Szkoła Promująca Zdrowie

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Przegląd Form Artystycznych

    19.06.2016

                 15 czerwca odbył się w internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowany przez panią Beatę Synowiec i Annę Kapturkiewicz.  W tym dniu stołówka w naszym internacie jak co roku zmieniła się w scenę a wszyscy  przenieśli się  w świat teatru i jego artystycznych walorów. Każda z grup wychowawczych mogła zaangażować się w obchody tej imprezy, wybierając najodpowiedniejszą dla siebie formę. Mogliśmy podziwiać przedstawienie „Kot w butach” w wykonaniu gr. II oraz spektakl taneczno – muzyczny w wykonaniu gr. VII i VI a także „Kolanowy balet”  w wykonaniu gr. V. Duże wrażenie zrobił występ gr. I, która zaprezentowała taniec z szarfami, natomiast skecze gr. III i IV rozbawiły całą publiczność.  W przeglądzie uczestniczyli również zaproszeni goście: Mini Pantomima „Smyk” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących z Olsztyna, która zaprezentowała  przedstawienie pt. „Dobro powraca” oraz zespół  wokalno-taneczny PIĄTECZKI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostródzie. Wielkie emocje towarzyszyły podczas występów zarówno  młodym aktorom jak i publiczności.

                Młodzież po raz kolejny przekonała się,  że teatr nie nudzi, szczególnie wtedy, gdy się jest jego twórcą. Przeżyliśmy dzień pełen wrażeń i świetnej zabawy.

                  Dodała: Edyta P.

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Wycieczka do " Gancarskiej wioski"

    19.06.2016

                    9 czerwca w piękny, słoneczny dzień młodzież pod opieką p. Elżbiety Sarneckiej i p. Agnieszki Fert wybrała się do „Garncarskiej Wioski” w Kamionce koło Nidzicy. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od wizyty w „Garncarni”, gdzie mogliśmy podziwiać trudną sztukę wyrobu naczyń glinianych na kole garncarskim. Następnie przeszliśmy na warsztaty, podczas których uczestnicy ręcznie lepili przedmioty z gliny. Wbrew pozorom nie było to wcale takie proste, jednak nasi młodzi artyści bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, czego dowodem są piękne wytwory ich pracy. Chwilą wytchnienia i relaksu był pobyt w „Kinie przyrody 3D” na przepięknym filmie o zwierzętach pt. „Dzikie z natury”. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wioski. Podczas interesującej lekcji o skamieniałościach mogliśmy dowiedzieć się, jakie piękno ukryte jest w skałach. Po tak intensywnych zajęciach w miejscowej „Gospodzie” zjedliśmy przepyszny obiad, aby nabrać siły przed kolejnymi zajęciami. Były to warsztaty wytwarzania i ozdabiania papieru czerpanego. Oczywiście wszystkie powstałe w czasie pobytu dzieła zabraliśmy ze sobą. Miłym akcentem na zakończenie był spacer ścieżkami „Rajskiego ogrodu”.

              Napisała: Agnieszka Fert                       Dodała: Edyta P.

  • Filmoteka młodego ekologa
    19.06.2016

    „Filmoteka młodego ekologa, czyli nasz szkolny „Ekologiczny Flesh , to cykl filmów o tematyce ekologicznej dotyczącej roślinności i zwierząt żyjących na terenie Rezerwatu Sosny Taborskiej. Prezentowany był uczniom od kwietnia do czerwca 2016 roku w bibliotece szkolnej,  Film edukacyjny o tematyce ekologicznej pt. „Sosna Taborska” oraz materiały dydaktyczne dotyczące tego rezerwatu zostały przezkazane przez Nadleśnictwo Miłomłyn. Za włączenie się w realizację tego działania w ramach projektu ekologicznego „Poznaję, szanuję, chronię” i  innowacji pedagogicznej „Głosy Ziemi” dziękujemy paniom: B. Tylickiej, T. Knaf, W. Piwowarczyk, E. Orlińskiej, A. Karczewskiej, I. Orzechowskiej, M. Kuras, I. Suszczyńskiej, M. Gliszczyńskiej, A. Sikorskiej, G. Jędraszko i B. Fiołek oraz wszystkim uczniom, którzy po obejrzeniu filmu wypełnili ankietę – oceniając naszą inicjatywę bardzo pozytywnie. Szczególne podziękowania należą się również pani Małgorzacie Beczyńskiej, która przez okres dwóch miesięcy była głównym logistykiem realizacji tego zadania. Ekologiczny flesh.

    Dziękujemy za współpracę – M. Kuras, D. Tetmer i M. Miller.                                   Dodała Grażyna M.

     

  • Pomagamy osobom starszym
    14.06.2016

         30 maja nasi uczniowie, pod opieką pań W. Piwowarczyk i M. Sztenderskiej odbyli po raz kolejny wycieczkę integracyjną do Rodzinnego Domu Pomocy „Leoniszki” w Samborowie. Podczas pobytu zapoznali się ze specyfiką Domu. Z pełnym zaangażowaniem opiekowali się pensjonariuszami, rozmawiali z nimi, a nawet tańczyli. Na zakończenie pobytu zorganizowano ognisko, przy którym wspólnie śpiewano piosenki biesiadne i harcerskie. Towarzyszyła temu słoneczna pogoda i radosna atmosfera.Pomagamy osobom starszym.

    Napisała M. Sztenderska          Dodała Grażyna M.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Wycieczka do Mazurolandii i Wilczego Szańca

    12.06.2016

             8 czerwca 25 osobowa grupa najstarszych wychowanków internatu wzięła udział w wycieczce do Mazurolandii i Wilczego Szańca. Wycieczka była kolejnym zadaniem z projektu "Duchy historii czyli żywa lekcja patriotyzmu” realizowanego z funduszy Powiatu Ostródzkiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem AMICUS. Nasi podopieczni skorzystali z ciekawego programu, który połączył zabawę z poznawaniem zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. Mazurolandia to park atrakcji położony na Mazurach w Gierłoży k. Kętrzyna, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie oraz Park Zabaw. Głównym punktem wycieczki było poznanie ruin kwatery głównej Adolfa Hiltera w samym sercu Mazur.  Nasi wychowankowie zwiedzili zamaskowane miasteczko w lesie, w którym znajdują się  pozostałości betonowych budowli, których część zachowała się w bardzo dobrym stanie. Poznali również historię miejsca, z którego wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów podbitych narodów w czasie II wojny światowej.

                   Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: „Dziękuję – ja się nie truję”

    10.06.2016

                      31 maja jest  Światowym Dniem bez Papierosa.  Z tej okazji p. Anna Morawska i p. Agnieszka Fert kolejny już raz zorganizowały obchody tego święta. W tym roku przebiegało ono pod hasłem: „Dziękuję – ja się nie truję”. Na początku wychowankowie obejrzeli krótką inscenizację, w wykonaniu naszej młodzieży, przedstawiającą negatywne rezultaty uzależnienia od  nikotyny.  Następnie przedstawiciele każdej grupy wspólnie wykonali plakat na temat ekonomicznych, zdrowotnych i estetycznych skutków palenia papierosów. Były również rozsypanki wyrazowe, rebusy, których rozwiązania zachęcały do zdrowego stylu życia – bez nałogów. Miłym akcentem na zakończenie imprezy było wypowiedzenie przez niektórych wychowanków głównego hasła krzyżówki: „Nie palę, chcę być zdrowy”. Mamy nadzieję, że złożenie takiej deklaracji wyjdzie Wam na zdrowie ;)

    Napisała: Agnieszka Fert       Dodała: Edyta P.

  • Konkurs "Nad wielkimi rzekami Europy" rozstrzygnięty
    09.06.2016

    30 maja 2016 roku podsumowaliśmy ogólnoszkolny konkurs plastyczny„Nad wielkimi rzekami Europy”. Konkursy o tematyce europejskiej organizujemy co roku, a w tym roku wybór padł na poznanie wielkich rzek naszego kontynentu. Konkurs został ogłoszony w kwietniu i wywołał bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów. Wzięło w nim udział 38 uczestników, którzy wykonali  35 prac (Szkoła Podstawowa – 17 uczniów, Gimnazjum – 9 uczniów, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – 1 uczennica, Szkoła Przysposabiająca do Pracy  - 11 uczniów). Prace wykonano różnymi ciekawymi technikami.  Pięcioosobowe Jury wyłoniło  uczniów, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła piękna praca przestrzenna, wykonana przez klasę IIC Gimnazjum. Autorzy tej pracy  zdobyli w konkursie Nagrodę Główną.Komisja przyznała 20 nagród i wyróżnień w dwóch kategoriach:

    Szkoła Podstawowa:

    I miejsce – Jakub Jastrzębski – kl. III

    II miejsce – Dawid Pszuk – kl. III

    II miejsce – Cezary Domżalski – kl. III

    III miejsce – Paulina Osicka – kl. III

    III miejsce – Julia Zimnicka – kl. III

    Wyróżnienie – Grzegorz Słodkowski – kl. II

    Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Szkoła Przysposabiająca do Pracy:

    Nagroda Główna -  Agata Tomczak – kl. II C Gimnazjum

    Nagroda Główna – Natalia Włodarska – kl. II C Gimnazjum

    Nagroda Główna – Wiktoria Rauch – kl. II C Gimnazjum

    Nagroda Główna – Patryk Mówiński – kl. II C Gimnazjum

    Nagroda Główna – Krzysztof Kozłowski – kl. II C Gimnazjum

    I miejsce – Aneta Bobel – kl. I PA

    I miejsce – Mateusz Pacewicz – kl. I PA

    II miejsce - Daria Szarżanowicz - kl. I PA

    II miejsce – Ewa Kucharczuk - kl. III PA

    III miejsce – Mateusz Brenda - kl. I PA

    III miejsce – Oskar Górski - kl. I PA

    III miejsce – Agata Lomperta - kl. II PA

    III miejsce – Wojciech Pacia - kl. III PA

    Wyróżnienie – Paulina Majewska – kl. I C Gimnazjum.

    Ponadto wszyscy pozostali uczestnicy – 18 osób - otrzymali słodkie nagrody za udział w konkursie. Podsumowaniu konkursu towarzyszyła prezentacja tematyczna „Poznajemy Europę – Wielkie rzeki Europy” z najważniejszymi informacjami i galerią zdjęć wielkich rzek Europy.  Konkurs został sfinansowany z funduszy Stowarzyszenia na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” w Ostródzie w kwocie 230 złotych, Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie w kwocie 63,54 złote. Część nagród rzeczowych,  na kwotę  około 100 złotych,  pozyskano od sponsorów prywatnych. Szczególne podziękowania chciałybyśmy skierować do Pani Anny Bukowskiej – pomocy nauczyciela - za szczególne wsparcie podczas organizacji naszych corocznych konkursów o tematyce europejskiej. Konkurs "Nad wielkimi rzekami Europy" rozstrzygnięty.

    Organizatorki konkursu: Małgorzata Karpińska, Teresa Knaf i Mariola Świerzewska

    Dodała Grażyna M.

  • Piknik naukowy i ekoturniej "Koło klimatu"  w ramach projektu NA RATUNEK ZIEMI
    08.06.2016

    We wtorek 7 czerwca w naszej szkole zorganizowany został wielki piknik naukowy odbywający się pod hasłem, a jednoczesnie tytułem projektu ekologicznego, "Na ratunek Ziemi". To już kolejne działanie tego projektu. Tym razem ponad 100 uczniów poznawało świat przyrody w sposób naukowy. Okazało się, że nie trzeba jechać do muzeum nauki czy eksperymentu w wielkich miastach, żeby poznać budowę człowieka  i ułożyć w korpusie wszystkie jego narządy wewnetrzne, poznać jak przebiegają zjawiska fizyczne, czy porownywać wagi mózgów rożnych zwierząt. Starsi uczniowie placówki wzięli udział w ekoturnieju "Koło klimatu", podczas którego wykazywali się wiedzą o naszej planecie i przyrodzie. Był to bardzo emocjonujący dzień. Wszyscy uczestnicy z zaciekiewaniem brali udział w doświadczeniach, robili ekologiczne kanapki i soki, tworzyli budowle z materiałów z odzysku. Zorganizowanie pikniku było możliwe dzięki Stowarzyszeniu Na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus, które wygrało konkurs dotacyjny ogłoszony przez Stowarzyszenie Euroregion Niemen na dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.   Piknik naukowy i ekoturniej Koło klimatu.

    Dodala Grażyna M.

  • Wyniki konkursu "Wielcy i sławni Ostródzianie"

    Wyniki konkursu "Wielcy i sławni Ostródzianie"

    3 czerwca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „WIELCY I SŁAWNI OSTRÓDZIANIE”-edycja II  organizowany przez p. Małgorzatę Beczyńską i p. Annę Mówińską . Tym razem mieli szanse wykazać się uczniowie szkół gimnazjalnych. W naszym przedsięwzięciu wzięły udział: Gimnazjum w Durągu oraz nasza Placówka. Po obradach jury wyłoniono laureatów:

    I miejsce – Żaneta Rybicka / Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

    II miejsce- Ewa Kucharczuk  / Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

    III miejsce – Dominik Olszewski / Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

    Wyróżnienia:

    - Anna Gawęda / Gimnazjum w Durągu

    - Natalia Wesołowska / Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

    - Agnieszka Marchlewska / Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

    Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie, a osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również opiekunom za nadzór, opiekę oraz zaangażowanie w przygotowanie dzieci do konkursu. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy wsparli finansowo i rzeczowo naszą inicjatywę. Są nimi:  STAROSTWO POWIATOWE W OSTRÓDZIE i STOWARZYSZENIE NA RZECZ WSPOMAGANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH  "AMICUS".

    Napisała Anna Mówińska,  Dodała Grażyna M.

  • Sadzę drzewa, bo "Poznaję, szanuję, chronię"- oczywiście przyrodę
    07.06.2016

    „Szkolny ekosystem”  - zadanie zrealizowane w ramach projektu „Poznaję, szanuję, chronię”. O ochronie środowiska oraz dbaniu o przyrodę, która nas otacza, dużo słyszymy, mówimy, uczymy się. Natomiast uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie postanowili działać. Zaczęli, dosłownie,  od własnego podwórka. W maju uprzątnęli i przygotowali teren pod zasadzenie 80 tui. Do zadania podeszli bardzo profesjonalnie, ponieważ zakupili rośliny, ziemię oraz nawóz. W akcji sadzenia krzewów ozdobnych brali udział uczniowie klas: VI Szkoły Podstawowej, I, IIIa i IIIb Gimnazjum oraz II Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Inicjatywę uczniów poparł dyrektor placówki pan Tomasz Brzeski, który wsparł młodzież od strony finasowej oraz merytorycznej. Drzewka zostały zasadzone, ale to nie koniec pracy młodych ogrodników, ponieważ teraz będą mięli za zadanie opiekownie się roślinnością. Uczniowie będą podlewać drzewka, żeby szybko i pięknie rosły. Zadanie to zsotało dofinansowane przez Gminę Miasta Ostróda w ramach projektu „Poznaję, sznuję, chronię”. Wraz z młodzieżą projekt ten realizują: Magdalena Miller, Dorota Tetemer, Mariola Kuras. Sadzę drzewa, bo "Poznaję, szanuję, chronię".

    Dodała Grażyna M.

  • Wycieczka na Dylewską Górę
    07.06.2016

    W poniedziałek 6 czerwca uczniowie klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce na Dylewską Górę,  która znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Dylewskich. Jest to najwyższe wzniesienie na tym terenie o wysokości 312 metrów n.p.m..Z wieży widokowej podziwialiśmy piękno okolicy. Przeszliśmy ścieżką przyrodniczą, poznając rośliny i zwierzęta występujące w Parku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opisane prze naukowców głazy, które zostały przyniesione na nasze tereny przez lodowiec.Niedaleko  szczytu znajduje się Wysoka Wieś – najwyżej położona miejscowość w regionie. Mieszka w niej nasz kolega z klasy, który był naszym przewodnikiem.Wycieczka na Dylewską Górę. Napisała Teresa Knaf                    

    Dodała Grażyna M.

  • Sprawne paluszki- sprawniejszy umysł- projekt realizowany z Amicusem
    07.06.2016

    Sprawne paluszki- sprawniejszy umysł to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Amicus z 15 uczniami naszej placówki z dotacji Powiatu Ostródzkiego. Już pierwsze działania przyniosły wiele emocji i pozytywnych przezyć. Okazało się, że możemy sobie bardzo dobrze radzić podejmując różnorodne działania na łonie natury, np. wędkowanie na kiju za pomocą zwykłej żyłki, robienie szałasu w terenie czy szydełkowanie i haftowanie. Podczas wyjazdu można też było zdobyć nowe sprawności strzelania z łuku czy gry w golfa. Piękna pogoda, cudowny krajobraz i dobre jedzonko, a także samodzielnie zebrane poziomki z leśnej polany to wspaniała zapowiedź sukcesu projektu. Kolejne zadanie realizowane będzie  we wrześniu.

    Napisała i dodała Grażyna M.

     

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Kolorowy i pełen wrażeń Dzień Dziecka.

    07.06.2016

                     Co roku uroczyście obchodzimy w internacie Dzień Dziecka.  Również w tym roku już 31 maja pani Ilona Krawczyk oraz Katarzyna Zielińska dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był pełen atrakcji. Tym razem naszych wychowanków odwiedziły „Minionki”  czyli Grupa Happy z Olsztyna. Doświadczeni animatorzy zapewnili naszym podopiecznym wspaniałą zabawę i masę wrażeń.  Dzieci uczestniczyły w zabawach z tunelem animacyjnym,  chustą , szachownicą i mega lego. Chętni mogli rozwinąć swoją wyobraźnie przy skręcaniu modelin balonowych. Największą atrakcją imprezy szczególnie dla najmłodszych dzieci  była żywa maskotka „Minionek”, który zachęcał do zabawy i pozował do zdjęć.  Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Największą radość sprawił dzieciom wielki  tort z fajerwerkami, ufundowany przez ciastkarnię „Dana” z Ostródy.  Obchody Dnia Dziecka zakończyła  zabawa dyskotekowa.

             Dodała: Edyta P.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: „Wiosna w naszych oczach” – konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

    01.06.2016

                 24 maja podsumowaliśmy konkurs plastyczny „Wiosna w naszych oczach” zorganizowany przez wychowawców gr. IV panią Marzenę Kopczyńską i panią Edytę Palczewska. Barwne prace naszych wychowanków cieszyły oczy gości internatu przez cały miesiąc. Z dużym trudem powołane jury wyłoniło zwycięzców, gdyż wszystkie były piękne i wykonane różnorodną techniką. Ostatecznie nagrodzono 3 miejsca w dwóch kategoriach wiekowych i 3 wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali też drobne upominki.

    Młodsza grupa wiekowa:

    I miejsce – Roksana Falkiewicz i Paulina Osicka

    II miejsce – Emilia Włodarska

     III miejsce – Jakub Zalewski

    Starsza grupa wiekowa:

    I miejsce – Krzysztof Dobrzyński

    II miejsce  ex aequo– Anna Miecznikowska i Martyna Furman  

    III miejsce – Łukasz Kleber i Karol Kołodziejski

    Wyróżnienia: Adam Kraśniewski, Dorota Gemska i Krystian Sikorski

    Dodała Edyta P. 

     

     

  • KOCHAMY NASZE MAMY
    31.05.2016

                          Moja kochana Mama – takie hasło przyświecało spotkaniu , które zorganizowała klasa I c gimnazjum z okazji Dnia Matki. Odbyło się ono 25 maja o godzinie 10.00 w naszej szkole. Było wzruszająco i zabawnie. Program artystyczny, piękne życzenia, kwiaty, własnoręcznie wykonany prezent. Przygotowania trwały długo, ale warto było… Spotkanie umilił poczęstunek, podczas którego  mamy miały okazję posmakować wykonane przez  uczniów ciasto ananasowe. Chyba smakowało, bo prosiły o dokładkę i przepis.Kochanym mamom czas umilono udziałem w quizie, podczas którego  wszyscy  wspaniale się bawili. Dopełnieniem święta okazały się wspólne, pamiątkowe fotki. 

     Umieścił na stronie: K.S.

    KOCHAMY NASZE MAMY.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Słoneczne ognisko na powitanie wiosny

    27.05.2016

                    24 maja wychowankowie internatu wzięli udział w wiosennym ognisku. W radosnych nastrojach przy pięknej pogodzie wszyscy powitali nadchodzące lato. Głównym punktem imprezy plenerowej była kolacja na świeżym powietrzu. Chętni mogli wziąć udział w ciekawych konkurencjach zręcznościowych. Nad przebiegiem imprezy czuwali wychowawcy gr. VI pan Piotr Górski i pani Joanna Maciejewska. 

                        Dodała: Edyta P.

  • HISTORIA MAZURKA DĄBROWSKIEGO - POSUMOWANIE PROJEKTU
    25.05.2016

    W środę 18 maja 2016r. odbyło się podsumowanie projektu gimnazjalnego zatytułowanego ,, Historia Mazurka Dąbrowskiego". Projekt był realizowany przez klasę I c gimnazjum. Obejmował wiele działań. Uczniowie wyszukiwali informacji z różnych źródeł dotyczących powstania hymnu. Poznali biografię twórcy hymnu. Wykonali z pomocą nauczyciela prezentację multimedialną, Wykonali prace plastyczne dotyczące symboli narodowych. Opracowali wspólnie quiz o historii ,, Mazurka Dąbrowskiego". Wszystkie podjęte działania przedstawiono społeczności szkolnej na podsumowaniu projektu w holu szkoły. Prezentacja zakończyła się  rozwiązaniem  quizu.

    Poziom wiedzy z tej dziedziny okazał się bardzo wysoki.

     

    Umieścił na stronie: K.S.

    HISTORIA MAZURKA DĄBROWSKIEGO - POSUMOWANIE PROJEKTU.

  • MISTRZOWIE MATEMATYKI
    24.05.2016

    18 maja  2016 dwie 3-osobowe drużyny gimnazjum  i ZSZ brały udział w VII Wojewódzkim Konkursie Matematycznym Matma'16. Jak co roku młodzież zadbała o wygrane. Uczniowie gimnazjum drużynowo zdobyli I miejsce, indywidualnie: 2, 5 i 6. Uczniowie  ZSZ drużynowo zdobyli II miejsce, indywidualnie: 4, 5 i 6. Młodzież przywiozła do Ostródy puchary i dyplomy, a szkole powody do dumy! Gratulujemy laureatom!

    Dzięki :)

    Umieścił na stronie: K.S.

    MISTRZOWIE MATEMATYKI.

  • WIADOMOŚCI Z INTERNATU: Lekcja historii w Skansenie Fortyfikacji w Starych Jabłonkach

    23.05.2016

                    19 maja grupa wychowanków z internatu rozpoczęła realizację projektu "Duchy historii czyli żywa lekcja patriotyzmu" wycieczką do Skansenu Fortyfikacji w Starych Jabłonkach. Projekt realizowany będzie z funduszy Powiatu Ostródzkiego przy współpracy ze Związkiem Żołnierzy Polskich koło nr. 5 w Ostródzie oraz Stowarzyszeniem AMICUS. Głównym celem projektu jest wzmocnienie więzi patriotycznych uczestników poprzez pogłębienie wiedzy historycznej o swojej małej ojczyźnie - Warmii i Mazurach, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci i młodzież zdobędą i utrwalą wiedzę historyczną oraz odkryją tajemnice najważniejszych mazurskich kwater polowych z czasów II wojny światowej. Uczestnicy poznają rolę regionu mazurskiego w walce z okupantem niemieckim, aby poczuć dumę z faktu bycia mieszkańcem  tych terenów. Do tej pory nasi wychowankowie zapoznali się z budową i wyposażenia bunkrów wojskowych znajdujących się na terenie Starych Jabłonek. Będą  też pracować przy restauracji bunkrów i odkrywaniu ich historii. Prace zakończone zostaną leśnym ogniskiem z wojskową grochówką. Kolejny etap zadania zakłada poznanie ruin kwater hitlerowskich pozostałych na terenach Warmii i Mazur. Nad realizacją projektu czuwają wychowawcy internatu: pani Ewa Ostrowska, Beata Synowiec i Edyta Palczewska.  

              Dodała:  Edyta P.

     

  • "GŁOS ZIEMI" I "POZNAJĘ, SZANUJĘ, CHRONIĘ" - CO DALEJ?
    23.05.2016

    Deszczowa pogoda nie przeszkadza nam odkrywać!- czyli dalsze losy projektu „Poznaję, szanuję, chronię”oraz innowacji pedagogicznej „Głosy Ziemi” realizowane przez ZPSWR w Ostródzie.

    Uczestnicy projektu udali się do Ogrodu Botanicznego w Jerzwałdzie, gdzie Pani Alicja Rodziewicz poprowadziła warsztaty ornitologiczne pt. „W świecie przyrody”. Przedstawiła rodzaje i gatunki ptaków żyjących na Warmii i Mazurach. Z pasją opowiadała o ptakach drapieżnych, zwierzętach jeleniowatych oraz owadach. Pani Alicja omówiła biologię ptaków, ale także ich zwyczaje, trasy przelotów, gniazdowanie, życie społeczne, obserwację w terenie itp. Obserwowanie ich bytu umożliwia m.in. obrączkowanie ptaków. Przekazała informacje i wiadomości na tematy związane z odżywianiem,  lęgowiskami oraz upierzeniem ptaków. Uczestnicy warsztatów nauczyli się rozpoznawania głosów ptaków, poznali ich zwyczaje oraz środowisko życia. Pasjonatka zaprezentowała nam ogród botaniczny, który uczestnicy projektu ZPSWR zwiedzili z zaciekawieniem. Pani Alicja uświadomiła młodzieży  znaczenia każdego gatunku w ekosystemie. Zabrała nas na warsztaty terenowe pt. „Przyroda wokół nas”. Przyrodnicy wyposażeni w lornetki i sprzęt ornitologiczny (tj. pudełko z podwójną lupą) obserwowali ptaki, owady i przyrodę. Przewodnik zaskakiwała uczestników projektu wieloma ciekawostkami tj. np. Jak długo jelenie noszą poroże? Z czego osy i szerszenie budują swoje gniazda? Do czego potrzebne są umierające drzewa w lesie? Jezioro nad którym byliśmy jest to jezioro oligotroficzne, a jest tylko kilka takich w Polsce. Takie i wiele innych informacji zdobyliśmy na warsztatach terenowych poza murami naszej szkoły, jak widać nie tylko w ławce można zdobywać ciekawą i życiową wiedzę.

    Umieścił na stronie: K.S.

    GŁOS ZIEMI.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć