Szkoła Promująca Zdrowie

INTERNAT OPIEKA - WYCHOWANIE - REWALIDACJA NASI PRZYJACIELE 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008

Internat

2013/2014

 

 

Atrakcje turystyczno - krajoznawcze w internacie.            

 

             Ostatnie miesiące  w internacie pełne zawsze są atrakcji turystycznych. Pogoda sprzyja wycieczkom i biwakom, wiec wychowawcy starają się nagrodzić całoroczną pracę swoich podopiecznych szeregiem ciekawych form spędzania czasu wolnego. Jest to również najbardziej atrakcyjna i efektywna forma nabywania informacji jak bezpiecznie i ciekawie zagospodarować nadchodzący wolny czas od nauki w szkole. W tym roku szkolnym nasi wychowankowie zwiedzili Trójmiasto, Olsztyńską Starówkę, piękne okolice jeziora Jeziorak, Starych Jabłonek, a także biwakowali w Ośrodku Sokół i Bajka. Już pod koniec maja gr. VII wyruszyła na biwak „Chatka Puchatka” do gospodarstwa agroturystycznego w Żurejnach. Dziewczynki doświadczyły tam 2 dni pełne gier i zabaw na łonie natury, poznały okolice Starych Jabłonek i miło spędziły czas przy wieczornym ognisku. Podobnie aktywnie spędzali czas chłopcy z gr. V na biwaku w Ośrodku Sportów Wodnych „Sokół” i chłopcy z gr. III w Ośrodku „Bajka”. Sportowe zaplecze sprzyjało zabawom i rozgrywkom piłkarskim a piękna okolica grom terenowym. Wieczorem można było rozwijać zdolności kulinarne podczas grillowania. W połowie czerwca najmłodsi chłopcy z gr. VI spędzili 2 dni pełne atrakcji na wycieczce „Wokół jeziora Jeziorak”. Pobyt w porcie jachtowym „Pod Omegą”, spotkanie z kapitanem żeglugi oraz rejs jachtami żaglowymi były dla nich niezapomnianym  przeżyciem.  Dodatkową atrakcją była wizyta na basenie oraz spacery nadbrzeżem w Iławie, a następnego dnia zabawy rekreacyjne w „Krainie Kłobuka” w Karnitach. Równie ciekawe i rozbudzające poznawczo były jednodniowe wycieczki do Olsztyna i Trójmiasta. Chłopcy z gr. IV zwiedzili Stare Miasto i zabytki Olsztyna, poznali historię naszego miasta wojewódzkiego. Zjedli obiad i słodki deser na Starówce a potem spędzili miło popołudnie podczas seansu filmowego  w kinie Helios. Wiele atrakcji dostarczył dziewczynkom z gr. I i II pobyt w Trójmieście. W Centrum Nauki „Eksperyment” zwiedziły ciekawe wystawy interaktywne, które dostarczyły im wiele zabawy, ale też pobudziły ciekawość świata. Dziewczynki z gr. II zwiedziły również „Akwarium Gdyńskie” oraz ZOO w Gdańsku.  Gr. I popłynęła w  rejs  statkiem z Gdańska na Westerplatte, gdzie poznała historię tego miejsca a następnie spędziła miło czas w Aquaparku w Sopocie. Podróż zakończono wizytą w McDonalds.

             Wycieczki  to ,,otwieranie drogi na świat” naszym wychowankom, przygotowanie do samodzielnych wypraw, obserwacji i badań w celu zaspokojenia ciekawości, potrzeb intelektualnych, estetycznych i zdrowotnych.

 

 

 

     Uroczyste pożegnaie absolwentów.

 

            12 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, którzy w czasie swojej nauki mieszkali w internacie. W  tym roku szkolnym internat opuściło 10 osób kończąc tym samym naukę w szkole średniej. Uroczyste pożegnanie absolwentów stało się już miłą tradycją, która dostarcza wszystkim wielu emocji  i wzruszeń. Również w tym roku nie zabrakło chwil, które wywołały uśmiech na twarzach ale także łez towarzyszących rozstaniu. W części artystycznej, która rozpoczęła imprezę, nasi absolwenci odegrali scenkę, przedstawiającą życie internatu w krzywym zwierciadle. Były wspomnienia, wiersze i piosenki. Nie zabrakło podziękowań dla dyrekcji i wychowawców wyrażonych słowami i kwiatami. Głos zabrali również zaproszeni goście: pan Dyrektor  ZPSWR Ryszard Kowalski,  Wicedyrektor  pani Dorota Urban, Kierownik praktyk pan Tadeusz Szczepański i oczywiście najbardziej zżyta z  wychowankami internatu Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki pani Maria Jędrzejczyk. W dalszej części akademii  wręczono  absolwentom dyplomy oraz pamiątkowe kubeczki ze zdjęciami z internatu. Uroczystość  zakończył poczęstunek dla absolwentów i zaproszonych gości. Nad całością imprezy czuwali wychowawcy internatu: panie Beata Synowiec, Anna Kapturkiewicz, Ilona Krawczyk i Ilona Cherkowska.

 

   

 

Radosny i pełen atrakcji Dzień Dziecka.

 

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.  -  Janusz Korczak

                Od lat Dzień Dziecka w internacie jest dniem pełnym radości i niespodzianek. Również w tym roku 2 czerwca pani Ilona Krawczyk oraz Ilona Cherkowska dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był pełen atrakcji. Impreza rozpoczęła się na ostródzkim molo, skąd nasi wychowankowie wypłynęli w rejs po Jeziorze Drwęckim. Wspaniałą wyprawę, na której można było podziwiać urokliwe krajobrazy i piękną panoramę Ostródy zakończył na brzegu słodki poczęstunek. W internacie czekała na naszych podopiecznych następna atrakcja – występy magika Adama, który zachwycił swoim pokazem zarówno młodszych jak i starszych wychowanków. Obchody Dnia Dziecka zakończyła następnego dnia zabawa dyskotekowa.

 

 

Uroczysty Dzień Matki i Ojca.

 

"Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz." Konstanty Ildefons Gałczyński

          Jest takie święto w kalendarzu, które zawsze wzbudza wiele emocji - to uroczystość Dnia Matki. W tym roku wychowankowie grupy I, IV, VI i VII 30 maja uczcili Dzień Matki oraz nadchodzący Dzień Ojca wspólnie z zaproszonymi rodzicami. I tym razem nie obyło się bez chwil pełnych wzruszeń, ale przede wszystkim radości i uśmiechu. W podziękowaniu za trud wychowania i codzienną troskę podopieczni wraz z wychowawcami przygotowali w poszczególnych grupach szereg niespodzianek. Mamy miały okazję obejrzeć występy oraz prace swoich pociech, a także prezentację multimedialną o codziennym życiu w naszym internacie, organizowanych imprezach i uroczystościach. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich dzieci, a dzieci szczęśliwe, że mogły zaprezentować swoje talenty i umiejętności. Dla zaproszonych gości przygotowano słodki poczęstunek i upominki. Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom za udział w uroczystości i zapraszamy ponownie, już za rok!

 

                                                                                

 

 

Światowy Dzień bez Papierosa w internacie.

 

              28.05 2014r. cała społeczność internatu włączyła się w obchody Światowego Dnia bez Papierosa. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją przygotowanego pod kierunkiem pani Anny Morawskiej oraz pani  Agnieszki Fert przedstawienia o charakterze profilaktycznym pt. ,,Palenie zabija”.  Kolejnym punktem programu imprezy była prelekcja pani Anny Skiby z Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostródzie na temat szkodliwości palenia nikotyny. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli wykazać się wiedzą na ten temat w czasie zaproponowanego przez naszego gościa konkursu. Zadaniem każdej grupy było narysowanie sylwetki osoby palącej z charakterystycznymi dla niej cechami. Plakaty zostały omówione przez przedstawicieli grup a  wszyscy otrzymali w nagrodę  jabłko.

          W tym dniu podsumowane zostały realizowane w internacie we współpracy z Sanepidem dwa programy profilaktyczne ,, Nie pal przy mnie proszę” oraz ,, Znajdź właściwe rozwiązanie”. Nagrodzeni zostali również laureaci konkursu pn. ,, Palenie albo zdrowie- wybór należy do Ciebie”, których prace stanowiły scenografię imprezy. Oto wyniki  konkursu:

 I miejsce – Hubert Jaworski

II miejsce- Wojciech Klonowski

III miejsce – Bogusław Maśliński

Wyróżnienie – Marysia Słodkowska

 

                  

 

 

Letnia Olimpiada Sportowa.

"Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku".

 

               26 maja odbyła się w internacie Letnia Olimpiada Sportowa. Jak co roku wszyscy wychowankowie mieli możliwości wykazywania się odwagą, dzielenia swoimi umiejętnościami z kolegami i odczuwania radości ze sportu. Tym razem p. Ewa Ostrowska i p. Kamila Fryczyńska przygotowały 10 stacji, w których trzeba było zaliczyć następujące zadania: przenoszenie piłki na brzuchu i powrót biegiem, slalom i toczenie piłki kijem hokejowym, sztafeta, rzut do kosza, strzał na bramkę prawą i lewą nogą, skoki na piłce do pilatesu, skok przez hula – hop i powrót z kręceniem na ręku, przejście po równoważni oraz przejście pod tunelem z ciał. Wszystkie grupy z dużym zaangażowanie realizowały kolejnie zadania. Olimpiada była nie tylko sprawdzianem sprawności i umiejętności, lecz również doskonałą okazją do rozwijania koleżeństwa, woli walki, zdyscyplinowania, a przede wszystkim do aktywnie i zdrowo spędzonego czasu na świeżym powietrzu.

  

 

Ognisko ze skarbem w tle.

 

                W tym roku po raz pierwszy w naszym internacie odbyło się ognisko wiosenne. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała ciekawym zabawom przygotowanym przez p. Piotra Górskiegi i p. Tomasz Urbanowicza. Zanim wychowankowie internatu rozpoczęli pieczenie kiełbasek musieli odnaleźć ukryte narzędzie, które pomogłoby uwolnić zawieszony na wieży skarb. Aby zrealizować zadanie wszystkie grupy z dużym zaangażowanie wykonały przygotowany zestaw konkurencji.  Uwolniony skarb krył słodką niespodziankę dla uczestników zabawy. Po zmaganiach wszyscy wychowankowie chętnie zabrali się do pieczenia kiełbasek , na rozpalonym wcześniej przez organizatorów i panią Dyrektor ds. Wychowania i Opieki ognisku.

 

 

 

Aktywny wypoczynek w Ośrodku „Pod lipami”.


„AKTYWNIE PO ZDROWIE - ZIELONA SZKOŁA W KRAINIE WIELKICH JEZIOR”

           W dniach 12 – 14. 05. 2014 r. dwudziestu wychowanków internatu miało okazję uczestniczyć w wyjątkowo atrakcyjnych zajęciach w Ośrodku „Pod lipami” w Lidzbarku Welskim. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie panie Anna Morawska, Edyta Palczewska, Marzena Kopczyńska i Ewa Ostrowska we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Amicus” i PEFRON.  Celem głównym projektu było zapewnienie  uczestnikom możliwie najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawienie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych oraz wzbogacenie działalności dydaktyczno – wychowawczej naszego Ośrodka. Młodzież pod okiem wykwalifikowanego instruktora miała okazję korzystać z toru quadowego, który był jedną z największych atrakcji, a także nowoczesnego dwukołowego pojazdu elektrycznego segway. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi na gokartach oraz zorbing - zabawa w gigantycznej, dmuchanej kuli. Nasi wychowankowie poznali Paintball w formie strzelnicy leśnej z celami statycznymi oraz Łucznictwo. Uczestnicy przeszli również szkolenie z Nordic Walking. Do naszej dyspozycji były nowoczesne boiska do piłki nożnej i siatkowej oraz trampolina. Nasi podopieczni wzięli udział w wielu zabawach integrujących: zapasy sumo, walka gladiatorów, hydraulik, bieg w workach, przeciąganie liny oraz porywającej do tańca zumbie. Wieczory wieńczyły ogniska z kiełbaską
i śpiewem. Wycieczkę zakończył pobyt w Aquaparku w Pluskach.

           Wspólne zabawy i przeżywane radości wzmocniły koleżeńskie więzi, a także rozwinęły postawę dbania o zdrowie i kondycję fizyczną. Był to bardzo aktywnie i zdrowo spędzony czas na świeżym powietrzu, wśród otaczającej pięknej przyrody i co najważniejsze bez komputerów i telewizora.

 

                                   

            

 

 

Przegląd Form Teatralnych grup wychowawczych.

 

      8 maja odbył się w naszym internacie Przegląd Form Artystycznych grup opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowany przez panią Beatę Synowiec i Annę Kapturkiewicz.  Jak co roku ten dzień różnił się od innych. Na chwile przenieśliśmy się w świat teatru i jego artystycznych walorów. Każda z grup wychowawczych mogła zaangażować się w obchody tej imprezy, wybierając najodpowiedniejszą dla siebie formę. Mogliśmy podziwiać przedstawienie „Awantura w kuchni” w wykonaniu gr. VI oraz spektakl  pokazujący, jak zaczyna się i kończy przygoda z narkotykami w wykonaniu gr. I pt. „Trzy razy NIE”, a także teatrzyki kukiełkowe: „Kukiełkowe improwizacje” w wykonaniu gr. IV oraz. „Królewna Śnieżka” w wykonaniu gr. VII. Dużo wzruszeń dostarczył występ gr. II, która zaprezentowała pantomimę „Kopciuszek”, natomiast skecze gr. V i III rozbawiły całą publiczność.  W przeglądzie uczestniczyli również zaproszeni goście: Mini Pantomima „Smyk” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących z Olsztyna, która zaprezentowała  przedstawienie pt. „Szczęśliwy las” oraz zespół  wokalno-taneczny PIĄTECZKI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostródzie zaczarował piosenką i porwał wszystkich swoim występem do tańca. Wielkie emocje towarzyszyły podczas występów zarówno  młodym aktorom jak i publiczności.

            Młodzież po raz kolejny przekonała się,  że teatr nie nudzi, szczególnie wtedy, gdy się jest jego twórcą. Przeżyliśmy dzień pełen wrażeń i świetnej zabawy.

 

                                                               

 

 

 

Wojewódzki Festiwal Piosenki "Śpiewać każdy może".

                W tym roku kolejny raz gościliśmy utalentowaną młodzież z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych województwa warmińsko-mazurskiego. 10 kwietnia w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbył się V Wojewódzki Festiwal Piosenki dla dzieci i młodzieży „Śpiewać każdy może” organizowany przez wychowawczynie: p. Edyta Palczewska, p. Anna Kapturkiewicz i p. Beata Synowiec. Swoje zdolności muzyczne zaprezentowali uczniowie z ośrodków w Szymanowie, Elblągu, Iławie, Szczytnie, Nidzicy, Węgorzewie i Ostródzie.  

              Nagrodę główną oraz puchar Grand Prix, ufundowany przez Starostę Powiatu Ostródzkiego – otrzymał uczeń naszej szkoły Marcin Kobyliński. Jego piosenka „Volveremos” zdobyła uznanie jury oraz największy aplauz publiczności. Serdecznie gratulujemy! Jury w składzie: Mariola Świerzewska, Joanna Maciejewska, Bożena Tylicka, Anna Mówińska oraz Marzena Kopczyńska  przyznało także I, II i III miejsce oraz 5 wyróżnień. Zdobywcą I  miejsca został Alex Fydrych z SOSW w Nidzicy,
II miejsce – Kamila Czarnecka z ZPSW w Iławie i III egzekwo – Daniel Paczkowski SOSW w Elblągu, Żaneta Szczepkowska SOSW w Nidzicy oraz Łukasz Jaworski SOSW w Szczytnie. Wyróżnienia otrzymali: Mariola Owsianka z SOSW
w Szymanowie, Daria Maciejewska i Marcin Tumanowicz z SOSW w Szczytnie oraz Weronika Rutkowska i Natalia Stawicka
z SOSW w Węgorzewie. W konkursie nie było przegranych, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

             Jak co roku Festiwal był okazją do integracji młodzieży, zaprezentowania swoich talentów muzycznych oraz zdobywania doświadczeń scenicznych. Impreza przebiegła w miłej atmosferze przy aplauzie licznie zgromadzonej publiczności. Występy były na wysokim poziomie i dostarczyły uczestnikom oraz wszystkim obecnym wielu emocji
i wzruszeń. W przerwie festiwalu wystąpiły siostry: Magda i Agnieszka Banasiuk, które swoimi piosenkami porwały do zabawy uczestników i publiczność oraz zespół taneczny z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie.

 

 

 

 

 

 

                 

 

 

Konkurs ortograficzny.

                Dnia 17.03.2014r. odbył się w internacie kolejny już konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii”. Konkurs jest okazją do utrwalenia zasad ortografii oraz rozwijania zainteresowań kulturą języka polskiego. W tym roku udział wzięło 19 wychowanków. Konkurs podzielony był na 2 etapy: pisanie tekstu i wyrazów ze słuchu oraz uzupełnianie tekstu. Wychowankowie jak co roku chętnie sprawdzili swoje umiejętności. Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Mateusz Górecki, II miejsce – Justyna EIchstadt i Rozalia Lajzer oraz III miejsce – Łukasz Wyrębiak. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Anna Kapturkiewicz.

                                                

 

Zabawa karnawałowa.

            Karnawał to czas balów, zabaw i maskarad. Z tej okazji dnia 23 stycznia 2014r. w naszym internacie odbył się Bal Karnawałowy pod hasłem „W KRAINIE BAŚNI H. CH. ANDERSENA”, zorganizowany przez panią Elżbietę Sarnecką i Agnieszkę Fert. Wychowankowie zapoznali się z postacią H. Ch. Andersena oraz jego twórczością, a następnie wzięli udział w konkursach i zabawach tematycznych, wykazując się bardzo dużą znajomością baśni tego pisarza. Były też zabawy ruchowe i sprawnościowe, w których uczestnicy wykazali się dużym sprytem i zręcznością. Główną atrakcją balu był konkurs na najpiękniejsze i najciekawsze przebranie. Na bal przybyło wiele postaci z baśni tego znakomitego poety i baśniopisarza, spośród których jury wyłoniło zwycięzców. Wygrały wychowanki grupy I – Natalia Wesołowska i Sandra Żach, przebrane za głównych bohaterów baśni „Pasterka i Kominiarczyk”.

         Zwycięzcy konkursów oraz wszystkie osoby przebrane zostały nagrodzone słodkimi upominkami. Czas upłynął na wspólnej zabawie przy dźwiękach muzyki zespołu „DJ ZBYCH”. Pan Zbyszek już po raz kolejny uświetnił ten wyjątkowy wieczór swoją obecnością, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

 

          

 

Czytamy utwory Marii Konopnickiej.

 

                  22.01.2014 w internacie  odbyła się kolejna edycja konkursu o tytuł Mistrza pięknego czytania . O ten zaszczytny tytuł walczyły dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej. Celem imprezy było rozbudzanie zainteresowania twórczością Marii Konopnickiej patronki naszej placówki, promowanie mody na czytanie, propagowanie idei pięknego i głośnego czytania, uczenie rywalizacji w miłej atmosferze oraz kształcenie umiejętności pięknego czytania.

                  Do zmagań w tegorocznym konkursie  przystąpiła 14 uczestników w wieku od 9 lat do 22 lat, wyłonienie zwycięscy nie było łatwe, gdyż wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu.Uczestnicy czytali przed publicznością wybrany fragment twórczości Marii Konopnickiej. Jury  w składzie: Wicedyrektor ds. Opieki i Wychowania  pani Maria Jędrzejczyk, pani Grażyna Mikulewicz – bibliotekarz z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Barzyńskiego i pani Małgorzata Beczyńska ze szkolnej biblioteki naszej placówki przy ocenie występu brało pod uwagę poniższe kryteria: płynność czytania, wyrazistość, kontakt z publicznością, intonację oraz poprawność czytanego tekstu.W kategorii dzieci  do lat 14 Mistrzem pięknego czytania został Ernest Nikiel, II  miejsce zajął Kuba Burakiewicz, III miejsce Sylwester Jaros. W kategorii starszych wychowanków Mistrzem pięknego czytania został  Mateusz Górecki, II miejsce zajął Patryk Graw, III- Rozalia Lajzer. 

                Wszyscy uczestnicy  otrzymali wartościowe nagrody książkowe i rzeczowe, pozyskane przez organizatorki  konkursu Annę Morawską i Beatę Synowiec.

                Gratulujemy laureatom zwycięstwa a wszystkim  uczestnikom dziękuje za udział w konkursie.

 

                                                       Wieczór wigilijny 2013r.                                                                                     

                Wigilia to szczególny dzień, kiedy spotykamy się z bliskimi przy wspólnym stole w oczekiwaniu na narodziny Jezusa. Również u nas w internacie tradycyjnie spotykaliśmy się 19 grudnia na uroczystej kolacji, aby przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia.  Był to wyjątkowy  wieczór, pachnący choinką i wigilijnymi potrawami, pełen dobrych uczuć, radości i tradycji. Przy biało nakrytym stole, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii spotkali się wychowankowie naszego internatu, pracownicy i zaproszeni goście: Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk, ksiądz Dziekan Roman Wiśniowiecki, Pastor Waldemar Eggert i Wojciech Gudaczewski. W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich występ przygotowany przez wychowanków i wychowawców grupy IV i V oraz chór pod kierunkiem pani Marzeny Kopczyńskiej. W tym roku po raz pierwszy Jasełka zaprezentowane zostały w formie teatru cieni, co wzbudziło duże zainteresowanie wszystkich obecnych.

               Po występie zaproszeni goście oraz gospodarze złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Wspólne łamanie się opłatkiem rozpoczął krótką modlitwą ks. Dziekan Roman Wiśniowiecki.

 

                       Wieczór wigilijny upłynął w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości  i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek oraz wspólnie śpiewanie kolęd. Dzięki wysiłkom naszych wspaniałych pań kucharek mieliśmy szanse spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw: barszczu czerwonego, ryb, śledzi na kilka sposobów, pierogów, kapusty z grzybami  i wielu innych smakowitych dań.

 

                     Kolację zakończyło przybycie wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który dzięki życzliwości przyjaciół naszego Ośrodka (licznym sponsorom) mógł wręczyć wszystkim wspaniałe paczki.

                         

                                                     

               Nad przebiegiem uroczystości czuwały organizatorki panie: Marzena Kopczyńska, Edyta Palczewska, Ewa Ostrowska i Kamila Fryczyńska

 

Konkurs plastyczny „Aniołowo”.

             W listopadzie 2013 r. ogłoszono w internacie konkurs plastyczny  „Aniołowo”. Swój talent zaprezentowało  17  wychowanków z różnych grup.  Prace zostały wywieszone na jadalni internatu i zachwycały zarówno mieszkańców jak i odwiedzających nas gości. Pięknie wykonane anioły wprowadziły wszystkich w przedświąteczny nastrój. Po podliczeniu punktacji przyznanej przez jury 16 grudnia organizatorki konkursu p. Edyta Palczewska i Marzena Kopczyńska wręczyły nagrody wyłonionym laureatom oraz upominki wszystkim uczestnikom. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce Marek Rachuba, II – Bartosz Winkielewski, III – Beata Kuriata. Szczególne wyróżnienie zdobyli: Patrycja Połeć, Sandra Żach, Anna Kleber, Natalia Włodarska,  Arek Byglewski i Rozalia Lajser.  Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.


 

 

Teatr lalek "FRASZKA"

                4 grudnia wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego odwiedził objazdowy teatr lalek z Warszawy „Fraszka”.  Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Tajemniczy hipopotam” autorstwa Katarzyny Świsłowskiej. Artyści za pomocą lalek i pięknej dekoracji przenieśli nas w świat egzotycznych zwierząt na Madagaskar. Opowieść o poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni dostarczyła wielu emocji wszystkim widzom. Najbardziej poruszyła najmłodszych wychowanków, którzy z wielkim entuzjazmem oglądali cały spektakl i żywo reagowali na toczącą się akcję. Na koniec publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

                                                                                    

 

                                                                                                   Andrzejki

               "Zebrała się nasza gromada, gdy wieczór już zapadał. Chętna do zabawy w andrzejkową noc, bo to wróżb i magii moc".

              27 listopada odbył się Wieczór wróżb i tajemnic zorganizowany przez grupę VII pod kierunkiem pani Ilony Krawczyk i Ilony Cherkowskiej. W zaczarowany świat magii przeniosły nas 3 wróżki: Piękna, Mądrości i Nocy.  Wychowankowie internatu podczas zabawy poznawali andrzejkowe  tradycje. Za pomocą kart, serduszek, wosku i innych tajemniczych przedmiotów dowiedzieli się, kim będą w przyszłości i mogli poznać swoich wybranków. Wróżby przeplatane były różnymi konkurencjami oraz pokazem mody czarowników i czarodziejek i zakończyły się wspólną zabawą dyskotekową. Andrzejkowy wieczór dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

 

                                                                                  Turniej Tenisa Stołowego
              

          Po raz kolejny chętni wychowankowie internatu wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora ds. Wychowania i Opieki.  Rozgrywki  trwały od połowy października pod czujnym okiem organizatorów pana Piotra Górskiego i Tomasza Urbanowicza. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: kategorii dziewcząt i kategorii chłopców.
26 listopada turniej zakończyły mecze finałowe, które sędziował Dyrektor Ośrodka Ryszard Kowalski. W grupie  dziewcząt zwyciężyła Anna Malinowska. Kolejne miejsca zajęły Katarzyna Machnowska i Patrycja Połeć. W grupie chłopców I miejsce zajął Hubert Jaworski, II – Krystian Sikorski, a III -  Patryk Graf. Zdobywcom pierwszych miejsc puchary wręczyła Pani Wicedyrektor Maria Jędrzejczyk.

 

                                                                                 Konkurs ruchu drogowego

            W ramach bezpieczeństwa dzieci i młodzieży dnia 19.11.2013r odbył się w internacie  konkurs „Znam zasady ruchu drogowego”, zorganizowany przez panią Elżbietę Sarnecką, Agnieszką Fert i Beatę Synowiec. Zmagania uczestników poprzedziła prelekcja funkcjonariusza policji pana Jarosława Ławnickiego, która przypomniała naszym wychowankom jak powinni zachowywać się na drodze, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły. W konkursie mogły wziąć udział wszystkie chętne dzieci, które podczas zadań utrwaliły sobie znajomość podstawowych znaków drogowych oraz zasad poruszania się po chodniku i jezdni. Były krzyżówki, łamigłówki, układanki i puzzle a także konkurencje ruchowe. W komisji konkursowej zasiedli: zaproszony funkcjonariusz KPP pan Jarosław Ławnicki oraz pan kierownik praktyk Tadeusz Szczepański. Obaj panowie byli pod wielkim wrażeniem znajomości zasad ruchu drogowego przez nasze dzieci. Drużyna wygrana otrzymała główną nagrodę – wyjście na pizzę i kręgle.

 

                                                                              Jestem przyjacielem przyrody.

        Człowiek od zarania dziejów, korzystając z bogactw naturalnych ziemi, wyrządził jej wiele krzywd, które stanowią poważne zagrożenie równowagi biologicznej. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta – „wołają o pomoc”.  Problem ten dotyczy wszystkich mieszkańców naszej ziemi.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w dniu 30 października 2013 roku wychowankowie grupy V pod opieką pani Ewy Ostrowskiej  wzięli udział w akcji sprzątania lasu. W rękawiczkach,  z wielkimi workami ruszyli do oczyszczania terenu  wyznaczonego przez pana leśniczego Piotra Świgonia. Jest to pierwsza akcja rozpoczynająca program „Jestem przyjacielem przyrody” realizowany przy współpracy z Leśnictwem Kaczory. Chłopcy bardzo zaangażowali się w prace porządkowe, wiedząc że ochrona przyrody jest naszym wspólnym celem.

 

     

   Dzień Nauczyciela.

               Jest taki dzień w roku, gdy wszystkie dzieci kochają swoich nauczycieli i wychowawców. Składają życzenia, przepraszają za błędy i wręczają piękne upominki. My nauczyciele chcielibyśmy tak przez cały rok.Również w tym roku szkolnym z okazji Dnia Nauczyciela wychowankowie internatu zrobili swoim wychowawcom miłą niespodziankę. 16 października odbyła się uroczysta akademia pod kierunkiem pani Eli Sarneckiej i Agnieszki Fert. Później był słodki poczęstunek i piękne prezenty wykonane własnoręcznie przez dzieci i młodzież internatu. Miłym akcentem było wyróżnienie przez przedstawicieli Samorządu Internatu Super Wychowawcy. W tym roku najwięcej głosów zebrała pani Marzena Kopczyńska. Gratulujemy!

 

 

Ognisko.

            W dobie praktycznego grilla prawdziwe jesienne ognisko ma swój niepowtarzalny urok. Dlatego  tradycyjnie również w tym roku szkolnym 10 października  wychowankowie i wychowawcy  internatu wzięli udział w pieczeniu kiełbasek. Tym razem bawiliśmy się w indiańskich klimatach. Nad całością imprezy czuwała pani Ewa Ostrowska I Kamila Fryczyńska. Wódz INTERLOT przywitał wszystkich i zaprosił do zabawy, która przepędzi deszczowe chmury. Był taniec i słoneczna rymowanka, malowanie twarzy oraz piękne pióropusze. Było kolorowo i wesoło. Wszyscy świetnie się bawili. Pieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. A na koniec wyszło słońce i świeci do dziś. Oby jak najdłużej.


 

Powitanie nowych wychowanków.

             3  października odbyły się w internacie „Antyczne otrzęsiny”. Nowi wychowankowie musieli przejść kilka niezwykłych prób, jakie przygotował im Zeus i pozostali bogowie z Olimpu . Wszyscy odważnie udowodnili, że zasługują, by wstąpić w mury naszego internatu i dostąpili zaszczytu pasowania na Wychowanka przez Panią Wicedyrektor Mariolę Jędrzejczyk.  Oficjalnie zostali  równoprawnymi mieszkańcami internatu. Nad przebiegiem imprezy czuwały organizatorki: pani Anna Morawska i Joanna Maciejewska.

 

Rajd rowerowy.

             Dnia 2 października chłopcy z gr. III i V udali się wraz z p. Joanną Maciejewską oraz p. Tomaszem Urbanowiczem na rajd rowerowy: OSTRÓDA- KAJKOWO-OSTRÓDA. Ta forma aktywności cieszy się w naszym internacie dużym zainteresowaniem. W czasie rajdu humory chłopcom dopisywały, z kondycją też nie było źle.  Grupa w równym tempie pokonała całą trasę. Chłopcy znaleźli też czas na zbieranie szyszek, które  zostaną wykorzystane podczas uroczystego powitania nowych wychowanków.

 

 

 

    

 

 

 

Integracja młodziezy polsko - niemieckiej.

           Dnia 18.09.2013 r. młodzież z naszego ośrodka i z Nienburga uczestniczyła w  zajęciach plastycznych pod hasłem ,,Magia przyjaźni”. Zajęcia te poprowadzili nauczyciele - wychowawcy  grup opiekuńczo- wychowawczych : pani Marzena Kopczyńska oraz pani Joanna Maciejewska. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani w projekt plakatu. W kilku mieszanych grupach powstały estetyczne i oryginalne  prace. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze a  młodzieży dopisywały humory. Panie prowadzące były pod wrażeniem inwencji twórczej  młodych ludzi, ich kultury i osobowości. Prace zostały wyeksponowane na tablicy znajdującej się w internacie.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć