25 lutego 2021r. po raz XII-sty odbył się Internacki Turniej Gier Komputerowych. Wychowankowie zmagali się w licznych grach ruchowych na xbox kinect, co jak się okazało było gwarancją dobrej zabawy w duchu fair - play.
Wyniki turnieju:
Kategoria chłopców:
I miejsce Łukasz Kleber
II miejsce Grzegorz Słodkowski
III miejsce Piotr Brenda
IV miejsce Filip Rulkiewicz
Kategoria dziewcząt:
I miejsce Kalina Kostiok
II miejsce Amelia Ciszewska
Wszyscy uczestnicy komputerowych zmagań za swój trud zostali nagrodzeni słodyczami oraz dyplomami. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w turnieju za rok.
Napisał: Tomasz Urbanowicz Ddała: Edyta P.
W tym roku oprócz tradycyjnej poczty walentynkowej Samorząd internatu zorganizował konkurs na „najromantyczniejszą ozdobę walentynkową”. Wychowankowie wykazali się dużą kreatywnością w wykonaniu konkursowych prac. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.
Napisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
Informujemy, że w bibliotece szkolnej dostępne są już nowości, których zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zapraszamy! Wśród nowości znajdziecie wiele ciekawych propozycji z literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Na zdjęciach tylko część z dostępnych książek, także zapraszamy do biblioteki:) .
Napisała i dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
WIEM, UMIEM, POTRAFIĘ…. - czyli słyszę głoski, rozpoznaję litery, jestem spostrzegawczy
26 lutego 2021 roku pokazali to uczniowie klasy IV i V. Popisali się oni swoimi umiejętnościami, które trenują na lekcjach języka polskiego. Pokazali, że słyszą głoski
w nagłosie, wygłosie, znają dużo wyrazów rozpoczynających się np. literą t.., k… itd.
Zupełnie dobrze radzą sobie ze współpracą w grupie.To była naprawdę ciekawa lekcja języka polskiego.
Jeden z uczniów ocenił ją jako wspaniałą.
Ewa Janicka, Lidia Krześniak Dodała: M. Beczyńska
To innowacja pedagogiczna realizowana metodą projektu, w ramach której odbywają się warsztaty gier i zabaw językowych. Projekt przewiduje cykl eksperymentalnych zajęć warsztatowych dla chętnych uczniów, wspierający ich rozwój i wiedzę oraz umiejętności z języka niemieckiego poprzez gry i zabawy. Podczas realizacji projektu dzieci doświadczają relacji interpersonalnych, osobiście próbują przełamywać barierę językową.
Spośród dzieci klas starszych wyłonieni zostają liderzy, którzy zostają przeszkoleni przez nauczyciela prowadzącego innowację. Przywódcy podczas warsztatów gier i zabaw są odpowiedzialni za prowadzenie i nadzorowanie gry/zabawy. To oni nauczają pozostałych uczestników innowacji i koordynują przebieg gier, zabaw, zajęć.
Przewidywane gry i zabawy na warsztaty projektu to m.in.: „Memory”, ”Bingo”, ”Domino”, „Słowny ekspress”, „Scrabble”, „Kim jestem”, „Sałatka owocowa”, „Magiczne oczy”, „Co zginęło”, „Wskaż przedmiot”, „Rysownie brakujących części ciała”, „Znajdź swojego partnera”. Te i wiele innych gier i zabaw są stosowane i modyfikowane podczas innowacji „Język uczy język bawi” w zależności od potrzeb i możliwości dzieci oraz zważywszy na panującą pandemię Covid 19.
Na realizacji innowacji korzystają przede wszystkim dzieci niepełnosprawne, które uczą się relacji interpersonalnych, poszerzają zakres słownictwa, systematyzują dotychczasową wiedzę z języka niemieckiego. Uczą się odpowiedzialności za powierzone zadanie. Zaczynają odczuwać wzrost własnej wartości oraz motywacji do aktywnego uczestnictwa w zajęciach języka obcego.
O projekcie ukazał się także w tekst w Gazecie Olsztyńskiej
Napisała Dorota Tetmer- Czarzasta Dodała Grażyna M.
15 lutego 2021 r. w naszym internacie odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego "Mistrz Pięknego Czytania", pn. „Poczytam, Ci o mojej ojczyźnie”. Uczestniczyli w nim najlepiej czytający reprezentanci grup. Uczestnicy prezentowali fragmenty tekstu wybranego przez siebie . Było to tzw. czytanie z przygotowaniem, gdzie oceniano płynność, poprawność czytania oraz odpowiednią intonację. Jury w składzie: p. Wicedyrektor Maria Jędrzejczyk, p. Małgorzata Beczyńska nauczyciel bibliotekarz, oraz p. Alicja Sposób opiekun klubu „Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu przy internacie ZSZ im. S. Petofi oceniło 9 uczestników i wyłoniła laureatów.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w roku szkolnym 2020/2021 w młodszej kategorii zdobyli:
Mistrz: Sebastian Żelazny
II miejsce : Dominika Tissarek
III miejsce : Janusz Ciszewski
III miejsce Jakub Rulkiewicz
Wyróżnienie : Oliwier Kłosiewicz
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w roku szkolnym 2020/2021 w starszej kategorii
zdobyli:
Mistrz: Sebastian Lajzer
II miejsce : Gabrysia Korenicka
III miejsce : Natalia Brenda
Wyróżnienie : Mateusz Sulley
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy godnego reprezentowania swoich grup oraz życzymy czerpania wielu przyjemności i wzruszeń płynących z czytania książek.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie „Amicus”
Organizator konkursu: Anna Morawska i Beata Synowiec
Dodała: Edyta P.
Jak co roku w naszym internacie odbył się konkurs ortograficzny „ Mistrz Ortografii”, którego celem jest motywowanie naszych podopiecznych do systematycznej pracy nad poprawnym posługiwaniem się językiem polskim i uwrażliwienie na piękno języka ojczystego. Konkurs odbył się w dwóch turach z zachowaniem zasad związanych
z zagrożeniem epidemicznym.
W grupie starszej Mistrzem Ortografii została Kalina Kostiok, II miejsce zajęły
ex aequo Wiktoria Oczyńska i Dorota Ziółkowska, natomiast III miejsce Kacper Kawiak.
W grupie młodszej Mistrzem Ortografii został Jakub Rulkiewicz, II miejsce zajęła Amelia Ciszewska, III miejsce Filip Rulkiewicz.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok.
SZKOLNE WALENTYNKI
W piątek, 12 lutego odbyły się Szkolne Walentynki. Ten wyjątkowy dzień uświetniły liczne atrakcje. Już od rana działała Poczta Walentynowa - można było przesłać liścik osobie, którą się lubi. Ponadto, każdy uczeń mógł wylosować wróżbę na ten wyjątkowy czas. Dzień uatrakcyjniła tematyczna dekoracja. Oczywiście wszystkie inicjatywy podjęto przestrzegając reżimu sanitarnego.
Wydarzenie zorganizowały: p. A. Sikorska, p. S. Dylągowska, p. E. Żarczyńska.
Napisała: Sylwia Dylągowska Zamieścił na stronie:K.S.
Pandemia to trudny czas. Ale doceniamy prace służb na rzecz potrzebujących. Dlatego wychowanki Internetu wzięły udział w konkursie organizowanym przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki pt "Żołnierze 4W-MBOT vs. COVID 19", którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży i ukazanie pomocy jaką niosą Żolnierze Obrony Terytorialnej.
Wyróżnienie Aleksandra Żach
Udział Paulina Sawicka, Wiktoria Dworańska, Paulina Osicka. Wszystkie uczestniczki zostały nagrodzone.
Npisała: Ilona Krawczyk Dodała: Edyta P.
14 grudnia 2020 roku, w naszej szkole, został zorganizowany konkurs ekologiczny "Z ekologią za pan brat". Ze względów bezpieczeństwa odbył się on po raz pierwszy ( i mamy nadzieję, że po raz ostatni) w formie zdalnej. Udział brały wszystkie klasy Szkoły Branżowej. 26 stycznia 2021 roku wyłoniono laureatów, którymi zostali: Kalina kl.II BSa, oraz Igor również z klasy II BSa. Wygranym zostały wręczone atrakcyjne nagrody. Gratulujemy zwycięzcom.
Organizatorami corocznego konkursu zwyczajowo byli nauczyciele: biologii i geografii.
Na stronie zamieścił: KS.
Udało nam się wzbogacić nasze bazę edukacyjną o 10 laptopów, które będą tworzyły mobilna pracownię internetową. Oznacza to, że różne klasy będą mogły wypożyczyć laptopy na lekcję, więc nauka będzie dużo atrakcyjniejsza. Laptopy będzie również można do domu wprzypadku, gdy uczniowie będą musieli przejść na naukę zdalną, a nie posiadają własnego sprzętu. Pani pedagog J. Zającu, która będzie wypożyczać sprzęt, opracowała regulamin wypożyczeń.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, która przekazała nam 18 tys. zł na realizację tego projektu. Pierwsze zajęcia zlaptopami już za nami. Zdjecia Poniżej:)
Napisała i dodała Grażyna M.
W tym roku szkolnym 2020/2021, ze względu na panującą sytuację epidemiczna związaną
z COVID-19 ferie zimowe odbywają się jednocześnie na terenie całego kraju w terminie od 4 do 17 stycznia 2021 r.
Rekomenduje się, aby w czasie zimowego wypoczynku uczniowie pozostali blisko swoich miejscowości zamieszkania, należy bowiem ograniczać zwiększoną mobilności w tym okresie, przez co zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Aby przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Dla rodziców i opiekunów jest to czas wzmożonej uwagi skierowanej na warunki bezpieczeństwa tego wypoczynku. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają zmienne warunki atmosferyczne.
Odpoczywajcie i zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Życzymy bezpiecznego i udanego wypoczynku.
Dodała: Małgorzata B .
Chociaż wieczór wigilijny w internacie był tym razem zupełnie inny niż do tej pory, nie zapomnieliśmy o tradycji. W dniu 17.12.2020 odświętnie ubrani wychowankowie spotkali się przy wigilijnych stołach w swoich świetlicach. Na stołach zagościły tradycyjne potrawy. Były wspólnie śpiewane kolędy oraz niecierpliwie wyczekiwany Mikołaj z wielkim workiem prezentów. Trud organizacyjny tegorocznej Wigilii przyjęły na siebie panie: Anna Morawska, Elżbieta Sarnecka, Beata Synowiec i Anna Wojtuszkiewicz.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Wolontariusze z Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu z naszej placówki włączyli się do akcji MEN „Razem na Święta”, mającej na celu niesienie pomocy i wsparcia osobom potrzebującym w okresie przedświątecznym. Nasi wolontariusze wykonali kartki świąteczne z życzeniami, które zostaną przekazane osobom samotnym, przygotowali również dla seniorów drobne upominki świąteczne z załączonymi życzeniami.
Z pewnością ten drobny gest przyniesie radość obdarowanym oraz przyczyni się do umacniania więzi międzypokoleniowych.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
W listopadzie chętni wychowankowie wzięli udział w konkursie plastycznym "Zawód, który budzi mój szacunek". Zawody najbardziej przez Was podziwiane to min. kucharz, lekarz, drwal, strażak, żołnierz, rolnik, mechanik i policjant. Prace zostały ocenione przez komisję, która wyłoniła zwycięzców w 2 kategoriach:
Grupa młodsza:
I miejsce - Adam Falkiewicz
II miejsce - Gracjan Rauch
III miejsce - Amelia Ciszewska
wyróżnienie : Ola Żach, Krystian Kamiński i Sebastian Rutynowski
Grupa starsza:
I miejsce - Adam Gorczyc
II miejsce - Mateusz Sulley
III miejsce - Mateusz Niedbalski
wyróżnienie: Dominik Raduszewski i Adam Kraśniewski
Zwycięzcom gratulujemy!
Dodała: Edyta P.
Nasi wolontariusze z Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu wspólnie z Samorządem Uczniowskim włączyli się w akcję „Paczka dla potrzebujących”.
Wolontariusze zorganizowali kwestę wśród pracowników i uczniów naszego Ośrodka. Zebrane fundusze przekazali organizatorowi akcji – PCK w Ostródzie.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
W internacie ZPSWR odbył się konkurs recytatorski pod nazwą "Polska moja ojczyzna”. W tym roku konkurs odbył się zdalnie. Uczestnicy nagrali filmiki, na których się zaprezentowali i zostały one wysłane do członków jury. Jury w składzie Maria Jędrzejczyk, Iwona Olszewska i Małgorzta Beczyńska wyłoniło zwycięzców. W kategorii starszej laureatami zostali : Gabriela Korenicka – I miejsce, Natalia Brenda – II miejsce, Mateusz Niedbalski - III miejsce i wyróżnienie otrzymał Adam Kraśniewski. W kategorii młodszej zwycięzcami zostali: Paulina Sawicka – I miejsce, Oliwier Kłosiewicz - II miejsce, Sebastian Żelazny - III miejsce.
Napisała: Marzena Kopczyńska Dodała: Edyta P.
Kolejna edycja Konkursu ,, Znam Zasady Ruchu Drogowego ” ze względu na zagrożenie epidemiczne związane z Covid -19 została przeprowadzona w grupach opiekuńczo- wychowawczych. Celem konkursu było podnoszenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Organizatorzy- E. Sarnecka, B. Synowiec, A. Wojtuszkiewicz oraz A. Morawska przygotowały test wiedzy oraz praktycznych umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, który został przeprowadzony przez wychowawców w poszczególnych grupach. Wychowankowie, jak co roku wykazali się dużą wiedzą podczas odpowiadania na pytania z zakresu kodeksu ruchu drogowego, rozwiazywania krzyżówek, zagadek.
A oto laureaci konkursu :
I grupa- Wiktoria Oczyńska
II grupa- Natalia Brenda
III grupa- Oliwier Kłosiewicz
IV grupa- Jakub Zalewski
V grupa- Sebastian Lajzer
VI grupa – Aleksandra Żach
Wszyscy otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza wolontariuszom zrzeszonym w Klubie Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w naszej placówce, jak też wszystkim niezrzeszonym wolontariuszom - ludziom o wielkich sercach życzymy nieustającej ofiarności w pomocy potrzebującym. Przekazujemy też życzenia od Pani Jolanty Dakowskiej - Warmińsko- Mazurskiego Lidera Młodzieżowego Wolontariatu, za które serdecznie dziękujemy.
Opiekunowie Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu w ZPSWR w Ostródzie.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Dnia 30.11.2020r. w internacie odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Zajęcia zostały zorganizowane na świetlicach każdej z grup opiekuńczo – wychowawczych według scenariusza opracowanego przez grupę V. W programie były wróżby, zabawy i konkursy. Jak co roku nie mogło zabraknąć wróżb: ,,But za progiem” czy ,,Andrzejkowe serce”. Kolejne wróżby to: ,,Koło przyszłości ”, ,,Andrzejkowa wykreślanka wyrazowa”, ,,Magia kolorów”, ,,Raz , dwa , trzy kostkami do gier planszowych rzucasz Ty ”, ,,Szczęśliwa moneta”, ,,Balonowe rady”, ,,Zakodowane Andrzejki”. Uśmiech na twarzach dzieci i młodzieży zagwarantowały też zabawy ruchowe: ,,Krzesło”, ,,Król Wygibus i ,,Taniec pod tyczką”. Całości dopełniły dekoracje korytarzy. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek.
Napisała: Joanna Maciejewska Dodała: Edyta P.