z Olsztyna, równika i bieguna, na początku poszczególnych pór roku. Zdjęcia są potwierdzeniem atrakcyjności zajęć dydaktycznych, czyli poznania przez oglądanie. Uczniami opiekowały się panie: B. Fiołek, B. Tylicka, M. Gliszczyńska i M. Kuras. Zapraszamy do galerii.
Dodała Grażyna M. POZNAJEMY ŚWIAT DZIAŁAJĄC Z AMICUSEM.
W celu kształtowania właściwych nawyków niezbędnych dla bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym po raz kolejny wychowawcy grup wychowawczych zorganizowali konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego”. W tym roku wychowankowie naszego internatu mogli wykazać się wiedzą, ale także praktycznymi umiejętnościami poruszania się na drodze. Impreza odbyła się 17 listopada w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petöfi w Ostródzie, gdzie na uczestników konkursu czekały rowery, quady i przygotowane tory przeszkód. Konkurencje miały różnorodną formę, ale wszystkie dotyczyły znajomości zasad ruchu drogowego oraz numerów alarmowych i prawidłowych kontaktów ze służbami ratowniczymi. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, rebusy, rozsypanki sylabowe, uzupełniali plansze z prawidłowym wyposażeniem rowerów. Zmagania naszych podopiecznych oceniało, jury, w którym zasiedli zaproszeni goście: przedstawiciel Straży Miejsckiej pan Robert Kwiatek i funkcjonariusz Policji pan Jarosław Ławnicki oraz pani wicedyrektor ds. wychowania i opieki. Ostatecznie wyłoniono zwycięskie drużyny, którym wręczono nagrody, m.in. wyjazd do kina oraz wyjście na kręgle i pizzę. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie: Elżbieta Sarnecka, Beata Synowiec, Agnieszka Fert i Anna Kapturkiewicz.
Dodała: Edyta P.
2 grudnia w Iławie odbyły się „Mikołajkowe” zawody pływackie. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów.Uczestnicy podzieleni byli na kategorie wiekowe według szkoły, którą reprezentowali. Zawodnicy mieli do pokonania odległość 25 metrów dowolnym stylem pływackim.
I miejsce:Adam Cegłowski, Mateusz Syrzycki, Wojciech Zapadka, Patryk Stankiewicz, Piotr Legęza, Iwona Kowalczyk, Piotr Mauritz i Przemysław Rucki.
II miejsce:Wiktoria Car III miejsce:Patryk Graw
Bezkonkurencyjna okazała się również nasza sztafeta 4x25metrów w składzie: Wojciech Zapadka, Patryk Stankiewicz, Piotr Legęza i Przemysław Rucki, która zdobyła I miejsce i piękny puchar dla szkoły. Zawody przebiegły w miłej atmosferze w duchu fair play. Wszyscy zawodnicy otrzymali drobne upominki. Opiekunami sportowców byli Michał Maj, Paweł Dębski i Magdalena Gliszczyńska.
Dodała Grażyna M. ZAWODY PŁYWACKIE.
W dniu 19.11.2015r w związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu wychowankowie internatu ZPSWR pod opieką pani Anny Morawskiej oraz pani Agnieszki Fert uczestniczyli w imprezie prozdrowotnej, w czasie której podsumowane zostały wszystkie działania i przedsięwzięcia związane z profilaktyką tytoniową realizowane w powiecie ostródzkim. Spotkanie odbyło się w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie i było okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia informacji na temat różnorodnych form działań profilaktycznych realizowanych przez poszczególne placówki we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Ostródzie. Miło nam było, że działania profilaktyczne realizowane w internacie ZPSWR również zostały dostrzeżone i zaprezentowane przez panią Annę Skibę. Wychowankowie z internatu ZPSWR przedstawili krótką scenkę, która w sposób zabawny ukazała zagrożenia wynikające z palenia papierosów. W czasie imprezy promowane były również zasady zdrowego odżywiania . Miłym akcentem kończącym spotkanie była degustacja kolorowych i zdrowych potraw przygotowanych z warzyw i owoców przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Informujemy, że na konkurs wpłynęło 17 filmów. Obecnie trwają oceny materiału filmowego. Zgodnie z regulaminem 26 listopada zaplanowany jest pokaz filmów konkursowych społeczności uczniowskiej ZPSWR w Ostródzie i wybranie filmu publiczności. Jury wybierze laureatów konkursu. Nagrody zostaną przekazane pocztą. Zainteresowanych uczestników konkursu udziałem w pokazie zapraszamy na 26 listopada na godzinę 11.00
Organizatorzy: Stowarzyszenie Amicus oraz ZPSWR
Zakończyliśmy po raz kolejny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki organizowany przez pana Piotra Górskiego i pana Tomasza Urbanowicza. Zawody jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym po eliminacjach grupowych udział w turnieju wzięło 19 wychowanków. Od początku października trwały rozgrywki w dwóch kategoriach: dziewczęta i chłopcy. W trakcie rozgrywek wyłoniono finalistów, którzy 16 listopada stoczyli pojedynek o Puchar Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pod czujnym okiem pana dyrektora, który sędziował finałowe mecze. W meczach finałowych zagrali: Patrycja Połeć i Anna Miecznikowska oraz Krystian Sikorski i Patryk Graf. Zwyciężczynią w grupie dziewcząt została Patrycja Połeć, II miejsce zajęła Ania Miecznikowska , III – Beata Sumińska. I miejsce w grupie chłopów zajął Krystian Sikorski, II - Patryk Graf, a III – Damian Homenda. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom turnieju wręczono nagrody i dyplomy. Gratulujemy i... do następnego roku!
Tegoroczny finał odbył się dwa dni po tragicznych wydarzeniach w Paryżu, dlatego przed rozpoczęciem rozgrywek wychowankowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar zamachów terrorystycznych.
Dodała: Edyta P.
Światowy Dzień Pluszowego Misiaw Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone…. A każdy piękny i wyjątkowy. Pluszowe misie są ulubieńcami wszystkich dzieci. 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są jedną z najważniejszych przytulanek dla maluchów. 25 listopada wielu naszych uczniów przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem – Misiem. Pluszowe misie opanowały naszą placówkę. Stało się to za sprawą Samorządu Szkolnego, który każdego posiadacza pluszaka nagrodził słodką niespodzianką.Tego dnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Mój pluszowy miś” ogłoszony miesiąc wcześniej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Na koniec wszyscy ustawili się do wspólnej fotografii.Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci-to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy. /Mariola Deryło/
Umieścił na stronie: K.S.
STOP CYBERPRZEMOCY! NIE ZGADZAMY SIĘ NA CYBERBULLYING!
Takim hasłem zakończyły się zajęcia przeprowadzone w naszej Placówce. W ich trakcie uczniowie obejrzeli filmy naświetlające problem i odpowiadali na pytania. Aby ani na chwilę nie zapomnieć o problemie otrzymali plakaty, które powieszą w swoich klasach.
Najważniejsze ustalenia badawcze z roku 2010 mówią, że co drugi młody człowiek (52%) miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub poprzez telefon komórkowy. 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania; 21%, poniżania, ośmieszania i upokarzania; 16% straszenia i szantażowana.
Dlatego trzeba o tym mówić głośno, wyraźnie i stanowczo się temu przeciwstawiać.
Umieścił na stronie: K.S.
Mikołaj Kopernik- – nowe wyzwania. Nie sposób się z nim nudzić!
Uczestnicy projektu „Niebo Kopernika, czyli dążyć do gwiazd.” brali udział w kolejnym działaniu. Tym razem zabawie terenowej zorganizowanej w naszej szkole. Uczniowie podzieleni na grupy stanęli przed dużym wyzwaniem. Na początek rozwiązanie krzyżówek! Żeby wykonać postawione przed nimi zadania, musieli się wykazać dużą wiedzą. Krzyżówki dotyczyły nie tylko dzieciństwa, nauki, kariery i dokonań wielkiego Polaka. Zaprowadziły ich w podróż w czasie i po Europie – W jakich krajach studiował? Co? W którym to było roku? A który to wiek? Jak dużo tych pomników Kopernika! I to na całym świecie! Hasła rozwiązanych krzyżówek zaprowadziły młodzież do różnych sal: pani pedagog, pana dyrektora, do biblioteki szkolnej, pracowni historii. Tam, po zaprezentowaniu rozwiązań, otrzymali różne elementy puzzli. Teraz do Sali nr 115! Wiadomo, kto pierwszy, ten lepszy! Wszyscy spotkali się i wspólnie ułożyli piękny obraz pt. Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.Będą mogli go podziwiać uczniowie, nauczyciele i rodzice. Już za chwilę będzie ozdobą naszej szkoły. Lubimy rozwiązywać krzyżówki, łamigłówki. Jest przy tym dużo zabawy. A przy okazji jesteśmy bogatsi w wiedzę. W wiedzę o sławnym Polaku, astronomie - Mikołaju Koperniku.
Ewa Janicka Umieścił na stronie:K.S.
W internacie trwa realizacja projektu „To ja żywność. Proszę nie wyrzucaj mnie!” dofinansowanego z Fundacji Tesco w ramach konkursu Pracownia Talentów. Autorkami projektu są panie: Beata Synowiec, Anna Kapturkiewicz, Katarzyna Zielińska i Ilona Krawczyk. Na początku października przeprowadzono ankietę wśród wychowanków na temat: ”Zdrowego odżywiania się”. Pytania dotyczyły spożywania owoców i warzyw, uprawiania sportu a także problemu marnowania żywność i sposobów zapobiegania temu. We wszystkich grupach wychowawczych odbyła się pogadanka na temat „6 zasad jak nie marnować żywności”. Marnowanie żywności to problem na skalę całego świata. Niesie to za sobą wiele konsekwencji: społecznych, ekologicznych i ekonomicznych. Jak wykorzystać nadmiar produktów?. Co robić, żeby nie marnować jedzenia?. Na te pytania próbowały odpowiedzieć nasze dzieci i młodzież. Burza mózgów i mnóstwo pomysłów to wszystko zostało zapisane na brystolach i w pamięci naszych podopiecznych.
Z okazji Światowego Dnia Żywności 16 października nasi wychowankowie pod nadzorem wychowawców przygotowali zdrowe przekąski ,które zostały rozdane po krótkiej inscenizacji. Projekt będzie kontynuowany przez cały rok szkolny.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
Żeby Polska, żeby Polska,
żeby Polska, była Polską.”
Jan Pietrzak
To przesłanie i tytuł montażu słowno – muzycznego, który Zespół „Nasza Scena” zaprezentował uczniom ZPSWR. Uczciliśmy w ten sposób 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazaliśmy naszą wdzięczność. Daliśmy wyraz naszej radości płynącej z faktu, że żyjemy w wolnym kraju.
„Ja to masz szczęście,
że w tym momencie,
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą,
ja, to masz szczęście.”
Grzegorz Tomczak
Umieścił na stronie:K.S.
PIELĘGNUJEMY NASZĄ WOLNOŚĆ.
Mikołaj Kopernik też kiedyś był dzieckiem. Miał różne przygody i ciekawe pomysły. Gdy miał dziesięć lat, niderlandzki astrolog Paul van de Volder, przepowiedział mu wielką przyszłość i wzbudził w chłopcu zainteresowanie gwiazdami. Potem przez długi czas astrologia walczyła z astronomią w duszy Kopernika. Z wątpliwości i pytań, które nim targały, a także z ogromnej pasji i poświęcenia zrodziło się odkrycie, które zmieniło świat. O tym i nie tylko dowiedzieli się widzowie animowanego filmu pt. „Gwiazda Kopernika”. Został on zaprezentowany uczniom Placówki przez realizatorki projektu „Niebo Kopernika, czyli dążyć do gwiazd”
Umieścił na stronie:K.S.
Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, nagrody i wyróżnienia dla uczniów ZPSWR w Ostródzie
23.10.2015 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podczas uroczystej gali podsumowującej XVII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny uczniowie naszej placówki odebrali nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „Potencjał miłości w rodzinie gości”.
Gratulujemy!
Umieścił na stronie:K.S.