Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień był jak co roku doskonałą okazją do przypomnienia naszym wychowankom jak miłe słowo i dobre uczynki wpływają na pozytywną atmosferę. Wszystkie grupy wykonały „życzliwe zadania”. W tym roku każdy miał wrzucić do przygotowanego słoika pozytywne słowo zaczynające się na pierwszą literę jego imienia. W grupach wychowankowie grali w gry stolikowe z „życzliwymi poleceniami”. Każdy chętny mógł też zrobić sobie zdjęcie na ściance ze skrzydłami życzliwości. W nagrodę każda grupa otrzymała słodki upominek.
Dodała: Edyta P.
W listopadzie w internacie odbył się konkurs plastyczny o tematyce patriotycznej, wychowankowie bardzo chętnie wzięli udział, wykonali inspirujące i bardzo ciekawe prace, wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi. Wszyscy możemy podziwiać dziecięce dzieła plastyczne, które zostały wystawione na korytarzu grupy II.
Napisała: Elżbieta Sarnecka Dodała: Edyta P.
W dniu 28 października 2021 do naszej szkoły zawitał mobilny gabinet stomatologiczny zwany „Dentobusem”. Podczas wizyty dentobusu został wykonany przegląd stomatologiczny oraz zabiegi z zakresu profilaktyki. Z badań skorzystało 53 uczniów. Lekarz stomatolog wydał rodzicom badanych uczniów wyniki badań, zalecenia odnośnie ewentualnego, dalszego leczenia.
Napisała: Magdalena Miller Dodała: Małgorzata Beczyńska
Otrzymaliśmy dofinansowanie wycieczki w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” . Wycieczka do Torunia odbędzie się 1 grudnia 2021r. Uczestnikami wycieczki są wychowankowie internatu uczęszczający do szkoły podstawowej. Wizyta w Toruniu, jednym z najstarszych miast w Polsce, ma na celu przybliżenie naszym podopiecznym dziedzictwa kulturowego naszego kraju.
Napisała i dodała: Edyta P.
Po raz kolejny świętowaliśmy w naszej Placówce z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości odbyły się w szkole i w internacie. Przedstawiciele Samorządu Internatu złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym to ważne dla nas Polaków święto. Przygotowali też krótką akademię dla wszystkich wychowanków i pracowników.
8 listopada udaliśmy się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie, gdzie wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach czytelniczych. Po zapoznaniu się z biblioteką, jej księgozbiorem oraz czytelnią, wysłuchaliśmy opowieści o nieznośnym małym Gryzmole z niezwykłą pasją do gryzmolenia wszystkiego, co popadnie. Książka Doroty Gellner przypadła nam do gustu i wprawiła nas w cudowny nastrój. Na zakończenie warsztatów stworzyliśmy swoje własne Gryzmoły. Bardzo dziękujemy paniom z biblioteki za ciekawe zajęcia.
Opiekunowie:
Ewa Żarczyńska
Małgorzata Beczyńska
Ciekawa lekcja historii
Pan Maciej potrafi bardzo interesująco opowiadać. Młodzież naszego Ośrodka przekonała się o tym już drugi raz. Warto było wybrać się do muzeum – posłuchać i obejrzeć wiele interesujących eksponatów.
Polecamy tę wystawę. Jest dostępna do końca roku.
Lidia Krześniak Dodała: Małgorzata Beczyńska
Otrzymaliśmy dofinansowanie na zorganizowanie 2-dniowej wycieczki w ramach programu realizowanego przez MEN z budżetu Panstwa. Wycieczka odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2021 roku. Wezmą w niej udział uczniowie szkoły ponadpodstawowej. Będzie to dla nich możliwość poszerzenia wiedzy historycznej, gdyż zwiedzimy Muzeum II Wojny Światowej oraz Statek Sołdek w Gdańsku. Koljenego dnia odwiedzimy Muzeum Emigracji i Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.
Napisała i dodała Grażyna M.
Serdecznie dziekujemy Fundacji Impact, która wsparła naszą placówkę w ramach akcji #KomputerDla Ucznia. Dzięki doposażeniu szkoły w 6 laptopów, uczniowie będą się uczyć w bardziej ciekawy i nowoczesny sposób. Pierwsze zajęcia ze sprzętem, to zapoznanie się z systemem i parametrami. Serdecznie dziękujemy.
Napisała i dodała Grażyna M.
W tym roku ponownie wzięliśmy udział w ministerialnej akcji #SzkołaDoHymnu. W dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości uczniowie o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali hymn państwowy. W ten sposób świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na trwającą pandemię „Mazurek Dąbrowskiego” odśpiewany był w klasach przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Napisała: Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
„Gdyby śmierci nie było nikt z nas by już nie żył. Przemijamy jak wszystko by w ten sposób przetrwać.”
Ks. Jan Twardowski
W listopadzie szczególnie wspominamy naszych bliskich zmarłych. Nasi uczniowie ZPSWR wraz nauczycielami w ramach działań Szkolnego Klubu PCK tak jak w poprzednim roku odwiedzili pobliski cmentarz w centrum miasta. Uczniowie porządkowali opuszczone groby z liści oraz zapalili znicze, tam gdzie spoczywają zmarli z przed i po II wojny światowej.
A. Grala Dodała: Małgorzata Beczyńska
„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.”
Stanisław Jachowicz
Ten znany cytat jest idealnym mottem ostródzkiej wycieczki uczniów Szkoły Branżowej. Warto poznawać lokalną historię, dowiadywać się więcej
o miejscu w którym mieszkamy. O ludziach, którzy budowali otaczającą nas przestrzeń. Historia może nas pobudzać do refleksji, być inspiracją, budzić poczucie dumy.
Jesteśmy stąd, tu żyjemy – znać, wiedzieć- to nasz obowiązek!
Malutka porcja wiadomości i kilka zdjęć:
1. Paulowi Dahlke - urodził się w 1865 w domu przy ul. Bergstraße 7 (dzisiejsza Czarnieckiego). Był bardzo znanym w Niemczech (u nas mało kto o nim słyszał) lekarzem homeopatą, pisarzem, tłumaczem i propagatorem buddyzmu. Uważany jest za ojca homeopatii i medycyny buddyjskiej w Europie.
2. Gustaw Gizewiusz - w 1835 został polsko-ewangelickim kaznodzieją w Ostródzie, gdzie rozwinął wszechstronną działalność w obronie Mazurów, występując przeciwko germanizacji. W 1843 opublikował po niemiecku w Lipsku pracę pt. „Die polnische Nationalität in Preußen” (pol. „Narodowość polska w Prusiech”).
3. Adolf Tetzlaffa - mieszkaniec Ostródy, „admirał z Jeziora Drwęckiego”.
Bez wątpienia pierwszy "szef" żeglugi mazurskiej, którą to zapoczątkował na kanale ostródzko-elbląskim w roku 1912. a po II wojnie światowej wykorzytał tenże szlak wodny także do celów turystycznych. Przedsiębiorstwo Adolfa Tetzlaffa w sezonie nawigacyjnym przewoziło od ośmiu do dziesięciu tysięcy pasażerów.
Napisała:Lidia Krześniak Dodała:Małgorzata Beczyńska
#SzkołaPamięta
Podobnie jak w ubiegłym roku nasza placówka wzięła udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”. Nasi podopieczni odwiedzili miejsca pamięci, porządkowali bezimienne i opuszczone groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla naszego miasta. Klasa VI na godzinie wychowawczej wzięła udział w wycieczce na cmentarz poświęcony Polakom pomordowanym przez faszystowskich hitlerowców w miejscowości Zawady Małe. Zorganizowano też szereg zajęć nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Dodała: Edyta P
Wolontariusze z klubu "Ośmiu" we współpracy z samorządem uczniowskim zachęcali całą społeczność placówki do włączenia się w Akcję Charytatywną dla Zwierząt. Zebraną karmę młodzież przekazała organizatorom podczas Finału Akcji, która odbyła się 22.X.2021r w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie. Wolontariusze dziękują wszystkim darczyńcom oraz Pani Magdzie Gliszczyńskiej, która wraz ze swoją klasą aktywnie włączyła się w zbiórkę karmy dla zwierząt.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
24 września 2021 roku zaplanowano szkolenie dla rodziców pt. „Dobra atmosfera w rodzinie”. Niestety, wzmożona liczba zachorowań uniemożliwiła nam bezpośrednie spotkanie w szkole. Ze względów bezpieczeństwa Pani Aleksandra Żmich, psycholog naszego Ośrodka, przygotowała dla wszystkich rodziców naszych uczniów ulotki informacyjne, zawierające najistotniejsze treści związane z powyższą tematyką.
Napisała I. Cherkowska Dodała Grażyna M.
Więcej na ten temat w zakładce Szkoły promującej zdrowie
Dnia 12 października 2021 roku klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy - IIIa i IIIb wzięły udział w warsztatach z pieczenia chleba „Od ziarenka do bochenka”. Zajęcia odbyły się we wsi Lubstynek, a gościła ich Zagroda Edukacyjna Pszczółka w Lesie. Uczniowie zapoznali się z zasadami wypieku pieczywa i samodzielnie przygotowali ciasto, z którego powstały pyszne i pachnące bułeczki. Warsztaty odbyły się w miłej i twórczej atmosferze, a ukoronowaniem spotkania było wspólne ognisko. Pogoda i humor uczestnikom dopisały, a wyjazd był bardzo udany.
Joanna Chmielewska Dodała: Małgorzata Beczyńska
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej uczciliśmy nieco inaczej niż zawsze. Wychowankowie przygotowywali niespodzianki w grupach, ale pamiętali o wszystkich pracownikach. Nasi podopieczni nagrali krótki filmik z życzeniami dla wszystkich pracowników placówki a także wykonali piękne plakaty z życzeniami i podziękowaniami oraz drobne upominki. Przedstawiciele Samorządu Internatu nagrodzili Super Wychowawcę, którym w tym roku została p. Beata Synowiec.
Dodała: Edyta P.
7 października 2021 w naszym internacie powitaliśmy nowoprzybyłych wychowanków. Niestety z powodu panującej epidemii tak ważną dla nas uroczystość świętowaliśmy w kameralnym gronie. Powitanie odbyło się w świetlicy grupy II, gdzie ośmiu nowych wychowanków powitanych zostało przez przedstawicieli starszych kolegów - Natalię Brendę i Kacpra Babskiego. Były wiersze, słowa otuchy, dobre rady oraz zobowiązanie starszych wychowanków, że będą zawsze służyć pomocną dłonią młodszym kolegom. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie oraz pasowanie przez Dyrektora naszej placówki symbolicznym ołówkiem każdego nowego ucznia na pełnoprawnego wychowanka internatu. Miłym akcentem spotkania było obdarowanie przez Panią Wicedyrektor każdego z nich powitalnym prezentem – małą wyprawką szkolną. Powitanie nowych wychowanków ma w naszym internacie już długą tradycję, cieszymy się, że mogliśmy uroczyście przywitać nowych kolegów i koleżanki .
Uroczystość przygotowały: Elżbieta Sarnecka i Anna Morawska
Napisała: Anna Morawska Dodała: Edyta P.
Wolontariusze klubu "Ośmiu" zachęcają cała społeczność szkolna do włączenia się w Akcje Charytatywną Dla Zwierząt. Finał akcji 22 października 2021r