INTERNAT OPIEKA - WYCHOWANIE - REWALIDACJA NASI PRZYJACIELE 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008

OPIEKA - WYCHOWANIE - REWALIDACJA

Internat jest integralną częścią Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego, współdziałającą ze szkołą w procesie kształcenia, opieki, wychowania i rewalidacji.

Głównym celem działalności internatu jest zapewnienie opieki i przygotowanie wychowanków, na miarę ich możliwości, do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu. Wszelkie działania podjęte w internacie wynikają ze specyficznych potrzeb naszych podopiecznych i nastawione są na zapewnienie wszystkim wychowankom właściwych warunków psychospołecznych, bytowych, środowiskowych.

Całodobową opiekę wychowawczą i pedagogiczną nad podopiecznymi sprawują wychowawcy grup, którzy na co dzień uczą podstawowych zasad higieny, bezpieczeństwa, pomagają wychowankom w nauce, kształtują umiejętności właściwej organizacji czasu wolnego.

W internacie odbywa się szereg zajęć: plastycznych, technicznych, muzycznych, informatycznych i kulinarnych, podczas których wychowankowie rozwijają swoje zainteresowania, zdolności i umiejętności. Dzieci i młodzież mają możliwość prezentacji swoich talentów w różnorodnych konkursach i turniejach: warcabowym, tenisa stołowego, gier komputerowych, recytatorskim, ortograficznym, olimpiadach sportowych i wielu innych konkursach plastyczno – technicznych, zarówno na szczeblu szkolnym, miejskim  jak i wojewódzkim.  Swoje zdolności  sceniczne mają okazję prezentować podczas  Przeglądu Form Artystycznych i Festiwalu Piosenki. Chętni wychowankowie mogą rozwijać swoje umiejętności wokalne i taneczne w funkcjonującym   w internacie zespole „Ostródziaki”. Dla wychowanków zainteresowanych tematyką kulinarną  realizowany jest cykl zajęć ,,Kuchnie świata”.

Ważnym zadaniem w pracy opiekuńczo-wychowawczej jest dbałość o prawidłowy rozwój fizyczny naszych podopiecznych. W internacie systematycznie organizowane są różnorodne zajęcia sportowe: mecze siatkówki plażowej, mecze piłki nożnej, treningi statyczne w siłowni, tenis stołowy, gry i zabawy na świeżym powietrzu, biegi przełajowe,  gry rekreacyjne w terenie, rajdy rowerowe, piesze i spacery.

Istotnym elementem rozwijającym umiejętność gospodarowania czasem wolnym, a jednocześnie kształtującym u wychowanków kulturę zabawy, wypoczynku i rozrywki, jest organizacja imprez kulturalnych i rekreacyjnych. Organizujemy dla naszych podopiecznych szereg imprez kultywujących tradycję:
• Święto pieczonego ziemniaka,
• Andrzejki,
• Mikołajki,
• Wigilia,
• Powitanie wiosny,
• Walentynki,
• Dzień Matki i Ojca,

a także zapewniających rozrywkę i rekreację:
• wycieczki krajoznawcze,
• biwaki,
• wyjazdy do kina,
• wyjścia do kręgielni, pizzerii, na basen,
• uroczyste obchody urodzin wychowanków,
• zajęcia integrujące.

Wychowawcy współpracują ze środowiskiem lokalnym. Wychowankowie uczestniczą w imprezach kulturalnych oferowanych przez takie instytucje, jak Centrum Kultury, Biblioteka Miejska, Galeria zamkowa, Osiedlowy Dom Kultury ,,Jedność”.
            W celu przeciwdziałania niedostosowaniu społecznemu i uzależnieniom prowadzimy wiele zajęć profilaktycznych i prozdrowotnych. Współpracujemy również  z Komendą Powiatową Policji, Powiatową Komendą Straży Pożarnej, Strażą Miejską, pracownikami Służby Zdrowia oraz Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Ostródzie.

Na terenie internatu działa Samorząd Wychowanków, dzięki któremu dzieci uczą się samorządności i samodzielności pełniąc określone funkcje w grupach. W ramach działalności Samorządu Wychowanków organizowane są różnorakie konkursy, turnieje, dyskoteki.

Przebywając w Internacie i uczestnicząc aktywnie w różnorodnych formach zajęć dzieci i młodzież mają wiele okazji do rozwijania swoich umiejętności i możliwości, uczą się prawidłowych relacji interpersonalnych, zachowań społecznie akceptowanych, współdziałania i współpracy w grupie społecznej, wzajemnego szacunku, dokonywania właściwych wyborów oraz radzenia sobie w codziennych, życiowych sytuacjach.

Dodała: Edyta P.