Dnia 25.04.2016r. na obiekcie Sportowym Orlik w Ostródzie odbyła się Olimpiada Sportowa. W tym roku zmagania sportowe wychowanków internatu połączone były z realizacją projektu „To ja żywność. Proszę nie wyrzucaj mnie!” wspieranego przez Fundację TESCO. Nasi podopieczni pod hasłem „Zdrowo jem, więc mam siłę i ruszam się” wzięli udział w konkurencjach sportowych oraz quizie dotyczącym zdrowia i właściwego odżywiania się. Wszystkie konkurencje cieszyły się dużym zainteresowaniem i odbyły się w miłej kulturalnej, atmosferze ale dało się również odczuć ducha zdrowej sportowej rywalizacji. Nad przebiegiem olimpiady czuwały panie Beata Synowiec, Ilona Krawczyk i Katarzyna Zielińska.
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
25 kwietnia 2016 r. w naszej placówce odbył się konkurs z okazji Światowego Dnia Zdrowia. W konkursie wzięli udział uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych. Młodzież wykazała się ogromną wiedzą, intuicją i duchem zdrowej rywalizacji- drużyny wzajemnie sobie pomagały w zdobywaniu punktów. Jury nie było w stanie wyłonić zwycięzcy i wszyscy uczestnicy zajęli ex aequo pierwsze miejsce i otrzymali nagrody. Gratulujemy wszystkim drużynom! O zdrowiu wiedzą wszystko....
Napisała Ilona Suszczyńska Dodała Grażyna M.
27 kwietnia w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku po raz kolejny odbył się Festiwal Piosenki „Śpiewać każdy może” organizowany dla dzieci i młodzieży z Ośrodków województwa warmińsko – mazurskiego. W VII edycji festiwalu swoje zdolności muzyczne zaprezentowało 16 wykonawców z ośrodków w Szymanowie, Miłakowie, Iławie, Nidzicy i Ostródzie. Jak co roku festiwal dostarczył wiele pięknych wrażeń oraz emocji. Wiele ciepłych słów przekazał uczestnikom Starosta Ostródzki pan Andrzej Wiczkowski, pod którego honorowym patronatem odbywa się festiwal. Źródłem dodatkowych przeżyć artystycznych był występ młodzieży z zespołu „Alternatywni” z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie, który dzięki pani Annie Burkiewicz i pani Beacie Roguskiej wspiera co roku naszą inicjatywę.
Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymał Franciszek Kozłowski z ZPSW w Iławie. Jury w składzie: Anna Burkiewicz, Mariola Świerzewska, Bożena Tylicka, Joanna Maciejewska i Piotr Górski przyznało także I, II i III miejsce oraz 5 wyróżnień. Zdobywcą pucharu Przewodniczącego Rady Powiatu a tym samym I miejsca została nasza wychowanka Klaudia Jaworska, II miejsce – Adrian Kowalkowski z ZPSW w Iławie i III – Łukasz Szczepkowski i Natalia Dąbrowska z SOSW w Nidzicy. Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Romanowska z SOSW w Miłakowie, Julia Gryszkiewicz z SOSW w Szymanowie, Beata Szmitka z SOSW w Nidzicy, Seweryn Mróz i Wiktoria Car z ZPSWR w Ostródzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Fundatorami nagród i wyróżnień byli: Starosta Ostródzki, Burmistrz Miasta Ostróda, Przewodniczący Rady Powiatu Ostródzkiego oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Ostródzie.
Nad przebiegiem festiwalu czuwały pani Edyta Palczewska, Ilona Krawczyk, Anna Kapturkiewicz i Marzena Kopczyńska. Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie.
Dodała: Edyta P.
7 kwietnia 2016 r. wychowankowie internatu pod opieką pani Anny Morawskiej i pani Agnieszki Fert uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2016 „Pokonaj cukrzycę!”, zorganizowanych przez Państwową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie. W czasie spotkania nasi podopieczni wysłuchali wykładu pani Anny Skiby na temat cukrzycy, jej profilaktyki oraz poznali sposoby wykrywania i leczenia tej choroby. Pokaz pierwszej pomocy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby chore na cukrzycę, zaprezentowali przedstawiciele Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostródzie. Rolę pozoranta pełnił nasz wychowanek Bogusław Maśliński. W drugiej części spotkania wszyscy chętni mogli zmierzyć sobie poziom cukru we krwi, ciśnienie oraz określić wskaźnik BMI.
Zdobytą wiedzą uczestnicy podzielili się z mieszkańcami internatu 21.04.2016r. Spotkanie zorganizowali wychowankowie grupy II i III, którzy przygotowali plakat oraz z piramidę prezentującą znaczenie codziennej aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka. Pani Agnieszka Fert przedstawiła prezentację multimedialną, w czasie której omówiła tematykę związaną z profilaktyką cukrzycy oraz wczesnym wykrywaniem tej choroby poprzez poznanie typowych objawów.
Spotkanie zakończyło się degustacją soków i koktajli przygotowanych na bazie świeżych owoców, warzyw oraz jogurtu przez przyszłego kucharza Patryka - wolontariusza Klubu „Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu działającego w internacie ZSZ im. S. Petofi oraz wychowanków grupy III.
Napisała: Agnieszka Fert Dodala: Edyta P.
25.04.2016r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Przeglądzie Piosenki Religijnej w hołdzie Janowi Pawłowi II, który miał miejsce w Domu Kultury w Morągu. Przewodnią myślą tegorocznego przeglądu były Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 26-31.07.2016r. w Krakowie. Nasi uczniowie zdobyli kolejno: I miejsce Seweryn Mróz w piosence „Ty tylko mnie poprowadź”(opiekun p. M.Sztenderska), III miejsce zespół Gwiazdeczki z utworem „Pioseneczka”(opiekun p. W.Krasula) oraz wyróżnienie zespół Cantate Domino z piosenką „Jezus daje nam zbawienie” (opiekun p. M.Sztenderska). Występ w Morągu.
Dodala Grażyna M.
W ramach innowacji Poczuj, posłuchaj, popatrz 21 kwietnia uczniowie klas: I i II „c” gimnazjum gościli w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Oprócz zwiedzania obiektów małej i dużej architektury wiejskiej – głównie drewnianej z XIX wieku, uczestniczyliśmy również w warsztatach lepienia z gliny. Poznaliśmy techniki garncarstwa ręcznego, właściwości gliny oraz pod okiem instruktora lepiliśmy własne naczynia, które zabraliśmy do domu.Innowacja "Poczuj posłuchaj popatrz".
Dodała Grażyna M.
Uczniowie naszej placówki hucznie i z pompą świętowali Dzień Ziemi! Zasygnalizowali potrzebę dbania o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Zorganizowali happening w postaci parady, głosili hasła nawołujące do dbania o Ziemię,tj. „Środowisko ponad wszystko!”, „Okaż kulturę i chroń naturę”, „Brudna gleba, chleba nie da”. Na potrzeby ekologii wyszły panie Dorota Tetmer, Mariola Kuras, Mgdalena Miller i zaprosiły uczniów na udział w warsztatach „Quiz ekologiczny” z projektu „Poznaję , szanuję chronię” dofinansowanego przez Urząd Miasta Ostróda realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus. Dzieci wykazywały swoją wiedzę z różnych dziedzin, tj. ornitologia, ogród botaniczny, woda, energia, prąd, recycling, ekologia, bezpieczeństwo na drodze. Wszyscy świetnie się bawili, zostali wyłonieni zwycięzcy, a nagrodzone zostały wszystkie klasy uczestniczące w warsztatach.
Tak hucznie i pouczająco, a to dopiero początek projektu „Poznaję, szanuję, chronię”, zapraszamy do dalszego śledzenia naszych działań! "Poznaję, szanuję, chronię"- rozpoczęty w Dzień Ziemi.
Dodała Grazyna M.
Cała Polska czyta dzieciom – my też!
Umiemy głośno i wyraźnie czytać. Umiemy czytać tak, że inni chcą nas słuchać.
To nie jest wcale oczywiste. Tym razem czytaliśmy utwór Marii Konopnickiej pt. „O Janku Wędrowniczku”. Do czytanego tekstu dołożyliśmy elementy teatru. Wszystko po to, aby nasi koledzy i koleżanki bardziej przeżyli przygody bohatera. W rolę Kasi, matki i gospodyni wcieliły się panie Agnieszka Fert i Wanda Krasula. Dziękujemy im za zaangażowanie. Ciekawe jakiego utworu chcielibyście jeszcze posłuchać. Czekamy na propozycje.
Uczniowie Zespołu Nasza Scena.
Umieścił na stronie: K.S.
Sukces Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym w Bartoszycach
W dniu 14 kwietnia 2016 roku Nasza Placówka wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym „Gotuj na szóstkę – kuchnie świata” zorganizowanym przez SOSW im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach. Konkurs przeznaczony był dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy i brało w nim udział w sumie czternaście drużyn z Ośrodków z całego województwa. Uczniowie biorący udział w konkursie przygotowywali według przepisu dowolną potrawę kuchni świata z przestrzeganiem podstawowych zasad BHP w pracowni gastronomicznej oraz prezentowali wykonaną potrawę komisji konkursowej. Potrawy były ocenione i nagrodzone przez pięcioosobowe jury w skład którego wchodzili: szefowa kuchni –Pałac Galiny, egzaminatorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, Dyrektor SOSW Bartoszyce, prezydent Club Rotary Bartoszyce wielki znawca i koneser smaku, znany restaurator i krytyk kulinarny właściciel restauracji ,,Spichlerz”. Komisja oceniała potrawy według następujących kryteriów: smakowitość, stopień trudności, estetyka podania, zgodność z przewodnim tematem konkursu oraz zaprezentowanie potrawy przez zespoły. Wszystkie potrawy konkursowe charakteryzował bardzo wysoki poziom, były pyszne i pięknie podane. Zespoły wykazały się dużą wiedzą z tematu i niezwykłą kreatywnością. Były liczne nagrody rzeczowe oraz dyplomy dla uczestników konkursu i ich opiekunów.
Konkurs zakończył się ogromnym sukcesem dla reprezentantów Naszej Placówki w kategorii Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Zespół składający się z uczniów klasy I i III pdp mianowicie Magdaleny Dworańskiej, Mateusza Brendy oraz Daniela Stasika za wykonanie „Curry z kurczaka, placków roti i koktajlu z mango” zajął pierwsze miejsce. Nad wykonaniem potraw przez uczniów PDP czuwała pani Ewa Żarczyńska.
Na poziomie Szkoły Zawodowej Naszą Placówkę reprezentował trzyosobowy zespół składający się z uczniów klasy II a. Byli to uczniowie: Gołdyn Anna, Grochalska Karolina, Mrozik Maciej Krzysztof. Pod kierunkiem pani Sylwii Kowalskiej - Dylągowskiej uczniowie spełniali się w kuchni włoskiej. Wykonali „Obiad po Wenecku”, który składał się z ravioli, tradycyjnego deseru Weneckiego – Tiramisu oraz kawy coppuccino. Zespół w konkursie wywalczył III miejsce.
Potrawy konkursowe podaliśmy wykorzystując dekoracje z motywami nawiązującymi do pochodzenia wykonywanych przez uczniów potraw kuchni włoskiej i kuchni indyjskiej. Dekoracje pomogła nam wykonać Pani Joanna Chmielewska.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mogliśmy wziąć udział w Konkursie. Mieliśmy okazję kultywowania światowego dziedzictwa kulinarnego a także wzbogaciliśmy wiedzę z zakresu przyrządzania potraw kuchni świata. Mamy nadzieję, że weźmiemy udział w podobnym konkursie za rok – również z sukcesem.
Napisały: Sylwia Kowalska-Dylągowska, Ewa Żarczyńska
Umieścił na stronie: K.S.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KOLEJNY SUKCES.
ZPSWR i Stowarzyszenie Amicus zapraszają wszystkich miłośników przyrody oraz osoby, które chcą wypowiedzieć się w sprawie zmian klimatycznych do udziału w konkursie plastycznym. Prace powinny przedstawiać, w jaki sposób my, zwykli ludzie możemy dbać o las i jego mieszkańców oraz jakie działania możemy podejmować, żeby przeciwdziałać zmianom klimatycznym zachodzącym na naszej planecie. Konkurs jest częścią projektu "Na ratunek Ziemi...." realizowanego z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Stowarzyszenie Euroregion Niemen.
Na prace dostarczone w formacie A3 lub 4 wykonane dowolną techniką czekamy do 6 maja (pani Hania lub Grażyna). Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz będą ilustrować plany lekcji wykonane w ramach projektu i przekazane uczniom ostródzkich szkół.
Napisała i dodała Grażyna M.
Dyrekcja, nauczyciele oraz wychowankowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie serdecznie dziękują za dar złożony na potrzeby placówki przez Ostródzkie Forum Jedności Chrześcijan, w skład którego wchodzą wyznania protestanckie oraz kościoły: rzymskokatolicki i greckokatolicki.
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, w ramach tygodnia modlitw o jedność Chrześcijan odprawione zostały trzy nabożeństwa ekumeniczne, w czasie których zbierane były ofiary z przeznaczeniem na potrzeby dzieci z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie. Nabożeństwa odbyły się w trzech ostródzkich kościołach: w Kościele Ewangelicko- Metodystycznym pod wezwaniem Łaski Bożej, w Cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz w Kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Organizatorem akcji jest Ostródzkie Forum Jedności Chrześcijan, którego przewodniczącym jest pastor Zbigniew Chojnacki z Kościoła Chrystusowego w Ostródzie.
Przekazywanie niezmiennie od kilkunastu lat ofiar z nabożeństw ekumenicznych naszej placówce świadczy o dostrzeżeniu przez wszystkie wyznania potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz uznaniu roli, jaką placówka pełni w nauczaniu i wychowaniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Tegoroczna kwesta została przeznaczona na potrzeby wychowanków internatu: na środki i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć popołudniowych.
Jeszcze raz pięknie dziękujemy.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – w naszej placówce uczniom klas I, II i III Szkoły Podstawowej czytają ich starsi koledzy. Młodzież Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej czytają książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”, „Przygody Detektywa Pozytywki”, „Nowe kłopoty Detektywa Pozytywki” i „Pamiątki Detektywa Pozytywki”. Dzieci wsłuchują się w zagadki czytane przez ich starsze koleżanki i kolegów, podejmują próby rozwiązywania ich razem z detektywem Pozytywką i tak jak bohater książki zdobywają słodkie nagrody za każdą rozwikłaną zagadkę. Wspólne czytanie zostało zainicjowane w marcu, odbywa się cyklicznie czyli raz w tygodniu. Akcja bardzo spodobała się zrówno młodzieży jak i maluchom. Chętnych do czytania jest tak wielu, że obecnie środowe czytanie odbywa się równolegle w klasach I-II i III szkoły podstawowej. Kolejni chętni do głośnego czytania mogą zgłaszać się do pani Marioli Kuras. Zapraszamy.Cała Polska czyta dzieciom i my też.
Napisała Mariola Kuras Dodała Grażyna M.
Młodzież Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie od 16 listopada 2015r. do 31 maja 2016r. realizuje projekt POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE. Kolejnym zrealizowanym działaniem w ramach tego projektu były warsztaty dziennikarskie poprowadzone przez Barbarę Chadaj-Lamcho – redaktor naczelną Gazety Ostródzkiej. W ramach edukacji dziennikarskiej odbyły się trzy spotkania: 29 lutego młodzież Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZPSWR zapoznała się z tajnikami redagowania strony tytułowej gazety, zwiedziła redakcję oraz poznała historię ukazywania się naszego lokalnego tygodnika; 1 marca nasi świeżo upieczeni dziennikarze udali się na ulice naszego miasta i przeprowadzili sondę uliczną. Mieszkańcy Ostródy odpowiadali na pytanie: Czego barkuje w Ostródzie, co warto zmienić?; 9 marca zebrany materiał został zredagowany, zdjęcia wykadrowane, strona rozplanowana i artykuł przygotowany przez naszą młodzież ukazał się w piątkowym wydaniu Gazety Ostródzkiej. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainetresowaniem młodzieży. Były nie tylko fantastyczną formą kształcenia pisania, redagowania tekstów ale również zaangażowania w życie społeczności lokalnej. Podczas warsztatów młodzieżą opiekowały się Magdalena Miller i Mariola Kuras. Poznanie przez dociekanie- projekt.
Informację zredagowały: Magdalena Miller i Mariola Kuras. Dodała Grażyna M.
Na początku marca odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego “Jemy lepiej i taniej - odpowiednie zagospodarowanie żywności i skutki marnowania żywności”. W konkursie wzięło udział 15 niepełnosprawnych dzieci. Prace zostały wykonane techniką malarstwa. Dzieci zostały nagrodzone w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrodzone prace plastyczne zostały zeskanowane i wkomponowane w kolaż, który został wydrukowany w formacie A5 w liczbie 1000 egzemplarzy. Ulotki posłużyły jako materiał informacyjny dla osób kupujących w sklepie Tesco w Olsztynie. Uczestnicy projektu 22 marca rozdawali ulotki informacyjne w sklepie Tesco w Olsztynie . Propagowali zdrowy I oszczędny tryb życia, informowali o problemie jakim jest marnowanie żywności iI racjonalnym wykorzystaniu jej. Zachęcali społeczeństwo do rozsądnego kupowania produktów spożywczych.W marcu odbyły się także warsztaty kulinarne, pt. “Mali kucharze nie marnują”. Realizacja warsztatów miała miejsce w internacie ZPSWR w Ostródzie w siedmiu grupach opiekuńczo-wychowawczych. Wychowankowie wraz z wychowawcami przygotowali wspólnie listę niezbędnych produktów, przeliczając dokładnie gramatury potrzebne do sporządzenia potraw. Za określoną kwotę dokonali zakupu produktów, z których zrobili jak największą liczbę dań, oczywiście, nie marnując przy tym jedzenia. Każda grupa miała za zadanie stworzyć zdrowe i oszczędne menu tygodniowe. Dzieci miały opracować propozycje jadłospisu na cały tydzień, uwzględniając produkty, które są zdrowe, z których można zrobic jak największą liczbę dań. Menu zostanie przedstawione podczas Pikniku żywności zaplanowanego w czerwcu dla pozostałych uczestników projektu.Projekt "To ja zywność- prosze nie wyrzucaj mnie".
Napisała Beata Synowiec Dodała Grażyna M.
To kolejny projekt, który Stowarzyszenie Amicus realizuje od kwietnia w naszej placówce. Jak zwykle przewidziano wiele ciekawych zadań, tym razem mających na celu edukację ekologiczną naszych dzieci. W trakcie projektu razem będziemy się uczyć, jak dbać o naszą planetę i żyć w zgodzie z naturą. Zachodzące w klimacie zjawiska beneficjenci poznają podczas warsztatów w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie nauczą się dbać o zwierzęta, piec chleb na zakwasie czy wykorzystywać ekoodpady stolarskie do budowania, np. budek lęgowych. Spędzą też wieczór z klimatem, podczas którego obejrzą filmy poruszające problemy ocieplenia klimatu, dziury ozonowej oraz podyskutują o ich treści.
Chętni uczniowie ZPSWR wezmą udział w konkursie plastycznym i stworzą prace pokazujące, jak wielką rolę w środowisku odgrywają lasy i w jaki sposób powinniśmy o nie dbać. Najlepsze prace zostanę nagrodzone, a następnie będą stanowić ilustrację do opracowania ekologicznych planów lekcji, które będziemy rozdawać uczniom ostródzkich szkół. Zaplanowano także ekoturniej "Koło z klimatem", podczas którego młodzież będzie rywalizować z wiedzy o klimacie, ochronie środowiska. Wszystkie te działania są możliwe dzięki uzyskaniu dotacji w konkursie grantowym Stowarzyszenia Euroregion Niemen z funduszy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dodała i napisała Grażyna M.
„WYBÓR ZAWODU – PRZYPADEK, PRZEMYŚLANA DECYZJA, A MOŻE ŚWIADOME ROZWIJANIE PASJI ”- każdy młody człowiek kończący gimnazjum zadaje sobie pytania: Co dalej? Jaki zawód wybrać? W tak młodym wieku bardzo trudno podjąć tę ważną i jednocześnie właściwą decyzję. Może zdecydować się na zawód, który wybiera koleżanka/kolega a może podążać za marzeniem. Trudna to decyzja, szczególnie w przypadku, gdy nie wie się jak dobrze wykonywać zawód, o którym się marzy.
Z pomocą w odnalezieniu odpowiedzi na trudne pytania, związane z wyborem wymarzonego zawodu uczennicom Zespołu Palcówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie przyszły panie Dorota Tetmer i Beata Wieczorek, które poprzez realizację projektu „W poszukiwaniu siebie” postanowiły przybliżyć zawód fryzjera. Innowacyjność projektu polega na tym, że sześć uczennic placówki będzie uczestniczyło w warsztatach fryzjerskich: „Ostre cięcie”, „Wachlarz barw”, „Fantazyjne plecionki” oraz „Pielęgnacja i kosmetyka”.Pierwsze kroki przyszłe fryzjerki skierowały do salonu fryzjerskiego Pani Anny Szymańskiej w Łukcie na warsztaty „Ostre cięcie”. Pani Ania Szymańska to prawdziwa artystka oraz kreatorka fryzur. Wykonywany przez nią zawód jest jej pasją. Mistrzyni technik strzyżenia omówiła budowę głowy, zasady prawidłowego cięcia oraz koloryzacji włosów. Okazało się, że strzyżenie to rzeźbienie, dzięki któremu powstaje wyjątkowa fryzura, tak jak wyjątkowe i niepowtarzalne są rzeźby wielkich artystów. Dawniej fryzjer był rzemiślnikiem, obecnie stał się artystą, kreatorem fryzur i wizerunku. Osoby uprawiajace ten zawód muszą mieć świadomość, że jest to zawód rozwijający się bardzo dynamicznie. Należy pamiętać o ciągłym dokształcaniu się i poznawaniu nowych trendów związanych z technikami strzyżenia, koloryzacji oraz czesania włosów.Warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ nasza mistrzyni chętnie odpowiadała na pytania naszych uczennic. Już nasze przyszłe fryzjerki nie mogą doczekać się kolejnych warsztatów z równie ciekawymi osobowościami ze świata fryzjerstwa.Zdjęcia.
Napisała Dorota Tetmer Dodała Grażyna M.
Po udanym zeszłorocznym konkursie plastycznym WIELCY I SŁAWNI OSTRÓDZIANIE, bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji tegoż konkursu.
Tym razem do udziału zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych oraz szkół PDP z miasta, gminy i powiatu ostródzkiego.
Wystarczy wykonać pracę dowolną techniką, która będzie przedstawiać znaną postać wywodzącą się z Ostródy lub związaną z miastem. Pracę należy wykonać w formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A3. Bardzo serdecznie zapraszamy.
Termin nadsyłania prac to 9 maja 2016 r.. Więcej informacji w regulaminie konkursu.
REGULAMIN_KONKURSU_PLASTYCZNEGO
Dodała Grażyna M.
UDZIAŁ ZPSWR W TARGACH EDUKACYJNYCH POWIATU OSTRÓDZKIEGO
W dniu 22 marca 2016 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie przy ul. Wyszyńskiego 2 odbyły się Targi Edukacyjne powiatu ostródzkiego. Organizatorami Targów byli Starosta Ostródzki oraz wyżej wymienione szkoły. Ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego zaprezentowała m.in. Nasza Placówka. Swoją ofertę kierowaliśmy do młodzieży z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowaliśmy tablice informacyjne, foldery i ulotki z ofertą kształcenia w Szkole Zawodowej oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy proponowaną na rok szkolny 2016/2017. Gimnazjaliści mogli zabrać ze sobą informatory z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny, wzór podania i opis kryteriów przyjęcia do szkoły panadgimnazjalnej. Nauczyciele udzielali zainteresowanym uczniom informacji dotyczących funkcjonowania Placówki m.in. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkole a także informacji z zakresu funkcjonowania internatu. Na stoisku jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów Szkoły Zawodowej. Wzrok przyciągała dekoracja stoiska z akcentem ludowym.
Napisała: Sylwia Kowalska-Dylągowska
Umieścił na stronie:K.S.
„Zielone Gry” – czyli zajęcia edukacyjno-ekologiczne realizowane przy pomocy gier planszowych („Władcy Doliny”, „Ropa z Catanu”) i gry internetowej („Gra z klimatem”).
W internacie ZPSWR w Ostródzie podopieczni Stowarzyszenia „AMICUS” biorą udział w realizacji projektu „Zielone Gry. Biblioteki i organizacje włączają młodych do gry o przyrodę”.Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie – Centrum Rozwiązań Systemowych (Wrocław) w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy i Fundacji EkoRozwoju z Wrocławia, a także w ramach programu P L02 Ochrona bioróżnorodności i ekosystemów, finansowanego z Fundacji EOG. Głównym celem jest poszerzenie wiedzy i zwrócenie uwagi na tematy związane z ekologią. Poprzez gry możemy zobaczyć, w jaki sposób działalność człowieka wpływa na nasze otoczenie. Możemy zaobserwować jakie zmiany zachodzą, gdy nasze środowisko jest nadmiernie eksploatowane, a także spróbować temu zaradzić poprzez odpowiednie decyzje zarówno w grze, jak i w życiu.Inspiracją jest idea serious games , czyli gier, które nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać umiejętności. Fotorelacja Gry z Klimatem i Władcy Doliny w następnej odsłonie.
Realizatorzy: Tomasz Urbanowicz, Ilona Krawczyk Dodala Grażyna M Zielone Gry.
Uczestnicy projektu „POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE” wzięli udział w kolejnym działaniu pod nazwą „Poznanie przez uprawianie”, które pozwoliło im spróbować sił w różnych dyscyplinach sportowych. Dzięki uprzejmości pana Kamila Słowika właściciela Ostródzkiego Fitness Clubu, młodzież z ZPSWR w Ostródzie, wzięła udział w zajęciach na siłowni, gdzie dowiedziała się jakie ćwiczenia wpływają na zwiększenie masy mięśniowej oraz poprawiają kondycję fizyczną. Pod okiem wykwalifikowanego trenera korzystali z nowoczesnych i specjalistycznych urządzeń kulturystycznych.
Kolejna aktywność fizyczna, jaką doświadczyli uczestnicy projektu, to udział w zajęciach na basenie. W zależności od umiejętności pływackich, sportowcy mieli do pokonania dystans 25m dowolnym stylem z przyborem lub bez. Grupa bardziej zaawansowana musiała dodatkowo wykonać skok startowy i przepłynąć kilka metrów pod wodą. Dalsze poznawanie przez uprawianie związane było z „Mini piłką siatkową”, która jako gra może stanowić doskonałą odmianę zabawy. Podczas zajęć na sali gimnastycznej ZPSWR uczestnicy projektu doskonalili umiejętności techniczne i taktyczne z zakresu piłki siatkowej. Rozegrali turniej „czwórek” w systemie każdy z każdym. Na zakończenie wszyscy ocenili własne zaangażowanie, czerpaną przyjemność oraz korzyści dla organizmu. Przekonali się, że sport kształtuje pozytywne cechy charakteru takie jak: pracowitość, sumienność, koleżeństwo, poczucie silnej woli i odpowiedzialności. Poznanie przez działanie-UPRAWIANIE.
Napisała M. Gliszczyńska Dodała Grażyna M.