Jesli ktoś z Was ma kłopoty z zapamiętaniem tabliczki mnożenia, to uczniowie klasy 7 proponują sposób na wykonywanie działań za pomocą własnych palców. Sami opanowali tę sztukę podczas warsztatów triki z matematyki. Inna grupa ćwiczyła liczenie podczas gier planszow.
Napisała i dodała Grażyna M.
22 listopada w internacie odbył się wojewódzki konkurs wiedzy z znajomości przepisów o ruchu drogowym, pn. „Znam zasady ruchu drogowego”. W konkursie zorganizowanym w ramach projektu pn. „Jestem bezpieczny w ruchu drogowym” dofinansowanym przez Fundację Inter Cars, wzięli udział uczniowie z ośrodków z: Miłakowa, Olsztyna, Nidzicy, Iławy, Szczytna i Ostródy. Każda placówka zgłosiła jedną osobę w kategorii uczniowie klas 4-8 i jedną ze szkół ponadpodstawowych branżowych. Konkurs obejmował wiedzę o ruchu drogowym w formule testowej (pytania otwarte i zamknięte).
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz oceną testów czuwała powołana komisja, w skład której weszli: przedstawiciel KPP i Straży Miejskiej w Ostródzie oraz wicedyrektor ds. opieki i wychowania Maria Jędrzejczyk.
W kategorii klas 4-8 zwyciężyli:
I miejsce – Jakub Czekała ze Szczytna
II miejsce – Oliwer Kłosiewicz Ostródy
III miejsce – Julia Sadowska z Nidzicy
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:
I miejsce Beata Kleber z Ostródy
II miejsce Klaudia Surowiec z Olsztyna
III miejsce Zuzanna Moszczyńska z Nidzicy
Pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia, nagrody i dyplomy.
Konkurs był podsumowaniem projektu „Jestem bezpieczny w ruchu drogowym”, na realizację którego Stowarzyszenie Amicus uzyskało grant z Programu Drogowskaz- Fundacji Inter Cars. W ramach projektu zostały zorganizowane wcześniej: warsztaty teoretyczno - praktyczne, prelekcja z policjantem, rajd rowerowy. Ponadto zastały zakupione i przekazane dla ZPSWR w Ostródzie rowery na kwotę 12 tyś. Zł. Całkowity koszt projektu przyznany przez Fundację Inter Cars to 20 tysięcy złotych.
Napisała: Beata Synowiec Dodała: Edyta P.
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
Z tej okazji w internacie dominował w tym dniu w strojach i dekoracjach kolor żółty – kolor życzliwości. W czadowej, „uśmiechniętej” fotoramce można było zrobić sobie zdjęcie z przyjacielem lub przyjaciółką. Byliśmy dla siebie mili i życzliwi. Wspólnie stworzyliśmy żywy obraz - uśmiech. Spędziliśmy życzliwe popołudnie z planszówkami , a po kolacji animowana komedia „Emotki” zabrała nas w świat emocji. Do akcji włączyli się też nasi wolontariusze, którzy rozdawali w internacie, szkole i przechodniom w parku uśmiechnięte balony i słoniki z miłym słowem. Oby każdy dzień był tak pozytywny i uśmiechnięty!
Napisała i dodała: Edyta P.
16 listopada wychowankowie internatu obejrzeli wystawę prac naszych lokalnych artystów z Klubu Plastyka Amatora „Jesienny przegląd twórczości Artystycznej”. Wystawa mieszcząca się w Galerii Amfiteatru zawiera ponad 140 prac, kilkanaście technik, 34 artystów. Na wystawie znajdują się min. prace z pleneru „Ostróda jak malowana”. Nasi podopieczni w ramach programu edukacji regionalnej „Tajemnice ziemi ostródzkiej” mieli za zadanie znaleźć obrazy przedstawiające nasze miasto. Następnym etapem będzie odnalezienie tych miejsc podczas spaceru po mieście.
Napisała i dodała: Edyta P.
W piątek 17 listopada 2023 r. uczniowie ZPSWR w Ostródzie odwiedzili Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji w Olsztynie, gdzie w nowoczesny, interaktywny i kreatywny sposób doświadczali, działali i poszerzali horyzonty otaczającego nas świata.
Zwiedziliśmy wszystkie poziomy „Kortosfery”. Pierwszym z nich PODZIEMNE KRÓLESTWO – tu przekonaliśmy się, że gleba to prawdziwy, żywy skarb pod naszymi stopami, a dżdżownica to najlepszy przyjaciel rolnika. Zgromadzone eksponaty przybliżają zwiedzającym zagadnienia związane z glebą – jej podstawowe znaczenie w rozwoju i ciągłości życia biologicznego.
Kolejnym poziomem MŁODZI ODKRYWCY KOSMOSU to przestrzeń wystawienniczo-warsztatowa przeznaczona dla najmłodszych gości Kortosfery. To interaktywny plac zabaw, w którym dzieci mogli aktywnie spędzać czas.
O tym JAK WYŻYWIĆ PRZYSZŁOŚĆ oraz jakie są koszty środowiskowe rolnictwa industrialnego, dowiedzieliśmy się odwiedzając kolejną wystawę Kortosfery. Ideą ekspozycji jest popularyzacja koncepcji zrównoważonego rozwoju produkcji roślinnej i kształtowania środowiska rolniczego. Przedstawione w tym dziale interaktywne eksponaty ukazują możliwe rozwiązania dla kluczowych wyzwań związanych z rolnictwem przyszłości.
Kolejnym poziomem była wystawa CZŁOWIEK – ISTOTA JEDZĄCA poświęcona budowie układu pokarmowego oraz wpływowi diety na ludzkie zdrowie. Jej interaktywne eksponaty ukazują konsekwencje nieprawidłowego odżywiania się i stylu życia. Zwiedzający poznali poszczególne funkcje elementów układu pokarmowego oraz składniki odżywcze dostarczane do organizmu z pokarmem.
Ekspozycja – SIEJĘ, WIĘC JESTEM – zabrała nas w fascynującą podróż po historii rolnictwa. Wystawa w ciekawy i nowatorski sposób przedstawia koncepcję współdziałania człowieka i natury, a zgromadzone na niej eksponaty prezentują uprawę roślin, hodowlę zwierząt i produkcję żywności – w przeszłości i współcześnie.
Napisała Dorota T. Dodała Grażyna M.
W ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości wychowankowie internatu wzięli udział w apelu „Zaśpiewajmy dla NIEPODLEGŁEJ” oraz wieczorze pieśni patriotycznych.
Napisała i dodała: Edyta P.
26.10.2023r w sali reprezentacyjnej Zamku – Muzeum w Ostródzie odbył się XI Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej „Śpiewamy Panu”. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Warmii i Mazur, a organizatorami byli nauczyciele z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych w Ostródzie.
Na początku wszystkich artystów oraz przybyłych gości przywitał p.Tomasz Brzeski Dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych w Ostródzie, a swoim ciepłym słowem, troską oraz modlitwą wszystkich uczestników konkursu objął oj. Robert Twardokus, proboszcz parafii p.w. Świętego Franciszka w Ostródzie. Swoją obecnością zaszczyciły nas: p. Anna Żebrowska i p. Dorota Hilińska - Inspektorzy Wydziału Oświaty ze Starostwa Powiatowego w Ostródzie, p. Elżbieta Socha - Sekretarz Miasta Ostróda oraz p. Maria Jędrzejczyk- Wicedyrektor do spraw opieki i wychowania w Zespole Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie.
W konkursie wzięło udział 65 uczestników – 4 solistów i 11 zespołów.
Na scenie zaprezentowały się następujące Ośrodki:
W tym roku mogliśmy usłyszeć 15 utworów podczas których młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty wokalne. Dziękujemy im, że razem z nimi poprzez śpiew mogliśmy oddać chwałę Panu Bogu. Spośród wszystkich artystów jury wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce - Bartosz Wodzyński
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie,
utwór: „Tłumy serc”.
II miejsce - Sandra Kubińska
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, utwór: „Amen” z repertuaru Małe TGD.
III miejsce - Klaudia Lewandowska
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim, utwór: „Panie proszę przyjdź”.
w kategorii zespół:
I miejsce - Amelia, Helenka, Andżelika, Lena, Mikołaj, Wiesia i Amelia
Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie, utwór: „Raduje się dusza ma”.
II miejsce - Teraz My
Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Działdowie, utwór: ”Ani TY ani JA”
III miejsce - Małgorzata, Kacper, Mateusz, Kacper, Wiktoria, Magdalena, Ewa
Szkoła Podstawowa nr 8 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie, utwór: „Stoję dziś”.
Wyróżnienie - Maksymilian, Michał, Korneliusz, Alicja, Zuzanna, Ksawery
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Ostródzie, utwór: „Królestwo Boże jest wśród nas”.
Wyróżnienie - Amelia, Antosia, Karolina, Maciek i Olek
Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Rewalidacyjnych w Ostródzie,
utwór: „Siedem” z repertuaru zespołu Małe TGD.
Grand Prix - Paulina Sawicka
Szkoła Branżowa w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie, utwór: „Oceany” z repertuaru Hillosng Unitet.
Nagroda specjalna (osobowość sceniczna) - Julia Neumann
Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie
Nagroda specjalna (pewność siebie na scenie) - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy
w Lidzbarku Warmińskim.
Podczas obrad Jury, wszyscy mogliśmy wziąć udział we wspólnej zabawie i śpiewie, którą poprowadziły uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych im. Sándora Petöfi w Ostródzie pod opieką p. Aleksandry Góralskiej- Marszelewskiej. Można było także skosztować pysznych wypieków, przygotowanych przez uczniów Szkoły branżowej z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie.
Bardzo dziękujemy wszystkim naszym sponsorom. Dzięki ich wsparciu mogliśmy zorganizować ten wyjątkowy konkurs i obdarować wszystkich utalentowanych artystów. W tym roku naszymi sponsorami byli:
Dziękujemy także wszystkim opiekunom naszych cudownych, młodych, zdolnych artystów.
To dzięki Wam ten dzień był wyjątkowy. Składamy Wam wielkie podziękowania za ogromny trud jaki włożyliście w przygotowanie ich do występów.
Dziękujemy również :
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jakikolwiek sposób w organizację konkursu.
Dziękujemy Dyrekcji ZPSWR za zaufanie, ogromne wsparcie, życzliwość i wszelką pomoc.
Napisała: Magdalena Miller, Anna Grala Dodała na stronę: Małgorzata Beczyńska
„JESIENNE SPRZĄTANIE GROBÓW- NIE POZWÓLMY UMRZEĆ PAMIĘCI”
31 października 2023r. uczniowie klasy VII i VIII oraz IIa, IIb i IIIa PdP wraz z opiekunami Szkolnego Koła PCK wybrali się na pobliski cmentarz z XIX wieku, który znajduje się w centrum miasta aby posprzątać opuszczone i zaniedbane groby. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali swoją pracę. Uprzątnęli z nagrobków gałęzie i jesienne liście. Zadbali o ponowne ustawienie przewróconych krzyży i tabliczek z imionami i nazwiskami zmarłych. Usunęli z grobów stare, wypalone znicze, a na ich miejsce zapalili nowe, chcąc uczcić pamięć zmarłych.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”
Wisława Szymborska
To już szósty raz społeczność naszej Placówki uczestniczyła w pięknej akcji „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11, było dla nas wielką radością. Wspaniale jest uczestniczyć w tak wielkim przedsięwzięciu. Poczuć się cząstką wielkiej, polskiej wspólnoty.
Napisała: L. Krześniak Dodała: M. Beczyńska
W piątek na holu zebrali się uczniowie wszystkich klas wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami, żeby wspólnie uczcić Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę i uroczyście odśpiewać hymn Polski. Była to bardzo wzuszająca chwila. Uroczystość została wzbogacona o krótki występ wokalno - poetycki uczniów klasy 5 przygotowany pod opieką pani Lidki Krześniak.
Napisala i dodała Grażyna M.
Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W tym roku wychowankowie internatu pod opieką wychowawców odwiedzili lokalne miejsce pamięci cmentarz "Polska Górka” oraz uporządkowali bezimienne i opuszczonych groby na cmentarzu miejskim. W grupach odbyły się zajęcia nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Napisała i dodała: Edyta P.
Uczniowie klasy VIb oraz kilkoro uczniów z VIIa aktywnie spędziło piątkowy (20.10.2023r. ) dzień w hullo, gdzie wspaniale można razem, ale także indywidualnie rozwijać pasje. Celem wycieczki była edukacja przez rekreację i sport, integracja, pobudzenie ciekawości odkrywania świata i wywołanie uśmiechu na twarzach dzieci. Dzięki strefie wirtualnej rzeczywistości (VR) uczniowie ZPSWR mogli wcielić się w kierowcę rajdowego, snajpera oraz wiele innych ról. Pokój laserowy to z kolei miejsce, w którym mogli poczuć się jak tajny agent, który musi pokonać labirynt wiązek świetlnych. Wzięliśmy udział również w warsztatach kulinarnych przygotowując własne pralinki oreo. Ścianka wspinaczkowa okazała się idealnym miejscem do aktywnego spędzenia czasu i przełamywania barier i lęków. Każdy free climber znajdzie tam coś dla siebie. A teraz zobaczcie jak świetnie się bawiliśmy.
Napisała Dorota Tetmer- Czarzasta Dodała Grażyna M.
Zima to wyjątkowo trudny czas dla zwierząt ze schroniska. Po raz kolejny udowodniliśmy, że los potrzebujących zwierząt nie jest nam obojętny.
Z ogromnym odzewem ze strony całej naszej społeczności spotkała się Akcja Charytatywna „Pomagamy Zwierzętom”. Akcję ponownie wsparła klasa III a z wychowawczynią p. Magdą Gliszczyńską. W ramach akcji nawiązaliśmy także współpracę z Panią Kasią ze Sklepu Zoologicznego Sierściuch, gdzie klienci zostawiali smakołyki dla potrzebujących zwierząt. Hojnych darczyńców Wolontariusze obdarowali smacznymi rogalikami, a zakupiona za zebrane fundusze dobrej jakości karma będzie najlepszymi najbardziej przydatnym prezentem.
Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.
Jesteśmy gotowi na finał Akcji Charytatywnej „ Pomagamy Zwierzętom”.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta P.
17 października w internacie odbyła się Uroczysta Gala rozdania...Oskarów! W taki wyjątkowy sposób wychowankowie internatu docenili dyrekcję, wychowawców i wszystkich pracowników. Samorząd Internatu wręczył prawdziwe statuetki w takich kategoriach jak: Reżyseria, Scenariusz, Mikrofon roku, Luzak roku, Super pomoc, Strażnik dyscypliny, Złoty środek, Złota chochla... i wielu innych. Wszyscy nagrodzeni ze wzruszeniem przyjęli wyrazy sympatii i uznania.
Napisała i dosała: Edyta P.
Jesiennym ogniskiem wychowankowie internatu pożegnali dziś lato i powitali już chłodniejsze dni. Wprawdzie dookoła było jeszcze całkiem zielono ale jesienna mandala z zebranych darów natury wykonana przez naszych wychowanków pokazuje, że jesień już nadeszła. Były tańce wokoło ogniska, zabawy i oczywiście pieczone kiełbaski.
Napisała i dodała: Edyta P.
Odbywają się kolejne spotkania grup warsztatowych w ramach projektu z dotacji Fundacji mBanku. Uczestnicy poznają nowe gry planszowe, rozwiązują zadania z matematyki wykorzystując różne triki matematyczne, a także liczą podczas aktywności fizycznej. Jest wesoło i słodko, bo zajęcia kończą się słodkimi upominkami:)
Napisała i dodała Grażyna M.
Uczestnicy poznali fajny sposób wykonywania działań z liczbami ujemnymi. Na filmie krótki instruktaż :)
Biała laska to międzynarodowy symbol osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej miliony osób z dysfunkcją wzroku mogą normalnie funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego.
Wczoraj, tj. 18.10.2023 r. internat odwiedzili wyjątkowi goście. Na zaproszenie Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu odpowiedzieli członkowie Polskiego Związku Niewidomych, Okręg Warmińsko-Mazurski, Koło w Iławie na czele z Panią Prezes Koła Dorotą Maćko. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”, w której wychowankowie internatu biorą udział od kilku lat. Pani Prezes Dorota Maćko w sposób poglądowy przedstawiła wychowankom internatu sposoby udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, pokazała wiele akcesoriów, które pomagają im w codziennym funkcjonowaniu, m.in.: tyflomapy, pismo punktowe Braille’a, szachy dotykowe, kostkę Rubika, białe laski oraz inne pomoce i urządzenia elektroniczne wspomagające osoby niewidome i niedowidzące. Chętni wychowankowie mogli osobiście sprawdzić, w jaki sposób poruszają się osoby niewidome, korzystając z pomocy przewodnika lub białej laski. Te i inne zadania, które wykonywali wychowankowie były dla nich nowym, pouczającym doświadczeniem, uczącym empatii i zrozumienia dla osób niewidzących i niedowidzących.
Naszym gościom dziękujemy za atrakcyjne i bardzo pouczające spotkanie.
Napisały: Ewa Ostrowska, Maria Jędrzejczyk Dodała: Edyta P.
Dnia 12 października w internacie miało miejsce Powitanie Nowych Wychowanków. Każdy z nowo przybyłych musiał udowodnić, że zdobył odpowiednią wiedzę oraz umiejętności wymagane w codziennym życiu w internacie. Przed wychowankami postawiono szereg konkurencji sprawnościowych oraz quiz wiedzy o internacie. Wszyscy spisali się na medal i po złożeniu uroczystej przysięgi zostali mianowani przez Panią i Pana Dyrektora na Wychowanka internatu.
Napisał: Tomasz Urbanowicz Dodała: Edyta P.
W poniedziałek uczniowie klasy 3 szkoły branżowej wraz ze swoją wychowawczynią panią Magdą Gliszczyńską zorganizowali wycieczkę do Muzeum w Grunwaldzie. Ciekawa wystawa oraz spacer po polach słynnej bitwy bardzo przybliżyły im historię z 1410 roku. Dodatkową atrakcją był guiz wiedzy zdobytej podczas zwiedzania, np. uczniowie musieli dowiedzieć się z jakich elementów składał się strój rycerza, podać 3 rodzaje broni używanej podczas wielkiej bitwy 1410 roku. Zadanie zostało wykonane przez wszystkich uczestników, dzięki czemu z wycieczki wrócili bogatsi o nową wiedzę. Podpowiadamy innym klasom, że w poniedziałki jest wstęp wolny do muzeum.
Dodała Grażyna M.
12 października w internacie zaprzysiężyliśmy nowych wolontariuszy - członków Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu. Nowym wolontariuszom życzymy wielu owocnych działań w akcjach mających na celu czynienie dobra.
Napisała: Ewa Ostrowska Dodała: Edyta Palczewska